Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι λεμε στα αποθηλασμενα παιδια μας;


Recommended Posts

Τωρα στις γιορτες ετυχε σε καποιο σπιτι να ρωτησουν τον Μαριο τι γαλα πινει και αυτος απαντησε "δεν πινω γαλα" γιατι;-τον ρωτησαν.."Γιατι δεν με αφηνει η μαμα μου"ειπε...στενοχωρηθηκα απο αυτο.Δεν μπορει να το καταλαβει οταν του λεω οτι εχει μεγαλωσει πια.Το αναζητα ακομη και με το μυαλο του και με το χερι του πολλες φορες.Πως να το διαχειριστω αυτο;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αναζητα ακομη και με το μυαλο του και με το χερι του πολλες φορες.Πως να το διαχειριστω αυτο;;;;

 

Δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω πάνω σ' αυτό που ρωτάς, ελπίζω οι πιο έμπειρες κοπέλες να σε βοηθήσουν!

Θα κρατήσω όμως τη φράση σου που έβαλα παραπάνω, για να αναφέρω μια συζήτηση που είχα με μια γιαγιά σε επίσκεψή μου σε φιλικό σπίτι. Με είδε που θήλαζα τη μικρή και μου έδινε συμβουλές πώς να αποθηλάσω. Όταν της είπα ότι δεν ήθελα ακόμα να αποθηλάσω, μου είπε πως αυτή τα παιδιά της τα αποθήλασε γύρω στα 2 χρόνια τους και μου εξομολογήθηκε πως και την ίδια η μητέρα της τη θήλασε περίπου 2 χρόνια και πως θυμόταν ακόμα και μέχρι πριν να παντρευτεί πως είχε, όπως είπε η ίδια, μια "κακιά συνήθεια", ήθελε να πιάνει το στήθος της μητέρας της για να αποκοιμηθεί.

Ο λόγος που σου το γράφω αυτό, είναι για να σου τονίσω πως όσο κι αν μεγάλωσε ο γιος σου, γι' αυτόν είναι απόλυτα φυσιολογικό να αναζητά αυτό που του έδινε ανακούφιση για τόσο καιρό. Σκέψου μόνο, ότι τα περισσότερα παιδιά που δεν θηλάζουν, αντί για το στήθος της μαμάς, βρίσκουν αυτή την ανακούφιση σε πιπίλες, στον αντίχειρα, σε κουκλάκια ή πανάκια κλπ., ακόμη και σε μεγαλύτερες ηλικίες απ' αυτή του γιου σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβαινω αυτο,με πειραζει ομως που δεν ξαναηπιε γαλα.Για αυτο τον λογο-επειδη ουτε κι η Μελινε πινει γαλα απο 1 ετους-τον θηλασα 2 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Aν διαβάσεις στο τόπικ υγιεινή διαστροφή (δεν ξέρω τώρα πού βρίσκεται, αν έχει ξανάρθει στο θηλασμό ή όχι, σόρρυ, αλλά τώρα δεν μπορώ να το ψάξω), αναφέρεται πως το γάλα άλλων θηλαστικών δεν είναι καθόλου απαραίτητο για τους ανθρώπους και υπάρχουν πολλές άλλες πηγές λήψης ασβεστίου πλην των γαλακτοκομικών.

Από την πείρα μου, όλα μου τα παιδιά μείωναν ή και έκοβαν για μεγάλα διαστήματα εντελώς το γάλα, μόλις τους έκοβα το μπιμπερό (αφού εγώ αποθήλασα τα τρία πρώτα νωρίτερα από το έτος). Και μιλάμε για παιδιά που όσο τους έδινα μπιμπερό, έπιναν απίστευτες ποσότητες γάλα, ενώ μετά με το ζόρι να έπιναν μισή κούπα! Τώρα δεν τα πιέζω καθόλου να πιούνε, απλά τα ρωτάω αν θέλουν, άλλοτε πίνουν και άλλοτε όχι. Δες εδώ ποιες άλλες τροφές είναι καλές πηγές ασβεστίου, ώστε να τις προσφέρεις και μην αγχώνεσαι για το γάλα! http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/calcium.html#list

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αθηνά κι εγώ δεν ξέρω τι συμβουλή να σου δώσω, απλά ήθελα κι εγώ να σου πω, να μη στεναχωριέσαι που δεν πίνει γάλα. Αν το είχε ανάγκη θα το έπινε. Δίνε του άλλες τροφές πλούσιες σε ασβέστιο.

 

Πολύ με συγκίνησαν τα λόγια του... πρέπει να είναι πολύ γλυκό κι ευαίσθητο παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ με συγκίνησαν τα λόγια του... πρέπει να είναι πολύ γλυκό κι ευαίσθητο παιδάκι!

και εμενα...ναι ειναι πολυ ευαισθητος και πολυ τρυφερος!

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά σου θυμίζω και το πρόβλημα της αναιμίας που είχε. Τα παιδιά που έχουν αυτή την τάση, αποφεύγουν το γάλα που περιέχει πολύ ασβέστιο και εμποδίζει το σίδηρο να αφομοιωθεί, οπότε μην αγχώνεσαι για το γάλα.

 

Για τα υπόλοιπα τώρα. Μάλλον σου το κρατάει που τον αποθήλασες και βρήκε ευκαιρία να σε καρφώσει! Είναι καλό που το εκφράζει γιατί σου δίνει την ευκαιρία να το συζητήσεις ξανά και ξανά. Προφανώς έχει ανάγκη τη συζήτηση και την επιβεβαίωση ότι είσαι διαθέσιμη και χωρίς θηλασμό.

 

Νομίζω ότι πρέπει να ξανοιχτείς και να του μιλήσεις για σένα. Δεν αρκεί να του λες ότι αυτός μεγάλωσε. Πες του πως νιώθεις εσύ. Νομίζω ότι αυτό είναι που προσπαθεί να βγάλει. Άνοιξέ του την καρδιά σου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να ξανοιχτείς και να του μιλήσεις για σένα. Δεν αρκεί να του λες ότι αυτός μεγάλωσε. Πες του πως νιώθεις εσύ. Νομίζω ότι αυτό είναι που προσπαθεί να βγάλει. Άνοιξέ του την καρδιά σου...

 

:) Για μια ακόμη φορά, βλέπεις πίσω από τις λέξεις και βάζεις τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αthena να σου ζήσουν τα μωράκια σου, σκέφτομαι πως θα ένοιωθα εγώ στην θέση σου και συγκινούμαι με το κουτσουνάκι. . Νομίζω πως η Αγλαία όπως πάντα εύστοχη, μας κάλυψε .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...