Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο θηλασμό τα μωρά πρέπει να πέρνουν και βιταμίνη d? Αγλαία αν το δεις ενημέρωσε μας


Recommended Posts

Καλημέρα εγώ δε θηλάζω πια γιατί το μωρό μπήκε στις στέρεες τροφές και το σταμάτησε από μόνο του,πριν λίγες μέρες και γω η αλήθεια είναι ότι είχα κουραστεί γιατί θήλαζε ολη μερα με μισάωρα κενά. Είναι έξι μηνών και κάτι μέρες. Χτες η παιδίατρος μου είπε ότι το μωρό όσο θήλαζε έπρεπε να παίρνει και βιταμίνες όπως d κτλ γνωρίζετε κάτι εγώ είμαι υπερ του θηλασμού και μόνο γιατί το γάλα τα περιέχει όλα ποιο το νόημα να παίρνει βιταμίνες έξτρα και μετά ανέφερε ότι το ξένο τα περιέχει όλα αυτά τα οποία τα λέει και η αμερικάνικη παιδιατρική ακαδημία νομίζω και τώρα που πίνει ξένο είναι καλυμένη, μου φάνηκε πολύ κουλό αυτό που μου είπε,ειδικά για το δικό μου το μωρό που είναι πολύ στρουμπουλό..αν και αυτό δε παίζει ρόλο το ξέρω, όμως Γνωρίζετε κάτι γιαυτό ή η Αγλαια αν μπορεί ας μας ενημερώσει.Νομίζω ότι η παιδίατρος ήταν άσχετη και δουλεύει και στο παίδων..

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα εγώ δε θηλάζω πια γιατί το μωρό μπήκε στις στέρεες τροφές και το σταμάτησε από μόνο του,πριν λίγες μέρες και γω η αλήθεια είναι ότι είχα κουραστεί γιατί θήλαζε ολη μερα με μισάωρα κενά. Είναι έξι μηνών και κάτι μέρες. Χτες η παιδίατρος μου είπε ότι το μωρό όσο θήλαζε έπρεπε να παίρνει και βιταμίνες όπως d κτλ γνωρίζετε κάτι εγώ είμαι υπερ του θηλασμού και μόνο γιατί το γάλα τα περιέχει όλα ποιο το νόημα να παίρνει βιταμίνες έξτρα και μετά ανέφερε ότι το ξένο τα περιέχει όλα αυτά τα οποία τα λέει και η αμερικάνικη παιδιατρική ακαδημία νομίζω και τώρα που πίνει ξένο είναι καλυμένη, μου φάνηκε πολύ κουλό αυτό που μου είπε,ειδικά για το δικό μου το μωρό που είναι πολύ στρουμπουλό..αν και αυτό δε παίζει ρόλο το ξέρω, όμως Γνωρίζετε κάτι γιαυτό ή η Αγλαια αν μπορεί ας μας ενημερώσει.Νομίζω ότι η παιδίατρος ήταν άσχετη και δουλεύει και στο παίδων..

 

Μια τετοια εβαλε και εμενα σε μπελαδες και σταματησα το θηλασμο στο πρωτο μου μωρακι.....:evil:

Βιταμινη D περνουν οσοι δεν ερχονται καθολου σε επαφη με τον ηλιο.....αν ζουσες σε σπηλια τοτε καλά σου είπε......:mrgreen:

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σωστα το υποπτεύεσε οτι η παιδίατρος σου δίνει λανθασμένη συμβουλή.

Δες ανάλογη απάντηση της Αγλαιας εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1296023

Ασχετο: tickerακι σου αναφερει οτι το μωρό σου είναι 60φεύγα εβδομάδων!!:lol:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου ειπε να του δωσω αλλα την εγραψα σε αυτα που δεν εχω σορρυ κιολας βλεπεις δεν πουλανε γαλατα και προσπαθουνε να σου πουλησουνε αλλες βλακειες...βρε ουστ:evil:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

....Νομίζω ότι η παιδίατρος ήταν άσχετη και δουλεύει και στο παίδων..

 

Εγώ δεν θα την χαρακτήριζα άσχετη!

Κάτι που μεγάλωσε γενεές και γενεές μέχρι τον 20ο αιώνα δεν μπορεί ξαφνικά να θέλει ...συμπλήρωμα βιταμίνης D...

Προφανώς η παιδιάτρος είναι πρώτη που τα ξέρει όλα αυτά.

 

Γιατί συστήνει βιταμίνες; Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;

 

Για όσους δεν φαντάζονται τις διασυνδέσεις των ιατρών με τις φαρμακευτικές εταιρείες και τις εταιρείες παρασκευής γαλακτοκομικών καλό θα είναι να αρχίσουν να υποψιάζονται..

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιταμίνη D...Μπορούσε κάλιστα να σου προτείνει καθημερινή βόλτα στον ήλιο, ειδικά δε μια ηλιολουστη χώρα όπως η Ελλάδα δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω....

Ναι, αλλά η βόλτα είναι.... τζάμπα!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

:evil: ναι καλα εγω οταν της ειπα οτι χορτασαμε βολτες καροτσαδα και θαλασσα μου ειπε οτι αυτο δεν αρκει για το βρεφος και οτι πρεπει οοοοοοοπως κ δηποτε να του τις δωσω....

(και εγω την ακουσα......:lol: )

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ δε θηλάζω πια γιατί το μωρό μπήκε στις στέρεες τροφές και το σταμάτησε από μόνο του,πριν λίγες μέρες και γω η αλήθεια είναι ότι είχα κουραστεί γιατί θήλαζε ολη μερα με μισάωρα κενά. Είναι έξι μηνών και κάτι μέρες. Χτες η παιδίατρος μου είπε ότι το μωρό όσο θήλαζε έπρεπε να παίρνει και βιταμίνες όπως d κτλ γνωρίζετε κάτι εγώ είμαι υπερ του θηλασμού και μόνο γιατί το γάλα τα περιέχει όλα ποιο το νόημα να παίρνει βιταμίνες έξτρα και μετά ανέφερε ότι το ξένο τα περιέχει όλα αυτά τα οποία τα λέει και η αμερικάνικη παιδιατρική ακαδημία νομίζω και τώρα που πίνει ξένο είναι καλυμένη, μου φάνηκε πολύ κουλό αυτό που μου είπε,ειδικά για το δικό μου το μωρό που είναι πολύ στρουμπουλό..αν και αυτό δε παίζει ρόλο το ξέρω, όμως Γνωρίζετε κάτι γιαυτό ή η Αγλαια αν μπορεί ας μας ενημερώσει.Νομίζω ότι η παιδίατρος ήταν άσχετη και δουλεύει και στο παίδων..

Sorry για το offtopic αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό που λες ότι το παιδί σταμάτησε μόνο του (μιας και πλησιάζουμε κι εμείς στον 6ο μήνα, εισαγωγή στερεών κλπ), πώς έγινε αυτό? Αρχισες να του δίνεις και ξένο? Δεν ήθελε το παιδί να θηλάσει? Γιατί απ' ό,τι γνωρίζω συνεχίζουμε με θηλασμό ή/και ξένο και συμπληρωματικά αρχικά δίνουμε ημιστερεές, στερεές κ.λπ.:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα το ιδιο μου ειπανε στο Αττικο που γεννησα!Μαλιστα πριν φυγω μου λένε ''περιμενετε να σας δωσει οδηγίες ο παιδιατρος'' έρχεται λοιπόν ενα γιατρουδάκι με ενα χαρτι στο χερι και μου λέει :''εδώ ειναι οι οδηγίες ''

Λοιπόν το χαρτί έγραφε:αφρόλουτρο, σαμπουαν κ κρεμα Fissan και σταγόνες (δεν θυμάμαι ποιες) βιταμίνη D και τη δοσολογια και μου λεει να τις δινω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι τα μωρα που θηλάζουν αποκλειστικα παθαινουν ραχητιδες:roll::roll::roll:

Εγώ ακομα δεν εχω δωσει ουτε σταγονες κ ξενο δίνω μονο όταν ειμαστε εξω κ δεν μπορώ να θηλάσω (3 φορες μεχρι τώρα)

Η παιδιατρος η δικια μου οταν της το ειπα μου λέει '' εεε δώσε !''

Εσείς τι κάνατε τελικά??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ξερω οτι συμπληρωμα βιταμινης D δινουν σε χωρες οπου δεν υπαρχει ηλιος. Στην Ελλαδα δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καιγω στο Αττικό γέννησα και μου είχαν πει να δώσω. τον πρώτο καιρό του έδινα μιας και δεν έβγαινε έξω. οταν όμως αρχίσαμε τις βόλτες (ήταν και καλόκαίρι) την σταμάτησα! Ποιος ο λόγος να του δίνω αφού με τις βόλτες "μάζευε" ήλιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! κι εμεις οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο ο γιατρος μας ειπε οτι τα μωρακια που θηλαζουν αποκλειστικα (το δικο μας ηταν ισως το μονο σε ολο το νοσοκομειο που θηλαζε αποκλειστικα!) πρεπει να παιρνουν συμπληρωμα σταγονες βιταμινης D+Α. Επειδη σε αυτο το θεμα με βρηκε απροετοιμαστη κι επειδη ειπα ενταξει βιταμινες ειναι, τις δινω κανονικα. Παω τωρα να διαβασω ολα τα σχετικα θεματα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πήγα σε συνάντηση στο Αττικό νοσοκομείο πιστωποιημένων συμβούλων θηλασμού.Αν το παιδί δεν εκτίθεται στον ήλιο αλλά και η μαμά καλό είναι να παίρνει βιταμίνη D.

Link to comment
Share on other sites

εμας μας ειπαν στην ελλαδα λογω ηλιοφανειας μην δινετε αλλα εκει που hμασταν, βορρεια κλιματα μας ειπαν ειτε θηλαζουμε ειτε οχι στανταρ σε ολα τα βρεφη να δινουμε τον πρωτο χρονο βιταμινη d,,,εφω εδψσα 1 χρονο καλα μετα ηρθαμε και ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα μανούλες και μπαμπάδες.

Άρχισα να ψάχνω στο ίντερνετ για τη βιταμίνη d, για να δω σε τι χρειάζεται , που ωφελεί και τις συνέπειες έλλειψης, και έπεσα σε σας και διάβασα ολα αυτά τα σχόλια και τωρα μου μπήκαν κι εμένα ψυλοι στ' αυτιά!

Ο μικρός μου ειναι 3 μηνών και την περασμένη φορά η παιδιατρος μου είπε: α, ξέχασα να μου πω. Υπάρχει καινούρια οδηγία τωρα. Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά εχουν ανάγκη από συμπλήρωμα βιταμίνης d... Και ρώτησα εγώ, στην Ελλάδα με τόσο ήλιο εχουμε ανάγκη από συμπλήρωμα γι αυτή τη βιταμίνη???? Και επέμεινε πως ναι, έχουμε έλλειψη εμείς οι μητέρες οποτε δεν δίνουμε και στα μωρά μας θηλαζοντας. Ενώ στο γάλα σε σκόνη υπάρχει έξτρα.

Μου φάνηκε ψιλοπερίεργο αλλά δεν επέμεινα περεταίρω. Του τις αγόρασα, του τις έδωσα και τωρα το έψαξα λιγο. Θύμα των συμφερόντων κι εμείς???

Εν τω μεταξύ στον μεγάλο μου γιο δεν είχα δώσει ποτέ, είχαμε άλλη παιδίατρο πριν, και σε εξετάσεις αίματος που έκανε δεν φάνηκε κατι.

Τι λέτε κι εσείς?? Τις δίνει τελικά κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες και μπαμπάδες.

Άρχισα να ψάχνω στο ίντερνετ για τη βιταμίνη d, για να δω σε τι χρειάζεται , που ωφελεί και τις συνέπειες έλλειψης, και έπεσα σε σας και διάβασα ολα αυτά τα σχόλια και τωρα μου μπήκαν κι εμένα ψυλοι στ' αυτιά!

Ο μικρός μου ειναι 3 μηνών και την περασμένη φορά η παιδιατρος μου είπε: α, ξέχασα να μου πω. Υπάρχει καινούρια οδηγία τωρα. Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά εχουν ανάγκη από συμπλήρωμα βιταμίνης d... Και ρώτησα εγώ, στην Ελλάδα με τόσο ήλιο εχουμε ανάγκη από συμπλήρωμα γι αυτή τη βιταμίνη???? Και επέμεινε πως ναι, έχουμε έλλειψη εμείς οι μητέρες οποτε δεν δίνουμε και στα μωρά μας θηλαζοντας. Ενώ στο γάλα σε σκόνη υπάρχει έξτρα.

Μου φάνηκε ψιλοπερίεργο αλλά δεν επέμεινα περεταίρω. Του τις αγόρασα, του τις έδωσα και τωρα το έψαξα λιγο. Θύμα των συμφερόντων κι εμείς???

Εν τω μεταξύ στον μεγάλο μου γιο δεν είχα δώσει ποτέ, είχαμε άλλη παιδίατρο πριν, και σε εξετάσεις αίματος που έκανε δεν φάνηκε κατι.

Τι λέτε κι εσείς?? Τις δίνει τελικά κανείς?

 

εγώ δεν του έδωσα του δικού μου και άλλαξα αρκετούς παιδίατρους μέχρι να καταλήξουμε. Κανένας δεν μου είχε πει για βιταμίνη τότε. Και η αδερφή μου που γέννησε τον Ιούλιο δεν είχε τέτοια οδηγία από την παιδίατρό της.

 

Τα παιδιά που θηλάζουν κάποιες φορές έχουν παρατεταμένο ίκτερο. Λέτε να έχει σχέση; Η πέταξα κοτσάνα;;)

 

Τα 'καλά και συμφέροντα' πολλά είναι και δυστυχώς δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε όλα.

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας είπαν από το νοσοκομείο που γέννησα (Αλεξανδρούπολη) για βιταμίνη D. Και πρέπει λέει γιατί δεν αρκεί η έκθεση στον ήλιο, θέλει συμπλήρωμα. Πριν τις πάρω ρώτησα και τον δικό μας παιδίατρο, ο οποίος δεν ανέφερε από μόνος οτυ τίποτα μετά την επίσκεψη που έκανε στον μπέμπη μου όταν έγινε 10 ημερών. Είπε : " ε, ναι, υπάρχει μία τέτοια οδηγία, για να μην παθαίνουν ραχήτιδα τα παιδιά, πράγμα δύσκολο εδώ στην Ελλάδα, αλλ΄καινούριες μελέτες δείχνουν ότι βοηθάει στο να μην παθαίνουν αλεργίες" Και μας είπε να δίνουμε άμα είανι δύο φορές τη μέρα. Αλλά δεν τον είδα και πολύ φανατικό... Εγώ έχω ένα σωρό αλεργίες, για αυτό και τις πήραμε. Αλλά δεν δίνουμε δύτο φορές τη μέρα, το παιδί σαράντισε πριν τρεις μέρες και ζήτημα να πήρε δέκα σταγόνες. Πιο πολύ σαν "event" το έχουμε, μαζευόμαστε οικογενοιακώς (έχω και μια μικρή 2,5 ετών) και πίνουμε όλοι βιταμίνη. :):)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο από όλα είναι ένα πολύ καλής ποιότητας μουρουνέλαιο φυσικής ζύμωσης στην περιοχή της πάνας (λίγες σταγονίτσες μη μυρίζουν και σαν ψαροκασέλες).

 

Οι φυσικές μορφές των βιταμινών που περιέχει το μουρουνέλαιο είναι πλήρως αφομοιώσιμες σε αντίθεση με τα τεχνητά σκευάσματα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Βελγιο δινουν βιταμινες σε ολα τα μωρα ασχετα με το αν θηλαζουν ή οχι. Εμας μας ειπε να τις σταματαμε οταν ερχομαστε στην Ελλαδα για διακοπες. Ο οικογενιακος γιατρος ομως εχει διαφορετικη αποψη και η μητερα μου πχ συνεχιζει και το καλοκαιρι στις διακοπες.

Βεβαια ολοι εδω εχουμε στην καλυτερη περιπτωση ελαφρως κατω απο το οριο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου, στο Λονδίνο και το δίνουν μετά τους 6 μήνες!!

Εμένα πάντως βοήθησε ο μεγαλύτερος γιος μου να αποφασίσω. Έριξε κάτω το μπουκαλάκι με τη βιταμίνη του μωρού και παει η βιταμίνη... :|

Νομίζω θα το αφήσω έτσι και αν μου το ξαναναφέρει η παιδίατρος θα της το ξανασυζητησω. Τωρα έχουμε άλλα θέματα με τον μικρό. :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερούδια,

Χθες είχαμε ραντεβού με την παιδίατρο και ενώ της είχα ετοιμάσει ένα κατεβατό ερωτήσεις ξέχασα να τη ρωτήσω αν τις σταγόνες βιταμίνης D που μας έχει δώσει μπορώ να τις βάζω μέσα στο φαγητό για να τις λάβει το παιδί πιο εύκολα. Γνωρίζετε μήπως αν υπάρχει θέμα με αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...