Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός και μυωπία


Recommended Posts

erica πάω για Φ.Τ. αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αν είναι μεγάλο το παιδάκι -πάνω από 3500- θα το πάρει με καισαρική γιατί έχω μεγάλη μυωπία. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό αλλά τί μπορείς να κάνεις. Άλλοι έχω ακούσει ότι στο ξεκόβουν από την αρχή αν έχεις μυωπία. Πάντως από τη μεριά μου θα επιμείνω όσο γίνεται στον Φ.Τ.

Πιστεύεις ότι τα τραύματα από την καισαρική μπορούν να επιβαρύνουν τη διαδικασία του θηλασμού; Γίνεται να μην είμαι σε θέση να θηλάσω ή να καθυστερήσουν πάρα πολύ να μου το φέρουν εξαιτίας της τομής;

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Dora δεν ξέρω γιατί μόνο στην Ελλάδα οι γιατροί φοβούνται για ρήξη του αμφιβληστροειδή όταν έχεις μεγάλη μυωπία αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα αλλά ο γιατρός μου είπε ότι θα το αντιμετωπίσουμε την τελευταία στιγμή.

 

.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Στελλίτσα το ίδιο λούκι περνάμε... Μέσα στην άγνοια και την ανυπομονησία! Τί να γίνει, πάνω στο θέμα της μυωπίας δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες και έγκυρες απαντήσεις.

Erica ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, να΄σαι καλά κι εσύ με το κουκλί σου! Δε θα πάρω θήλαστρο τελικά, θα το αφήσω για μετά και βλέπουμε!

.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα αυξανόμενο άγχος στις μέρες μας, για αυτές τις μητέρες να κάνουν φυσιολογικό τοκετό, μητέρες δηλαδή που έχουν υψηλή μυωπία πάνω από 8 βαθμούς και που έχουν ή δεν έχουν κάνει διόρθωση μυωπίας με laser γιατί ο τοκετός ενδεχομένος να αυξήσει την πιθανότητα αποκόλλησης αμφιβληστροειδή, καθώς υπάρχει αρκετή πίεση και στα μάτια κατά την διάρκεια του τοκετού.

Οι περισσότερες ευρωπαικές και αμερικανικές σχολές δεν επικροτούν αυτή την ανησυχία καθώς άτομα με πολύ υψηλή μυωπία κάνουν σπορ, κάνουν κάποιες πολύ απαιτητικές εργασίες και δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι αν έχω πολύ υψηλή μυωπία δεν μπορώ να ασχοληθώ με σπορ, με πολύ δύσκολες χειρονακτικές εργασίες, ή με ένα φυσιολογικό τοκετό. Βέβαια η απόφαση αυτή πάντα μένει στα χέρια της μελλοντικής μητέρας και του μαιευτήρα της καθώς αυτοί θα κρίνουν τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ενός φυσιολογικού τοκετού ή της εναλλακτικής καισαρικής τομής.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Mια ξαδερφη μου παντως που εχει μεγαλη μυωπια γεννησε με καισαρικη γι'αυτο το λογο.

Ειναι ομως αναλογως γιατρου και βαρος παιδιου.

 

Κι εμενα με ρωτησε επειδη με εβλεπε να φοραω τα γυαλακια μου για να βλεπω καθαρα στον υπερηχο αλλα δεν εχω πολυ μυωπια. Αστιγματισμο ομως, στραβισμο και υπερμετρωπια εχουμε.

Λιγο απο ολα ετσι για να μην βαριομαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι εάν υπάρχει κίνδυνος αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς το κρίνει ο οφθαλμίατρος μετά από εξέταση (τουλαχιστον έτσι γίνεται σε κάποιες χώρες) και όχι ο γυναικολόγος και μάλιστα χωρίς εξέταση. Με -4,5 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με μυωπία 7 και 9 (έχω κάνει laser πριν τέσσερα χρόνια) γέννησα φυσιολογικά στις 40+ εβδομάδες και το βάρος του μωρού ήταν 3,630 κιλά. Ο οφθαλμίατρος μου έκανε βυθοσκόπηση περίπου στον 8ο μήνα και διέγνωσε ότι δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος αποκόλλησης εκτός και αν ο τοκετός είναι εργώδης και χρονοβόρος (δεν θυμάμαι ακριβώς τη λέξη). Ευτυχώς ο γιατρός ήταν αρκετά cool και υπέρμαχος του Φ.Τ. οπότε όλα πήγαν κατ' ευχήν.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα μυωπία και αστιγματισμό (6,5 και 2,5 αντίστοιχα) και στον 8ο μήνα πήγα στον οφθαλμίατρό μου για εξέταση

αφού εξέτασε τα μάτια μου για πίεση και τα σχετικά κάναμε και βυθοσκόπιση και μου βρήκε περιφερειακή εκφυλιστική αλύωση του αμφιβληστροειδούς και μου δήλωσε εγγράφως ότι δε συστήνει φυσιολογικό τοκετό

μίλησα με το γυναικολόγο μου και αποφασίστηκε να γεννήσω με κ.τ.

το πόρισμα από όλο αυτό ήταν ότι η μυωπία ως μυωπία δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να γεννήσει κανείς με φ.τ.

αυτό που παίζει ρόλο είναι αν κάποια έχει υψηλή πίεση στα μάτια και η κατάσταση του αμφιβληστροειδούς

.png
Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό το πράγμα?!! γιατί το παθαίνεις ? απο τι? ? (εγώ έχω 5 και 4.50..... :( )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σε αυτό που σου διέγνωσε ο γιατρός!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα το γυναικολόγο μου αν θα έπρεπε να συμβουλευτώ οφαλμίατρο - όπως είπα έχω 6,5 και 8,5 - αλλά μου είπε όχι και ότι έτσι κι αλλιώς θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε την καισαρική αλλά αν είναι μεγάλο το μωρό - πάνω από 3.500 - δεν θα την αποφύγουμε.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μου είχε πει να το ψάξω στον οφθαλμίατρο και το βρίσκω πολύ περίεργο που δε θέλει. Συμφωνείτε;

Λέω να πάω έτσι κι αλλιώς.

StellaK θα ήθελα να μου στείλεις ένα πμ με τον οφθαλμίατρό σου γιατί εγώ τον δικό μου δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ, είναι ψυχρός...

.png
Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό το πράγμα?!! γιατί το παθαίνεις ? απο τι? ? (εγώ έχω 5 και 4.50..... :( )

 

γενικότερα οι μύωπες και ιδιαίτερα οι υψηλοί μύωπες (άνω τω 6-7 βαθμών) είναι περισσότερο επιρρεπείς στην εκδήλωση αποκόλλησης, λόγω του ότι στην περιφέρεια του αμφιβληστροειδούς παρουσιάζουν τις περισσότερες φορές επικίνδυνες αλλοιώσεις που καταλήγουν στην δημιουργία της ρωγμής - αποκόλλησης

εγώ έχω ήδη αυτές τις αλλοιώσεις πράγμα που συμαίνει ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να εκδηλωθεί αποκόλληση και τύφλωση

πρόσφατα έκανα lazer για διόρθωση της όρασης

το γεγονός αυτό όμως δεν αλλάζει τις πιθανότητές μου να πάθω αποκόλληση

 

πέρα από το θέμα της μυωπίας πιθανά χτυπήματα στην περιοχή ή διαβήτης μπορεί να οδηγήσουν στο ίδιο αποτέλεσμα

 

κατά τη διάρκεια ελεύθερης πάλης στο kick boxing δέχθηκα χτύπημα στο μάτι από συμπαίκτη μου ενώ φορούσα τους φακούς μου (παρόλο που ο προπονητής μου με είχε συμβουλέψει για το αντίθετο)

το λάθος ήταν δικό μου γιατί αφενός ήθελα να βλέπω και αφετέρου δεν κράτησα σωστά τις άμυνές μου

 

εννοείται ότι ο οφθαλμίατρος μου απαγόρεψε να συνεχίσω το άθλημα

 

για όποιον δεν το κατάλαβε έχω τον καλύτερο συνδυασμό :P (αυτοσαρκασμός)

.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω μυωπία 7 βαθμούς και δεν είχα καμία επιπλοκή ούτε κατά τον τοκετό ούτε και στην εγκυμοσύνη... Λέιζερ θα κάνω το Χειμώνα που μας έρχεται αν με αφήσει ο γιατρός μου ... η μυωπία μου είναι σταθερή από τα 16 μου δηλαδή εδώ και 3χρόνια... πρέπει να είμαι 22 όπως λένε ή δεν υπάρχει πρόβλημα? αν ξέρει κάποια ας μου πει

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, αλλά μάλλον είναι καλύτερα να περιμένεις..

πρέπει να ανοίξουμε νέο τόπικ για τα λέιζερ γιατί είναι ένα θέμα.

εμένα δηλ. είχε πεί κάποιος που κάνει εγχείριση λέιζερ ότι τα παιδιά του δεν θα τα άφηνε να κάνουν γιατί λέει δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά απο 10 χρόνια δηλ. τι θα γίνει στο μάτι, σαν σύμπτωμα της επέμβασης.

και έτσι δεν την κάνω. εμένα όμως μου έχει αλλάξει κιόλας τα τελευταία χρόνια, λόγω μάλλον χρήστης ΗΥ.... :?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω, αλλά μάλλον είναι καλύτερα να περιμένεις..

πρέπει να ανοίξουμε νέο τόπικ για τα λέιζερ γιατί είναι ένα θέμα.

εμένα δηλ. είχε πεί κάποιος που κάνει εγχείριση λέιζερ ότι τα παιδιά του δεν θα τα άφηνε να κάνουν γιατί λέει δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά απο 10 χρόνια δηλ. τι θα γίνει στο μάτι, σαν σύμπτωμα της επέμβασης.

και έτσι δεν την κάνω. εμένα όμως μου έχει αλλάξει κιόλας τα τελευταία χρόνια, λόγω μάλλον χρήστης ΗΥ.... :?

 

Μαρία τι εννοείς, όταν λες ,είχε πεί κάποιος που κάνει εγχείριση λέιζερ ότι τα παιδιά του δεν θα τα άφηνε να κάνουν γιατί λέει δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά απο 10 χρόνια δηλ. τι θα γίνει στο μάτι, σαν σύμπτωμα της επέμβασης

Αυτός είναι γιατρός?

Πόσο πάει η επέμβαση αυτή με το λέιζερ?

Πάντως, γεγονός είναι οτι με τον τοκετό ανεβαίνει η μυωπία. Εγώ τώρα δεν βλέπω καλά με τα γυαλιά που φόραγα πριν να γεννήσω,και έχω συχνά πονοκεφάλους που πιστεύω οτι οφείλεται σε αυτό.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα έκανα πρόσφατα Lazer και τόσο η μυωπία μου όσο και ο αστιγματισμός μου δεν σταθεροποιήθηκαν ποτέ

χαρακτηριστικά αναφέρω ότι η διαφορά ενός μήνα πριν γεννήσω με 6 μήνες μετά ήταν γύρω στον ένα βαθμό αύξησης στο ένα μάτι και μείωση αστιγματισμού κατά 1,50 στο άλλο.....

 

όσον αφορά την ηλικία ξέρω ότι πρέπει να είναι κανείς πάνω από 18 και το κόστος κυμαίνεται μεταξύ 2500 εως 3500-4000 ευρώ ανάλογα με το που θα το κάνεις (κοινώς αν έχει διαφημιστεί στα ΜΜΕ το κέντρο, ο γιατρός κλπ κλπ) και το ύψος της απόδειξης

αν χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες κάποιος ας μου στείλει π.μ. να του πω πού την έκανα εγώ (έμεινα πολύ ευχαριστημένη) και πόσο πλήρωσα

.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει να κάνω λέιζερ μετά από τις γέννες αν και δεν ρώτησα το λόγο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα κάνει λέιζερ πριν από τις γέννες, δεν έπαθα τίποτα και ακόμη βλέπω 100%. Βέβαια έκανα καισαρική τομή..

 

Επειδή μετά την εγχείρηση πήγαινα στον γιατρό για να δει πως πάνε τα μάτια μου, μου είχε πει ότι δεν θα ειχα πρόβλημα με τις γέννες.

 

Αν και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν έβλεπα καλά, μετά δεν έιχα κανένα πρόβλημα και η όραση μου επανήλθε εντελώς.

 

Από μυωπία είχα γύρω στο 7,5 -8 στο ένα μάτι και 6,5-7 στο άλλο. Δεν θυμάμαι λεπτομερειες. έκανα την lasic επέμβαση τον Νοεμβριο του 2003 αν θυμάμαι καλά.

 

Σχετικά με την μυωπία και τον τοκετό, ξέρω ότι υπάρχει κίνδυνος αποκόλλησης αμφιβληστροειδή επειδή το μυωπικό μάτι είναι μεγαλύτερο από το κανονικό. Ακόμα και εγχείρηση να έχετε κάνει πρέπει να ενημερώσετε το γυναικολόγο σχετικά με τη μυωπία σας

Link to comment
Share on other sites

ναι ο ίδιος έκανε την εγχείριση αυτή! :?

δεν ξέρω τι στο καλό ΄...

δεν έχω ακούσει όμως ποτέ απο κάποιον ότι έπαθε κάτι απο το λέιζερ...!..

ενδιαφέρον το ότι δεν πρέπει να είναι σταθεροποιημένη η μυωπία. ..>?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

dora δεν ξέρω εαν γέννησες γιατί έχεις στείλει το ερώτημα πριν από τόσο καιρό Οταν υπάρχει υψηλή μυωπία για προληπτικούς λόγους κάνεις λίγο πριν γεννήσεις μια βυθοσκπηση για να ςελέγξουν τον βυθό εαν ο βυθός είναι χωρίς πρόβλημα δεν υπάρχει θέμα αποκόλληση σε καμία περίπτωση. Αυτά που λένε είναι μπούρδες και για ψίλοΥ πήδημα κάνουν καισαρικές. Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στην ιατρική βιβλιογραφία. Αποκόλληση μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε ακόμη και αν ΄συκώσει κάτι πολύ βαρύ για παράδειγμα εαν υπάρχει βέβαια κάποιο πρόβλημα στο βυθό ή άλλες παθολογικές καταστάσεις πουυ δεν ξέρει. Ειναι σαν να μου λές ότι αυτές που γεννάνε έχουν περισσότερες πιθανότητς να πάθουν ανέυρυσμα.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
dora δεν ξέρω εαν γέννησες γιατί έχεις στείλει το ερώτημα πριν από τόσο καιρό Οταν υπάρχει υψηλή μυωπία για προληπτικούς λόγους κάνεις λίγο πριν γεννήσεις μια βυθοσκπηση για να ςελέγξουν τον βυθό εαν ο βυθός είναι χωρίς πρόβλημα δεν υπάρχει θέμα αποκόλληση σε καμία περίπτωση. Αυτά που λένε είναι μπούρδες και για ψίλοΥ πήδημα κάνουν καισαρικές.

 

Ευχαριστούμε Μελίνα!!!

 

Κι εγώ αυτό ήξερα αλλά δεν είχα γράψει κάτι γιατί δεν είχα κουράγιο να το ψάξω...

 

Απ΄όσο ξέρω ο οφθαλμίατρος είναι αυτός που συστήνει ή δεν συστήνει τον φ.τ. για πρόβλημα στα μάτια, όχι ο γυναικολόγος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια γνωστή μου είναι έγκυος.της είπε ο γιατρός από τώρα που είναι στον 4ομήνα ότι επειδή έχει μεγάλη μυωπία θα κάνει καισαρική!εγώ πρώτη φορά το ακούω.ξέρετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο δεν ακούγεται;;; Κι όμως είναι αληθινό!!! Μέχρι 7 βαθμούς σε στέλνουν στον οφθαλμίατρο για βυθοσκόπηση και αν εκείνος δώσει το οκ, γεννάς όπως θα γένναγες ανεξάρτητα μυωπίας. Μα πάνω απο 7 είναι ελλάχιστοι οι γιατροί που "το παίζουν"... Το θέμα είναι οτι με την πίεση που ανεβάζει ο οργανισμός την ώρα του τοκετού, ένα μη υγιές μάτι, έχει μεγάλες πιθανότητες να κάνει αποκόλληση του κερατοειδούς χιτώνα.... Προσωπικά έχω 8,5 βαθμούς και δεν το συζήτησα καν. Το ξέρω απο 15 χρονών και ποτέ δεν έβαλα τον εαυτό μου στη διαδικασία να σκεφτεί το πώς θα είναι, αν γίνεται να γεννήσω με φυσιολογικό.... Απο κεί και πέρα είναι πως το βλέπει η καθεμία, και βασικά πως το βλέπει ο γιατρός της.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...