Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;


Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;  

1.142

  1. 1. Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;

    • Στην επαρχία,αν και έχει λιγότερες δυνατότητες το κλίμα είναι πιο καθαρό.
      240
    • Στην πρωτεύουσα, οτι και να χρειαστώ το έχω ένα βήμα από την πόρτα μου.
      39
    • Κάπου ενδιάμεσα,ένα προάστιο θα ήταν καλή λύση αφού θα συνδύαζε το καθαρό κλίμα και τις ανέσεις .
      413


Recommended Posts

Εάν είχατε τη δυνατότητα επιλογής που θα επιλέγατε να μεγαλώσουν τα μωρά σας ;

Στην επαρχία , στην πρωτεύουσα ή κάπου ενδιάμεσα;;Ποιοι θα ήταν οι λόγοι ;

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρωτεύουσα, γιατί έχω μάθει να τα έχω όλα στα πόδια μου και θέλω για τα παιδιά μου πολλές δυνατότητες και επιλογές στην διασκέδαση,στη μόρφωση και γενικά να μη στερούνται πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μένουμε αυτή τη στιγμή έξω από το Ναύπλιο από όπου καταγόμαστε, αλλά δυστυχώς το καλοκαίρι θα μετακομίσουμε Αθήνα λόγο της δουλείας του συζύγου μου….δε θέλω να φύγω αλλά πρέπει…καμία περιοχή στην Αθήνα όχι πολύ μακριά από το κέντρο που να είναι ανθρώπινα ξέρετε;;;

Δεν την μπορώ καθόλου τη φασαρία της πόλης! :?:?

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι επαρχία εννοείται μόνο τα χωριά ή και τις μεγάλες πόλεις; Γιατί σε κάποια μεγάλη πόλη σίγουρα υπάρχουν όλες οι ανέσεις και τα έχουμε όλα στα πόδια μας. Σίγουρα στην Αθήνα έχεις πολύ περισσότερες δυνατότητες και επιλογές για πολλά πράγματα αλλά με τίποτα δεν θα μπορούσα να ζήσω ούτε εγώ η ίδια μέσα σε αυτόν τον πανικό που επικρατεί..... Άλλωστε πιστεύω πως εκεί που μεγαλώνει ο καθένας έχει μάθει να ζει και να του αρέσει...

Άρα και το παιδί μου θα ήθελα να μεγαλώσει εδώ ακριβώς που μένω...... :D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα εμεις μενουμε στην Αρτέμιδα Αττικης που ειναι παραθαλλάσια περιοχή, χωριό που λεω εγω και ειναι ιδανικη απο θεμα αποστασης απο την Αθηνα, εχει κοντα και την Αττικη οδο κλπ, αλλά υστερεί σε υποδομές... Ομως εδω γύρω είνα ωραια για παιδια κλπ, Ραφηνα, Πορτο Ραφτη, Μαρκοπουλο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δει τι σημαίνει πρωτεύουσα από πρώτο χέρι και μάλιστα προάστιο πρωτεύουσας :!::!::!: θεωρώ πως και το προάστιο δεν είναι αρκετό , άρα ψηφίζω επαρχία.

Κι εμείς που είμαστε Αθήνα παράπονα έχουμε από τους γιατρούς τα νοσοκομεία τα σχολεία τους γειτόνους........όλα :shock: την καθημερινότητα :?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε επαρχία και νομίζω ότι είμαι σχετικά ικανοποιημένη. Δεν θα ήθελα πρωτεύουσα, γιατί΄μεγάλωσα εδώ και νομίζω ότι θα είναι καλά και για το παιδί μου. Βέβαια θα μου άρεσε να υπήρχαν περισσότερες δυνατότητες για τα παιδιά, όπως και στην πρωτεύουσα. Όμως, ενας μεγάλος προβληματισμός μου είναι το θέμα της ανεργίας. Κάποια στιγμή διαπιστωσα ότι πολλοί συμμαθητές μου έχουν φύγει Θεσ/νιικη ή Αθήνα. Ε, και σκέφτομαι ότι και το παιδί μπορεί μελλοντικά να θελήσει να το κάνει, αν δεν βρίσκει δουλειά εδώ. Επίσης, σχετικά με το θέμα των σπουδών, οι περισσότερες σχολές είναι Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αν έχεις ειδικά 2 παιδιά και σπουδάζουν σε διαφορετικές περιόδους, τα έξοδα είναι μεγάλα!!! Οπότε, ναι μεν η ζωή είναι καλύτερη στην επαρχία(κατά τη γνώμη μου), για να μεγαλώσει ενα παιδί, αλλά υπάρχουν δυσκολίες για το μέλλον και την επαγγελματική του σταδιοδρομία. :roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαρχία..όχι μόνο το θέλω αλλά το επιδιώκω κιόλας...μακάρι να σταθούμε τυχεροί με τα σχέδιά μας....θεωρώ την επαρχία ως τον καταλληλότερο τόπο να μεγαλώσει ένα παιδάκι...να παίξει γνωρίζοντας τη φύση , να νιώσει την ελευθερία την ομορφιά,τον καθαρό αέρα..να δει και να ακούσει τα πουλάκια όχι μόνο μέσα από τις κασσέτες...να παίξει με το χώμα το ευωδιαστό όχι το βρώμικο της γειτονικής πλατείας στην πόλη που ακόμη και αυτό αντικαταστάθηκε από χαλίκια...και με γονείς πιο χαρούμενους και ήρεμους που θα έχουν απαλλαχθεί από το άγχος της πόλης...και άλλα τέτοια ρομαντικά ας μην συνεχίσω γιατί θα με πάρουν τα κλάματα....!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

πρωτεύουσα, γιατί έχω μάθει να τα έχω όλα στα πόδια μου και θέλω για τα παιδιά μου πολλές δυνατότητες και επιλογές στην διασκέδαση,στη μόρφωση και γενικά να μη στερούνται πράγματα!

 

Στην επαρχια δεν μενεις??

Link to comment
Share on other sites

Μένω στην Αθήνα αλλά θα'θελα πολύ να μεγάλωναν τα παιδιά μου στην επαρχία κοντά στη θάλασσα.

Δεν συγκρίνω τον καθαρό αέρα, τη θάλασσα και τον τρόπο ζωής της επαρχίας με τίποτα που προσφέρει μία μεγάλη πόλη.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούμε ιδανικότερο ένα σπίτι με κήπο(πάντα) στα Γιάννενα άν όχι δίπλα στη λίμνη...άντε στον επόμενο δρόμο!! :D

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως και ο ανδρας μου εχουμε μεγαλωσει στην Αθηνα αλλα θα προτιμουσα τα παιδια μας να μεγαλωναν στην επαρχια ή σε καποιο προαστιο καταρχας για το καθαροτερο αερα,τις αλλες συνθηκες διαβιωσης, πιο ανθρωπινες και δεν θεωρω οτι στην επαρχια πλεον τα παιδια εχουν λιγοτερες δυνατοτητες...

Μακαρι να μπορεσουμε να το κανουμε καποια στιγμη....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα μέχρι τα 18 σε επαρχιακή πόλη που τώρα έχει πληθυσμό 70.000 κατοίκους. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και ιδιαίτερα η πόλη μου. Τα παιδιά παίζαμε μεν στη γειτονιά, αλλά υπήρχαν γειτονόπουλα αγρίμια, υπήρχαν παιδιά στο σχολείο αγρίμια που να βγάζουν μέχρι και σουγιά και το κουτσομπολιό έδινε και έπαιρνε... Οι περισσότεροι της γενιάς μου φύγαμε για σπουδές και δεν ξαναγυρίσαμε.

Πριν κάποιον καιρό χρειάστηκε να μείνω για ένα χρόνο ξανά εκεί λόγω δουλειάς. Κατά τη γνώμη μου οι ¨επαρχιακές¨ πόλεις και ιδιαίτερα οι πρωτεύουσες νομών κάθε άλλο παρά επαρχία είναι. Η φασαρία κατά τη διάρκεια της ημέρας δεδομένη λόγω της ¨ανάπτυξης¨, τα πενταώροφα δεδομένα και σε πολύ στενότερους δρόμους, να διανύουμε τριακόσια μέτρα για να δούμε ένα δέντρο, για πάρκιγκ ούτε λόγος και τα αυτοκίνητα μποτιλιαρισμένα τις πρωινές ώρες, οι λογαριασμοί ειδικά του νερού τετραπλάσιοι από της Αθήνας και για την ίδια κατανάλωση. Το βασικό θετικό ήταν οι μικρές αποστάσεις και η εξυπηρέτηση στις διάφορες υπηρεσίες (πχ ΙΚΑ ταμεία και ιατρεία).

Εγώ ψηφίζω προάστιο της Αθήνας, όχι όμως οποιοδήποτε αλλά κάποιο που να εξασφαλίζει ποιότητα ζωής, να έχει πράσινο, να έχει κοντά σχολείο, πάρκο, να είναι σε απόσταση ασφαλείας από την Αθήνα για να έχει καθαρό αέρα και προπαντώς ησυχία, αν έχει και θάλασσα ακόμα καλύτερα. Αν η δουλειά είναι κοντά στο σπίτι, τότε η ποιότητα ζωής στα προάστια της Αθήνας είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερη από αυτή των ¨επαρχιακών¨ πόλεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σε ενα απο τα πανεμορφα Ελληνικα νησια, διπλα στο κυμα και τη θαλασσα ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ!!! Θα προτιμουσα τη Ροδο την Παρο τη Ναξο ή τη Μυλο.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα/εγω ψηφισα επαρχια.επαρχια μενω 31 χρονια και δεν εχω φυγει ποτε.βεβαια η παραμεθοριος που ειμαι εχει πολλα προβληματα αλλα 2-3 φορες που ηρθα αθηνα κοντεψα να τρελαθω.δυστυχως ελλαδα ειναι ονο η αθηνα στις μερες μας αλλα τι να γινει.εδω ειναι τα σπιτια μας και η ζωη μας.δεν μπορω να ζησω αλλου.δεν θα αντεχω.υπαρχει βεβαια πολυ καια και κουτσομπολιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω χαιρομαι που ειμαι επαρχια

Ηταν καλη επιλογη που εγω και ο αντρασ μου φυγαμε απο Αθηνα ο καθενασ απο τουσ δυο μασ ειχαμε ξεχοριστουσ λογουσ

ειμαστε και η δυο ερωτευμενη με το μεροσ

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα στην επαρχία και είμαι πολύ ευχαριστημένη, παρόλο που κανένα μέρος δεν είναι τέλειο. Τώρα αναγκαστικά μένω πρωτεύουσα λόγω δουλειάς.

Τώρα εξαρτάται τι εννοείς επαρχία. Εγώ μεγάλωσα σε κωμόπολη, έμαθα τρεις γλώσσες σε φροντιστήρια της κωμόπολης, ωδείο δεν είχαμε αλλά κάναμε ιδιαίτερα πιάνο και η δασκάλα ερχόταν από την πλησιέστερη πόλη - 30 λεπτά δρόμος. Το σχολείο και τα φροντιστήρια ήταν 5 λεπτά με τ' αυτοκίνητο. Θα μπορούσα να πήγαινα και με τα πόδια, αλλά είχα υπερπροστατευτικούς γονείς.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι οι δυνατότητες επιλογής στις παρέες ήταν περιορισμένες, αν είχες λίγο πιο ψαγμένα ενδιαφέροντα. Όχι ότι πολλά παιδιά στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη πηγαίνουν θέατρο αν δεν τους πάρουν από το σχολείο. Αλλά τουλάχιστον εκεί βρίσκονται πιο εύκολα μεταξύ τους. Επίσης η αδερφή μου για ένα διάστημα αναγκαζόταν να πηγαίνει σε ωδείο στο Θεσ/νίκη, γιατί δεν την ικανοποιούσε η επιλογή που είχαμε. Αλλά οι μετακινήσεις δεν ήταν πολύ χειρότερες, από το να μετακινείσαι από τη μια συνοικία της Αθήνας στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγώ αυτό που θα ήθελα τρελά είναι να ζούσαμε σε ένα σπιτάκι σε ένα πολύ απομακρυσμένο χωριό με λίγους κατοίκους και να είχαμε και ζώα και να καλλιεργούσαμε και γη και να είχαμε και πολλά παιδιά γύρω στα 8. Τα παιδιά θα πήγαιναν στο σχολείο του χωριού και μετά θα έφευγαν για σπουδές στην Αθήνα και αν ήθελαν να πήγαιναν και να έμεναν όταν μεγάλωναν στην πόλη. Παρόλα αυτά όμως τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν στο κέντρο της Αθήνας. Πάει η φάρμα!!!!!!!

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις μεναμε αθηνα καποια χρονια και αποφασισαμε οτι δε θελουμε να κανουμε παιδια και να μεγαλωσουν στο καυσαεριο και την εγκληματικοτητα... Επειδη εγω ειμαι απο Κερκυρα και η υπολοιπη οικογενεια μου ειναι εκει, ειπαμε αν βρουμε μια καλη δουλιτσα στο νησι φυγαμε! Κι ετσι κι εγινε!!!!!

Ειμαστε τωρα στο νησι και περναμε μια χαρα απλα οι επιλογες γενικα ειναι πιο περιορισμενες απο αθηνα εννοειται... Πχ διασκεδαση, μετακινησεις μονο με αμαξι απο την αλλη παμε παραλια καθε μερα το καλοκαιρακι αν θελουμε.... Βεβαια δεν ειναι κανα χωριο η Κερκυρα ε? Επαρχια απο επαρχια εχει διαφορα! Κι εγω μεγαλωσα με τις ξενες γλωσσες μου και το πιανο μου κλπ κλπ Απο θεμα εκπαιδευσης δηλαδη δεν εχει διαφορα, ισα ισα θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα, πιο μαζεμενα εδω...

Ειναι πως ζυγιζει κανεις τα θετικα και τα αρνητικα καθε τοπου και τι θεωρει σημαντικοτερο στο τροπο ζωης του...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από Αθήνα και πριν 2,5 χρόνια μετακομίσαμε Πάτρα, για τη δουλειά του άντρα μου. Μου πήρε περίπου 1 με 1,5 χρόνο να προσαρμοστώ (έμεινα και έγκυος εδώ... οπότε τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα, χωρίς γονείς και φίλους)... Anyways... τώρα προσαρμοστήκαμε, και για κάποια χρόνια θα ήθελα να μέναμε εδώ... ίσως και για πάντα (αν υπάρχει το για πάντα... χα, χα, χα)! :)Όμως δε μας βλέπω και για πολύ, λόγω δουλειάς πάλι (η κρίση... :twisted:)! Οπότε... Aθήνα σου ερχόμαστε... και στενοχωριέμαι....:( γιατί έχω ζήσει και στην πρωτεύουσα (η οποία όσο πάει και χειροτερεύει) και στην επαρχία... Εξ'άλλου η Αθήνα δεν είναι και τόσο μακρυά... 1 φορά το μήνα μπορείς να ανεβαίνεις και να πηγαίνεις το παιδί σε όλες τις πολιτιστικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις (αν έχεις σπίτι να μείνεις, κάθεσαι ένα ωραιότατο ΣΚ)!!! Και το καλύτερο είναι στις "μεγάλες επιστροφές" που ακολουθούν τις "μεγάλες εξόδους" όταν εσύ φεύγεις από Αθήνα όλοι οι άλλοι γυρίζουν... δηλ. τους βλέπεις που πήζουν στις ατελείωτες ουρές κι εσύ είσαι ΧΑΛΑΡΟΣ :wink: Αχ! Η επαρχία είναι ΥΠΕΡΟΧΗ άνοιξη, καλοκαίρι, φθινόπωρο... ΚΛΑΨ! Απλά ζεις στη φύση... Τι καλύτερο για σένα και τα παιδιά σου???!!!???

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε σε ένα κτήμα στα Ανατολικά προάστεια και είμαστε πολύ ήσυχα. Θέλουμε όμως πολύ καποια στιγμή να μετακομίσουμε Πάρο που έχουμε εξοχικό και πάμε πολύ συχνά. Δεν συγκρίνεται με τίποτα με την Αθήνα!!

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου έχουν ενα μικρό σπίτι στο Λαγονήσι με ένα υπέροχο κήπο, δυο σκυλιά, μια γατούλα, κάθε πρωί περνάνε έξω απο το σπίτι τους προβατάκια (!!!!!πραγματικά!!!) παντού μυρίζουν τα λουλούδια, τα δέντρα!!!

 

Ο γιος μου είναι 7 μηνών και κάθε φορά που πηγαίνουμε στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς γίνεται άλλο παιδί! Ζητάει τα ζώα, είναι ολη μέρα στον κήπο, κάνουμε βόλτες με το καρότσι χωρίς να φοβόμαστε μη μας κόψει κανένα αυτοκίνητο, χωρίς να κάνουμε ακροβατικά για να ανέβουμε και να κατέβουμε παιζοδρόμια! Κοιμόμαστε 6 ώρες το βράδυ και νομίζουμε ότι έχουμε κοιμηθεί 16, αναπνέουμε καθαρό αέρα, καθόμαστε στον κήπο και δεν ακούμε ούτε αυτοκίνητα, ούτε μηχανάκια, ούτε φορτηγά, ούτε τίποτα. Αν αυτό δεν είναι ποιότητα ζωής, τότε τί είναι????? Τί να τα κάνεις τα πολλά τετραγωνικά και τα τεράστια σαλόνια αν δε μπορείς να ανοίξεις ούτε τη μπαλκονόπορτα απο τη φασαρία και τη σκόνη?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...