Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H εμπορευματοποίηση της χαράς


ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ???  

775

  1. 1. ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ???

    • ΝΑΙ
      476
    • ΟΧΙ
      47


Recommended Posts

Χαίρετε όλες και όλοι, γονείς και μέλλοντες γονείς!

Αποφάσισα να στείλω αυτό το μήνυμα πριν γίνω και εγώ, πρώτα ο Θεός, ένας χαζομπαμπάς και φύσικα θύμα ενός καλοστημένου συστήματος εμπορευματοποίησης της χαράς και της αγωνίας μου από τους ιατρούς και τις ιδιωτικές κλινικές. Ξεκινώ με κάποια επίσημα στατιστικά στοιχεία της ΕΕ πριν υπεισέλθω στη δική μου περίπτωση που ασφαλώς κάτι θα θυμίζει και σε σας!

 

α)Είμαστε η πρώτη χώρα της ΕΕ σε καισαρικές!

β)Είμαστε η πρώτη χώρα της ΕΕ σε ενέσεις επισκληρίδιου αναισθησίας (και σε "προκλήσεις" τοκετού). Στις περισσότερες χώρες (π.χ. Αγγλία) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ η επισκληρίδιος αναισθησία (εκτός φυσικά από τις περιπτώσεις καισαρικής τομής όπου λογικά προηγείται η αναισθησία καθώς πρόκειται για εγχείριση). Ο λόγος που απαγορεύεται μπορείτε να τον υποθέσετε....

γ)Είμαστε η πρώτη χώρα σε "κράτηση βλαστοκυττάρων" (έναντι αδράς πληρωμής βεβαίως). Στο εξωτερικό σπανίως συμβαίνει αυτό, καθώς είναι ιατρικώς δεδομένο ότι μελλοντικά θα έχουν αναπτυχθεί άλλες μέθοδοι εξαγωγής βλαστοκυττάρων. Οι τράπεζες βλαστοκυττάρων π.χ. του Βελγίου έχουν καλύτερους πελάτες τους Έλληνες και όχι τους Βέλγους!

 

Με αυτά τα δεδομένα έρχομαι στα δικά μου; Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά;Η απάντηση είναι μια και απλή...για να βολεύουνται και να τα "οικονομάνε" οι γιατροί και οι ιδιωτικές κλινικές.

Γιατί οι γιατροί προτιμούν να "κλείνουν" ραντεβού όταν τους βολεύει με τις εγγύους για να κάνουν πρόκληση τοκετού?Μήπως γιατί δεν θέλουν να ξυπνάνε τα βράδια? ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ, να κάνει κάθε μέρα καρδιοτοκογράφημα η έγγυος και αν χρειαστεί να μπει και στον 10 μήνα της, εφόσον το επιτρέπουν τα πραγματικά στοιχεία και όχι αυτά που επικαλούνται για να μας τρομοκρατήσουν (το παιδί είναι μεγάλο, πρέπει να το βγάλουμε κλπ...και να μη με ξυπνάτε μέσα στα άγρια χαράματα ή να κάνω 15 Αυγουστο σαν άνθρωπος)

Γιατί οι γιατροί με τον πρώτο πόνο της εγκύου, άντε με τον δεύτερο, προτείνουν να της κάνουν αναισθησία?Μήπως για να μην κάθονται με τις ώρες και περιμένουν να έρθει φυσιολογικά η διαστολή?Με την επισκληρίδιο σε 2 ώρες η κυοφορούσα έχει γεννήσει και πάνε όλοι σπιτάκι τους?Επιπλέον παίρνει 200 Ευρω η κλινική για ένα εμβόλιο που κοστίζει πολύ λιγότερο και άλλα 200 ο καλός συνάδελφος τους αναισθησιολόγος!

Πάμε στις κλινικές!Γιατί μας χρεώνουν αναισθησιολόγους και παιδιάτρους με εξτρα κόστος?Δεν πρέπει να τους παρέχουν δωρεάν...για ποιο λόγο τότε πληρώνουμε τόσα λεφτα σε αυτές;;;Για ένα απλό ξενοχοχείο που αν προκύψει κάποια επιπλοκή στη γέννα, θα στείλει το παιδί μας αμέσως στο νοσοκομείο;;;;

Γιατί, όπως έχω διαβάσει τόσες φορές σ' αυτό το site, οι 25 χρονες μαίες των ιδιωτικών κλινικών (θύματα κι αυτές της γενιάς των 7οο Ευρω προφανώς) σπανίως προσφέρουν όσα οφείλουν στην έγγυο?Και αναγκάζεται η τελευταία να φέρει (και να πληρώσει) τη δική της μαία που ασφαλώς δεν συγκρίνεται σε πείρα;;

Αναρωτηθήκατε ΠΟΣΑ (μαύρο χρήμα φυσικά) παίρνουν οι γιατροί από τις κλινικές για "κάθε έγκυο" που φέρνουν για γέννα. Εκτός φυσικά από αυτά που τους πληρώνουμε εμείς;;;Αναρωτηθήκατε τι προμήθεια παίρνουν γιατροί και κλινικές από τις εταιρείες φύλαξης βλαστοκυττάρων για κάθε πελάτη τους;;Εκτός αν νομίζετε ότι διαφημίζουν τόσο πολύ τα βλαστοκύτταρα επειδή νοιάζονται για τα σπλάχνα μας!!!!!!!

 

Όλα αυτά συμβαίνουν και στην περίπτωσή μου και μένω απλός θεατής. Είχαμε σκοπό να γεννήσουμε σε δημόσιο νοσοκομείο (ο γιατρός μας έχει αυτή τη δυνατότητα), όχι επειδή δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα, αλλά γιατί όσο κι αν τα κατηγορούμε αυτά παρέχουν τη μέγιστη πραγματικά ασφάλεια...ο γιατρός μας είπε για τα χιλιάδες μικρόβια, για ανίδεους παιδιάτρους, για άσχετες μαίες κλπ των δημόσιων νοσοκομείων.....Ρώτησα τους φίλους μου που γέννησαν εκεί...και όχι στα 5 αστέρων ιδιωτικά μαιευτήρια...Τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει (αν συνέβαινε τα κανάλια θα το είχαν πρώτο θέμα), απλώς δεν είναι ξενοδοχεία...και δεν προσφέρουν πάρκινγκ στους πελάτες τους.

Ετσι θα πάμε στο μαιευτήριο.

 

Δηλώνω εξαρχής πως δεν βιώνω το άγχος και τις αγωνίες μιας εγκύου...και λέω όλα αυτά που φαντάζουν ασήμαντα μπροστά στο "ας είναι γερό το παιδί και ποιος νοιάζεται γι' αυτά"...Σωστά, αλλά κάποιος πρέπει να μιλήσει επιτέλους...

Παρακαλώ αν κάπου πέφτω τόσο έξω ας με διορθώσετε!

Καλό δεκαπενταύγουστο σε όλους τους γονείς, μέλλοντες και νυν!

Από τη Θεσσαλονικη.

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • thantoni

    thantoni 63 δημοσιεύσεις

  • joela

    joela 32 δημοσιεύσεις

  • marag

    marag 22 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 17 δημοσιεύσεις

thantoni καλα τα λες,

καλα εκανες και τα ειπες και ξεσπασες!

Συμφωνω απολυτα με το "ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ" καθως και με ολα τα αλλα που λες.

Εγω που γεννησα εδω εψαξα να βρω πληροφοριες για τη φυλαξη των βλαστοκυτταρων και δεν μου εδωσε ποτε κανενας κανενα φυλαδιο απο το μαιευτηριο η το ιατρειο και επισης ρωτηθηκα αν ηθελα επισκληριο. Στην αρχη ειπα οχι αλλα αργοτερα τη ζητησα και μαλιστα υπεγραψα για να γινει.

 

Ελλας το μεγαλειο σου!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ??????????ΠΟΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΟΤΕ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ????????ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΑΔΑ?ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΕΚΕΙ!ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ!!!!!!!!!!!

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

φίλε συμπολιτη,λιγο πολυ ολα αυτα που λες ισως και να εχουν περασει απο το μυαλο ολονων, αλλά η γέννηση των βλασταριων μας δεν ειναι καθημερινο φαινομενο στη ζωη του καθενος,οποτε πολυ λογικα να συμβαινει αυτό που λες " ας ειναι γερο το παιδι.." και εμενα προσωπικα ειναι το μονο που με απασχολησε.Οσο αναφορα αυτα που λες ( επισκληριδιο,καισαρικες προκαθορισμενες ωρες και μερες τοκετου ) το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ψαξουμε οι ιδιοι να βρουμε τον καταλληλο επιστημονα και οχι τον εμπορα γιατρο.Δεν ειναι σωστο να μπενουν ολοι στο ιδιο καζανι.Οσο αναφορα τα δημοσια νοσοκομεια ναι ισχυουν ολα αυτα περι νοσοκομειακου μικροβιου δυστυχως ετυχε στον στενο μου οικογενειακο κυκλο σε 2 διαφορετικες περιπτωσεις στο Ιπποκρατειο.Ισως με θεωρησετε γραφικη αλλα θα το πω...Μην σου τυχει.Sorry που θα το πω αλλα οι ρυθμοι της ζωης και το αγχος ειναι τοσο πολυ αυξημενοι που εγω προσωπικα δεν καθομαι να αναλλωθω σε τετοια πραγματα.( ισως φταιει και το γεγονος οτι σε εμενα προσωπικα δεν ετυχαν τετοιες περιπτωσεις π.χ η επισκληριδιος ηταν καθαρα προσωπικη αποφαση ).Μην ξεχναμαι ομως και το γεγονος οτι πολλες κοπελες ζητανε απο μονες καισαρικη ή προκαθορισμενα ραντεβου απο μονες τους για ευνοιτους λογους.

Και να ρωτησω και το αλλο βρε παιδια.Στις αλλες χωρες ολα ειναι τοσο ιδανεικα οπως περιγραφονται ( συστηματα υγειας κτλ ) ?Το ρωταω γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο χωρες του εξωτερικου.

Σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σας!

Υ.Γ. αν επιλεξεις δημοσιο νοσοκομειο να επιλεξεις το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΕΙΟΥ :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου thantoni, πολύ στεναχωριέμαι που τελευταία στιγμή σε έχουν φέρει σε αυτή την απόγνωση... Δυστυχώς είναι μαζικό αυτό το φαινόμενο και η συνήθης αντίδραση των γονέων σε τέτοιου είδους "συμβουλές" των γιατρών (βλαστοκύτταρα, καλύτερα στο μαιευτήριο παρά στο νοσοκομείο, ραντεβού για να γεννήσεις - επειδή "θα είναι καλύτερα για το μωρό και τη μαμά" - και άλλα πολλά) είναι "γιατρούλη μας, κάνε ό,τι καλύτερο εσύ πιστεύεις για το μωρό μας, και θα σου δώσουμε απλόχερα όλες τις οικονομίες μας και σίγουρα κάτι παραπάνω!"...

 

Το νόμισμα έχει δύο πλευρές... Από τη μία απεγνωσμένα λες "αποκλείεται να πέσω στην παγίδα του συστήματος μόνο και μόνο για να κερδίσει περισσότερα ο γιατρός αλλά και το σύστημα ολόκληρο! τόσες γυναίκες γεννάνε στον κόσμο, άλλες χωρίς καν γιατρό! μια χαρά είναι τα πράγματα και άσε το γιατρό να κινδυνολογεί!" και από την άλλη, φοβισμένα, λες "μωρέ, μήπως έχουν δίκιο? γιατροί είναι, κάτι περισσότερο μπορεί να ξέρουν... και αν γίνει κάτι στραβό εκείνη την ώρα? και αν ακολουθούσαμε τις συμβουλές του γιατρού ίσως όλα να πάνε καλά... να πάρω τέτοια ευθύνη για τη γυναίκα μου και για το παιδί μου που το περιμένω με τόση αγωνία, τόση αγάπη, τόση λαχτάρα?"

 

Και εκεί καλείσαι να ζυγίσεις τα πράγματα... και να αποφασίσεις. Μπορείς και τελευταία στιγμή να πας στο νοσοκομείο που εφημερεύει για να γεννήσει εκεί η γυναίκα σου με το γιατρό της βάρδιας. Δεν το λέω υποτιμητικά! Και εκεί υπάρχει δίλημμα. Θα είναι καλός? Μπορεί να είναι ο καλύτερος! Μπορεί και όχι. Μπορεί και ο γιατρός που έχετε τώρα να έκανε χειρότερη δουλειά από τον άλλο που δεν γνωρίζετε καν. Μπορεί και όχι... Μπορεί κάτι να γνωρίζει ο γιατρός που σας παρακολουθεί εδώ και 9 μήνες που θα προσέξει καλύτερα την ώρα του τοκετού, παρά εκείνος της βάρδιας που βλέπει πρώτη φορά τη γυναίκα σου...

 

Συνήθως οι μελλοντικοί γονείς αποφασίζουν να πέσουν στην παγίδα της εμπορευματοποίησης, ευτυχώς, εν γνώσει τους! Υπερισχύει η άποψη του να "δώσω ό,τι καλύτερο μπορώ για το μωρό μου". Βέβαια, μπορεί και να μην είναι το καλύτερο! Αλλά ποτέ δεν θα το μάθεις, αφού δεν μπορείς να δοκιμάσεις και τις δύο περιπτώσεις ταυτόχρονα!

 

Το θέμα της υγείας είναι πολύ ευαίσθητο, γι' αυτό και γίνεται το μεγαλύτερο εμπόριο και παζάρι! Ακολουθούμε ΤΥΦΛΑ τους γιατρούς γιατί η υγεία είναι το μεγαλύτερο αγαθό και θα δώσουμε τα πάντα για να το αποκτήσουμε! Όταν ήμουν έγκυος, τις τελευταίες μέρες πριν γεννήσω έκανα μέρα παρά μέρα εξετάσεις αίματος για το συκώτι μου που είχε ανεβάσει κάποιους δείκτες. Ήταν ένδειξη ότι ο οργανισμός έχει ταλαιπωρηθεί και ίσως να έπρεπε να γεννήσω. Πήγα Παρασκευή για αυτή την εξέταση σε ιδιωτικό μικροβιολόγο ο οποίος μου πήρε 15 ευρώ. Η επόμενη εξέταση έπρεπε να γίνει Κυριακή! Μόνο σε ιδιωτική κλινική μπορούσα να δώσω αίμα... Πήγα στο ΙΑΣΩ που μου πρότεινε ο γιατρός (εκεί γέννησα). Μου πήραν... 200 ευρώ!!!!!!!!!!!!! Για την ίδια ακριβώς εξέταση! Τι θα επέλεγα? Να μην κάνω την εξέταση? Αφού ανάλογα με τα αποτελέσματα μπορεί και να έπρεπε επειγόντως να γεννήσω! Θα ήταν επιβλαβής η συνέχιση της εγκυμοσύνης και για μένα αλλά και για τα μωρά. Εκεί μπαίνει και άλλο ένα δίλημμα... Μου λέει αλήθεια ο γιατρός? Μήπως προσπαθεί να επισπεύσει τα πράγματα? Δηλαδή, μπορείς και να τρελλαθείς στο τέλος! Μακάρι να ήμασταν όλοι γιατροί των εαυτών μας και να μην είχαμε ανάγκη κανέναν "ξένο"! Ευτυχώς ο δικός μου, μου είχε εμπνεύσει εμπιστοσύνη και μου έλεγε πόσο σημαντικό είναι να μείνουν τα μωρά στην κοιλιά έστω και μία μέρα παραπάνω... Τελικά οι εξετάσεις έδειξαν ότι είχα λίγο περιθώριο ακόμα αλλά έσπασαν τα νερά μου τα ξημερώματα της Δευτέρας και γέννησα. Τα κοροϊδίστικα 200 ευρώ όμως τα έδωσα!

 

Γι' αυτό σου λέω ότι υπάρχουν δυστυχώς δύο πλευρές στο νόμισμα...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ??????????ΠΟΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΟΤΕ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ????????ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΑΔΑ?ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΕΚΕΙ!ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ!!!!!!!!!!!

Φιλε thantoni,

Εμεις εδω υπογραφουμε για να τους δωσουμε την αδεια να μας την κανουν την επισκληριδιο, για να μην γυρισω εγω και πω μετα γιατι μου την εκαναν. Την ευθυνη για ολα τα αλλα οπωσδηποτε την εχουν αυτοι. Δεν την πληρωνουμε την επισκληριδιο εμεις εδω.

Ναι απο Καναδα ειμαι, εσυ που εμενες και που σπουδασες?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΧΑΛΑΣΕ....ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ...ΑΥΤΟ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ? Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ!!!

 

ΑΓΑΠΗΤΗ ΛΕΝΑ,

 

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟΜΎΖΗΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΣΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ!

 

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΟΥ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΤΟΚΕΤΩΝ, ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Σ Η!

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_12/07/2008_277393

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη δυναμη σε ολους.Δεν εχετε αδικο σε οσα λετε αλλα νομιζω οτι υπερβαλετε λιγο.Εγω γεννηση περυσι και δεν εχω την ιδια εικονα.Ειχα κανει ζαχαρο και επρεπε να γεννησω νωριτερα γιατι ειχα ηδη συσπασεις αλλα ο γιατρος μου προσπαθουσε επι 12 ωρες για να γεννησω κανονικα.Την επισκληριδιο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως την ειχα ζητησει γιατι φοβομουν παρα πολυ τον πονο και μη μου πει καμμια οτι δεν τον φοβαται.Εξαλλου στον 21ο αιωνα ζουμΕ.Γιατι να υποφερουμε αν μπορουμε να το κανουμε πιο ευχαριστο.Παντως ο γιατρος μου ειπε οτι το δευτερο θα το γεννησω κανονικα αν δε στραβωσει τιποτα.Οσο για τα βλαστοκυτταρα δε μου προτεινε καμμια συγκεκριμενη εταιρεια.Ειχε διαφορα φυλλαδια και εκανα μονη μου ερευνα αγορας.Εχουμε και προσωπικη ευθηνη και πρεπει να την αναλαμβανουμε.Αυτο που με ενοχλησε ειναι οτι απο το μαιευτηριο δε με ενημερωσαν οτι με χρεωνουν 200 ευρω για τη ληψη τους και το ειδα στο τιμολογιο κατοπιν εορτης.Οχι οτι δε θα το εκανα αλλα οφειλαν να ενημερωνουν.Επισης με την προφαση οτι δεν υπηρχαν εξακλινα με εβαλαν σε δικλινο και με χρεωσαν 300 ευρω καιτι που θεωρω απαραδεκτο γιατι ηταν δικο τους το προβλημα ελλειψης δωματιων.Να ξερετε οτι αν εχετε το κουραγιο και την ψυχικη διαθεση μεσα στη χαρα σας φευγοντας να τους κανετε φασαρια για κατι αντιστοιχο ή να χωσετε κανενα 50ρικο στο καταλληλο προσωπο στο λογιστηριο θα εχετε αποτελεσματα.Τα μαιευτηρια ειναι οι μεγαλυτεροι απατεωνες αλλα το προτιμησα γιατι η εμπειριε μου απο γνωστιυς δεν ηταν η καλυτερη για τη δημοσια νοσοκομεια.Καταληγοντας θα ηθελα να πω οτι ο γιατρος ειναι ο πιο σημαντικος παραγωντας και πρεπει να εμπνεει εμπιστοσυνη και ασφαλεια οτι πραγματι θα κανει το καλυτερο δυνατο για μας και οχι για την τσεπη του και δυστηχως υτοι οι γιατροι σπανιζουν.Η εμπορευματοποιηση της χαρας αλλα και του πονου μας ειναι πλεον δεδομενη γι αυτο ας προσπαθουμε να ψαχνουμε, να διασταυρωνουμε και να μην εντυπωσιαζωμαστε απο μεγαλα ονοματα και φωτεινες λεζαντες

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

AΓΑΠΗΤΗ ΟΛΓΑ,

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΕ 12 ΩΡΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ, ΠΡΑΓΜΑ ΣΠΑΝΙΟ ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ. ΣΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΞΤΡΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ-ΠΕΠΕΙΡΑΜΕΝΗ ΜΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ (ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ-ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ) ΑΠΛΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ ΜΑΣ!ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΦΩΤΟ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ...ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ 7Ο ΕΥΡΩ ΓΙΑ 4 ΦΩΤΟ ΣΤΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!

 

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΑΣ...ΑΠΛΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΟΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΩΙ, ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΤΑ 5000-10000 ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΣ.

 

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ!

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΞΤΡΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ-ΠΕΠΕΙΡΑΜΕΝΗ ΜΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ

 

Εγώ γεννησα στη γενική κλινική το 2005.Ημουν από τις 12 και γεννησα στις 21:00 συνεχως ηταν διπλα μου καποια μαια, προθυμη και ευγενεστατη.Ο Θεοφιλος ερχονταν με το χερακι κολλημενο στο κεφαλι και ομως η καλη συνεργασια της μαιας της κλινικης με την γυναικολογο μου ειχε σαν αποτελεσμα να γλιτωσω την κατα πολλους σιγουρη καισαρικη.Το μωρο βγηκε με εμβρυουλκο πραγμα σπανια στις μερες μας.Μην τα βαζουμε παιδια ολα σε ενα καζανι.

Οσο αναφορα τη γεννα σε δημοσιο νοσοκομειο και την περιθαλψη παιδιων σε αυτα η προσωπικες μου εμπειριες ειναι το λιγοτερο φρικιαστικές.

Και στο κατω κατω ποσες φορες στη ζωη μου θα γεννησω?Προτιμω να παω σε ενα λουξ ξενοδοχειο γιατι στο κατω κατω η γεννα δεν ειναι αρρωστεια παρά να βλεπω τα μουτρα και να ανεχομαι την αγενεια και την ξεδιαντροπια ( αφου στην τελικη εμεις τους πληρωνουμε) του καθε βαρεμενου δημοσιου υπαλληλου.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ ΝΤΑΛΙΑ!

ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ..ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΕΣΙΣ...ΚΑΤΟΠΙΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ 2 ΑΝΤΡΟΓΥΝΑ....(ΜΕ 2 ΕΓΚΥΟΥΣ 8 ΜΗΝΩΝ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΜΙΑ ΜΑΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙ!!!!ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ!!!ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΞΑΝΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ...ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ ΜΑΙΑ!

 

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΕΛΕΣ 25-30 ΕΤΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΛΩΣ ΣΟΥ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ...ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ Σ' ΑΥΤΟΥΣ ΤΡΕΧΟΥΝ...

 

ΟΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ:

 

A)ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΤ' ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΚΑΤ' ΙΔΙΑΝ ΤΗ ΛΕΧΩΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΠΑΝΙΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

 

Β)ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΘΕ 1-2 ΩΡΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΤΕ ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΜΑΜΑ....ΑΝ ΔΙΑΤΡΕΞΕΙΣ ΤΟ SITE ΑΥΤΟ, ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΚΑΒΓΑ!

 

ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ROOMING IN ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ....ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ

 

ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΒΛ. ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΑ) ΟΙ ΛΕΧΩΝΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ (ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΠΛΟΚΩΝ) ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΑΙΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ...

 

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΝΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ, ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΜΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ...ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ...ΘΕΛΩ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΧΙ ΩΣ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ

 

ΚΑΛΟ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟ ΝΤΑΛΙΑ!ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ!!!

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

thantoni ευχαριστω για τις ευχες σου .Ηθελα να διευκρινησω οτι ο γιατρος μου εχει 2 μαιες δικες του οι οποιες με ανελαβαν απο την αρχη, εκανα μαθημα και ηταν μαζι μου η μια απο τις δυο ολο το βραδυ.Φυσικα της εδωσα 200 ευρω αλλα δεν τα εκλαψα γιατι μου συμπαρασταθηκε και με βοηθησε παρα πολυ και μετα τη γεννα, και στο θηλασμο και ακομη και σημερα.Αν η μαια ειναι καλη αξιζει πιο πολυ και απο το γιατρο

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΟΛΓΑ!ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΜΑΙΕΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΘΩΣ...ΑΥΤΕΣ ΠΟΝΑΝΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΑΥΤΕΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...

 

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΜΑΙΑ ΜΑΣ..ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΑΝΩ ΤΩΝ 50 ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ...

Η ΜΑΙΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΠΗΓΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΙΣ 22 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ...ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΑΣ...

 

Ο ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΟΜΩΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ, ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΡΘΟΥΜΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕ...ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΤΟΥ...ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΧΑΡΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ) ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ ΜΑΣ....ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΓΝΟΗΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΙΣ 22 ΕΧΕΙ...ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ...

 

ΑΥΤΑ..ΚΑΛΟ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟ!ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΕΣΑΣ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ...ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΧΕΤΕ ΤΟΣΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ!!!

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

καλο 15αυγουστ father-to-be και παρολο που ειναι πολυ ασχημο αυτο που σας συμβαινει να ξερεις οτι μολις ερθει το μωρακι σας ολα θα τα ξεχασετε και φυσικα την επομενη φορα θα ειστε πιο προσεχτικοι....δε θα γεννατε αυγουστο ή θα ξηγηθητε με το γιατρο απο την αρχη :D ρωτατε και αν σκοπευει να λειπει δε σας αναλαμβανει.και εγω ειχα ρωτησει γιατι τελικη ημερ ηταν 8 αυγ.

 

Ολα αξιζουν για μια τοσο μεγαλη χαρα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thantoni μου εγω στη θεση σας θα αλλαζα σιγουρα γυναικολογο παντως,αυτο ειναι αδιανοητο.... τι θα πει εχω δουλεια? Εχω γινει εξω φρενων αυτη τη συμπεριφορα! Ευχαριστω για τις πληροφοριες που εδωσες για το πως λειτουργουν στο εξωτερικο.Εγω πάντως αν με το καλο αποκτησω 2ο παιδακι σκεφτομαι πολυ σοβαρα εφοσον ολα πανε κατευχην και ειμαστε καλα και οι 2 να υπογραψω και να φυγω πολυ νωριτερα από το προκαθορισμενο.

Σας ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα και με εναν πονο που λενε να ερθει η μαγική αυτη στιγμη.

 

thantoni καλυτερα να γραφεις με μικρους χαρακτηρες ειναι πιο ξεκουραστο για ολους μας

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΛΕΙΠΕΙ!ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ!ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΖΕΙ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΠΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΚ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ!ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΓΙΟ!!!!

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εγω εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτο μιας και γεννησα το πρωτο μου γιο στην αγγλια,

εκει οντως οι κοπελες που εχουν γεννησει φυσιολογικα φευγουν την ιδια μερα απο τα νοσοκομεια, στην περιπτωση καισαρικης οπως ηταν η δικια μου επειτα απο 3 μερες εκτος αν υπαρχει ιδιαιτερως λογος τοτε 5 μερες.

επειτα για διαστημα 2 εβδομαδων μια μαια ερχεται καθημερινα στο σπιτι για να δει τη μητερα και το μωρο.μολις τελειωσει αυτο το διαστημα αντι για την μαια

ερχεται στο σπιτι μια ιατρικη βοηθος 1-2 φορες την εβδομαδα για περιπου 2 βδομαδες. φυσικα βοηθανε παρα πολυ με τον θηλασμο και ολα ειναι δωρεαν περιττο να σας πω -νοσοκομειο, γιατροι,μαιες, φαρμακα ολα υπο κρατικη περιθαλψη. (α, και φακελακια δεν δεχεται κανενας).

τωρα, που ειμαι ελλαδα και εγκυος στο δευτερο παιδι εχω πραγματικα τρομοκρατηθει με την κατασταση που επικρατει εδω ο καθενας κοιταει να βγαλει χρημα λες και δεν παιρνουν ηδη παραπανω απο τον υπολοιπο κοσμακη.

ιδιαιτερα στην περιοχη που βρισκομαι η κατασταση ειναι απελπιστικη, για αυτο και αποφασισα να γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη (γεννεσις) που για να παω καθε μηνα θεσσαλονικη για να δω τον γιατρο μου για 2 μερες μου κοστιζει 400 ευρω (εισητηρια,ξενοδοχεια,επισκεψη κτλ).φυσικα το κοστος της κλινικης και τα εξοδα του γιατρου στο τελος ξεχωριστα!!

Και οι δυο μου οι εγκυμοσυνες θεωρουνται υψηλου κινδυνου για λογους που αυτη τη στιγμη θα μου παρει πολυ ωρα να γραψω. αλλα αυτο σημαινει ηδη παραπανω παρακολουθηση απο οτι θα επρεπε,

πρεπει να πω οτι εχω γυρισει ελλαδα εδω και ενα χρονο επειτα απο 12 χρονια στο εξωτερικο και η ελλαδα δυστυχως δεν νοιαζεται για τα παιδια της οχι μονο στο θεμα της εγκυμοσυνης και του τοκετου αλλα γενικα.

σας ζαλισα αλλα επρεπε να βγουν....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Πόπη,

Χαίρομαι που κάποιος επιβεβαιώνει αυτά που λέω γιατί φοβάμαι μήπως θεωρούμε υπερβολικός ή γραφικός!Μα γιατί γύρισες κι εσυ??????????????? :) Δεν ηξερες, δε ρωταγες?Ευτυχως το μηνυμα μου θα σε προσγειωσει πιο ομαλά!

Οσο για την επιχείρηση "Γενεσις"!Μη στεναχωριέσαι όλα θα πάνε καλά!Με το αζημίωτο βέβαια! Βέβαια την πολυτέλεια με τις κατ' οικον μαίες στο Ελλάντα θα την ξεχάσεις καλή μου Πόπη. Μπορούμε πάντως αν θέλεις, να κανονίσεις με τη γυναίκα μου να μείνετε την άλλη φορά έγκυες ταυτόχρονα και να φέρουμε μια αγγλίδα εδώ μαία για 15 μέρες, να σηκωθούμε να φύγουμε από το Ξενοδοχείο Γενεσις την πρώτη μέρα και να πληρώσουμε γι' αυτήν το ξενοδοχείο+αεροπορικά της...Θα μας βγει πολύ φθηνότερα!

:D:D:D

 

Οσο για τον γιατρό μας..ναι το σκέφτηκα να τον αφησουμε...Η καλή μου όμως δεν ήθελε να το ρισκάρει να ψαχνουμε άλλον μέσα στο 15Αυγουστο. Ως επιστήμονας είναι πολύ καλός άλλωστε (γι' αυτό και τον επέλεξα), απλώς ως άνθρωπος είναι ζώο που νομίζει ότι στην κάσα κάτω από τη γη μπορούμε να έχουμε ΑΤΜ!

 

Και πάλι σ' ευχαριστω που υποφέρετε τη γκρίνια μου....είναι τουλάχιστο σε μικρά γράμματα!!! :)

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΟΜΩΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ, ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΡΘΟΥΜΕ ΣΤΙΣ 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕ...ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΤΟΥ...ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΧΑΡΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ) ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ ΜΑΣ....ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΓΝΟΗΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΙΣ 22 ΕΧΕΙ...ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ...

 

Τώρα το διάβασα αυτό και έχω βγει από τα ρούχα μου!!!

Θα σου πω το εξής!!! Εγώ θα τον άλλαζα την ίδια στιγμή που θα μου το έλεγε!!!

Να του πεις ότι εσείς θα περιμένετε το παιδί να αποφασίσει από μόνο του να βγεί, αν δεν θέλει να είναι παρών, δεν πειράζει.

Υπάρχουν κι άλλοι γιατροί που θα ήθελαν να πάρουν τα ωραία σου λεφτουδάκια.

Το να τον κρατάς γιατί έχεις φτάσει στο τέλος και να τον σχολάσεις αργότερα έχει νόημα?? Και αν όντως στις 20 έχει πολλές εγκύους, πως ξέρεις ότι η δική σου γυναίκα δεν θα είναι μία από τις καισαρικές που θα κάνει για να ξαλαφρώσει το πρόγραμμά του και να τις προλάβει όλες?

 

Εγώ έτσι την έπαθα!!! Ο γιατρός μου παρόλο που είχα διαστολή 5, μου είπε στις 4 το απόγευμα ότι το παιδί είναι ψηλά και πως μέχρι της 8 θα έχουμε τελεία διαστολή αλλά θα έπρεπε να τραβήξει το παιδί. Στις 9 που μιλήσαμε μαζί του ήταν στο χειρουργείο με προγραμματισμένη καισαρική!!! Μετανιώνω που εκείνη την ώρα δεν "σηκώθηκα" να πάω στο Ιπποκράτειο ή να αποφασίσω να γεννήσω μόνη μου!!! Να φύγει όπως ήρθε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Εύη!

Καταρχήν τι κούκλος είναι ο γιος σου!!!!Να τον χαίρεσαι!

:D:D

Όσα είπες, ακριβώς τα ίδια λέω και εγώ!Θες όμως τα πεις στη γυναίκα μου που έχει κατααγχωθεί; Δεν θέλω να την πιέσω...της είπα χθες ακριβώς ό,τι μου είπες αλλά την εχει τρομάξει το καθίκι! Θες να περάσεις για ενα καφέ να της τα πεις; :)

 

Μπορεί να μας γεννήσει και στο Ιπποκράτειο εν τω μεταξύ, αφού ειναι πανεπιστημιακός και δουλεύει εκεί. Του είπαμε ότι το σκεφτόμαστε για λόγους ασφάλειας γενικά και επειδή εγώ πιστεύω στις μαίες του Ιπποκρατείου...Ασε που αν στραβωσει κατι, εκει θα μας πηγαίνουν!

Οικονομικό πρόβλημα δεν είχαμε!Απλώς δεν μας ενδιαφέρουν τα ξενοδοχεία!Και επιπλέον στο Ιπποκράτειο πληρώνεις κάτι παραπάνω και πας σε δίκλινο, στις λεγόμενες ΘΕΣΕΙΣ...Μόλις του το ειπαμε, ειπε:

 

Στο Ιπποκράτειο;;Στις τσιγγάνες, τις γυφτισες, στα μικρόβια;;Δεν έχει παιδιάτρους, δεν έχει μαίες, μόνο...σκουλήκια!

 

Τώρα, σκοπεύω να μάθω και να ανακοινώσω σε όλες σας εδώ ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΠΟΥ ΣΤΈΛΝΕΙ Σ' ΑΥΤΕΣ!!! ΔΙΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΩΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ!!

ΘΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ...

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι εδώ μέχρι τις 23 Αυγούστου!

 

Μπορώ χαλαρά να τα πω στη γυναίκα σου!!!

Είμαι παθούσα! και μάλιστα ακόμη και σήμερα το θέμα αυτό δεν το έχω ξεπεράσει!!!!

Σκέφτομαι όλα αυτά που θα μπορούσα να είχα κάνει διαφορετικά και δεν μπορώ να το διανοηθώ...

Link to comment
Share on other sites

Εκμεταλλεύονται τη χαρά σου και λες και ευχαριστώ!!! Δυστυχώς! Να πληρώσεις δε λέω, αλλά να πληρώσεις επειδή το θες και το νιώθεις, όχι με το έτσι θέλω. Τα δημόσια νοσοκομεία μπορεί να είναι σκάλες ανώτερα από τα ιδιωτικά σε σχέση με τη περίλθαψη αλλά όταν βλέπεις ότι ο γιατρός σου σε αποτρέπει από αυτά και εσύ το παραβλέψεις και σου σκάσει μια στραβή μετά θα έχεις τύψεις στη συνείδηση σου. Και φυσικά όλοι (συμπεριλαμβανομένου και του γιατρού) θα σε κατηγορήσουν έμμεσα ή άμεσα. Οπότε λες "δεν το διακινδυνεύω".

Για να μη μιλήσουμε για τις καισαρικές. Αν του πεις θέλω να γεννήσω φυσιολογικά" θα βρει κάποια δικαιολογία για να κάνει καισαρική επειδή τον βολευει και θέλει να σε "ξεπετάξει" μια ώρα αρχύτερα. Με την καισαρική μπορείς να κάνεις μέχρι 2 παιδιά, ισχύει αυτό???

 

Οταν μένεις έγκυος ξέρεις ότι θα σε εκμεταλευτούν αλλά λες "ας είναι ο γιατρός καλός, να πάνε όλα καλά και χαλάλι"

Εξάλου είναι το μόνο θέμα για το οπόιο υπάρχει εκμετάλευση στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Με την καισαρική μπορείς να κάνεις μέχρι 2 παιδιά, ισχύει αυτό????

 

Εμένα ο "αχαϊρευτος" μου είπε ότι μπορώ να κάνω μέχρι 3καισαρικές.

Κάνουν και παραπάνω αλλά είναι με ευθύνη της εγκύου!!!

 

Εγώ δεν κάνω διάκριση σε ιδιωτικό και δημόσιο!!!

Πας όπου είναι ο γιατρός σου!!

Όταν όμως βλέπεις συμπεριφορά του γιατρού ανάλογη με αυτή της περίπτωσης του thantoni φεύγεις τρέχοντας, γιατί δεν είναι γιατρός που αξίζει να τον ακολουθήσεις.

Γιατί και στη "δύσκολη ώρα" θα κοιτάξει να ξεμπερδεύει.... Δεν έχεις εσύ προτεραιότητα!!

Και δεν αφήνεις την τύχη σου στα χέρια τέτοιων γιατρών!!!!

Ο Θεός να τους κάνει γιατρούς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι συμβαίνει με μένα που είμαι στη δύσκολη θέση του συζύγου και έξω από την αγωνία της γυναίκας μου...Είμαι ικανός να κάνω όλο το Γένεσις να χοροπηδάει αν τολμήσει π.χ. και πάει π.χ. για καισαρική....Έχω αρκετούς γνωστούς που αυτά που γράφουμε σήμερα μπορούν αύριο να τα βγάλουν στις εφημερίδες της Θεσσαλονίκης. Το έχω κάνει σε ανάλογες περιπτώσεις...

Το πιο εύκολο που μπορώ να κάνω αν την οδηγήσει για καισαρική είναι εκείνη την ώρα να τον διώξω και να φωνάξω άλλον γιατρό να εξετάσει την κατάσταση της καλής μου.....και να μου πει τη γνώμη του.

Το θέμα είναι αν ήσασταν (επειδή έχετε υπάρξει όλες) στη θέση της γυναίκας μου, θα το θέλατε αυτό;;Αυτο είναι το πρόβλημα μου..(και φυσικά εκεί ποντάρουν όλοι οι γιατροί)....και να σας πω και κάτι άλλο...δεν έχει ιδέα η καλή μου για το ότι άνοιξα θέμα "την εμπορευματοποίηση της χαράς" στο forum. Προτιμώ να την αφήσω έξω από όλα αυτά.

Εύχομαι η Παναγία να φέρει πόνους της φέρει πόνους νωρίτερα και να μην πάμε στο μαιευτήριο σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του γιατρού...

Και πάλι...καλό 15Αυγουστο σε όλες σας...

Τις ώρες αυτές βρήκα την πιο ανέλπιστη στήριξη σε σας

Σας ευχαριστώ!

an1cCyQ0g411210MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfE15IGRhdWdodGVyIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...