Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιοθεραπείες νεογνών


Εμπιστεύεστε τους γιατρούς;  

300

  1. 1. Εμπιστεύεστε τους γιατρούς;

    • Ναι
    • Όχι
    • Μερικές φορές
    • Δεν το ψάχνω.


Recommended Posts

Από όσο γνωρίζω όλα τα πρόωρα πρέπει να κάνουν κάποιες φυσιοθεραπείες. Στην αρχή είναι μόνο για τον έλεγχο νευρολογικά και αργότερα ορθοπεδικά. Εμείς τις ξεκινήσαμε πριν ένα χρόνο και τα έχω πάρει πολύ άσχημα. Στο νοσοκομείο που ακόμα η μπέμπα ήταν στην θερμοκοιτίδα μου είπε η τύπισα ότι πρέπει να πάμε για 4-5 επισκέψεις. Φυσικά όταν πήγαμε μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε λίγο παραπάνω και μας έγραψε ασκήσεις να τις πάμε στο ΙΚΑ για επιτροπή και έγκριση. Το κάναμε και αυτό και ο καιρός πέρναγε. Κάθε φορά μας έλεγε να κάνουμε ασκήσεις, τις οποίες δεν κάναμε και όταν ξαναπηγαίναμε έλεγε,"είδατε; με τις ασκησούλες πάει υπέροχα το παιδάκι, να τις συνεχίσετε". Περάσανε οι 6 μήνες ( αυτό το διάστημα εγκρίνει το ΙΚΑ ) και μας λέει ότι πρέπει να συνεχίσουμε μέχρι να κάτσει και αργότερα να περπατήσει. Ξαναπεράσαμε την ταλαιπωρία του ΙΚΑ και εχθές μας έβγαλε ότι έχει πρόβλημα στα πόδια της και συγκεκριμένα ότι έχει ραιβογονία.

Δεν μπορούσα να μην το ψάξω και να τι είναι. Η ραιβογονία είναι συχνό ορθοπεδικό πρόβλημα και χαρακτηρίζεται από την ύπαρξη κενού μεταξύ των γονάτων. Τα πόδια δηλαδή του παιδιού δίνουν την εντύπωση "παρένθεσης". Συνήθως εμφανίζεται μόλις το παιδί αρχίσει να περπατά και εξαφανίζεται τον 3-4 χρόνο ζωής. Εάν η ραιβογονία είναι έντονη ή δε διορθωθεί μέχρι τα τρίτα γενέθλια του παιδιού, τότε πρέπει να εξεταστεί από το γιατρό για να αποκλειστούν παθολογικές καταστάσεις όπως είναι η ραχίτιδα.

Εκνευρίζομαι απίστευτα όταν υποτιμούν την νοημοσύνη μου και θα κλείσουμε ραντεβού με παιδοορθοπεδικό στο Παίδων να μας πει τι γίνεται. Το μωρό δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και απλά έχει βγάλει κουστούμι η "κυρία" να τις πληρώσουμε. Είναι 70€ η επίσκεψη και τώρα που έχει "πρόβλημα" το παιδί θέλει 600€ το μήνα.

Το χειρότερο είναι ότι έχει γίνει κλίκα με τα 3 νοσοκομεία που πηγαίνει και την συστήνουν. Εαν ο γιατρός μας πει ότι το παιδί δεν έχει τίποτα θα την κάνω ρεζίλι μπροστά στον κόσμο που πάει. :evil: Εσάς σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όχι δεν μου έχει τύχει... αλλά σαφώς και ακούω διάφορα για τους γιατρούς..

 

πιστεύω πως αν έχεις αποδείξεις ότι σας κορόιδευε πρέπει να το κυνηγήσεις όσο δεν πάει.. και να αποζημιωθείτε εσείς... (που την αγωνία σας δεν μπορεί κανείς να αποζημιώσει) και να γλυτώσουν οι επόμενοι έστω από τον συγκεκριμένο..

 

γιατί περίπτωση την περίπτωση να ξεβρωμίσει ο τόπος..

 

Όλοι πρέπει να ψαχνόμαστε και να ενημερωνόμαστε, ειδικά για τα παιδιά μας είναι ασυγχώρητο να μην το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά που πήγαμε συνάντησα μία κυρία που τρελάθηκα με αυτά που μου είπε. Μέχρι να φτάσει το μωρό περίπου 6 μηνών μπαίνουνε και οι γονείς μέσα στο δωμάτιο που γίνετε η φυσιοθεραπεία. Από κει και πέρα σου λένε ότι δεν έίναι σωστό να σε βλέπει γιατί θέλει να έρθει σε σένα και δεν κάνουν τις ασκήσεις. Μου είπε λοιπόν η κυρία ότι πήγαινε και το δικό της παιδάκι και έτυχε μία μέρα να το ακούσει να κλαίει δυνατά και όρμηξε μέσα. Είδε λοιπόν το βλαστάρι της ( τότε 2 χρονών περίπου ) δεμένο σε καρέκλα και μόνο του σε ένα δωμάτιο. Εννοείτε ότι βούτηξε το παιδάκι της τους έβρισε και ούτε ξαναπάτησε αλλά μιας και με μήνυση δεν είναι απαραίτητο ότι θα κέρδιζε κάτι, απλά όταν συναντάει γονείς τους λέει τι είχε συμβεί σε εκείνη. Δεν μπορώ να ξέρω πως μεταχειρίζονται τα παιδάκια όταν τα αφήνουμε μόνα τους και επιβάλλεται να το ψάξω. Όταν είπα το παιδί μόνο του δεν μένει, κάποιες μαμάδες είπανε με ειρωνικό υφάκι, ναι και εγώ δεν ήθελα να το αφήσω αλλά δεν έκανα και έτσι...Ο καθένας ας κρίνει μόνος του. :cry:

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείς βρε desdemona. αλλα γιστί δεν τις κάνεις σπίτι σου να τελειώνεις? δεν έχω καταλάβει γιατί τα βάζεις με τον γιατρό σου για μια διαδικασία πρωτοκόλλου... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν το έγραψα σωστά γιατί δεν το κατάλαβες Βούλα μου. Δεν πάω κόντρα στη γιατρό μας, η παιδίατρος απλά πρότεινε την άλλη και σίγουρα μαθαίνει τι γίνετε γύρω από τα παιδάκια που στέλνει. Δεύτερον δεν είναι φυσιοθεραπείες που μπορούν να γίνουν σπίτι. Στην τελική οι Φυσιοθεραπευτές ΔΕΝ είναι γιατροί, και όταν η παιδίατρος λέει το παιδί έχει διορθώσει την ηλικία του ( δεν θεωρείται πλέον πρόωρο ) και είναι σούπερ το τι μου λέει η άλλη το ακούω βερεσέ. Τη Δευτέρα πάμε στην παιδίατρο για γενικές εξετάσεις και θα το συζητήσω, πάντως στην άλλη δεν πιστεύω να ξαναπατήσουμε. Όσα έγραψα είναι λόγω αγανάκτισης και το σημαντικότερο προειδοποίησης. Αν κάποια μαμά πάει το παιδάκι της σ'αυτήν θα καταλάβει. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον εγώ δεν το έγραψα σωστά γιατί δεν το κατάλαβες Βούλα μου. Δεν πάω κόντρα στη γιατρό μας, η παιδίατρος απλά πρότεινε την άλλη και σίγουρα μαθαίνει τι γίνετε γύρω από τα παιδάκια που στέλνει. Δεύτερον δεν είναι φυσιοθεραπείες που μπορούν να γίνουν σπίτι. Στην τελική οι Φυσιοθεραπευτές ΔΕΝ είναι γιατροί, και όταν η παιδίατρος λέει το παιδί έχει διορθώσει την ηλικία του ( δεν θεωρείται πλέον πρόωρο ) και είναι σούπερ το τι μου λέει η άλλη το ακούω βερεσέ. Τη Δευτέρα πάμε στην παιδίατρο για γενικές εξετάσεις και θα το συζητήσω, πάντως στην άλλη δεν πιστεύω να ξαναπατήσουμε. Όσα έγραψα είναι λόγω αγανάκτισης και το σημαντικότερο προειδοποίησης. Αν κάποια μαμά πάει το παιδάκι της σ'αυτήν θα καταλάβει. :wink:

 

Καταλαβαίνω τι λες, desdemona, και το δικό μου τα πέρασε αυτά αλλά εμείς τις κάναμε όλες στο σπίτι με ειδικό φυιοθεραπευτή νεογνών. Ηταν μια ανάξια κατά τα λοιπά φυσιουθεραπέυτρια και κακός άνθρωπος, αλλά ήμουν από πάνω της συνεχώς για να καταλαβαίνει ότι την ελέγχω, δεν την άφηνα στιγμή μόνη της με το παιδί μου. Μας είχε μουρλάνει με τις "διαγνώσεις" της αλλά την έβαζα για τα καλά στην θέση της λέγοντας της να ασχοληθεί με τα της δουλειά της και να αφήσει τα ιατρικά στους ιατρούς.

 

Είχα αρκετές ενστάσεις ως προς το άν χρειάζεται η όχι φυσιοθεραπεία, τις οποίες είχα αναφέρει στην ειδική ιατρό που παρακολουθούσε την κόρη μου. Είχε απολύτως συμφωνήσει μαζί μου - με θεωρούσε πολύ υποψιασμένη- αλλά πίστευε πως δεν κάνουν και κακό. Ετσι τις συνεχίσαμε μέχρι τα 2.

 

Οσο για την συγκεκριμένη που αναφέρεις είναι οπωσδήποτε κατακριτέα. Στην θέση σου θα ανέφερα όνομα κλπ στην ενότητα "καταγγελίες" προς γνώση των υπολοίπων. Και θα επέπληττα και την παιδίατρο που μου την σύστησε η οποία φαίνεται να μην την νοιάζει.

 

 

Τέλος, το πρόβλημα των ποδιών που λές, αν όντως είναι αυτό, αντιμετωπίζεται άνετα στο σπίτι. όπως και ΠΟΛΥ χειρότερα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...