Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμα = εξωσωματική;


Σας έχουν ρωτήσει αν τα δίδυμά σας (ή τα παιδιά σας γενικώς) προέρχονται από εξωσωματική;  

677

  1. 1. Σας έχουν ρωτήσει αν τα δίδυμά σας (ή τα παιδιά σας γενικώς) προέρχονται από εξωσωματική;



Recommended Posts

Πριν κάμποσο καιρό έλαβε χώρα το εξής περιστατικό:

 

Στην παιδική χαρά μαζευόμασταν καθημερινά σχεδόν αρκετές μαμάδες με τα παιδάκια τους. Ανάμεσά τους ήμουν εγώ με τα δίδυμα, καθώς και μια γειτόνισσα επίσης με δίδυμα.

 

Μια άλλη γειτόνισσα (κομματάκι κουτσομπόλα είναι η αλήθεια) ρώτησε μια μέρα τη φίλη μου και διδυμο-μαμά αν τα δίδυμά της τα "έπιασε" φυσιολογικά ή αν έκανε εξωσωματική. Η φίλη μου εκνευρίστηκε ιδιαίτερα. Μάλιστα η "κουτσομπόλα" μας σχολίασε πως τα δικά μου τα δίδυμα αποκλείεται να ήταν από εξωσωματική αφού εγώ ήμουν έγκυος τότε στο 3ο μου παιδάκι. (Άλλο βέβαια που η αλήθεια απέχει αρκετά από αυτό που φαντάστηκε! :lol: )

 

Προσωπικά θεωρώ απρεπές να ρωτάει κάποιος έτσι "χύμα" χωρίς να δώσει ο άλλος κάποιο δικαίωμα για το αν έκανε εξωσωματική ή όχι. Στα μάτια μου, μοιάζει σα να ρωτάει, ποια στάση είχε στο.... κρεβάτι του κατά τη σύλληψη.

 

Σας έχει τύχει ποτέ να σας κάνουν τέτοια ερώτηση; Πώς αντιμετωπίζετε τέτοιες συμπεριφορές;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου πω εγω τη γνωμη μου, λιγο αντιστροφα...

 

η καλυτερη μου φιλη εκανε εξωσωματικη, πριν χρονια... απεκτησε δυο κοριτσακια.. δε ξερω για ποιο λογο, το αρνειται... σε γνωστους και φιλους, συγγενεις και αγνωστους.. (και σε μενα το ειπε οταν εμεινε εγκυος και τερμα... δε το ξανασυζητησε ποτε)

 

μου φαινεται λιγο περιεργο... ας πουμε, εγω, οταν σκεφτομουν την εξωσωματικη πριν μεινω εγκυος, το ειχα ηδη πει σε ολον σχεδον το κοσμο...

 

νομιζω πως αν με ρωτουσαν και ημουν στη θεση σου, θα ελαγα απλα "ναι".. βεβαια, δε ξερω πως ειναι να σε ρωτανε 200 ανθρωποι τη μερα, ας πουμε..

μου φαινεται πολυ αστειο αν καποιοι θεωρουν την εξωσωματικη ταμπου!! η κατι περιεργο, ας πουμε...

 

παντως οχι, εγω δεν σκεφτομαι αυτοματα οτι διδυμα=εξωσωματικη..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν βλεπω διδυμα στην εξωσωματικη παει το μυαλο μου αλλα εννοειται οτι αυτα δεν τα ρωτας. :wink: Απο κει και περα υπαρχουν και εξωσωματικες με ενα μωρο και φυσιολογικες συλληψεις με διδυμα οποτε δεν σημαινει και τιποτα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραδειγμα κ το εχω κ προσφατο...

 

Μια κοπελα σε διπλανο μαγαζι απο μενα ερχεται κ μου λεει ολο χαρα πως ειναι εγκυος, περσι ζησαμε μαζι την εγκυμοσυνη μου κ ηθελε να το μοιραστει μαζι μου.

Της λεω "συγχαρτηρια, μπραβο, τωρα θα δεις πως ειναι που με ρωταγες..."

Η κοπελα απο τοτε εδειχνε μεγαλη επιθυμια να αποκτησει δικο της παιδι...

Μου απανταει "Δειχνουν σιγουρα για διδυμα, ισως κ τριδυμα"

Δευτερα μπραβο εγω κ αρχισα να ρωταω ποιος εχει την κληρονομικοτητα

Μου απαντησε "Κανεις! Καναμε εξωσωματικη στον γιατρο σου"

Για να καταλαβετε εγω της τον ειχα συστησει σαν κορυφη κ ουτε καν το θυμομουν! :shock:

Δεν βλεπω κοπελα με διδυμα κ λεω "Α! Εξωσωματικη!" Δλδ κ να ειναι τι εγινε??? :roll:

Συμφωνω με το φυστικι πως αν εμενα με εξωσωματικη εγκυος θα το ελεγα κ μαλιστα θα συστηνα κ τον γιατρο μου για να βοηθησω κ αλλα ζευγαρια.

 

Εγω μαλιστα επειδη ο γιατρος μου ειναι απο τους κορυφαιους, αν κ δεν εκανα εξωσωματικη, μου τον συστησαν αφου εμεινα εγκυος κ πηγα να με αναλαβει, δεχομαι συνεχεια την ερωτηση αν εκανα εξωσωματικη, αμεσως μολις ακουσουν ποιος ειναι ο γιατρος μου! :?

Που να βλεπατε τι γινοταν οταν μας εβλεπαν στο ιατρειο.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την εξωσωματική δεν έχω πει σε κανένα. Δεν γνωρίζουν ούτε οι γονείς μου, ούτε τα πεθερικά μου και οταν με ρωτανε το αρνούμαι. Και ο λόγος είναι ένας και μόνο ένας.

 

Επειδή είναι επαρχία, φοβάμαι το στιγματισμό των ... παιδιών. Ξέρεις πολλές φορές κάποια "παλιά" μυαλά, τα θεωρούν παιδιά β' κατηγορίας. "ααα να αυτά είναι από εξωσωματική" κτλ...

 

Δεν έχω πρόβλημα προσωπικά να βγω να το φωνάξω στην πλατεία. Το θεωρώ τιμή μου που έκανα εξωσωματική, από την άποψη πως πάλαιψα για αυτό που επιθυμούσα περισσότερο στον κοσμο.

Επίσης δεν έχω πρόβλημα να το μάθει ο οποιοσδήποτε. Όχι όμως το συγγενικό και το κοντινό περιβάλλον! Μόνο για τα παιδιά. Αυτός είναι και ο λόγος που το forum μου έχει δώσει τη δυνατότητα να το πω και να βοηθήσω όπου μπορώ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για την εξωσωματική δεν έχω πει σε κανένα. Δεν γνωρίζουν ούτε οι γονείς μου, ούτε τα πεθερικά μου και οταν με ρωτανε το αρνούμαι. Και ο λόγος είναι ένας και μόνο ένας.

 

Επειδή είναι επαρχία, φοβάμαι το στιγματισμό των ... παιδιών. Ξέρεις πολλές φορές κάποια "παλιά" μυαλά, τα θεωρούν παιδιά β' κατηγορίας. "ααα να αυτά είναι από εξωσωματική" κτλ...

 

Δεν έχω πρόβλημα προσωπικά να βγω να το φωνάξω στην πλατεία. Το θεωρώ τιμή μου που έκανα εξωσωματική, από την άποψη πως πάλαιψα για αυτό που επιθυμούσα περισσότερο στον κοσμο.

Επίσης δεν έχω πρόβλημα να το μάθει ο οποιοσδήποτε. Όχι όμως το συγγενικό και το κοντινό περιβάλλον! Μόνο για τα παιδιά. Αυτός είναι και ο λόγος που το forum μου έχει δώσει τη δυνατότητα να το πω και να βοηθήσω όπου μπορώ.

 

Καταλαβαινω απολυτα τωρα που το ειπες...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω μενω σε επαρχια οντως οταν μενεις σε κλειστη κοινωνια τα εχεις αυτα. Αναρωτιουνται ολοι ποιος ειχε το προβλημα απο τους δυο λες και ειναι σιγουροι οτι τα δικα τους παιδια ειναι καρπερα. :roll: Ακομα και η πεθερα μου ενω ημουν ηδη εγκυος ...ωρων θα ελεγα και δεν το ηξερα μου πεταξε μια σποντα "πηγες στο γιατρο να δεις αν μπορεις να κανεις παιδια?" (ειμαι 37) της λεω κι εγω. "Ποτε δεν παει μονο η γυναικα. Μαζι παει το ζευγαρι γιατι μπορει να εχει προβλημα ο αντρας" Το βουλωσε :twisted: Μετα της λεω "αν δεν μπορουμε να κανουμε θα παμε για εξωσωματικη" και μου λεει " ε αλλο φυσιολογικα αλλο εξωσωματικη. Καλο ειναι να πιασετε ετσι" :roll: Ενας αλλος βλαξ μου ελεγε για την ιδια του την κορη οτι χωρισε γιατι τα παιδια της τα ειχε με εξωσωματικη :shock::shock::shock: και αυτα τα παιδια ειναι τζουφια :shock::shock::shock: και εγιναν με τα ψεμματα:shock::shock::shock:και οτι αφου δεν εγιναν φυσιολογικα δεν υπαρχει αγαπη στο ζευγαρι οποτε λογικο ηταν να χωρισουν. Τελειως κουκουρουκου ο τυπος.... :lol::lol::lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

......: και αυτα τα παιδια ειναι τζουφια ........

 

Αυτό ακριβώς το λέει η γιαγιά μου!

Επίσης ότι αυτά τα παιδιά προέρχονται από μ@λ@κία και είναι χαζά σε σχέση με τα άλλα που έρχονται φυσιολογικά (αυτό το λέει η μαμά μου). :shock:

 

Δεδομένο βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα ότι είναι από μένα (πεθερά μου)

Δεδομένο επίσης ότι ο καρπερός είναι ο γιός και για τα δίδυμα μου ευθύνεται εκείνη (η πεθερά μου) επειδή είχε δίδυμα. [Η κληρονομικότητα επίσης δεν υποστηρίζει τη θέση της ακόμα κι αν ήταν φυσιολογικά τα διδυμάκια... :lol::lol::lol: ]

 

Επίσης λόγια... κρίμα το παλικάρι (για το σύζυγο) και κλάαααματα πίσω από την πλάτη μου και συζητήσεις επί συζητήσεων με κουνιάδες και κουνιάδους κτλ κτλ... για την άσχημη τύχη του παιδιού τους! :evil: Να μη μιλήσω για τις χοντράδες που έχουν πει κατάμουτρα! -γιατί δεν είναι του παρόντος...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερουν δλδ? Ή δεν το ξερουν??

 

Τι βλακειες ειναι αυτες Θεε μου??? :shock:

Συγνωμη κιολας γιατι μιλαμε για την μαμα σου κ την πεθερα σου αλλα

μου φαινεται απιστευτο να λενε τετοια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρουν. Είναι όμως γενικά η άποψή τους για τις εξωσωματικές. Για αυτό και το απέκρυψα επιμελώς!

 

Επίσης αφού δε δίνει ο Θεός παιδιά, γιατί ο άνθρωπος επεμβαίνει στο θέλημα του θεού; (μαμά μου)

 

Κρίμα ακριβώς... επειδή είναι οι μαμάδες μας, αλλά.... δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως δεν είναι ντροπή το να κάνεις εξωσωματική, ούτε θεωρώ ότι είναι πλέον ταμπού.

Και εγώ πολλές φορές όταν βλέπω δίδυμα αναρωτιέμαι αν προήλθαν από εξωσωματική ή αν υπήρχε κληρονομικότητα. Όχι επειδή είμαι κουτσομπόλα αλλά επειδή πάντα ήθελα να αποκτήσω δίδυμα. Υπάρχει μια κληρονομικότητα από πλευράς του άντρα μου, αλά δεν ξέρω αν αρκεί ή αν έπρεπε εγώ να έχω ιστορικό.

Τώρα ορισμένοι βαρεμένοι στα μυαλά, αν θελήσουν μπορεί να σε προσβάλλουν με οποιονδήποτε τρόπο. Για το αν έκανες εξωσωματική, για το αν έκανες κορίτσι ή αγόρι, για το αν έκανες καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό, για το αν γέννησες σε μικρή ή μεγάλη ηλικία κτλ..

Οπότε alcyon, δεν είναι η ίδια η ερώτηση αδιάκριτη και προσβλητική. Εξαρτάται από το άτομο από το οποίο προέρχεται και από τον τρόπο με τον οποίο διατυπώθηκε. Εγώ προσωπικά θα έμπαινα στον πειρασμό να ρωτήσω κάποια κοπέλα με δίδυμα αν είχε κληρονομικότητα, χωρίς διάθεση να κριτικάρω βέβαια, αλλά για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

είμαι έγκυος σε δίδυμα και μου έχει τύχει κάνα δυο φορές να με ρωτήσουν άσχετοι άνθρωποι "φυσιολογικά" ή με εξωσωματική? Το κλασσικό βέβαια είναι η έμμεση ερώτηση: "ποιος έχει την κληρονομικότητα?" (δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι ότι η κληρονομικότητα προέρχεται μόνο από τη μητέρα :wink: ).

 

Το λέω ότι είναι από εξωσωματική μια που δεν έχω κανένα λόγο να το κρύψω αλλά στα πεθερικά μου ας πούμε και στον μπαμπά μου δεν το έχω πει για τον εξής λόγο: ξεκίνησα προκλήσεις ωορρηξίας και επειδή ήξερα ότι μπορεί να μην πιάσω στον πρώτο μήνα δεν είπα τίποτα για να μην τους αγχώσω και με τη σειρά τους με πρήζουν και κάνουν ερωτήσεις τύπου: Αααα! δεν έμεινες έγκυος ούτε αυτό το μήνα? :mad: Ετσι πέρασε 1 1/2 χρόνος και αποφάσισα να κάνω εξωσωματική -με ελαφρώς κομμένα τα φτερά λόγω των προηγούμενων αποτυχημένων προσπαθειών- και για τον ίδιο λόγο δεν είπα πάλι τίποτα (φυσικά όλοι οι υπόλοιποι φίλοι και γνωστοί γνώριζαν τα πάντα αλλά κανένας δεν με άγχωσε και μου άρεσε που το μοιράστηκα).

 

Ε! μετά τι να πω? Θα μου αρχίζαν τα: "γιατί δεν μας το'πες και το πέρασες μόνη σου κτλ." Οπότε για τον μπαμπά μου ήταν τυχαίο (καμία εντύπωση δεν του έκανε το ότι είμαι έγκυος σε δίδυμα, το θεώρησε απλώς καλή τύχη που του στέλνει 2 εγγονάκια μαζεμένα!!! :lol::lol::lol: ). Όσο για τα πεθερικά μου δεν ξέρω ακριβώς τι νομίζουν, με ρώτησαν αν εχω δίδυμα στην ευρύτερη οικογένεια, τους είπα ναι (όντως έχω) και έληξε εκεί το θέμα.

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας ρωτάνε συχνά. Μάλιστα, στην εγκυμοσύνη, μου έκανε εντύπωση ότι οι διάφοροι γιατροί, διαφόρων ειδικοτήτων (πχ ο καρδιολόγος του μαιευτηρίου) έκαναν πάντα την ερώτηση αυτή.

 

Η πλάκα είναι ότι παλιά εγώ όταν άκουγα για δίδυμα, μια ψιλοπεριέργεια την είχα. Εξάλλου, επειδή δεν είχα συναντήσει πολλά δίδυμα, ανά την Ελλάδα που άλλαζα σχολεία όταν ήμουν μικρή, θεωρούσα ότι στις μέρες μας που βλέπει κανείς γύρω συνεχώς δίδυμα, όλα λίγο πολύ τα δίδυμα είναι απο εξωσωματική. Και δεν είχα και κανένα θέμα, γιατί όχι;

 

Έλα μου όμως που τα δικά μας μικρά είναι από φυσική σύλληψη τελικά; Όποιος θέλει το πιστεύει, σκασίλα μου μεγάλη και δέκα παπαγάλοι! :lol::lol::lol:

 

Βέβαια στην επαρχία μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

 

είμαι έγκυος σε δίδυμα και μου έχει τύχει κάνα δυο φορές να με ρωτήσουν άσχετοι άνθρωποι "φυσιολογικά" ή με εξωσωματική? Το κλασσικό βέβαια είναι η έμμεση ερώτηση: "ποιος έχει την κληρονομικότητα?" (δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι ότι η κληρονομικότητα προέρχεται μόνο από τη μητέρα :wink: ).

 

Το λέω ότι είναι από εξωσωματική μια που δεν έχω κανένα λόγο να το κρύψω αλλά στα πεθερικά μου ας πούμε και στον μπαμπά μου δεν το έχω πει για τον εξής λόγο: ξεκίνησα προκλήσεις ωορρηξίας και επειδή ήξερα ότι μπορεί να μην πιάσω στον πρώτο μήνα δεν είπα τίποτα για να μην τους αγχώσω και με τη σειρά τους με πρήζουν και κάνουν ερωτήσεις τύπου: Αααα! δεν έμεινες έγκυος ούτε αυτό το μήνα? :mad: Ετσι πέρασε 1 1/2 χρόνος και αποφάσισα να κάνω εξωσωματική -με ελαφρώς κομμένα τα φτερά λόγω των προηγούμενων αποτυχημένων προσπαθειών- και για τον ίδιο λόγο δεν είπα πάλι τίποτα (φυσικά όλοι οι υπόλοιποι φίλοι και γνωστοί γνώριζαν τα πάντα αλλά κανένας δεν με άγχωσε και μου άρεσε που το μοιράστηκα).

 

Ε! μετά τι να πω? Θα μου αρχίζαν τα: "γιατί δεν μας το'πες και το πέρασες μόνη σου κτλ." Οπότε για τον μπαμπά μου ήταν τυχαίο (καμία εντύπωση δεν του έκανε το ότι είμαι έγκυος σε δίδυμα, το θεώρησε απλώς καλή τύχη που του στέλνει 2 εγγονάκια μαζεμένα!!! :lol::lol::lol: ). Όσο για τα πεθερικά μου δεν ξέρω ακριβώς τι νομίζουν, με ρώτησαν αν εχω δίδυμα στην ευρύτερη οικογένεια, τους είπα ναι (όντως έχω) και έληξε εκεί το θέμα.

 

Στις περιπτώσεις περιέργειας αγνώστων... η κρυμμένη ερώτηση μετά την κληρονομικότητα είναι το ποιος έχει το "πρόβλημα"...

 

Και κάτι ακόμα... τα διζυγωτικά δίδυμα έχουν κληρονομικότητα από τη γενιά της μητέρας. Τα μονοζυγωτικά μπορούν να έχουν κληρονομικότητα και από την πλευρά της μητέρας ή/και από του πατέρα.

 

Επίσης αρκετοί που με έχουν ρωτήσει το κάνουν από απλή περιέργεια. Προσωπικά δε φανερώνω την εξωσωματική γιατί στην επαρχία ο κόσμος είναι μικρός και τα στόματα... λένε συνεχώς. Εύκολα φτάνει σε αφτιά που δεν πρέπει και μάλιστα από εκεί που δεν το περιμένεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

προπερσυ ειχα δυο πανομοιοτυπες διδυμουλες στο συλλογο που ειμαι.

Δε το κρυβω οτι σκεφτηκα οτι ειναι απο εξωσωματικη. Φυσικα και δε ρωτησα. Τωρα λογω πανομοιοτυπου μαλλον φυσικη συλληψη ειναι, αλλα στη τελικη ποσως και με νοιαζει. ειναι κουκλες κοκκινομαλλες!

 

Οσο για μενα, λογω ιδιαιτεροτητας, δε χρειαστηκε να ψαχτουν, τους το ειπα καταμουτρα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

είμαι έγκυος σε δίδυμα και μου έχει τύχει κάνα δυο φορές να με ρωτήσουν άσχετοι άνθρωποι "φυσιολογικά" ή με εξωσωματική? Το κλασσικό βέβαια είναι η έμμεση ερώτηση: "ποιος έχει την κληρονομικότητα?" (δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι ότι η κληρονομικότητα προέρχεται μόνο από τη μητέρα :wink: ).

 

Το λέω ότι είναι από εξωσωματική μια που δεν έχω κανένα λόγο να το κρύψω αλλά στα πεθερικά μου ας πούμε και στον μπαμπά μου δεν το έχω πει για τον εξής λόγο: ξεκίνησα προκλήσεις ωορρηξίας και επειδή ήξερα ότι μπορεί να μην πιάσω στον πρώτο μήνα δεν είπα τίποτα για να μην τους αγχώσω και με τη σειρά τους με πρήζουν και κάνουν ερωτήσεις τύπου: Αααα! δεν έμεινες έγκυος ούτε αυτό το μήνα? :mad: Ετσι πέρασε 1 1/2 χρόνος και αποφάσισα να κάνω εξωσωματική -με ελαφρώς κομμένα τα φτερά λόγω των προηγούμενων αποτυχημένων προσπαθειών- και για τον ίδιο λόγο δεν είπα πάλι τίποτα (φυσικά όλοι οι υπόλοιποι φίλοι και γνωστοί γνώριζαν τα πάντα αλλά κανένας δεν με άγχωσε και μου άρεσε που το μοιράστηκα).

 

Ε! μετά τι να πω? Θα μου αρχίζαν τα: "γιατί δεν μας το'πες και το πέρασες μόνη σου κτλ." Οπότε για τον μπαμπά μου ήταν τυχαίο (καμία εντύπωση δεν του έκανε το ότι είμαι έγκυος σε δίδυμα, το θεώρησε απλώς καλή τύχη που του στέλνει 2 εγγονάκια μαζεμένα!!! :lol::lol::lol: ). Όσο για τα πεθερικά μου δεν ξέρω ακριβώς τι νομίζουν, με ρώτησαν αν εχω δίδυμα στην ευρύτερη οικογένεια, τους είπα ναι (όντως έχω) και έληξε εκεί το θέμα.

 

Στις περιπτώσεις περιέργειας αγνώστων... η κρυμμένη ερώτηση μετά την κληρονομικότητα είναι το ποιος έχει το "πρόβλημα"...

 

Και κάτι ακόμα... τα διζυγωτικά δίδυμα έχουν κληρονομικότητα από τη γενιά της μητέρας. Τα μονοζυγωτικά μπορούν να έχουν κληρονομικότητα και από την πλευρά της μητέρας ή/και από του πατέρα.

 

Επίσης αρκετοί που με έχουν ρωτήσει το κάνουν από απλή περιέργεια. Προσωπικά δε φανερώνω την εξωσωματική γιατί στην επαρχία ο κόσμος είναι μικρός και τα στόματα... λένε συνεχώς. Εύκολα φτάνει σε αφτιά που δεν πρέπει και μάλιστα από εκεί που δεν το περιμένεις.

 

Εχεις απόλυτο δίκιο Alcyon σχετικά με τη κληρονομικότητα, αναφερόμουν στη δική μου περίπτωση (διζυγωτικά) που εάν ήταν με φυσική σύλληψη θα οφειλόταν μόνο σε δική μου κληρονομικότητα!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρουν. Είναι όμως γενικά η άποψή τους για τις εξωσωματικές. Για αυτό και το απέκρυψα επιμελώς!

 

Επίσης αφού δε δίνει ο Θεός παιδιά, γιατί ο άνθρωπος επεμβαίνει στο θέλημα του θεού; (μαμά μου)

 

Κρίμα ακριβώς... επειδή είναι οι μαμάδες μας, αλλά.... δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα!!!

 

Τί είναι αυτά που διαβάζω βρε κορίτσια;;; Συγνώμη βρε Αλκυών μου, αλλά μήπως θα έπρεπε να τους το πεις τώρα ακριβώς γι' αυτό το λόγο; Δηλαδή αν μάθουν ότι είναι παιδια εξωσωματικής θα τα αγαπάνε λιγότερο; Στα ίδια τα παιδιά όταν μεγαλώσουν δεν θα το πεις;;;;;;;;; Αυτοί που δεν καταφέρνουν να αποκτήσουν δικά τους παιδιά ακόμα και σήμερα και καταφεύγουν στη λύση της υιοθεσίας τί να κάνουν να μεταναστεύσουν;;;;

Προσωπικά ΘΑΥΜΑΖΩ τους ανθρώπους που έχουν το κουράγιο να μπουν σ' αυτή τη διαδικασία, έχω γνωστούς και συγγενείς που έχουν κάνει παιδιά με εξωσωματική ή και με πιο ήπιους τρόπους τεχνικής υποβοήθησης, δεν το έχει κρύψει κανείς και δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να το σχολιάζει αρνητικά.

Αν είναι δυνατόν, στη σημερινή εποχή να φτάνουμε σε σημείο να ντρεπόμαστε για τον τρόπο με τον οποίο καταφέραμε ν' αποκτήσουμε τα παιδιά μας. Κάποιοι από μας θα έπρεπε να ντρέπονται για τον τρόπο που τα μεγαλώνουν και ναι, αυτό τους κάνει "άχρηστους γονείς" όχι η διαδικασία της σύλληψης! Μ' αυτά που έχουν δει τα μάτια μου και ειδικά στην επαρχιακή πόλη που μένω τα τελευταία χρόνια, έχω φτάσει σε σημείο να πιστεύω ότι σε κάποια άτομα θα πρέπει να κάνουν στείρωση όσο ακόμα είναι νωρίς και πριν προλάβουν να κάνουν παιδιά και να τα φορτώσουν με τα συμπλέγματα και τις ανασφάλειές τους.

Και για να τελειώνω: ΙΚΑΝΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ. ΑΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΠΑΙΝΟΣ.

Γεια σας, ξύπνησε ο μπέμπης μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι συνήθως με ρωτάνε αν είχαμε κληρονομικότητα εγώ ή ο άντρας μου!

Τις περισσότερες φορές τους λέω για την εξωσωματική εκτός αν κρίνω ότι οι προθέσεις δεν είναι οι καλύτερες, ειδικά στους πιο ηλικιωμένους.

 

Το ωραίο έγινε με την πεθερά μου!! Ήξερε για την εξωσωματική από την αρχή. Φρόντισε δε να σχολιάσει καταλλήλως το γεγονός ότι είχα εγώ πρόβλημα και ακόμη να προσθέσει ότι τα παιδιά που προέρχονται από εξωσωματική δεν είναι "κανονικά" παιδιά, και είναι και λίγο ελατωματικά". :evil:

 

Φυσικά πήρε τις εξής απαντήσεις:

 

Στο θέμα ικανοτήτων τις πέταξα κατάμουτρα ότι μεγάλο ποσοστό δυσκολίας οφειλόταν και στον γιό της, ο οποίος δεν διέθετε και το καλύτερο "υλικό".

Εννοείτε πως ούτε διανοήθηκε να σχολιάσει το θέμα ξανά!! :wink:

 

Στο ζήτημα "ποιότητας" παιδιών της απαντάνε τα ίδια τα δίδυμα καθημερινά:

Μίλησαν και περπάτησαν πιο γρήγορα από τα άλλα της 4 εγγόνια - τα κανονικά παιδιά όπως τα αποκαλούσε στην αρχή- Γενικά δε οι αντιδράσεις τους και η συμπεριφορά τους είναι πολύ προχωρημένη συγκριτικά με την ηλικία τους.

Η μεγάλη ταραχή δε της ήρθε όταν δύο περίπου μήνες πριν ο Βασίλης μου την φώναξε κανονικά με το όνομά της χωρίς να του το έχουμε μάθει εμείς.

(Για να μην παρεξηγηθώ - δεν θεωρώ ότι τα παιδιά μου είναι κάτι το super εξαιρετικό.)

 

Alcyon

 

Τα μονοζυγωτικά μπορούν να έχουν κληρονομικότητα και από την πλευρά της μητέρας ή/και από του πατέρα.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω? Ξέρω ότι ο άνδρας εκχύει έτσι και αλλιώς εκατομμύρια σπερματοζωάρια. Πως γίνεται αυτό να επηρρεάσει τη διαίρεση του ωαρίου και που παίζει ρόλο η ανδρική κληρονομικότητα?

 

Και κάτι ακόμα: Τα παιδιά που προέρχονται από εξωσωματική γονιμοποίηση, προέρχονται από τα καλύτερα ποιοτικώς ωάρια και σπερματοζωάρια γιατί αυτά καταφέρνουν συνήθως να επιβιώσουν των συνθηκών μιας εξωσωματικής!!!

Αυτό σαν απάντηση σε όσους θεωρούν τα παιδιά αυτά χαζά, δευτέρας διαλογής και τα σχετικά....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διαβάζω όλα αυτά, θυμήθηκα όλες εκείνες τις φορές που μου έκαναν αυτή την ερώτηση!!! Είναι αλήθεια ότι έχουν αυξηθεί πολύ οι δίδυμες κυήσεις λόγω των εξωσωματικών αλλά αυτό δεν είναι λόγος να σε ρωτάνε όλοι οι άσχετοι!

Στη δική μου περίπτωση υπάρχει κληρονομικότητα από την πλευρά του μπαμπά μου (είναι ο ίδιος δίδυμος). Όταν παντρεύτηκα ήμουν έγκυος δύο μηνών. Έτυχε. Ετών 28,5. Λίγες μέρες μετά το γάμο με ρωτάει μαμά φίλης μου αν η δίδυμη κύηση προήλθε απο εξωσωματική :shock: :shock:! Η γυναίκα δηλ, είχε σίγουρα ταυτίσει το ένα με το άλλο! Πολλοί με ρωτάνε. Ειδικά όταν ήμουν έγκυος. Ακόμα και οι γιατροί.

Ξέρω περιπτώσεις εξωσωματικών. Ξέρω πόσο πονάει και ότι είναι θέμα ταμπού, ειδικά σε μικρότερες πόλεις. Και είναι φυσιολογικό να υπάρχει αυτή η νοοτροπία ακόμα, ότι τα παιδιά της εξωσωματικής είναι ίσως όχι ισάξια με τα υπόλοιπα. Κατά τη γνώμη μου φυσικά όλα αυτά είναι ΤΡΕΛΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ, αλλά τί να περιμένεις από μία κοινωνία που ακόμα πιστεύει ότι αν έχεις περίοδο απαγορεύεται να επισκευτείς μία λεχώνα με μωρό!!!

Σιγά-σιγά όλα αυτά θα εξαλειφθούν. Χρόνος χρειάζεται.

.png
Link to comment
Share on other sites

alcyon η κληρονομικότητα είναι πάντα από την μητέρα, ποτέ από τον πατέρα, πολλώ δε μάλλον στην ομοζυγωτική κυηση. Παραμένει τυχαίο μεν γεγονός όπως η διπλή ωορηξία, αλλά είναι η πλευρά της μητέρας πάντα που το καθορίζει γενετικά.

 

¨οσον αφορά τους γικατρούς, πρέπει να γνωρίζουν αν είναι μία σύλληψη φυσική ή υποβοηθούμενη, για τους λόγους που λίγο ή πολύ, οι περισσότερες από τις κοπέλες που προχώρησαν με εξωσωματική, γνωρίζουν. Απορώ γιατί σας κάνει εντύπωση.

 

Εγώ πάλι επειδή βλέπω πολύ συχνά δίδυμα και χαίρομαι, ζητώ να μάθω αν είναι από φυσική σύλληψη, παρόλο που πλέον μπορώ και τα ξεχωρίζω πότε είναι και πότε όχι. το κάνω από απλή περιέργεια και όχι για στιγματισμό όπως αναφέρθηκε.

Ομοίως έχω δεχθεί σχόλια αναλόγου περιεχομένου τα οποία όμως ποτέ δεν παρεξήγησα.

Από εκεί και ύστερα, αν πιστεύετε ότι για τα παιδάκια σας θα είναι καλύτερα να μην γνωρίζει το περιβάλλον την μέθοδο σύλληψης, καλά κάνετε και τα προστατεύετε. Πάντως, δεν είναι κάτι που κατανοώ.

Link to comment
Share on other sites

1) .... μήπως θα έπρεπε να τους το πεις τώρα ακριβώς γι' αυτό το λόγο; .....

2).......Αν είναι δυνατόν, στη σημερινή εποχή να φτάνουμε σε σημείο να ντρεπόμαστε για τον τρόπο με τον οποίο καταφέραμε ν' αποκτήσουμε τα παιδιά μας.......

3).....ΙΚΑΝΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ. ΑΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΠΑΙΝΟΣ.

......

 

1. Δεν υπάρχει λόγος να δώσω αναφορά σε κανέναν. Θα σοκαριστούν μάλλον για την είδηση. Και στο κάτω κάτω γιατί να αναλλωθούμε σε σχόλια και να ακουστούν "χοντράδες" για κάτι που δεν τους αφορά; Επίσης στα παιδιά ΑΝ χρειαστεί θα το αναφέρω. Δεν υπάρχει λόγος να καθίσω και να εξηγήσω ... τι;

2. Δεν είπα ότι ντρέπομαι. Είπα πως κάποιοι δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν τέτοια πληροφορία. Επομένως γλυτώνω ψυχική φθορά γιατί η πληροφορία θα πρέπει να συνοδεύεται και από εξηγήσεις.... πού πήγα γιατί πήγα, γιατί έκανα τη μια μέθοδο και όχι την άλλη κτλ κτλ... Δεν τους αφορούν. Έτσι νομίζω. Καμία ντροπή.

3. Συμφωνώ!!

 

Επίσης επιμένω στην αρχική μου τοποθέτηση....

Προσωπικά θεωρώ απρεπές να ρωτάει κάποιος έτσι "χύμα" χωρίς να δώσει ο άλλος κάποιο δικαίωμα για το αν έκανε εξωσωματική ή όχι. Στα μάτια μου, μοιάζει σα να ρωτάει, ποια στάση είχε στο.... κρεβάτι του κατά τη σύλληψη.

 

Αυτά βέβαια είναι η άποψή μου.

 

Από εκεί και πέρα έθεσα την ψηφοφορία και το ερώτημα γιατί αναρωτιώμουν αν τυχαίνει και σε άλλους δίδυμο-γονείς αυτό. Αν αισθάνονται ότι έρχονται σε άσχημη θέση και πώς αντιμετωπίζουν τέτοιες συμπεριφορές.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επειδή βλέπω πολύ συχνά δίδυμα και χαίρομαι, ζητώ να μάθω αν είναι από φυσική σύλληψη, παρόλο που πλέον μπορώ και τα ξεχωρίζω πότε είναι και πότε όχι.

 

Συγνώμη, πως ξεχωρίζουν δηλαδή???

.png
Link to comment
Share on other sites

Πώπω... μέχρι να γράψω ένα... είδα κι άλλα!! :lol:

 

Για την κληρονομικότητα:

Διζυγωτικά: Αυτά που προέρχονται από διπλή ωορρηξία. Επομένως ο πατέρας δεν παίζει κανένα ρόλο σε αυτό και εξαρτάται μόνο από τη γυναίκα (κληρονομικότητα και ηλικία).

Μονοζυγωτικά: Αυτά που είναι πανομοιότυπα και το ζυγωτό διαιρείται σε δύο πανομοιότυπα. Η πληροφορία για την εκ των υστέρων διαίρεση (αφού έχει σχηματιστεί το ζυγωτό)... μπορεί να προέρχεται είτε από τα γονίδια του πατέρα είτε από της μητέρας.

 

Με αφορμή το σχόλιο της....

...lefi. Θεωρώ πως οι σκέψεις και οι πόθοι των άλλων δεν "μπαίνουν στη θέση τους" με μια κουβέντα εδώ κι εκεί. Και γνωρίζοντας από κοντά τη νοοτροπία ειδικά των παλαιοτέρων γενιών... θα έλεγα πως "στου κουφού την πόρτα... " :lol:

Κι όπως πολύ σωστά είπες μπαίνουν όλοι στη διαδικασία από εδώ και περα να συγκρίνουν τα παιδιά για να δουν και οι ίδιοι αν υστερούν ή όχι έναντι των άλλων... Από αυτό ακριβώς προσπαθώ να φυλάξω τα παιδιά. Εδώ υπάρχει σύγκριση μεταξύ ξαδερφιών χωρίς αιτία. Πόσο μάλλον να δώσει κάποιος "τροφή" σε αυτό.

 

....evgenia. Συμφωνώ!

 

....voula_2. Σε μια εγκυμοσύνη δεν έχει καμία σχέση η πορεία της με το πώς προήλθε. Αυτό μου είπε ο γιατρός μου όταν έκανα την εξωσωματική. Από εδώ και πέρα (μετά τη χοριακή και το θετικό αποτέλεσμα) είναι μια φυσιολογική εγκυμοσύνη με το ρίσκο και τους κινδύνους που έχει μια οποιαδήποτε εγκυμοσύνη, ανεξάρτητα από το πώς προήλθε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...