Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΣ.... ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΕΛΟΣ...ΓΑΛΑ ΛΙΓΟ...ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ! ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ! ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ, ΩΣΠΟΥ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑΚΙΑ ΣΤΗ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΛΙΓΟ ΜΑΣΑΖ, ΒΓΗΚΕ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ. ΜΗΔΑΜΙΝΟ, ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ..., ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι φυσιολογικό να υπάρχει λίγο γάλα στο στήθος. Δεν κάνει κανένα κακό. Το στήθος μπορει να έχει για πολλά χρόνια λίγο γάλα. Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξής του...

 

Ο μη θηλασμός είναι το πρόβλημα για το στήθος...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τον Ιούνιο και και κάποιος γαλακτοφόρος αδένας βούλωσε με συνέπεια να μου δημιουργήσει εξόγκωμα σαν αμύγδαλο. μου έκαναν παρακέντηση αφού σε υπέρηχο διαπιστώθηκε κύστη με συμπαγή στοιχεία. Μου έδωσαν φάρμακα για να διαλυθεί αλλά τίποτα, αύριο θα κάνω μαστογραφία για να δούμε τι έχει γίνει και θα πρέπει να το βγάλω.... :cry:

Καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και ίσως μετά από 1-2 μήνες να κάνεις ένα υπέρηχο μαστού να είσαι σίγουρη.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά το γράφω.

Λοιπόν η γιαγιά μου είχε θηλάσει τα παιδιά της αρκετό καιρό, μάλιστα τη μαμά μου την θήλασε για 3 χρόνια. Τη μαμά μου την γέννησε όταν ήταν 19 χρονών.Εννοείτε πως όταν έκοψε το θηλασμό δεν πήρε κάποιο φάρμακο.

Δεν είχε κανένα πρόβλημα ποτέ και καθώς μεγάλωνε της συστήσανε να κάνει μαστογραφία, όπως κάνουν όλες οι γυναίκες μετά από κάποια ηλικία. Της βρήκανε λοιπόν ότι μέσα στο στήθος έιχε μείνει γάλα και έχει γίνει ασβέστωμα. Σύμφωνα με το γιατρό η γιαγιά μου θα έπρεπε νε έχει υποβλήθεί σε χειρουργειο προκειμένου να της το αφαιρέσουν.

Η γιαγιά μου όμως αποφάσισε ότι δεν θέλει να υποστεί αυτήν την διαδικασία και "ο,τι είναι να γίνει ας γίνει"

Λοιπόν η γιαγια μου σήμερα είναι 74 χρονών, έχει δει δισσέγγονα και έχει ένα στήθος καταπληκτικό!!!!!! Να μην την ματιάσω.

Ούτε ποτε της δημιούργησε πρόβλημα αυτο το ασβέστωμα και από οτι φαίνεται ούτε θα της δημιουργήσει κιόλας.

Δεν θέλω να παρασύρω κανένα να πράξει διαφορετικά από τα λεγόμενα του γιατρού, απλά καταθέτω την εμπειρία της γιαγιάς μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι mel μου έχεις δίκιο, και καλά κάνεις και το λές, οι γιατροί δεν έχουν πάντα δίκιο.

Πάντως καλό είναι να κάνουμε συχνά εξετάσεις για να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα και ας μην ξεχνάμε οτι η πρόληψη είναι το καλύτερο.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

καλησπερα κοριτσια!

ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε..

θηλαζω αποκλειστικα την μικρη μου εδω και 8,5 μηνες και επειδη ξεκιναω δουλεια σε 4 μηνες θα πρεπει να κοψω το θηλασμο..προσπαθω το τελευταιο διμηνο να δοκιμασω να της δινω νερακι με το δοκιμαστικο ποτηρακι αλλα δεν πινει γουλια...και ανησυχω οτι θα δυσκολευτει πολυ να συνηθισει το γαλα οχι μονο τη γευση αλλα και τη θηλη..

τι με συμβουλευετε? μπορω να δωσω φρεσκο γαλα ή σκονη? επισης ποια θηλη να χρησιμοποιησω για να συνηθισει πιο ευκολα? δεν θα ηθελα να σοκαριστει με την αποτομη διακοπη και ξεκινω να προετοιμαζομαι απο τωρα...

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε..

θηλαζω αποκλειστικα την μικρη μου εδω και 8,5 μηνες και επειδη ξεκιναω δουλεια σε 4 μηνες θα πρεπει να κοψω το θηλασμο..προσπαθω το τελευταιο διμηνο να δοκιμασω να της δινω νερακι με το δοκιμαστικο ποτηρακι αλλα δεν πινει γουλια...και ανησυχω οτι θα δυσκολευτει πολυ να συνηθισει το γαλα οχι μονο τη γευση αλλα και τη θηλη..

τι με συμβουλευετε? μπορω να δωσω φρεσκο γαλα ή σκονη? επισης ποια θηλη να χρησιμοποιησω για να συνηθισει πιο ευκολα? δεν θα ηθελα να σοκαριστει με την αποτομη διακοπη και ξεκινω να προετοιμαζομαι απο τωρα...

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Το σοκ ενδεχομένως να ειναι μεγαλυτερο αν ξεκινήσεις δουλεια ενώ εχεις κόψει το θηλασμο.

Γιατι αποκλείεις την επιστροφη στην εργασια και τον θηλασμο; Η επιστροφη στην εργασία δεν αποκλείει τον θηλασμο σε οποιαδήποτε ηλικια ποσο μάλλον στη δικια σας που θα εχει χρονίσει και τα πραγματα θα ειναι απείρως πιο εύκολα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Gia sas koritsia eimai kainurgia sto forum Kai tha ithela na sas rotiso kati an nori kamia na me boithisi me kapia simvuli.lipon thilasa tin korula mou 16 mines alla apofasisa na to kopso kai etsi ksekinisa na kovo siga siga ta gevmata emine I vradinos thilasmos mono Kai den iksera pos tha stamatisi to gala Gia avto Kai stamatisa na tis Dino na thilazi Kai meta pira ta xapia dostinex Gia na diakopso to gala einai 2 ta opia pinonte Ana 12 wres miso xapaki alla avto pou me provlimatizi einai pos exo akoma gala sto sthos mou Kai den ksero ti na Kano na to vgalo Mipos I tha figi mono tou kseri kamia na me voithisi? Evxaristo Ekton proteron

Link to comment
Share on other sites

Gia sas koritsia eimai kainurgia sto forum Kai tha ithela na sas rotiso kati an nori kamia na me boithisi me kapia simvuli.lipon thilasa tin korula mou 16 mines alla apofasisa na to kopso kai etsi ksekinisa na kovo siga siga ta gevmata emine I vradinos thilasmos mono Kai den iksera pos tha stamatisi to gala Gia avto Kai stamatisa na tis Dino na thilazi Kai meta pira ta xapia dostinex Gia na diakopso to gala einai 2 ta opia pinonte Ana 12 wres miso xapaki alla avto pou me provlimatizi einai pos exo akoma gala sto sthos mou Kai den ksero ti na Kano na to vgalo Mipos I tha figi mono tou kseri kamia na me voithisi? Evxaristo Ekton proteron

 

Τα χάπια αποθηλασμου δεν ενδείκνυνται! Εφόσον έβαλες το σωμα σου σε φάση φυσικού αποθηλασμου δεν υπήρχε κανένας λόγος να επεμβεις χημικά στη φυσική αυτή διαδικασία.

Γαλα στο στηθος μπορει να εχεις για πολυ καιρο ακομα. Απλα μην ασχολείσαι και μην τσεκάρεις για να δεις αν εχεις. Αργα η γρηγορα θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Θελω να ρωτήσω κ γω με την σειρα μου. Θηλάζω εδω κ 8μηνες αποκλειστικά.Θελω να αποθηλασω γιατι ούτως ή άλλως ελεγα πως θα θηλασω μέχρι να χρονισει περίπου κ επειδή μου είπε ο γυναικολόγος μου, να θηλασω μέχρι τον 8μηνα κ μετά να σταματήσω Γιατι λόγω το οτι δεν έχω αδιαθετησει εδω κ καιρο,μπορει η μήτρα να μπει σε διαδικασία κλιμακτηριου.Εχω καταφέρει να του δίνω στήθος μια ή δύο φορες την ημέρα.Θα θελα να τον θηλασω παραπανω αλλα έχω πολύ άγχος να αδιαθετησωΤο προβλημα μου ειναι ποτέ θα αδιαθετησω επιτελους?? Εχει τύχει σε καποια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Όταν μία γυναίκα θηλάζει κατ'απαίτηση του μωρού και θηλάζει και τη νύχτα, η περίοδος έρχεται γύρω στο χρόνο, αλλά μπορεί να κάνει και 18 μήνες να έρθει!

 

Δεν κατάλαβα τι εννοεί ο γυναικολόγος σου; Γιατί να σε βάλει ο θηλασμός σε κλιμακτήριο; Μήπως είσαι άνω των 40, οπότε εννοεί ότι στενεύουν τα περιθώρια για δεύτερο μωράκι;

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει οτι μπαινει σε διαδικασια κλιμακτηριου λογω θηλασμου?οτι θα αταματησει η παραγωγη ωαριων λογω του ότι δεν αποκατασταθηκαν οι ορμονες κτλ?πρωτη φορα το ακουω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θελω να ρωτήσω κ γω με την σειρα μου. Θηλάζω εδω κ 8μηνες αποκλειστικά.Θελω να αποθηλασω γιατι ούτως ή άλλως ελεγα πως θα θηλασω μέχρι να χρονισει περίπου κ επειδή μου είπε ο γυναικολόγος μου, να θηλασω μέχρι τον 8μηνα κ μετά να σταματήσω Γιατι λόγω το οτι δεν έχω αδιαθετησει εδω κ καιρο,μπορει η μήτρα να μπει σε διαδικασία κλιμακτηριου.Εχω καταφέρει να του δίνω στήθος μια ή δύο φορες την ημέρα.Θα θελα να τον θηλασω παραπανω αλλα έχω πολύ άγχος να αδιαθετησωΤο προβλημα μου ειναι ποτέ θα αδιαθετησω επιτελους?? Εχει τύχει σε καποια?

Κι εγω άργησα να αδιαθετισω οπως και οι περισσότερες μανούλες που θηλαζουν τα μωρά τους.Προσωπικά δεν θα αποθηλαζα για αυτον τον λογο εκτός αν ημουν αρκετά μεγάλη και ηθελα σύντομα δευτερο μωρακι.Να ξέρεις οτι πιο άσχετοι απο τους γυναικολόγους σε θέματα θηλασμου δεν υπάρχουν.Δεν το σπουδάζουν καν και έχουν ολοι άποψη.Ρωτα μια σύμβουλο γαλουχιας η παρε στην γραμμη 10525 να ρωτήσεις δωρεάν τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θελω να ρωτήσω κ γω με την σειρα μου. Θηλάζω εδω κ 8μηνες αποκλειστικά.Θελω να αποθηλασω γιατι ούτως ή άλλως ελεγα πως θα θηλασω μέχρι να χρονισει περίπου κ επειδή μου είπε ο γυναικολόγος μου, να θηλασω μέχρι τον 8μηνα κ μετά να σταματήσω Γιατι λόγω το οτι δεν έχω αδιαθετησει εδω κ καιρο,μπορει η μήτρα να μπει σε διαδικασία κλιμακτηριου.Εχω καταφέρει να του δίνω στήθος μια ή δύο φορες την ημέρα.Θα θελα να τον θηλασω παραπανω αλλα έχω πολύ άγχος να αδιαθετησωΤο προβλημα μου ειναι ποτέ θα αδιαθετησω επιτελους?? Εχει τύχει σε καποια?

 

Κι εμένα 13 μηνών είναι ο μπέμπης μου και λόγω θηλασμού δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη. Αλλά να σου πω την αλήθεια ούτε βιάζομαι κι όλας. Αυτό για τη "διαδικασία κλιμακτηρίου" πρώτη φορά το ακούω. Είσαι σίγουρη ότι κατάλαβες καλά; Ας μας διαφωτίσουν οι πιο έμπειρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Συγνωμη που αργησα να απαντησω. Μου εξηγησε πως επειδη κανουμε τοσο καιρο να μας ερθει περιοδος, μπορει η μητρ επειδη αδρανει να ξεχασει την διαδικασια της περιοδου και να μπει σε φαση κλιμακτηριου. Ειμαι 33 χρονων και εχω 2 παιδακια. Απλα και με μαια που μιλησα μου συμφωνησε και αγχωθηκα. Δεν θελω να αποθηλασω για να κανω κι αλλο μωρακι, απλα για να μην υπαρξει το προβλημα που σας λεω. Θα καλεσω και στο 10525 ,εχεις δικιο Alexia1985 δεν το σκεφτηκα. Απλα,επειδη τον εμπιστευομαι σαν γιατρο για αυτο και παιρνω σοβαρα οτι μου ειπε. Τι να πω.. δεν ξερω τι να κανω..ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Θα επανελθω με τα νεοτερα απο την "γραμμη"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι 8 μηνες ειναι πολυ λίγοι χωρις περίοδο οταν υπάρχουν πολλές που τους έρχεται μετα τους 18-20!!Εισαι πολυ μικρή για να ανηςυχεις για κλιμακτηριο!Η φύση τα εχει προνοήσει ολα μην ανηςυχεις..Ειναι απολύτως φυσιολογικό και αυτο που σου είπε ο γυναικολόγος σου πραγματικα πρωτη φορα το ακούω!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...