Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΙΚΤΕΡΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

'Ηθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και την αγωνία μου! Γέννησα, στο Νοσοκομείο Αλεξάνδρα στις 11/09/2010 στην 30η εβδομάδα κύησης το αγοράκι μου με βάρος 1570kgr. Το μωράκι μας, όπως όλα τα πρόωρα μπήκε στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας όπου και νοσηλέυτικε για 16 ημέρες εκεί μέχρι που σταθεροποιήθηκε και δεν χρειαζόταν καμία υποστήριξη ούτε οξυγόνου ούτε λάμπας μιας και τις πρώτες 5 ημέρες είχε ίκτερο! Εδώ και 7 ημέρες νοσηλέυετε στην ενδιάμεση μονάδα σε θερμοκυτίδα πίνει γάλα με καθετηράκι. Σήμερα το μωρό μας μετά απο 23 ημέρες παρουσίασε ξανά ίκτερο (15)και μπήκε πάλι στη λάμπα! Το βάρος του είναι 1890kgr .Του πήραν αίμα για εξετάσεις για το ήπαρ και για θυροείδη. Μου φαίνεται πολύ παράξενο μετά απο 20 σχεδόν ήμερες να παρουσιασεί πάλι ιίκτερο! Είναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να ανυσηχώ; Έχω τρομάξει πάρα πολύ. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γλυκια μου δεν ξερω να σου απαντησω ακριβως στην ερωτηση σου.Κ εγω γεννησα προωρα στις 32 εβδ κ παρουσιασε ικτερο τις επομενες μερες το μωρο κ μπηκε στην λαμπα αλλα μετα ολα οκ! Ευχομαι να περασουν ολα γρηγορα κ να να παρεις αγκαλια τον μικρουλη σου.Να σας ζησει!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εμένα ήταν πρόωρος, γεννήθηκε 32+6w 1940kgr. Ίκτερο έκανε μετά την πρώτη εβδομάδα αν θυμάμαι καλά. Όχι πολύ, αλλά τον έβαλαν λάμπα για μια μέρα. Είναι συχνότερο το φαινόμενο στα πρόωρα.

Αυτό ίσως σε βοηθήσει http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=41&Itemid=46

 

http://paidiatros.blogspot.com/2008/03/blog-post_1536.html

 

http://www.helmedica.gr/items-1-18.htm

 

Μην τρομάζεις, διάβασε με ηρεμία τα παραπάνω και μίλα με τους γιατρούς για τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Πιστεύω ότι θα πάει καλά το μωράκι. Να σου ζήσει!

 

ΥΓ: Στα πρόωρα αγοράκια είναι πιο συχνό το φαινόμενο απ' ότι διάβασα κι εγώ.

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο και μου είπαν οτι οι εξετάσεις του βγήκαν πολύ κάλες δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όλα είναι καθαρά, οι απαντήσεις για το Αυστραλιανό θα είναι έτοιμες σε 4 μέρες. Βγήκε και απο τη λάμπα τρώει σιγά σιγά με το μπουκάλι και σε 1-2 μέρες αν όλα πάνε καλά θα τον βγάλουν σε κουνάκι για να αρχίσω να το ταίζω εγώ ώστε να μπορέσω να το πάρω σπίτι σε λίγες μέρες!!! Μακάρι όλα να πάνε καλά και όλα τα παίδακια του κόσμου να είναι υγιεί και να μήν χρείαζονται να μάχονται απο τόσο μίκρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πίνει δικό σου γάλα ή φόρμουλα;

 

Άντε, όλα καλά πάνε, θα δεις πόσο τέλεια θα είναι την πρώτη φορά που θα το ταίσεις!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, δεν πίνει δικό μου γάλα δεν μπόρεσα δυστυχός :(

Σήμερα είμαι πάρα πολύ χαρούμενη γιατι τον πήρα πρώτη φορά στην αγκαλία μου και τον τάισα!!!! Και μου ήπιε 35ml, πολύ κάλα για πρώτη φορά με τη μανούλα. Στις μαίες έπινε 10ml με το μπουκάλι αλλά κατανοήτο γίατι το τάισμα θέλει υπομονή και χρόνο και δυστυχός ένα άτομο μόνο του δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τόσα παίδακια έκει!!! Ελπίζω να μου πεί η γιατρός αύριο να πάω σε πίο πολλά γεύματα!!!

 

Αχ πόσο χαρούμενη είμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν πίνει δικό μου γάλα δεν μπόρεσα δυστυχός :(

Σήμερα είμαι πάρα πολύ χαρούμενη γιατι τον πήρα πρώτη φορά στην αγκαλία μου και τον τάισα!!!! Και μου ήπιε 35ml, πολύ κάλα για πρώτη φορά με τη μανούλα. Στις μαίες έπινε 10ml με το μπουκάλι αλλά κατανοήτο γίατι το τάισμα θέλει υπομονή και χρόνο και δυστυχός ένα άτομο μόνο του δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τόσα παίδακια έκει!!! Ελπίζω να μου πεί η γιατρός αύριο να πάω σε πίο πολλά γεύματα!!!

 

Αχ πόσο χαρούμενη είμαι!!!![/QUO

 

Τελεια!!! Μπραβο σου Ελενιτσα! Υπεροχο συναισθημα να τον κρατας για πρωτη φορα ε? Δεν πειραζει που δεν πινει δικο σου γαλα.Ουτε η δικια μου επινε αν και το ηθελα παρα πολυ αλλα δυστυχως ειχα παθει μαστιτιδα...Τωρα σιγουρα θα πηγαινεις σε περισσοτερα γευματα και σε λιγο θα τον εχεις σπιτι.Με το καλο!!!!!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ναι έχουμε πίο πολλά γευμάτα και απο ότι μου είπε η γιατρός μέχρι την Τετάρτη θα τον πάρουμε!!!!! Να ειναι καλά το μωράκι και τον περίμενουμε όλοι στο σπίτι με μεγάλη αγωνία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι ωραία ήταν η πρώτη φορά; :-D

 

Αντε με το καλό να έρθει σπιτάκι σας, να ξεκινήσει η καθημερινότητά σας και να ενωθεί η οικογένεια!

 

Τι έγινε με τις εξετάσεις;

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και με τις εξετάσεις, του έχουν βγάλει και το σωληνάκι και τρώμε μόνοι μας!!!! Μακάρι όλα τα μωράκι του κόσμου να είναι υγιεί και να μην χρειαζεται κανένα να είναι μακρία απο τη μανούλα τους και την οικογένεια τους!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Σήμερα θα μας κάνουν μετάγγιση αίματος γιατί έχουμε χαμηλή αιμοσφαιρίνη (αναιμία) και το απόγευμα θα το ταίσω πάλι και την Τέταρτη, πρώτα ο θεος θα πάμε σπιτάκι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Σήμερα θα μας κάνουν μετάγγιση αίματος γιατί έχουμε χαμηλή αιμοσφαιρίνη (αναιμία) και το απόγευμα θα το ταίσω πάλι και την Τέταρτη, πρώτα ο θεος θα πάμε σπιτάκι μας!!!

 

 

Αχ μωρε η ψυχουλα!!! Η Τεταρτη δεν αργει! Υπομονη....

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ Γ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Κ ΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 11/9/10 Κ ΗΜΟΥΝ ΜΟΛΙΣ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ..ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 910gr,ΠΟΛΛΑ Γ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΑΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΙΛΟ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ Κ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΗΝΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ..ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕΤΙΡΑΚΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΣ!!ΟΣΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΗ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 10 ΜΗΝΩΝ Κ 17ΗΜΕΡΩΝ Κ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΤΗΣ!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ Κ Γ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ Γ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Κ ΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 11/9/10 Κ ΗΜΟΥΝ ΜΟΛΙΣ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ..ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 910gr,ΠΟΛΛΑ Γ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΑΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΙΛΟ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ Κ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΗΝΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ..ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕΤΙΡΑΚΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΣ!!ΟΣΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΗ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 10 ΜΗΝΩΝ Κ 17ΗΜΕΡΩΝ Κ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΤΗΣ!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ Κ Γ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

ΦΙΛΙΑ

 

 

Τα καλυτερα και σε σενα γλυκια μου και κυριως στον μικρο μαχητη σου.Αγωνιζεται σκληρα.Γρηγορα να τον εχετε στις αγκαλιες σας και στο σπιτι σας!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ Γ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Κ ΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 11/9/10 Κ ΗΜΟΥΝ ΜΟΛΙΣ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ..ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 910gr,ΠΟΛΛΑ Γ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΑΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΙΛΟ Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ Κ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΑΧΗΤΗΣ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΗΝΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ..ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕΤΙΡΑΚΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΣ!!ΟΣΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΗ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 10 ΜΗΝΩΝ Κ 17ΗΜΕΡΩΝ Κ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΤΗΣ!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ Κ Γ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

ΦΙΛΙΑ

 

Να σου ζήσει και σου εύχομαι να τα δείς τα παιδάκια σου γερά και όπως ποθείς!!!

Που γέννησες; Όλα θα πάνε καλά να έχεις υπομονή και δύναμη όπως ακριβώς έχει το μωράκι σου και αγωνίζεται για να έρθει στην αγκαλίτσα της μανούλας του!!!!

Έγω σήμερα πήγα και τον τάισα σε όλα τα γεύματα του και τον ετοιμάζω σιγά σιγά για το σπίτι!!!!

Τον περιμένει πώς και πώς η αδερφούλα του στο σπίτι!!!

elenatir26 γράφε μας να μάθαινουμε τα νέα του μπέμπη σου!!!! Και του χρόνου πρώτα ο θεός θα κάνουμε μαζί τα γεννέθλια των παιδίων μας!!!

 

Να είσαι πάντα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ..ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΔΡΟΜΟ...ΑΛΛΑ Κ ΑΡΚΕΤΗ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ Κ Η ¨ΜΕΓΑΛΗ¨ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΑΛΛΑ Κ Η ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΜΑΧΗΤΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ!!!!

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

elenatir26 κι εγω γεννησα 24εβδομαδων και 6ημερων να το χαιρεσαι το αστερακι σου κοπελα και να το χεις συντομα κοντα σου γερο... εχετε ακομα μελλον μεσα και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην εχετε λοιμωξεις κλπ... αν χρειαστεις τπτ στειλε πμ.... φιλακια

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

με το καλό να πάρεις το παιδάκι σου σπίτι και όλες

 

οι μανούλες που έχουν τα αγγελουδάκια τους εκεί μέσα γρήγορα να ανακάμψουν και να τα έχετε κοντά σας

 

εκεί έινια για καλό κάθε μέρα που πέρνανε στην μονάδα έρχονται και ποιο κοντά στο σπίτι ;);););)

καλή ανάρρωση και η παναγία μαζί σε όλα τα πρόωρα βρεφακια την χρειάζονται ποιο πολύ τα μικρουλάκια αυτά παναγία μου άκουσε μας μάνουλα είσαι κ εσύ

.....

Link to comment
Share on other sites

να σου πω πρωτα απολα να σου ζησει το αγγελουδι σου... ολα τα παιδακια εχουν ικτερο μεχρι και 2 μηνων μπορει να εχουν αποτι εχω ακουσει...να σου πω οτι εμενα η μικρη ειχε ικτερο μεχρι 3 μηνων...ναι μεχρι 3 μηνων...αλλα δεν ειναι επικυνδινο αν το παρακολουθεις, στο μικρο μου ειχαμε ικτερο απο την 3 μερα οπου εκανε 12 και εκανε φωτοθεραπεια και φυγαμε απο το μαιευτηριο την 7η μερα και την 11η μερα μπηκαμε στο παιδων παλι με ικτερο 17... εκει πιο πολυ των κρατησαν εκει προληπτικα επειδη θηλαζα και οταν θηλαζεις ο ικτερος ανεβαινει διοτι εχει μια ουσια το γαλατακι που το κανει λιγο πιο κιτρινουλη...στο παιδων δεν ακολουθισε καποια ειδικη θεραπεια παρα μονο με τεχνιτο γαλα και οχιι θηλασμος...και φυσικα ολες τις εξετασεις αιματος.κτλ..φυγαμε στο σπιτι μετα απο 4-5 μερες δεν θυμαμαι ακριβος,,,και ειχε ακομα λιγο ικτερο , το παρακολουθουσε γιατρος.... κι ολα μια χαρα...μην ανησυχεις καθολου ικτερο θα εχει και οσο πιο μεγαλο το μωρακι τοσο μεγαλυτερο ικτερο θα εχει αυτο μου ειπε ο γιατρος στο παιδων...επειδη γινεται μεγαλυτερο παιδακι...αλλα σταδιακα αυτο θα φυγει...αρκει να το παρακολουθει παιδιατρος....

απλα ειναι αυτο που η ιδια ξερεις ηδη ειναι οτι το μωρακι σου τωρα πρεπει να παιρνει βαρος για να φυγεται και να πατε σπιτι σας...οπως ειδη μας ειπες το μωρακι σου τρωει καλα και χαιρομαι τοσο πολυ...που γινεσται σιγα σιγα μεγαλοι....και γεροι...

ελενιτσα να σου ζησεικαι εσενα το μωρακι σου να ειναι γερο και δυνατο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

'Ηθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και την αγωνία μου! Γέννησα, στο Νοσοκομείο Αλεξάνδρα στις 11/09/2010 στην 30η εβδομάδα κύησης το αγοράκι μου με βάρος 1570kgr. Το μωράκι μας, όπως όλα τα πρόωρα μπήκε στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας όπου και νοσηλέυτικε για 16 ημέρες εκεί μέχρι που σταθεροποιήθηκε και δεν χρειαζόταν καμία υποστήριξη ούτε οξυγόνου ούτε λάμπας μιας και τις πρώτες 5 ημέρες είχε ίκτερο! Εδώ και 7 ημέρες νοσηλέυετε στην ενδιάμεση μονάδα σε θερμοκυτίδα πίνει γάλα με καθετηράκι. Σήμερα το μωρό μας μετά απο 23 ημέρες παρουσίασε ξανά ίκτερο (15)και μπήκε πάλι στη λάμπα! Το βάρος του είναι 1890kgr .Του πήραν αίμα για εξετάσεις για το ήπαρ και για θυροείδη. Μου φαίνεται πολύ παράξενο μετά απο 20 σχεδόν ήμερες να παρουσιασεί πάλι ιίκτερο! Είναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να ανυσηχώ; Έχω τρομάξει πάρα πολύ. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Elenitsa καλησπέρα, καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου -και σε όλες τις προωρομανούλες εύχομαι τα καλύτερα! Ελπίζω ότι τώρα πια θα τον έχεις αγκαλίτσα στο σπίτι :) Ο ίκτερος μπορεί να ξαναπαρουσιαστεί κι εγώ γέννησα την 31 +6 τη μπέμπα μου κι έκανε δυο φορές ίκτερο, την 3η μέρα και μετά από 10 μέρες περίπου νομίζω, συμβαίνει αυτό. Τα προωράκια τα βάζουν στη λάμπα και με μικρές τιμές επειδή είναι μικρούλια. Ωστόσο, ο μικρός σου γεννήθηκε με εξαιρετικό βάρος για την εβδομάδα που ήσουν είσαι πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία σου. Σκέψου εμένα γεννήθηκε 1400! Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ που σας κάναν τόσες εξετάσεις είναι αν παρουσίασε ίκτερο από την 1η μέρα γέννησης. Τέλος πάντων αυτά τώρα δεν έχουν σημασία, το πιο σημαντικό είναι ότι το νινί σου είναι καλά και φαντάζομαι στην αγκαλίτσα σου, θα τα αφήσετε πίσω τώρα όλα αυτά ;) Τι έγινε με το γαλατάκι σου; αν σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...