Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

Βρε κοριτσια εμενα με εχει πιασει κατι με τις μαιες και με ολα αυτα που ακουω θελω να τις δειρω απο τωρα χωρις να μου εχουν κανει ακομα κατι!

 

Εννοω αν θα μου φερνουν το παιδι για αποκλειστικο θηλασμο οποτε πρεπει, αν θα μου δειξουν αυτα που πρεπει να κανω σωστα κλπ.

Τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου για το τι μας προσφερει μια μαια.

 

Μηπως αυτες που τα παιρνουν ειναι πιο εξυπηρετικες απο τις υπολοιπες τελικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παντως οσο περνει ο καιρος απο τη γεννα μου και θυμαμαι λεπτομερειες τοσο πιο πολυ εκνευριζομαι με τις μαιες στην κλινικη!Εκτος του οτι δεν μου δειξανε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για την περιποιηση του μωρου (να ναι καλα η παιδιατρος και η μαμα μου),κοντευε να πετρωσει το στηθος μου, παιδευομουν με το θηλαστρο να βγαζω το γαλα κι αυτες του διναν ξενο γαλα του μωρου μου και δε μου το φερναν να το θηλασω!Θα τις σκοτωσω τωρα που τα θυμαμαι ξανα!Ευτυχως και παλι που η παιδιατρος μου οποτε ερχοταν μου τον εφερνε να τον θηλασω!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποια ας μας γράψει ποιες είναι οι υποχρεώσεις της μαίας έτσι ώστε να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Η μαια που εργαζεται σε μια κλινικη πληρωνεται για να εξυπηρετει εσενα και το μωρο σου.

Εχει υποχρεωση να σου δειξει πως θα το αλλαζεις, πως θα το κανεις μπανιο, πως θα το πιανεις, πως θα θηλαζεις. Παραλληλα πρέπει να σε βοηθάει καθε στιγμη που την εχεις αναγκη (εστω για να σηκωθεις απ΄το κρεβατι αν δεν εχεις καποιον δικο σου κοντα. Αν εχεις ζητησει αποκλειστικο θηλασμο ειναι υποχρεωμενη να στο φερνει καθε φορα που το μωρο κανει "ουα" και οχι να το μπουκωνει με ξενο γαλα. Θα καταλαβεις αν το παιδι σου θηλαζει αποκλειστικα η το μπουκωνουν από τη συχνοτητα που στο φερνουν. Εγω γεννησα σε δημοσιο, το ειχα διπλα και ετρωγε περίπου καθε μια με μιαμιση ωρα. Τελοσπάντων δεν ειναι καταστροφικο να παρει ξενο γαλα.. οπότε μην τρελαθεις κιόλας αν συμβει αυτο. Απλα να θυμασαι οτι καλο ειναι να παρει εστω παραλληλα και το δικο σου..

Εγω θηλασα αποκλειστικα μονο οσο ειχα το πρωτογαλα δηλαδη 3 μερες.. Θα μου πεις ειναι κουφο αυτο.. Ισως αλλα οπως λένε και οι παλιες το πρωτογαλα ειναι η μαγια για το στομαχι του παιδιου. Γενιεται και αυτο το αδιαφανο ζουμι που οι μαιες χτυπιουνται οτι δεν αρκει για το παιδι σου ειναι υπεραρκετο .. Μπορει να ταλαιπωριεσαι και συ και το παιδι (εσυ από τη αυπνια αυτο από την πεινα) αλλα γλιτωνεις παρα πολλα μενα. Το παιδι μου μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει κανενα διατροφικο προβλημα, δεν κανει εμετους , ρουκετες... δεν εκανε καν κολικους..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία η δική μου από το Μητέρα Κρήτης (Ηράκλειο) είναι εντελώς διαφορετική, μολονότι έχω ακούσει βέβαια και ιστορίες σαν τις δικές σας από φίλες μου που γέννησαν εκεί. Λοιπόν εμένα και την πρώτη μου κόρη αλλά και τώρα τη δεύτερη με πίεσαν αρκετά να τις θηλάσω. Συγκεκριμένα, η πρώτη δεν ήθελε καθόλου το στήθος, δεν ήθελε να θηλάσει, έκλαιγε, ταλαιπωρήθηκα πολύ. Δεν ήξερα βέβαια κιόλας. Όλες οι κοπέλες στο Μητέρα με απίστευτη υπομονή προσπαθούσαν να με βοηθήσουν να μάθω πώς να θηλάζω, κάθονταν με τις ώρες από πάνω μου και πίεζαν το κεφαλάκι της ώστε να μην αφήνει το στήθος και να πιπιλίζει. Η προϊσταμένη μαία (νομίζω) μάλιστα με είχε αγχώσει τρομερά και με είχε κάνει να πιστέψω ότι θα έχω αποτύχει ως μητέρα αν δε θηλάσω. Η ίδια τη δεύτερη φορά παρολίγο να τσακωθεί με τη μαμά μου όταν είδε πώς ήταν έτοιμη να του δώσει λίγο συμπλήρωμα, ενώ με αυστηρό ύφος με ρώτησε την τρίτη μέρα γιατί δε θηλάζω αποκλειστικά και με ενθάρρυνε να το κάνω. Επίσης, οι κοπέλες στα νεογνά έκαναν ακριβώς ό,τι τους ζητούσα, τη μέρα μου το έφερναν όποτε πεινούσε (είχε τύχει να μου το φέρουν και μετά απο μισή ώρα από τότε που έφαγε), ενώ τη νύχτα συνεννοούμασταν πάντα. Ήμουν βέβαια σε μονόκλινο δωμάτιο, δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια σημασία. Μια φίλη μου που ήταν σε δίκλινο και είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό μου είπε ότι της το έφερναν διαρκώς ταϊσμένο.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω, πάντως η δική μου εμπειρία ήταν πολύ καλή. Και όλες οι κοπέλες ευγενέστατες και εξυπηρετικότατες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rosi είναι καθήκον της να τονίσει στην μητέρα ότι ο θηλασμός είναι κάτι πάρα πάρα πολύ σημαντικό. Όλες οι επιστήμες το τονίζουν. εκείνη την στιγμή η μαία θα είναι που θα πρέπει να το υποστηρίξει αυτό.

Δεν μπορεί να συγκριθεί το μητρικό γάλα με το έτοιμο.

Είναι σαν να συγκρίνεις το νουνού στο κουτί με το φρέσκο γάλα .... έχουν καμία σχέση? Δεν μπορώ εγώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει να συνηθίσει το παιδί του να πίνει πχ νουνού, αντί να πίνει το φρέσκο,... είναι δικαίωμά του όμως.

 

Δηλαδή εάν μία μητέρα, δεν έχει κάποιο άλλο σωματικό πρόβλημα και απλώς δεν μπορεί να θηλάσει επειδή δεν ξέρει ακόμα πώς, και δεν ξέρει και την αναγκαιότητα και την σημαντικότητα του θηλασμού το θεωρώ απαραίτητο η μαία να κάτσει και να ασχοληθεί για να την πείσει.

(όχι φυσικά να την κάνει να νιώσει άσχημα όμως!)

 

Πρέπει να διαβάσετε στον ΠΟΥ τις οδηγίες για τον θηλασμό.

(http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/infant_exclusive.htm)

Δεν χωρά στο μυαλό μου δικαιολογία για την οποία μία μαία δεν γνωρίζει αυτούς τους κανόνες και δεν τους προωθεί.

Τελοσπάντων δεν ειναι καταστροφικο να παρει ξενο γαλα..

αυτό έτσι λένε και όσες κάνουν αυτή την δουλειά, - και μετά οι μητέρες κλαίνε ρωτώντας τον εαυτό τους γιατί δεν κατάφεραν να συνεχίζουν ή να αρχίσουν να θηλάζουν το μωρό τους.... Δεν γνωρίζουν ότι κάποιος έκανε αυτή την επιλογή (να ταίσει το μωρό τους) χωρίς να τις ρωτήσει και με αυτό το τρόπο ελάτωσε ή και μηδένισε τις πιθανότητες να θηλάσουν!

..Δεν κάνει, ούτε ξένο γάλα ούτε νερό να πίνουν.

Αυτά που λένε οι μαίες για το συμπλήρωμα (ότι ας πάρει λίγο), τα λένε γιατί αλλιώς με τα ίδια λεφτά που παίρνουν θα έπρεπε συνέχεια να ανεβοκατεβάζουν νεογνά ακούγοντάς τα να κλαίνε αντί να τα ταίζουν με μπιμπερό όλα στο ίδιο δωμάτιο ούτε πήγαιν έλα ούτε κλάμα.... ηρεμία και γαλήνη στο μαιευτήριο. Αλλά και το μαιευτήριο θα πρέπει να πληρώνει περισσότερες μαίες για να πηγαινοέρχονται τα μωρά.

 

Δεν είναι Ελληνική πρωτοτυπία πάντως όπως έγραψα και αλλού. υπήρχε και παλιά στην Μ.Βρετανία μέχρι που εδέχθησαν πίεση να το αλλάξουν.

 

Εάν γνωρίζαμε κάποια μαία που να γράφει εδώ στο φόρουμ θα ήταν καλό έτσι ώστε να έχουμε πληροφορίες εκ των έσω.

Το μαιευτήριο είναι αυτό που κινεί τα νήματα έτσι όπως έμαθα εγώ.

Πρέπει να επικοινωνείτε με την διεύθυνση και να τους λέτε ότι

"δεν θα γεννήσω εδώ εάν δεν δεσμεύεστε ότι το μωρό μου δεν θα πιεί ούτε ΣΤΑΓΟΝΑ ξένο γάλα χωρίς την συγκατάθεσή μου και εάν δεν μου το φέρνουν όποτε πεινάει. Γνωρίζω ότι σε πολλά μαιευτήρια υπάρχει η πολιτική του να δίνουν ξένο γάλα, χωρίς να ερωτάται η μητέρα του παιδιού, αψηφώντας τις συστάσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και αυτό είναι απαράδεκτο"

το καλύτερο πάντως είναι να ενδιαφερθείτε απο μόνες σας και να αναζητήσετε πληροφορίες πρίν απο την γέννα και να μήν επαναπαυθείτε ότι θα βρείτε το σωστό άτομο για αυτή την δουλειά την ημέρα του τοκετού.

Μιλήστε απο πρίν με το μαιευτήριο, κανονίστε απο πρίν με μία μαία ένα ραντεβού, να σας δείξει κάποια πράγματα, πρίν τη γέννα. Αγοράστε απο πρίν το τσάι για το θηλασμό, και ένα βιβλίο για αυτό.

Εάν παρόλα αυτά δεν πετύχει ο θηλασμός, θα ξέρετε ότι κάνατε ότι μπορούσατε!.

Νομίζω ότι η μαία αυτό είναι το πιό σημαντικό που μπορεί να μεταδώσει στην μητέρα.

Σίγουρα είναι και άλλα πράγματα.. αλλά αυτό είναι κάτι που επηρεάζει και την περαιτέρω σχέση της μαμάς με το παιδί.

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα όπως και με όλα τα άλλα επαγγέλματα, όταν σου λέει κάποιος κάτι, το λέει επειδή του είπαν να σου το πεί, ή το άκουσε κάπου ή επειδή το κάνουν όλοι οι άλλοι.

Συνήθως ένα 20% μόνο, σου λέει κάτι που όντως ισχύει, ξέρει να το επιχειρηματολογήσει, σε συμβουλεύει, σου λέει και την αντίθετη άποψη, την επιχειρηματολογεί και σε αφήνει να επιλέξεις. Και σε αυτό το 20% που είναι έτσι, πάλι σε αυτά που δηλώνονται, θα υπάρχει και ένα 5% που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα και είναι μύθος.

Ότι και να πεί μία μαία είτε γιατρός είτε οποιοσδηποτε, είναι σημαντικό να το αμφισβητούμε και να το επαληθεύουμε.

Οπότε και στην περίπτωση της μαίας, ακριβώς το ίδιο... Δεν είναι δηλ. θέμα δικαιώματος, αλλά γνώσεων των ατόμων, που θα βρείς να ρωτήσεις....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφεις, Μαρία. ΤΗν πρώτη μου κόρη τη θήλασα για τρεις μήνες μετά από υπεράνθρωπες προσπάθειες και απίστευτη υπομονή και επιμονή (από το μαιευτήριο ακόμη μου έσπρωχνε το στήθος με τα χεράκια της ενώ έπινε ευχαρίστως το συμπλήρωμα). Η δεύτερη πάλι έπιασε από την πρώτη φορά ευχαρίστως το στήθος, θηλάζει και το απολαμβάνει ενώ αηδιάζει με το μπιμπερό :!: Και στις δύο περιπτώσεις δεν είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμο γιατί έκανα καισαρικές και δεν ένιωθα τόσο καλά ώστε να θηλάζω συνεχώς (και το βράδυ). Γενικώς, είμαι σαφώς υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού και είμαι περήφανη που αυτή τη δεύτερη φορά θηλάζω αποκλειστικά (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Δεν είναι όμως εύκολο, μην κοροιδευόμαστε. Θέλει απίστευτη θέληση και προϋποθέτει μεγάλη ενημέρωση πάνω στο θέμα. Αλλιώς τα παρατάς εύκολα και καταφεύγεις στην ευκολία του έτοιμου γάλατος. Ειδικά αν σε πιάσει και το ενοχικό σου (το μωρό πεινάει και εγώ δεν του δίνω αρκετό).

Αυτό που θέλω να επισημάνω, όμως, είναι ότι παρά τη δική μας προσπάθεια και επιθυμία σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι εφικτό να θηλάσεις. Την πρώτη φορά που γέννησα ήρθα ένα βήμα πριν την κατάθλιψη. Όλοι είχαν πέσει πάνω μου με την προτροπή να "θηλάσεις" (σύζυγος, μαμά, πεθερός και οι μαίες ακόμη) ενώ όταν ερχόταν η ώρα του θηλασμού με έπιανε ένα τρομερό άγχος και αγωνία, καθώς όλοι ανέμεναν με ανυπομονησία το αποτέλεσμα της προσπάθειας (αν έφαγε ή όχι). Το είχαμε αναγάγει σε τόσο μεγάλο ζήτημα που δε σκεφτόμουν τίποτα άλλο, ενιωθα ανίκανη και ανεπαρκής και μονίμως χάλια ψυχολογικά. Δε θα ήταν λοιπόν καλύτερα να χαλαρώσω και ας μην τα κατάφερνα να θηλάσω;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε και πρίν, άλλο το αν είναι εφικτό - εκεί κανείς δεν έχει δικαίωμα να ρίχνει φταίξιμο στην μητέρα, και άλλο΄το αν υπάρχει όπως είπες σωστή ενημέρωση.

Επίσης άλλο είναι αν υπάρχει ένας περίγυρος πιεστικότατος τη στιγμή που είναι η μητέρα ευαίσθητη.

 

Δεν είναι θέμα του θηλασμού είναι θέμα προσπάθειας επιβολής των άλλων σε προσωπικά ζητήματα, (κάτι που στην Ελλάδα είναι πιό συχνό (πολύ) απο ότι στο εξωτερικό) και της αδυναμίας -και λόγω της κατάστασης - μιάς γυναίκας να αντιδράσει σε αυτό.

Απλώς όταν μια γυναίκα είναι σε ευαίσθητη θέση τείνει και να έχει ανάγκη απο καθοδήγηση, και εκεί είναι εύκολο να γίνει αυτό το μπέρδεμα.

 

Η απάντησή μου στην ερώτησή σου είναι, οχι δεν θα άφηνα τους τριγύρω να μου τα "πρήζουν" ειδικά εάν έβλεπα ότι επηρεάζουν κάτι σημαντικό. Δεν θα έβαζα δηλαδή τις προσδοκίες των άλλων σε τόσο μεγάλο βάρθρο.

Εγώ όμως γενικά δεν διστάζω και να φωνάξω και να επιβληθώ με όποιον τρόπο χρειαστεί - σε γονείς πχ. Δυστυχως έχει χρειαστεί!

Έτσι είναι όμως, γιατί αν αφήνουμε τον καθένα, που έχει τις δικές του προσδοκίες να μας επιβαρύνει τότε εμείς είμαστε οι χαμένοι! - στην συγκεκριμένη περίπτωση και ένα μωρό.

Η πολλή ευγένεια μας έχει φάει!! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου έχει ως εξής... Έχει διαφορά η συμπεριφορά της μαίας που δουλεύει σε ιδιωτική κλινική με αυτήν που εργάζεται στο δημόσιο?

Έχει διαφορά η συμπεριφορά τους αν έχεις κλείσει μονόκλινο δίκλινο ή τρίκλινο ? :shock:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

NIKH μικρουλινι μου ,σαφως και συμπεριφορα δημοσιου υπαλλου και ιδιωτικου εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ...διαφορα.τωρα στο γενεσις ολες συμπεριφερόταν αψογα και στο 3κλινο και στο μονοκλινο.βεβαια ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι.μπορει να βρεθει και καμμια φιλοτιμη στο νοσοκομειο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενιεται και αυτο το αδιαφανο ζουμι που οι μαιες χτυπιουνται οτι δεν αρκει για το παιδι σου ειναι υπεραρκετο .. Μπορει να ταλαιπωριεσαι και συ και το παιδι (εσυ από τη αυπνια αυτο από την πεινα) αλλα γλιτωνεις παρα πολλα μενα. Το παιδι μου μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει κανενα διατροφικο προβλημα, δεν κανει εμετους , ρουκετες... δεν εκανε καν κολικους..

 

και εγώ θήλαζα αποκλειστικά και κολικούς έκανε και μάλιστα τρελούς οπότε δεν ξέρω τελικά αν αυτό παίζει τόσο ρόλο

Link to comment
Share on other sites

NIKH μικρουλινι μου ,σαφως και συμπεριφορα δημοσιου υπαλλου και ιδιωτικου εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ...διαφορα.τωρα στο γενεσις ολες συμπεριφερόταν αψογα και στο 3κλινο και στο μονοκλινο.βεβαια ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι.μπορει να βρεθει και καμμια φιλοτιμη στο νοσοκομειο :mrgreen:

 

δεν συμφωνώ. Και εγω στο Ιασώ γέννησα και οι μαίες όπως έχω ξαναπεί ήταν απλά αδιάφορες. Δεν θα ξεχάσω τα βράδια που έκλαιγα με μαύρο δάκρυ όταν άρχισε και πέτρωνε το γάλα και μου έδειχνε μία που είχε βράδια "τσάστρα πάτρα" πως να το βγάλω με το χερι μεσα στο ντους. Και εγώ να κάνω 3 η ώρα το βράδυ καυτά μπάνια και να τρίβω το βυζί και να τη ρωτάω και να την ξαναρωτάω και αυτή να μουρμουράει κάτι γρήγορα και να φεύγει. :?:?

Link to comment
Share on other sites

NIKH μικρουλινι μου ,σαφως και συμπεριφορα δημοσιου υπαλλου και ιδιωτικου εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ...διαφορα.τωρα στο γενεσις ολες συμπεριφερόταν αψογα και στο 3κλινο και στο μονοκλινο.βεβαια ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι.μπορει να βρεθει και καμμια φιλοτιμη στο νοσοκομειο :mrgreen:

 

δεν συμφωνώ. Και εγω στο Ιασώ γέννησα και οι μαίες όπως έχω ξαναπεί ήταν απλά αδιάφορες. Δεν θα ξεχάσω τα βράδια που έκλαιγα με μαύρο δάκρυ όταν άρχισε και πέτρωνε το γάλα και μου έδειχνε μία που είχε βράδια "τσάστρα πάτρα" πως να το βγάλω με το χερι μεσα στο ντους. Και εγώ να κάνω 3 η ώρα το βράδυ καυτά μπάνια και να τρίβω το βυζί και να τη ρωτάω και να την ξαναρωτάω και αυτή να μουρμουράει κάτι γρήγορα και να φεύγει. :?:?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

καταρχην αγχωθηκα με ολα αυτα που διαβαζω!!!!!!!!ειναι δυνατον η μαια να μην βοηθαει????????????κι εγω στο ιασω θα γεννησω κι ειχα επαναπαυτει οτι ολα εκει θα τα μαθω....ακομα δεν εχω κανει καμμια ειδους προετοιμασια δηλαδη δεν εχω επαφη με μαια ακομα εφοσον ηγιατρος μου ειπε οχι πριν τον 8ο μηνα..να ρωτησω κατι χωρις παρεξηγηση?αποκλειστικο θηλασμο θελω ωποσδηποτε ομως πως θα βεβαιωθω για αυτο?ειμαι 25 εντελως απειρη και τρομοκρατημενη για το αν θα γινουν ολα σωστα,η μαμα μου εχει κανει 3 καισαρικες δεν θηλασε και πανε πολλα χρονια απο τοτε ,δεν πρεπει να ενημερωθω σωστα και με ευαισθησια απο εναν ανθρωπο που ειναι εξουσιοδοτημενος αποκλειστικα γιαυτο?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα ιδια σκεφτομαι και αγχωνομαι απο τωρα και τσαντιζομαι κιολας γιατι ξερω απο φιλες μου το ποσο αναισθητες ειναι οι περισσοτερες μαιες και βλεπουν αυτα που κανουν σαν αγγαρεια.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας βρεθεί καμιά τέτοια στο ΓΕΝΕΣΙΣ και την περιποιηθώ καλά εγώ... Είμαι και γλωσσού :oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω τα ιδια σκεφτομαι και αγχωνομαι απο τωρα και τσαντιζομαι κιολας γιατι ξερω απο φιλες μου το ποσο αναισθητες ειναι οι περισσοτερες μαιες και βλεπουν αυτα που κανουν σαν αγγαρεια.

 

 

mimika εχεις κανει μαθηματα ανωδυνου τοκετου,ειχες επαφη με μαια?δεν μπορουμε να βρουμε καποια που να μας αναλαβει προσωπικα??????????

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα σκοπό να σας αγχώσω, αλλά ειλικρινά σας τα λέω για να είστε απαιτήτικές στο μαιευτήριο, να μην ντρέπεστε, να ρωτάτε, να διεκδικείτε γιατί αν δεν πέσεις σε καλή μαία δυστυχώς μπλοκάρεις λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Η πολλή ευγένεια μας έχει φάει!! Smile

 

Πες το ψέματα, Μαρία!

 

 

Μιμίκα, Ιοκάστη, μην αγχώνεστε τόσο πολύ από τώρα. Μια φυσιολογική διαδικασία άλλωστε είναι και ο θηλασμός. Η δεύτερη μου κόρη αν και γεννήθηκε 2700 κιλά βρήκε από μόνη της το στήθος. Ξέρουν αυτά τι να κάνουν, έχουν ένστικτο. Τα προβλήματα που αναφέρθηκαν προηγουμένως μπορεί στο κάτω κάτω να μην τα αντιμετωπίσετε εσείς. Αλλά και πάλι, θα ρωτάτε ακόμα και με θράσος και θα ζητάτε βοήθεια. Υποχρεωμένες έιναι στο κάτω κάτω να σας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια , μην αγχώνεστε έτσι! Ρωτήστε το γυναικολόγο σας για μαιες. Συνήθως ξέρουν και πολλές φορές συνεργάζονται κιόλας. Πάρτε μια μαία και θα σας βοηθήσει τόσο σε μαθήματα ανώδυνου τοκετού όσο και στο θηλασμό. Αφήστε που θα σας λύσουν και όσες απορίες έχετε. Αξίζει τον κόπο, πιστεψτε με. Προσωπικά και τις 2 φορές που γέννησα , τα κατάφερα χωρίς επισκληριδιο γιατί ήμουν συγκεντρωμένη στις αναπνοές. Στο δε θηλασμό με βοήθησε η μαία πολύ ακόμα κι όταν στην αρχή σχεδόν κόντευε να πετρώσει τα γάλα. Σαν το Bizeli κι εγώ το βράδυ έκανα μασάζ με ζεστό νερό και έβγαζα το γάλα με το χέρι. Πάντως θέλει ψυχραιμία. Όσο άγχος είχα εγώ τόσο ήρεμη ήταν η μαία και με βοήθησε πολύ αυτό.

MIMIKA η μαία μου είχε πει πως κοπέλες που δεν έχουν κατάλληλη θηλή μπορούν να ξεκινήσουν από τον 7 περίπου μήνα μια προετοιμασία φορώντας . αν δεν κάνω λάθος, ψευδοθηλές. Έτσι η θηλή προσαρμόζεται πολύ εύκολα και δεν τρελαινεσαι κι εσυ στο άγχος. Δεν ξέρω όμως περισσότερες λεπτομέρειες.

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Ιοκαστη μου οταν ρωτησα τον γιατρο μου γι΄αυτο μου ειπε πως ειναι πεταμενα λεφτα και πως μετα ειναι δυσκολο να συνεργαστει η γυναικα με τον γιατρο γιατι αν δεν τα κανει σωστα γινονται κουλουβαχατα.

 

Παντως μου ειπε πως αν επιμενω θα το δουμε στον ογδοο αλλα δεν μπορω να ησυχασω.

 

Το αλλο που μου ειπαν ηταν πως κοπελες που ειχαν τη δικη τους μαια, πηγαιναν διαφορες ασχετες μαιες και τις κοιταγαν απο κατω πριν και μετα τον τοκετο, μπας και οικονομησουν κανα φραγκο. Ουτε να το σκεφτω να ερχετε ο καθενας και να με "ψαχουλευει". Μονο τον γιατρο μου θελω ή αν εχω τελικα αποκλειστικη μαια, κι αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Ιοκαστη μου οταν ρωτησα τον γιατρο μου γι΄αυτο μου ειπε πως ειναι πεταμενα λεφτα και πως μετα ειναι δυσκολο να συνεργαστει η γυναικα με τον γιατρο γιατι αν δεν τα κανει σωστα γινονται κουλουβαχατα.

 

χμ, ΜΙΜΙΚΑ , δε θέλω να το παίξω ειδική , αλλά πιστεύω πως ο γιατρός σου δε στα λέει σωστά. Από την προσωπική μου πείρα η παρουσία της ήταν απαραίτητη, αφού ο γιατρός εμφανίστηκε όλο κι ολο 2 φορές: μια για να δει πόσο είχε ανοίξει ο τράχηλος και μια την ώρα των εξωθήσεων. Όλη τη δουλειά την είχε κάνει η μαία , ψυχολογική και ουσιαστική. Πάντως είναι αλήθεια πως όλοι οι γιατροί δεν αντέχουν τις μαίες ....

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πώ την δική μου ιστορία έτσι για να γελάσετε, μιας και είναι για γέλια αλλά και για κλάματα!!! :oops:

 

Γέννησα στο Ιασώ με καισαρική σε δίκλινο , ευτυχώς, γιατί ήθελα μονόκλινο στην αρχή γιατί τα κάλυπτε όλα η ασφάλειά μου, αλλά για να μην είμαι τελείως μόνη και να έχω και έναν άνθρωπο να πω μια κουβέντα προτίμησα το δίκλινο!!!

Τα χατζιλίκια να πέφτουν βουνό σε όποιον έβλεπε ο άντρας μου από την χαρά του για τον γιό, μέχρι και στην καθαρίστρια, η υπερβολή στο μεγαλείο της, λές και είμασταν εφοπλιστές !!! :lol:

Δεν μου έδειξαν οι μαίες τίποτα!!! Χρυσές τις κάναμε στα αλήθεια για να έρθουν να κάτσουν να μου δείξουν για τον θηλασμό! Οσο ήταν ο άντρας μου εκεί και έπεφτε το χατζήλίκι κάτι γινοταν μόλις έφευγε έξω για τσιγάρο την έκαναν διακριτικά!

Τέλως πάντων με την βοήθεια και της διπλανής κάτι καταφέραμε για λίγες μέρες μονο μετά πέτρωσε και... χάπι και τέλος!!!

Οταν ήταν η μέρα για να φύγουμε μάταια περίμενα να έρθει κάποια να μου δείξει για το πως το αλλάζουμε, το κάνουμε μπάνιο με τον λόρο κλπ!!!

Μετά τις φωνές του άντρα μου έφτασε μία αγχωμένη και τον έντυσε στα γρήγορα και ουστ δρόμο!

Οταν έφτασα στο σπίτι και είμασταν οι δυό μας δεν ήξερα τι να κάνω, πως δουλεύει η πάνα αν έχει χρατσ ή αυτοκόλλητο και πανικοβλήθηκα , βγήκα στο μπαλκόνι και φώναζα "βοήθεια γειτόνοι ξέρεις κανείς να αλλάζει πάνα;;;" και έκλαιγα!!!

Ευτυχώς ήρθε μια γειτόνισα Αλβανίδα που μόλις είχε σαραντήσει και μου έδειξε, αυτήνής στο "Αλεξάνδρας" της τα είχανε δείξει ΟΛΑ!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν θυμάμαι αν τα έχω πει αλλά ας τα ξαναπώ...

 

Εγώ είχα την μαία που δούλευε στο ιατρείο του γιατρού μου. Είπαμε 2-3 πράγματα για κάτι αναπνοές μία μέρα πριν γεννήσω και μετά την είχα συνέχεια δίπλα μου την ώρα των ωδινών και του τοκετού. Μην φανταστήτε ότι προσέφερε και σημαντικά πράγματα βέβαια (αν και η κοπέλα είναι πολύ καλή και κάνει καλή παρέα).. Απλά έβαζε κατά διαστήματα αυτή το φάρμακο στην επισκληρίδιο (μόλις άρχιζαν πάλι οι πόνοι) και μου έκανε παρέα γιατί -ναι μην εκπλήσεστε- ο γιατρός δεν θα είναι όλη την ώρα μαζί σας - έχει κι άλλες δουλειές ο άνθρωπος - (το οποίο δεν ήταν απαραίτητο γιατί στις ωδίνες είχα και τον άντρα μου μαζί).

Μετά που γέννησα (στο Μητέρα) ερχόταν κάθε μέρα για να μου δείξει πως να θηλάζω, αλλά κι αυτή είχε ένα κόλλημα να χορταίνει το μωρό, οπότε μόλις το βγάζαμε από το στήθος, του δίναμε και συμπλήρωμα.

Κατά τα άλλα - μάλλον επειδή είχα τη δικιά μου μαία - οι άλλες μαίες του μαιευτηρίου δεν μου έδωσαν ιδιαίτερη σημασία (αλλά τώρα που το σκέφτομαι, σε καμία από τις κοπέλες στο δωμάτιο δεν έδωσαν σημασία).

Κανένας δεν μου είπε τί να κάνω προκειμένου να θηλάσω αποκλειστικά, ούτε πόσο σημαντικό είναι αυτό.

Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω (και ίσως και επειδή η μικρή μου ήταν πολύ γκρινιάρα και στην αρχή νομίζαμε ότι δεν χόρταινε) ήταν να θηλάσω μόνο 40 περίπου μέρες.

Αυτή τη φορά πάντως (πρώτα ο Θεός, θα γεννήσω στη Γενική στη Θεσ/νίκη) ΔΕΝ θα έχω δικιά μου μαία (είναι τζάμπα λεφτά) και θα απαιτήσω από τις μαίες της κλινικής να κάνουν σωστά τη δουλειά για την οποία πληρώνονται.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...