Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατρος και θηλασμός


Παιδίατρος - σας υποστήριξε και σας ενημέρωσε σωστά για τον θηλασμό  

1.386

  1. 1. Παιδίατρος - σας υποστήριξε και σας ενημέρωσε σωστά για τον θηλασμό

    • ναι με υποστήριξε και με ενημέρωσε επαρκώς
      664
    • με ενημέρωσε αλλά όχι επαρκώς/εκ των υστέρων έμαθα ότι δεν ήταν σωστές οι πληροφορίες τις οποίες μου έδωσε
      271
    • δεν έδωσε μεγάλη σημασία στο θηλασμό και με παρέπεμψε σε γάλα σε σκόνη του εμπορίου
      239
    • ήταν αρνητικός για το θηλασμό, δεν με υποστήριξε στο ξεκίνημα/για την συνέχισή του
      21


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Θεωρώ ότι έπρεπε να είχα καλύτερη ενημε΄ρωση για το θηλασμό όχι μόνο από τον παιδίατρο αλλά και από τη γυναικόλογο και τις μαίες. Όλοι αντιμετώπισαν την κατάσταση πολύ χαλαρά.... Είπαν δυο πράγματα και από κει και πέρα.... " κανε ό,τι καταλαβαίνεις". Τα περισσότερα τα έμαθα μέσω διαδικτυου και περιοδικών.... Λίγο αργά όμως.!!! Ελπίζω στο δεύτερο να τα καταφέρω καλύτερα.....

Και τώρα που το σκέφτομαι, δε θα ήταν άσχημα, στα δωμάτια των μητέρων που μόλις γέννησαν, στο κομοδίνο δίπλα στο κρε΄βατι να υπάρχουν σχετικά έντυπα και βιβλιαράκια.... Αφού βαριούνται να ασχοληθούν οι ίδιοι..... ας μας δίνουν να τα διαβάζουμε

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν τυχερη και η παιδιατρος μου με βοηθησε πολυ.Η αληθεια ειναι οτι ειχα ενημερωθει αρκετα στην εγκυμοσυνη μου αλλα αν δεν ειναι καποιος διπλα σου να δει ακριβως τι κανεις λαθος εκεινη τη στιγμη και να σε βοηθησει να το διορθωσεις δεν γινεται.Στο μαιευτηριο καθησε μαζι μου ωρες αρκετες για να με βοηθησει στους πρωτους θηλασμους και οταν ειδε οτι και οι μ^$#^$#^%ς οι μαιες δεν μου φερναν το μωρο να θηλασω μου ειπε να το φερω να το εχω στο δωματιο μαζι μου περισσοτερες ωρες.

 

Βεβεια φευγοντας απο το μαιευτηριο μου ειπε να παρω ενα γαλα να το εχω σε περιπτωση αναγκης,αλλα αυτο το θεωρω οτι ειναι φυσικο και θα το εκανα ετσι κι αλλιως να πω την αληθεια γιατι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει!!!!Παντως δεν το χρησιμοποιησα :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο παιδίατρός μας θεώρησε αυτονόητο ότι θηλάζω το μωρό και συνεχίζω ακόμα. Ενημερώθηκα αρκετά για το θηλασμό πριν γεννήσω και στάθηκα αρκετά τυχερή στο θέμα αυτό, ο παιδίατρος μας δε με ενημέρωσε ποτέ το θηλασμό ίσως γιατί δεν το θεώρησε αναγκαίο, δεν το ζήτησα ή λόγω γλώσσας ωστόσο νομίζω ότι τον υποστηρίζει. Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει στην ιταλία αλλά βλέπω ότι πολλές κοπέλες θηλάζουν τα παιδάκια τους παντού.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν απλά τυχερή και βρήκα τη μοναδική τότε παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού στην Ελλάδα. :)

 

Οι νεογνολόγοι της κλινικής που γέννησα (Αγ. Λουκάς/ Θεσσαλονίκη) λέγανε όσα γράφουν οι εταιρείες με τα γάλατα στα φυλλάδιά τους, όσα χρειάζονται για να αποθηλάσεις σε 3 εβδομάδες... :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος που πήγα αρχικά μπορώ να πω ότι ήταν μέχρι αρνητική απέναντι στον θηλασμό. Όχι απλά μου πρότεινε, αλλά μου επέβαλε να δώσω σκόνη γάλα γιατί είπε πως το παιδί πεινουσε γιατί δεν είχα γάλα! Στην αρχή φοβήθηκα και την άκουσα! Μετά από μερικές μέρες, όμως, ευτυχώς αλλαξαμε παιδίατρο ο οποίος ήταν θετικός απέναντι στον θηλασμό, χωρίς όμως και πάλι να μου δώσει ιδιαίτερες οδηγίες, πέρα από το ότι ο θηλασμός δεν έχει ώρα και διάρκεια (που και αυτό ήταν πολύ σημαντικό)!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η παιδίατρος μας ήταν αρκετά ενημερωμένη σχετικά με τον θηλασμό και μου έδωσε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.

Βέβαια τις γνώσεις που έχω αυτή την στιγμή γύρο από αυτό το θέμα είναι περισσότερο από το Ιντερνετ και από το δικό μου ενδιαφέρων και λιγότερο από Γιατρούς και Μαίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απορω πού τους βρηκατε εσεις το 40 τοσο τοις εκατο τους παιδιατρους που σας υποστηριξαν στο θηλασμο... Μηπως εννοειτε οτι σας ειπαν οτι ο ¨θηλασμος ειναι ο,τι καλυτερο για το παιδι σας"? Ε ναι αυτο το λενε ολοι αλλα λενε και να δινεις και συμπληρωμα γιατι δεν εχεις γαλα :evil: να δινεις παντα και ξενο για να εισαι σιγουρη οτι χορτασε :evil: να θηλαζει αυστηρα καθε χ ωρες :evil: και σαφως με χρονοδιακοπτη ητοι δεκα λεπτα απο καθε στηθος....

 

Τωρα αν υπαρξει γυναικα που να μπορεσει να θηλασει πανω απο μηνα με τετοιες συμβουλες εμενα να με κρεμασετε... :lol:

 

Οι παραπανω συμβουλες ειναι απο την παιδιατρο μας η οποια ειναι μια απο τις χιλιαδες που κυκλοφορουν ελευθερες γυρω μας.... :D

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου η παιδιατρος μου εδειξε πως να τοποθετώ το παιδί σωστά στο στήθος και μου ειπε οτι στην αρχή και μεχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός θα πρεπει να τον θηλάζω πολύ συχνά, αυτο όμως δεν ειναι ενδειξη ανεπάρκειας γαλακτος, αλλά μια φυσιολογική κατάσταση. Το σημαντικότερο όμως που έκανε ηταν να εξηγησει στον αντρα μου τη σημασία και την αξία του θηλασμού οποτε τώρα εχω δύο ενθερμους υποστηριστες του θηλασμου μεσα στο σπιτι μου (ο άλλος είναι ο γιος μου :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

Οταν απευθύνθηκα στην δικιά μας παιδίατρο, θηλάζαμε ήδη 1 μήνα επιτυχώς με τη Μάγια οπότε δεν περίμενα τη συμβουλή της. Στην πρώτη επίσκεψή θηλάσαμε στο ιατρείο της για να τσεκάρει αν η μικρή πιάνει καλά και ενώ θηλάζαμε, μίλαγε στον άντρα μου για το θηλασμό και του εξηγούσε ότι θα έπρεπε να μου κάνει χίλια δώρα για το δώρο που προσφέρω στο μωρό του!!!! :D

Είναι πολύ υποστηρικτική και ενημερωμένη, και με παροτρύνει να θηλάσω κιάλλο τη Μάγια, όσο θέλουμε και οι δύο!....

 

Είναι πάρα πολύ καλή, πολύ καλός άνθρωπος και δεν την αλλάζω με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απορω πού τους βρηκατε εσεις το 40 τοσο τοις εκατο τους παιδιατρους που σας υποστηριξαν στο θηλασμο...

 

Μεγάλωσε το ποσοστό!

 

 

Γενικά μέσα σε τέτοια φόρουμ θα βρεις και μεγάλο ποσοστό θηλασμού που δεν αντιπροσωπεύει αυτό που γίνεται εκτός φόρουμ! Άρα είναι λογικό να βρίσκεις και τέτοιες απαντήσεις (πολλές διάλεξαν τον παιδίατρο με αυτό το κριτήριο...).

 

Μεροληπτικό το δείγμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων.Την θηλασα αποκλειστικα μονο 18 μερες.Επειτα τη ξεκινησα και συμπληρωμα γιατι ειχε χασει 250γρ. Δεν ξερω τι δεν εκανα καλα.Ισως δεν επινα αρκετο νερο.Ο παιδιατρός μας μας εφερε στην πρωτη του επίσκεψη ένα ενημερωτικό φυλλάδιο αλλά μάλλον ηταν αργα.Ελπιζω να τα καταφέρω καλύτερα την επόμενη φορά. :D

UYijp2.png

2Wlep2.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ δυσαρεστημενη γενικα απο τους παιδιατρους οχι μονο στο θεμα θηλασμος αλλα και σε αλλα θεματα υγειας.σε παραπεμπουν αμεσως στο νοσοκομειο :( νομιζω οτι αδικα πληρωνω καθε μηνα για να μου μετρησει υψος και βαρος σιγα τα ωα :evil: απο το τηλεφωνο παλι μηδεν εξυπηρετηση μονο που δεν σε βριζουν :x

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάει σε δύο παιδιάτρους και οι δύο ήταν πολύ θετικοί στο θέμα του θηλασμού, η αλήθεια είναι όμως ότι αν δεν ήταν δε θα ξαναπήγαινα!!! Είχα ενημερωθεί από βιβλία και κυρίως από τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού του Αλεξανδρα και από τη μαία μου...Από κει και πέρα όμως πολύ με βοηθησαν και όλα αυτά που έχει γράψει κατά καιρούς στο φόρουμ η Αγλαία!!!Ευχαριστώ! :D

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων.Την θηλασα αποκλειστικα μονο 18 μερες.Επειτα τη ξεκινησα και συμπληρωμα γιατι ειχε χασει 250γρ. Δεν ξερω τι δεν εκανα καλα.Ισως δεν επινα αρκετο νερο.

 

Το πιο σύνηθες σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μην είναι σωστά τοποθετημένο το μωρό στο στήθος. Μερικά μωρά δεν είναι πολύ πρόθυμα να θηλάσουν, έχουν υπνηλία, δεν κάνουν καλές θηλαστικές κινήσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση η μητέρα μπορεί να ξέρει αν το μωρό τρέφεται ικανοποιητικά μετρώντας τις πάνες που βρέχει και τις κενώσεις. Μέχρι το τέλος της 3ης εβδομάδας το μωρό πρέπει να έχει 3-4 κανονικές κενώσεις το 24ωρο και μέχρι και την 6η εβδομάδα πρέπει να βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο. Στη συνέχεια το μωρό πρέπει να βρέχει 5-6 πάνες το 24ωρο.

 

Με αυτόν τον τρόπο η μητέρα μπορεί από τα πρώτα 24ωρα να ξέρει αν το μωρό χρειάζεται βοήθεια. Αυτές είναι πληροφορίες που πρέπει να δίνονται στη μητέρα κατά την έξοδό της από την κλινική. Είναι πολύ λυπηρό που οι νεογνολόγοι των κλινικών θεωρώντας ότι η μητέρα σίγουρα δεν θα θηλάσει, το μόνο που κάνουν είναι να συνταγογραφούν ξένο γάλα αφήνοντας αβοήθητη τη μητέρα που επιθυμεί να θηλάσει...

 

Αν υπάχει οποιαδήποτε αμφιβολία για την ανάπτυξη του μωρού, τότε η πρώτη επίσκεψη στον παιδίατρο γίνεται πολύ νωρίτερα από το μήνα που συνηθίζεται.

 

Οι οδηγίες της Αμερικάνης Ακαδημίας Παιδιατρικής είναι οι ακόλουθες:

 

All breastfeeding newborn infants should be seen by a pediatrician or other knowledgeable and experienced health care professional at 3 to 5 days of age as recommended by the AAP.124,176,177

This visit should include infant weight; physical examination, especially for jaundice and hydration; maternal history of breast problems (painful feedings, engorgement); infant elimination patterns (expect 3–5 urines and 3–4 stools per day by 3–5 days of age; 4–6 urines and 3–6 stools per day by 5–7 days of age); and a formal, observed evaluation of breastfeeding, including position, latch, and milk transfer. Weight loss in the infant of greater than 7% from birth weight indicates possible breastfeeding problems and requires more intensive evaluation of breastfeeding and possible intervention to correct problems and improve milk production and transfer.

 

 

Breastfeeding infants should have a second ambulatory visit at 2 to 3 weeks of age so that the health care professional can monitor weight gain and provide additional support and encouragement to the mother during this critical period.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι περισσότεροι παιδίατροι δεν δίνουν οδηγίες για τη μητέρα που επιθυμεί να θηλάσει αποκλειστικά.....

 

 

Ο παιδιατρός μας μας εφερε στην πρωτη του επίσκεψη ένα ενημερωτικό φυλλάδιο αλλά μάλλον ηταν αργα.

 

Λυπάμαι που θεώρησες ότι για σας ήταν αργά. Ποτέ δεν είναι αργά για το θηλασμό που μπορεί να αρχίσει οποτεδήποτε, ακόμη και τώρα! Αν ενδιαφέρεσαι για επαναγαλακτισμό στείλε μου πμ να το συζητήσουμε.

 

Ακόμη και αν ο θηλασμός δεν πάει καλά τις πρώτες εβδομάδες, μπορεί να συνεχιστεί καλά αν η μητέρα έχει την κατάλληλη υποστήριξη. Είχα ένα μωρό που δεν θήλαζε καλά και στις 20 μέρες σχεδόν είχε διακοπεί η γαλουχία. Το ελάχιστο γάλα που είχα κατάφερα να το αυξήσω με τη βοήθεια ενός νοσοκομειακού θήλαστρου και να καλύψω πλήρως τις ανάγκες του μωρού μου σε 2 μόνο εβδομάδες. Ήμουν τυχερή γιατί είχα τη στήριξη μιας παιδιάτρου που είναι και Σύμβουλος Θηλασμού.

 

Ελπιζω να τα καταφέρω καλύτερα την επόμενη φορά. :D

 

Αν είσαι πιο ενημερωμένη δεν έχεις κανένα λόγο να μην τα καταφέρεις!

 

Με τις καλύτερες ευχές μου :)

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν μπορείς Αγλαία, οποτε μπορείς :) , άνοιξε ένα νέο τόπικ

 

με θέμα

Επαναγαλακτισμός - πως να ξανααρχίσετε να θηλάζετε.

 

 

αν έχεις οποιαδήποτε στοιχεία για αυτό!

νομίζω θα είναι εξαιρετικά βοηθητικό!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω από την παιδ/τρο (ή παιδι/τρως όπως λέει μια ψυχή!) δεν είχα καμία

βοήθεια.... το αντίθετο μάλιστα. :(

Η μόνη βοήθεια & ενημέρωση ήταν από την μαία που έκανα τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο ΙΚΑ.

Πολλές φορές χρησιμοποίησα το τηλέφωνο της , προσπαθώντας να λύσω κάποιες από τις απορίες μου!... αλλά δυστηχώς η γνώμη της παιδ/τρου επικράτησε... :( .

 

Πάντως αυτό για τον επαναγαλακτισμό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα που τον ειδε παιδιατρος ηταν λογω ατομικης δερματιτιδας, περιπου 2ο ημερων.. της ειπα τη μαρκα και οτι ταυτοχρονα θηλαζω και μου ειπε.. ε σταματα να τον θηλαζεις.. μπορει να τρως κατι που τον πειραζει..bash.gif

Καλα δεν της εδωσα και ιδιατερη σημασια... αλλα η θέση της φανηκε

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενθάρρυνε και μου είπε μπράβο όταν συνέχιζα να θηλάζω και παράλληλα να έχω αρχίσει δουλειά. Βέβαια μου είπε όταν ο μικρός ήταν νεογένητο να δίνω και συμπλήρωμα, αλλά ποτέ δεν μου ειπε να σταματήσω τον θηλασμό.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο παιδιατρός μου αν και μεγάλος σε ηλικία με κοιτούσε σαν φαινόμενο που θήλαζα την πρώτη μου κόρη μέχρι ενός χρόνου. Δεν μου είπε πότε για σκόνη γάλα αλλά δεν με ενθάρρυνε και για τον θηλασμό πέρα των 6 μηνών. Τώρα με την δεύτερη κόρη μου, καμαρώνει που δεν το βάζω κάτω και δίνω στο παίδι το καλύτερο γάλα όπως λέει πια και ο ίδιος

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρός μου αν και μεγάλος σε ηλικία με κοιτούσε σαν φαινόμενο που θήλαζα την πρώτη μου κόρη μέχρι ενός χρόνου. Δεν μου είπε πότε για σκόνη γάλα αλλά δεν με ενθάρρυνε και για τον θηλασμό πέρα των 6 μηνών. Τώρα με την δεύτερη κόρη μου, καμαρώνει που δεν το βάζω κάτω και δίνω στο παίδι το καλύτερο γάλα όπως λέει πια και ο ίδιος

 

Το εντυπωσιακό είναι που αν και μεγάλος στην ηλικία δεν είχε τέτοιες εμπειρίες... Μάλλον θα έπρεπε να τον απασχολήσει λίγο το θέμα και να αναρρωτηθεί για όσα έκανε και δεν έκανε τα τόσα χρόνια που είναι παιδίατρος...

 

Να σου ζήσουνε! :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω πει ξανα οτι η παιδιατρος μου ηταν πολυτιμη.Μου εδειξε με πολυ υπομονη και με τις ωρες στην κλινικη πως να κρατησω σωστα το μωρο μου και μετα παντα ηταν σε ολα καθησυχαστικη και πληρως ενημερωμενη για το θηλασμο(τουλαχιστον ό,τι είχα τσεκαρισμενο απο το internet μου ελεγε τα ιδια :wink: ).Την ευχαριστω ξανα και ξανα....

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εμένα με ενθάρρυνε και μου είπε μπράβο Βέβαια μου είπε όταν ο μικρός ήταν νεογένητο να δίνω και συμπλήρωμα, αλλά ποτέ δεν μου ειπε να σταματήσω τον θηλασμό.

 

Μια απο τα ίδια. Όταν της ειπα δε οτι θελω να σταματησω να δινω συμπληρωμα η απαντηση της ηταν η εξης:'' Δεν γινεται να μη δινεις συμπληρωμα γιατι το μωρο σου ειναι μεγαλο και δεν μπορεις να το καλυψεις μονο με θηλασμο''. Ευτυχως που βρηκα το site και δεν τα παρατησα τελειως. :D:D

Ο γιος μου είναιan1cCAr06f61210OTQ5MTVwfDczMzY1NDdhfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...