Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ


DALIA

ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?  

983

  1. 1. ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?



Recommended Posts

Για να μην χαλάσουμε εντελώς το θέμα της αυριανής ας συνεχίσουμε εδώ το θέμα περί δημοσίων υπαλλήλων και τα παράπονα σας απ’αυτούς. Λοιπόν εμένα μου τι δίνει αφάνταστα το ότι είναι πάρα πολύ προκλητικοί και καθόλου ευγενικοί προς τον συνάνθρωπο. Σκάσε βρε ένα χαμόγελο και ας είναι και ψεύτικο, να σαι σίγουρος ότι ούτε αυτός που είναι απέναντι σου έχει καμιά όρεξη να σε βλέπει πρωί πρωί.

Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρεσεις.....Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία αυτών.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να μην χαλάσουμε εντελώς το θέμα της αυριανής ας συνεχίσουμε εδώ το θέμα περί δημοσίων υπαλλήλων και τα παράπονα σας απ’αυτούς. Λοιπόν εμένα μου τι δίνει αφάνταστα το ότι είναι πάρα πολύ προκλητικοί και καθόλου ευγενικοί προς τον συνάνθρωπο. Σκάσε βρε ένα χαμόγελο και ας είναι και ψεύτικο, να σαι σίγουρος ότι ούτε αυτός που είναι απέναντι σου δεν έχει καμιά όρεξη να σε βλέπει πρωί πρωί.

Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρεσεις.....Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία αυτών.

 

Ωχ sorry ηθελα να κανω μια μικρη διορθωση και εγινε ξαναδημοσιευση

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε dalia, εδώ μπαίνεις σε παπουτσάδικο/ρουχάδικο και σε κοιτάνε λες και θα τους πάρεις αυτά που φοράνε οι ίδιοι...

 

Γιατί αυτή η σταυροφορία κατά του Δημοσίου;;; Συμφωνώ πως υπάρχουν οι ευχάριστοι και οι αχώνευτοι όπως σε κάθε κλάδο...αλλά με στενοχωρεί αυτή η γενίκευση και οι ταμπέλες.

 

Συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρεσεις.....Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία αυτών.

 

Micnat ναι αλλα στο παπουτσαδικο αν σε αγριοκοιταξει καποιος την επομενη φορα που θα πας στο ιδιο παπουτσαδικο σιγουρα θα εχει παρει καποιος πιο χαμογελαστος τη θεση του. :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω!

 

Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη!

Κυρίως στον ιατρικό τομέα! Εάν δεν έχεις παράδες ... πέθανες!

Και μην αρχίσουμε ότι φταίει το Κράτος και τα λοιπά και τα λοιπά. Έχει την ευθύνη του και το Κράτος αλλά έχουμε και εμείς. Ο Δημόσιος υπάλληλος είναι εκεί για να υποστηρίζει (δουλεύοντας πάντα) όλους εμάς τους πολίτες. Εάν ήθελε να έχει το μισθό των ιδιωτικών υπάλληλων τότε δεν είχε παρά να μπει στον στίβο του ιδιωτικού τομέα. Δεν μπορείς βρε φίλε να τα έχεις όλα. Αλλά από την στιγμή που σε "πληρώνω" οφείλεις να είσαι εκεί και να με εξυπηρετείς και με χαμόγελο παρακαλώ!

 

Και να φανταστείς όλους αυτούς τους πληρώνουμε από την τσέπη μας!

 

Να πω βέβαια ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε Νταλια μου τι θεμα ανοιξες μερα επετειου.... :D:D:D:D

 

Εμενα μου την δινει το γλυψιμο. Για να γινει η δουλεια σου πρεπει να πας με το χαμογελο, να μην εκνευριστεις, να εχεις στην τσεπη σου και ενα φακελακι (αχριαστο να ειναι), κανενα κουτι γλυκα ( να τους γλυκανουμε κιολας), και να εχεις πολυ μα πολυ υπομονη...................

Link to comment
Share on other sites

Εάν ήθελε να έχει το μισθό των ιδιωτικών υπάλληλων τότε δεν είχε παρά να μπει στον στίβο του ιδιωτικού τομέα.

Οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν μεγαλύτερο μισθό απο τον ιδιωτικο τομέα.

Οι περισσοτεροι στον ιδιωτικό αμοιβονται με τον βασικό.

Μονο μεγαλοστελέχη έχουν καλύτερες αποδοχές στον ιδιωτικό.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν ήθελε να έχει το μισθό των ιδιωτικών υπάλληλων τότε δεν είχε παρά να μπει στον στίβο του ιδιωτικού τομέα.

Οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν μεγαλύτερο μισθό απο τον ιδιωτικο τομέα.

Οι περισσοτεροι στον ιδιωτικό αμοιβονται με τον βασικό.

Μονο μεγαλοστελέχη έχουν καλύτερες αποδοχές στον ιδιωτικό.

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου!

 

Αλλά ορισμένοι δημόσιοι συγκρίνουν τις απολαβές τους με αυτές του ιδιωτικού τομέα!

 

Άσε μου την δίνει στα νεύρα!

 

Ναι μεν έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο (δεν ανησυχούν) για απολύση και αυτούς τους δίνει το δικαίωμα να φέρονται όπως λάχει όπως ξυπνήσουν βρε αδερφάκι μου και ο μήνας έχει 9....

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρεσεις.....Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία αυτών.

 

Micnat ναι αλλα στο παπουτσαδικο αν σε αγριοκοιταξει καποιος την επομενη φορα που θα πας στο ιδιο παπουτσαδικο σιγουρα θα εχει παρει καποιος πιο χαμογελαστος τη θεση του. :wink:

 

Όχι αν είναι ο παπουτσάς... (οπότε μάλλον αλλάζεις παπουτσάδικο - να σε προλάβω)

 

Τέλος πάντων, το παράδειγμα το έγραψα για να πω πως η ευγένεια λείπει από τις συναναστροφές μας γενικότερα, και στο δρόμο να σε πατήσουν ένα συγνώμη δεν το λένε (ελπίζω να είναι πιο πετυχημένο το παράδειγμά μου) :wink:

 

Δεν έχει τύχει σε όλους να ταλαιπωρηθούν από ασφαλιστική;;; Ή από εταιρία τηλεφωνίας;;; Ιδιωτικότατες...

 

Είναι το attitude της εποχής μας ... Αυτά... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι οι δημ. υπάλληλοι παίρνουν μεγαλύτερο μισθό....

Αλλά γιατί τα ισοπεδώνετε όλα??

Αντί να παλεύει ο ιδιωτικός υπάλληλος να πάρει κάτι παραπάνω, το θέμα του είναι αυτά που παίρνει ο δημ. υπάλληλος???

Δηλαδή δεν πρέπει να διεκδικούμε??πρέπει να πούμε ότι ο ιδ. υπάλληλος παίρνει λίγα, άρα και μεις δεν ζητάμε παραπάνω??

Οι αλλαγές πρέπει να γίνονται προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο..Συμφωνώ ότι ο ιδ. υπάλληλος παίρνει λίγα, αλλά αυτό θα με εμποδίσει να διεκδικήσω αυτό που πιστεύω ότι δικαιούμαι???

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι απλό θα πρεπεί να γίνει άρση της μονιμότητας

των δημοσίων υπαλλήλων και να δεις ότι όλα θα στρώσουν δια μαγείας :cool:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι απλό θα πρεπεί να γίνει άρση της μονιμότητας

των δημοσίων υπαλλήλων και να δεις ότι όλα θα στρώσουν δια μαγείας :cool:

 

Αυτό ακριβώς!!!!

Μα ρε παιδια δεν μιλησε κανεις αν δικαιουντε οι δημοσιου αυτα που περνουν ή αν περνουν λιγα ή πολλά.Το θεμα ειναι τι υπηρεσιες προσφερουν.

Καλα κανουν και περνουν αυτα που περνουν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε... Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος και τα ξέρω από μέσα... Αλλά αυτή η συμπεριφορά είναι κυρίως των παλιότερων υπαλλήλων που από τα 20 χρόνια υπηρεσίας λένε ότι περιμένουν να βγουν στη σύνταξη...

 

Κλείνουν τις πόρτες στα γραφεία για να μην τους ενοχλεί ο πολίτης, μιλάν απότομα στα τηλέφωνα κτλ.

 

Τα νέα παιδιά όμως και όρεξη για δουλειά έχουν και ευγένεια...

 

Κι εγώ τσαντίζομαι όταν πάει ο πατέρας μου σε μια υπηρεσία και του λένε κάνε αυτή την αίτηση, και ο καημένος δεν ξέρει πολλά γράμματα και δεν μπορεί... λες και θα πάθουν τίποτα αν τον βοηθήσουν λίγο???

 

Εγώ βλέπω τους νέους συναδέρφους να έχουν πάρει όλη τη δουλειά πάνω τους και να προσπαθούν για το καλύτερο... Ελπίζω μέχρι να παλιώσουμε κι εμείς να μην αποχτήσουμε την ίδια νοοτροπία...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια θέματα με το δημόσιο και γιατί νοσεί τόσο....

 

- Υπάρχουν θέσεις εντελώς άχρηστες για να δικαιολογήσουν κάποιες προσλήψεις και υπάρχουν θέσεις που χρειάζονται και δεν βρισκονται οι πόροι!

-Μονιμότητα. Γιατι δεν το καταλαβαίνω; Εισαι άχρηστος, σπίτι σου! Με την υπάρχουσα κατάσταση οτι και να γινει ο δημόσιος απτόητος...σε βριζει, δεν κάνει σωστά τη δουλειά του...εσυ δικιο δεν θα βρεις ποτέ!

-Αναξιοκρατία....στο μεγαλείο σου! Ποσα και ποσα δεν εχετε να προσθέσετε....

Πόσοι άξιοι άνθρωποι ειναι εκτός και πόσοι άχρηστοι εντός....ανθρωποι που έχουν ορεξη να δουλέψουν και να προσφέρουν τους τρώει η μαρμάγκα.

 

Δεν βαζω ταμπέλες σε ολους μιλάμε όμως δυστυχως για την πλειοψηφία.

Νοσοκομεία, δημοσιες υπηρεσίες, ΔΕΗ κτλ πιστευετε οτι δουλεύουν ρολόι;;;;;;

Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον κλάδο που δουλευει σωστά στη χώρα μας και ειλικρινά δεν βρίσκω τίποτα!!!!

:roll:

 

Και η μητέρα μου ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο και ειναι σουπερ, σκίζεται για τη δουλειά της...εχει όμως και κάτι συναδέλφους που ειναι το μυαλό τους μονο στη λουφα πάντα και χώνουν τους άλλους. Σε μια κλινική αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει γιατι η χοντροκώλα (έτσι τις λεει η μαμα μου

:D ) θα ειχε πάρει πόδι....και ο πατριός μου ειναι σε δήμο προϊστάμενος και μένουν σε ενα διαμερισμα 35ετίας ενώ ο προηγούμενος στη θέση του έβγαλε 3 εκατομμύρια ευρώ!!!!! Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα!

Υπάρχουν και οι καλοί και ειναι αυτοί που λέμε όταν γινεται η δουλειά μας "καλα δεν το πιστεύω πως ξεμπέρδεψα έτσι" αλλα χάνονται μέσα στο χάος ρε γμτ.

Και τους πληρώνουμε και τη δουλειά μας δεν κάνουμε.

Αστυνομία...αισθάνεται κανείς σας ασφαλής;

Παιδεία....δεν θα θέλατε κάτι ακόμα καλύτερο για τα παιδία σας;

Υγεία....ποσες γεννάμε σε δημόσιο άραγε;

Δικαιοσύνη....ολα τα λαμόγια έξω και μονο μερικοί πρεζάκηδες στη στενη

ο κατάλογος ατελειωτος!

 

Όσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και κάνετε καλά τη δουλειά σας να ειστε περήφανοι αλλα γιατι απορείτε που ειμαστε δυσαρεστημένοι βρε παιδιά; Ο ενας καλός μέσα στους 10 χάνεται...φυσικό δεν είναι;

 

Επίσης....οσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και νομίζετε οτι κάνετε σωστά τη δουλειά σας, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ :?::?::?::?::?::?::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι απλό θα πρεπεί να γίνει άρση της μονιμότητας

των δημοσίων υπαλλήλων και να δεις ότι όλα θα στρώσουν δια μαγείας :cool:

 

Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η άρση της μονιμότητας είναι ο μόνος τρόπος για να φτιάξουν τα πράγματα στο δημόσιο τομέα... Αλλά: (α) αμφιβάλλω αν θα βρεθεί ποτέ καμιά κυβέρνηση να το τολμήσει και (β) εάν ποτέ γίνει, είμαι σίγουρη ότι οι υπάλληλοι θα αλλάζουν κάθε 4 χρόνια, άσχετα με την απόδοσή τους, οπότε πάλι στα ίδια θα γυρίζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης....οσοι είστε δημόσιοι υπάλληλοι και νομίζετε οτι κάνετε σωστά τη δουλειά σας, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ :?::?::?::?::?::?::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Εγώ έχω άδεια ανατροφής!!!!!

Εντάξει??? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω και απο τις δυο πλευρες. Ειμαι δημοσιος υπαλλξλος και στην υπηρεσια μου ισχυει αυτο που ειπε η ευαγγελια ραπτη. Οι παλιοτεροι ειναι ο ορισμος του καρεκλοκενταυρου ενω τα νεα παιδια ακριβως το αντιθετο. Το ιδιο βλεπω και σε ολες τις υπηρεσιες που πηγαινω σαν πολιτης να εξυπηρετηθω. Οσο για μενα επειδη εχω δει για 10 χρονια τη "γλυκα" του ιδιωτικου τομεα απο "ευγνωμοσυνη " και μονο για την καλη μου τυχη προσπαθω να ειμαι οσο γινεται πιο εξυπηρετικη αλλα να ξερετε οτι πολλες φορες τα χερια του υπαλληλου ειναι δεμενα από νομους και προισταμενους.

Οσο για τους μισθους δεν παιρνουμε περισσοτερα χρηματα από τους ιδιωτικους (εκτος εξερεσεων) αλλα η μονιμοτητα ειναι μεγαλη ανακουφιση στις μερες που περναμε. Δικοπο μαχαιρι ομως με την εννοια οτι αν δεν ψαχνεσαι απο μονος σου ειναι πολυ σοβαρο το ενδεχομενο να πεσεις σε τελμα.

Και βεβεαι δεν συζηταω το προνομιο τπυ να κατσω με το μωρακι μου στο σπιτι μεχρι να γινει ενος ετους.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την yogini, να σας πω σκηνικό το πιο πρόσφατο που μπορω να θυμηθώ μόλις έχω γεννήσει και παω στο ΙΚΑ αναγκαστικά με το μωρό, γιατι δεν είχα που να το αφήσω, για να παρω κάποιο επίδομα δεν θυμαμαι ποιο.... το μωρό ήταν 20 ημερών περίπου, μπαίνω σε ένα γραφείο για να μου υπογράψουν τα σχετικά χαρτιά.... η κυρία υπάλληλος και δεν ήταν μεγάλη σε ηλικία περίπου στην δική μου ηλικία, κάπνισε κανονικότατα και δεν σεβάστηκε καν το μωρό.... από όσο ξέρω το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες σωστα?? εγω αν καπνίσω στην εταιρία που δουλεύω (ιδιωτική) θα μου δείξουν την πόρτα εξόδου!!!!!! Και ρωτάω με ποιο δικαίωμα αυτή η κυρία παίζει με την υγεία του παιδιου μου και άλλων ανθρωπων που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στον χώρο και κυρίως ηλικιωμένων!!!!! Και φυσικά ότι κι αν της ειπα απλά απο το ένα αυτί μπήκε απο το αλλλο βγήκε!!!!!! Γιατί να φοβηθεί κάτι αφου κανείς δεν μπορεί να την πειράξει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η άρση της μονιμότητας είναι ο μόνος τρόπος για να φτιάξουν τα πράγματα στο δημόσιο τομέα...

 

Εμένα μη με μετράτε στο "όλοι".

Η άρση της μονιμότητας μέσα σ'αυτό το πολιτικό σύστημα, θα μετατρέψει τους δημοσίους υπαλλήλους σε ακόμα πιο φτηνή εκλογική πελατεία εκβιαζόμενων εργαζομένων.

Να αναφέρω την ιστορία της Πλατείας Κλαυθμώνος;

 

Αν λειτουργήσουν σωστά οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, όλοι μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με την άρση μονιμότητας. Στο δημόσιο δουλεύουν με stage και συμβάσεις, στο δημόσιο σχολείο ωρομίσθιοι καθηγητές και αναπληρωτές...όλοι αυτοί δεν είναι μόνιμοι...είναι κακοπληρωμένοι, ανασφάλιστοι ή κακοασφαλισμένοι και σε αρκετές περιπτώσεις ακαλλιέργητοι άνθρωποι...είδατε καμία βελτίωση;;

 

για να δουλέψεις σε stage και ωρομίσθιος στην πρόσθετη διδακτική στήριξη θες μέσον ..από τα καλά...δεν είδα πουθενά κανένα καλύτερο αποτέλεσμα...

 

στην υπηρεσία του συντρόφου μου (που είναι Δ.Υ. διορισμένος μέσω ασεπ) μπαινοβγαίνουν διάφοροι με stage...δεν έρχονται ποτέ την ώρα τους...είναι αγενείς...φεύγουν όποτε τους καπνίσει...κι αν τους πει κανείς κάτι, λένε : εσύ πληρώνεσαι, εγώ παίρνω ψίχουλα, οπότε σιγά μη δουλέψω...

 

συνεχή εκπαίδευση χρειάζονται οι δημόσιοι υπάλληλοι...αύξηση των κινήτρων...αξιολόγηση σε κάποιες περιπτώσεις...ποινές και ελεγκτικούς μηχανισμούς σε περιπτώσεις μη συμμόρφωσης...αν λειτουργούσαν όλα αυτά δεν νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα.

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...