Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιά ηλικία στείλατε το παιδί σας στον Παιδικό Σταθμό?


Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?  

1.319

  1. 1. Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?

    • Κάτω του ενός έτους
    • Από 12 εώς 18 μηνών
    • Από 19 εώς 24 μηνών
    • Από 25 εώς 31 μηνών
    • Από 31 εώς 36 μηνών
    • Άνω των 3 ετών
    • Δεν πήγα καθόλου το παιδί μου σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Αναφέρετε αν θέλετε τους λόγους για τους οποίους το στείλατε, αν ήταν δημόσιος ή ιδιωτικός παιδικός σταθμός τις, εντυπώσεις σας, αν είσαστε ευχαριστημένες ή αν μετανιώσατε για την επιλογή σας... Και φυσικά τι σκοπεύετε να κάνετε όσες δεν έχετε αποφασίσει κάτι...

 

Αν θέλετε στο τέλος να κάναμε μία λίστα των θετικών και των αρνητικών του παιδικού σταθμού.

 

Εγώ είμαι στη σκέψη... για το τι θα γίνει στο μέλλον...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την Έλενα την έστειλα 1 έτους και το ίδιο θα κάνω και με τη μικρή. Ο λόγος είναι ότι δουλεύω, η πεθερά μου δεν αναλαμβάνει και δεν μπορώ να εμπιστευτώ μια κοπέλα, δεν έχω κάν κάποιον να μου προτείνει μία. Απο κει και πέρα επέλεξα ιδιωτικό. Στο δημόσιο (άσε που είναι δύσκολο αν βρεις θέση) τα παιδια είναι πάρα πολλά, ειδικά για τόσο μικρές ηλικίες που θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα. Ευτυχώς δικαιώθηκα για την επιλογή του συγκεκριμένου σταθμού κι έτσι ως μόνο μεινέκτημα αυτής της επιλογής θεωρώ τις αρρώστιες. Αν δηλαδή είχα επιλογή θα έστελνα το παιδί δε δταθμό στα 2, να έχει ξεπεταχτεί λίγο παραπάνω.Καλή τύχη για το μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... Δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμη όπως καταλαβαίνεις... Θα δείξει!! :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς θα πάει τελικά από τον Μάη. Ήταν να τον στέλναμε Ιούλη ή και Σεπτέμβρη, λόγω εγκυμοσύνης, αλλά η γιαγιά δήλωσε ότι δεν αντέχει άλλο, ότι απλά δεν μπορεί να τον προφυλάξει.

 

Ο μικρός έχει παραζωηρέψει. Δεν ξέρω αν φταίει η εγκυμοσύνη μου ή απλά βαριέται στο σπίτι, αλλά προχωράει ακάθεκτος απο την μιά ζημιά στην επόμενη, κυριολεκτικά χωρίς σταματημό, με συνέπεια να εξαντλήσει την γιαγιά του. Η γυναίκα που έρχεται μια φορά την εβδομάδα, για να ξεκουράζει την γιαγιά, ετοιμάζεται να μας εγκαταλείψει κι εκείνη, οπότε δεν έχουμε άλλη λύση από το να το επισπεύσουμε.

 

Γενικά δεν μ'αρέσει που τον στέλνω παιδικό, τόσο νωρίς. Δεν θα ήθελα να τον στείλω μέχρι τα 3μιση. Αυτό που με προβληματίζει είναι που, αν και καταλαβαίνει, δεν μιλάει ακόμα (αρα δεν θα μπορεί να μου πει αν δεν του φέρονται καλά) και που φοράει ακόμα πάνα. Για τους λογους αυτούς επιλέξαμε ιδιωτικό, αν και θα στριμωχτούμε πολύ άσχημα οικονομικά. Από 3μιση χρονό σκοπεύω να τον στείλω στο δημόσιο, αλλά όχι τώρα ακόμα. Φοβάμαι ότι έτσι ζωηρός που είναι δεν θα του φερθούν καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω την μικρη μου την πηγα παιδικο πριν κλεισει τα 2 της χρονια....

 

Η πρωτη βδομαδα ηταν πολυ δυσκολη εκλαιγε η μικρουλα εκλαιγε και η μαμα :lol: Μετα ομως προσαρμοστηκαμε...

Της αρεσει πολυ ο παιδικος σταθμος.

Εγω ειδα μεγαλη αλλαγη στην κορη μου.

Αρχισε να παιζει με αλλα παιδακια

Αρχισε να μιλαει πιο καθαρα.

Αρχισε να μαθαινει τραγουδακια.

Αρχισε να μαθαινει τους αριθμους.

Αρχισε να μαθαινει την αλφαβητα.

Αρχισε να μαθαινει να τρωει μονη της.

Αρχισε να μαθαινει να χρησιμοποιει την τουαλετα.

Αρχισε να κοινονικοποιειται.

Αρχισε να μην ντρεπεται με τους ξενους.

 

 

Το μονο αρνητικο που εχει ειναι οι ιωσεις που κουβαλαμε και οι ψειρες... (γιατι ειμαστε και γλυκοαιματες):lol:

 

Διαλεξα να την παω στον παιδικο αφενος για να ξεκουρασω την γιαγια αλλα και απο την αλλη επειδη ειναι μοναχοκορη να παιζει τουλαχιστον με αλλα παιδακια και να εκτονωνεται.

 

Δεν το εχω μετανιωσει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νάντια ήσουν κατατοπιστική... Σε δημόσιο ή ιδιωτικό παιδικό σταθμό την έστειλες?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νάντια ήσουν κατατοπιστική... Σε δημόσιο ή ιδιωτικό παιδικό σταθμό την έστειλες?

 

 

Νικη εγω την στελνω στο Ασυλο του παιδιου (απο θεσσαλονικη ειμαι) ειναι δημοσιο ιδιωτικου δικαιου.

Πληρωνω καθε μηνα 160 ευρω.

Δεν την παω φαγητο. Τρωνε 3 φορες μεχρι να την παρω. Πρωινο γυρω στις 830 μεσημεριανο γυρω στις 1200 και γυρω στις 2 φρουτο ή καρυδοπιτα.

Και τα φαγητα τους ειναι πολυ καλα. Το μενου το ρυθμιζει διατροφολογος του πανεπιστημιου... Ε βεβαια τωρα δεν παιρνουν και βιολογικα προιοντα ... :lol:

 

Και γυρω στις 1230 κοιμουνται ολα τα παιδακια. Αυτο ειναι λιγο προβλημα γιατι οταν την παιρνω ειναι μεσα στην ενεργεια και ξεκουραστη και εγω κουρασμενη και νυσταγμενη :cry: αλλα το εχω συνηθισει τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω παντως θα την παω 12 μηνων γιατι δεν εχω καποιον να την κρατησει κ δεν εμπιστευομαι μια αγνωστη. Σιγουρα θα επιλεξουμε ιδιωτικο αν κ ακομα δεν ξερουμε αν πρεπει να επιλεξουμε καποιον μεγαλο ή καποιον πιο μικρο κ οικογενειακο για τοσο μικρη ηλικια...

Link to comment
Share on other sites

Νάντια :D Τί ώρα την πας και τί ώρα πρέπει να την παίρνεις?

 

Την παω γυρω στις 830 και την παιρνω γυρω στις 300

 

Ο σταθμος ειναι ανοιχτος απο τις 600 το πρωι μεχρι τις 5παρα το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Νάντια και εγώ στέλνω τον Κωνσταντίνο, στο άσυλο του παιδιού. Ο δικός μου είναι στα αρκουδάκια και είμαι πολυ ευχαριστημένη. Τον έστειλα μόλις έγινε 1 έτους. Τον πηγαίνω περίπου στις 8:30 και τον παίρνω γύρω στις 3:00. ίσως να έχουμε συναντηθεί καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

Νάντια και εγώ στέλνω τον Κωνσταντίνο, στο άσυλο του παιδιού. Ο δικός μου είναι στα αρκουδάκια και είμαι πολυ ευχαριστημένη. Τον έστειλα μόλις έγινε 1 έτους. Τον πηγαίνω περίπου στις 8:30 και τον παίρνω γύρω στις 3:00. ίσως να έχουμε συναντηθεί καμιά φορά.

 

 

Αν δεις μια μανα να τρεχει το πρωι για να προλαβει μην την κραξει η Γκλαβινα εγω ειμαι :lol::lol:

 

Εμεις ειμαστε στα κοκκινα 1. Ποια κυρια εχετε? Την Σταυρουλα?

 

Χαρηκα τωρα... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΑ Π.Χ. ΙΩΣΕΙΣ) ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ. ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΑΜΕ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ (ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΡΓΗΣΑΜΕ..), ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΧΤΗΚΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΔΡΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΥΡΩ. ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.. ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΜΑΪΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΚΟΡΗ (21 ΜΗΝΩΝ).

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα τον στείλουμε στα τρία, κυρίως από τον φόβο των ιώσεων αλλά επειδή θέλω να του δώσω την πολυτέλεια μίας ακόμα χρονιάς χωρίς πρωινό ξύπνημα. Όμως, όμως μου είχε συστήσει η Μαρία Στ., βλέπει σε σταθερή βάση τα ίδια παιδάκια 2 φορές την εβδομάδα, το απόγευμα. Έχουμε φτιάξει ένα μικρό γκρουπάκι από μαμάδες που γυρνάμε από σπίτι σε σπίτι και έτσι αυτά έχουν τη δυνατότητα να παίζουν. Νομίζω, ίσως και λάθος, ότι μέχρι τα τρία, χρειάζονται αρκετή φροντίδα και εξατομικευμένη μεταχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την Κατερίνα την έστειλα παιδικό όταν ήταν 3 χρονών μέχρι τότε την κρατούσαν οι γονείς μου, όμως μετά έπρεπε να παει για να μπορέσει να συναναστραφει με παιδάκια της ηλικίας της και όχι με μόνο με μεγάλους.

 

Την Δανάη δυστυχώς την έστειλα μόλις 2,5 μηνών και ήταν και είναι κάτι το οποίο με έχει στεναχωρέσει πολύ γιατι πιστεύω ότι από τόσο μικρά δεν είναι καλό να φεύγουν από την "στοργή" του σπιτιού τους, αλλα δεν γινόνταν διαφορετικά μιας και πλεον οι γονείς μου μένουν μακριά και δεν έχω κανέναν να μου κρατήσει τη μικρή και φυσικά δεν βάζω ξένο άτομο στο σπίτι με ένα μωρό παιδί!!!!

 

Και στις δυο περιπτώσεις διάλεξα ιδιωτικό σταθμό, φυσικά για την Δανάη δεν γινόταν κάτι διαφορετικό γιατι στην περιοχή μας δεν υπάρχει δημόσιος βρεφονηπιακός σταθμός!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Κωνσταντινο τον εστειλα παιδικο οταν εκλεισε τα 4. Εχω την τυχη μεχρι στιγμης να μην εργαζομαι οποτε δεν χρειαστηκε να στειλω τα παιδια μου παιδικο νωριτερα. Η κορη μου πηγε προνηπιο. Επειδη εδω στην Αμερικη δεν εχουν προνηπια πηγαμε τον μικρο στον παιδικο για να εχει επαφη με την γλωσσα αλλα και για να ξεκολλησει λιγακι απο πανω μου. Του εκανε παρα πολυ καλο αν και στην αρχη δεν ηξερε λεξη αγγλικα. Εχει κανει φιλους, εχει μαθει τραγουδιακια, ζωγραφιζει παιζει, μαθαινει. Γενικα περναει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τον μεγαλο τον εστειλα παιδικο 1.5 χρονων (περιπου) γιατι δουλευα

κ δεν υπηρχε κανεις να τον κρατησει....ο μικρος πηγε φετος

3 χρονων για λιγες ωρες σε δημοσιο αλλα τωρα τον εχω σπιτι μιας

κ στον σταθμο ουσιαστικα την τουαλετα πληρωναμε :roll: δεν εκανε τιποτα αλλο ουτε ετρωγε ουτε ζωγραφιζε ουτε τιποτα.....

Τωρα το Σεπτεμβριο πια θα παει κανονικα στο προνηπιο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

 

Τί ποσό δίνετε σε δημόσιο και τί σε ιδιωτικό σταθμό και τι συμπεριλαμβάνει το ποσό?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας. εγω έχω μια κορούλα που τωρα ειναι 22 μηνων και την πηγα σε δημοσιο σταθμο στο Χαλανδρι απο 18 1/2 μηνων.

πριν την κρατουσε η μητερα μου αλλα αρρωστησε και η πεθερα μου εχοντας αλλα τρια εγγονια δεν μπορουσε να την κραταει ολη μερα.

ειμαι πολυ ευχαριστημενη παρα τις πρωτες μου φοβιες.

η μικρη μου προσαρμοστηκε πολυ γρηγορα και εχει εξεληχθει πολυ.

αρχισε να μιλαει, να τρωει μονη της, να τρωει φαγητα που δεν ετρωγε (και μου λενε αληθεια γιατι το παιδι φαινεται χορτασμενο και εχει παρει τα πανω του, που ηταν αδυνατουλα) και μαθαινει πολλα πραγματα.

το τμημα εχει 14 παιδια με 3 δασκαλες που πισετυω οτι ειναι υπεραρκετες.

 

για να απαντησω και στη Νικη που ρωταει για το ποσο, ξερω οτι οι ιδιωτικοι ζητουν γυρω στα 320-350 και εμεις δυνουμε 60 ευρω το μηνα που ουσιαστικα ειναι τα εξοδα σητησης (το σχολικο ειναι + 30 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα θα τον ξεκινησω τον μικρο μου σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο.Ειναι 3 ετων. Ηθελα να τον ξεκινησω τον Σεπτεμβρη αλλα ο γιατρος μου συστησε να το καθυστερησω οσο μπορω γιατι αρρωσταινει συχνα και στον παιδικο θα χειροτερεψουν τα πραγματα. Μενω στα νοτια προαστια.Ελπιζω να διαλεξα καλο σταθμο, γιατι ειχα μεγαλο διλημμα αν πρεπει να τον παω στον μικρο παιδικο που κατεληξα η σε ενα μεγαλο που επισης μου αρεσε πολυ, αλλα εχει πολυμελη τμηματα, οπως ολοι οι μεγαλοι παιδικοι σταθμοι αλλωστε.

Παντως ειμαι της αποψης να μην πηγαινουν τα παιδακια στο σταθμο πριν τα 2,5 ετη.Πιστευω, απο τη δικη μου τουλαχιστον εμπειρια, αλλα και απο παιδακια γνωστων μου, οτι μεχρι εκεινη την ηλικια εχουν αναγκη να ασχολειται καποιος μαζι τους περισσοτερο, παρα το να κανουν παρεα με αλλα παιδακια σε καθημερινη βαση και να αναγκαστουν να μπουν στο προγραμμα καποιου παιδικου σταθμου.Απο τα 2,5 - 3 ετσι κι αλλιως το ζητουν μονα τους να κανουν παρεουλες και θεωρω μεγαλο προσον το να μιλαει το παιδι ωστε να σε ενημερωσει εστω για τα βασικα.Αν συμβει κατι τρανταχτο στον παιδικο σταθμο, θα σου το πει το παιδι πιστευω.Αν δε μιλαει ομως, εχεις αγνοια.

Link to comment
Share on other sites

Νικάκι μου γειά σου!

Μεγάλωσε η μπεμπουλα σου και πάει "σχολείο"????

εγω τα δικά μου τα έστειλα απο δύο χρονών σε ιδιωτικό σταθμό.

Πιο μικρά νομίζω ότι τα παιδια δεν αποκομιζουν κάτι απο το σταθμο και ειναι απλά μια φύλαξη. Προτίμησα τον ιδιωτικού λογω διευρυμένου ωραριου. Επειδή ειμαστε και γειτονισες μπορώ να σου συστήσω παιδικους στην περιοχη γιατι ειχα κανει μια καλη ερευνα αγοράς :wink: .

Παντως θα μπορουσες να την στειλεις και στον δημο που υπάρχουν δημιουργικά εργαστήρια για λιγες ώρες.... Αναλογα με τις αναγκες σου.

Βεβαια στους δημοσιους σταθμους πρεπει να εχει κλεισει τα 2,5 και να χει βγαλει πανα.....

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...