Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα χω παίξει!!


eirinoula

Recommended Posts

κορίτσια βοήθεια! θηλάζω την κόρη μου αποκλειστικά για 5 μήνες και ήρθε σήμερα η ώρα να της δώσω μπιμπερό με δικό μου γάλα, γιατί σε 2 εβδομάδες πιάνω δουλεια... πόσο τρώει σε κάθε γεύμα ενα παιδάκι 5 μηνών, 6.900 γρ.;πόσο γάλα πρέπει να έχω στο ψυγείο για 6 ώρες απουσίας; αφήστε που δεν θέλει το μπιμπερό...πότε πρέπει να αντλώ;το ξέρω ότι έχει ξαναθιγεί το θέμα αλλά δεν μπορώ από τον πανικό μου να το βρω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Ειρηνούλα!

 

Θα σου έλεγα βλέποντας και κάνοντας. Το κάθε παιδί τρώει διαφορετικές ποσότητες, και επίσης το ίδιο παιδί μπορεί να έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά όταν είναι η μητέρα εκεί και όταν λείπει. Εγώ, π.χ., όσο θήλαζα αποκλειστικά περνούσα δυο-τρεις φορές το μήνα από τη δουλειά, και η κόρη μου, ενώ φαινόταν ευχαριστημένη κατά τ΄άλλα, έπινε πολύ λίγο γάλα. Φαντάζομαι ότι θα αναπλήρωνε όταν γύριζα. Δεν ξέρω τι ποσότητες έπινε από το στήθος, αλλά ήταν παχουλή.

Έβγαζα το βράδυ της προηγούμενης μέρας ένα μπιμπερό και το άφηνα στο ψυγείο, και είχα επιπλέον και στην κατάψυξη. Αν λιγόστευε το γάλα στο μπιμπερό, ξεπάγωνε η πεθερά μου σιγά σιγά το κατεψυγμένο. Αλλά πάντα κάτι περίσσευε και το έπινα (ανακύκλωση!)

Το μπιμπερό μπορεί από άλλους να το παίρνει κι από σένα όχι, αφού ξέρει ότι έχεις κάτι καλύτερο. Αν θέλεις, δοκίμασε, για να σου φύγει το άγχος, να της δώσει κάποιος άλλος κάποια ώρα που θα λείπεις. Αν το δεχτεί, μην μπαίνεις στον κόπο να της δίνεις εσύ μπιμπερό για να συνηθίσει.

Καλό ξεκίνημα στη δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΩ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕ, 5 ΜΗΝΩΝ, ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΡΟΥΠΜΟΥΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ (7.950), ΕΤΡΩΓΕ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΠΡΩΙ ΣΙΓΟΥΡΑ 240 ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΦΤΙΑΧΝΑ 240, ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΤΕ ΤΑ ΕΠΙΝΕ ΟΛΑ, ΑΛΛΟΤΕ ΑΦΗΝΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΑ ΠΟΓΕΥΜΑ ΑΦΗΝΕ ΑΡΚΕΤΟ (ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 100 ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ). ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΡΕΜΕΣ. ΤΩ ΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ, ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΟΥΤΕ ΚΡΕΜΑ ΚΙ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΑΣΕ, ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...

Link to comment
Share on other sites

εγω οτνα ηταν να γυρισω Μαιο στη δουλεια, ολο τον Απριλιο εκανα προβες απουσιας και ετσι αφενος ειδα περιπου ποσο θελει να τρωει το παιδι (πανω κατω και για αυτο αν εδειχνε οτι ηθελε 2 γευματα εγω αφηνα 3 για ασφαλεια) αφετερου ρυθμισα και την παραγωγη μου αναλογα.

Προβες απουσιας σημαινει οτι λειπεις απο το σπιτι τις ωρες που θα λειπεις για τη δουλεια αλλα καλο ειναι να γινει σταδιακα, δηλαδη τις πρωτες μερες 3ωρο, μετα 4ωρο και ανεβαινεις...επισης καλο ειναι να υπαρχει μια τραπεζα γαλακτος δηλαδη αντλημενο γαλα στην καταψυξη για να υπαρχει Back up..λογικα θα χεις φροντισει για αυτο.

Επισης αν ενδιαφερεσαι να διατηρησεις τον θηλασμο και να μην εχεις πολλα προβλημα προσαρμογης του μωρου στο μπιμπερο ειναι πολυ καλυτερο να το ταιζουν οι αλλοι και ποτε εσυ (αν καισ τον μηνα που εισαι δεν κινδυνευεις ιδιαιτερα απο συγχυση θηλων αλλα περισσοτερο απο τεμπελιαση του μωρου αν μαθει απο σενα να τρωει με μπιμπερο και αρχισει ετσι να αποστρεφεται το στηθος που θελει περισσοτερο κοπο και χρονο)..ουτε καν αν εισαι μεσα στο σπιτι και σε αλλο δωματιο..το μωρο αντιλαμβανεται την παρουσια σου..

και βεβαια απο εκει και περα το ποσο θα τρωει το μωρο ειναι αναλογα τα κεφια του..δεν υπαρχουν πιστευω στανταρ..αστο να σε καθοδηγει εφοσον εσυ θα εχεις αφησει γαλα περισσοτερο και απο αυτο που χρειαζεται..

παραδειγμα εγω στο μηνα σου αφηνα για το 5ωρο απουσιας 2 γευματα των 100 Ml (εμενα κανει μικρα και τακτικα γευματα) ενα αποψυγμενο, ενα χθεσινη αντλησης που χα στη συντηρηση και ενα τριοτ γευμα της πρωινης αντλησης της ιδιας ημερας το οποιο αν δεν καταναλωθει θα παει για την επομενη η στην καταψυξη.

Επισης τα σκ θα κανεις οπωσδηποτε μια αντληση την οποια θα φυλας στο ψυγειο η στην καταψυξη για να διατηρηθει η παραγωγη (αν νομιζεις οτι χρειαζεται) και αν θηλαζεις νυχτα να μην προσπαθησεις να το κοψεις..επισης σημαντικο ειναι να μπορεις εστω και για αποσυμφορηση μια φορα να αντλεις στη δουλεια.. εγω ανα 3 max 4 ωρες κανω μια αντληση Αν ειμαι γραφειο αποθηκευω το γαλα στη καυαψυξη σε σακουλακι της medela και το μεταφερω σπιτι με παγοκυστες ειδαλλως αν ειμαι σε χωρο που δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα (δυστυχως) το πεταω..αυτα βεβαια ειναι για τελειομηνα υγιη μωρα

 

καλη επιτυχια και καλη επιστροφη στη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βοήθεια! θηλάζω την κόρη μου αποκλειστικά για 5 μήνες και ήρθε σήμερα η ώρα να της δώσω μπιμπερό με δικό μου γάλα, γιατί σε 2 εβδομάδες πιάνω δουλεια... πόσο τρώει σε κάθε γεύμα ενα παιδάκι 5 μηνών, 6.900 γρ.;πόσο γάλα πρέπει να έχω στο ψυγείο για 6 ώρες απουσίας; αφήστε που δεν θέλει το μπιμπερό...πότε πρέπει να αντλώ;το ξέρω ότι έχει ξαναθιγεί το θέμα αλλά δεν μπορώ από τον πανικό μου να το βρω!!

 

 

 

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό σου στο 24ωρο; Τις ώρες που θα λείπεις έχει κάποιο υποτυπώδες "πρόγραμμα" με τον ύπνο και τα γεύματα; Πχ κοιμάται 2 ώρες και θηλάζει 3 φορές ή κάτι τέτοιο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...