Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα ή Καφέ ή Ροζ εκκρίσεις στην μέση του κύκλου!!


Recommended Posts

Χαιρετώ όλες τις αναγνώστριες του Forum και εύχομαι σύντομα όλες να βάλουν την ιστορία τους στο αγαπημένο μου θέμα με τις ιστορίες εγκυμοσύνης για εμάς που δεν είμαστε έγκυες.

Το θέμα μου: επειδή αρκετές φορές (σχεδόν 3-4 το χρόνο) βλέπω καφέ ή ροζ εκκρίσεις στη μέση περίπου του κύκλου και διαπιστώνω πάντα ότι η ακατανόμαστη έρχεται 14-16 μέρες μετά από αυτά, ήθελα να ρωτήσω ποιες από εσάς έχετε το ίδιο σύμπτωμα και αν έχετε συμβουλευτεί το γιατρό σας για αυτό. Για παράδειγμα σε ερώτηση προς το γιατρό μου πήρα την απάντηση ότι είναι φυσιολογικό και μπορεί να προκαλείται από ωορρηξία ενώ άλλος γιατρός ανησυχούσε ότι μπορεί να σημαίνει ορμονική ανισορροπία.

Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία?

duck in love

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαρακι γεια σου

εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια αλλα εχω διαβασει σε διαφορα site και εχω ακουσει και απο αλλα κοριτσια που το παθαινουν οτι οταν βλεπεις αυτα τα ροζ στη μεση του κυκλου σημαινει οωρηξια

Link to comment
Share on other sites

Iubi ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το ελπίζω να είναι ωορρηξία.....

P.S. Ελπίζω σύντομα να μάθουμε τα καλά σου νέα, βλέπω ότι κοντεύει το τεστ σου, καλή επιτυχία! :D

duck in love

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ το ιδιο ευχομαι κι εγω με τη σειρα μου σε σενα και ολα τα κοριτσια που προσπαθουν

παντως για μενα αυτο το μηνα δε ξερω γιατι αλλα δεν νιωθω και πολυ αισιοδοξη

Link to comment
Share on other sites

Maria μου μην ανησυχεις καθολου!Το ιδιο συμβαίνει κ σε μένα.2-3 φορες το χρόνο έχω καφε εκκρισεις ή ροζ στα μέσα του κύκλου.Με 3 γυναικολογους που το έχω συζητησει μου ειπαν ωορρηξια!

Ειμαστε τυχερες γιατι μας δειχνει κ ποτε έχουμε ωορρηξια! :wink:

Μην ανησυχεις καθολου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι γεια σου :D:D:D μου έχει συμβεί αυτό στους 2 τελευταίους κύκλους μου μετά την επαφή ακριβως μετά την πράξη ...δεν ρώτησα το γιατρό μου ακόμα αλλά αν μου ξανασυμβεί θα τον πάρω ένα τηλέφωνο .....είναι ωορηξία η είναι τίποτα άλλο;;;; :roll::roll: το παρατήρησα ακριβως την 14 ημέρα είχα και πολλά υγρα του τύπου ωμού αυγού και υποθέτω ότι είναι ωορηξια αλλά θα ρωτήσω να δω τί θα μου πει;;;

Link to comment
Share on other sites

Blublu πολύ χαίρομαι για αυτό! Άρα μόλις τα βλέπουμε βουρ στο ψητό!!!

Ελεν, βλέπεις τι λέει η Blublu άρα να μην ανησυχείς. Βέβαια αν σου πει κάτι άλλο ο γιατρός σου πες μας για να το ξέρουμε....

Iubitsa, να είσαι πάντα συγκρατημένα αισιόδοξη. Κι έπειτα έρχεται καλοκαιράκι και όλα γίνονται πιο εύκολα και πιο πιθανά!

:cool::D

duck in love

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μαράκι γεια σου :D:D:D μου έχει συμβεί αυτό στους 2 τελευταίους κύκλους μου μετά την επαφή ακριβως μετά την πράξη ...δεν ρώτησα το γιατρό μου ακόμα αλλά αν μου ξανασυμβεί θα τον πάρω ένα τηλέφωνο .....είναι ωορηξία η είναι τίποτα άλλο;;;; :roll::roll: το παρατήρησα ακριβως την 14 ημέρα είχα και πολλά υγρα του τύπου ωμού αυγού και υποθέτω ότι είναι ωορηξια αλλά θα ρωτήσω να δω τί θα μου πει;;;

Eλεν τελικα ρωτησες τον γιατρο σου τι σημαινει αυτο γιατι το επαθα κ εγω αυτο το μηνα μετα την πραξη την 16 μερα του κυκλου :roll:

Link to comment
Share on other sites

Έλεν πράγματι πες μας για να ξέρουμε.

Επίσης, εγώ σε αυτό τον κύκλο είχα και λίγο μπεζ-καφέ πολύ πηχτό την 21 μέρα... Τι να είναι και τούτο πάλι. Καμιά φορά αναρωτιέμαι αν τα είχα όλα αυτά και πριν απλώς δεν έδινα σημασία γιατί απλούστατα δεν με ενδιέφερε...

duck in love

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή 2-3 μήνες πριν είχα κάνει τεστ ΠΑΠ και ήταν πεντακάθαρο μου είπε ότι κατα πάσα πιθανότητα είναι ωορηξία :D:D:D αλλά αν μου ξανατύχει να πάω για να δούμε μήπωσ τραυματίστηκε ο κόλπος στην πράξη ή είναι κάτι άλλο ............. :?:?:? Πάντως ήταν καθυσηχαστικός :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Koritsia to eixa pa8ei ki egw auto kai eixa kai ligo aima

eixa pari til tin giatro mou kai mou eixe pei ki emena akrivos to idio

tixeni merikes fores stin woriksia einai fisiologiko(ektos an kratouse parapanw tote mou eixe pei na paw na me dei)alla ola kala :)

αν ομως δεις καφε 2-3 μερες μετα την ωορηξια;τι μπερδεμα !,γιατι να μην υπαρχει εδωμεσα μια γυναικολογος;

Link to comment
Share on other sites

Koritsia to eixa pa8ei ki egw auto kai eixa kai ligo aima

eixa pari til tin giatro mou kai mou eixe pei ki emena akrivos to idio

tixeni merikes fores stin woriksia einai fisiologiko(ektos an kratouse parapanw tote mou eixe pei na paw na me dei)alla ola kala :)

αν ομως δεις καφε 2-3 μερες μετα την ωορηξια;τι μπερδεμα !,γιατι να μην υπαρχει εδωμεσα μια γυναικολογος;

 

auto den mou exei tixi alla mipws htan tote h woriksia eisai sigouri oti htan prin?

Den kserw ti na pw :roll:

ontos mia gunaikologo na xame edw mesa na mas lini oles tis apories

mia xara 8a tane :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τους τελευταιους μηνες παρουσιαζεται στη 12η με 13η μερα λιγο αιμα στη μεση του κυκλου για δυο τρεις μερες δεδομενου οτι εχω μια κυστη γυρω στα 4 χιλ. μπορει να ωφειλεται σε αυτο ;σας εχει συμβει κατι τετοιο; καπου διαβασα οτι μπορει να φταιει η ενδομητριωση ο γυναικολογος μου εδωσε γιασμιν να παρω για να φυγει η κυστη αλλα εγω δεν τα πηρα ακομα πιστευοντας οτι θα φυγει μονη της η κυστη μπορει η αιμοραγια να συνδεεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιο πιθανό είναι να είχες ωορηξία

συμβαίνει η ωορηξία να παρουσιάζεται κάποιες φορές με αυτήν την μορφή.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο πιστευω οτι ειναι η ωορεξια σου και εγω μια φορα ειχα δει πολυ εντονο καφε και ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μαλλον ειναι η ωορεξια σου ααα και κατι ακομα και εγω τοτε επαιρνα γιασμιν...αλλα μην ακουσ και βασιζεσαι μονο σε αυτα που σου λεμε εμεισ καλο θα ηταν να ρωτησεισ και τον γιατρο σου απο την στιγμη που υπαρχει καποιο προβλημα εγω τα επαιρνα λογω πολυκυστικων

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Κι εμένα μου συνέβει πριν λίγες μέρες. Μου ήρθε πάρα πολυ λίγο αίμα. Ίσα ίσα σταγόνες. Ήμουν στα μέσα σχεδόν του δικού μου τεχνητού κύκλου (πέρνω τα primolut nor για να μου έρθει περίοδος). Κάνω κάθε μέρα τεστ ωορηξίας και ακόμα δεν μου βγήκε θετικό. Λέτε να ήταν πράγματι ωορηξία και αν ναι γιατί να μην το έδειξε το τεστ? Πάει κι αυτός ο μήνας................... Πάμε στον επόμενο...............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σε ολους. Θα ηθελα την εμπειρια σας, αν καποια απο εσας αντιμετωπισε ή αντιμετωπιζει κατι παρόμοιο.

Πριν απο 4 μηνες ξεκινήσαμε με τον σύζυγο προσπαθεια για 2ο παιδι. Απο εκεινο το μηνα και περα, καθε μηνα, απο την 15η ημερα του κυκλου εχω λιγο αιμα μεχρι και που μου ερχεται η περιοδος. Εννοειται οτι εγκυμοσυνη δεν εχει γινει ακομα!

Μετα απο δικια μου επιθυμια περισσοτερο εκανα ορμονικες οπου η προγεστερονη ηταν ανεβασμενη αρκετα για 7η ημερα του κυκλου, ολα τα αλλα μια χαρα. Ο ενας γιατρος λεει οτι αυτο δεν ειναι κατι ανησυχητικο, ο αλλος λεει οτι λογικα ειναι απουσια ωορηξιας σε συνδυασμο με την αιμορραγια ο τριτος οτι ολα ειναι απο το αγχος μου που προσπαθουμε για παιδι...

Επισης, τον 1ο μηνα, μολις ξεκινησε αυτο εκανα υπερηχο και τα ειδε ολα σουπερ.

Στο ιντερνετ που κοιταξα ειδα περιπτωσεις με κυστη, απουσια ωορρηξιας και αλλα δυσαρεστα.

Θα παω σε αλλο γιατρο στην Αθηνα να κανω ο,τι εξετασεις πρεπει, τουλαχιστον να μου φυγει οτι εχω κατι οργανικο και να δω αν ειναι θεμα ωορρηξιας καθως εδω μου λενε οτι ολα ειναι στο μυαλο μου.

Σας εχει συμβει κατι παρόμοιο και πως το αντιμετωπισατε;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις

Σημειωση: το πρωτο παιδι το πιασαμε αμεσως...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !το έχω πάθει και εγώ και πήρα ciclacur για να φτιάξω τον κύκλο ( δεν είναι αντισσυληπτικά αλλά περιέχουν ορμόνες).Καλύτερα όμως να μην τα πάρεις αν δεν ρωτήσεις τον γιατρό σου....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !το έχω πάθει και εγώ και πήρα ciclacur για να φτιάξω τον κύκλο ( δεν είναι αντισσυληπτικά αλλά περιέχουν ορμόνες).Καλύτερα όμως να μην τα πάρεις αν δεν ρωτήσεις τον γιατρό σου....

 

και εμενα μου τα εδωσε ο δικος μου τον 2ο μηνα και τον 3ο ηταν ΟΚ με κυκλο 40 ημερων ομως και ο επομενος μηνας παλι τα ιδια.

Και εσενα το ιδιο συνεβη;για ποσο καιρο; ειναι ορμονικο το θεμα;εχει σχεση με ωορρηξια ή με κατι αλλα;;;συγγνωμη για τις ερωτησεις...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου τα εδωσε ο δικος μου τον 2ο μηνα και τον 3ο ηταν ΟΚ με κυκλο 40 ημερων ομως και ο επομενος μηνας παλι τα ιδια.

Και εσενα το ιδιο συνεβη;για ποσο καιρο; ειναι ορμονικο το θεμα;εχει σχεση με ωορρηξια ή με κατι αλλα;;;συγγνωμη για τις ερωτησεις...

Ναι το δικό μου πρόβλημα ήταν ορμονολογικό( απέκλησα τα υπόλοιπα με υπέρηχο - σαλπιγγογραφία και υστεροσκόπηση) και πήρα 6 μήνες αντισσυληπτικά , 3 μήνες ciclacur και 6 μήνες utrogestan για να το ξεπεράσω...Δεν είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες...Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου...

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δικό μου πρόβλημα ήταν ορμονολογικό( απέκλησα τα υπόλοιπα με υπέρηχο - σαλπιγγογραφία και υστεροσκόπηση) και πήρα 6 μήνες αντισσυληπτικά , 3 μήνες ciclacur και 6 μήνες utrogestan για να το ξεπεράσω...Δεν είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες...Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου...

 

αυτο εννοειται αλλα απο τους 3 που ρωτησα οπως ειπα, ο ενας μου ειπε οτι ειναι ορμονικο, οι αλλοι 2 δεν βρηκαν κατι ουτε και θεωρουν κατι περιεργο οτι συμβαινει κατι που πολυ αμφιβαλλω οτι ισχυει!!

γι αυτο και θα παω σε 4ο καθως ο γιατρος που μου ειπε οτι ειναι λογικα ορμονικο ειναι ο παλιος μου στη Θεσσαλονικη, χιλιομετρα πολλα απο εμενα και θα παω Αθηνα, ειμαι σε αναζητηση γιατρου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσάκια γειά σας...

Εδώ η γνωστή άγνωστη... Έχω νέα ερώτηση:

Σήμερα, 10η μέρα του κύκλου (σύμφωνα με την τελευταία περίοδο που ήρθε με 2 μέρες καθυστέρηση...) είχα λίγο αίμα στο σερβιετάκι. Μάλιστα αυτό το είδα το μεσημέρι. Το βράδυ το ξαναείδα. Σημειώνω ότι και στον προηγούμενο κύκλο μου, ακριβώς τη 10η μέρα είχα δει πάλι λίγο αίμα. Ο γιατρός τότε είπε ότι οφειλόταν στα clomiphene που έπαιρνα και ότι δεν ήταν ωορρηξία (γιατί εγώ αυτό υπέθεσα). Όντως ο υπέρηχος την επόμενη μέρα (παρακολουθούσα τον κύκλο για να κάνω pregnyl και προγραμματισμένες επαφές) έδειξε ότι δεν είχε γίνει η ωορρηξία.

Αυτή τη φορά που δεν έχω πάρει χάπια, γιατί έχω πάλι αίμα τη 10η μέρα;

Είναι νωρίς για ωορρηξία; Εγώ πάλι γιατί αισθάνομαι ότι είναι κανονικότατη ωορρηξία; Έχω πρησμένο στήθος, πόνους χαμηλά που μοιάζουν με τις περιόδου, και πολύύύύ όρεξη για σεξ (που ευτυχώς λόγω Σαββάτου με τον καλό μου εδώ, την αξιοποίησα στο έπακρο!) Επίσης έχω και πολύ όρεξη γενικά (έχω φάει τα πάντα σήμερα στο σπίτι!)

Τι λέτε εσείς από την εμπειρία σας; Που μπορεί να οφείλεται το αίμα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...