Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ - rooming in και θηλασμός


Recommended Posts

Πάντως θυμάμαι στο τρίλκινο που ήμουν, οι καημένες οι κοπελίτσες που ήθελαν να θηλάσουν ντρεπόντουσαν με τα επισκεπτήρια 24 ώρες το 24ωρο!! Έλεος! Ούτε να ξεκουραστούμε μπορούσαμε ούτε τίποτα. Ήτανε το μόνο που με ενόχλησε. Κανείς δεν σεβόταν τις ώρες επισκεπτηρίου. Μια μαμά κοιμήθηκε και τα 4 βράδια κρυφά μέσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις, εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Αντιγόνη είπες ότι ήσουν σε τρίκλινο, δεν υπάρχουν τίποτα κουρτινούλες να απομονώνουν το κάθε κρεβάτι, όπως στα κανονικά νοσοκομεία;

Το επισκεπτήριο μένει μέσα αμα δεν φωνάξεις; Μου έχουν πει ότι τους βγάζουν έξω οι νοσοκόμες.

Κι εγώ που έλεγα να τολμήσω το τετράκλινο... Μήπως έχει μπει καμμιά σε τετράκλινo; Εγώ έχω γενικά αντοχές και υπομονή, αλλά γίνεται να θηλάζεις με τόσο κόσμο;

Παιδιά και πάλι ευχαριστώ! :lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

dora+stavros στο τρίκλινο δεν έχει κουρτίνες ανάμεσα. Νομίζω στα τετράκλινα έχει χωρίς όμως να είμαι σίγουρη. Τσέκαρέ το. Οι νοσοκόμες ναι, φωνάζανε αλλά όσοι θέλαν μένανε στα δωμάτια ακόμα και μετά από 2 προειδοποιήσεις, και μετά δεν τους έλεγε κανείς τίποτα! Το δωμάτιό μας ήταν όλες τις ώρες με κόσμο! Αφού υπήρχαν στιγμές που δεν χωράγαμε. Και ναι, είναι δύσκολο να θηλάσεις με τόσο κόσμο ιδίως τις πρώτες φορές που δεν είσαι καν εξοικιωμένη.. Δεν υπήρχε σεβασμός. Θα έπρεπε οι κανονισμοί να είναι αυστηρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γέννησα θυμάμαι στο διπλανό δωμάτιο ήταν μια κοπέλα από Χαλκίδα αν δεν κάνω λάθος, ένα απόγευμα ξαφνικα βλέπουμε κόσμο ουρά, είχαν έρθει με λεωφορείο έκαναν ουρά στον διάδρομο για να μπουν όλοι σιγά σιγά στο δωμάτιο να την δουν, φανταστείτε τι έπαθαν οι υπόλοιπες κοπέλες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν γέννησα θυμάμαι στο διπλανό δωμάτιο ήταν μια κοπέλα από Χαλκίδα αν δεν κάνω λάθος, ένα απόγευμα ξαφνικα βλέπουμε κόσμο ουρά, είχαν έρθει με λεωφορείο έκαναν ουρά στον διάδρομο για να μπουν όλοι σιγά σιγά στο δωμάτιο να την δουν, φανταστείτε τι έπαθαν οι υπόλοιπες κοπέλες.....

 

:shock::shock::shock::shock:

 

(και τι έπαθε και η κοπέλα που γέννησε...!!!)

Link to comment
Share on other sites

:lol: Πωπω!!!!

 

Πάντως Ντόρα και παραβάν υπάρχουν ή πρέπει να υπάρχουν (στο Ιασω σε τρίκλινο είχαν) και όταν θέλεις να θηλάσεις μπορείς να λες παρακαλώ περάστε έξω αν ενοχλείσαι.... νομίζω ότι όλοι το σέβονται αν το πεις!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου γέννα στο ΙΑΣΩ, όταν ήταν να θηλάσουμε ζήταγαν οι νοσοκόμες να βγούν οι επισκέπτες έξω (σε τρίκλινο).

Δίπλα ήταν μια γλυκύτατη κοπελίτσα η οποία για τρεις μέρες δεχόταν την επίσκεψη ενός θείου της.

 

Ε λοιπόν ο τύπος περίμενε λίγο και μετά ξανατρύπονε μέσα και καρφονόταν το βλέμμα του απάνω μου :shock:

 

Ένιωθα άσχημα λέμε και δεν είμαι καμιά υστερική, ούτε και δύσκολη σαν άνθρωπος, αλλά αυτό το μάτι του Παναγία μου!

 

Στο τέλος δεν άντεξα και την τρίτη μέρα ζήτησα επίμονα από τη νοσοκόμα (χτύπησα το κουδούνι!) να μείνουν μόνο οι γονείς μέσα.

Ζήτησα συγνώμη από την κοπέλα αλλά επέμεινα ότι δεν ένιωθα άνετα.

 

Μπορεί να με είπανε γαιδούρα αλλά περισσότερο αγενής ήταν ο τύπος παρά εγώ.

Link to comment
Share on other sites

γέννησα στην Ιταλία σε δημόσιο νοσοκομείο. Η τακτική τους εδώ είναι ενώ όλη τη μέρα και τη νύχτα (αν θέλουμε) έχουμε τα μωράκια δίπλα μας τις ώρες όμως του επισκεπτηρίου (πρωί - απόγευμα) μας τα παίρνουνε και τα βάζουνε στο θάλαμο για να τα δουν οι επισκέπτες. Έτσι τα μωράκια δεν έρχονται σε επαφή με τον κόσμο. Το μόνο κακό είναι ότι και ο πατέρας μέχρι να βγει το μωρό από την κλινική το βλέπει μόνο από μακρυά. :cry:

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ήταν το παράπονο του άντρα μου :(

Ευτυχώς την τρίτη μέρα νομίζω ήρθε για κάτι χαρτιά εκτός επισκεπτηρίου και τον πήρε λίγο αγκαλιά. :)

Τις υπόλοιπες μέρες τον έβλεπε όπως όλοι οι άλλοι από το τζάμι :?

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς dora ίδιο γινόταν στο διαβαλκανικό, υποτίθεται ότι έδιωχναν τους επισκέπτες, αλλά ορισμένοι άνθρωποι είναι τόσο ξεροκέφαλοι που δεν σέβονται τίποτα.

Να σου πω όμως με ενδιέφερε τόσο πολύ να θηλάσω που δεν έδωσε σε κανέναν σημασία.

Έβγαζα λίγο στήθος έξω, ίσα, ίσα να το πιάνει το μωρό και δεν φαινόταν τίποτα.

Μην πτοείσαι και στην τελική, αν δείς ότι νιώθεις άσχημα να απαιτήσεις να βγουν οι επισκέπτες. Αυτό το πράγμα πια που δεν σεβόμαστε κανέναν νόμο εδώ στην Ελλάδα δεν μπορώ να το καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως χρειαζεται θαρρος από τη μεριά μας. Στο κάτω κάτω η ντροπή είναι δική τους... σε κλινική ήρθαν με νεογέννητα... τι πιο φυσικό από το να δουν θηλάζουσες μητέρες;;; Στην ανάγκη ρίξε κανένα πανάκι πάνω σου, γύρνα λίγο και από την άλλη και θήλασε.

Τώρα για τους δικούς μας συγγενείς που είπε η Ντέμι, εγώ όταν έχω κόσμο στο σπίτι πάω πάντα στο κρεβάτι μου και θηλάζω με την πόρτα κλειστή. για γυναίκες θείες ξαδέρφες φίλες κλπ δε με νοιάζει και να με βλέπουν :)

Πάντως συμφωνώ πως είναι λίγο ταμπού το όλο θέμα. Νομίζω πως επειδή ακριβώς γίνεται μεγάλος πόλεμος στο θηλασμό από κάποιους, υπάρχει και αντίστοιχος φανατισμός και από τις μητέρες που θηλάζουν... η δράση φέρνει αντίδραση... Τελικά το καλυτερο είναι να σεβόμαστε τις επιθυμίες και τις επιλογές της κάθε μαμάς και να μη θεωρούμε τους εαυτούς μας εμείς που θηλάζουμε καλυτερες μαμάδες ή οσιομάρτυρες!

Α και κάτι τελευταίο για την κούραση που είπε η Ντέμι νομίζω: κούραση και φθορά υπάρχει στην αρχή κυρίως και αν δεν έχεις τρομερή ροή... μετά τις 40 μέρες το πολύ 2 μήνες στρώνουν τα πράγματα και βλέπεις πως είναι πιο βολικός ο θηλασμός. ξέρεις τι είναι να μη σηκώνεσαι καν απότο κρεβάτι σου τη νύχτα, αλλά να το θηλάζεις λίγο και μετά να ξανακοιμάσαι;;; :D

Και να μην έχεις αποστειρώσεις κάθε τρεις και λίγο;;; Και να μη φτιάχνεις γάλα κάθε φορά που γκρινιάζει και δεν ξέρεις τι έχει και μετά να το πετάς όπως είναι;;;Και στα λέω εγώ αυτά που ακόμα και τώρα τρώει 10-12 φορές το 24ωρο γιατί το πουλάκι μου δεν μπορεί να το πιει μαζεμένο γκρρρρ :x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στελλα,Ρουλα,demi,

δε βλεπω για πιο λογο θεωρειτε οτι καποια θα σας λιθοβολησει επειδη δεν θηλασατε....στη σημερινη κοινωνια συμβαινει ακριβως το αντιθετο...μαμαδες που θηλαζουν αντιμετωπιζουν αρνητικα σχολια και σαρκασμο.

Το τι επιλεγει καθε μητερα να κανει ειναι σεβαστο...κανεις δενε χει δικαιωμα να σου επιβαλει αν ακνεις κατι που δεν νιωθεις ή δεν θες.

Ομως επιτρεψτε μου να σας πω οτι θηλασμος δενε ιναι μονο οι πρωτες 10-20-30 μερες που το σωμα μας παλευει να βαλει μια ισορροπια σε οσες αλλαγες του συναιβησαν.Ο θηλασμος ειναι κατι παραπανω που δεν μπορεις να εχεις αποψη αν δεν το εχεις δοκιμασει....

 

Και καλο θα ηταν να μην δημιουργουντε λανθασμενες εντυπωσεις.Οι γυναικες που θηλασαν ειναι πιο ευαισθητοποιημενες απεναντι σε κεινες που για τον χιψι λογο δεν το εκανα γιατι γνωριζουν και τις δυσκολιες και τις ευκολιες που αντιμετωπισαν.Και απο την πρωσοπικη μου εμπειρια δεν ξερω καμια που να εφερε λεκτικα σε δυσκολη θεση γυναικα που δεν θηλασε.Το αντιθετο μαλιστα..οσες δεν εχουν θηλασει προσπαθουν αρκετα συχνα να μειωσουν την αξια των επιλογων μας,και πολλες φορες να αμς επηρεασουνα ρνητικα απλα και μονο για να δικαιολογησουν τη δικη τους επιλογη.

Η καθε γυναικα καλο ειναι να κανει επιλογες που δεν διαταρασουν την ισορροπια της δικης της οικογνειας.Απο κει και περα οι γνωμες του καθενος περισσευουν.

Και τελος ενα στηθος που θηλαζει δεν υπηρξε ποτε σεξουαλικο αντικειμενο θεαματος διοτι πολυ απλα εκεινη τη στιγμη ολοι γνωριζουν τι ρολο αποσκοπει και οσο εμεις το αποδεχομαστε τοσο και οι γυρω μας δεν θα εντυπωσιαζοντε με το θεαμα.

Ολα στο μυαλο μας ειναι και στο ποσο μας επηρεαζουν αυτα που μας λενε οι τριτοι!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ οπως είπα και στη demi πριν δεν πιστεύω ότι υπάρχει ταμπού.

Καμία απο τις μαμάδες που επέλεξαν να θηλάσουν δεν μίλησε άσχημα ή υποτιμητικά σε μαμά που επέλεξε να μη θηλάσει. Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την αμυντική στάση.

 

Στο κάτω κάτω της γραφής αυτό είναι ενα topic που ασχολείται με τα προβλήματα που αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν όσες ΘΕΛΟΥΝ να θηλάσουν και ειτε μπόρεσαν ειτε δεν μπορεσαν. Τώρα γιατί όσα λέγονται εδω μέσα θίγουν κάποιες που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να θηλάσουν , δεν το καταλαβαίνω.

 

Μία άσχετη απορία με το θέμα: Demi αφού δεν ήθελες να θηλάσεις εξαρχής γιατί το προσπάθησες? Σε πίεσε το περιβάλλον σου? Ισως γιαυτό να νιώθεις άσχημα με το θέμα.

Αλλά δεν θα έπρεπε! Ολοι κάνουμε τις καλύτερες επιλογές για το παιδί μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Vicky εγώ δεν μίλησα για λιθοβολισμό, εγώ είπα ότι δεν μου άρεσε η όλη διαδικασία και ότι ταλαιπωρήθηκα και εγώ και το παιδί και με αυτό δεν θέλω ούτε να επηρεάσω ούτε να αλλάξω την γνώμη καμιάς γυναίκας που θέλει να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Vicky εγώ δεν μίλησα για λιθοβολισμό, εγώ είπα ότι δεν μου άρεσε η όλη διαδικασία και ότι ταλαιπωρήθηκα και εγώ και το παιδί και με αυτό δεν θέλω ούτε να επηρεάσω ούτε να αλλάξω την γνώμη καμιάς γυναίκας που θέλει να θηλάσει.

Ναι συγνωμη χρησιμοποιησα μια λεξη απο ενα ποστ αλλα επειδη εσεις οι 3 ειχατε κοινη εμπειρια ειπα να μη αναφερθω σε καθε μια προσωπικα...εξαλλου αν εδω ειστε 3 που δε θηλασατε ξερειες ποσες συναντω καθημερινα;;;

Πιστευω ομως οτι σε ενα ποστ που εχει σκοπο να δωσει μαι σημαντικη οδηγια σε οσες θελουν να επιτυχουν θηλασμο δεν ειχαν θεση τετοια σχολια.Επρεπε να ανοιχτει ενα αλλο θεμα.ενα θεμα που αθ ειχε ενδιαφερον να δουμε και διαφορετικες αποψεις.

ΦΙλικα

.png.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ είπα ότι δεν μου άρεσε η όλη διαδικασία και ότι ταλαιπωρήθηκα και εγώ και το παιδί

Και γω ειχα ταλαιπωρηθει πολυ στο πρωτο μου παιδι...ετσι φροντισα να μαθω ,να ενημερωθω,να γνωρισω γυναικες που ειχαν θηλασει-στο πρωτο μου παιδι δεν βρεθηκε ουτε μια γνωστη μου να το εχει κανει εστω για μια εβδομαδα-και στο δευτερο παιδι μου απεφυγα τις κακοτοπιες και το απολαυσα.

Σου ευχομαι ολοψυχα μελλοντικα με επομενο μωρακι να μην ταλαιπωρηθειτε καθολου!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Για το Θηλασμό θα ήθελα να πω ότι ζηλεύω τις μητέρες που θήλαζουν τα μωρά τους δεν παίρνω αμυντική στάση κι όταν έγραψα για λιθοβολισμό το έγραψα χάρη αστεισμού αλλά προφανώς ήταν ατυχής έκφραση.

Προσωπικά δεν θήλασα γιατί μου είπαν οι γιατροί ότι θα ήταν καλύτερα για το μωρό.

Έγραψα στο τόπικ για το θηλασμό μόνο για να δώσω συγχαρητήρια σόσες μπορούν να θηλάσουν δεν ήθελα να θίξω τις κοπέλες δεν είναι εξάλλου στο χαρακτήρα μου....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω με καμμια μια και το κανονικο συναισθημα ειναι αυτο που λετε..

αληθεια αισθανεσαι πολυ ανετα ομως με το στηθος εξω και να σε βλεπει ο θειος η θεια η γιαγια και το κακο συναπαντημα?

 

συγνώμη αλλά τώρα είδα το σχόλιο....

 

Χέ$^%α για το κακό συναπάντημα! Εγώ αυτή τη στιγμή την περίμενα πως και πως και θα κόλαγα σε τέτοια "εμπόδια"?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον θήλασα για 20 μέρες και μετά δεν είχα γαλα και το έκοψα με το χάπι. Μέσα στο μαιευτήριο είχα πάρει δίκλινο γιατί ντρεπόμουνα να με βλέπουν να θηλάζω αλλά όταν ήρθε η στιγμή δεν με ένοιαξε καθόλου το μόνο που κοιτούσα ήταν το μικρό πλασματάκι με το μικρό στόμα που πάλευε να φάει από το ... τεράστιο βυζί!!! το βυζί ήταν όντως μεγαλύτερο και από το μωρό! τρομερό :oops::shock: !

Αλλά η αίσθηση του να σε ρουβάνε ήταν φοβερή!!! όπως και η αδιαφορία των μαιών που μόνο το χατζηλίκι τους θέλανε και δεν τις ξανάβλεπα μετά και άσε που μονίμος μου τον φέρνανε χορτάτο!!! και εγώ με την βυζάρα έξω να τον κυνηγάω ... να τον πιέζω να φάει!!!

Η αλήθεια είναι όταν του το σταμάτησα ανακουφίστηκα γιατί με το μπουκάλι ήξερα τι και πόσο έτρωγε και μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος αλλά και η κουραση μου έφυγε μιας και χόρταινε και κοιμόταν περισσότερη ώρα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο, ειδικά σε τόσο προσωπικά ζητήματα. Κάθε άποψη είναι σεβαστή, εφόσον αφορά το κάθε άτομο ξεχωριστά. Εξάλλου αν κάποια από εμάς έχει αποφασίσει να θηλάσει δεν θα αλλάξει τη γνώμη της ακόμα κι αν η πλειοψηφία της λέει το αντίθετο, το ίδιο και μια κοπέλα που δεν θέλει.

Ίσα ίσα, χαίρομαι που διαβάζω τόσο καιρό στο forum τόσο διαφορετικές απόψεις. Με έχει βοηθήσει πολύ! Αισθάνομαι ασφάλεια ότι ενημερώνομαι από ένα γκρουπ ανθρώπων σύγχρονο, με προβληματισμούς όπως οι δικοί μου και αποφάσεις ανάλογες με το χαρακτήρα του καθενός. Ό,τι πιο υγιές δηλαδή!

Για να πω την αλήθεια, θα φοβόμουν λιγάκι να "μπλέξω" με υποστηρικτές μιας συγκεκριμένης θεωρίας, που γκετοποιούνται και απορρίπτουν όλους τους άλλους. Υπάρχουν άλλες οργανώσεις και ομάδες αν θέλει κανείς κάτι τέτοιο!

Να είστε όλες καλά, να χαίρεστε τα βλαστάρια σας και να συνεχίσουμε την παρεούλα!

.png
Link to comment
Share on other sites

Γενναω σε λιγες μερες και θελω παρα πολυ να θηλασω το μωρακι μου.

Δεν εχω κατσει να σκεφτω αν θα το αντεξω (νομιζω οτι θα πανικοβληθω γιατι εχω μεγαλο και ευαισθητο στηθος).

 

Η αληθεια παντως ειναι οτι δεν θα ηθελα να εχω θεατες ουτε σογια ουτε ασχετους και εχω σκοπο να το απαιτησω στο τρικλινο.

Αν ειναι ετσι να κοβω και εισιτηρια για την παρασταση! Ειδικα το σοι του αντρα μου δε θα ηθελα σε καμια περιπτωση να ειναι μπροστα.

 

Μια κολλητη μου δεν μπορεσε να θηλασει τις πρωτες μερες στο Μητερα λογω του πολυ κοσμου στο δωματιο και εκλαιγε αντι να τους :evil: στειλει.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...