Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Έχω κάνει ήδη τρεις αποτυχημένες σπερματεγχύσεις κι έχω απογοητευτεί και σκέφτομαι για εξωσωματική. Επειδή το πρόβλημα είναι ασθενοσπερμία του συζύγου ενώ εγώ έχω κανονικά ωορρηξια και δεν θέλω να πάρω φάρμακα χωρίς λόγο ,εχει κάνει καμία κοπέλα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο και αν ναι είχε επιτυχία??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή χωρίς πρόκληση ωορρηξίας και ορμόνες; Θα ενημερωθώ γιατί με ενδιαφέρει.Ξέρεις ποιο είναι το κόστος της;

Στην ίδια φάση είμαστε. Εχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις και έλεγα να τολμήσω την 4η και τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η γυναίκα κάνει κανονικά ωορρηξία δεν παίρνει ορμόνες και της συλλέγουν το ένα ωάριο από το φυσικό κύκλο και αυτό γονιμοποιούν στο εργαστήριο. Εϊναι πολύ πιο οικονομική απ' ότι έχω ακούσει αλλά έχει χαμηλότερα ποσοστά επιτυχίας γιατί χρησιμοποιείται 1 ωάριο. Εγώ δεν θέλω να πάρω ορμόνες, γι' αυτό το σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια πιστευω πως με ενα ωαριο ειναι λιγο ρισκο γιατι αν δεν γονιμοποιηθει ...απλα θα χασετε 1000 ευρω....

Επειδη κ εγω το σκεφτομαι ,αν χρειαστει,θα παρω τουλαχιστον τα φαρμακα της σπερματεγχυσης για να κανω 2-3 ωαρια χωρις να επιβαρυνθω τις τεραστιες ποσοτητες ορμονων της εξωσωματικης.....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχει κάνει πρόσφατα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Η διαδικασία είναι η εξής: Πηγαίνεις και κάνεις υπέρηχο μέχρι το ωάριο να έρθει στο επιθυμητό μέγεθος και φυσικά εξετάζεται και αν είναι καλό το συλλέγουν και κάνουν την γονιμοποίηση. Υπάρχει περίπτωση όμως να μην προλάβουν να στο πάρουν γιατί έχει γίνει η ωορηξία πιο νωρίς απο ότι αναμενόταν

(αυτό συνέβη στη φίλη μου 2 φορές). Τους υπέρηχους τους πληρώνεις κάθε φορά. Αν μείνεις έγκυος τότε πληρώνεις περίπου 2000. Η φίλη μου έμεινε έγκυος την 3 φορα, πλήρωσε και μετά από μια βδομάδα η χωριακή της κατέβηκε.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια εμείς έχουμε πρόβλημα στην κινητικότητα του σπέρματος. Λέω να προσπαθήσουμε για πρώτη φορά το Νοέμβριο. Όπως μας ενημέρωσε ο γιατρός πριν την ωοληψία κάνεις μία ένεση για να ωριμάσει το ωάριο....Φοβάμαι πολύ τα φάρμακα και γι αυτό ζήτησα μία λύση χωρίς την επιβάρυνσή τους. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα.Τα ποσοστά επιτυχίας σε φυσικό κύκλο είναι πολύ μικρά και τα λέφτα αρκετα.Δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάστε τις ορμόνες?Δεν είναι οι ίδιες με αυτές που εχουν κατηγορηθεί για καρκινογεννεσεις.

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σκέφτομαι να τη δοκιμάσω, τα φάρμακα τα φοβάμαι, και έχω και ιστορικό καρκίνων στη οικογένεια.. ΑΝ δεν μπορέσουμε κι έτσι τότε βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να χάσεις κάτι κοριτσάκι μου.Δοκίμασε το και αυτό και τίποτα δεν αποκλείται.Αν δεν είχε αποτελεσμα δεν θα υπήρχε.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ μέσα απο την καρδιά μου!

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σκέφτομαι να τη δοκιμάσω, τα φάρμακα τα φοβάμαι, και έχω και ιστορικό καρκίνων στη οικογένεια.. ΑΝ δεν μπορέσουμε κι έτσι τότε βλέπουμε..

βανεσσα μου και εγω τρεμω τα φαρμακα.ξερεις οτι την κανουν ολοι οι γιατροι αυτη την εξωσωματικη φθσικου κυκλου?εννοω οι γιατροι που ασχολουνται με τις εξωσωματικες.εσυ ποθ θα την κανεις?ενημερωσε με αν μπορεις σε παρακαλω

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα τα κέντρα κάνουν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Απλά δεν πολυδιαφημίζεται. Εμένα μου πρότειναν να την κάνω στο κέντρο που έκανα και τις σπερματεγχύσεις εδώ στην Αθήνα, (αν θέλεις πες μου να σου πω σε ποιο), αλλά μάλλον θα πάω στη Λάρισα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο γιατί έχω συγγενή καθηγητή εκεί και εμπιστεύομαι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κέντρα κάνουν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Απλά δεν πολυδιαφημίζεται. Εμένα μου πρότειναν να την κάνω στο κέντρο που έκανα και τις σπερματεγχύσεις εδώ στην Αθήνα, (αν θέλεις πες μου να σου πω σε ποιο), αλλά μάλλον θα πάω στη Λάρισα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο γιατί έχω συγγενή καθηγητή εκεί και εμπιστεύομαι περισσότερο.

na με ενημερωνεις μπας και βγαλω ακρη.ευχαριστω κοριτσακι μου

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

και εγώ Αθήνα θα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια. Σήμερα το απόγευμα είχα πάει στο γιατρό μου και τον τρέλλανα στις ερωτήσεις. Προς το παρόν αποκλείω τα φάρμακα. Πάντως από ό,τι μου είπε ο γιατρός οι πιθανότητες επιτυχίας είναι 17 έως 20%....Vanessa πόσο καιρό προσπαθείτε?:lol:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, μου φαίνεται λίγο αδιανόητο να σας βάζουν στη διαδικασία της σπερματέγχησης όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα εκτός αν είσαστε σε μικρή ηλικία (κάτω των 30) και μετά από το σπερμοδιάγραμμα αποδείχθηκε ότι το σπέρμα έχει βιοσιμότητα τουλάχιστον 36 ώρες και σε περίπτωση που κάνατε τέστ κατάτμισης DNA αποδείχθηκε ότι τα κινούμενα σπερματοζωάρια είναι σε άριστη κατάσταση.

Όταν η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο έχει χαμηλά ποσοστά καλό είναι να προβείτε στην λήψη ορμονών που θα κάνουν περισσότερα ωάρια να ωριμάσουν και να αυξηθούν οι πιθανότητες. Έτσι κι αλλιώς οι λήψη ορμονών είναι σήμερα σαφώς λιγότερο επικίνδυνη από το παρελθόν και στατιστικά δεν δίνει μεγαλύτερα ποσοστά καρκινογένεσης από μια γυναίκα που συνέλαβε φυσιολογικά.

Φυσικά όλα εξαρτώνται από την ηλικία, αν είσαστε πάνω από 30 καλό είναι να μην μπαίνετε σε διαδικασίες που έχουν χαμηλά ποσοστά διότι είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρες (ειδικά όσες φάγατε τα πακέτα των αποτυχιμένων σπερματεχισεων).

Επίσης καλό θα ήταν, όταν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα να επισκέπτεστε ειδικό ουρολόγο για να προβεί ο σύντροφός σας σε εξετάσεις και να του χορηγηθούν φάρμακα που μπορεί να βελτιώσουν σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα. Σε αυτές τις περιπτώσεις να μη μένετε στις συμβουλές του γυναικολόγου διότι παρόλο που έχει γενικές γνώσεις επί του θέματος δεν κατέχει τις ειδικές λεπτομέρειες που γνωρίζει ο ουρολόγος.

Πάντως σε ότι αποφασίσετε καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια. Γνωρίζει καμία εάν στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο παίρνεις φάρμακα μετά την εμβρυομεταφορά?

 

Καλημερα!Εγω δεν έκανα σε φυσικό κύκλο.Αλλα δυο κοπέλες μαζι μου που εκαναν τα ίδια χαπια πήραμε μετα.Τα utrogestan.Βεβαια αυτα δεν τα δινουν μόνο στην εξωσωματική αλλα και σε φυσιολογική σύλληψη.Προγεστερόνη είναι

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εγω δεν έκανα σε φυσικό κύκλο.Αλλα δυο κοπέλες μαζι μου που εκαναν τα ίδια χαπια πήραμε μετα.Τα utrogestan.Βεβαια αυτα δεν τα δινουν μόνο στην εξωσωματική αλλα και σε φυσιολογική σύλληψη.Προγεστερόνη είναι

 

 

Ευχαριστώ πολύ Όλγα μου. Ξέρεις όλα μοιάζουν βουνό στην αρχή.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...