Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΘΥΜΙΑ και ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ για τα παιδια μας


Recommended Posts

ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ για το τι θα βρουν τα παιδια μας οταν μεγαλωσουν

 

π.χ.

-μια φιλη μου την ημερα που γεννησε αγορασε ολα τα περιοδικα και εφημεριδες εκεινης της μερας

 

- ειδα ενα ημερολογιο οπου ειχαν αποτυπωμα (σαν τα δαχτυλικα αποτυμ) τα πατουσακια του μωρου

(αχ εγω δεν το προλαβα)

 

- εγω απλα πηρα πηλο και εφτιαξα τις παλαμες τους,

εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το νοσοκομειο, τα βραχιολακια κλπ

και τους υπερηχους

τα πρωτα παπουτσακια τους

 

επισης τις πρωτες ζωγραφιες

 

 

ΠΕΙΤΕ ΙΔΕΕΣ ............

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια καλή ιδέα είναι να κρατάει ημερολόγιο η μαμά με τα καινούρια κατορθώματα του μωρού ανά εβδομάδα/ μήνα, συναισθήματα, αστεία γεγονότα, κτλ.

Μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα, έχω πάρει ενα τετραδιάκι, το οποίο στο μέλλον θα χαρίσω στο γιό μου, αλλα δυστυχώς δεν γράφω και πολύ συχνά...

Νομίζω οτι οσο περνάνε τα χρόνια και διαβάζοντας το θα αποτελεί μια όμορφη ανάμνηση :D

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι να κρατάει ημερολόγιο η μαμά με τα καινούρια κατορθώματα του μωρού ανά εβδομάδα/ μήνα' date=' συναισθήματα, αστεία γεγονότα, κτλ.

Μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα, έχω πάρει ενα τετραδιάκι, το οποίο στο μέλλον θα χαρίσω στο γιό μου, αλλα δυστυχώς δεν γράφω και πολύ συχνά...

Νομίζω οτι οσο περνάνε τα χρόνια και διαβάζοντας το θα αποτελεί μια όμορφη ανάμνηση :D[/quote']

 

Κάτι αντίστοιχο κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία. Στον Παπασωτηρίου συγκεκριμένα. Ξεκινάει από την περίοδο της εγκυμοσύνης όπου έχει θέση για τον υπέρηχο και φτάνει μέχρι την ηλικία του σχολείου αν θυμάμαι καλά.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το μαιευτηριο, το πρωτο ζιπουνακι, την πιπιλα και πολλεεεεεεεεες φωτοραφιες!

 

Αυτά και γω, συν ένα ημερολόγιο εγκυμοσύνης.

Αλλά αυτό που έχω κάνει είναι να φυλάω σε ένα όμορφο κουτί από τη βάφτιση όλα τα πρώτα πραγματάκια. Δηλαδή, το πρώτο καλτσάκι, την πρώτη σαλιαρίτσα, φορμάκι, πιπίλα, παπουτσάκι ακόμα και μία πάνα newborn! (όχι χρησιμοποιημένη :lol: ).

Είναι φοβερό μετά από καιρό να τα βλέπεις και να σου φαίνονται τόσο μικροσκοπικά, και πόσο μάλλον όταν θα μεγαλώσει εκείνη και θα τα βλέπει.. αχ... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θέμα!Τρελαίνομαι για ενθύμια και φωτογραφίες οπότε μάλλον το μωράκι μας θα έχει...προίκα!!

Αυτό με τα αποτυπώματα θα το κάνω σίγουρα,έχει στα περισσότερα μαγαζιά με είδη μπεμπέ και ημερολόγιο εγκυμοσύνης ήδη κρατάω.Επίσης έχω όλους τους υπερήχους όχι μόνο σε εκτύπωση αλλά και σε dvd από την κάμερα.

Έχω κρατήσει και το τεστ εγκυμοσύνης,το "καθαρό" στέλεχος όχι αυτό με τα ούρα.. :oops: ....αλλά τώρα που το λέτε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι και αν διατηρείται!Θα παω να το ελέγξω μετά.Έτσι κι αλλιώς το βγάλαμε κι αυτό φωτογραφία! :lol:

 

Η μητέρα μου είχε κρατήσει για μένα καρτελάκια,τούφα από τα μαλλιά, το δοντάκι κι ένα σωρό άλλα πολύ συγκινητικά πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ενθύμια και αναμνήσεις ή ο χώρος της χαζομαμάς ε? :lol::lol:

Καρτελάκια από το μαιευτήριο, το μανταλάκι από τον ομφάλιο λώρο, τα πρώτα ρουχαλάκια, τα πρώτα παπουτσάκια, οτιδήποτε νομίζω ότι θα είναι καλό αναμνηστικό. Πρόσφατα άρχισε να μουτζουρώνει χαρτιά, εννοείται ότι τα κράτησα και αυτά! :lol::lol:

Παλεύω εδώ και καιρό να ξεκινήσω ένα scrapbook με φωτογραφίες και αναμνηστικά, όταν βρω χρόνο θα το κάνω σίγουρα!

Και όποτε θυμάμαι σημειώνω τις πρώτες κινήσεις, τις πρώτες λεξούλες κλπ κλπ... :D

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Να θυμηθώ να πω του άντρα μου να κάνουμε ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι για τα αναμνηστικά του παιδιού (και των άλλων παιδιών, ελπίζω, στο μέλλον). :lol::lol::lol::lol:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υ.Γ. Να θυμηθώ να πω του άντρα μου να κάνουμε ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι για τα αναμνηστικά του παιδιού (και των άλλων παιδιών, ελπίζω, στο μέλλον). Laughing Laughing Laughing Laughing

 

xaxaxa δικιο έχεις!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ συγκινητικό Ελίζα! Πρώτον να μεγαλώνει ένα δέντρο μαζί με το παιδί σου και ένα παραπάνω με τον συμβολισμό που έχει η ελιά!

Μπράβο στον θείο!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Να θυμηθώ να πω του άντρα μου να κάνουμε ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι για τα αναμνηστικά του παιδιού (και των άλλων παιδιών, ελπίζω, στο μέλλον). :lol::lol::lol::lol:

 

μην ξεχασεις τα επαθλα απο τους αγωνες τους , χιχιχιχι

 

α, ρε χαζομαμαδες που ειμαστε...

ειναι ομως πολυ γλυκο, σ'εμενα παρολο που δεν εχουν περασει και τοσα χρονια (5 απο το 1ο παιδι) βλέπω τα ρουχαλακια του και δεν το πιστευω

 

μου εδωσε η μητερα μου οταν παντρευτηκα το βιβλιαριο μου, του πικπα και τρελαθηκα, μαζι με την πρωτη μου κοτσιδα οταν με κουρεψαν

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ! κι εγώ κρατάω διάφορα αναμνηστικά για τον μικρούλη μου.

 

- Έχω κρατήσει ένα σύντομο ημερολόγιο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με τους υπερήχους, τα συναισθήματα και τα καμόματα τα δικά μου και τα δικά του. (Το παιδί έχει πάει 4μηνών και 5 1/2 έμβρυο σε heavy metal συναυλίες-του έχω κρατήσει και τα εισητήρια! :D )

 

- Τώρα κρατάω ημερολόγιο πιο συστηματικά, καθώς και τα κατορθώματά μας είναι πιο συχνά.

 

- Έχω κρατήσει τα πρώτα του παπουτσάκια αγκαλιάς, βασικά τα φοράμε ακόμη. Μια ιδέα που μου άρεσε πολύ, την είχα δει σε ένα κατάστημα με παπούτσια στη Νέα Υόρκη, όπου ο καταστηματάρχης είχε επαργυρώσει τα πρώτα παπουτσάκια του γιού του και μαζί με μια κορνίζα με τη φωτογραφία τα είχα βάλει επάνω σε μια δερμάτινη βάση και τα είχε κάνει διακοσμητικό!

Link to comment
Share on other sites

αραγε τι θα σκεφτουν μολις τα δουν???

θα λενε " α, ρε η χαζομαμα μου!!!!!"

:D

 

Η "χαζομαμά" μου , έιχε κρατήσει μαλλάκια ,φυλαχτά ζιπουνάκια .... όταν ήμουνα έγκυος μου τα έδωσε.Συγκινήθηκα πάρα πολύ με όσα φύλαγε τόσα χρόνια!!!! :D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου μαμά εκτός από πολλές φωτογραφίες είχε κρατήσει ημερολόγιο βρέφους, ρουχαλάκια, τα βαφτιστικά μου ένα φουστάνι που είχα λιώσει γιατί ήταν το αγαπημένο μου τα πρώτα μου παπούτσια το δόντι μου και πολλά άλλα.....Εννοείται ότι μόνο χαζομαμά δεν την θεωρώ ίσα ίσα που μου αρέσει που έχω τόσα να βλέπω και να μαθαίνω για εκείνα τα πρώτα χρόνια που δεν θυμάμαι ....!!!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εχω απο ενα ημερολογιο στον καθενα με τα καρτελακια τους απο το

μαιευτηριο,τουφες απο τα μαλια τους, αποτυπωματα κ φωτογραφιες

απο τα πρωτα γενεθλια μεχρι κ τα τεταρτα,φιλιες που εχουν κανει σε αυτα τα πρωτα 4 χρονια της ζωης τους,σκανταλιες που εκαναν καθως κ τα πρωτα τους λογακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...

εμείς έχουμε το πρώτο τεστ εγκυμοσύνης του φαρμακείου :oops:

τα βραχιολάκια απ το μαιευτήριο, τον αφαλούλη μας, το μανταλάκι του αφαλού μας, το πρωτο ζιπουνάκι, το πρώτο φορμάκι, τα πρώτα παπουτσάκια αγκαλιάς και φυσικά όλες τις εξετάσεις/υπερήχους/φωτογραφίες

επιπλέον.... έχω σε τετράδιο όλα τα γεύματα του με ώρα και ποσότητα απ τη μέρα που ήρθαμε σπίτι (έτσι για να βλεπει στο μέλλον τι ώρες ήμουν ξύπνια για να τον ταΐσω :P ) και επίσης σημειώνω και τα φοβερά γεγονότα... πότε έκανε κακά στο χέρι του μπαμπά, πότε τον έκανε πιπι μέσα στο στόμα (ναι έγινε κι αυτό :lol: ) κι άλλα τέτοια χαριτωμένα :D

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε εδώ :

 

 

http://www.babymemoirs.gr/

 

 

Αναμνηστικά εκμαγεία του μωρού και του παιδιού σας...

 

Baby casting

 

Σώστε το τρυφερό του αποτύπωμα για να το έχει να το δείχνει στα δισέγγονά του, με φυσικό τρόπο που νικάει τον χρόνο.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θέμα!Τρελαίνομαι για ενθύμια και φωτογραφίες οπότε μάλλον το μωράκι μας θα έχει...προίκα!!

Αυτό με τα αποτυπώματα θα το κάνω σίγουρα,έχει στα περισσότερα μαγαζιά με είδη μπεμπέ και ημερολόγιο εγκυμοσύνης ήδη κρατάω.Επίσης έχω όλους τους υπερήχους όχι μόνο σε εκτύπωση αλλά και σε dvd από την κάμερα.

Έχω κρατήσει και το τεστ εγκυμοσύνης,το "καθαρό" στέλεχος όχι αυτό με τα ούρα.. :oops: ....αλλά τώρα που το λέτε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι και αν διατηρείται!Θα παω να το ελέγξω μετά.Έτσι κι αλλιώς το βγάλαμε κι αυτό φωτογραφία! :lol:

 

Η μητέρα μου είχε κρατήσει για μένα καρτελάκια,τούφα από τα μαλλιά, το δοντάκι κι ένα σωρό άλλα πολύ συγκινητικά πράγματα..

 

 

 

αχ κι εγω κρατησα τα τεστ εγκυμοσυνης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επισης το βραχιολακι απο το μαιευτηριο,τον ομφαλιο λωρο του,εφτιαξα ενα ημερολογιο εγκυμοσυνης και εχω κι ενα ημερολογιο γεννησης μηνα μηνα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το βρήκα

κοιτάξτε εδώ

 

http://www.cosycorner.gr/products/index.php?lang=gr&ctg=56

 

θα τα πάρω ΑΜΕΣΩΣ τέλεια ιδέα

και μάλιστα πολύ καλή ιδέα για δώρα, θα τα πάρω σε μια φίλη μου για τα παιδάκια της

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...