Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΚΤΕΡΟΣ..


Recommended Posts

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαία αν μπορεί να με βοηθήσει...

Γεννησα φυσιολογικά, στις 18/5 στο δημόσιο νοσοκομείο Αλεξάνδρα με προκληση τοκετού, και χρήση εμβρυουλκού ( οχι με τον γιατρό μου - με πούλησε!!!). Μετά απο έναν γολγοθά μέσα στο νοσοκομείο, με παλαβωσαν για το θηλασμό, επέμεναν οτι πρέπει να δώσω ξένο γάλα στο μωρό για να μην κάνει ίκτερο(!!!) το μωρό έκανε ίκτερο 15,9, μου δώσαν λάμπα για φωτοθεραπεία, και μετά από 8 μέρες όταν έφτασε 13,3 με διώξαν. Η παιδίατρος που το ανέλαβε είπε οτι δεν είναι ανησυχητικό... όλα κάνουν, το μωρό είναι μεγάλο - γεννηθηκε 3900, και τώρα που σαραντίζω είναι 5350!!! :lol::lol::lol: Θηλάζω αποκλειστικά και φανατικά! Στην επίσκεψη μας είπε οτι βλέπει οτι το μωρό έχει ακόμη ίκτερο - γύρω στο 7.... και πρέπει να εξετάσουμε ,αν συνεχιστεί μετά το 2μηνο... αν έχει ουρολοίμωξη, υποθυρεοειδισμό... ή το πειράζει ο θηλασμός. Τι να κάνω ?

Βοηθήστε με!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχει ίκτερο 7 και ανησυχείς?? :D

η δικιά μου ροζομαγουλίασε εκεί γύρω στους 3 μήνες :lol::lol:

μην αλλάξεις τίποτα από όσα κάνεις, απλά βάζε το μωρό να το βλέπει το φως περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

α επισης ξεχασα να σου πω και του δικου μας στο 3μηνο του εφυγε.Εγινε ροζουλης στο 2μηνο και μειναν μονο κιτρινα τα ματάκια του.Κι ολα αυτα με τον αποκλειστικο θηλασμό...

Αμα σου κουνηθει κι αλλο ο γιατρος πες του πως και ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας ειναι κατα της χορηγησης ξενου γαλακτος σε τετοιες περιπτωσεις.

 

Και για να δεις...οταν γεννηθηκα ειχα 20 ικτερο μπηκα σε λαμπα και με πηραν σπιτι με 14.Δεν με ξανατρυπησαν και η μητερα μου με θηλαζε ασχετα αν το σταματησε στο 2μηνο.

 

Τελος εκμεταλλευσου την καλοκαιρια και οπως ειναι με την πανα αφηνε τον στο φως (οχι να τον βαραει κατακεφαλα ξερεις εσυ)

 

Ασε οσο σκεφτομαι κι εγω τι στενοχωρια ειχα τραβηξει τοτε.....τωρα ολα φαινονται σαν κακο ονειρο...θα δεις και σε σενα ετσι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαία αν μπορεί να με βοηθήσει...

Γεννησα φυσιολογικά, στις 18/5 στο δημόσιο νοσοκομείο Αλεξάνδρα με προκληση τοκετού, και χρήση εμβρυουλκού ( οχι με τον γιατρό μου - με πούλησε!!!). Μετά απο έναν γολγοθά μέσα στο νοσοκομείο, με παλαβωσαν για το θηλασμό, επέμεναν οτι πρέπει να δώσω ξένο γάλα στο μωρό για να μην κάνει ίκτερο(!!!) το μωρό έκανε ίκτερο 15,9, μου δώσαν λάμπα για φωτοθεραπεία, και μετά από 8 μέρες όταν έφτασε 13,3 με διώξαν. Η παιδίατρος που το ανέλαβε είπε οτι δεν είναι ανησυχητικό... όλα κάνουν, το μωρό είναι μεγάλο - γεννηθηκε 3900, και τώρα που σαραντίζω είναι 5350!!! :lol::lol::lol: Θηλάζω αποκλειστικά και φανατικά! Στην επίσκεψη μας είπε οτι βλέπει οτι το μωρό έχει ακόμη ίκτερο - γύρω στο 7.... και πρέπει να εξετάσουμε ,αν συνεχιστεί μετά το 2μηνο... αν έχει ουρολοίμωξη, υποθυρεοειδισμό... ή το πειράζει ο θηλασμός. Τι να κάνω ?

Βοηθήστε με!

 

Nα σου ζήσει maroula! :)

O ίκτερος από το μητρικό γάλα είναι φυσιολογικός και κρατάει περίπου 3 μήνες. Οι τιμή 7 είναι πολύ καλή, καθόλου ανησυχητική. Αν παραμένει σταθερή και μειώνεται είναι εντάξει.

 

Από μόνο του αυτό δεν είναι ένδειξη ούτε για υπερθυοειδισμό ούτε για ουρολοίμωξη. Θα σου συνιστούσα να πάρεις μια γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο παιδίατρο για να μην μπλέκεις σε εξετάσεις αν δεν υπάρχει πραγματικά λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχεί η παιδίατρος με 7.Κι εμένα είχε ίκτερο και έκανε φωτοθεραπεία 2 μέρες.Την τελευταία φορά που της έκαναν εξέταση (στο Αλεξάνδρα) ήταν στο 8 και η παιδίατρος εκεί είπε ότι είναι εντάξει και δε θα χρειαστεί να το ξαναδούμε. Επίσης είπε να μην ανησυχήσουμε αν αργήσει να φύγει η ''κιτρινίλα''...και όντως γύρω στιν 3ο μήνα της έφυγε.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα με εδιωξε με ικτερο 9 χωρις να μπουμε φωτοθεραπεια κ χωρις να χρειαστει να ξαναπαμε..βρισκω λιγο υπερβολικες ολες αυτες τισ εξετασεις για 7 . μηπως ειναι λιγο αγχωτικος ο γιατρος σου?δλδ με ενα πυρετο τι θα κανει?θα σε στειλει για πνευμονια? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχεί η παιδίατρος με 7.Κι εμένα είχε ίκτερο και έκανε φωτοθεραπεία 2 μέρες.Την τελευταία φορά που της έκαναν εξέταση (στο Αλεξάνδρα) ήταν στο 8 και η παιδίατρος εκεί είπε ότι είναι εντάξει και δε θα χρειαστεί να το ξαναδούμε. Επίσης είπε να μην ανησυχήσουμε αν αργήσει να φύγει η ''κιτρινίλα''...και όντως γύρω στιν 3ο μήνα της έφυγε.....

 

Ο παιδίατρος της Μαρούλας δεν τα ξέρει αυτά...

 

Μαρούλα, υπάρχουν και άλλοι γιατροί... Επιμένω να επισκεφθείς κάποιον σε νοσοκομείο...

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα εδώ :

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7456

Επίσης, στο Αγία Σοφία, μου είχαν πει ότι μέχρι 15 δικαιολογούν τον ίκτερο, αλλά τον παρακολουθούν. Κάναμε εξετάσεις συχνά. Επειδή κάποια στιγμή, 40 ημερών φτάσαμε το 19 κάναμε μια μεγάλη σειρά από εξετάσεις.

Πάντως θέλω να ευχαριστήσω την κα Μαλλιαρού και την παιδίατρό μου, γιατί με ενθάρρυναν και με βοήθησαν να θηλάσω, κάτι που το ήθελα πολύ.

Τότε δεν ήξερα την Αγλαϊα.....

 

Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς το Αγία Σοφία.....

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όπως και όλες τις κοπέλες που μου απαντήσαν.

Η ανησυχία μου είναι οτι το 7 που είπε η παιδίατρος είναι τιμή που εκτίμησε η ίδια "με το μάτι"..... Για αυτό αναρωτιέμαι αν πρέπει να τον πάω τον μικρό μία απο το Αλεξάνδρας για να τον τσιμπήσουν στη φτέρνα και να δουμε την πραγματική του τιμή.???? :shock:

Κατα τα άλλα δεν θέλω να πιστεύω πως ένα κατα τα άλλα υγιέστατο μωρό μπορεί να έχει .... ουρολοίμωξη, υποθυρεοειδισμό και άλλα τέτοια....που ως υποθέσεις απλά μου κουνάνε τα νευρα!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν βγηκα απο την κλινικη με την κορη μου ειχε λιγο ικτερο(δε θυμαμαι ποσο) αλλα δε χρειαστηκε να μπει σε λαμπες ουτε να κανει κατι αλλο.Στις εικοσι μερες που την ξαναειδε ο παιδιατρος ειδε οτι ειχε ακομη λιγο ικτερο και μας ειπε οτι συμβαινει καμια φορα απο το μητρικο γαλα,αλλα μπορουσα να συνεχιζω να τη θηλαζω κανονικα κι αυτο θα υποχωρησει.Ωστοσο υπαρχουν καποιες πιθανοτητες ο παρατεταμενος ικτερος να σχετιζεται με προβληματα στο συκωτι ή τη χολη,αν θυμαμαι καλα,και μας ειπε να κανουμε εξεταση αιματος γι'αυτο το σκοπο.Η εξεταση ηταν καλη κι ο ικτερος εφυγε πανω στο μηνα ,ενω συνεχιζα να θηλαζω

Link to comment
Share on other sites

Η ανησυχία μου είναι οτι το 7 που είπε η παιδίατρος είναι τιμή που εκτίμησε η ίδια "με το μάτι"..... Για αυτό αναρωτιέμαι αν πρέπει να τον πάω τον μικρό μία απο το Αλεξάνδρας για να τον τσιμπήσουν στη φτέρνα και να δουμε την πραγματική του τιμή.???? :shock:

 

Και με το φοβερό αυτό μάτι σε παρέπεμψε για τόσες εξετάσεις; :shock:

Απλά πήγαινέ το σε κανένα άλλο γιατρό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, ίσως να μην χρειαστεί ούτε καν εξέταση. Μια απλή ζύγιση μάλλον θα είναι αρκετή...

 

Κατα τα άλλα δεν θέλω να πιστεύω πως ένα κατα τα άλλα υγιέστατο μωρό μπορεί να έχει .... ουρολοίμωξη, υποθυρεοειδισμό και άλλα τέτοια....που ως υποθέσεις απλά μου κουνάνε τα νευρα!!! :mad:

Για ουρολοίμωξη και υποθυροειδισμό πρέπει να υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που οδηγούν σε εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ιατρική "με το μάτι" πρώτη φορά την ακούω.

Μάλλον είναι καινούρια μέθοδος.

Πήγαινε κοπέλα μου το παιδί σου σε ένα γιατρό που θα ακολουθεί σύγχρονη ιατρική. Το να τσιμπήσουν το παιδάκι σου δεν είναι τίποτα. Και εγώ έκανα στη μικρή μου εξετάσεις 2 φορές την εβδομάδα και κάποιες φορές συχνότερα γιατί ο ίκτερος ήταν πολύ ψηλός. Χτύπησε 3-4 φορές 18 και 19, βάση μηχανημάτων και όχι με το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μία ερώτηση για την κα Αγλαία.

 

Είναι αλήθεια ότι το να βάζουμε συχνά το βρέφος στον ήλιο ή γενικά σε καλά φωτισμένο μέρος βοηθά στη μείωση του ίκτερου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

... και ενώ νόμιζα ότι τα ξέρω όλα για το θηλασμό (η μεγάλη θήλασε 16 μήνες) ίσως αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι.

Η μεγάλη μας ήταν συνεχώς στη τσίτα από τη πρώτη στιγμή και θήλαζε όποια ώρα την έβαζα στο στήθος, αν υποθέσουμε ότι υπήρξε στιγμή που δεν το απαιτούσε μόνη της. Αντίθετα η μικρούλα μας, 5 ημερών σήμερα, είναι τεμπέλα. Πιάνει πολύ καλά τη θηλή, καταλαβαίνω ότι κατεβάζει καλά το γάλα, εγώ έχω γάλα, όμως κοιμάται όλη την ώρα. Στο μαιευτήριο θήλαζε κάθε φορά που μου την έφερναν (6 φορές το 24ωρο) όμως κοιμάται όλη την ώρα, χωρίς να έχουμε ακούσει τη γκρίνια της. Προηγουμένως πάλευα 1 ώρα για να την ξυπνήσω μετά απο 3 ώρες ύπνο για να θηλάσει μόλις 3-4 λεπτά και να την ξαναπάρει ο ύπνος. Να αναφέρω, αν έχει σημασία, ότι σήμερα φύγαμε από το μαιευτήριο με ίκτερο 12,1 και βάρο 2.650. Γεννήθηκε την 36 εβδομάδα και το αρχικό της βάρος ήταν 2.830. Έχει κένωση κάθε φορά που τρώει.

Είναι φυσιολογικό και ο Ύψιστος εισάκουσε τις προσευχές μας για ένα ήσυχο παιδί? Μπορεί να είναι ακόμη κουρασμένη? Να ακολουθήσω το πρόγραμμά της ή να προσπαθώ με το ζόρι να την ξυπνώ για να φάει?

Αγλαϊα, αν έχεις γυρίσει από διακοπές και με διαβάζεις θα ήθελα πολύ τη γνώμη σου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ακριβως ετσι ημασταν! εγω προσωπικα κ δε ξερω αν εκανα το σωστο...τις πρωτες 40 μερες την ξυπνουσα καθε 4 ωρες το πολυ για να εδραιωθει η γαλουχια μου κ να παρει βαρος το μωρακι...οταν ειδα οτι ειχε παρει 1600 περιπου γραμμαρια σε ενα μηνα...σταματησα να το κανω :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! :)

 

Με τόσο ίκτερο το μωρό έχει σίγουρα υπνηλία και πρέπει να το ξυπνάς για να φάει. Αν δεν βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες το 24ωρο ίσως χρειαστεί επιπλέον παρεμβάσεις. Να είσαι σε επιφυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Η προσωπική μου άποψη είναι, να την αφήνεις να κοιμάται και όταν πεινάσει θα ξυπνήσει απο μόνη της! Και εγώ τις πρώτες μέρες την ξύπναγα γιατί έτσι με συμβούλεψαν οι γιαγιάδες αλλά η παιδίατρος είχε άλλη γνώμη! Και η δικιά μου ήταν πολύ υπναρού αφού κοιμόταν συνεχόμενα 5-6 ώρες. Αν λοιπόν παίρνει βάρος κανονικά άφησέ την να κάνει νάνι!

 

 

Φιλικά!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η μπουμπούκα :)

Αν δεν ξυπνάει δοκιμασε να την ξεντύσεις ή να την κάνεις ένα μπανάκι σιγα σιγα μην τρομάξει .

Χρειάζεται πολλά υγρά και φώς !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι, απλά την ώρα που έγραψε η Αγλαϊα την απάντηση της έγραφα και εγώ την δική μου, έτσι δεν είδα τι απάντησε! Εννοείται οτι η Αγλαϊα κάτι ξέρει παραπάνω! :wink:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι, απλά την ώρα που έγραψε η Αγλαϊα την απάντηση της έγραφα και εγώ την δική μου, έτσι δεν είδα τι απάντησε! Εννοείται οτι η Αγλαϊα κάτι ξέρει παραπάνω! :wink:

οοοοοοοοοοοοοκ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Nαι, απλά την ώρα που έγραψε η Αγλαϊα την απάντηση της έγραφα και εγώ την δική μου, έτσι δεν είδα τι απάντησε! Εννοείται οτι η Αγλαϊα κάτι ξέρει παραπάνω! :wink:

 

 

Μαγουλάκι μου για τσίμπημα!!!!!!

 

 

 

ΑFRODITI να σου ζήσει!!!! Καλό θα ήταν να την ταίζεις...μπορείς να τις αλλάζεις την πάνα (συνήθως έτσι ξυπνάνε)...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...