Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ...ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ...

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΤΣΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΕΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΣΑΣ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ αποθήλασα χωρίς χάπια και μου ήρθε περίοδος περίπου 40 μέρες μετά το τέλος του θηλασμού. Πάω στοίχημα βέβαια ότι διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό. Ένα τηλεφώνημα στο γυναικολόγο σου είναι τζάμπα και θα σε καθησυχάσει.

Να χαίρεσαι το μπεμπάκι σου!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Καλησπέρα έχω και εγω αυτή την απορία......το μικρούλι μου (17 μηνών)...το θηλάζω ακόμα και τρώει και άλλες τροφές αλλά περίοδος δεν έχει έρθει ακόμα......να ανησυχήσω?

Αν κρίνω από τον 1ο παιδάκι μου είχε έρθει από 15 μηνών κι'ας θήλαζα και τότε.......

Σας Ευχαριστώ.....

line_m121_beg_40_time_1187323200_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

8dbf853a10.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω και εγω αυτή την απορία......το μικρούλι μου (17 μηνών)...το θηλάζω ακόμα και τρώει και άλλες τροφές αλλά περίοδος δεν έχει έρθει ακόμα......να ανησυχήσω?

Αν κρίνω από τον 1ο παιδάκι μου είχε έρθει από 15 μηνών κι'ας θήλαζα και τότε.......

Σας Ευχαριστώ.....

 

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Το αντίθετο!

 

Γιατί όμως οι γυναικολόγοι λένε ότι πρέπει να έχουμε περίοδο??Εγώ θηλάζω εδώ και 12 μήνες και ακόμα δεν έχω αδιαθετίσει.Πήγα 8 μήνες μετά τη γέννα στο γυναικολόγο να κάνω τεστ παπ και του είπα ότι ακόμα δεν έχω περίοδο και μου είπε όταν περάσει ένας χρόνος απο τη γέννα και δεν σου έχει έρθει ακόμα πάρε με τηλ να σου δώσω κάποια χαπάκια για να σου έρθει!Τον ρωτάω αυτό σημαίνει οτι θα σταματήσω και τον θηλασμό?Και μου λέει "καλά μέχρι πότε θα θηλάζεις".Ένας χρόνος είναι υπέρ αρκετός!Τώρα που φτάσαμε στον χρόνο βλέπω οτι δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό!Πειράζει που ακόμα δεν αδιαθέτισα?Και πότε θα μου έρθει η περίοδος????

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης ότι μόλις είπα τον γιατρό μου ότι δεν μου ήρθε ακόμα η περίοδος (8 μήνες μετά τη γέννα) με κοίταξε με γουρλωμένα μάτια!!Και με ρώτησε "πόσο καιρό θήλασες??" και του λέω "θηλάζω ακόμα"..ααα μου λέει για αυτό..είναι φυσιολογικό αλλά όταν περάσει ένας χρόνος πάρε με να σου δώσω χάπια!!!Δηλαδή ένας χρόνος αμηνόρροιας λόγω θηλασμού είναι φυσιολογικό αλλά παραπάνω δεν είναι??Δεν κατάλαβα!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως οι γυναικολόγοι λένε ότι πρέπει να έχουμε περίοδο??

 

Προφανώς γιατί δεν γνωρίζουν τη φυσιολογική διάρκεια του θηλασμού και κυρίως γιατί δεν γνωρίζουν πόσο είναι φυσιολογικό να μην έχει περίοδο μια γυναίκα.

 

Εγώ θηλάζω εδώ και 12 μήνες και ακόμα δεν έχω αδιαθετίσει.

Είστε πολύ τυχερή!

Η αμηνόρροια μειώνει τις πιθανότητες για καρκίνο του μαστού, των ωοθηκών και πιθανότατα του ενδομητρίου.

Η φοβερή αύξηση αυτών των μορφών καρκίνου οφείλεται κυρίως στη συνεχή έκθεση των γυναικών στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου.

Το σώμα μας είναι προορισμένο να γεννά και να θηλάσει σε όλη την αναπαραγωκή μας ζωή. Το φυσιολογικό για το σώμα είναι ένας τοκετός ανά 4-5 χρόνια που ακολουθείται από θηλασμό μερικών χρόνων. Τα ενδιάμεσα διαστήματα εμμηνορρυσίας είναι πολύ μικρά.

 

Λόγω πολιτισμικών αλλαγών δεν ακολουθούμε αυτό το μοντέλο αναπαραγωγής, οπότε αναγκαστικά μένουμε εκτεθειμένες στις ορμόνες του κύκλου.

 

Όσο περισσότεροι είναι οι μήνες αμηνόρροιας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού και όσο πιο νωρίς συμβεί αυτό στη ζωή μιας γυναίκας, τόσο μειώνονται οι πιθανότητες εμφάνισης των μορφών καρκίνου που σχετίζονται με αυτές τις ορμόνες.

 

Πήγα 8 μήνες μετά τη γέννα στο γυναικολόγο να κάνω τεστ παπ και του είπα ότι ακόμα δεν έχω περίοδο και μου είπε όταν περάσει ένας χρόνος απο τη γέννα και δεν σου έχει έρθει ακόμα πάρε με τηλ να σου δώσω κάποια χαπάκια για να σου έρθει!

Αυτό που σας προτείνει δεν είναι απλά άχρηστο αλλά και επικίνδυνο τόσο για τη δική σας υγεία όσο και για την υγεία του παιδιού σας.

 

Τον ρωτάω αυτό σημαίνει οτι θα σταματήσω και τον θηλασμό?Και μου λέει "καλά μέχρι πότε θα θηλάζεις".Ένας χρόνος είναι υπέρ αρκετός!

 

:?

Αρκετός για ποιον;

Για τον ίδιο; για τη γυναίκα του; για τα παιδιά του; Αυτά είναι σεβαστά στο πλαίσιο της δικής του οικογένειας.

 

Οφείλει να είναι καλύτερα ενημερωμένος γιατί οφείλει να σας δίνει σωστές πληροφορίες όσο αφορά τουλάχιστον την υγεία σας!

 

Τώρα που φτάσαμε στον χρόνο βλέπω οτι δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό!

 

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή ένας χρόνος αμηνόρροιας λόγω θηλασμού είναι φυσιολογικό αλλά παραπάνω δεν είναι??Δεν κατάλαβα!

 

Φυσιολογικά είναι και τα 2 χρόνια και ακόμη περισσότερα!

 

Ο γιατρός σας δεν γνωρίζει ούτε πόσο είναι η φυσιολογική διάρκεια του θηλασμού, μην περιμένετε να γνωρίζει τη φυσιολογική διάρκεια αμηνόρροιας!

Link to comment
Share on other sites

Κ γω θηλαζω 15 μηνες κ περιοδος ακομα δεν μου ηρθε και μπορω να πω οτι δεν μου λειψε κιολας:-P:razz::-P!Ερχεται κ καλοκαιρακι κ ελπιζω να μην κανει την εμφανιση της ακομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω επίσης ότι μόλις είπα τον γιατρό μου ότι δεν μου ήρθε ακόμα η περίοδος (8 μήνες μετά τη γέννα) με κοίταξε με γουρλωμένα μάτια!!Και με ρώτησε "πόσο καιρό θήλασες??" και του λέω "θηλάζω ακόμα"..ααα μου λέει για αυτό..είναι φυσιολογικό αλλά όταν περάσει ένας χρόνος πάρε με να σου δώσω χάπια!!!Δηλαδή ένας χρόνος αμηνόρροιας λόγω θηλασμού είναι φυσιολογικό αλλά παραπάνω δεν είναι??Δεν κατάλαβα!

 

 

εμενα μου ειπε οτι ειμαι πολυ τυχερη που η αμμηνοροια κραταει καιρο . Στο πρωτο παιδι "προσπαθουσα" να αδιαθετησω 'κοβοντας' καποιους θηλασμους, και τελικα αδιαθετησα οταν ηταν 15μηνων. Τωρα ελπιζω να καθυστερησει οσο γινεται παραπανω..:P

Link to comment
Share on other sites

Κ γω θηλαζω 15 μηνες κ περιοδος ακομα δεν μου ηρθε και μπορω να πω οτι δεν μου λειψε κιολας:-P:razz::-P!Ερχεται κ καλοκαιρακι κ ελπιζω να μην κανει την εμφανιση της ακομα!

 

 

κι εγω ομοιοπαθης..λες να ειμαστε τοσο τυχερες να βγαλουμε και το καλοκαιρι?? :lol: μακαρι!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε λίγο κλείνω τους 15 μήνες κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση αλλά εγώ την πεθύμησα μαζί με τις θηλυκές μου ορμόνες (τα νεύρα τις μέρες πριν και τους πόνους δεν πεθύμησα). Στον άλλο πιτσιφρίκο μου είχε έρθει στους 14 μήνες. Για να δουμε...:-D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σασ...Σταματησα τον θηλασμο 1η Δεκεμβριου, το παιδι ειναι 6.5 μηνων..Δεν εχω αδιαθετησει ακομα..τον οκτωβριο εκανα παπ και ογιατρος μου ειπε οτι σε ενα διμηνο θα μου ερθει! τι γινεται?(τεστ εκανα-αρνητικο ηταν!)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, κλείνω 15,5 μήνες θηλασμού και ακόμα δεν έχω περίοδο! Δεν είναι ότι μου έλειψε αλλά θέλω να βάλω μπροστά για δεύτερο και ο γιατρός μου είπε ότι θέλει πολύ τύχη...τα τεστ ωορρηξίας θα κάνουν τπτ σε τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Οταν η κορη μου ηταν 7,5 μηνων μου ηρθε περιοδος,εμεινα εγκυος οταν ηταν 27 μηνων με πολλους θηλασμους αλλα ειχα καθε μηνα περιοδο +-2,3 μερες πανω κατω δηλ,ο ενας κυκλος ηταν 28 ημερες ο αλλος 30κλπ.

Τωρα ειμαστε 9,5 περιπου μηνων και τιποτα ακομα,δεν βιαζομαι κιολας,να περασει το καλοκαιρακι και βλεπουμε.

Δεν καταλαβαινω ομως γιατι στην κορη μου μου ηρθε νωρις και τωρα τιποτα,και εχω την αισθηση οτι θα αργησει να ερθει (εδω θα ειμαι και θα τα γραφω).

 

tarta Προσπαθησε να μειωσεις τους νυχτερινους θηλασμους,ή για 6 με 8 ωρες να μην θηλαζεις.

Σε καθημερινη βαση,αλλα να μην ταλαιπωρειτε το παιδακι σου (αν κλαιει και θελει στηθος να του προσφερεις :P),γιατι προφανως το εχει αναγκη.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, κλείνω 15,5 μήνες θηλασμού και ακόμα δεν έχω περίοδο! Δεν είναι ότι μου έλειψε αλλά θέλω να βάλω μπροστά για δεύτερο και ο γιατρός μου είπε ότι θέλει πολύ τύχη...τα τεστ ωορρηξίας θα κάνουν τπτ σε τέτοια περίπτωση;

 

 

Δλδ κι εγώ που θέλω 2ο το συντομότερο να περιμένω ακόμα, εεε?Η μικρή μου είναι μόλις 4, 5 μηνών κι αν δεν ήθελα 2ο δεν θα μου έλειπε καθόλου η κα περίοδος!!!Οικονομία στις σερβιέτες!!χαχαχαχαχα...ειδικά τώρα το καλοκαιράκι είναι τέλεια με τα μπάνια!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Χ μάλλον θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που λες γιατί ομολογώ ότι εξακολουθώ να προσφέρω συχνά...δεν θέλω να αποθηλάσω ακόμα αλλά να μειώσω λίγο για να αποκτήσω κ άλλο νινί...θα σας πω όταν τα καταφέρω. Καμμιά ιδέα για τα τεστ ωορρηξίας;;;

Καλά μπάνια προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο γιος είναι κοντά εννέα μηνών και περίοδος γιοκ.

Πήγα προθες στον γυναικολογο και μου είπε καλύτερα λόγω των πολυκυστικων ωοθηκων,οι ορμονες να είναι σε καταστολη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς είμαι από τις άτυχες που και στα 2 παιδιά μου 3 μήνες μετά τη γέννα μου ήρθε περίοδος παρόλο που το πρώτο το θήλασα 16 μήνες (το δεύτερο είναι 3,5 μηνών και θηλάζουμε αλλά η περίοδος μου ήρθε πριν μισό μήνα) .. :(

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...