Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλέον το ΙΚΑ καλύπτει τα μωράκια στην θερμοκοιτίδα


Recommended Posts

Πλέον το ΙΚΑ καλύπτει τα μωράκια στην θερμοκοιτίδα.

Μου το επιβεβαίωσε ο γυναικολόγος μου ότι συμβαίνει στο Ιασώ.

Μακάρι να μην το χρειαστεί κανένα νινάκι όμως δυστυχώς καμιά φπρά χρειάζεται.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πΡΑΓΜΑΤΙ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

 

Η θεια μου γεννησε διδυμα ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ του 20077 στο Ιασω...

 

το αγορακι γεννηθηκε 650 γραμμ και το κοριτσακι 820 γραμμ

 

Μεινανε συνολικα 5 μηνες στη ΜΕΝ .....

 

πληρωσε κατι παραπανω απο 10000 ευρω και πηρε πισω 3500

 

τα μωρακια ειναι δοξα το Θεο καλα αν σκεφτεις οτι δεν πολυασχοληθηκαν και μαζι τους γιατι τα ειχαν ξεγραμμενα..

 

Τα γεννησε οταν ηταν 5,5 μηνων εγκυος.

.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τον ΙΟΥΛΙΟ 2008 στο ιασω 25 εβδομαδα ,μειναμε ενα μηνα εκει και τα καλυψε ολα τα χρηματα το ΤΕΒΕ και απο οτι ξερω απο καποιον που ειχε ΙΚΑ τα καλυπτει ολα, μην ανησυχείς, το ψαξαμε πολυ καλα, ευχομαι να μην χρειαστει!

Το πιο ευτυχισμένο μωρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ πάντως που γέννησα πρώορα τη μικρούλα μου στο Ιασώ (Νοέμβρης 2006) κι έμεινε στη Μονάδα 2 μήνες, καλύφθηκα πλήρως από το ΙΚΑ και δεν πλήρωσα τίποτα απ΄την τσέπη μου.

h49jewyfi5z2tl74.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Είναι αλήθεια μας καλύπτει το ΙΚΑ? Είμαστε στο μητέρα τι πρέπει να κάνουμε ?

Πόσο στοιχίζει την ημέρα ?

Εμείς για να ακριβολογούμε είμαστε στην ΜΕΝΝ, λόγω λοίμωξης κι από γνωρίζουμε θα κάτσουμε γύρω στις 10 ημέρες......

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια μας καλύπτει το ΙΚΑ? Είμαστε στο μητέρα τι πρέπει να κάνουμε ?

Πόσο στοιχίζει την ημέρα ?

Εμείς για να ακριβολογούμε είμαστε στην ΜΕΝΝ, λόγω λοίμωξης κι από γνωρίζουμε θα κάτσουμε γύρω στις 10 ημέρες......

 

η μοναδα 3 ειναι 300 την ημερα... η 1 κ 2 απο 150... εμεις καθησαμε 30 μερες κ τα καλυψε ολα!!! απλα στελνεις ενα χαρτι στο εκαβ κ οταν βγειτε με το καλο σου δινουν κ καποια αλλα χαρτια απο το λογιστηριο οπου τα καταθετεις στο ικα χαλανδριου κ μετα απο 2 μηνες σε ειδοποιουν να παρεις τα λεφτα να τα δωσεις στο μαιευτηριο...

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις καθισμαμε μια εβδομαδα σε θερμοκοιτιδα στο ιασω. πληρωσαμε 1500 και τα πηραμε πισω ολα απο το ικα μετα από 6 μηνες πριπου κι αφου καταθεσαμε χαρτια στο ικα και τα χαρτι απο το εκαβ που αναφερθηκε πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ, πραγματικά σας ευχαριστώ..............

 

Πήγαινε στο λογιστήριο του Μητέρα και θα στα εξηγήσουν όλα καθώς και τι χαρτιά θα δώσεις που σε ποιό ΙΚΑ κοκ.

Δεν πρόκειται να πληρώσεις δραχμή απο την τσέπη σου ,καλύπτεσαι απο το ΙΚΑ 100%.

Επίσης αν δεν θές να πληρώσεις μετρητά ,το Μητέρα μπορεί να σου κόψει και μια τρίμηνη συναλαγματική ώστε όταν πάρεις απο το ΙΚΑ τα χρήματα να πάς και να τους τα δώσεις τότε .

Link to comment
Share on other sites

Eμείς τα πήραμε αρκετά νωρίτερα τα λεφτά (στους 2,5 μήνες). Ίσως εξαρτάται κι από την δουλειά που πέφτει. Πάντως τα λεφτά τα παίρνεις από το ΙΚΑ της περιοχής σου αφού σε καλέσουν (αν δεις και καθυστερούν πολύ πάρε κι εσύ ένα τηλ να δεις τι γίνεται, μπορεί να είναι οκ κι απλά να κάθονται εκεί τα χαρτιά).

 

Fatsonaki, μήπως η θεία σου έχει ασφάλεια δημοσίου; Σ'αυτό το ταμείο δίνουν το 75% μόνο, όχι όλο το ποσό

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Περασαμε και εμεις απο ΜΕΝΝ και παρολο που εχουμε καταθεσει απο Οκτωβριο τα απαραιτητα εγγραφα ΚΑΙ εχουν εγκριθει, δεν δινουν την τελικη εντολη για το ενταλμα πληρωμης. Αυτα συμβαινουν στο τσμεδε και ενω εχουμε γινει απιστευτα φορτικοι και πιεστικοι.

 

Μηπως εχει δοθει σιωπηρα εντολη για σταση πληρωμων μεγαλων ποσων?

 

Πληρωνουν τα αλλα ταμια κανονικα τα εξοδα των μοναδων?

 

Σκεφτομαι να κινηθω ακομη και νομικα πια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι νέο ρε παιδιά. Ισχύει από 2003. ΙΚΑ, ΤΕΒΕ καλύπτουν 100% εφόσον το μωρό γεννηθεί σε ιδιωτικό νοσοκομείο και παραεμείνει εκεί.

Ο γιος μου έμεινε 3,5 μήνες στο Μητέρα (2007) και πλήρωσαν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασχετη η ερωτηση μετα απο ενα χρονο αλλα 10000 ΜΟΝΟ για 5 μηνες??????

Εδω ξερω οτι ηταν 40000+ μονο για ενα στο Μητερα!!!!

Και για το Τσμεδε ηξερα οτι ηταν 100% ! γιατι κολλανε?????

Και για το Δημοσιο θελει μετα κυνηγι μ ηπως και δωσου και το υπολοιπο ποσοστο απο θερμοκοιτιδα.

Αυτα γνωριζω, αχρειαστες να σας ειναι αυτες οι πληροφοριες

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

OK, τα πηραμε μετα απο πολυυυυ φασαρια. Στο ακεραιο ολο το ποσο.

Εφυγε ενα βαρος, γιατι με αυτα που ακουμε περι κρισης, δεν αργουν να βγουν να πουν "μαχαιρι" ολες οι παροχες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κονα ρωτησω... η μπεμπα μας γεννηθηκε πριν 2 βδομαδες στο αλεξανδρα και την εχουν στην μενν... την εχουμε δηλωσει στο ληξιαρχειο κι αυριο θα παμε να παρουμε το πιστοποιητικο γεννησεως και στα καπακια να την ασφαλισουμε στο ονομα μου στο ικα... μηπως αργησαμε για το θεμα της ασφαλισης? επρεπε να το κανουμε νωριτερα? θα πληρωσουμε κατι τωρα στο αλεξανδρα?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτά που διαβάζω πέφτω από τα σύννεφα!!! (ή μάλλον αισθάνομαι πολύ τυχερή!!!)- όχι ότι με εκπλήσσει δηλαδή η αργοπορία των διαφορων φορέων. Πάντως εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ το Νοέμβριο του 2007 και ο μικρός μου χρειάστηκε ΜΕΝΝ για 10 μέρες (7 θερμοκοιτίδα και 3 απλή παρακολούθηση). Τα λεφτά που πληρώσαμε ήταν περίπου 3000 ευρώ και μας έδωσαν ένα χαρτί και πήγαμε και τα πήραμε ΟΛΑ από το ΕΚΑΒ. (Κι εγώ και ο άντρας μου έχουμε ΙΚΑ). Με είχε ενημερώσει η γιατρός μου πριν γεννήσω ότι μάλλον θα χρειαστεί θερμοκοιτίδα (όπως και έγινε) και ότι οι τιμές είναι τιμές δημοσίου (Τότε 300 ευρω την ημέρα η θερμοκοιτίδα και 150 η απλή). Μαλιστα δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου και τα πήραμε πίσω μόλις είχαμε πρωτοπάρει το μωρό στο σπίτι. Μάλιστα είχαμε απορήσει που ήταν τόσο εύκολη η διαδικασία γιατί κι εμάς δεν μας περισσεύανε. Πάντως σε γονείς που μιλούσαμε και δυστυχώς ήταν περισσότερο καιρό ή δεν είχαν άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα, υπέγραφαν γραμμάτειο και μόλις εισεπραταν τα λεφτά τα έδιναν στο ΙΑΣΩ.

Αυτά. Πάντως στο ΙΚΑ δεν πήγαμε κανένα χαρτί για τη θερμοκοιτίδα και ούτε ανακατεύτηκε καθόλου.

 

Τέλος να ευχηθώ να μην ξαναχρειαστεί ΜΕΝΝ κανένα μωράκι ποτέ ξανά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς έχουμε κατάθεση τα χαρτιά στο ΙΚΑ στην πάτρα και μας είπαν ότι θα τα στείλουν στο ΙΚΑ του Μαρούσι και θα μας πουν σε 2 μήνες τι θα γίνει .

Α γεννήσαμε στο ΙΑΣΩ τον Μάιο και η θερμοκοιτίδα μας στοίχισε 7000 χιλιάδες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΛΕΟΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΣΤΟ ΕΤΑΜ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ .

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...