Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΤΟΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

Μετα απο μια ατελειωτη βδομαδα προβληματισμων, σκεφτηκα να μοιραστω μαζι σας την μικρη περιπετεια μου. Θηλαζα αποκλειστικα την μικρη μου για περιπου 2 μηνες, οταν ξυπνησα ξημερωματα της προηγουμενης κυριακης με πυρετο, βηχα, κοινως συναχι. Εννοειται οτι δεν την θηλασα λογω πυρετου και ετσι καναμε την πρωτη μας αποστειρωση και ταισμα με μπουκαλι. Ευτυχως ανταποκριθηκε πολυ καλα, εφαγε 120 ml χωρις διακοπες και παρατραγουδα. Δυστυχως λογω του οτι δεν θηλασα σε εκεινο το γευμα και αργησα να αδειασω το στηθος, πρηστικε και πονουσε φοβερα. Η παθολογος μου ειπε οτι δεν μπορω να την θηλασω λογω αντιβιωσης και πυρετου και ετσι αποφασισα να κανω διακοπη θηλασμου χωρις δευτερη σκεψη.Καλως ή κακως, δεν ειμαι ακομα σε φαση να το κρινω...Αναγκαστικα φορουσα μασκα οποτε πλησιαζα την μικρη, με αποτελεσμα να μην με αναγνωριζει και να κλαιει γκρινιαρικα που δεν την επαιρνα αγκαλια. Την φροντιζε η μητερα μου για μια βδομαδα.Μετα απο την συμβουλη του γιατρου, αφαιρεσα με θηλαστρο ολο το γαλα και το πεταξα, πηγα τα γνωστα χαπια για την προλακτινη, δεθηκα με τον επιδεσμο και ολα αυτα για να ξεπριστω και να σταματησει η ροη γαλακτος. Δεν ειχα ενημερωθει σωστα οτι αυτο κρατει πολλες μερες και ημουν οπως και ειμαι ακομα με παυσιπονα και ανησυχο υπνο. Με κουρασε η ολη διαδικασια περισσοτερο ψυχολογικα και ολα αυτα λογω ελλειψης ενημερωσης. Ο λογος που αναφερω το περιστατικο μου ειναι οτι δεν υπαρχει καλη ενημερωση-γνωση απο ιατρους ή μαιες σχετικα με το θεμα του θηλασμου και ολα οσα συνεπαγεται αυτο. Ακουσα τρελες ιστοριες αλλα καμια ολοκληρωμενη διαδικασια που να ενημερωσε απο την πρωτη μερα μεχρι το τελος του ταξιδιου..

Ευτυχως ειχα προσβαση στο νετ και οταν ειχα χρονο (ελαχιστο) διαβαζα τις δικες σας ιστοριες και επερνα κουραγιο!!!

Τωρα καταλαβα οτι η αρχη ειναι το ημισυ του παντος και για τον θηλασμο!!!

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ!!

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, δεν καταλαβαίνω γιατί έκοψες το θηαλσμό! Εγώ έπαθα αμυγδαλιτιδα τον Αυγουστο, ειχα 39 πυρετο και μετά απο επισκεψη στο νοσοκομειο όπου με ειδε και παθολογος και παιδιατρος (για να δουμε τι φαρμακα μπορω να παρω), πηρα amoxil για δυο εβδομαδες και depon τις μερες που ειχα πυρετο. Τόσο οι γιατροι του νοσοκομειου όσο και η παιδιατρος που παρακολουθει το μωρό μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και ετσι συνέχισα να θηλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρέθηκα με το ποστ σου. Είναι πολύ κρίμα που σταμάτησες τον θηλασμό.

 

Όταν έχουμε πυρετό δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην θηλάζουμε. Συνεχίζουμε τον θηλασμό κανονικά. Επίσης υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό. Τέλος, είναι κρίμα που υπέβαλες τον εαυτό σου σε χάπια και δεσίματα. Αν ψάξεις καλά στο φόρουμ αυτό θα βρεις ότι υπάρχουν λύσεις στο πρόβλημα που αντιμετώπισες.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρέθηκα με το ποστ σου. Είναι πολύ κρίμα που σταμάτησες τον θηλασμό.

 

Όταν έχουμε πυρετό δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην θηλάζουμε. Συνεχίζουμε τον θηλασμό κανονικά. Επίσης υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό. Τέλος, είναι κρίμα που υπέβαλες τον εαυτό σου σε χάπια και δεσίματα. Αν ψάξεις καλά στο φόρουμ αυτό θα βρεις ότι υπάρχουν λύσεις στο πρόβλημα που αντιμετώπισες.

 

 

σαν ποια λυση?ολο διαβαζω και διαβαζω και ενα συγκεκριμενο συμπερασμα και τροπο αποθηλασμου δεν εχω βρει...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαν ποια λυση?ολο διαβαζω και διαβαζω και ενα συγκεκριμενο συμπερασμα και τροπο αποθηλασμου δεν εχω βρει...

αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα της κοπέλας δεν ήταν ότι ήθελε να αποθηλάσει, αλλά ότι νόμιζε ότι έπρεπε να αποθηλάσει γιατί αρρώστησε. Αυτό εννοώ ως πρόβλημα.

 

Τώρα όσον αφορά τον αποθηλασμό, απ'οσο έχω διαβάσει πρέπει να γίνεται σταδιακά, και υπάρχουν φυσικά ροφήματα όπως το φασκόμηλο που βοηθάνε στη μείωση της παραγωγής, αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει ακόμα το θέμα δεν το έχω ψάξει διεξοδικά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

επίσης θέλω να σου πω ότι παρόλο που πήρες χάπια απογαλακτισμού, αν επιθυμείς μπορείς να συνεχίσεις τον θηλασμό

 

 

Προσοχή, το διάστημα που δεν επιτρέπεται να θηλάσεις μετά τα χάπια, εξαρτάται από τα συγκεκριμένα χάπια. Δεν επιτρέπεται να δώσεις γάλα στο μωρό για κάποιες μέρες-εβδομάδες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

KANGOO, η αρχή δεν είναι το ήμισυ, αλλά το παν για το θηλασμό.

Το λέω εγώ που δεν μπόρεσα να θηλάσω καθόλου, γιατί το παιδί μπήκε μονάδα κι εγώ δεν έκανε να το θηλάσω ούτε τις τρεις φορές την ημέρα που επιτρεπόταν, γιατί έπαιρνα αντιβιώσεις. Το παιδί συνήθισε επί μια εβδομάδα να τρώει με το μπιμπερό (δηλ. να του έρχεται μεγάλη ποσότητα στο στόμα χωρίς προσπάθεια), οπότε δεν έπιανε το στήθος με τίποτα. Βέβαια, βλέπω ότι πολλές κοπέλες με παρόμοιες περιπτώσεις τα θήλασαν τελικά, αλλά εγώ δεν μπόρεσα. Ήταν και πολύ φαγανός και δεν είχε υπομονή,δεν ξέρω...

Ναι, δεν υπάρχει ενημέρωση για το θέμα αλλά αν σταμάτησες το θηλασμό, μη σκέφτεσαι αν έκανες καλά ή όχι. Εγώ στις 3 εβδομάδες αναγκάστικα να σταματήσω, γιατί δεν έντεχα άλλο τη διαδικασία με το θήλαστρο και επίπλέον δεν είχα πολύ γάλα γιατί το παιδί δεν είχε μπει καθόλου στο στήθος. Απλά μην το σκέφτεσαι άλλο, γιατί εμένα μου δημιούργησε ψυχολογικό πρόβλημα μέχρι να το ξεπεράσω ότι δεν μπόρεσα να τον θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν καταλαβαίνω γιατί έκοψες το θηαλσμό! Εγώ έπαθα αμυγδαλιτιδα τον Αυγουστο, ειχα 39 πυρετο και μετά απο επισκεψη στο νοσοκομειο όπου με ειδε και παθολογος και παιδιατρος (για να δουμε τι φαρμακα μπορω να παρω), πηρα amoxil για δυο εβδομαδες και depon τις μερες που ειχα πυρετο. Τόσο οι γιατροι του νοσοκομειου όσο και η παιδιατρος που παρακολουθει το μωρό μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και ετσι συνέχισα να θηλάζω.

 

Στεναχωρέθηκα με το ποστ σου. Είναι πολύ κρίμα που σταμάτησες τον θηλασμό.

 

Όταν έχουμε πυρετό δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην θηλάζουμε. Συνεχίζουμε τον θηλασμό κανονικά. Επίσης υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό. Τέλος, είναι κρίμα που υπέβαλες τον εαυτό σου σε χάπια και δεσίματα. Αν ψάξεις καλά στο φόρουμ αυτό θα βρεις ότι υπάρχουν λύσεις στο πρόβλημα που αντιμετώπισες.

 

επίσης θέλω να σου πω ότι παρόλο που πήρες χάπια απογαλακτισμού, αν επιθυμείς μπορείς να συνεχίσεις τον θηλασμό

 

αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα της κοπέλας δεν ήταν ότι ήθελε να αποθηλάσει, αλλά ότι νόμιζε ότι έπρεπε να αποθηλάσει γιατί αρρώστησε. Αυτό εννοώ ως πρόβλημα.

 

Τώρα όσον αφορά τον αποθηλασμό, απ'οσο έχω διαβάσει πρέπει να γίνεται σταδιακά, και υπάρχουν φυσικά ροφήματα όπως το φασκόμηλο που βοηθάνε στη μείωση της παραγωγής, αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει ακόμα το θέμα δεν το έχω ψάξει διεξοδικά

 

Προσοχή, το διάστημα που δεν επιτρέπεται να θηλάσεις μετά τα χάπια, εξαρτάται από τα συγκεκριμένα χάπια. Δεν επιτρέπεται να δώσεις γάλα στο μωρό για κάποιες μέρες-εβδομάδες.

 

Οι παραπάνω απαντήσεις των κοριτσιών κάλυψαν αυτά που θα μπορούσαν να γίνουν ώστε να μην κοπεί έτσι ο θηλασμός. Εγώ στεναχωρήθηκα και νευρίασα πολύ με το ποστ σου. Στεναχωρήθηκα για σένα και νευρίασα με αυτούς που σε συμβούλεψαν να κόψεις το θηλασμό.

 

Θέλω να πω κάτι και μην το πάρεις προσωπικά, καταλαβαίνω ότι πάνω στην αγωνία και στο άγχος σου έκανες ότι σου έλεγαν. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπορεί να πέσει σε τέτοια παγίδα και να αποπροσανατολιστεί έτσι ένα παλιό μέλος του φόρουμ που έχει πρόσβαση σε όλη τη γνώση που υπάρχει εδώ γύρω από τα θέματα του θηλασμού καθώς και τη στιγμή που υπάρχουν πολλές κοπέλες εδώ -και η ειδική Αγλαΐα- που θα σε καθοδηγούσαν στο τι μπορεί να γίνει και να βοηθήσουν άμεσα στο πρόβλημα.

 

Λυπάμαι πολύ που σε παραπλάνησαν και υπέστεις τέτοια ταλαιπωρία.

Καλή συνέχεια και να σου ζήσει το μωρό σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να θέλει κάποιος αιτιολόγηση σχετικά με το γιατί συνεχίζουμε τον θηλασμό όταν είμαστε άρρωστες, να το εξηγήσω (νομίζω ότι το διάβασα στο βιβλίο της Πατσούρου.)

 

Οι περισσότερες ιώσεις μεταδίδονται περίπου 2 24ωρα πριν εκδηλώσουν τα συμπτώματά τους. Δηλαδή όταν μια μητέρα εμφανίσει πυρετό κλπ, το πιθανότερο είναι να έχει ήδη κολλήσει το μωρό της. Με το να σταματήσει τον θηλασμό, το μόνο που καταφέρνει είναι να σταματήσει να δίνει στο μωρό της αντισώματα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kangoo μου εγω στεναχωριέμαι που έκοψες το θηλασμό και με αυτό τον τρόπο. Βλέπω οτι εισαι μέλος απο το 2008 και ειναι κρίμα που δεν ενημερώθηκες νωρίτερα για τα θέματα του θηλασμού ωστε να ξέρεις οτι δεν έπρεπε να κάνεις τιποτα απο αυτά που έκανες. Τα κοριτσια εδω εχουν αναλύσει όλες αυτες τις περιπτώσεις ξανα και ξανά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

Θηλαζα αποκλειστικα την μικρη μου για περιπου 2 μηνες, οταν ξυπνησα ξημερωματα της προηγουμενης κυριακης με πυρετο, βηχα, κοινως συναχι. Εννοειται οτι δεν την θηλασα λογω πυρετου και ετσι καναμε την πρωτη μας αποστειρωση και ταισμα με μπουκαλι.

 

Ax κι εγώ στενοχωρέθηκα που διέκοψες τόσο βίαια και για σένα αλλά και για το μικρό σου . Αν και δεν καταλαβαίνω το γιατί δεν ζήτησες τη γνώμη της Αγλαίας ή τόσων άλλων μαμάδων που έχουν περάσει παρόμοιο πρόβλημα με σένα ; Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου .

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζα αποκλειστικα την μικρη μου για περιπου 2 μηνες, οταν ξυπνησα ξημερωματα της προηγουμενης κυριακης με πυρετο, βηχα, κοινως συναχι. Εννοειται οτι δεν την θηλασα λογω πυρετου και ετσι καναμε την πρωτη μας αποστειρωση και ταισμα με μπουκαλι.

 

Εννοείται; Από ποιον; Ίσως από έναν ανεύθυνο και άσχετο γιατρό που δεν έχει κανένα πρόβλημα να βάλει σε κίνδυνο κι εσένα και το μωρό.

 

Όταν το μωρό είναι εκτεθειμένο στα μικρόβια ή τον ιό μιας ασθένειας, το μόνο ασφαλές είναι να συνεχίσει το θηλασμό γιατί μόνο έτσι προστατεύεται. Η διακοπή του θηλασμού σε αυτές τις περιπτώσεις είναι επικίνδυνη για το μωρό και καλό θα ήταν αυτό να το πεις σε όσους σου έδωσαν αυτές τις απαράδεκτες οδηγίες.

 

Ο πυρετός δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό όσο υψηλός και να είναι. Αυτές είναι γνώσεις που έχουν δημοσιευτεί σε ιατρικά περιοδικά εδώ και δεκαετίες. Το να τις αγνοεί ο γιατρός σου/σας και να σας βάζει σε τέτοιο κίνδυνο είναι ασυγχώρητο.

 

 

Δυστυχως λογω του οτι δεν θηλασα σε εκεινο το γευμα και αργησα να αδειασω το στηθος, πρηστικε και πονουσε φοβερα.

Αυτό ήταν το πλέον αναμενόμενο.

 

Η παθολογος μου ειπε οτι δεν μπορω να την θηλασω λογω αντιβιωσης και πυρετου .

Ο παθολόγος είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Υπάρχουν πάρα πολλές αντιβιώσεις που είναι συμβατές με το θηλασμό. Είναι όλα εκείνα τα αντιβιοτικά που θα μπορούσε να πάρει το μωρό σου αν αρρώσταινε. Όλοι οι γιατροί γνωρίζουν ότι υπάρχουν αντιβιοτικά που χορηγούνται στα μωρά.

Ούτε ο πυρετός ούτε η αντιβίωση είναι αντενδείξει για το θηλασμό.

 

Όμως προκύπτει ένα σοβαρό ερώτημα: πώς ήξερε ο γιατρός σου ότι είχες μικροβιακή λοίμωξη και σου χορήγησε αντιβίωση; Είναι γνωστό τουλάχιστον στους γιατρούς και τους φαρμακοποιούς ότι τα αντιβιοτικά καταπολεμούν μόνο μικρόβια. Τα συμπτώματα που περιγράφεις παραπέμπουν περισσότερο σε ίωση η οποία δεν αντιμετωπίζεται με αντιβιοτικά.

 

και ετσι αποφασισα να κανω διακοπη θηλασμου χωρις δευτερη σκεψη

Καλό θα ήταν να σκέφτεσαι διπλά και τριπλά σε ποιους εμπιστεύεσαι την υγεία τη δική σου και του παιδιού σου, είτε για να διακόψεις το θηλασμό είτε για να πάρεις φάρμακα.

 

Αναγκαστικα φορουσα μασκα οποτε πλησιαζα την μικρη, με αποτελεσμα να μην με αναγνωριζει και να κλαιει γκρινιαρικα που δεν την επαιρνα αγκαλια.

:shock: Οι περισσότερες ιώσεις μεταδίδονται πριν εκδηλωθούν τα συμπτώματα.

Η αγκαλιά δεν απαγορεύεται αν τα χέρια είναι πλυμένα.

Σε κάθε περίπτωση, η μάσκα και η μη επαφή με τη μητέρα σημαίνει στρες για το μωρό και αυτό το κάνει ακόμη πιο ευάλωτο.

 

Μετα απο την συμβουλη του γιατρου, αφαιρεσα με θηλαστρο ολο το γαλα και το πεταξα, πηγα τα γνωστα χαπια για την προλακτινη, δεθηκα με τον επιδεσμο και ολα αυτα για να ξεπριστω και να σταματησει η ροη γαλακτος. Δεν ειχα ενημερωθει σωστα οτι αυτο κρατει πολλες μερες και ημουν οπως και ειμαι ακομα με παυσιπονα και ανησυχο υπνο. Με κουρασε η ολη διαδικασια περισσοτερο ψυχολογικα και ολα αυτα λογω ελλειψης ενημερωσης.

Σίγουρα χρειάζεται δεύτερη και τρίτη και τέταρτη σκέψη για το σε ποιον γιατρό απευθύνεσαι. Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι και υπεύθυνοι γιατροί. Είναι στο χέρι μας να μην αφήσουμε να επιβιώσουν αυτοί που είναι απαράδεκτοι, που χορηγούν φάρμακα χωρίς λόγο, που χορηγούν φάρμακα σε μια θηλάζουσα μητέρα χωρίς να γνωρίζουν αν είναι συμβατά ή όχι με το θηλασμό, που χορηγούν φάρμακα για απογαλακτισμό ενώ τα συγκεκριμένα φάρμακα έχουν άλλη χρήση και στις περισσότερς χώρες τις Ευρώπης απαγορεύεται η χρήση των συγκεκριμένων φαρμάκων για απογαλακτισμό γιατί έχουν σοβαρές παρενέργειες.

 

Ο γιατρός στον οποίο απευθύνθηκες θεωρεί ότι όλες οι ασθενείς του δεν αξίζουν τα 110 ευρώ που θα μπορούσε να δώσει για να πάρει αυτό το βιβλίο και να μην δίνει λάθος οδηγίες:

 

 

th_08dpl_150.jpg

 

http://www.accp.com/bookstore/th_08dpl.aspx

 

 

και αν δεν θέλει να πληρώσει και να πάρει το βιβλίο, υπάρχει ολόκληρη βάση δεδομένων που την έχουν κάνει κάποιοι πιο υπεύθυνοι συνάδελφοί του:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

όμως για να μπει για λίγα λεπτά στη βάση δεδομένων χρειάζεται κόπος και χρόνος που οι ασθενείς του συγκεκριμένου γιατρού δεν αξίζουν:?

 

Ελπίζω η δική σου εμπειρία και η αφορμή για τη συζήτηση να βοηθήσει άλλες μητέρες να μη βρεθούν στην ίδια θέση...

Link to comment
Share on other sites

Kangoo μου,γεια σου.

Πολυ γλυκο το οτι εγραψες στο φορουμ την εμπειρια σου για να ενημεροθουν αλλες μητερες.

Μην στενοχωριεσαι,καρδουλα μου.Κοιτα να ηρεμησεις και να ξεκουραστεις.

Να σου ζησει το μωρακι σου!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

Διαβασα με πολλη προσοχη ολα τις απαντησεις που γραψατε για μενα και σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την συμπαρασταση σας και τις συμβουλες σας!!Πραγματικα με συγκινησατε!! Προσπαθω ακομα να ηρεμησω απο την ξαφνικη εξελιξη και την ξαφνικη αλλαγη ορμονων, το παλευω! Δυστυχως η αποφαση για διακοπη παρθηκε πολυ ξαφνικα και σε ακαταλληλη στιγμη, λογω του οτι αυτο το διαστημα μενω στην ΕΠΑΡΧΙΑ , δεν το λεω για να δικαιολογηθω αλλα για να τονισω ολα τα προβληματα που εμφανιστηκαν. Η παθολογος που επισκεφτηκα, το μονο που σκεφτοταν ηταν αν η γριπη που ειχα ηταν των χοιρων ή η κοινη..... και θεωρησε σωστο να μην θηλασω καθολου το μωρο. Να πω την αληθεια φοβηθηκα τοσο πολυ, οσο να μην σκεφτω σωστα και να διασταυρωσω την κριση της σε αλλο γιατρο!! Δεν μου ειπε καν οτι υπαρχουν φαρμακα συμβατα με τον θηλασμο και η αντιβιωση που μου εδωσε μου εφερε αλλιεργια και αναγκαστικα την διεκοψα.

 

Αγαπητη Αγλαια, πραγματικα πολυ σοφα αυτα που γραφεις και τα ασπαζομαι, αλλα υπαρχουν γιατροι που βλεπουν να σε ξεπεταξουν σε 5 λεπτα (ηταν και ιδιωτικος ιατρος.. με ουρα κοσμου να περιμενει, ειχα αναμονη 2 ωρες περιπου!!). Οντως ειναι στο χερι μας να μην τους αφησουμε να επιβιωσουν αλλα εδω στην επαρχια δεν υπαρχουν επιλογες και φαντασου οτι ειναι η καλυτερη λενε...

 

Αγαπητη Pipi, ολα εγιναν τοσο γρηγορα, ημουν τοσο ζαλισμενη με τον πυρετο, το στηθος με πονουσε φοβερα και ο χρονος ετρεχε πολυ γρηγορα..που διαθεση χρονου για ψαξιμο στο φορουμ!και ιδιαιτερα ξημερωματα κυριακης. Και το χειροτερο κανεις δεν μου ειπε οτι μπορεις να βγαζεις το γαλα με το θηλαστρο , για να μην κανεις διακοπη και μετα οταν τελειωσει η ολη ιστορια να συνεχισω τον θηλασμο. Ακομα και να μην ηξεραν αυτοι οι γιατροι οτι δεν πειραζει ο πυρετος και οτι υπαρχουν φαρμακα συμβατα...Ηταν αρκετα τα ατομα που ανησυχησα και πηρα τηλεφωνο και ολοι ειπαν σταματα τον θηλασμο, μπορει να κολησει το μωρο κατι..

 

Μετα απο ολα αυτα , το παθημα ειναι μαθημα!!!

Εμαθα οτι δυσκολα να εμπιστευτεις γιατρο σε απομακρυσμενη περιοχη και ιδιατερα σε κρισιμα θεματα!! Αν ηταν διαφορετικες οι συνθηκες θα ειχα κατεβει θεσ/νικη χωρις δευτερη σκεψη. Ηταν ενα πολυ καλο θεμα να επαναξιολογησω τους γιατρους που μας παρακολουθουν και να ψαχνω ηδη για αλλους!! ΨΑχνω εντατικα για παιδιατρο, παθολογο και γυναικολογο στην θεσσαλονικη.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!! ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα.

 

Λυπήθηκα πραγματικά για την ταλαιπωρία που περάσατε εσύ και το μωρό σου. Απ' ότι κατάλαβα έχεις στεναχωρηθεί πολύ. Μήπως να προσπαθούσες να ξαναθηλάσεις τώρα που ηρέμησες κάπως; Δεν είναι αργά πάντως και εδώ μέσα μπορούν υπεύθυνα και πρόθημα όσοι ξέρουν να σε καθοδηγήσουν για το πως. Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου και καλή δύναμη σε ότι αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα,χρειαζομαι βοηθεια.Η 2η κορούλα μου είναι 8 μηνών κι εγώ έγκυος πάλι στον τρίτο μήνα. πρεπει οπωσδήποτε να κόψω το γάλα άμεσα και με φυσικές μεθόδους γιατι ο γυναικολόγος μου είπε πως απο τη13η εβδομαδα κυησης

κατεβαίνει περισσοτερο γάλα. σας παρακαλώ δωστε μου τρόπους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα, μια που έπεσα πάνω στο θέμα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, θήλαζα αποκλειστικά την κόρη μέχρι 10 μηνών, με το ξεκίνημα στη δουλειά μείωσα τους θηλασμούς από 4 σε 3 μετά σε 2 κ τελικά θηλαζε μονο βράδυ, πριν περίπου 2 εβδομάδες που ειχε μειωθεί αρκετά το γάλα της έδωσα ξένο κ μεσα σε λίγες μέρες σταμάτησα το θηλασμό. Θεωρώ ότι η μετάβαση έγινε αρκετά φυσικά αλλά χάπια κ τέτοια δεν έχω πάρει, θα πρέπει να κάνω κατι;;; καμμια συμβουλή;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,χρειαζομαι βοηθεια.Η 2η κορούλα μου είναι 8 μηνών κι εγώ έγκυος πάλι στον τρίτο μήνα. πρεπει οπωσδήποτε να κόψω το γάλα άμεσα και με φυσικές μεθόδους γιατι ο γυναικολόγος μου είπε πως απο τη13η εβδομαδα κυησης

κατεβαίνει περισσοτερο γάλα. σας παρακαλώ δωστε μου τρόπους!!!!!

καλησπέρα. υπάρχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023 αυτό το θέμα, πιστεύω να λύσει τις απορίες σου.

 

Υπάρχουν στο φόρουμ κι άλλες έγκυες που θηλάζουν, δεν είναι υποχρεωτικό να σταματήσεις άμεσα το θηλασμό αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη σου

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,χρειαζομαι βοηθεια.Η 2η κορούλα μου είναι 8 μηνών κι εγώ έγκυος πάλι στον τρίτο μήνα.

 

 

Nα σου ζήσει το μωράκι που ήδη έχεις και με το καλό το δεύτερο!

 

 

πρεπει οπωσδήποτε να κόψω το γάλα άμεσα και με φυσικές μεθόδους

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να στεναχωριέσαι και να αγχώνεσαι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος που να σου επιβάλει το να το κόψεις το γάλα άμεσα.

 

γιατι ο γυναικολόγος μου είπε πως απο τη13η εβδομαδα κυησης

κατεβαίνει περισσοτερο γάλα.

 

:shock::lol::lol::lol:

 

Ωραίο ανέκδοτο!:lol:

 

Δηλαδή το γάλα αυξάνεται αυτόματα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης!

Δηλαδή τόσες γυναίκες που δεν έχουν αρκετό γάλα, οφείλεται στο ότι δεν είναι έγκυες! :lol:

 

Τα παράδοξα της φύσης: Αυξάνεται το γάλα όταν η γυναίκα είναι έγκυος και εξαφανίζεται μετά και προτείνει ο γυναικολόγος χάπια για να κόψει το γάλα που η μαμά δεν έχει!

 

Ο συγκεκριμένος γιατρός ή δεν έχει κοινή λογική ή κοροϊδεύει τον κόσμο! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα, μια που έπεσα πάνω στο θέμα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, θήλαζα αποκλειστικά την κόρη μέχρι 10 μηνών, με το ξεκίνημα στη δουλειά μείωσα τους θηλασμούς από 4 σε 3 μετά σε 2 κ τελικά θηλαζε μονο βράδυ, πριν περίπου 2 εβδομάδες που ειχε μειωθεί αρκετά το γάλα της έδωσα ξένο κ μεσα σε λίγες μέρες σταμάτησα το θηλασμό. Θεωρώ ότι η μετάβαση έγινε αρκετά φυσικά αλλά χάπια κ τέτοια δεν έχω πάρει, θα πρέπει να κάνω κατι;;; καμμια συμβουλή;;;

 

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τίποτα.

 

 

Καλή συνέχεια!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

να πω και εγώ τον φοβο μου;αποθηλασα αποτομα τον μικρο μου 15 μηνων γιατι δεν γινοταν αλλιως,θηλαζε πιο πολυ και απο οταν ηταν νεογεννητο,δοκιμασα τον σταδιακο αποθηλασμο αλλα δεν επιασε,αλλα ευτυχως το πηρε σχετικα καλα το μπεμπακι μου και δεν ταλαιπωρηθηκε.το θεμα μου τωρα ειναι με το στηθος μου,το οποιο δεν μπορώ να πω οτι με ποναει παρα πολυ,αλλα σαν να έχει πετρωσει το ένα,υπάρχει περίπτωση να παθω καμια μαστίτιδα και να μην το καταλάβω;γιατι είμαι και λιγο ξανθιά,δεν πηρα το χαπι......και δεν έχω σκοπό να το πάρω και αυτο χαρη σε εσάς γιατι αν δεν το εψαχνα λιγάκι,και ο παιδίατρος και ο γυναικολογος μου το πρότειναν,τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ τον φοβο μου;αποθηλασα αποτομα τον μικρο μου 15 μηνων γιατι δεν γινοταν αλλιως,θηλαζε πιο πολυ και απο οταν ηταν νεογεννητο,δοκιμασα τον σταδιακο αποθηλασμο αλλα δεν επιασε,αλλα ευτυχως το πηρε σχετικα καλα το μπεμπακι μου και δεν ταλαιπωρηθηκε.το θεμα μου τωρα ειναι με το στηθος μου,το οποιο δεν μπορώ να πω οτι με ποναει παρα πολυ,αλλα σαν να έχει πετρωσει το ένα,υπάρχει περίπτωση να παθω καμια μαστίτιδα και να μην το καταλάβω;γιατι είμαι και λιγο ξανθιά,δεν πηρα το χαπι......και δεν έχω σκοπό να το πάρω και αυτο χαρη σε εσάς γιατι αν δεν το εψαχνα λιγάκι,και ο παιδίατρος και ο γυναικολογος μου το πρότειναν,τι να κανω;

 

Αν αποθήλασες απότομα ενώ προηγουμένως θήλαζες πολύ, κινδυνεύεις πράγματι να πάθεις μαστίτιδα. Αυτό που περιγράφεις είναι ίσως και αρχή μαστίτιδας.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις, θα πρέπει να βγάζουμε γάλα είτε με το χέρι είτε με το θήλαστρο και σταδιακά να το μειώνουμε.

ΔΕΝ ΘΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ το στήθος: απλά θα βγάζεις τόσο ώστε να ανακουφίζεσαι από το πρήξιμο. Μέρα με τη μέρα θα βγάζεις λίγότερο.

Στόχος είναι να μην είναι το στήθος πετρωμένο και να μην έχει σκληρά σημεία.

Το χάπι δεν χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Αν αποθήλασες απότομα ενώ προηγουμένως θήλαζες πολύ, κινδυνεύεις πράγματι να πάθεις μαστίτιδα. Αυτό που περιγράφεις είναι ίσως και αρχή μαστίτιδας.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις, θα πρέπει να βγάζουμε γάλα είτε με το χέρι είτε με το θήλαστρο και σταδιακά να το μειώνουμε.

ΔΕΝ ΘΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ το στήθος: απλά θα βγάζεις τόσο ώστε να ανακουφίζεσαι από το πρήξιμο. Μέρα με τη μέρα θα βγάζεις λίγότερο.

Στόχος είναι να μην είναι το στήθος πετρωμένο και να μην έχει σκληρά σημεία.

Το χάπι δεν χρειάζεται!

 

 

Τελικά έκανα και ένα τηλ.στο γιατρό και απλά μου είπε πως αυτο το πέτρωμα είναι γάλα το οποίο θα αποροφηθεί τελικα αλλα μπορεί να παρει και δυο μήνες,μου είπε απλά να κάνω ζεστές κομπρέσες και μασαζ ώστε να μαλακώνει το στήθος,έχω πέντε μέρες που έχω απόθηλάσει,θα δω πως θα συνεχίσει.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...