Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προγεννητικές εξετάσεις


Recommended Posts

RMARY εγώ πήγα στο ΜΗΤΕΡΑ γιατί εκεί με έστειλε ο γιατρός μου.... Το πακέτο προγεννητικού ελέγχου είναι συγκεκριμένο (και δεν ξέρω αν ισχύει το παρακάτω - αλλά ο γιατρός μου μου είπε πως τα 200 ευρώ που κόστισε είναι πολύ καλή τιμή....)

 

Αν θέλεις μπορώ το βραδάκι να σου στείλω αναλυτικά ποιες εξετάσεις είχε... Τώρα απο τη δουλειά δεν μπορώ να κάνω και πολλά!!!! :(

οκ.αν μπορεις στειλτα αν δεν εχω καλα αποτελεσματα αυτο το μηνα θα κοιταξω να τις κανω.σε ευχαριστω πολυ.καλη δουλειτσα.

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε (σου τα γράφω αναλυτικά, όπως τα βλέπω στις εξετάσεις):

ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ :arrow: ομάδα αίματος και rhesus, :arrow: ΓΕΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ: γλυκόζη ορού, ερυθρά αιμοσφαίρια, αιμοσφαιρίνη (HGB), αιματοκρίτης (HCT), μέσος όγκος ερυθρών (MCV), μέση πυκνότητα ερυθρών (MCH), αιμοσφαιρίνη ανά ερυθρό (MCHC), εύρος κατανομής μεγέθους ερυθρών (RDW), αιμοπετάλια, μέσος όγκος αιμοπεταλίων (MPV), λευκά αιμοσφαίρια - ΛΕΥΚΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ: ουδετερόφιλα πολυμορφοπύρηνα, λεμφοκύτταρα, μεγάλα μονοπύρηνα, ηωσινόφιλα, βασεόφιλα, εμπύρηνα ερυθρά, αυστραλιανό αντιγόνο (HBsAg), αντισώματα toxoplasma GONDII IgG, αντισώματα ερυθράς (Rubella) IgG, αντισώματα ηπατίτιδας C ολικά (HCV), ANTI HIV I-II, αντισώματα ερυθράς (Rubella) IgM, αντισ. κυτταρομεγαλοιού (CMV) IgG, αντισ. κυτταρομεγαλοιού (CMV) IgM, αντισώματα toxoplasma GONDII IgM, αιμοσφαιρίνη F, αιμοσφαιρίνη Α2, G6PD, φερριτίνη ορού, δικτυοερυθροκύτταρα

ΓΕΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΥΡΩΝ :arrow: χροιά, όψη, ειδικό βάρος, αντίδραση (pH), πρωτεϊνη, γλυκόζη, κετονικά σώματα, αιμοσφαιρίνη, χολερυθρίνη, ουροχολιγόνο, πυοσφαίρια, ερυθρά αιμοσφαίρια

ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ :arrow: μυκόπλασμα, τριχομονάδες, λευκά αιμοσφαίρια, βλαστοκύτταρα μυκήτων, επιθηλιακά κύτταρα ενδεικτικά της Gardnerella Vaginalis (Clue Cells), M. Hominis, Ureoplasma Ureolyticum (στο οποίο βρέθηκα θετική και έγινε Τεστ ευαισθησίας μικροοργανισμών (αντιβιόγραμμα).

Τέλος υπάρχει και μια εξέταση "αντίδραση RPR" που δεν έχω ιδέα που αφορά.... Είναι σε ξεχωριστό χαρτί αλλά υποψιάζομαι πως είναι πακετάκι με τις αιματολογικές!!!!

 

Ελπίζω να βοήθησα.........

 

 

Οι εξετάσεις που έκανα πριν 2 μήνες για προγεννητικό έλεγχο ήταν οι εξής (πάντα όπως μου τα έδωσε γραμμένα ο γιατρός):

 

1. Ηλεκτροφόρηση Hb- Τεστ Δρεπανώσεως

2. Ομάδα αίματος -Rhesus

3. Γενική αίματος - Γενική ούρων

4. Σάκχαρο-ουρία αίματος

5. Τοξόπλασμα IgG, IgM

6. CMV IgG, IgM

7. Ερυθρά IgG, IgM

8. ΗBsAg, Αντι HCV, RPR

9. T3, T4, FT3 FT4, TSH, Anti-TPO

10. Fe ορού.

 

Μόνη μου παρακολουθώ συχνά τον θυρεοειδή μου αφού έχω ένα οζίδιο και επιπλέον τον Ιανουάριο έκανα πλήρη καρδιολογικό έλεγχο (καρδιογράφημα, triplex, τεστ κοπώσεως) μιας και είχα κάτι ενοχλήσεις αλλά όλα καλά. Γενικά φέτος και πέρσι έχω πήξει στις εξετάσεις. :(

 

 

Ό προγεννητικός πρέπει να γίνεται πριν ξεκινήσεις προσπάθειες και για 2ο παιδί? καλα, ομάδα αίματος, ερυθρα κλπ τα ξέρεις, αλλά το τοξόπλασμα ή ουρεόπλασμα χρειάζεται ξανά να το ελέγξεις.??και καλά βρε κορίτσια, πες ότι αυτόν τον μήνα δεν έχοθμε πχ τοξόπλασμα, αλλά δεν μένουμε έγκυες αμέσως, καθε πόσο πρέπει να επαναλαμβάνουμε τις εξετάσεις?/

 

Μαράκι για τοξόπλασμα εξετάζεσαι συνέχεια.

Εμένα τουλάχιστον με βάζει & κάνω εξετάσεις ανά 3-4 εβδομάδες. Εννοείται πως προσέχεις ιδιαίτερα τα πράσινα λαχανικά τύπου σαλάτα & κάθε λογής επαφή με ζώα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης, εκτός από τη γενική ούρων, νομίζω ότι είναι πολύ σημαντική και η καλλιέργεια ούρων, αν και βλέπω ότι δεν τη ζητούν πολλοί γιατροί. Κι όμως, εμένα μόνο από την καλλιέργεια ούρων φάνηκε ότι είχα ουρολοίμωξη (χωρίς να έχω κανέναν άλλο σύμπτωμα, πόνο ή κάτι τέτοιο). Η γενική ούρων και η καλλιέργεια κολπικού υγρού ΔΕ μπορούν να δείξουν ουρολοίμωξη. Και αν την έχεις και δεν το πάρεις χαμπάρι εγκαίρως μπορεί να τρέχεις πολύ μετά. Οπότε ρωτήστε το γιατρό σας θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σε όλες τις κοπέλες! Είμαι 26 χρονών και θέλω πολύ να κάνω ένα παιδάκια έκανα κάποιες προγενετικες εξετάσεις που μου έγραψε ο γυναικολόγος toxo ZgG-ZgM, CMV zgM-zgG, HIV Z-II, Hbs Ag, HCV και γονίδιο κυστικής ινωσης DF508 σε λίγες μέρας θα πάρω τα αποτελέσματα. Δεν ξερώ τι εξετάσεις είναι ακριβός και δεν ξερώ αν χρειάζεται να κάνω και άλλες. Δεν έχω κάνει το εμβόλιο για την ηπατίτιδα και έχω και στίγμα. Εκτός από εμένα πρέπει να κάνει και ο άντρας μου κάποιες εξετάσεις αν ναι ποιες είναι αυτές? Μπορείτε να με φωτίσετε σχετικά με αυτά τα θέματα, τι πρέπει να κάνω για να είμαι έτοιμη για μια εγκυμοσύνη? Α και κάτι άλλο ποιο νοσοκομείο εδώ στην Αθήνα θα μου προτείνατε σε περίπτωση εγκυμοσύνης διότι αυτός ο γιατρός που έχω είναι στο ιασω οπότε πρέπει να βρω κάποιον σε δημόσιο γιατί τα έξοδα είναι πολλά, αν μπορείτε θα ήθελα την γνώμη σας και κάποιον γιατρό να μου προτείνατε. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!! :roll::roll::)

i97Sp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalimera koritsia. ithela na sas rwtisw epeidi auto ot diastima kanoume prospatheies me ton antra mou gia mwraki an einai teleiws aparaitites oles autes oi eksetaseis i arkei na kanw autes pou aforoun tis paidikes astheneies typou erythra. tha ithela episis na me diafwtisete kai gia to oikonomiko thema. an thelisw na kanw mono eksetaseis aimatos gia na dw an exw antiswmata gia tis paidikes astheneies poso tha mou kostisei?kai pws akrivws prepei na tis zitisw otan paw sto aimatologiko ergastirio?

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia. ithela na sas rwtisw epeidi auto ot diastima kanoume prospatheies me ton antra mou gia mwraki an einai teleiws aparaitites oles autes oi eksetaseis i arkei na kanw autes pou aforoun tis paidikes astheneies typou erythra. tha ithela episis na me diafwtisete kai gia to oikonomiko thema. an thelisw na kanw mono eksetaseis aimatos gia na dw an exw antiswmata gia tis paidikes astheneies poso tha mou kostisei?kai pws akrivws prepei na tis zitisw otan paw sto aimatologiko ergastirio?

πρώτα απόλα καλώς όρισες μίλησε καλύτερα με τι γιατρό σου που έχει το ιστορικό σου.κατα τη γνώμη μου κάνε ένα τεστ παπ και αργότερα βλέποντας και κάνοντας.μην σε αγχώνουν τα κορίτσια πιθανόν να προσπαθούνε πολύ καιρό και μετα να μπήκανε σε διαδικασία εξετάσεων :wink:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια.... θα ηθελα λιγο τα φωτα σας για καποια αποτελεματα... εκανα εξετασεις για αντισωματα και τα πολυ καταλαβαινω... απο τα αρχικα τους.... πχ τι ειναι το CMV-M ??? TO CMV-G??? TO Rube-G ΚΑΙ ΤΟ Rub-M ??? Aν μπορει καποια ας με διαφωτισει.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Rubella (IgG)-Αντισώματα Ερυθράς (IgG)

Rubella (IgM)-Αντισώματα Ερυθράς (IgM)

CMV (IgG) (Cytomegalovirus)--Αντισώματα Κυτταρομεγαλοϊού (IgG)CMV (IgM) (Cytomegalovirus)--Αντισώματα Κυτταρομεγαλοϊού (IgM)

 

 

αυτα βρηκα..για ρηξε κ εσυ μια ματια εδω

http://www.chem-lab.com.cy/ipiresies_exetasis.htm#C

εχει κ τις φυσιολογικες τιμες διπλα.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalispera, eime kainurgia stin parea, prin mines ixame mia palidromi kai to xasame, kano kai therapia gia oureoplasma, exo kai thrommvofilia, mallon milame gia enesis iparinis, exo ligo tromokratithi, na xanaprospathisume? itan to proto, feygi auto to ureoplasma?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι...

Έκανα τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου, προχτές στον υπέρηχο η γυναικολόγος μου δεν είδε κάτι επικίνδυνο για το σύνδρομο Down και την Δευτέρα θα πάω για την εξέταση Papp-A.

 

Μήπως να πήγαινα σε εμβρυολόγο για την Papp-A;

Επίσης, τι άλλες εξετάσεις πρέπει να κάνω για το μωράκι μου;

 

Ευχαριστώ.

yrfl4vsvucwrpzs6.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όλες αυτές οι εξέτάσεις του προγεννητικού ελέγχου πόσο χρόνο χρειάζονται; μου τις έγραψε χθες ο γιατρός και σκέφτομαι να πάω αύριο πρωί σε ένα ιατρικό κέντρο να τις κάνω; μήπως μπορεί να μου πει κάποια αν παίρνουν πολύ χρόνο ή άν τελειώνω δίνοντας αίμαι και ούρα;

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!

 

Είμαι 32 χρονών και σε λίγους μήνες παντρευομαστε. Έπαιρνα αντισυλληπτικά μέχρι και τον Αύγουστο. Από εδώ και πέρα έχουμε μπει στην πορεία της προετοιμασίας του γάμου αλλά αν μας προκύψει μια εγκυμοσύνη θα είμαστε εξτρα ευτυχισμενοι!! Έχω αρχίσει να παίρνω fylicine και ήθελα απλά να ρωτήσω αν οι προγεννητικές εξετάσεις που αναφέρετε είναι για πριν μείνει έγκυος ή για όταν μείνεις?

Σας ευχαριστώ πολύ όλες και να χαίρεστε τα αγγελούδια σας όσες έχτε αποκτήσει ήδη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Είμαι 32 χρονών και σε λίγους μήνες παντρευομαστε. Έπαιρνα αντισυλληπτικά μέχρι και τον Αύγουστο. Από εδώ και πέρα έχουμε μπει στην πορεία της προετοιμασίας του γάμου αλλά αν μας προκύψει μια εγκυμοσύνη θα είμαστε εξτρα ευτυχισμενοι!! Έχω αρχίσει να παίρνω fylicine και ήθελα απλά να ρωτήσω αν οι προγεννητικές εξετάσεις που αναφέρετε είναι για πριν μείνει έγκυος ή για όταν μείνεις?

Σας ευχαριστώ πολύ όλες και να χαίρεστε τα αγγελούδια σας όσες έχτε αποκτήσει ήδη!

εγώ τις έκανα αφού έμεινα έγκυος αλλά καλό θα ήταν να τις κάνεις και από τώρα και να ξέρεις π.χ. αν έχεις κάποια αντισώματα κλπ. Οπότε κάνε μια τώρα (έτσι κι αλλιώς γίνεται με μια απλή εξέταση αίματος) και το πολύ πολύ ξανακάνεις όταν έρθει το ευχάριστο γεγονός

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλο θα ήταν να τις κάνετε και οι δυο τωρα.Πριν μείνεις έγκυος.Πραγματι μια απλή εξέταση αιματος είναι.Πες στον γυναικολογο σου να σου τις γράψει.Τα βασικά πάντως για να ξέρεις είναι στιγμα αναιμίας,τοξοπλασμα,ειτζ,ιπαττίτιδα,ερυθρα,κυστική ινωση,δρεπανοκυταρική αναιμία,ομαδα αιματος και ρεζους και κάποιες άλλες.Ορισμένες τις κάνετε και οι δυο και αλλες μόνο εσύ

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ήταν να τις κάνετε και οι δυο τωρα.Πριν μείνεις έγκυος.Πραγματι μια απλή εξέταση αιματος είναι.Πες στον γυναικολογο σου να σου τις γράψει.Τα βασικά πάντως για να ξέρεις είναι στιγμα αναιμίας,τοξοπλασμα,ειτζ,ιπαττίτιδα,ερυθρα,κυστική ινωση,δρεπανοκυταρική αναιμία,ομαδα αιματος και ρεζους και κάποιες άλλες.Ορισμένες τις κάνετε και οι δυο και αλλες μόνο εσύ

 

την κυστικη ινωση την θεωρω απαραιτητη και επειδη κοστιζει ακριβα εξω στα ιδιωτικα μπορειται να την κανετε στο κεντρο μεσογειακης αναιμιας σεβαστουπολεως 16 μεσα στο λαικο μαζι και την ηλεκτροφορηση εντελως δωρεαν και ειναι και πολυ πιο αξιοπιστα γιατι στα ιδιωτικα δεν δινουν σαφη αποτελεσματα

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση μου εξετάσεις έκανα μόνο εγώ. η μόνη εξέταση που χρειάστηκε να κάνει ο σύντροφος ήταν για το στίγμα και αυτό γιατί το δικό μου βγήκε αδιευκρίνιστο.

 

σε ευχαριστώ πολύ nala μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση μου εξετάσεις έκανα μόνο εγώ. η μόνη εξέταση που χρειάστηκε να κάνει ο σύντροφος ήταν για το στίγμα και αυτό γιατί το δικό μου βγήκε αδιευκρίνιστο.

 

σε ευχαριστώ πολύ nala μου

 

 

στα ιδιωτικα βγαινει αδιευκρινιστο για να τα παρουν και απο τους δυο!!

γιατι στο κεντρο μεσογειακης σου λενε αρνητικο η θετικο?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

βγαινανε παιδια με μεσογειακη αναιμια παρα πολλα και ενα καρο αλλες αρρωστιες,δυστυχως.δεν ειναι τιποτα πας σε ενα γυναικολογο στο ικα και σου τις γραφει δωρεαν, αν εχεις ικα.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ παλια αυτο που γινοταν ηταν να γεννανε 5 παιδια για να επιβιωσουν τα δυο. Οι εξετασεις αυτες ειναι πολυ σημαντικες γιατι προβλεπουν σημαντικες ασθενειες και βοηθουν στην καλη εκβαση της εγκυμοσυνης. Δεν ειναι τιποτα να τις κανει καποιος, οι πιο πολλες γινονται με μια εξεταση αιματος. Πολλες κληρονομικες ασθενειες εχουν μειωθει εξαιτιας του προγεννητικου ελεγχου. Καποτε γεννιοντουσαν παιδια με σοβαρες ασθενειες απο αγνοια και ελλειψη μεσων προληψης. Σημερα που τα εχουμε, πρεπει να κανουμε τις εξετασεις για να προστατευουμε τα παιδια μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...