Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νυχτερινός ύπνος-[απο]θηλασμός [διπλός προβληματισμός]


Recommended Posts

Από το φόρουμ αυτό έχω βοηθηθεί πολύ στο θέμα του θηλασμού και τώρα χρειάζομαι βοήθεια για τον ύπνο :) Έχω μια μπέμπα σχεδόν 8 μηνών που ποτέ δεν υπήρξε εύκολη στον ύπνο, όπως ακριβώς και εγώ που εξακολουθώ να μην τα καταφέρνω :( Όταν τη θήλαζα αποκλειστικά ήταν κατανοητό να ξυπνάει κάθε 1-2-3 ώρες για μαμ. Τώρα πια όμως τρώει κανονικά μέσα στη μέρα και δεν τίθεται θέμα πείνας. Από τότε που γεννήθηκε περάσαμε από όλα τα στάδια για να αποκοιμιέται [πέρα-δώθε στο καρότσι, κούνημα στο καρότσι, πάνω μας, μαζί στο κρεβάτι]. Τελικά καταφέραμε να αποκοιμιέται μόνη της. Εδώ και 2 βδομάδες μάλιστα κοιμάται σε δικό της δωμάτιο. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ αποκοιμιέται μια χαρά ξυπνάει κάθε 3 ώρες το πολύ και θέλει σήκωμα και στήθος [όχι πάντα για γάλα, περισσότερο για πιπίλισμα-ενώ χρησιμοποιεί πιπίλα] και μετά ξανακοιμάται. Και ξανά τα ίδια... Επομένως είναι θέμα συνήθειας. Μέσα στη μέρα είμαστε συνέχεια μαζί . Παίζουμε, αγκαλίτσες κλπ. Οπότε δεν της λείπει η επαφή. Έχω λιώσει από την αυπνία γιατί όπως είπα είμαι κι εγώ δυσκολη και δεν χαλαρώνω ξανά εύκολα να κοιμηθώ. Το Δεκέμβρη επιστρέφω στη δουλειά και δε θα μπορώ να ανταπεξέλθω. Θέλω να αποθηλάσω. Νιώθω ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα αλλά κουράστηκα πια. Και νιώθω ότι με την κούραση δεν μπορώ ούτε εγώ να ανταποκριθώ καλά την επόμενη μέρα ούτε το μωρό ξεκουράζεται όσο πρέπει. Μέσα στη μέρα κοιμάται κανά-δυο μισάωρα. Πώς μπορεί να συνδυαστεί ο αποθηλασμός με πιο ενιαίο νυχτερινό ύπνο; [Στη διάρκεια της μέρας θηλάζει λίγο μόνο πριν ξαπλώσει το μεσημέρι. ]

Το ξέρω έγραψα πολλά για να καταλάβετε την κατάσταση :oops:

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ'ευχαριστώ galat θα σκεφτώ αυτά που μου έγραψες. Είναι αλήθεια ότι τελευταίο μήνα ας πούμε κοιμάται αρκετά αργά. Η συχνότητα των ξυπνημάτων της πάντως είναι ίδια εδώ και μήνες... Καλή τύχη και σε σας :)

Κάποια ιδέα αν τελικά αποθηλάσω υπάρχει;;;

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Butterfly :D

Νομίζω ότι στη φάση που είσαι θα σου κάνει ποοοοολύ καλό να διαβάσεις το

"The no-cry sleep solution", αρκεί να διαβάζεις στα αγγλικά γιατί δεν υπάρχει μεταφρασμένο.

(galat ατιμούλα το διάβασες ε?)

 

Μπορείς να το 'κατεβάσεις' δωρεάν εδώ

http://rapidshare.com/files/37612570/The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf

 

ή να το παραγγείλεις από το Amazon (14,50? με τα ταχυδρομικά)

Τα αγγλικά του έιναι πολύ-πολύ απλά :wink:

 

Ο αποθηλασμός δεν είναι απαραίτητα η απάντηση στο πρόβλημα του ύπνου και μέχρι το Δεκέμβρη έχεις αρκετό καιρό για να το ψάξεις το ζήτημα και να κάνεις το καλύτερο για σένα και το μωρό :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link Eliza θα το μελετήσω

Όσο για τον αποθηλασμό, να διευκρινίσω ότι υποφέρω από ημικρανίες και όταν σταματήσω να θηλάζω θα ξεκινήσω αγωγή με νευρολόγο μήπως και βελτιωθεί η κατάστασή μου. Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μέχρι τώρα δεν παίρνω καθόλου φάρμακα γιατί δεν ξέρεις ποτέ... Μπορεί να αποδειχτεί στο μέλλον ότι κάποια που θεωρούνται σήμερα ασφαλή τελικά βλάπτουν.

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

butterfly τα μωρά μας είναι ίδια ηλικία και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τώρα τελευταία ξυπνάει συνέχεια το βράδυ και κοιμάται ελάχιστα την ημέρα- κι εγώ είμαι όλη ημέρα μαζί της και επιστρέφω τον Δεκέμβριο κι έχω κάπως κουραστεί. Για τις νυχτερινές αφυπνίσεις τσέκαρε μήπως φταίει η ζέστη/ ή τα δοντάκια- είναι πολύ πιθανό σε αυτή την ηλικία. Επίσης κατά τη διάρκεια της ημέρας παρατήρησα ότι όταν βγαίνουμε βόλτα κοιμάται πολύ περισσότερο από όταν είμαστε σπίτι. Μπορεί κι αυτά να βαριούνται και να θέλουν εναλλαγή προσώπων και παραστάσεων.

Αν βρεις πάντως λύση πες μου κι εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κατά τη διάρκεια της ημέρας παρατήρησα ότι όταν βγαίνουμε βόλτα κοιμάται πολύ περισσότερο από όταν είμαστε σπίτι. Μπορεί κι αυτά να βαριούνται και να θέλουν εναλλαγή προσώπων και παραστάσεων.

Αν βρεις πάντως λύση πες μου κι εμένα!

Αυτό με τον ύπνο έξω το έχουμε κ εμείς από τότε που γεννήθηκε :!:

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Butterfly :D

Νομίζω ότι στη φάση που είσαι θα σου κάνει ποοοοολύ καλό να διαβάσεις το

"The no-cry sleep solution", αρκεί να διαβάζεις στα αγγλικά γιατί δεν υπάρχει μεταφρασμένο.

(galat ατιμούλα το διάβασες ε?)

 

Μπορείς να το 'κατεβάσεις' δωρεάν εδώ

http://rapidshare.com/files/37612570/The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf

 

 

:lol::lol::lol: Όχι!!!! Είχα διαβάσει στο net προφανώς απόψεις άλλων που το είχαν διαβάσει, και μου είχαν φανεί λογικά (και τα είχα δει στην πράξη...)Αλλά το κατέβασα ήδη και θα το ξεκοκκαλήσω!!!!!! :lol::lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγώ το κατέβασα και άρχισα τη μελέτη...Μελέτη , που λέει ο λόγος...Μιλάμε για σούπερ γρήγορη, επιλεκτική ανάγνωση (προσπέρασα τα πρώτα κεφάλαια και πήγα κατευθείαν στα πρακτικά ζητήματα!). Και αυτό όταν ο μπέμοης παίζει ήσυχα ή ρίχνει αυτούς τους σύντομους ύπνους.Καλό φαίνεται. Μερικά πράγματα ήδη τα εφαρμώζω. Ελπίζω , κορίτσια , να βοηθηθούμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια και να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

 

Απευθύνομαι σε σας γιατί περάσατε (και ελπίζω να ξεπεράσατε) τη φάση στην οποία βρισκόμαστε εμείς τώρα. Έχω το ίδιο σχεδόν πρόβλημα. Ο μικρός μου, αν δεν θηλάσει-πιπιλίσει δεν μπορεί να κοιμηθεί (δεν παίρνει πιπίλα). Και ενώ το βράδυ κοιμόταν από τις 9.30 μέχρι τις 7.30 (με έναν θηλασμό στις 5.00) [ΑΓΙΕΣ ΜΕΡΕΣ], από τότε που ξεκινήσαμε φαγάκι, θηλάζει 5 φορές την ημέρα και το βράδυ ξυπνάει κάθε 1 με 1μιση ώρα!!!Το βιβλίο που προτείνετε το διάβασα και προσπαθώ να το εφαρμόσω, αλλά προς το παρόν δεν έχω δει βελτίωση (γιατί μεσολάβησαν και τα δοντάκια μας). Εσείς το εφαρμόσατε; Είδατε διαφορά; Κάνατε και τίποτα άλλο για να αποθηλάσετε τη νύχτα;

ΒΟΗΘΕΙΑ :-D πρώην (εύχομαι) ομοιοπαθούσες... θέλω να κοιμηθώ ένα 3ωρο σερί :?, ΜΠΟΡΩ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Αντιμετωπίζω κι'εγώ το ίδιο πρόβλημα,με τίποτα δεν μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ εύκολα και μετά ανά 1μιση με δύο ώρες ξυπνάει συνέχεια.

Πιπίλα δεν δέχεται με τίποτα και ο μόνος τρόπος για να ξανακοιμηθεί είναι να θηλάσει και αυτό όμως αρκετές φορές δεν φτάνει με αποτέλεσμα να τον παίρνω στο κραβάτι μου και να κάνω εγώ την πιπίλα ακόμα και για ολόκληρο βράδυ.¨Εχω πιαστεί ολόκληρη,πονάει η πλάτη μου και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια.Το ξέρω θα μου πείτε είναι πολύ μικρός ακόμα αλλά πραγματικά είμαι κομμάτια γιατί δεν έχω βοήθεια και είμαι μόνη.Να σημειώσω ότι και την υπόλοιπη μέρα κοιμάται 2 20λεπτα.Ε Λ Ε Ο Σ!!!!

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !!!!Είμαι ομοιπαθούσα απο όταν ο μικρός έγινε 8 μηνών και από τότε κάθε νύχτα με ξυπνάει κάθε 2 ώρες , μπορώ να πω πως τις τελευταίες μέρες ξυπνάει κάθε 3 ώρες :-D . Να ξέρετε πως είναι εντελώς φυσιολογικό αυτό που γίνεται και δεν χρειάζεται να το συζητάτε με άλλες μάμαδες ή πεθεροκουνιάδες , γιατί θα σας πουν πως κάτι φταίει , το μωρό δεν χορταίνει και δως του ξένο γάλα , το έχετε κακομάθει κτλ . Από τότε που το φιλοσόφησα έπαψε να με ενοχλεί και να το σκέφτομαι , αφού αν δεν ξυπνήσει καμιά φορά τόσο συχνά όσο με έχει συνηθίσει , σηκώνομαι και τον κοιτάω μήπως έπαθε κάτι:lol::lol::lol: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !!!!Είμαι ομοιπαθούσα απο όταν ο μικρός έγινε 8 μηνών και από τότε κάθε νύχτα με ξυπνάει κάθε 2 ώρες , μπορώ να πω πως τις τελευταίες μέρες ξυπνάει κάθε 3 ώρες :-D . Να ξέρετε πως είναι εντελώς φυσιολογικό αυτό που γίνεται και δεν χρειάζεται να το συζητάτε με άλλες μάμαδες ή πεθεροκουνιάδες , γιατί θα σας πουν πως κάτι φταίει , το μωρό δεν χορταίνει και δως του ξένο γάλα , το έχετε κακομάθει κτλ . Από τότε που το φιλοσόφησα έπαψε να με ενοχλεί και να το σκέφτομαι , αφού αν δεν ξυπνήσει καμιά φορά τόσο συχνά όσο με έχει συνηθίσει , σηκώνομαι και τον κοιτάω μήπως έπαθε κάτι:lol::lol::lol: !!!!

 

χεχε!μια απο τα ιδια!λεω, μωρο ειναι κ ειναι φυσιολογικο!και τελεια!:D

 

δεσποινα βαζεις μαξιλαρια παντου:

-στην πλατη σου για να σε στηριζει,

-μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια για να συγκρατουν το βαρος και να μην "τραβανε" κατω τη μεση,

-το χερι σου κατω απο το μαξιλαρι που εχεις το κεφαλι σου και επισης να ειναι οσο πιο βολικο γινεται στον ωμο σου για να σε στηριζει σωστα κ να μην ειναι πολυ ψηλα ή πολυ χαμηλα ο αυχενας.

 

κ υπομονη......

Link to comment
Share on other sites

χεχε!μια απο τα ιδια!λεω, μωρο ειναι κ ειναι φυσιολογικο!και τελεια!:D

 

δεσποινα βαζεις μαξιλαρια παντου:

-στην πλατη σου για να σε στηριζει,

-μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια για να συγκρατουν το βαρος και να μην "τραβανε" κατω τη μεση,

-το χερι σου κατω απο το μαξιλαρι που εχεις το κεφαλι σου και επισης να ειναι οσο πιο βολικο γινεται στον ωμο σου για να σε στηριζει σωστα κ να μην ειναι πολυ ψηλα ή πολυ χαμηλα ο αυχενας.

 

κ υπομονη......

 

θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και ελπίζω να δω βελτίωση.Μέχρι τώρα δεν εβαζα μαξιλάρι στη μέση έχω αγοράσει όμως ένα μαξιλάρι για ύπνο ανατομικό και με βοηθάει πολύ!Και ναι όπως λές και εσύ υπομονή χρειάζεται:)

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχοντούλα... σνιφ σνιφ... γιατί μου το 'κανες αυτό;;;;;!!!! Δηλαδή, ενώ κοιμόταν το βράδυ, ξεκίνησε 8 μηνών να ξυπνάει και συνεχίζει ακόμη και σήμερα που μιλάμε :shock:! Βαράτε βιολιτζήδες!!!

Όσο για πεθερομαμάδες και ΣΙΑ, αυτές δεν μου λένε τίποτα. Έχουν απελπιστεί και το έχουν πάρει απόφαση ότι θα κάνω ότι θέλω εγώ... Αλλά η αϋπνία ρε κορίτσια δεν παλεύεται! Ένα βράδυ πετάχτηκα σαν ελατήριο γιατί μπερδεύτηκε ο εγκέφαλός μου και δεν θυμόμουν αν είχα το μωρό δίπλα μου, στο κρεβατάκι τού ή μου είχε πέσει απ' τα χέρια;:oops:

 

Τελικά αυτό το βιβλίο το έχει εφαρμόσει κανείς να μας πει αν έχει αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

χεχε!μια απο τα ιδια!λεω, μωρο ειναι κ ειναι φυσιολογικο!και τελεια!:D

 

δεσποινα βαζεις μαξιλαρια παντου:

-στην πλατη σου για να σε στηριζει,

-μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια για να συγκρατουν το βαρος και να μην "τραβανε" κατω τη μεση,

-το χερι σου κατω απο το μαξιλαρι που εχεις το κεφαλι σου και επισης να ειναι οσο πιο βολικο γινεται στον ωμο σου για να σε στηριζει σωστα κ να μην ειναι πολυ ψηλα ή πολυ χαμηλα ο αυχενας.

 

κ υπομονη......

 

Εμένα η στάση δεν με κουράζει, αλλά υπάρχουν νύχτες που αυτό το πιπίλισμα μπορεί να μου τη δώσει άσχημα και μου 'ρχεται το εγκεφαλικό απ' τα νεύρα. Σαν κάποιος να μου χτυπάει με το δάχτυλο τον ώμο για 5-6 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η στάση δεν με κουράζει, αλλά υπάρχουν νύχτες που αυτό το πιπίλισμα μπορεί να μου τη δώσει άσχημα και μου 'ρχεται το εγκεφαλικό απ' τα νεύρα. Σαν κάποιος να μου χτυπάει με το δάχτυλο τον ώμο για 5-6 ώρες!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ο δικός μου πέρασε μια αντίστοιχη φάση στον 10ο,11ο και 12ο μήνα όπου το βράδυ θήλαζε συνεχόμενα με ΤΡΙΛΕΠΤΑ διαλείμματα από τις 2 τα ξημερώματα μέχρι 8 το πρωί. Νομίζω ότι έφτασα στα όριά μου πολλές φορές. Ενα βράδυ είχα αγανακτήσει τόσο που έφυγα από το δωμάτιο και τον άφησα με το μπαμπά του. Το αποτέλεσμα; Ξύπνησε και έκλαιγε και μείναμε ξύπνιοι και οι τρεις. Τους είχα αφήσει και ημουν σε άλλο δωμάτιο για πάνω από μία ώρα.Θυμάμαι που τότε είχα νιώσει τόσο εγκλωβισμένη που έλεγα ότι και να θέλω να κόψω τον θηλασμό δεν θα τα κατάφερνα. Πάντα όμως κάτι μαγικό γίνεται και τα δεδομένα αλλάζουν.Μια μέρα έτσι απλά σταμάτησε να θηλάζει ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ και ξύπναγε κάθε 1 με 2 ώρες και θήλαζε για κανένα πεντάλεπτο.

Αυτό που σε κάποια άλλη θα ακούγονταν μαρτύριο για εμένα ήταν ανακούφιση.Μέχρι και σήμερα συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο εκτός από κάποιες φορές που μπορεί να ξυπνήσει και στο μισάωρο. Αυτό που θέλω να σου πω είναι αντίστοιχο με αυτό που σου είπε η Αρχοντούλα.

Το έχω φιλοσοφήσει το πράγμα.Βλέπω ότι το μωράκι μου αλλάζει συνέχεια και περνάει από τόσο διαφορετικές φάσεις, εγώ προσωπικά τις παίρνω ως δεδομένες και προσπαθώ να προσαρμοστώ με αυτές. Θυμάμαι επίσης που όταν ήταν 4 μηνών και έλεγα ότι το μικρό μου κοιμόταν όλο το βράδυ άλλες μητέρες μου έλεγαν " μην επαναπαύεσε!τα παιδιά αλλάζουν φάσεις". Όπως και έγινε. Τώρα το έχω πάρει απόφαση και μπορώ να σου πω ότι κοιμάμαι πιο βαριά από ποτέ.Τον έχω δίπλα μου με μαξιλάρι στη μέση μου και ασυναίσθητα πια όταν νιαουρίζει γυρνώ προς το μέρος του και θηλάζει.

 

Υπομονή. Νομίζω ότι βοηθάει να ακούς και να μοιράζεσαι ανάλογες εμπειρίες

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχοντούλα... σνιφ σνιφ... γιατί μου το 'κανες αυτό;;;;;!!!! Δηλαδή, ενώ κοιμόταν το βράδυ, ξεκίνησε 8 μηνών να ξυπνάει και συνεχίζει ακόμη και σήμερα που μιλάμε :shock:! Βαράτε βιολιτζήδες!!!

Όσο για πεθερομαμάδες και ΣΙΑ, αυτές δεν μου λένε τίποτα. Έχουν απελπιστεί και το έχουν πάρει απόφαση ότι θα κάνω ότι θέλω εγώ... Αλλά η αϋπνία ρε κορίτσια δεν παλεύεται! Ένα βράδυ πετάχτηκα σαν ελατήριο γιατί μπερδεύτηκε ο εγκέφαλός μου και δεν θυμόμουν αν είχα το μωρό δίπλα μου, στο κρεβατάκι τού ή μου είχε πέσει απ' τα χέρια;:oops:

 

Sonar μου σε καταλαβαίνω πως νιώθεις και εγώ στην αρχή επειδή το πρώτο μου παιδί δεν είχε ξυπνήσει ποτέ και δεν το είχα θηλάσει καθόλου , πίστευα πως με τον μικρό κάτι κάνω λάθος , ότι πεινάει κτλ και αναρωτιόμουνα τι να φταίει . Τελικά είναι θέμα παιδιού και αν το ψάξουμε και από ανθρωπολογικής άποψης είναι εντελώς φυσιολογικό . Από τότε που το συνειδητοποίησα έπαψε έντελως να με ενοχλεί και να το σκέφτομαι . Βέβαια υπήρξαν και βράδια που πηγαινοέρχομουν με τα στήθη τόπλες σαν την τρελή και τα είχα παίξει από την αυπνία , τον παίρνω στο κρεβάτι μου , αλλά κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο και όταν είμαστε μαζί δεν μπορώ να κοιμηθώ, εκεί που κοιμάται παίρνει φόρα και προσγειώνεται πάνω στο κεφάλι μου , αφού μια φορά που έγινε δεν ήξερα τι με είχε χτυπήσει μες στο σκοτάδι :lol::lol::lol: , οπότε σηκώνομαι κάθε φορά που ξυπνάει και πηγαινοέρχομαι . Υπήρξαν πολλές νύχτες που ξυπνούσε κάθε 2 ώρες από τις εννιά το βράδυ μέχρι το άλλο πρωί , και ενώ παίρνει πιπίλα , εαν ξυπνήσει και κάνω το λάθος να δώσω πιπίλα , θα μας ακούσει όλο το τετράγωνο . Τις τελευταίες 3 νύχτες έχει ξυπνήσει μόνο 2 φορές:-D , λέτε να πλησιάζει η στιγμή που θα κοιμάμαι συνεχόμενα ;:roll:

Υπομονή , υπομονή και κάποια στιγμή θα μας λυπηθούν!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 3 νύχτες έχει ξυπνήσει μόνο 2 φορές:-D , λέτε να πλησιάζει η στιγμή που θα κοιμάμαι συνεχόμενα ;:roll:

Υπομονή , υπομονή και κάποια στιγμή θα μας λυπηθούν!!!:lol:

 

Μονο 2 φορές???

Αχ τέτοια ακούω και ελπίζω και εγώ να κοιμηθεί λίγο και στην κούνια του στο δωμάτιό του που είναι άθικτη

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπήρξαν και βράδια που πηγαινοέρχομουν με τα στήθη τόπλες σαν την τρελή και τα είχα παίξει από την αυπνία , τον παίρνω στο κρεβάτι μου , αλλά κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο και όταν είμαστε μαζί δεν μπορώ να κοιμηθώ, εκεί που κοιμάται παίρνει φόρα και προσγειώνεται πάνω στο κεφάλι μου , αφού μια φορά που έγινε δεν ήξερα τι με είχε χτυπήσει μες στο σκοτάδι :lol::lol::lol: , οπότε σηκώνομαι κάθε φορά που ξυπνάει και πηγαινοέρχομαι .

Έτσι ακριβώς! Και στο τόπλες μοιάζουμε (αφού απορώ αν ο άντρας μου θα δείξει ποτέ ξανά ενδιαφέρον μετά από την ΥΠΕΡέκθεση:oops:) και κλωτσιά στο μάτι έχω φάει! Οπότε ορκίστηκα μέχρι να πέσω κάτω απ' την κούραση να τον βάζω στην κούνια του, την οποία βέβαια την έχω δίπλα στο κρεβάτι μου.

 

Άντε με το καλό ένας χορταστικός ύπνος, να παίρνουμε σειρά και οι νεότερες (μαμάδες) :D!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκια μου δεν ξέρω τέλικα τι είναι πιο καλό , μάλλον αυτοματιάστηκα:lol:!!!! Ο μικρός μου ξύπνησε σήμερα στις 3μιση τη νύχτα και μετά δεν ξανά κοιμόταν με τίποτα , τον θήλασα και τον πήγα να τον βάλω στην κούνια και δεν ήθελε με τίποτα , τέλικα κάπως τον κατάφερα , αλλά αντί να κοιμηθεί στην αρχή τραγούδαγε και μετά χοροπήδαγε!!! Κατά τις 4μίση άρχισε να φωνάζει και να κλαίει και τον πήρα στο κρεβάτι μου , όπου και εκεί χοροπήδαγε και τραγούδαγε μέχρι τις 5μιση που κοιμήθηκε!

Το έχει ξανά κάνει και άλλες 4 φορές και είναι πολύ χειρότερο απο το να πηγαινοέρχομαι και να ξανά κοιμάμαι , η αυπνία με έχει τσακίσει σήμερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκια μου δεν ξέρω τέλικα τι είναι πιο καλό , μάλλον αυτοματιάστηκα:lol:!!!! Ο μικρός μου ξύπνησε σήμερα στις 3μιση τη νύχτα και μετά δεν ξανά κοιμόταν με τίποτα , τον θήλασα και τον πήγα να τον βάλω στην κούνια και δεν ήθελε με τίποτα , τέλικα κάπως τον κατάφερα , αλλά αντί να κοιμηθεί στην αρχή τραγούδαγε και μετά χοροπήδαγε!!! Κατά τις 4μίση άρχισε να φωνάζει και να κλαίει και τον πήρα στο κρεβάτι μου , όπου και εκεί χοροπήδαγε και τραγούδαγε μέχρι τις 5μιση που κοιμήθηκε!

Το έχει ξανά κάνει και άλλες 4 φορές και είναι πολύ χειρότερο απο το να πηγαινοέρχομαι και να ξανά κοιμάμαι , η αυπνία με έχει τσακίσει σήμερα!!!!

 

Αν θέλεις μπορείς να παίρνεις κουράγιο και να σκέφτεσαι οτι και εγώ χθές δεν κοιμήθηκα καθόλου.Ανα μια ώρα εγερτήριο και σε κάποια φάση,δεν ξέρω τι ώρα ήταν,έχω σταματήσει να κοιτάω το ρολόι και απλά περιμένω να ξημερωσεί δεν κοιμόταν με τιπότα.Ακόμα και στο κρεβάτι μας τον πήρα άλλα τίποτα!Και τώρα έχει ένα τρίωρο που κοιμάται και δεν ξυπνάει με τίποτα οπότε προβλέπω πως και σήμερα το βράδυ θα περάσω τα ίδια!!!!

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς! Και στο τόπλες μοιάζουμε (αφού απορώ αν ο άντρας μου θα δείξει ποτέ ξανά ενδιαφέρον μετά από την ΥΠΕΡέκθεση:oops:) και κλωτσιά στο μάτι έχω φάει! Οπότε ορκίστηκα μέχρι να πέσω κάτω απ' την κούραση να τον βάζω στην κούνια του, την οποία βέβαια την έχω δίπλα στο κρεβάτι μου.

τελικα ειμαστε πολλες!! χα χααα... μια απο τα ιδια κ μενα ο συζηξ :shock:.

και γω την βαζω στο κρεβατακι της μετα απο το θηλασμο, αλλα μετα απο 2-3 ξυπνηματα δεν αντεχω αλλο και μας βρισκει το ξημερωμα αγκαλιτσα;)

Link to comment
Share on other sites

ειχα παραβρεθει σε μια συναντηση της LLL οπου το βασικο θεμα ηταν ο νυχτερινος θηλασμος..

βρεθηκα αναμεσα σε 30 γυναικες απο τις οποιες οι 20 θηλαζαν πανω απο χρονο και ΟΛΕΣ ΜΑΣ ειχαμε το ιδιο θεμα..οτι τα μωρα μας ξυπνανε να θηλασουν ειτε απο πεινα ειτε απο αναγκη για πιπιλισμα πανω απο 1-2 φορες την νυχτα..και οτι σαφως εμεις οι μαμαδες ψοφαμε..

 

Μαλιστα υπηρχαν και κοπελες που ενω τα μικρα τους ως βρεφη δεν ειχαν θεμα με τον βραδυνο υπνο τελικα μετα απο τον 7-8ο μηνα οπου ειχαν εισαχθει και οι στερεες αρχισαν να το..ξενυχτανε..

 

η γενικη αποψη ηταν οτι αυτο συμβαινει επειδη το παιδι μετα τους 6-7 μηνες γινεται πιο κινητικο αρα πιο δραστηριο και πιο κοινωνικο αυξανοντας παραλληλα τις αναγκες του ειτε διατροφικες ειτε ψυχολογικες..μαλιστα λεχθηκε πολλακις οτι το διαστημα 12-18 μηνων ειναι και το ζενιθ αυτου του φαινομενου ενω μετα καπως καταλαγιαζει..

 

συνεπως ο καθενας κρινει αναλογα με τις αντοχες και τις επιθυμιες του..

 

εγω προσωπικα για να μπορω να ανταπεξελθω σε ολο αυτο σε συνδυασμο με τις υποχρεωσεις μου σε δουλεια και σπιτι εχω αποφασισει να τηρησω το co sleeping με το οποιο κοστος, πραγμα για το οποιο αν με ρωτουσατε περσι θα ειμουν κατηγορηματικα αρνητικη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...