Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?


Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)  

758

  1. 1. Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)

    • Με φυσιολογικό τοκετό
    • Με καισαρική


Recommended Posts

Αμάν μ'αυτές τις καισαρικές στην Ελλάδα. Στη Δυτ. Ευρώπη πώς γεννάνε οι γυναίκες στα σπίτια (καλά υπερβολή κι αυτό), δεν τυλίγονται εκεί με τον ομφάλιο λώρο, δεν πέφτουν οι παλμοί τους κλπ? Για να ψηφίσουμε να δούμε τι ποσοστό γεννά τελικά με φυσιολογικό τοκετό και τι με καισαρική... Προσωπικά από 5 φίλες μου που έχουν παιδάκι, μόνο 1 έχει γεννήσει φυσιολογικά. Τραγικό ποσοστό ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα, εδώ στην Ελλάδα έχουμε και πληθώρα γιατρών.

Στην Δυτική Ευρώπη αντίθετα, έχουν έλλειψη γιατρών.

Η στατιστική δεν είναι πάντα σωστή, άν δεν μπαίνουν όλα τα δεδομένα στο τραπέζι.

Σαφώς το παρακάνουμε στην Ελλάδα "με το μαχαίρι" όλα, παλμοί, λώροι, 38 εβδομάδες μάξιμουμ κύηση στην εξωσωματική , αλλά κι οι Δυτικοευρωπαίοι το παρακάνουν με την έλλειψη παρακολούθησης πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ σύνθετο: έχει να κάνει με την κοινωνική/υγειονομική πολιτική της χώρας (εδώ την ιδιωτική πρωτοβουλία την ενθαρρύνουμε πολύ), την κουλτούρα της κοινωνίας (περιστρέφεται γύρω από τα παιδιά σε σημείο απίστευτο οπότε έτσι ενθαρρύνεται η υπερβολή-οι γονείς είναι διατεθιμένοι να δώσουν μια περιουσία για τη γέννα κλπ) και φυσικά έχουμε υπερπληθώρα μαιευτήρων που βγάζουν όλοι πολύ καλά λεφτά...Ασε που η επίτοκος δεν είναι σε θέση να εκφέρει γνώμη περί καισαρικής την κρίσιμη ώρα. Απλά νιώθω ότι το πράγμα έχει εκτροχιαστεί εντελώς κρίνοντας από αυτά που έχω δει στο φιλικό μου περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

την κουλτούρα της κοινωνίας (περιστρέφεται γύρω από τα παιδιά σε σημείο απίστευτο οπότε έτσι ενθαρρύνεται η υπερβολή-οι γονείς είναι διατεθιμένοι να δώσουν μια περιουσία για τη γέννα κλπ)

 

Αφού δε γεννάμε, ένα, δύο παιδιά με το ζόρι, κι αυτά μετά τα 30 - 35 συνήθως :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ προσπαθούσα να ανοίξω ψηφοφορία κι εγω χτες αλλά κατι έκανα λάθος και βλέπω οτι είσαστε μεσα στο μυαλό μου :)

 

Ε μα κι εγω έχω αγανακτήσει με αυτή την κατάσταση πια...νομίζω ότι οι μισές κοπέλες εδω θα έχουν κάνει καισαρική!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ προσπαθούσα να ανοίξω ψηφοφορία κι εγω χτες αλλά κατι έκανα λάθος και βλέπω οτι είσαστε μεσα στο μυαλό μου :)

 

Ε μα κι εγω έχω αγανακτήσει με αυτή την κατάσταση πια...νομίζω ότι οι μισές κοπέλες εδω θα έχουν κάνει καισαρική!!

Πολλές τη ζητάνε οι ίδιες, μην πω την απαιτούν κιόλας!Κι εγώ θα είχα κάνει το ίδιο αν δεν είχα τη γιατρό που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω πως πολλές γυναίκες τη ζητάνε και πραγματικά αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα!!!! Ζούμε σε μια τόσο φυγόπονη κοινωνία :(

Πολύς κόσμος πια φοβάται το φυσιολογικό και ζητάνε το εύκολο, το αφύσικο αδιαφορώντας για τυχόν συνέπειες....η κοινωνία της εύκολης λύσης (δεν αναφέρομαι φυσικά σε περιπτώσεις οπου απαιτήται ιατρικά καισαρική)....εδω ξέρω κοπέλες που φοβούνται να βρεθούνε στη φύση και στα δέντρα!!!! Νιώθουν ασφάλεια στο τσιμέντο μόνο!!!

Ειναι να τραβάς πια τα μαλλιά σου.....

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια μην κατακρινετε τις καισαρικες και τους γιατρους.εγω ειχα σοβαρο προβλημα υγειας και εκανα καισαρικη.επισης εμαθα το εξης απο εγκυρη πηγη,πολλες εγκυες με γυναικολογικα προβληματα γεννουν με καισαρικη και ριχνουν το φταιξιμο στο γιατρο για να μην μαθουν οι οικιοι ή και ο συζυγος ακομα οτι υπαρχει καποιο προβλημα.

επισης καποιες φορες ειναι καλυτερη η καισαρικη,οπως προωρος τοκετος.ειχα γνωστη οικογενεια που ο γιατρος επεβαλε φυσιολογικη γεννα και το προωρο γεννηθηκε με πολλα προβληματα,και εγω προωρα γεννημενη ειμαι με φυσιολογικο τοκετο και ολα ηταν καλα.

επισης εχω μια κολλητη που γεννησε με 20 βαθμους μυωπια φυσιολογικα-γιατι ετσι ηθελε.ο οφθαλμιατρος μου που ειναι κορυφη μου ειπε οτι αυτο ηταν εγκλημα.τωρα η κοπελα δεν τα νιωθει και τοσο καλα τα ματια της-ισως φταιει και ο τοκετος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο αλλά αν χρειαστει σε επόμενη γεννα να υποστώ την καισαρική εφόσον έιναι αναγκη θα το κάνω, δεν έιναι και το τελος του κόσμου, εξάλλου έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου ότι δεν θα το κάνει για τη δική του ευκολία...

 

Πάντως τις 5 μερες που έμεινα στο μαιευτήριο πέρασαν 4 κοπελες από το δωματιο που ήμουν... Μόνο εγώ και άλλη μια είχαμε γεννήσει φυσιολογικά.. Και οι περισσότερες γνωστές μου στη συντριπτική πλειοψηφία με καισαρική γέννησαν...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου, χωρίς ν' αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα, πίεζε το γιατρό της να της κάνει ντε και σώνει καισαρική.

Το επιχείρημά της ήταν πως... αν γεννήσει φυσιολογικά, δεν θα μπορεί να ευχαριστηθεί τις επαφές με τον άντρα της όπως παλιά γιατί θα έχει "ξεχειλώσει" :shock:

Ευτυχώς ο γιατρός της δεν την άκουσε και η κοπελιά γέννησε φυσιολογικά...

Όπως είπε και η yogini, υπάρχουν άνθρωποι που ζητάνε το εύκολο και το βολικό, χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φίλη μου, χωρίς ν' αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα, πίεζε το γιατρό της να της κάνει ντε και σώνει καισαρική.

Το επιχείρημά της ήταν πως... αν γεννήσει φυσιολογικά, δεν θα μπορεί να ευχαριστηθεί τις επαφές με τον άντρα της όπως παλιά γιατί θα έχει "ξεχειλώσει" :shock:

Ευτυχώς ο γιατρός της δεν την άκουσε και η κοπελιά γέννησε φυσιολογικά...

Όπως είπε και η yogini, υπάρχουν άνθρωποι που ζητάνε το εύκολο και το βολικό, χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες...

 

Ε, καλά, συγγνώμη κιόλας αλλά αυτή είναι η πιο ηλιθια δικαιολογία που έχω ακούσει :? Προτιμούσε να φάει το χειρουργείο γι' αυτόν το λόγο??

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου, χωρίς ν' αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα, πίεζε το γιατρό της να της κάνει ντε και σώνει καισαρική.

Το επιχείρημά της ήταν πως... αν γεννήσει φυσιολογικά, δεν θα μπορεί να ευχαριστηθεί τις επαφές με τον άντρα της όπως παλιά γιατί θα έχει "ξεχειλώσει" :shock:

Ευτυχώς ο γιατρός της δεν την άκουσε και η κοπελιά γέννησε φυσιολογικά...

 

 

Δεν κατακρίνω την καισαρική όταν πρέπει να γίνεται αλλά όταν γίνεται απο οξεία ηλιθιότητα γιατρού ή μητέρας.

όσο κι αν φαίνεται ακίνδυνη ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τις συνέπειες ενός χειρουργείου στον οργανισμό. Το σώμα δεν ξεχνάει ποτέ ουτε τις ναρκώσεις όυτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για την Αθηνα αλλα στην Θεσσαλονικη για να γεννησεις φυσιολογικα θελει μεσων :D ολες την τελευταια στιγμη κατι παθαινουν και πρεπει να κανουν καισαρικη :D ειλικρινα σας το λεω να φανταστητε απο ολες τιε φιλες μου και γνωστες μονο εγω γεννησα φυσιολογικα :D τις μιας ειχε γινει κομπος ο ομφαλιος λωρος , τις αλλης αργουσε το παιδι 6 ωρες και εγω η χαζη με τοσα προβληματα πηγα να γεννησω στο νοσοκομειο για να μην φαω κι αλλο μαχαιρι

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου, χωρίς ν' αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα, πίεζε το γιατρό της να της κάνει ντε και σώνει καισαρική.

Το επιχείρημά της ήταν πως... αν γεννήσει φυσιολογικά, δεν θα μπορεί να ευχαριστηθεί τις επαφές με τον άντρα της όπως παλιά γιατί θα έχει "ξεχειλώσει" :shock:

Ευτυχώς ο γιατρός της δεν την άκουσε και η κοπελιά γέννησε φυσιολογικά...

Όπως είπε και η yogini, υπάρχουν άνθρωποι που ζητάνε το εύκολο και το βολικό, χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες...

 

Ε, καλά, συγγνώμη κιόλας αλλά αυτή είναι η πιο ηλιθια δικαιολογία που έχω ακούσει :? Προτιμούσε να φάει το χειρουργείο γι' αυτόν το λόγο??

 

Ναι, προτιμούσε το χειρουργείο. Όταν μου το είπε έμεινα κάγκελο!

Η ίδια κοπέλα αρνήθηκε κατηγορηματικά να θηλάσει τη μικρή της, για τους ίδιους περίπου λόγους (η δικαιολογία ήταν πως το στήθος το έχει συνδυάσει με άλλα πράγματα, πιό "ευχάριστα" κι όχι με το μωρό, και δεν ήθελε να της πέσει).

Τι να πεις; Πραγματικά αναρωτιέμαι αν τελικά την ήθελε τη μπέμπα της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον δεν θα ήταν και η καλυτερή της που ήταν εγκυος γενικά, απ' αυτά που λες :shock:

 

Εγώ πάλι λέω ότι απλά δεν θα κάνει άλλο παιδί γιατί δεν της πάει η μητρότητα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ασε εχω κι εγω μια τέτοια γνωστή και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί κράτησε το παιδί αφού τα βλέπει όλα μαύρα και εκνευριστικά και ανυπομονεί να το σουτάρει στη μάνα της.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να μην απαντήσω γιατί θα πω καμια χοντρή κακια για την εν λόγω κυρία... Βρε τι τραβάνε κι αυτές οι γιαγιαδες... Ήθελα να ξερα αφού μερικες δεν είναι φτιαγμενες για παιδια, γιατι τα κάνουν τα έρμα??

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές αναρωτίεμαι κι εγώ πως ο Θεός δίνει παιδια σε τέτοιους ανθρώπους και δεν τα δίνει σε άλλους που προσπαθούν χρόνια να κάνουν και δεν μπορούν. Αλλά Θεός είναι!

Τώρα για τις καισαρικές κι εδω στο Ηράκλειο το έχουν παρακάνει. Ολές ακούς ότι γεννάνε με καισαρική. Οταν υπάρχει πρόβλημα το καταλαβαίνω, αλλά όλες πια έχουν πρόβλημα. Πως οι μαμάδες και οι γιαγίαδες μας γεννούσαν φυσιολογικά. Εντάξει δεν ήταν πάντα ρόδινα τα πράγμα κι εκεί, αλλα μου κάνει εντύπωση.

Εμένα ο γιατρός μου, μου είπε ότι ο πλακούντας μου είναι ακόμη χαμηλά 3 εκ. από τον τράχηλο. Αν δεν ανεβει μέχρι να έρθει η ώρα, ίσως προχωρήσουμε σε καισαρική. Δεν μου άρεσε καθόλου η ιδέα και έκανα μερικέ μέρες να συνέλθω απο το σοκ. Το πήρα πολύ βαριά. Αλλά εγω κάνω θετικές σκέψεις ότι τελικά θα την αποφύγω και θα φέρω την μπέμπα μου στον κόσμο φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τις καισαρικές κι εδω στο Ηράκλειο το έχουν παρακάνει. .

 

Κι εμένα αυτό είναι το άγχος μου... Μη μου πει ο γιατρός μου να κάνω καισαρική ενώ δεν είναι απαραίτητο... Φυσικά και θέλω το καλό του μωρού μου και αν θέσει τέτοιο ζήτημα θα το δεχτώ γιατί δεν έχω τις ιατρικές γνώσεις για να φέρω αντίθετη άποψη.. Θα ζητήσω όμως αναλυτική ενημέρωση για το λόγο που πρέπει να κάνω καισαρική. Πάντως βρε belly κι εγώ από Ηράκλειο είμαι αλλά οι περισσότερες φίλες μου έχουν γεννήσει φυσιολογικά και μάλιστα χωρίς πρόκληση... Αν θέλεις, στείλε μου πμ για το που θα γεννήσεις και ποιον γιατρό έχεις... Σου εύχομαι πάντως όλα να πάνε καλά και να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι. Γιατί σε τελική ανάλυση το μεγαλύτερο άγχος μας είναι αυτό. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ!! Όλα τα άλλα ξεχνιούνται...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά της ψηφοφορίας πάντως μέχρι στιγμής είναι απογοητευτικά! πολύ χαρακίρι πέφτει κορίτσια, ΠΑΝ-ΣΙΚ κοπτοραπτική το έχουμε κάνει το άθλημα

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι δυνατόν να έχουν μόνο οι Ελληνίδες προβλήματα στη γέννα :twisted::twisted::twisted:

 

Ψιλό γαζί μας δουλεύουν οι γιατρούληδες που τους εμπιστευονται και αρκετές κοπέλες με κλειστά τα μάτια!

Πάντως τα θέλει κι ο κ_λος μας γιατι βλέπω πολλές που λένε "ας έρθει το μωράκι μου γερό να ειναι και ας κάνω και καισαρικη"

 

....βρε γερό να' ναι σίγουρα αλλά όποια το λεει αυτό το νυστέρι το έχει σίγουρο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε yogini τι θα πρέπει να κάνω αν μου πει ο γιατρός ότι πρέπει να γεννήσω με καισαρικη? Να επιμείνω? Γιατροί είμαστε να ξέρουμε? Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά... Εγώ επέλεξα το γιατρό μου γιατί εκτός από καλός επιστήμονας είναι και σωστός σαν άνθρωπος. Του έχω εμπιστοσύνη... Για πρότεινε κάτι που μπορούμε να κάνουμε από τη στιγμή που μας λέει ο γιατρός ότι πρέπει να γεννήσουμε με καισαρική??????? Σαφώς και δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι... Αλλά πες μου τι μπορούμε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε yogini τι θα πρέπει να κάνω αν μου πει ο γιατρός ότι πρέπει να γεννήσω με καισαρικη? Να επιμείνω? Γιατροί είμαστε να ξέρουμε? Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά... Εγώ επέλεξα το γιατρό μου γιατί εκτός από καλός επιστήμονας είναι και σωστός σαν άνθρωπος. Του έχω εμπιστοσύνη... Για πρότεινε κάτι που μπορούμε να κάνουμε από τη στιγμή που μας λέει ο γιατρός ότι πρέπει να γεννήσουμε με καισαρική??????? Σαφώς και δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι... Αλλά πες μου τι μπορούμε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις...[/quote

 

Εμένα άμα ο καλός μου ο γιατρούλης μου κάτι τέτοιο ας πούμε θα πάω επιτόπου να πάρω κι άλλη γνώμη...και οχι μονο μια αλλα τουλάχιστον 2! Έτσι αιντε αιντε επειδή μου ειπε αυτός κατι εγω θα τον πιστέψω στα τυφλά;

Δεν χρειάζεται να εχεις γνώσεις ιατρικής αλλά λίγο πονηριά και κριτική ικανότητα σ'αυτά τα πράγματα. Εγω όταν έχουμε άλλα κι αλλα πάμε σε 2-3 γιατρούς να πάρουμε κι άλλη γνώμη.

Δηλαδή δεν κατάλαβα με όλα αυτά που ακούς εδω νομίζεις ότι όλοι οι γιατροί ειναι άθως περιστέρες και οι Ελληνίδες της νέας γενιάς ανίκανες να γεννήσουν ένα παιδι!!!!!

 

Εγω σαν Ιωάννα πάντως δεν άφηνα τον εαυτούλη μου και το σώμα μου φάει χειρουργείο σε ηλικία 28 ετών έτσι αψήφιστα. Θεωρώ την καισαρική τομή σοβαρή επέμβαση που πρέπει να γίνεται μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις...και έτσι αναγράφεται και βιβλιογραφικά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...