Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ!!!!


eleni210

Recommended Posts

καλημερα σε ολες!γενναω στο αλεξανδρας και θα ηθελα να με βοηθησετε οσον αφορα το τι πρεπει να παρω μαζι μου,για μενα και το μωρο.οσον αφορα και τις τιμες ξερω οτι αν γεννησει καποια με καισαρικη δεν πληρωνει δωματιο ενω με φυσιολογικο τα σκαει κανονικα.ποσα ομως ξερει καμια?χρεωνουν και την επισκληριδιο?αν ναι ποσο?γενναω μεχρι 13.5 τι φορμακια πρεπει να εχω μακρυμανικα η κοντομανικα..εχω πελαγωσει λιγακι ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν θα μπώ σε λεπτομέριες γιατί υπάρχουν αντίστοιχα θέματα με το τι πρέπει να πάρεις μαζί σου. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να παρακολουθήσεις τα μαθήματα ανώδυνού τοκετού στο Αλεξάνδρας εαν δεν εργάζεσαι. Θα είναι και άλλες κοπέλες εκεί και η μαία που τα κάνει είναι πολύ καλή. Εκεί θα σου πουν ακριβώς τι χρειάζεσαι και τι υπάρχει από πλευράς νοσοκομείου. Είναι πάντως ένας ευχάριστος τρόπος να γεμίσεις το χρόνο σου εαν κάθεσαι σπίτι. Είναι δωρεάν εκτός αν εχεις ικα οπου στοιχίζει μου φαίνεται 3 ευρώ. Θα σε βοηθήσει πολύ και στη γέννα αλλά και στην μετέπειτα επιστροφή σου στο σπίτι. Ρώτησε το γιατρό σου να σου πεί τηλέφωνο γιατί δεν το θυμάμαι. και χαλάρωσε... είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Αντε και καλή λευτεριά :-P

Link to comment
Share on other sites

υΠΑΡΧΕΙ θεμα κι εχω γραψει πολλα αναλυτικα απο την προηγουμενη γεννα μου και ψαχνω τωρα να τα βρω να τα θυμηθω....χαχα.......αν θες τηλεφωνο απο τα μαθηματα ανωδυνου εχω να σου δωσω (αν δεν αλλαξε δλδ εδω και 3 χρονια) οντως αξιζει να τα παρακολουθησεις....θα σου πουν τα ΠΑΝΤΑ! Μακαρι να χα χρονο να ξαναπαω....

 

Απορω γι αυτο που λες οτι δεν πληρωνεις δωματιο αν κανεις καισαρικη......δεν το εχω ακουσει.......εγω γεννησα πριν 3 χρονια φυσιολογικα, εμεινα 4 μερες (μια παραπανω γιατι μπηκα με προκληση) και πληρωσα για δικλινο δωματιο 450 ευρω (τα 50 ηταν το φαρμακο για την προκληση) Δεν ξερω ποσο στοιχιζει η επισκληριδιος αλλα ποσο να χει πια........το θεμα ειναι αλλο......αν δλδ ο γιατρος σου θελει να φερει δικο του αναισθησιολογο, εκει πληρωνεις κατω απο το τραπεζι (υποθετικα κανα 300σαρι)

 

Στο τοπικ αυτο (μακαρι να το βρω) υπαρχουν ολα αναλυτικα, αλλα σε γενικες γραμμες δε σου δινουν τιποτα περα απο πανες και κατι χαλια σερβιετες που θα καταλερωθεις, οποτε να χεις δικες σου ειδικες (tena lady extra long) Πρεπει να χεις οτι χρειαστεις εσυ και το μωρο (σεντονακια, σελτεδακια, κουβερτουλες, πετσετες, μπουρνουζοπετσετα, ρουχαλακια, καλτσακια) αφρολουτρα για το μωρο δεν χρειαζεσαι γιατι το πλενουν οι μαιες καθε πρωι......εσυ το πας με την μπουρνουζοπετσετα και τους το δινεις.....

 

Για σενα θα χεις τα παντα.......απο ρουχα, εσωρουχα μιας χρησης μεχρι αφρολουτρα και πετσετες (δε θυμαμαι αν σου δινουν αλλα καλυτερα δικες σου)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ψαχνω τοση ωρα κι ανακαλυψα πως το "Γεννα στο Αλεξανδρα" εχει συγχωνευτει στο τοπικ "τιμες ιασω-λητω" αν ειναι δυνατον......πως θα το βρισκε καποιος? Γι αυτο και η αναζητηση δεν βγαζει τιποτα..........τι δουλεια εχει το Αλεξανδρα με τα ιδιωτικα?

 

Ξεκινα να διαβαζεις και καλο κουραγιο...ειναι ανακατα τα ποστ...ολα τα μαιευτηρια μπερδεμενα....

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=36

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=37

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=32

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=30

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=19

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=18

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=15

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=12

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21923&page=10

 

 

Δες την σελιδα 12, εκει γραφω πολλα........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχε υποψη σου και το εξης.......θα σας επισκεφθουν μολις γεννησετε κοπελες που θα μοιραζουν βαλιτσακια με δωρα απο εταιρειες (πανες και καλλυντικα για το μωρο)...θα κρατησουν τα στοιχεια σας για να σας στελνουν κουπονια...αυτα τα στοιχεια τα πουλανε οι εταιρειες σε διαφορους ενδιαφερομενους........να μην αναρρωτηθεις μετα απο που βρηκαν τα στοιχεια σου.

 

Καποιοι απο αυτους ειναι πλασιε βιβλιων......διαβασε το παρακατω θεματακι γιατι ολοι το διαβαζουν κατοπιν εορτης.....να εισαι προετοιμασμενη μη την πατησεις γιατι θα σε επισκεφθουν μολις γεννησεις.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24664

 

Επισης μπορει να σας ερθουν καποιοι γιατροι που κανουν ερευνες και να σου ζητησουν να μπεις σε καποιο προγραμμα.......επειδη ειναι πανεπιστημιακο νοσοκομειο συμβαινει συχνα........σκεψου κατα ποσο αξιζει να μπλεξεις......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα..να σαι καλα......κι οτι αποριες εχεις ρωτα!!! Παντως οι γνωμες διιστανται σε καποια θεματα...πχ μια κοπελα που γεννησε καμμια βδομαδα πριν απο μενα στην ιδια πτερυγα αποκομισε πολυ πιο θετικες εμπειριες (βοηθεια απο μαιες, αποστειρωση κλπ) που εγω δεν ειδα.........καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενη για τα χειροτερα και μακαρι ολα να ερθουν τελεια!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Για φορμακια που ρωτας.......εγω γενναω μεσα απριλη και δεν ξερω......υποθετω οτι ενα μηνα αργοτερα που εισαι εσυ θα χει πιο ζεστη........καλυτερα εχε κατι παραπανω να σαι καλυμμενη.......θα εχεις ζιπουνακια (εσωρουχακια δλδ) να φορας απο μεσα.....μπορει να ειναι με μανικακι κοντο και απο πανω μπορεις να του φορας καμμια ζακετουλα........αν εχεις φορμακια με παντελονακια μαζι δεν χρειαζεσαι κατι εξτρα.......κι εγω εχω πελαγωσει γιατι οτι εχω ειναι απο νταλα καλοκαιρι που γεννηθηκε ο γιος μου και δεν θελω να αγορασω αλλα πραγματα.......

 

Νομιζω οτι με τα βαμβακερα ζακετακια εισαι καλα......επισης προσεξε τι νουμερο θια αγορασεις........δεν ηξερα και ειχα παρει ρουχα για νεογεννητο, νουμερο 50 (παει με το υψος) κι ο γιος μου γεννηθηκε 4 κιλα και 55 υψος.......οποτε πηγαν χαμενα.......καλυτερο μεγεθος ειναι το size 0-3 μηνες (πχ του mothercare) pio kalla μεγαλο να το φοραει ανετα.........προτιμησε βαμβακερα ρουχα......καλτσακια επισης......

 

Αν ψαξεις στην ενοτητα Αγορες θα βρεις πολλα σχετικα τοπικ για το τι να αγορασεις......

 

Προτιμησε φορμακια να ανοιγουν απο μπρος, οχι πισω ειναι πολυ αβολα για νεογεννητα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

eleni210 καλησπέρα,

 

Εγώ που γένησα στο Αλεξάνδρας με ασφάλιση ΙΚΑ πάντως πλήρωσα ενα αστείο ποσό. Μου φαίνεται 35 ευρώ. Ο λόγος που πλήρωσα αυτό το ποσό ήταν γιατί μετακινήθηκα σε δίκλινο και δεν το κάλυπτε το ΙΚΑ (μάλλον αυτό που πλήρωσα ήταν η διαφορά) Γέννησα με καισαρική, αλλά πιστευω πως πάλι το ικα ανάλογα με την ασφαλιστική σου κλάση σου καλύπτει κάποιο τύπο δωματίου και πάλι θα πληρώσεις τη διαφορά. Εαν πας στο Αλεξάνδρας για εξέταση στο γιατρό σου, πετάξου στο λογιστήριο να ρωτήσεις. Εγώ που έμεινα σε 2 πτέρυγες διαφορετικές σου λέω οτι είδα τη μέρα με τη νύχτα. Στο ένα κατάλαβα οτι ήμουνα σε δημόσιο νοσοκομείο, και στο άλλο νόμιζα πως βρίσκομαι σε ένα από τα ακριβότερα ιδιωτικά. Ζήτα από το γιατρό σου να σε βάλει σε νέα πτέρυγα. Εαν βέβαια δεν πέσεις σε περίοδο που θα είναι φουλ το μαγαζί. όπως έπεσα κι εγώ. Πάντως ήταν αξιοπρεπέστατοι. Όταν άδειασε ένα κρεβάτι σε τρίκλινο, κοιτάξανε την ώρα εισαγωγής για να δουνε σε ποια θα το δώσουνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι τι να σου πω........εγω που ζητησα δικλινο, με εβαλαν σε πεντακλινο και χρειαστηκε να βαλει χερι η μαια μου (που χε ποστο προισταμενης) για να με βαλουν εκει που επρεπε...το κρατουσαν για αλλη περιπτωση........

 

Παντως αν εχει πολυ κοσμο κλαφτα......γνωστες μου που δουλευουν εκει η μια μπηκε σε δεκακλινο με τσιγγανες και χρειαστηκε να βαλει μεσο το διευθυντη της για να την βαλουν καπου καλυτερα, και η αλλη εμεινε σε φορειο μετα απο καισαρικη πολλες ωρες μεχρι να βρεθει δωματιο.......

 

Μου κανει εντυπωση παντως που πληρωσες τοσο λιγο.......κι εγω με ασφαλιση ικα ημουν......αλλα ασφαλισμενη απο τον αντρα μου......ισως εχει σχεση αυτο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα μόνο μια μέρα σε δίκλινο και τις υπόλοιπες σε 5κλινο. Γι αυτό ήταν τόσο λίγο. Ενταξει στο 5κλινο ήταν χάλια. Λόγω της πτέρυγαςπου ήταν παλιά. Και όσον αφορά συμπεριφορές, όπως σε κάθε επάγγελμα υπαρχουν καλοί άνρωποι και ανάγωγοι επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο ολες τις μαιες μια μονο ηρθε και με βοηθησε με το θηλασμο, μαλιστα αλλαξε και το μωρο οταν εκανε κακα, ενω της ειπα οτι θα το εκανα εγω......ειχα μεινει αναυδη!

 

Την πρωτη μερα που μου τον εδωσαν ζητησα απο μια νεα μαλιστα μαια, να με βοηθησει, να μου δειξει πως αλλαζω πανα βρε παιδι μου ως πρωτομανα και γυρναει και μου λεει πολυ κακοτροπα οτι ειναι δικη μου δουλεια να το κανω!!!! Απο οτι μου πε η συγκατοικος μια μονο μαια ηταν καλη σε αυτη την πτερυγα κι αυτη ανηκε σε αλλη πτερυγα........και μας εφυγε οταν πηγα εγω!

'

Κι ομως μια κοπελα απο το φορουμ που γεννησε στην ιδια πτερυγα μια βδομαδα πριν απο μενα, ελεγε τα καλυτερα λογια για τις μαιες......τι να πω......ισως αλλαξαν οι βαρδιες! Μεχρι και αποστειρωτη της διεθεσαν, που εγω οταν ζητησα μου παν οτι δεν υπηρχε (και σκεψου οτι η μητερα μου δουλευε εκει παλιοτερα, οποτε υποτιθεται ειχα κι ευνοικη μεταχειριση!)

 

Το κακο με το πεντακλινο ειναι οτι εχει ενα μπανιο και αν βαλεις ολο τον κοσμο και τους συνοδους που ξημεροβραδιαζονται ειναι χωρος διερχομενων.........βαλε και τα μωρα που κλαινε συνεχεια, γινεται συνεχεια χαμος και φασαρια.......

 

Αλλα κι εγω που ημουν σε δικλινο ειχα συγκατοικο που ειχε 2-3 συνοδους καθε μερα......βαλε και τη μαμα μου τις πρωτες μερες, το αδιαχωρητο γινοταν.......ενα βραδυ η κοπελα ειχε ολη νυχτα τη μαμα, την πεθερα και το συζυγο! Κοντευαμε να μη χωραμε εμεις.....μια σταλια δωματιο.......

 

Για να δουμε τι θα βρουμε φετος....ευχομαι να μη πεσουμε με πολυ κοσμο! Οπως και να χει 3 μερες ειναι.......θα αντεξουμε!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kai ego gennisa sto Alexandra. Hmoun se pentaklino domatio, kai sunexeia klegan ta mora i milagan oi sunodoi. Se genikes grammes eimai evxaristimeni, alla apo tin alli aporo pos afinoun toso kosmo mesa. Tha geniso to devtero mou paidaki me kaisariki ton Ioulio. Gia na doume avthn thn fora pos tha einai???

Link to comment
Share on other sites

Diana τι δωματιο ζητησες? σΕ ποια πτερυγα? Μου παν οτι η πτερυγα Πετσαλνη ανακαινιστηκε και πλεον εχει μονο 5κλινα. Οποτε αυτη τη φορα θα ζητησω αλλη πτερυγα.......Μια γνωστη μαια μου πε να ζητησω 2κλινο και οτι θα μου δωσουν. Μιλησα και με τη γιατρο, πιστευω να βοηθησει.

 

Ειναι να γεννησω τις επομενες μερες, οποτε θα σας ενημερωσω σχετικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα δικο μου ατομο γεννησε πριν λιγες μερες στο Αλεξανδρα και συγκεκριμενα στη πτερυγα Κονσολα οπου ειναι και η πιο χλιδατη σε θεμα ανακαινισης..

Δεν εχει βγει η κοπελια ακομη (απο καισαρικη ειναι) αλλα μεχρι τωρα εχω δει τα εξης τραγικα:

 

Γεννησε πχ 12.00 και της εφεραν το μωρο στις 19.30 γιατι λεει περιμεναν να περασει ο παιδιατρος..

στη ερωτηση μου αν στο διαστημα αυτο τα ταιζουν αφου μου παν διαφορες ασαφειες και "δεν ξερω" και κατι τετοια λες και δεν εργαζονται εκει μεσα και δεν ξερουν την πολιτικη του νοσοκομειου μου πε η μαια (δεν ξερω τι ακριβως ειναι τελος παντων εκει μεσα) οτι τους δινουν μια φορα ξενο γαλα για να δουν αν ολα ειναι καλα.......ελεος..

στην καπακι ερωτηση μου αν μια γυναικα θελει αποκλειστικο θηλασμο και δεν θελει να χορηγηθει στο μωρο ξενο γαλα η ζαχαρονερο η απαντηση ηταν "δεν ξερω, να μιλησετε με τους παιδιατρους.."

 

και οταν εφεραν καποια στιγμη το μωρο ειχαν πρωτα ερθει να παρουν ενα κουβερτακι και ενα φορμακι με μανικακι και μετα το εφεραν. Υποτιθεται οτι ηταν πλυμενο και φορουσε πανα αλλα ηταν ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ μεσα στη μπιχλα..ειχε τα παντα πανω του..τι να σας πω! σιχαθηκαμε..και οι δυο ειμαστε μαναδες (εκεινη εχει και αλλο παιδι) και τετοιο πραγμα δεν ξαναδαμε..

αφου μας το φερε δεν μας ειπε απολυτως τιποτε η διαδικαστικα μια οδηγια..απλα το αφησε και εφυγε..

 

εμεις το αλλαξαμε παλι, του βαλαμε ενα ολοσωμο φορμακι απο πανω και στο πυρεξακι βαλαμε σεντονακι και κουβερτακι δικο μας..

επιμελως δεν ξεχνουν να δωσουν πανες και ετοιμο γαλα ..

 

εντωμεταξυ οι θαλαμοι βραζουν απο τη ζεστη οπως στα περισσοτερα νοσοκομεια και εχω δει αρκετες φορες μικρα παιδια να μπαινοβγαινουν στους θαλαμους..

 

τωρα ετυχαν η δεν ετυχαν ολα αυτα τι να σας πω?? μπορει να ειναι και καλυτερα...

 

η κοπελα θα πληρωσει κανα 1000 το γιατρο και μονο τη διαφορα του δωματιου λογω δικλινου..δεν ξερω αυτο που λετε οτι στην καισαρικη δεν πληρωνουν τιποτε..

και πως γινεται αυτο? πληρωνεις στον ΦΤ και δεν πληρωνεις στην καισαρικη? απορω γιατι??

 

 

ειναι οπως θα σας κατσει..και εμενα για το Ιασω μου ειπαν τα χειροτερα αλλα εγω βολευτηκα ευκολα και δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα..και παροτι ειχα ζητησει αποκλειστικο τοπαιδι μου το φεραν αμεσα και ποτε δεν καταλαβα να ειναι ταισμενο απο πριν..μπορει να τυχαινουν..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.......το παιδι δυστυχως δεν στο δινουν αμεσως.........το πρωτοκολο προφανως λεει οτι πρωτα θα ελεγθει απο τους γιατρους και αφου δωσουν το οκ τοτε θα παει στη μαμα του. Κι αυτο ειναι αναλογως ποτε θα γεννησει καθε κοπελα, αν γεννησει βραδυ δεν θα το παρει πριν το επομενο μεσημερι.......εμενα την πρωτη φορα μου το κρατησαν μιαμισι μερα, για τους εξης λογους, ειχαν βαλει εμβρυουλκο και το παιδι εχει μεγαλο κεφαλι (κατι που ειναι οικογενειακο αλλα αυτοι θεωρουν πρεπει να ελεγχει πρωτα με υπερηχο), επειδη ηταν 4 κιλα (στα πανεπιστημιακα θεωρειται παλι λογος ελεγχου, μου πρηξανε τα συκωτια με το θεμα οσο ημουν εκει) και επειδη γεννηθηκε με το ποδαρακι γυρισμενο λογω θεσης στη μητρα. Οποτε δυστυχως δεν μου το διναν πριν την επομενη μερα το μεσημερι.

 

Εγω ομως ενω γεννησα στις 10 το πρωι και στο δωματιο μπηκα στις 12 το μεσημερι, πηγα στις 3 να το θηλασω (να προσπαθησω δλδ γιατι ως πρωταρα δεν τα καταφερα)....μπορουσα να πηγαινω καθε 3 ωρες στον ειδικο θαλαμο και να μου το δινουν να θηλασει. Οχι ομως τη νυχτα.........απο τη στιγμη που θα παραλαβεις το παιδι, εκει πια ειναι δικη σου ευθυνη τι θα πινει.

 

Η φιλη σου εκανε καισαρικη και δεν μπορουσε να παει, υποθετω οτι αν ειχε θηλαστρο κι εβγαζε πρωτογαλα θα μπορουσε να ζητησει να το δωσουν. Τωρα πως θα φερθει η καθε μαια που ειναι εκει υπηρεσια σιγουρα ειναι σχετικο......υπαρχουν εξαιρετικες μαιες, υπαρχουν και γαιδουρες.......οπου πεσεις...

 

Κι εγω αγχωνομαι τωρα μη μου το κρατησουν παλι (γιατι ξεπερασαμε την ΠΗΤ ξανα οποτε παλι θα περασει τα 4 κιλα και παλι θα εχει μεγαλο κεφαλι), αν τελικα γεννησω με προκληση υπολογιζω (Θεου θελοντος) να γεννησω γρηγορα οπως την πρωτη φορα, οποτε φοβαμαι οτι παλι θα ακολουθησουν το πρωτοκολο και θα μου στερησουν το παιδι μια μερα και αντε παλι τα ιδια προβληματα να το θηλασω.......αγχωθηκα τωρα και σκεφτομαι μηπως πρεπει να κουβαλησω απο την πρωτη μερα το θηλαστρο μου (συν αποστειρωτη κλπ) αλλα το θεμα ειναι οτι πρωτη φορα για να καταφερεις να βγαλεις κατι χρειαζεται το νοσοκομειακο (και τοτε μου χαν πει οτι η πτερυγα πετσαλνη που ημουν, δεν διεθετε συστημα αποστειρωσης)

 

Σιγουρα εκει που τα κρατανε του δινουν ξενο γαλα.......κατι πρεπει να φαει το μωρο, αν η μαμα δεν μπορει να θηλασει......ο χωρος δεν μου αρεσε καθολου, γιατι απο οτι ειδα τοτε ο οποιοσδηποτε μπαινει μεσα και βλεπει τα μωρα, αν και το δικο σου στο δινει η μαια.

 

Εμενα μια χαρα καθαρο μου το δωσανε παντως (εννοειται τους εδωσα ρουχα) και φυσικα ειχα σεντονια κλπ οπως σε καθε δημοσιο νοσοκομειο.

 

Τωρα πανες δινουν, αν δεν δωσουν υπαρχει απο οσο θυμαμαι ενα ειδικο δωματιο αλλαγης κι εκει εχει πανες αλλα πεφτει πολυ πλιατσικο, γιατι πανε οι μαμαδες και σηκωνουν οτι πανες βρουν για να στοκαρουν για το σπιτι.......μπορει δλδ να μη βρεις, τοτε ζητας απο τις μαιες.....

 

Για γαλα, αν θες ζητας παλι απο τις μαιες, αλλα θυμαμαι οτι περνουσαν απο τους θαλαμους καθε βραδυ και ρωτουσαν αν ηθελε η μαμα να αφησουν γαλα. Για να σε βοηθησουν στο θηλασμο πρεπει να πεσεις σε καλη μαια και γνωστρια......γι αυτο λεμε και ξαναλεμε οτι πρεπει να πηγαινουμε στο μαιευτηριο ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ τα βασικα, γιατι αν περιμενουμε απο το προσωπικο να μας τα δειξει καηκαμε! Μονο μια πετυχα που με βοηθησε σχετικα (γιατι παρολο που τα ηξερα θεωρητικα, πρακτικα τα βρηκα μπαστουνια, το μωρο ειχε μαθει στο μπιμπερο και δεν επιανε στηθος)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

εντωμεταξυ οι θαλαμοι βραζουν απο τη ζεστη οπως στα περισσοτερα νοσοκομεια και εχω δει αρκετες φορες μικρα παιδια να μπαινοβγαινουν στους θαλαμους..

 

τωρα ετυχαν η δεν ετυχαν ολα αυτα τι να σας πω?? μπορει να ειναι και καλυτερα...

 

 

Αρα εχει ηδη πολλη ζεστη, να το χω υποψη........δεν ειχε αιρκοντισιον στο δωματιο? Εμεις την ειχαμε βγαλει πολυ καλα τοτε το καλοκαιρι.

 

Αυτο με τα παιδακια δεν μου αρεσει καθολου. δεν θυμαμαι να ειχα δει την αλλη φορα, αλλα ημουν σε δικλινο, στα πεντακλινα γινιταν το σωσε απο κοσμο.....τι κακο κι αυτο με τις επισκεψεις απο συγγενεις! Παντως τι να κανει και το νοσοκομειο οταν οι επισκεπτες δεν καταλαβαινουν οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να φερνουν μικρα παιδια σε μαιευτηρια..........τετοια εποχη θεριζουν οι γαστρεντεριτιδες ειδικα σε παιδακια.........αν ειναι δυνατον......

 

Τι να κανεις τωρα εσυ οταν οι αλλοι κουβαλιουνται με συσσωμο το σοι? Το χειροτερα θυμαμαι τοτε ηταν με τους ξενους, αυτοι ειχαν την μανια να κανουν επισκεψεις νομαδικως.....εγω απαγορευσα να σκεφτουν καν να φερουν το γιο μου εκει......Πρεπει να γινεσαι κακια προφανως και να ζητας απο τους σεκιουριταδες να τους διωχνουν.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι πολυ θεμα τυχης.....μπορει να πεσεις σε πεντακλινο (που λεει ο λογος αν και χλωμο το κοβω) και να ναι νορμαλ τα ατομα και να σεβονται τους αλλους και να πεσεις σε δικλινο με καμμια γαιδουρα που φερεται λες και ειναι δικο της ολο το δωματιο η να χει μυστηριο σοι......

 

 

Δλδ prosperous η φιλη σου θα πληρωσει τη διαφορα απο το δικλινο? Αν μαθεις συντομα πες μου, για να ξερω, μηπως τελικα πληρωσα βλακωδως 400 ευρω την αλλη φορα......αν και σιγουρα θα το ψαξω αυτη τη φορα περισσοτερο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου με το καλο να γεννησεις..

 

οντως με τις πανες και τα αλλα ειδη πεφτει πλιατσικο και ετσι ποτε δεν υπαρχυν πανες η γαζες διαθεσιμες στο δωματιο αλλαγης..τα χει παραμασχαλα η προισταμενη..

 

ειναι οντως που θα πεσεις αλαλ αυτο ισχυει και στα ιδιωτικα με την μονη διαφορα οτι οι συστασεις εκει πιθανοτατα να πιασουν και τοπο..στο δημοσιο ειναι πονεμενη η ιστορια..

 

οντως με το θεμα αποστειρωσης για να χρησιμοποιεις θηλαστρο ειναι πραγματικα προβλημα..το διαπιστωσα η ιδια βοηθοντας μια αλλη κοπελα να θηλασει με αντληση..

το δε μηχανημα για να μη σου πω το μπουκαλι που της εφεραν ΜΕΣΑ στη μπιχλα..

 

αν προλαβαινεις και μπορεις να διαθεσεις χρηματα ισως να αγορασεις ενα δικο σου οπως πολυ καλο ειναι το swing της medela (το χρησιμοποιησα αρκετα και ειναι φορητο)..τα χειροκινητα δεν κανουν δουλεια στο θεμα να κατεβασουν το πρωτογαλα..ετσι και ετσι πολλες πεφτουν με τα μουτρα στο συμπληρωμα..

 

εγω στη δικη μου δεν εδωσα ποτε ξενο γαλα και τωρα που καθομαι και βλεπω το Almiron που δινουν στο μαιευτηριο διαπιστωνω την τραγικοτητα του..ειναι σκευασματα τυποποιημενα με συντηρητικα τα οποια διατηρουνται απλα σφραγισμενα σε θερμοκρασια δωματιου..βραζει ο τοπος? θα βραζει και αυτο..και το δινουν αβερτα..και ειχε και ληξει σχεδον ενα ετος μετα..

ωραια πραγματα!

 

μακαρι να πανε ολα καλα και να θηλασεις το μωρακι σου για οσο και οπως θελεις..

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως που θα πεσεις αλαλ αυτο ισχυει και στα ιδιωτικα με την μονη διαφορα οτι οι συστασεις εκει πιθανοτατα να πιασουν και τοπο..στο δημοσιο ειναι πονεμενη η ιστορια..

 

 

 

Μωρε ναι, αλλα στο ιδιωτικο θα πληρωσω πολυ περισσοτερα για να εχω ενα δικλινο.......αυτο που το βαζεις? (περα απο τα αλλα θετικα του δημοσιου που δεν το αλλαζω η μητερα μου εκει δουλευε)

 

Και επειδη ταλαιπωρηθηκα πολυ την πρωτη φορα απο τα ραμματα του βλακα γιατρου μου, και ολη την ωρα ημουν τουαλετα θελω οπωσδηποτε δικλινο παλι........καλα θα δω που θα με βαλουν και η γιατρος θα φροντισει να με αλλαξουν αν δεν ειμαι καλα......ειπε οτι θα το κοιταξει......και την πρωτη φορα σε πεντακλινο με εβαλαν και με αλλαξαν οταν τους εβαλαν χερι.

 

 

Ξερω οτι το νοσοκομειακο τους ειναι μπιχλα, μονο για να βγαζεις και να πετας το γαλα, το εκανα τοτε, και αν θες να το δωσεις στο μωρο πρεπει να χεις αγορασει το δικο σου εξαρτημα (δλδ το μπουκαλι που προσαρταται) και να χεις συστημα αποστειρωσης.

 

Το swing εχω παρει απο την πρωτη φορα και ακομα θηλαζω τον πρωτο μου (φυσικα εχω πρωτογαλα πια) αλλα φοβαμαι οτι το στηθος δεν θα ανταποκριθει στο swing αμεσως για να βγαλει επαρκη ποσοτητα, αλλα σιγουρα θα το χω μαζι........μαλλον θα τα πακεταρω (θηλαστρο και αποστειρωτη) στο αυτοκινητο του αντρα μου να μου τα εχει ευκαιρα αν χρειαστουν (ευχομαι οχι) Αν δεν γεννησω μονη αυτες τις μερες, θα γινει την παρασκευη με προκληση.......

 

Εχει κοσμο αυτες τις μερες? Χθες που πηγα ειδα κοσμο κατω στη ρεσεψιον.......μακαρι να μην εχουμε προβλημα με τα δωματια.......η φιλη σου ζητησε δικλινο και συγκεκριμενα στην κονσολα? Η απλα ετυχε η κονσολα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω κι εδω ενα περιστατικο που συνεβει τοτε (και ειναι επικαιρο λογω αρπαγης του μωρου απο το Ελενα) να ξερετε να προσεχετε.......

 

Σε ενα επισκεπτηριο το απογευμα (που ερχεται πολυ κοσμος) ηρθε ενας νεαρος που μας φανηκε αμεσως υποπτος...μπηκε στο θαλαμο μας που ηταν απο τους πρωτους και ηθελε και καλα πληροφοριες σχετικα με τη γεννα σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι η κοπελα του ηταν 6 μηνων εγκυος και δεν ηξερε που θα γεννησει. Εμας μας φανηκε κλεφτρονι που απλα ελεγχε το χωρο, παρολα αυτα ειπαμε τυπικα δυο λογια.....σημειωτεον στο θαλαμο ημουν εγω, ο αντρας μου, η κοπελα διπλα και τα μωρα μας........

 

Αυτος οσο μας ακουγε σκαναρε προσεχτικα το χωρο (γι αυτο και υπεθεσα οτι κοιτουσε τι υπαρχει να κλεψει αν του δωθει η ευκαιρια)....κι ενω παει να φυγει, επιστρεφει και βγαζοντας το κινητο του (η μια φωτογραφικη δεν θυμαμαι τωρα) με ρωταει αν μπορει να βγαλει το μωρο μου φωτογραφια.........σηκωθηκα αμεσως, του πα οχι και τον εβγαλα εξω, ενω ειδοποιησαμε τους σεκιουριταδες να τον βρουν και να τον βγαλουν εξω.......

 

Δεν ξερω για ποιο λογο ηθελε την φωτο, κι αν ηταν απλα μια δικαιολογια να πλησιασει περισσοτερο στο δωματιο, αλλα δεδομενου το περιστατικο στο Ελενα, καλο ειναι να προσεχουμε κι αν δουμε τετοιους υποπτους να ενημερωνουμε τους φυλακες που υπαρχουν σε καθε πτερυγα......κυκλοφορει πολυς κοσμος στα επισκεπτηρια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!οσον αφορα τις τιμες οποια ενδιαφερεται να παρει στο λογιστηριο του νοσοκομειου και θα την ενημερωσουν.εγω πηρα και μου ειπαν 106 την ημερα για δικλινο με φυσιολογικο τοκετο!για καισαρικη δεν ρωτησα αλλα εχω ακουσει οτι δεν πληρωνεις κατι.τωρα οσον αφορα την βαλιτσα του μαιευτηριου πηγα και παρακολουθησα μαθηματα ανωδυνου τοκετου στο συγκεκριμενο νοσοκομειο και η μαια μας ειπε τι να φερουμε...θα τα αναρτησω εγω σε αυτο το τοπικ ωστε οποια κοπελα ενδιαφερεται να τα βρει χωρις να χρειαζεται να ψαχνει σε 5.000 διαφορετικα τοπικ.πριν τα αναρτησω ομως θα ηθελα να ευχαριστησω την vera η οποια σκιστηκε να με βοηθησει .vera μου σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου!:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΑΜΑΔΕΣ

*3-4 νυχτικα η πιτζαμες

*1-2 ρομπες

*σερβιετες λοχειας (1 πακετο)

*εσωρουχα (μιας χρησης δινει το νοσοκομειο οποτε κανονικα)

*2 σουτιεν θηλασμου

*επιθεματα στηθους

*πετσετες (μπανιου,προσωπου)

*παντοφλες

*σαγιοναρες για το μπανιο με αντιολισθητικη σολα

*σαμπουαν-αφρολουτρα

(τονισε να μην εχουμε εντονα αρωματα η κραγιον μεικ απ κτλ γιατι μπορει να επηρεασουν το μωρο πχ μυρωδια η να φοραμε κραγιον και να το φιλαμε)!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

 

*ρουχα (3-4 φορμακια εποχης)

 

(εσωρουχα 3 αμανικα+3 με μανικακι)

*καλτσακια

*κουβερτα εποχης

*1-2 ζευγαρια σεντονια (πανωσεντονο-κατωσεντονο)

*πανες αγκαλιας (3 φανελα+3 βαμβακερες)

*1 μπουρνουζι

 

(η αληθεια ειναι οτι εγω στην βαλιτσα μου εχω βαλει και καποια εξτρα οπως μαντιλακια καθαρισμου προσωπου,μαντιλακια απολυμαντικα κτλ).

αυτα μας ειπε η μαια αυτα σας παραθετω..ελπιζω να βοηθησα καποια κοπελα!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...