Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΣΗ


Recommended Posts

Καλό χειμώνα εύχομαι σε όλους.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί πολύ.

 

Ο μικρός μου είναι τώρα σχεδόν 19 μηνών. Είναι 14 κιλά και τρώει κανονικά όλες τις τροφές. Ευτυχώς έχω καταφέρει και θηλάζουμε ακόμη αν κι όχι αποκλειστικά. Πάντα έπαιρνε συμπλήρωμα σε σκόνη. Τους τελευταίους μήνες θηλάζει μόνο 1 ή 2 φορές την ημέρα κι αυτό περισσότερο ώς παρηγοριά. Παρά το γεγονός ότι δεν είμασταν πολλές ώρες μαζί (λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στην δουλειά τους τελευταίους 3 μήνες) είναι πολύ δεμένος μαζί μου. Στις διακοπές μας 20 μέρες δεν με άφησε από τα μάτια του από φόβο μήπως και φύγω κι όλη την ώρα ακούς ένα μαμά μαμά. Θεωρώ ότι αυτή η εξάρτηση οφείλεται στο γεγονός ότι του έχω λείψει κι όχι στον θηλασμό. Ακόμη κι αν ελείπα όμως την ημέρα δεν είχε κοιμηθεί ξανά βράδυ χωρίς εμένα.

 

Παρόλα αυτά αποφάσισα αυτήν την εβδομάδα που γυρίσαμε από διακοπές κι εγώ θα δουλεύω να μην του στερήσω την ευκαιρία να συνεχίσει τις διακοπές του. Τον πήγα λοιπόν στην Κόρινθο όπου είναι η μαμά μου. Εκεί βρίσκονται τώρα και οι δύο αδερφές μου με τα παιδάκια τους. Έτσι έχει την ευκαιρία να συνεχίσει τα μπάνια του και να περάσει λίγο χρόνο με τα ξαδερφάκια του που δεν τα βλέπει συχνά.

 

Έτσι λοιπόν είναι και μια ευκαιρία να προχωρήσουμε σε αποθηλασμό μιας και σκέφτομαι να προσπαθήσουμε και για δεύτερο παιδάκι. Ξέρω ότι ο θηλασμός δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη απλά αισθάνομαι πως θα ήταν καλύτερα να είναι πιο ανεξάρτητος ο μικρός πριν έρθει νεο μωρό και να έχει "ξεχάσει" τον θηλασμό γιατί σίγουρα θα ζηλεύει αν δει να θηλάζω άλλο παιδί.

 

Έχω όμως κάποιες αμφιβολίες για το αν είναι σωστός ο τρόπος που το έκανα. Δηλαδή φοβάμαι αρχικά αν επηρρεάσει αρνητικά την ψυχολογία του αν και 2 μέρες τώρα που δεν με βλέπει, παίζει κοιμάται κι είναι πολύ χαρούμενος εκεί. Το πρώτο βράδυ με έψαχνε και φώναζε και τζι-τζι. Χθες βράδυ κοιμήθηκε πρώτη φορά όλη νύχτα χωρίς να ξυπνήσει ενδιάμεσα για γάλα. Δεν ξέρω ομώς πως θα αντιδράσει όταν θα με δει την Παρασκευή. Σίγουρα θα θέλει να θηλάσει. Πως θα ήταν καλύτερα να το χειριστώ?

 

Επίσης είναι καλό για μένα αυτή η απότομη διακοπή ή θα έχω πρόβλημα? Σήμερα το πρώι ένιωθα λίγο βαρύ το στήθος με λίγο πόνο κι έβγαλα λίγο γάλα με το θήλαστρο. Μήπως έτσι θα αυξηθεί πάλι η παραγωγή? Ο δυόσμος που μου έιπαν βοηθάει αν πιώ? Κρύες κομπρέσες?

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανάγνωση και για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


εαν θες να αποθηλάσεις να αντλείς ισα ισα οσο γαλα χρειαζεται για να αποσυμφορηθεί το στηθος και να πινεις φασκόμηλα. Φανταζομαι στην ενοτητα του αποθηλασμού θα υπαρχουν πολλες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου louk!

 

Δεν το γράφω για να δικαιολογηθώ, αλλά για να μην μείνεις με την εντύπωση ότι σε γράφουμε, σου λέω τι σκέφτηκα όταν διάβασα το ποστ σου, και ίσως κι άλλες μητέρες να σκέφτηκαν ανάλογα (χώρια του ότι ήταν περίοδος διακοπών και γενικά δεν υπήρχε κίνηση στο φόρουμ). Λοιπόν, τα αισθήματα της μητέρας όταν αποφασίζει να αποθηλάσει είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία, την οποία τελικά η καθεμιά αντιμετωπίζει μόνη της. Είναι χρήσιμο να διαβάζει εμπειρίες και άλλων μητέρων, αλλά ουσιαστικά τα βγάζει πέρα μόνη της. Κανείς δεν μπορεί να της πει τι να κάνει, και δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι μια δύσκολη φάση. Εγώ τουλάχιστον διάβασα την ιστορία σου με ενδιαφέρον, γιατί έδειχναν τον προβληματισμό μιας μητέρας εν όψει του αποθηλασμού, αλλά ένιωσα ότι δεν μου έπεφτε λόγος να προσθέσω τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το ποστ σου μοιάζει περισσότερο με προσωπικό προβληματισμό, για να ανταποκριθεί κάποιος θα πρέπει να υπάρχουν σαφείς ερωτήσεις αλλά και κάποιος διαθέσιμος να απαντήσει.

 

Καλό χειμώνα εύχομαι σε όλους.

Από ότι κατάλαβα μόλις είχαν τελειώσει οι διακοπές σου. Οι δικές μας τότε άρχιζαν.

 

Φαίνεται ότι ήδη έκανες αυτό που είχες αποφασίσει, οπότε κάποια απάντηση πιθανόν να σου δημιουργούσε αναστάτωση (σε τι θα βοηθούσε αν σου έλεγε κάποιος ότι αυτό που έκανες ήταν αρκετά απότομο για το παιδί, ότι το παιδί πιθανόν δεν ήταν έτοιμο για κάτι τέτοιο κλπ; αφού το είχες ήδη κάνει)

 

Δυστυχώς η περίοδος που έγραφες είναι για τους περισσότερους περίοδος διακοπών. Είδα το ποστ σου 4 μέρες μετά αλλά δεν ήξερα τι να γράψω.:roll:

 

Πήρες τις αποφάσεις σου και προχώρησες. Η μόνη ερώτηση ήταν αν ο δυόσμος βοηθάει. Δεν γνωρίζω αν βοηθάει στη μείωση το γάλακτος, για τα γιατροσόφια που κυκλοφορούν παραδοσιακά λίγα έχουν ελεγθχεί επιστημονικά. Γι αυτά που έχουν ελεγχθεί και υπάρχει βιβλιογραφία δίνουμε πληροφορίες, για τα υπόλοιπα θα ήταν ανεύθυνο αν το κάναμε.

 

Όμως και να γνώριζα δεν θα ήξερα τι να απαντήσω γιατί δεν ήταν σαφές αν θα συνέχιζες το θηλασμό το ΣΚ που θα έβλεπες το παιδί ή αν σε προβλημάτιζε η αλλαγή της απόφασης.

 

Αυτό που κυρίως με έκανε να μην απαντήσω ήταν:

 

Στις διακοπές μας 20 μέρες δεν με άφησε από τα μάτια του από φόβο μήπως και φύγω κι όλη την ώρα ακούς ένα μαμά μαμά. Θεωρώ ότι αυτή η εξάρτηση οφείλεται στο γεγονός ότι του έχω λείψει κι όχι στον θηλασμό. Ακόμη κι αν ελείπα όμως την ημέρα δεν είχε κοιμηθεί ξανά βράδυ χωρίς εμένα.

 

Παρόλα αυτά αποφάσισα αυτήν την εβδομάδα που γυρίσαμε από διακοπές κι εγώ θα δουλεύω να μην του στερήσω την ευκαιρία να συνεχίσει τις διακοπές του

 

Ανεξάρτητα από το θηλασμό ή τον αποθηλασμό, αποφασίζεις μόνη σου να μην στερήσεις τις διακοπές του παιδιού (τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ενδιαφέρονται να είναι με τη μαμά τους και όχι να κάνουν περισσότερες διακοπές) παρά το φόβο του παιδιού μήπως φύγει.

 

Το να σου γράψει κάποιος καλά έκανες θα ήταν ψέμμα, το να σου γράψει εκ των υστέρων ότι δεν έκανες καλά, τί νόημα θα είχε;

 

Επιπλέον έγραφες αυτό:

 

πως θα ήταν καλύτερα να είναι πιο ανεξάρτητος ο μικρός πριν έρθει νεο μωρό και να έχει "ξεχάσει" τον θηλασμό γιατί σίγουρα θα ζηλεύει αν δει να θηλάζω άλλο παιδί
.

 

Είναι πιο σύνηθες να ζηλεύει το μεγάλο παιδί αν δεν θηλάζει, παρά αν θηλάζει. Τα μεγάλα που θηλάζουν ταυτόχρονα με το μικρό ζηλεύουν λιγότερο. Αν λοιπόν σε απασχολεί η ζήλεια ίσως θα έπρεπε να κάνεις διαφορετικές επιλογές από αυτές που ήδη αποφάσισες.

 

Όμως πάλι δεν θα μπορούσα να γράψω κάτι γιατί αποφάσισες τι θα κάνεις...

 

Σας εύχομαι καλή συνέχεια και συγχαρητήρια που τα καταφέρατε τόσο καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου louk!

 

Δεν το γράφω για να δικαιολογηθώ, αλλά για να μην μείνεις με την εντύπωση ότι σε γράφουμε, σου λέω τι σκέφτηκα όταν διάβασα το ποστ σου, και ίσως κι άλλες μητέρες να σκέφτηκαν ανάλογα (χώρια του ότι ήταν περίοδος διακοπών και γενικά δεν υπήρχε κίνηση στο φόρουμ). Λοιπόν, τα αισθήματα της μητέρας όταν αποφασίζει να αποθηλάσει είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία, την οποία τελικά η καθεμιά αντιμετωπίζει μόνη της. Είναι χρήσιμο να διαβάζει εμπειρίες και άλλων μητέρων, αλλά ουσιαστικά τα βγάζει πέρα μόνη της. Κανείς δεν μπορεί να της πει τι να κάνει, και δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι μια δύσκολη φάση. Εγώ τουλάχιστον διάβασα την ιστορία σου με ενδιαφέρον, γιατί έδειχναν τον προβληματισμό μιας μητέρας εν όψει του αποθηλασμού, αλλά ένιωσα ότι δεν μου έπεφτε λόγος να προσθέσω τίποτε.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σίγουρα μια μητέρα που αποθηλάζει βρίσκεται σε πολλή μεγάλη συναισθηματική φόρτιση ιδιαίτερα αν έχει δυσκολευτεί να θηλάσει.

 

Και βέβαια το αντιμετωπίζει η κάθε μια μόνη της γι' αυτό και η καθε μιά παίρνει τις δικές τις αποφάσεις ,αυτές που θεωρεί για εκείνη και το παιδί της τις πιο κατάλληλες.

 

Σωστό και λάθος δεν υπάρχει απλά ο καθένας μπορεί να εκφράσει την δική του εμπειρία. Απλά είχα στο μυαλό μου οτι το forum υπάρχει για να ανταλλάσουμε απόψεις, εμπειρίες και ίσως μια μικρή συμπαράσταση από γονιό σε γονιό, από μητέρα σε μητέρα κι ίσως από άνθρωπο σε άνθρωπο.

 

Ευχαριστώ και πάλι λοιπόν για την συμπαράσταση. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το ποστ σου μοιάζει περισσότερο με προσωπικό προβληματισμό, για να ανταποκριθεί κάποιος θα πρέπει να υπάρχουν σαφείς ερωτήσεις αλλά και κάποιος διαθέσιμος να απαντήσει.

 

 

Από ότι κατάλαβα μόλις είχαν τελειώσει οι διακοπές σου. Οι δικές μας τότε άρχιζαν.

 

Αγαπητή Αγλαία με όλο τον σεβασμό αλλά το καλό χειμώνα είναι μια ευχή που απευθύνεται σε όσους επιστρέφουν από διακοπές κι όχι σε αυτούς που βρίσκονται ήδη ή ετοιμάζονται να φύγουν! Ιδιαίτερα για εσένα προσωπικά γνώριζα ότι έλειπες, διότι προσπάθησα να σου στείλω πμ πριν πάρω τις τελικές μου αποφάσεις.

 

Έγραψα στο forum τις αποφάσεις που είχα πάρει (ο καθένας τις αποφάσεις τις παίρνεις μόνος του έτσι κι αλλιώς) για να μοιραστώ τον προβληματισμό μου με τους ανθρώπους που βρίσκονταν εδώ. Περίμενα υπομονετικά ένα μήνα, αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο να υπάρχουν 90 αναγνώσεις και ούτε ένας άνθρωπος να πεί μια κουβέντα!

 

Πήρες τις αποφάσεις σου και προχώρησες. Η μόνη ερώτηση ήταν αν ο δυόσμος βοηθάει. Δεν γνωρίζω αν βοηθάει στη μείωση το γάλακτος, για τα γιατροσόφια που κυκλοφορούν παραδοσιακά λίγα έχουν ελεγθχεί επιστημονικά. Γι αυτά που έχουν ελεγχθεί και υπάρχει βιβλιογραφία δίνουμε πληροφορίες, για τα υπόλοιπα θα ήταν ανεύθυνο αν το κάναμε.

 

Δυστυχώς ο προβληματισμός μου δεν ήταν για τον δυόσμο κι αν διαβάσεις προσεχτικά η πιο σημαντική ερώτηση ήταν πως να διαχειριστώ καλύτερα την κατάσταση στην απόφαση που πήρα να αποθηλάσω, για να μην βλάψω την ευαίσθητη ψυχολογία ενός παιδιού. Το ερώτημα ήταν να θηλάσω ΣΚ ώστε να διακοπεί πιο ομαλά ο θηλασμός ή αυτό θα ήταν ένα πισωγύρισμα στην απόφαση μου? Τι θα μπορούσα να του απαντήσω όταν θα μου ζητούσε να θηλάσει ώστε να μην νιώσει απόρριψη?

 

Όσον αφορά τον δυόσμο δεν είναι γιατροσόφι αλλά φυτό-βότανο αν θές- που είχα ήδη φυτεμένο σε γλαστρούλα. Αυτό μου πρότεινε η μαία μου και ήθελα μια δεύτερη γνώμη.

 

 

Αυτό που κυρίως με έκανε να μην απαντήσω ήταν:

 

Ανεξάρτητα από το θηλασμό ή τον αποθηλασμό, αποφασίζεις μόνη σου να μην στερήσεις τις διακοπές του παιδιού (τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ενδιαφέρονται να είναι με τη μαμά τους και όχι να κάνουν περισσότερες διακοπές) παρά το φόβο του παιδιού μήπως φύγει.

 

Χμ.. το παιδί ήταν ανάμεσα στην οικογένεια με ανθρώπους που το αγαπούν και κυρίως κοντά σε παιδιά (που είναι πολύ σημαντικό) κι οχι κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα με τον μπαμπά να περιμένει την μαμά του να γυρίσει από την δουλειά. Αυτό ούτως ή άλλως το έκανε όλο τον χρόνο. Στο μέρος που ήταν είχα άμεση πρόσβαση (40΄δρόμος) οπότε αν ένιωθα ότι δεν είναι χαρούμενος κι ευτυχισμένος θα τον έπαιρνα αμέσως. Επίσης πιστεύω ότι όσα περισσότερα μπάνια κάνει ένα παιδί τόσο καλύτερα είναι για την υγεία του.

 

Α! επίσης και η επαφή με την γιαγιά είναι πολύ σημαντική κατά την άποψή μου, οπότε καλό ήταν που την έζησε και λίγο όσο την έχουμε ακόμη κοντά μας. Πάντα θυμάμαι την γιαγιά μου με αγάπη και νοσταλγία...

 

Το να σου γράψει κάποιος καλά έκανες θα ήταν ψέμμα, το να σου γράψει εκ των υστέρων ότι δεν έκανες καλά, τί νόημα θα είχε;!

 

Ισως να είχε το χρόνο να σκεφτεί διαφορετικά και έστω και εκ των υστέρων να διορθώσει κάτι ή τουλάχιστον να είχε την γνώση και να την χρησιμοποιούσε την επόμενη φορά που θα βρισκόταν στην ίδια θέση. Εκτός των άλλων τις απαντήσεις διαβάζουν κι ένα σωρό άλλοι άνθρωποι οπότε μπορεί και να βοηθούσες μια άλλη μανούλα με τους ίδιους προβληματισμούς.

 

Δεν το έγραψα για εσένα το ευχαριστώ για την ανταπόκριση γιατί νόμιζα ότι δεν το είχες δει καν το μήνυμα. Τώρα όμως που ξέρω ότι το διάβασες αλλά μάλλον θεώρησες ότι δεν άξιζε να ασχοληθείς με έναν άνθρωπο που ρωτάει για γιατροσόφια και δυόσμους με στεναχωρεί ακόμη πιο πολύ.

 

Η συναισθηματική φόρτιση της στιγμής αποτυπώθηκε σε ένα μήνυμα, μοιράστηκα μαζί σας το πως ένιωθα και μάλιστα τώρα νιώθω σαν να χλευάστηκε από έναν άνθρωπο που πάντα είχα σε εκτίμηση.

 

Να είσαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Aχ louk μου πολύ λυπάμαι που νιώθεις έτσι . Τώρα είδα το ποστ σου και λυπάμαι , που ένιωσες ότι δε σου δόθηκε σημασία . Να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου .:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λουκ μου δε μας λες εάν θέλεις φυσικά , ποιά ήταν η συνέχεια με το θηλασμό του μικρού σου . Διάβαζοντας το αρχικό το ποστ σου , μου γεννήθηκαν απορίες . Όταν σε είδε , τον είχε ξεχάσει το θηλασμό ή τον θυμόταν ;

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν μου ζήτησε να θηλάσει και μου έκανε εντύπωση να σου πω. Βέβαια περνούσε καλά και ξεχνιόταν πολύ με τα πιο μεγάλα σε ηλικία ξαδερφάκια του. Την επόμενη ημέρα κάποια στιγμή μου το ανέφερε. Του μίλησα σαν σε μεγάλο παιδί και του εξήγησα ότι είχε μεγαλώσει πια φέρνοντας του σαν παράδειγμα τα άλλα παιδιά. Το δέχτηκε πολύ καλά μπορώ να πω χωρίς κλάματα και τίποτα περίεργο. Εκεί μπορούσα και πιο εύκολα να του αποσπώ την προσοχή. Βέβαια το αντικαταστήσαμε με ακόμη περισσότερες αγκαλιές και φιλιά.

 

Τώρα όταν δεν είναι πολύ καλά τον ταλαιπωρεί κάποιο δόντι κλπ μου ζητάει ακόμη να θηλάσει. Επίσης μου σηκώνει την μπλούζα και ξαπλώνει πάνω για να έχει την μυρωδιά μου. Κι επίσης ακόμη κάνει την χαρακτηριστική κίνηση να το ζουπάει και να το τσιμπάει...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τον βρίσκω το μικρό σου . Κάθε παιδάκι είναι μοναδικό και αντιδρά με το δικό του τρόπο ,το δικό σου μια χαρά τον αντιμετώπισε τον αποθηλασμό , μακάρι και το δικό μου έτσι στο μέλλον . Να ναι καλά τα παιδάκια μας !!! Χάρηκα !!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως που ξέρω ότι το διάβασες αλλά μάλλον θεώρησες ότι δεν άξιζε να ασχοληθείς με έναν άνθρωπο που ρωτάει για γιατροσόφια και δυόσμους με στεναχωρεί ακόμη πιο πολύ.

 

 

Aν δεν άξιζε να ασχοληθώ, δεν θα το ξαναάνοιγα και δεν θα έγραφα.

 

Επίσης δεν χλεύασα κανέναν ποτέ, ούτε μέσα στο φόρουμ ούτε εκτός.

 

Σε τέτοια θέματα δεν μπορώ να κατευθύνω τις μητέρες στις αποφάσεις τους αλλά να θέτω ερωτήματα που τις βοηθούν να ξεκαθαρίσουν τι θέλουν οι ίδιες. Από τα όσα έγραψες τότε και τώρα φαίνεται ότι οι αποφάσεις σου ήταν αρκετά ξεκάθαρες και χαίρομαι γι αυτό.

 

Η δική μου οπτική είναι πολύ διαφορετική, από τα όσα έχω διαβάσει, νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά είναι καλά εκεί που είναι η μαμά τους, είτε θηλάζουν είτε όχι. Ειδικά για τον αποθηλασμό πιστεύω ότι είναι καλύτερα να γίνεται μέσα στην αγκαλιά της μαμάς και όχι μακριά από αυτή.

 

Νομίζω όμως ότι για ειλημμένες αποφάσεις θα προτιμήσω να σιωπήσω παρά να γράψω κάτι, για να μη δημιουργήσω περισσότερα προβλήματα μια και δεν έχω να λύσω τίποτα...

 

Νομίζω ότι οι περισσότερες αναγνώστρες ένιωσαν την ίδια δυσκολία στο να απαντήσουν. Είναι κρίμα να θεωρείς τη στάση του αδιαφορία, είμαι σίγουρη ότι δεν είναι. Αν ήταν αδιάφορες δεν θα αφιέρωναν τόσο χρόνο εδώ μέσα απαντώντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα στο φορουμ.εχω ενα κοριτσακι 11 μηνων και επιθυμω να αποθηλασω.μηπως η Αγλαια θα μπορουσε να με βοηθησει? η μικρη θηλαζει πρωι και βραδυ και ξυπναει ενδιαμεσα τα βραδια για να φαει.εχω μια ικανοποιητικη τραπεζα γαλακτος και σκεφτομαι μηπως αρχισω να δινω μπιμπερο με το δικο μου γαλα.το θεμα μου ειναι θα παρει το μπιμπερο?πινει νερο απο ενα εκπαιδευτικο ποτηρακι της νουκ και απο ενα που ειναι σαν μπιμπερο με οπη τυπου μπιμπερο που ειναι σαν καλαμακι.

Link to comment
Share on other sites

irene1 να σου ζήσει!

Τα καταφέρατε πολύ καλά μέχρι τώρα.

Ανεξάρτητα από το αν θα αποθηλάσεις άμεσα ή όχι, το μπιμπερό δεν είναι καλή ιδέα γι αυτή την ηλικία. Τα μωρά που παίρνουν μπιμπερό θα πρέπει να σταματούν τη χρήση του γύρω στο έτος για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στα δόντια τους. Αν θέλεις ρώτησε κάποιον ορθοδοντικό γι αυτό για να σε κατατοπίσει πιο αναλυτικά.

Το παιδάκι σου είναι αρκετά μεγάλο για να πίνει με το ποτήρι όλα τα υγρά, οπότε το μπιμπερό δεν χρειάζεται.

Η τεχνική του απογαλακτισμού είναι να μειώνεις σταδιακά τα γεύματα, μπορείς να αφαιρέσεις ένα γεύμα και μετά από 4-7 ημέρες να αφαιρέσεις άλλο.

Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι, το δύσκολο είναι το πώς θα το δεχθεί το παιδί μια και είναι πολύ μικρό για να είναι έτοιμο να αποθηλάσει. Καλό είναι να προσφέρεις πολλές αγκαλιές και πολύ χρόνο ώστε να καταλάβει ότι δεν χάνει τη μαμά του και ότι αυτή θα είναι πάντα διαθέσιμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλημερα! εχω και εγω παιδια ενα προβλημα θελω να μου προτεινετε πως να πιασει μπιμπερο και οχι στηθος χωρις να ουρλιαζει.εχω 9 μηνες που θηλαζω και τωρα κατι ασχημο που μου ετυχε και δυστυχως δεν εχω γαλα και οπως καταλαβενεται το βραδυ ξυπναει συνεχως κλαιει-πειναει.παω να το δοκιμασω με το μπιμπερο και ουρλιαζει! με ξενο γαλα παντα.πως να το κανω καπως ομαλα γιατι πληγωνομαι και εγω βλεποντας τον να κλαιει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εχω και εγω παιδια ενα προβλημα θελω να μου προτεινετε πως να πιασει μπιμπερο και οχι στηθος χωρις να ουρλιαζει.εχω 9 μηνες που θηλαζω και τωρα κατι ασχημο που μου ετυχε και δυστυχως δεν εχω γαλα και οπως καταλαβενεται το βραδυ ξυπναει συνεχως κλαιει-πειναει.παω να το δοκιμασω με το μπιμπερο και ουρλιαζει! με ξενο γαλα παντα.πως να το κανω καπως ομαλα γιατι πληγωνομαι και εγω βλεποντας τον να κλαιει.ευχαριστω

Να μην εχεις γαλα ξαφνικα ειναι δυσκολο, ισως εισαι πολυ στεναχωρημενη και σου φαινεται ετσι...:(:-(:-(

Επεμεινε με το μπιμπερο χωρις πιεση, αν δοκιμασεις πολλες φορες καποια στιγμη θα το δεχτει, μεχρι τοτε δωσε εμφαση στις στερεες.Μπορεις επισης να δοκιμασεις με ποτηρακι/καλαμακι.

Αλλα η στεναχωρια του ειναι μαλλον για την ξαφνικη αρνηση του στηθους.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...