Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ


ANDEDANTINOS

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΕΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ( ΜΑΛΛΟΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ )

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ . ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΙΑΣΩ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1) τις ταυτότητες σας σε απλές φωτοτυπίες (αλλά ας εχει μαζί και τις πρωτότυπες)

2) πιστοποιητικό γάμου σας (γιατί εκεί νομίζω αναγράφεται το επώνυμο που θα πάρουν τα παιδιά σας)

το πιστοποιητικό γάμου στο Ιασώ ήθελαν να είναι του τελευταίου 6μήνου

πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να πεταχτεί κάποιος είτε στην ενορία που έγινε ο γάμος σας είτε σε ένα ΚΕΠ να βγάλει φρέσκο αντίγραφο

3) ένα χαρτί που θα σου δώσουν απο το νοσοκομείο

 

 

άντε... με το καλό να γεννηθουν τα διδυμάκια σου

 

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν μια που τα έχω φρέσκα :

 

1. Ταυτότητες

2. Ληξιαρχική πράξη γάμου

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (απο τον Δήμο/κοινότητα που ανοίξατε οικογενειακή μερίδα)

4. Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνου (ένα ροζ χαρτί που έδωσε η εκκλησία μετά τον γάμο)

 

Όλα αυτά τα δείχνεις στο μαιευτήριο και σου δίνουν την Δηλωση Γεννήσεως.

 

Μετά όλα αυτά μαζί τα πας στο Ληξιαρχείο της περιοχής που ανήκει το μαιευτήριο και παίρνεις την Ληιαρχική πραξη Γέννησης.

 

Αυτήν τέλος για το τυπικό την προσκομίζεις στον Δήμο/κοινότητα που ανήκετε για να γραφτεί το μωρακι στην οικογενειακή σας μερίδα

 

Αυτά τα λίγα θυμάμαι 8)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα είδα οτι περιμένεις διδυμάκια, με το καλο :D

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ BIZOYDAKI ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΟΘΕΙΣ :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν μια που τα έχω φρέσκα :

 

1. Ταυτότητες

2. Ληξιαρχική πράξη γάμου

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (απο τον Δήμο/κοινότητα που ανοίξατε οικογενειακή μερίδα)

4. Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνου (ένα ροζ χαρτί που έδωσε η εκκλησία μετά τον γάμο)

 

Όλα αυτά τα δείχνεις στο μαιευτήριο και σου δίνουν την Δηλωση Γεννήσεως.

 

Μετά όλα αυτά μαζί τα πας στο Ληξιαρχείο της περιοχής που ανήκει το μαιευτήριο και παίρνεις την Ληιαρχική πραξη Γέννησης.

 

Αυτήν τέλος για το τυπικό την προσκομίζεις στον Δήμο/κοινότητα που ανήκετε για να γραφτεί το μωρακι στην οικογενειακή σας μερίδα

 

Αυτά τα λίγα θυμάμαι 8)

 

Bizoudaki η πράξη προσδιορισμού επωνύμου πρέπει να είναι επικυρωμένη φωτοτυπία ή το πρωτότυπο;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΡΟΖ ΧΑΡΤΙ

ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΤΕΚΝΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ .

ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑI ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ;

KAI AN ΔEN IΣXYEI KATI TETOIO TO ΡΟΖ ΧΑΡΤΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΕΚΝΟΥ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΡΟΖ ΧΑΡΤΙ

ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΤΕΚΝΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ .

ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑI ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ;

KAI AN ΔEN IΣXYEI KATI TETOIO TO ΡΟΖ ΧΑΡΤΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΕΚΝΟΥ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ;

 

εμείς δεν είχαμε τέτοιο χαρτί :shock:

μήπως υπάρχει κάποια διαφορά σε Αθήνα με Θεσσαλονίκη?

Τι να πω....

ANDEDANTINOS εφόσον θα γεννήσεις Ιασώ αν δεν κάνω λάθος, πάρε τηλ στο ΙΑΣΩ ζήτα να σε συνδέσουν με το ληξιαρχείο και μετά ρώτα τους τι ακριβώς θέλουν να είσαι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΡΟΖ ΧΑΡΤΙ

ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΤΕΚΝΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ .

ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑI ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ;

KAI AN ΔEN IΣXYEI KATI TETOIO TO ΡΟΖ ΧΑΡΤΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΕΚΝΟΥ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ;

 

εμείς δεν είχαμε τέτοιο χαρτί :shock:

μήπως υπάρχει κάποια διαφορά σε Αθήνα με Θεσσαλονίκη?

Τι να πω....

ANDEDANTINOS εφόσον θα γεννήσεις Ιασώ αν δεν κάνω λάθος, πάρε τηλ στο ΙΑΣΩ ζήτα να σε συνδέσουν με το ληξιαρχείο και μετά ρώτα τους τι ακριβώς θέλουν να είσαι σίγουρη

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Μαμά του Ωρίων

ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛ. ΤΟ ΙΑΣΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Εμείς κάναμε πολιτικό γάμο.Όταν υπογράψαμε, μας ρώτησαν και βάλανε στο πιστοποιητικό γάμου, το επίθετο που θέλαμε για τα παιδιά μας.Εμάς τουλάχιστον, το γράφει στην τελευταία σειρά. :roll:

Link to comment
Share on other sites

ούτε εμείς πήραμε κανένα ροζ χαρτάκι - μόνο στη ληξιαρχική πράξη του γάμου αναγράφει το επώνυμο για τα παιδιά...

Οικογενειακή μερίδα δεν έχουμε ανοίξει νομίζω...μάλλον πρέπει τώρα ε;

που απευθυνόμαστε; στο δήμο που μένουμε ή που παντρευτήκαμε ή σε κανένα ΚΕΠ;

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, στον δήμο που ανήκετε.Για να είσαι σίγουρη, ,κάλεσε το κέντρο, εξυπηρέτησης πολιτών, στο τηλ. 1564.Εκεί μπορείς να ρωτήσεις, γιά ΟΛΑ τα διαδικαστικά.Απο ΙΚΑ(και όλα τα ταμεία), ΟΑΕΔ, ληξιαρχικές πράξεις και για να μην πολυλογώ, είναι ευγενέστατοι και σε καθοδηγούν σε ότι χαρτιά πρέπει να φτιάξεις.

 

Αυτά καλό είναι να τα κάνουμε το συντομότερο, έστω να φτιάξουμε μιά λίστα, γιατί αν παραβαρύνουμε, θα είναι ταλαιπωρία.Επίσης, δεν λέει, να κάνουμε άλογα τους άντρες μας και να τρέχουν χωρίς να ξέρουν τι να κάνουν και που να απευθυνθούν.

 

Στο φινάλε, θα μας φύγει και το άγχος. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ούτε εμείς πήραμε κανένα ροζ χαρτάκι - μόνο στη ληξιαρχική πράξη του γάμου αναγράφει το επώνυμο για τα παιδιά...

Οικογενειακή μερίδα δεν έχουμε ανοίξει νομίζω...μάλλον πρέπει τώρα ε;

που απευθυνόμαστε; στο δήμο που μένουμε ή που παντρευτήκαμε ή σε κανένα ΚΕΠ;

,

 

 

ουτε εμεις εχουμε ανοιξει οικογενειακη μεριδα

 

ειναι απαραιτητο?? τη ληξιαρχικη πραξη γαμου τη κανονιζουμε απο το ΚΕΠ, θελει και πιστοποιητικο Οικογενειακης καταστασης? (ΚΙ αυτο απο το ΚΕΠ)? Αυτο πρεπει να το ζητησω μονο εγω ή και ο αντρας μου? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την ληξιαρχική πράξη, την είχαμε πάρει απο το δημαρχείο που παντρευτήκαμε.

 

Κάλεσε το 1564 και θα στα εξηγήσουν όλα.Αν μπορείς γράψτα κι εδώ, για να ενημερωθούμε και οι υπόλοιπες! :P:P:P:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε εμείς πήραμε κανένα ροζ χαρτάκι - μόνο στη ληξιαρχική πράξη του γάμου αναγράφει το επώνυμο για τα παιδιά...

Οικογενειακή μερίδα δεν έχουμε ανοίξει νομίζω...μάλλον πρέπει τώρα ε;

που απευθυνόμαστε; στο δήμο που μένουμε ή που παντρευτήκαμε ή σε κανένα ΚΕΠ;

,

 

 

ουτε εμεις εχουμε ανοιξει οικογενειακη μεριδα

 

ειναι απαραιτητο?? τη ληξιαρχικη πραξη γαμου τη κανονιζουμε απο το ΚΕΠ, θελει και πιστοποιητικο Οικογενειακης καταστασης? (ΚΙ αυτο απο το ΚΕΠ)? Αυτο πρεπει να το ζητησω μονο εγω ή και ο αντρας μου? :oops:

 

Καλημέρα κούκλα, λοιπόν μιας και την έχω την αυπνία και χαζολογώ τέτοια ώρα εδώ μέσα και τα έχω ετοιμάσει ήδη για να μην τρέχει ο αντρούλης μου στα παραθέτω τι χρειάζεται για να δηλώσεις την γέννηση του μωρού σου,δηλαδή να πάρεις στα χέρια σου Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως

 

1. Ταυτότητες και των δύο σε φωτοτυπία-συν τις πρωτότυπες στο χέρι

 

2. Ληξιαρχική πράξη γάμου αντιγραφο τελευταίου εξαμήνου (μπορείς να το ζητήσεις από το ΚΕΠ)

 

3. Χαρτί από την κλινική-νοσοκομείο που λέει πότε γεννήθηκε το μωρό σας

 

4. Πιστοποιητικό Οικογενειακής κατάστασης ένα ή και των δύο αν ανήκετε σε διαφορετικούς δήμους

 

(βέβαια αυτό προυποθέτει να έχετε ανοίξει ή να ανοίξετε μια Οικογενειακή μερίδα εκέι που ψηφίζετε γιατί εκεί φαίνεται πως είστε δημότες, τώρα αν δεν ανήκετε στον ίδιο δήμο θα ανοίξει ο άντρας σου οικογενειακή μερίδα στον δήμο του λόγω γάμου-ουσιαστικά την ανοίγουμε γιατί παντρευόμαστε και πρέπει να αποχωρήσουμε από των γονιών μας- και εσύ θα είσαι ενδεικτικά γραμμένη εκεί .Με την προυπόθεση βέβαια ότι θα πας και εσύ στον δημο σου και θα ανοίξεις και εσύ μια οικογενειακή μερίδα με τον σύζηγο ενδεικτικά γραμμένο αν δεν θες να αποχωρήσεις από τον δήμο που ανήκεις. Αν πάλι θες να αποφύγεις όλο αυτό τον τζερτζελε πατε και ανοιγεται μια μερίδα στου άντρα σου τον δήμο και γράφεσαι και εσύ εκεί κανονικά και αποχωρέις από τον δήμο σου και τελείωσε η υπόθεση.ΑΑΑ... και μην το ξεχάσω για να γραφτούμε σε μια μερίδα ή να ανοίξουμε μια πρέπει να έχουμε μαζί μας πιστοποιητικό γεννήσεως μας!!

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστική και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω και φυσικά αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε!!

Ξέρω ακούγονται βουνό αλλά δεν είναι !!! αν πάς ή πάρεις τηλέφωνο στο ΚΕΠ θα σε κατατοπίσουν πλήρως αρκεί να τους πεις τι θέλεις και τι δεν έχεις κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ξαναγράφω και παράλληλα εξηγώ...

 

1. Φ/Α ταυτοτήτων και των δύο [μπορείς άμα θες να τις επικυρώσεις σε ένα ΚΕΠ για να μην σου ζητήσουν ΣΙΓΟΥΡΑ τις ίδιες]

2. Ληξιαρχική πράξη γάμου [αν δεν βρίσκεις κάποιο αντίγραφο, μπαίνεις στην ιστοσελίδα του ΚΕΠ και ζητάς να σου βγάλουν ένα]

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης [αν είσαστε και οι δύο από τον ίδιο Δήμο, δίνετε ένα. Αν είσαστε από διαφορετικό, θα πρέπει να δώσετε δύο. Και αυτό μπορείτε, σε περίπτωση που δεν το έχετε, να το ζητήσετε από το ΚΕΠ online]

4. Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων [Είτε κάνατε πολιτικό, είτε κάνατε απευθείας θρησκευτικό, θα πρέπει να σας το έχουν δώσει από τον Δήμο. Δεν έχει σημασία το χρώμα [ροζάκι, μπλεδάκι, κτλ.)]

5. Έντυπο-χαρτί (Δήλωση Γεννήσεως όπως είπε και η bizoudaki) με στοιχεία των γονιών, από το Νοσοκομείο – Κλινική [αυτό το παίρνεις, θες δε θες, μετά τη γέννα :D ]

 

Όλα τα παραπάνω θα κατατεθούν στον Δήμο (δημοτολόγιο) που υπάγεται το Νοσοκομείο ή η Κλινική που θα γεννήσεις. Μπορούν να κατατεθούν την επομένη της γέννας. Έχετε διορία δέκα (10) μέρες. Μετά; ... Πρόστιμο! (http://www.sipiada.gr/sipiathos_site/docs/ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ.doc)

 

Για τα μετέπειτα (επίδομα τοκετού, βιβλιάριο νοσηλείας, ΕΟΒ, κτλ.) εξαρτάται από το που δουλεύει ο καθένας σας. Το μόνο σίγουρο που πρέπει να κάνει ο άντρας σου αφού πάρει την Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης στα χέρια του, είναι να την παραδώσει σε ένα ΚΕΠ και μαζί με κάτι υπεύθυνες δηλώσεις που θα του συμπληρώσει η/ο υπάλληλος του ΚΕΠ, να τα στείλει στο Δημοτολόγιο που ανήκει για να πάρει (μετά από μία μέρα - εξαρτάται από τον Δήμο) το νέο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης όπου φαίνεται το νέο μέλος. Αυτό θα σας χρειαστεί ΣΙΓΟΥΡΑ σε κάποιες από τις παραπάνω ενέργειες.

 

Άντε με το καλό κι αν χρειαστείτε κάτι άλλο, η λίστα με τις ενέργειες είναι έτοιμη!!! :wink:

 

 

Σημείωση: Για να κάνεις όλες τις παραπάνω ΚΕΠοενέργειες :D , θα πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό. :wink: [/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότατες;;; Σε παρακαλώ "γλυκιά μου" που θα μας κάνεις και "γιούχου!!!" στα καλά καθούμενα!

 

super_mario είναι το username μου, όχι super_maria! :P

 

χααχαχα καλα ντε!!! δε σε ειπαμε και didi :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Και μία ακόμη ερώτηση αν γνωρίζετε! Στο ληξιαρχείο πρέπει να παει για τη δήλωση κάποιος από τους γονείς ή μπορεί κ κάποιος τρίτος με τις ταυτότητες κ τα χαρτιά; Επίσης μέσα σε πόσο χρονικό διαστημα;

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χτεσινη ενημερωση απο ιασω:

 

Απαιτουνται οι 2 ταυτοτητες των γονιων και προσφατη (τελευταιου εξαμηνου) ληξιαρχικη πραξη γαμου.

 

Η γεννηση πρεπει να δηλωθει εντος τριημερου στο ληξιαρχειο αμαρουσιου.

Υπαρχει παραρτημα εντος του μαιευτηριου και πρεπει να παει ενας απο τους 2 γονεις με τα παραπανω εγγραφα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1) τις ταυτότητες σας σε απλές φωτοτυπίες (αλλά ας εχει μαζί και τις πρωτότυπες)

2) πιστοποιητικό γάμου σας (γιατί εκεί νομίζω αναγράφεται το επώνυμο που θα πάρουν τα παιδιά σας)

το πιστοποιητικό γάμου στο Ιασώ ήθελαν να είναι του τελευταίου 6μήνου

πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να πεταχτεί κάποιος είτε στην ενορία που έγινε ο γάμος σας είτε σε ένα ΚΕΠ να βγάλει φρέσκο αντίγραφο

3) ένα χαρτί που θα σου δώσουν απο το νοσοκομείο

 

 

άντε... με το καλό να γεννηθουν τα διδυμάκια σου

 

 

:D

γεια σας ,εγω που δεν ειμαι παντρεμενη τι γινεται?υπαρχει προβλημα?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν για το ληξιαρχείο Αμαρουσίου που βρίσκεται μέσα στο Ιασώ χρειάζονται μόνο ταυτότητες και των δύο γονέων και ληξιαρχική πράξη γάμου όσο παλιά και να είναι.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Ο δήμος Αμαρουσίου ζητάει νταβατζιλίκι απ' τους ανυποψίαστους γονείς που γεννάνε στο Ιασώ 15 ευρώ για να τους φέρει στο Ιασώ σε 2 μέρες 5 αντίτυπα της ληξιαρχικής πράξης γέννησης. Ρωτώντας για τις εναλλακτικές, σου λένε ή ότι πρέπει να περάσεις απ΄ το δημαρχείο (μια απόσταση 10' το πολύ με το αυτοκίνητο) ή να κάνεις αίτηση στα ΚΕΠ όπου θα πάρει 7-10 εργάσιμες. Αυτό είναι και το μέγιστο ψέμα μιας έκανα αίτηση στα ΚΕΠ και πήρα όσες ληξιαρχικές πράξεις ήθελα μέσα σε 2 μέρες. Το ΚΕΠ στέλνει την αίτηση με Fax στο δήμο Αμαρουσίου και αυτός στέλνει τη ληξ. πράξη επίσης με fax οπότε η όλη διαδικασία γίνεται πολύ γρήγορα.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν σε όσους γεννάνε στο Ιασώ να ΜΗΝ πληρώνουν το τζάμπα νταβατζιλίκι του δήμου Αμαρουσίου, που ζητάει 15 ευρώ για να κάνει τον ταξιτζί μεταξύ Ιασώ και δημαρχείου. Ακόμα και αν είστε από επαρχία, πάτε με την ησυχία σας αφού γυρίσετε στο ΚΕΠ και κάνετε τη δουλειά σας τσάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...