Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία Αποθηλασμού για παιδιά 15-24 μηνών, υπάρχει???


Recommended Posts

Θα ήθελα και εγώ λίγο από τη βοήθειά σας. Έχω τον Ηρακλή ο οποίος είναι 15 μηνών και μέχρι τον 14ο μηνα, οπότε και επέστρεψα στη δουλειά θηλάζαμε. Τώρα έχουμε αντικαταστήσει μόνο το πρωινό με φρέσκο γάλα(παρόλο που ο γιατρός μου επιμένει ότι δεν πρέπει να πιεί φρέσκο αλλά Neslac!!) και τα υπόλοιπα γεύματα τον θηλάζω. Θα ήθελα όμως σιγά σιγά να μπούμε στη διαδικασία του αποθηλασμού κατι το οποίο θεωρώ πολύ δύσκολο μιας και ο μικρούλης μου έχει το στήθος μου κια για πιπίλα π.χ.για να νανουριστεί. Πώς μπορώ να κόψω τον θηλασμό??? Ο μικρός μου πίνει με καλαμάκι το γάλα του και ποτέ δεν έχει πιεί με μπιμπερό. Πώς όμως θα νανουριστεί με το καλαμακι για να κοιμηθεί κιόλας?? Υπάρχει κάποιο σύστημα για να είναι λιγότερο επώδινη η διαδικασία???!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Iraklis:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ίδιο πεόβλημα είχα κι εγώ μέχρι που έφτασε ο μικρός μου 2 ετών και απογαλακτίστηκε. Βασικά, όταν με έβλεπε ήταν αδύνατο να κοιμηθεί χωρίς να θηλάσει. Έτσι, ανέλαβε ο σύζυγος και του έλεγε ότι η μαμά πήγε για λίγο στη δουλειά κι εγώ κρυβόμουν. Ο μικρός κοιμόταν στο κρεβάτι του με τον μπαμπά του να του κάνει παρέα. Αυτό κράτησε περίπου 2 εβδομάδες και τώρα κοιμάται και στην αγκαλιά μου χωρίς να θηλάσει, αλλά και μόνος του στο κρεβάτι. Κάθε παιδάκι βέβαια είναι διαφορετικό, ίσως όμως κάτι από αυτά να σε βοηθήσει έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο αντίστοιχο τοπικ συμβουλές για φυσικό αποθηλασμό, που γίνεται σταδιακά και έχει τις μικρότερες επιπτώσεις στο μωρό:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλημερα μανουλες! η μικρη μου ειναι 20 μηνων, εχουμε μπει σε διαδικασια αποθηλασμου εδω και ενα μηνα περιπου.. Το παμε πολυ σταδιακα.. ξεκινησα με το βραδυνο θηλασμο , μιας και ειναι τοτε πιο κουρασμενη και δεκτικη κι επισης εχουμε εξασκηθει το τελευταιο εξαμηνο στο να κοιμαται (ακομα και αφου θηλαζε) στην κουνια της μονη.. Γενικα ειναι πολυ εξαρτημενη απο το στηθος γιατι το εχει ταυτισει με τον υπνο.. Μετα απο 3 βδομαδες περιπου της εκοψα και το πρωινο θηλασμο- ευτυχως σταματησε εν τω μεταξυ να ξυπναει καθε 2,3 ωρες και ξυπναει μια φορα κατα τις 6 ή 7- οπου προσπαθω να της δωσω μπιμπερο και να ξανακοιμηθει! Γενικα ολο παει καλυτερα απο ο,τι περιμενα.. εχω αφησει τελευταιο τον μεσημεριανο θηλασμο και τρεμω τι θα γινει... Αυτο που με απασχολει ειναι οτι η μικρη δεν δειχνει να το ""ξεχναει".. δηλαδη ζοριζεται αρκετα.. ειδικα τα πρωινα.. χτυπιεται, φωναζει "θελω γαλα μαμας" και οταν αρνουμαι και της λεω οτι δεν εχω αλλο γαλα (γενικα της μιλαω πολυ ολο το διαστημα, οτι τελειωσε το γαλα μου και μεγαλωσε τωρα κλπ).. γινεται χαμος! Ξυπναει η γειτονια..Το μεσημερι με κοιταζει πονηρα και λει "εχει ακομα γαλα λιγο η μανουλα" θηλαζει και κοιμαται.. Βεβαια δεν νομιζω οτι εχω πια στα αληθεια γαλα.. πιπιλαει και κοιμαται πια ελαχιστα το μεσημερι γι αυτον το λογο προφανως.. Και η ερωτηση μου.. μηπως δεν το κανω "σωστα"??? Δεν θα πρεπε να το εχει δεχτει λιγο παραπανω πια? Μηπως το οτι κραταω ακομα το μεσημεριανο ειναι χειροτερο γι αυτην και την μπερδευω? Αλλα και να το της το κοψω μαχαιρι δεν ειναι πολυ βαρβαρο? Δεν ξερω.. ειναι ισως το δυσκολοτερο πραγμα που εχω κανει στη ζωη μου... ποια η γνωμη σας?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα μανουλες! η μικρη μου ειναι 20 μηνων, εχουμε μπει σε διαδικασια αποθηλασμου εδω και ενα μηνα περιπου.. Το παμε πολυ σταδιακα.. ξεκινησα με το βραδυνο θηλασμο , μιας και ειναι τοτε πιο κουρασμενη και δεκτικη κι επισης εχουμε εξασκηθει το τελευταιο εξαμηνο στο να κοιμαται (ακομα και αφου θηλαζε) στην κουνια της μονη.. Γενικα ειναι πολυ εξαρτημενη απο το στηθος γιατι το εχει ταυτισει με τον υπνο.. Μετα απο 3 βδομαδες περιπου της εκοψα και το πρωινο θηλασμο- ευτυχως σταματησε εν τω μεταξυ να ξυπναει καθε 2,3 ωρες και ξυπναει μια φορα κατα τις 6 ή 7- οπου προσπαθω να της δωσω μπιμπερο και να ξανακοιμηθει! Γενικα ολο παει καλυτερα απο ο,τι περιμενα.. εχω αφησει τελευταιο τον μεσημεριανο θηλασμο και τρεμω τι θα γινει... Αυτο που με απασχολει ειναι οτι η μικρη δεν δειχνει να το ""ξεχναει".. δηλαδη ζοριζεται αρκετα.. ειδικα τα πρωινα.. χτυπιεται, φωναζει "θελω γαλα μαμας" και οταν αρνουμαι και της λεω οτι δεν εχω αλλο γαλα (γενικα της μιλαω πολυ ολο το διαστημα, οτι τελειωσε το γαλα μου και μεγαλωσε τωρα κλπ).. γινεται χαμος! Ξυπναει η γειτονια..Το μεσημερι με κοιταζει πονηρα και λει "εχει ακομα γαλα λιγο η μανουλα" θηλαζει και κοιμαται.. Βεβαια δεν νομιζω οτι εχω πια στα αληθεια γαλα.. πιπιλαει και κοιμαται πια ελαχιστα το μεσημερι γι αυτον το λογο προφανως.. Και η ερωτηση μου.. μηπως δεν το κανω "σωστα"??? Δεν θα πρεπε να το εχει δεχτει λιγο παραπανω πια? Μηπως το οτι κραταω ακομα το μεσημεριανο ειναι χειροτερο γι αυτην και την μπερδευω? Αλλα και να το της το κοψω μαχαιρι δεν ειναι πολυ βαρβαρο? Δεν ξερω.. ειναι ισως το δυσκολοτερο πραγμα που εχω κανει στη ζωη μου... ποια η γνωμη σας?

 

 

Δεν υπαρχει σωστο ή λάθος στη συγκεκριμένη περίπτωση, απλα πρέπει να ακούς το παιδι σου.

Προσωπικα θε θεωρω οτι δεν κανεις σωστά. Η διαδικασία αποθηλασμου συνηθως ειναι χρονοβόρα οποτε μην σου κανει εντύπωση οτι αργεί. Πάλι καλα να λες, θα μπορούσε να ειναι και χειρότερα!

Βρες μια εναλλακτική για το πρωινό ξύπνημα για να μην κλαίει. Φτιάχνε της πρωινό πχ με αυτα που την αρέσουν να τρωει. Πες της μπορει να μην εχει γαλα η μαμα το πρωι αλλα έχω αυτο για να φας ή να πιεις. Κατι τέτοιο τέλος πάντων.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες! η μικρη μου ειναι 20 μηνων, εχουμε μπει σε διαδικασια αποθηλασμου εδω και ενα μηνα περιπου.. Το παμε πολυ σταδιακα.. ξεκινησα με το βραδυνο θηλασμο , μιας και ειναι τοτε πιο κουρασμενη και δεκτικη κι επισης εχουμε εξασκηθει το τελευταιο εξαμηνο στο να κοιμαται (ακομα και αφου θηλαζε) στην κουνια της μονη.. Γενικα ειναι πολυ εξαρτημενη απο το στηθος γιατι το εχει ταυτισει με τον υπνο.. Μετα απο 3 βδομαδες περιπου της εκοψα και το πρωινο θηλασμο- ευτυχως σταματησε εν τω μεταξυ να ξυπναει καθε 2,3 ωρες και ξυπναει μια φορα κατα τις 6 ή 7- οπου προσπαθω να της δωσω μπιμπερο και να ξανακοιμηθει! Γενικα ολο παει καλυτερα απο ο,τι περιμενα.. εχω αφησει τελευταιο τον μεσημεριανο θηλασμο και τρεμω τι θα γινει... Αυτο που με απασχολει ειναι οτι η μικρη δεν δειχνει να το ""ξεχναει".. δηλαδη ζοριζεται αρκετα.. ειδικα τα πρωινα.. χτυπιεται, φωναζει "θελω γαλα μαμας" και οταν αρνουμαι και της λεω οτι δεν εχω αλλο γαλα (γενικα της μιλαω πολυ ολο το διαστημα, οτι τελειωσε το γαλα μου και μεγαλωσε τωρα κλπ).. γινεται χαμος! Ξυπναει η γειτονια..Το μεσημερι με κοιταζει πονηρα και λει "εχει ακομα γαλα λιγο η μανουλα" θηλαζει και κοιμαται.. Βεβαια δεν νομιζω οτι εχω πια στα αληθεια γαλα.. πιπιλαει και κοιμαται πια ελαχιστα το μεσημερι γι αυτον το λογο προφανως.. Και η ερωτηση μου.. μηπως δεν το κανω "σωστα"??? Δεν θα πρεπε να το εχει δεχτει λιγο παραπανω πια? Μηπως το οτι κραταω ακομα το μεσημεριανο ειναι χειροτερο γι αυτην και την μπερδευω? Αλλα και να το της το κοψω μαχαιρι δεν ειναι πολυ βαρβαρο? Δεν ξερω.. ειναι ισως το δυσκολοτερο πραγμα που εχω κανει στη ζωη μου... ποια η γνωμη σας?

Τα πας περιφημα!θα αποθηλασεις την κορούλα σου πολυ ανώδυνα όπως περιγραφεις!!Υπομονη!Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την ανταποκριση σας κοριτσια.. Το θεμα με το πρωινο ειναι οτι δεν ξυπναει για να σηκωθει εκεινη την ωρα.. θελει κι αλλο υπνο γι αυτο ζηταει στηθος! Οποτε επιμενω με το μπιμπερο για να χαλαρωσει και την κοιμιζω στην αγκαλια μου.. Μετα που σηκωνεται ειναι ολα καλα, τρωμε πρωινο μεσα στα γελια κλπ σαν να μην εχει συμβει τιποτα τραγικο 2 ωρες πριν!!! Αντε να δουμε με το μεσημεριανο.. ουφ μου φαινεται θα παρω τους δρομους προκειμενου να ξεχνιεται!! ;)

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπερα!

η μικρη μου ειναι 8.5 μηνων και θηλαζω αποκλειστικα!

σε 4 μηνες επιστρεφω στη δουλεια οπου θα μενω 24ωρα εκτος σπιτιου και αναγκαστικα πρεπει να σταματησω.Το προβλημα ειναι οτι η μικρη δεν πιανει τη θηλη του μπιμπερο ουτε γαι νερο...τι με συμβουλευετε? ποια θηλη να δοκιμασω? απο ποια ηλικια ξεκινουν καλαμακι και πως μπορουν να νανουριστουν ταυτοχρονα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Μια ερώτηση παιδιά.  Πως αποθηλαζεις με ένα μωρο 15 μηνών που για την παραμικρή αιτία γυρεύει παρηγορια στο στήθος? Π.χ: ο μπαμπάς μου πήρε το καπάκι απ το στυλό για να μη βγάλω το μάτι μου- πω πω συμφορα αλλα δεν πειράζει παω να πιπιλισω τη μαμά, ή: σκόνταψα και δε χτύπησα καν, αλλά θα μπορούσα, οπότε ας πάω να παρηγορηθώ για την πιθανοτητα, κ.α... Με έχει κουράσει ο θηλασμός και πλέον ούτε παραγωγη έχω ούτε και πίνει ο μικρός, απλά πιπιλαει, θέλω να του δείξω πως αυτή τη θαλπωρή του θηλασμού μπορούμε να την αντικαταστήσουμε με άλλα πράγματα. Ότι με δαγκώνει για πλάκα και πετάγομαι στον αέρα κάθε τρεις και λίγο κι αυτος γελαει δεν το σχολιάζω καν.

Μπορει να το βλεπω εγω ετσι αλλα μου φαινεται πως αν δεν το σταματησω εγω, δεν προκειται να παρει πρωτοβουλια απο μονος του...Περιμένω τις ιδέες σας.

(Πίνει κατσικισιο για βραδυ από 8 μηνών αλλά ποτέ δεν ξεχνάει να πιπιλισει λίγο μετα, ακόμη κι αν ηδη μισοκοιμαται). 

Ευχαριστω πολυ:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Romaina είπε:

Μια ερώτηση παιδιά.  Πως αποθηλαζεις με ένα μωρο 15 μηνών που για την παραμικρή αιτία γυρεύει παρηγορια στο στήθος? Π.χ: ο μπαμπάς μου πήρε το καπάκι απ το στυλό για να μη βγάλω το μάτι μου- πω πω συμφορα αλλα δεν πειράζει παω να πιπιλισω τη μαμά, ή: σκόνταψα και δε χτύπησα καν, αλλά θα μπορούσα, οπότε ας πάω να παρηγορηθώ για την πιθανοτητα, κ.α... Με έχει κουράσει ο θηλασμός και πλέον ούτε παραγωγη έχω ούτε και πίνει ο μικρός, απλά πιπιλαει, θέλω να του δείξω πως αυτή τη θαλπωρή του θηλασμού μπορούμε να την αντικαταστήσουμε με άλλα πράγματα. Ότι με δαγκώνει για πλάκα και πετάγομαι στον αέρα κάθε τρεις και λίγο κι αυτος γελαει δεν το σχολιάζω καν.

Μπορει να το βλεπω εγω ετσι αλλα μου φαινεται πως αν δεν το σταματησω εγω, δεν προκειται να παρει πρωτοβουλια απο μονος του...Περιμένω τις ιδέες σας.

(Πίνει κατσικισιο για βραδυ από 8 μηνών αλλά ποτέ δεν ξεχνάει να πιπιλισει λίγο μετα, ακόμη κι αν ηδη μισοκοιμαται). 

Ευχαριστω πολυ:?

 

To πιο εύκολο είναι να ξεκινήσεις βάζοντας πρόγραμμα. Ας πούμε θηλάζεις μόνο σε συγκεκριμένο μέρος, π.χ. μία συγκεκριμένη πολυθρόνα και συγκεκριμένες ώρες. Δε θα ενθουσιαστεί, αλλά σε αυτή την ηλικία πολλά πράγματα προκαλούν κλάμα και εκρήξεις, χωρίς να σημαίνει ότι το παιδί παθαίνει κάτι. Απλά επαναλαμβάνεις ότι δεν είναι η ώρα και τώρα το γάλα/στήθος ξεκουράζεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romaina είπε:

Μια ερώτηση παιδιά.  Πως αποθηλαζεις με ένα μωρο 15 μηνών που για την παραμικρή αιτία γυρεύει παρηγορια στο στήθος? Π.χ: ο μπαμπάς μου πήρε το καπάκι απ το στυλό για να μη βγάλω το μάτι μου- πω πω συμφορα αλλα δεν πειράζει παω να πιπιλισω τη μαμά, ή: σκόνταψα και δε χτύπησα καν, αλλά θα μπορούσα, οπότε ας πάω να παρηγορηθώ για την πιθανοτητα, κ.α... Με έχει κουράσει ο θηλασμός και πλέον ούτε παραγωγη έχω ούτε και πίνει ο μικρός, απλά πιπιλαει, θέλω να του δείξω πως αυτή τη θαλπωρή του θηλασμού μπορούμε να την αντικαταστήσουμε με άλλα πράγματα. Ότι με δαγκώνει για πλάκα και πετάγομαι στον αέρα κάθε τρεις και λίγο κι αυτος γελαει δεν το σχολιάζω καν.

Μπορει να το βλεπω εγω ετσι αλλα μου φαινεται πως αν δεν το σταματησω εγω, δεν προκειται να παρει πρωτοβουλια απο μονος του...Περιμένω τις ιδέες σας.

(Πίνει κατσικισιο για βραδυ από 8 μηνών αλλά ποτέ δεν ξεχνάει να πιπιλισει λίγο μετα, ακόμη κι αν ηδη μισοκοιμαται). 

Ευχαριστω πολυ:?

Οποτε δ ειναι συγκεκριμενος αριθμος θηλασμου,αλλα συγκεκριμενη αιτια,παρηγορια κ για να αποκοιμηθει;

Φυσικα 15μ μην περιμενεις να παρει μονος την πρωτοβουλια να αποθηλασει,δ ειναι ετοιμος

Εχετε μπροστα σας δοντια,αγχος αποχωρισμου,μια κριση υπνου κ αλμα σχετικα βαρβατα

Αν ομως εσυ θελεις να περιορισεις η κ να κοψεις τελειως το θηλασμο υπαρχουν καποια τιπ

Αρχικα πιστευεις οτι τα υγρα κ οι στερεες που παιρνει ειναι αρκετα;δ θηλαζει για φαι;

Αυτο που βοηθαει σε αυτη τη φαση ειναι φυσικα να μην προσφερεις εσυ,να μην αρνεισαι εντονα γτ το ζηταει πιο εντονα,οταν ζηταει να ρωτας αν θελει κτ να φαει,η νερο να πιει,η να του αποσπας την προσοχη με ενα παιχνιδι.βοηθαει να μη σε βλεπει να καθεσαι,κ να ειστε οσο πιο πολυ εξω γινεται,συνηθως ξεχνιουνται

Οταν σε δαγκωνει δ θα φωναζεις,λογικο να το βρηκε παιχνιδι,θα τον σταματας,θα του λες αυστηρα οτι πονας,κ δ πινει γαλα αν σε ποναει

Το βραδυ ξυπναει για θηλασμο η κοιμαται σερι;ο μονος τροπος για να αποκοιμηθει ειναι να θηλασει;

Κ η κορη μου παρηγοριοταν στο στηθος για καθε χτυπημα,καθε φορα της ελεγα:ελα,αγκαλιτσα,φιλακι,θα περασει,αν επεμενε θηλαζε.μετα το χρονο μειωσε τις φορες που το ζητουσε κ αρκουνταν σε φιλι,κ το σταματησε στους 18μ

Ολα αυτα θελουν χρονο,δ ειναι για αμεσο αποθηλασμο,αλλα να τα δουλευεις συστηματικα καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Οποτε δ ειναι συγκεκριμενος αριθμος θηλασμου,αλλα συγκεκριμενη αιτια,παρηγορια κ για να αποκοιμηθει;

Φυσικα 15μ μην περιμενεις να παρει μονος την πρωτοβουλια να αποθηλασει,δ ειναι ετοιμος

Εχετε μπροστα σας δοντια,αγχος αποχωρισμου,μια κριση υπνου κ αλμα σχετικα βαρβατα

Αν ομως εσυ θελεις να περιορισεις η κ να κοψεις τελειως το θηλασμο υπαρχουν καποια τιπ

Αρχικα πιστευεις οτι τα υγρα κ οι στερεες που παιρνει ειναι αρκετα;δ θηλαζει για φαι;

Αυτο που βοηθαει σε αυτη τη φαση ειναι φυσικα να μην προσφερεις εσυ,να μην αρνεισαι εντονα γτ το ζηταει πιο εντονα,οταν ζηταει να ρωτας αν θελει κτ να φαει,η νερο να πιει,η να του αποσπας την προσοχη με ενα παιχνιδι.βοηθαει να μη σε βλεπει να καθεσαι,κ να ειστε οσο πιο πολυ εξω γινεται,συνηθως ξεχνιουνται

Οταν σε δαγκωνει δ θα φωναζεις,λογικο να το βρηκε παιχνιδι,θα τον σταματας,θα του λες αυστηρα οτι πονας,κ δ πινει γαλα αν σε ποναει

Το βραδυ ξυπναει για θηλασμο η κοιμαται σερι;ο μονος τροπος για να αποκοιμηθει ειναι να θηλασει;

Κ η κορη μου παρηγοριοταν στο στηθος για καθε χτυπημα,καθε φορα της ελεγα:ελα,αγκαλιτσα,φιλακι,θα περασει,αν επεμενε θηλαζε.μετα το χρονο μειωσε τις φορες που το ζητουσε κ αρκουνταν σε φιλι,κ το σταματησε στους 18μ

Ολα αυτα θελουν χρονο,δ ειναι για αμεσο αποθηλασμο,αλλα να τα δουλευεις συστηματικα καθε μερα

Ξέρω ότι δεν το κάνει από πείνα η δίψα σίγουρα γιατί δεν πίνει γάλα. Όταν πίνει το καταλαβαίνω. Και πότε δεν παραλειπω οταν μου ζητάει να θηλασει να του δώσω πρώτα λίγο νερό για την πιθανότητα της δίψας. Το βράδυ πλέον κοιμάται καλά  (αν εξαιρέσω τις περιόδους που βγάζει κάποιο δοντι) μισοξυπναει μια φορά η και καθόλου. Αυτή τη μία φορά συνήθως έψαχνε το στήθος τον άφηνα να πιπιλισει μερικά δευτερόλεπτα και του έβαζα την πιπιλα αμέσως. Τώρα τελευταία με έχει πάρει χαμπάρι και δεν είναι τόσο αποτελεσματικο αυτό πάντα... 

Τώρα το πως κοιμάται εξαρτάται από το πόσο κουρασμένος είναι. Έχει τύχει να του δώσω απλα την πιπιλα και να ξεραθει έχει τύχει να αποκοιμηθει με το μπιμπερό η με ελάχιστο πιπιλισμα στο στήθος αλλά έχει τύχει να εναλλασσει αυτά τα τρία για καμιά ώρα μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Βλέπεις είμαστε πολεμιοι της μονοτονίας:cool:

13 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

To πιο εύκολο είναι να ξεκινήσεις βάζοντας πρόγραμμα. Ας πούμε θηλάζεις μόνο σε συγκεκριμένο μέρος, π.χ. μία συγκεκριμένη πολυθρόνα και συγκεκριμένες ώρες. Δε θα ενθουσιαστεί, αλλά σε αυτή την ηλικία πολλά πράγματα προκαλούν κλάμα και εκρήξεις, χωρίς να σημαίνει ότι το παιδί παθαίνει κάτι. Απλά επαναλαμβάνεις ότι δεν είναι η ώρα και τώρα το γάλα/στήθος ξεκουράζεται.

Αρα το καλύτερο πιστεύω θα ήταν για αρχή να καταφέρω να καθιερωσω τον θηλασμο ως μερος της βραδινής ρουτινας. Ακούγεται εύκολο όπως το λεω αλλά στην πραγματικότητα σχεδόν φοβαμαι να του αρνηθω τον θηλασμο γιατί αισθάνομαι ότι τον πληγωνω η ότι νομίζει πως χανεται η σχέση μας. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι είναι αρκετά μεγάλος για να το διαχειριστει, ε;

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον κοιμαται κ αλλιως δ ξερω αν βοηθαει να τον κρατησεις σαν ρουτινα

Εμενα πχ ο μικρος 17μ δ τρωει καλα,κ τωρα αρχισε να πινει λιγο φρεσκο,οποτε αν θηλαζει πρωι-μεσημερι-βραδυ μου ειναι οκ

Συνηθως εξω δ ζηταει,προσπαθω αν ειναι απο βαρεμαρα να του προσφερω εναλλακτικη,η αν χτυπησει αρχικα να τον παρηγορησω με λογια,αγκαλια,φιλια,δ πιανει παντα

Μετα το χρονο ειναι καλη στιγμη να αρχισεις να βαζεις ορια εφοσον το θες

Δλδ ναι θα θηλασουμε το μεσημερι μετα το φαγητο για να κοιμηθεις,αλλα μπορεις να περιμενεις λιγο το πρωι να τελειωσω το φαγητο κ μετα,η τωρα ειμαστε εξω,σε λιγο φτανουμε σπιτι,θα θηλασεις εκει

Κ παλι ειναι πραγματα που θελουν χρονο

Ακριβως επειδη μπορει να το παρει σαν απορριψη,εισαι εκει για να τον παρηγορησεις αλλιως.η μπορει να μη θηλαζει για υπνο,αλλα εισαι εκει να του πεις παραμυθι η να τον χαιδευεις να κοιμηθει

Δ ειναι οτι ειναι μεγαλος,αλλα του δινεις τροπους διαχειρισμου

Η αν πιπιλα πολυ μπορεις να μειωνεις τον χρονο,η αν αποκοιμιεται στο στηθος να τον βγαζεις ηπια πριν αποκοιμηθει τελειως αλλα μολις γλαρωσει

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εφοσον κοιμαται κ αλλιως δ ξερω αν βοηθαει να τον κρατησεις σαν ρουτινα

Εμενα πχ ο μικρος 17μ δ τρωει καλα,κ τωρα αρχισε να πινει λιγο φρεσκο,οποτε αν θηλαζει πρωι-μεσημερι-βραδυ μου ειναι οκ

Συνηθως εξω δ ζηταει,προσπαθω αν ειναι απο βαρεμαρα να του προσφερω εναλλακτικη,η αν χτυπησει αρχικα να τον παρηγορησω με λογια,αγκαλια,φιλια,δ πιανει παντα

Μετα το χρονο ειναι καλη στιγμη να αρχισεις να βαζεις ορια εφοσον το θες

Δλδ ναι θα θηλασουμε το μεσημερι μετα το φαγητο για να κοιμηθεις,αλλα μπορεις να περιμενεις λιγο το πρωι να τελειωσω το φαγητο κ μετα,η τωρα ειμαστε εξω,σε λιγο φτανουμε σπιτι,θα θηλασεις εκει

Κ παλι ειναι πραγματα που θελουν χρονο

Ακριβως επειδη μπορει να το παρει σαν απορριψη,εισαι εκει για να τον παρηγορησεις αλλιως.η μπορει να μη θηλαζει για υπνο,αλλα εισαι εκει να του πεις παραμυθι η να τον χαιδευεις να κοιμηθει

Δ ειναι οτι ειναι μεγαλος,αλλα του δινεις τροπους διαχειρισμου

Η αν πιπιλα πολυ μπορεις να μειωνεις τον χρονο,η αν αποκοιμιεται στο στηθος να τον βγαζεις ηπια πριν αποκοιμηθει τελειως αλλα μολις γλαρωσει

Η αλήθεια είναι ότι και εξω οταν είμαστε δε διστάζει να το ζητήσει. Οπότε καλύτερα να ξεκινήσω συνδέοντας το θηλασμό αρχικά με το σπίτι μόνο. Και σιγά σιγά να κάνω αυτό που λες να μειώσω το χρόνο η τις φορες που τον αφήνω στο στήθος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Romaina είπε:

φοβαμαι να του αρνηθω τον θηλασμο γιατί αισθάνομαι ότι τον πληγωνω η ότι νομίζει πως χανεται η σχέση μας. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι είναι αρκετά μεγάλος για να το διαχειριστει, ε;

Δεν έχω την εμπειρία του αποθηλασμου για να σε συμβούλεψω ούτε και την επιθυμία.

  Από πείρα όμως ξέρω πως πολλές φορές εμείς οι γονείς μεγαλοποιουμε σεναρια στο μυαλό μας που όταν λάβουν χώρα τα παιδιά τα ξεπερνάνε ή τα αντιμετωπίζουν πολύ καλύτερα απ ότι πιστεύαμε. Αρκεί να το δοκιμασουμε!    

Link to comment
Share on other sites

Είστε σε δύσκολη ηλικία για αποθηλασμό. Ο δικός μου απο 15 εως 20 μηνών ήταν στο peak της εξάρτησης από το θηλασμό!

Εχει πολύ έντονη συναισθηματική ανάγκη από το θηλασμό γιατί είναι η σταθερή παρηγοριά του. Και είναι νωρίς για αυτόν να τον αντικαταστήσει με κάτι άλλο. Δεν είναι αρκετά μεγάλος για να το διαχειριστεί. Την άρνηση πρέπει να την αιτιολογείς κάθε φορά για να μην την παίρνει σαν απόρριψη.

Το πρώτο βήμα σίγουρα είναι αυτό που σου είπε και η βικυ, το οποίο εφάρμοσα κι εγώ, να κρατήσεις το θηλασμό μόνο στο σπίτι και όταν είστε έξω να τον απασχολείς αλλιώς, πχ να πάτε ένα περίπατο και να του μιλάς ώστε να ξεχαστεί.

Επίσης μπορείς να αρχίσεις να κάνεις κάποιες "συμφωνίες", ας πουμε "θα πιεις 5 λεπτά και μετά θα πάμε να παίξουμε".

Και σιγά σιγά ,όταν δεν είναι πολύ φορτισμένος συναισθηματικά, άρχισε να αντικαθιστάς το θηλασμό με κάτι άλλο, χάδι, τραγούδι, παραμύθι, αγκαλίτσα, οτιδήποτε δεις ότι τον χαλαρώνει.

Το ότι κοιμάται καλά το βράδυ είναι καλό σημάδι. (ο δικός μου μπορεί να κοιμόταν για κανένα 2ωρο με το στήθος στο στόμα του).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς θα το αντιμετώπιζα στη θέση σου γιατί η κόρη μου δεν είχε αυτού του είδους την εξάρτηση από το στήθος, εννοώ αν χτυπήσει κλπ να θέλει να θηλασει. Εγώ αυτό που έκανα για να αποθηλασει πολύ πολύ αργα ήταν να της μιλάω κ να της λέω ότι τώρα που μεγάλωσε κ έγινε ολόκληρη κοπέλα κ πίνει το γαλατακι από το ποτηράκι της δε χρειάζεται να πίνει από τη μαμά. Εμένα δε ζηταγε μέσα στην ημέρα καθόλου όμως, ίσως μια φορά κ διαρκούσε δύο λεπτά. Όταν χρονισε ξεκίνησα να της δίνω φρέσκο για πρωινό, ακόμα κ αν θήλαζε το πρωί της ετοίμαζα το κατσικίσιο κ όσο έπινε. Σιγά σιγά έκοψε τον πρωινό θηλασμό. Ενδιάμεσα ζητούσε σπάνια κ μετά έκοψα το βραδινό, πάλι δίνοντας πριν τον ύπνο φρέσκο κ μετά θήλαζε αλλά όλο κ λιγότερο όσο περνούσαν οι μέρες. Το μεταμεσονύχτιο θηλασμό τον κράτησε για κανένα μήνα περίπου κ τον έκοψε μόνη της και τώρα έχουμε δέκα μέρες που δεν έχουμε πιει από τη μαμά. Έχει ζητήσει δύο τρεις φορές, της έβγαλα το στήθος, το κοίταξε καλά καλά γέλασε κ μου είπε "πάπα". Εμάς κράτησε 4 μήνες ο αποθηλασμος, ήθελα να το πάω πολύ σιγά αλλά με βοήθησε κ η μικρή που δε ζηταγε συνέχεια. Δεν αρνήθηκα όμως ποτέ να της δώσω αν ζητούσε.

Συμφωνω πως αρχικά πρέπει να του εξηγήσεις ότι δε θηλάζουμε έξω από το σπίτι, όπως λέει κ η @anath πιο πάνω, δεν πρέπει να νιώσει απόρριψη από τη μαμά του γιατί για τα μωράκια ο θηλασμός είναι κάτι φυσικό κ αυτό που θα σκεφτεί είναι τι έκανα, γιατί η μαμά μου δε μου δίνει πια; Ξεκινα από αυτό και σιγά σιγά προχωράς στο επόμενο βήμα, να του αποσπας την προσοχή μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Romaina, έχεις κανένα νεότερο από την τελευταία φορά που έγραψες? Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα διότι έχω κι εγώ μια κορούλα 14 μηνών την οποία προσπαθώ να αποθηλασω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλήμερα,θηλάζω τον γιο μου 19 μηνών, ξένο γάλα ποτέ δεν έχει πάρει,όσες προσπάθειες κ να έγιναν,πιπίλα επισης δεν παίρνει.... Πώς μπορω να αποθηλασω ομαλά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

δείτε και εδώ

https://parents.org.gr/forum/tags/αποθηλασμος/ 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...