Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι περίεργα φαγητά θέλατε στην εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια :wink:

 

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχατε περίεργες επιθυμίες στο φαγητό; Έχω ακούσει από εγκυμονούσες να τρώνε μερέντα με ξυνά αγγουράκια και πολλά άλλα παράξενα! :shock::lol:8):?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όχι ακριβώς περίεργες αλλά κάπως είχαν αλλάξει τα γούστα μου....

δεν μπορούσα να φάω ούτε το αγαπημένο μου παστίτσιο επειδή είχε κιμά! :shock:

οτιδήποτε με κιμά ήταν μπλιαχ!

και είχα ξετρελαθεί για τα πατατάκια με ξύδι... που τώρα αν τα δοκιμάσω θα τα βγάλω :lol:

Link to comment
Share on other sites

χε χε χε Μαμά του Ωρίων...

 

Και σε μένα δεν άλλαξαν πολλά...βασικά μπορώ να πω ότι τρώω ότι έτρωγα και πρίν...

απλά το μυαλό μου είναι συνέχεια στο παγωτό...τα καλοκαίρια ίσως τρώω 3 με 4 παγωτό (καθ΄όλη την διάρκεια του καλοκαιριού) και τώρα κάθε μέρα θα μπορούσα να φάω άνετα ένα! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

λες;;;

Πάντως έχει τώρα κάτι μέρες που κάνω διατροφή και μπορώ να πω ότι οι καούρες έχουν καλυτερέψει :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη περασα τα τελη της εγκυμοσυνης μου καλοκαιρι ηθελα ενα κιλο παγωτο καθημερινα.Επισης, με ειχε πιασει μια τρελα για τα μακαρονια εκει που τα ετρωγα μια φορα την εβδομαδα τοτε ηθελα 5φορες την εβδομαδα μακαρονια.Αλλα ποτε δεν μου μυρισε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια :wink:

 

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχατε περίεργες επιθυμίες στο φαγητό; Έχω ακούσει από εγκυμονούσες να τρώνε μερέντα με ξυνά αγγουράκια και πολλά άλλα παράξενα! :shock::lol:8):?

 

καλα βρε sardelaki εμείς οι 2 θα κουβεντιάζουμε σε όλα τα τοπικ που αφορούν το φαγητό έτσι????? :D:D:D:D χαχαχα!!!!

Έσκασα στα γέλια όταν πήγα να απαντήσω και είδα ότι ήσουν εσύ.

πρέπει βρε παιδί μου να επικοινωνούμε εμείς στομαχικά με κάποιο τρόπο ( ναι ναι στομαχικά, άλλοι πως επικοινωνούν εγκεφαλικά δηλαδή :shock::D:D )

 

Λοιπόν εγώ που έτρωγα σοκολάτες σαν τρελή , τις έκοψα μαχαίρι! έτρωγα σοκολάτα έκανα εμετό, και είχα στομαχόπονο 3 ώρες...

Επίσης εκεί που δεν έτρωγα καθόλου ακτινίδια, τα έβλεπα και μου έτρεχαν τα σάλια, όπως επίσης κι φασολάδα με τσίλι!!!

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

.Αλλα ποτε δεν μου μυρισε τιποτα

 

Παρομοιως :P

Οσο και αν με παρακαλουσε ο αντρας μου μπας και μου ηρθε καμια ορεξη να μου το φερει(και οπως χαρακτηριστικα λεει,να καταλαβει οτι εχει εγκυο γυναικα) :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Οσο και αν η μαμα μου προσπαθουσε να με "μπουκωσει" με οτι μαγειρευε,μηπως και μου μυρισε,τοσο δεν δοκιμασα τιποτα και ουτε μου ηρθε ορεξη για κατι :P:lol::P:lol::P:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε sardelaki εμείς οι 2 θα κουβεντιάζουμε σε όλα τα τοπικ που αφορούν το φαγητό έτσι????? :D:D:D:D χαχαχα!!!!

Έσκασα στα γέλια όταν πήγα να απαντήσω και είδα ότι ήσουν εσύ.

πρέπει βρε παιδί μου να επικοινωνούμε εμείς στομαχικά με κάποιο τρόπο ( ναι ναι στομαχικά, άλλοι πως επικοινωνούν εγκεφαλικά δηλαδή :shock::D:D )

 

χα χα χα χα έχεις δίκαιο...

τελικά φαίνονται τα φαγανά τα πλάσματα ε; Μπαμ κάνουμε :lol::shock: αλλά τί πειράζει;

Ααααααααααααχ και μου άνοιξε η όρεξη κι ένα παγωτό θα το τσάκιζα τώρα άνετα :oops:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενιωθα αηδια για το βιταμ και το ψωμι του τοστ!Μπορουσα να φαω μαρουλι σκετο αλλα σαλατα με τιποτα!Γενικα αηδιαζα στη σκεψη πολλων φαγητών που ετρωγα!Και ειχα τρελη επιθυμια για μεξικανικα και πολυ πικαντικα!Μετα τον τεταρτο μου εφυγαν αυτα (ναυτιες και εμετους δεν ειχα ).Τωρα τρελενομαι για σοκολατα ενω ετρωγα σπανια!Αν μου φερεις προφιτερολ του κιλου και δεν κρατηθω θα το φαω σιγουρα ολο :oops::oops::oops: Και το χειροτερο οτι μολις το φαω θα θελω κατι πολυ αλμυρο!Μου θυμιζει ενα διαστημα της εφηβειας που ηθελα καθε μια ωρα να τσιμπαω!Συμπέρασμα: οι ορμονες τρελενονται! :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτό το παγωτό!!! Μου έχει καρφωθεί εδώ και μερικές μέρες στο μυαλό :)

Και η πίτσα !!!! (την πίτσα πάντα την ήθελα βέβαια όπως λέει και ο άντρας μου). Κατά τ'άλλα τα γούστα μου σε γενικές γραμμές δεν έχουν αλλάξει. Πάντα έτρωγα τα πάντα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μαράκι έχεις απόλυτο δίκιο, και εγώ αμα φάω κάτι γλυκό, βρε και να σκάσω από το πολύ γλυκό, μετά θέλω κάτι αλμυρό :!::!::!:

 

Ξέρεις τι θυμήθηκα; Όταν ήμουν μικρή και πηγαινα σε παιδικά παρτυ συμμαθητών μου ,που βουτουσα τα γαριδάκια στην τουρτα! :lol::lol::lol::lol::lol: Ακόμα και τώρα αν φαω τουρτα μετα θέλω να υπαρχει τριγυρω ενα μπωλ με γαριδακια! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω αυτό με τα πατατάκια. μιλάμε για απίστευτες ποσότητες από μικρή έτσι??? Αχ, τα ατιμα!!!!

 

τελικά νομίζω ότι είμαστε όοοοολες φαγανά παιδάκια. Εμένα η μαμά μου όταν ήμουν μικρή πάντως ποτέ δεν με έβαλε τιμωρία ή να με δείρει επειδή δεν έτρωγα το φαγητό μου. :D:D:D:D:D

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω αυτό με τα πατατάκια. μιλάμε για απίστευτες ποσότητες από μικρή έτσι??? Αχ, τα ατιμα!!!!

 

τελικά νομίζω ότι είμαστε όοοοολες φαγανά παιδάκια. Εμένα η μαμά μου όταν ήμουν μικρή πάντως ποτέ δεν με έβαλε τιμωρία ή να με δείρει επειδή δεν έτρωγα το φαγητό μου. :D:D:D:D:D

 

:lol::lol::lol:

Η ειρωνια ειναι οτι ενα διαστημα (μικρή)μου εδιναν μουρουνέλαιο γιατι ήμουν πολύ αδυναμη! :x:x:x:lol::lol::lol: Μετά τα 12 άκουσα κι ενα "φτανει παιδάκι μου ασε να φάει και τιποτα ο μπαμπάς σου"!Τελικά καταφερα να είμαι κανονική με καμπυλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια και από μένα.

Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό τις συζητήσεις σας στο forum, αλλά πρώτη φορά συμμετέχω ενεργά. Και φυσικά επέλεξα να ξεκινήσω με ένα θέμα "νόστιμο"!

Εγώ είμαι στον 4ο μήνα... και δεν έχω παρατηρήσει ασυνήθιστες αλλαγές στις γευστικές μου προτιμήσεις. Γενικώς τρώω όπως και πριν (δηλ. με ΠΟΛΥ όρεξη και ΜΕΓΑΛΗ ποικιλία τροφών), μόνο που δεν μπορώ πλέον να φάω ούτε καν μέτριες ποσότητες.. Γευστικά. το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι μια αποστροφή στο κρέας (που δεν την είχα) και κυρίως στο μοσχάρι. Επίσης, κάθε φορά πόυ νιώθω ανακάτωμα.. χτυπάω 1-2 πράσινες ελιές και στρώνει το στομάχι μου :D

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες! Σου εύχομαι μια καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη και ενα υγιέστατο μωρακι!

Κι εγώ έχω όρεξη για ελιές αλλα ....δεν μου στρώνουν το στομαχι! :roll::roll::roll:

Περι ορέξεως που λεμε...κολοκυθόπιττα! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ετρωγα κατι περιεργο. Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μια επιμονη με τον τονο το καλαμποκι και την μαγιονεζα... Στην δευτερη, αν θυμαμαι καλα, ηθελα γλυκο.... Κοντεψα να λυποθυμησω γιατι δεν ελεγα στον αντρα μου οτι ηθελα καταιφι... Τελικα με ειδε χλωμη, με ρωτησε τι ειχα, του ειπα και ετρεξε στο ζαχαροπλαστειο. Περιττο να σας πω οτι το εφαγα με τα χερια :lol: . Επισης ηθελα τουλουμπακια αλλα δεν βρηκαμε και πηραμε κουρκουμπινια :lol: !!! Στην τριτη εγκυμοσυνη ηταν ολα απαγορευμενα :? .

Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε ήμουν άνθρωπος της σοκολάτας, το μότο μου στο παγωτό ήταν σοκολάτα με κομματάκια σοκολάτας και σοκολάτα από πάνω. :lol::lol::lol::lol:

 

Τώρα χτυπάω κάτι ξεγυρισμένα μισό κιλα από παγωτό καϊμάκι άλλο πράγμα, επίσης μου άρεσε πάντα η μουστάρδα τώρα τρώω μόνο μαγιονέζα που την απεχθανόμουν……..α…….και μία ανεξήγητη όρεξη για μπιφτέκια που ζήτημα ήταν να είχα φάει στην ζωή μου 3-4 φορές…….. :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :lol: Γελασα παρα πολυ με τους συνδυασμους. Δεν παιζομαστε!

Λοιπον εγω στην εγκυμοσυνη μου ημουν της σοκολατας. Μπορει να ετρωγα κ 4 την ημερα!!!!! :?

Το χειροτερο που εχω κανει ειναι : μερεντα με πατατακια μεξικανικα κ λεμοναδα σκουος (αυτη που την αναμυγνυεις με νερο ). Το αποτελεσμα?

Ξερνουσα -συγνωμη κιολας- μια ωρα στην τουαλετα στις 4 τα χαραματα.

Και δεν ηταν απο την εγκυμοσυνη!!! Απο την αηδια ηταν.... :lol: Γενικα δεν εκανα εμετους σαν εγκυος, 2-3 φορες, ετσι κ αλλιως ημουν στον 7ο.

Υπηρχαν κ τροφες που δεν μπορουσα να φαω ενω τους ειχα αδυναμια, οπως το ψαρι. Οταν το μυριζα νομιζα πως ολα μα ολα ηταν χαλασμενα!!! :shock:

Επισης αυτο που ζητουσα να φαω σαν τρελη ηταν μπιφτεκια, πατατες τηγανητες, φετα και χορτα βραστα... ολα μαζι σε συνδυασμο!

Link to comment
Share on other sites

Α!!! Συχαινομουν το αρνακι και ειδικα το πασχαλινο στην σουβλα. Πρωτη φορα εφαγα οταν ημουν εγκυος στις διδυμες!!! βρε μεχρι και πετσουλα εφαγα... Τι κανουν οι ατιμες οι εγκυμοσυνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω αλλάξει διατροφικές συνήθειες. 8) Τρώω τα πάντα όπως τα έτρωγα και πριν. :wink: Η πλάκα είναι ότι όλοι φοβούνται να μιλήσουν για φαγητά μπροστά μου μήπως ζηλέψω ή μου έρθει καμιά περίεργη επιθυμία. Και δεν με πιστεύουν όταν τους λέω ότι δεν ζηλεύω. :)

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχει πολύ πλάκα το όλο θέμα και το πως αλλάζουν στις περισσότερες εγκυμονούσες οι επιθυμίες....

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :lol: Γελασα παρα πολυ με τους συνδυασμους. Δεν παιζομαστε!

Λοιπον εγω στην εγκυμοσυνη μου ημουν της σοκολατας. Μπορει να ετρωγα κ 4 την ημερα!!!!! :?

Το χειροτερο που εχω κανει ειναι : μερεντα με πατατακια μεξικανικα κ λεμοναδα σκουος (αυτη που την αναμυγνυεις με νερο ).

 

αχ βρε κορίτσι...πως να μην τα βγάλεις;;; :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :lol: Γελασα παρα πολυ με τους συνδυασμους. Δεν παιζομαστε!

Λοιπον εγω στην εγκυμοσυνη μου ημουν της σοκολατας. Μπορει να ετρωγα κ 4 την ημερα!!!!! :?

Το χειροτερο που εχω κανει ειναι : μερεντα με πατατακια μεξικανικα κ λεμοναδα σκουος (αυτη που την αναμυγνυεις με νερο ).

 

αχ βρε κορίτσι...πως να μην τα βγάλεις;;; :lol:

 

Δεν σου λεω τιποτα! Μιλαμε Η ξυνιλα χαχαχα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...