Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περινεοτομή (episiotomy) η τομή στο περίνεο κατά τον τοκετό


Recommended Posts

για όσους γνωρίζουν Αγγλικά

 

Απο τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ( World Health Organization - http://www.who.int/reproductive-health/publications/MSM_96_24/MSM_96_24_chapter4.en.html):

In the USA they are carried out on between 50 and 90% of women giving birth to their first child

= στην Αμερική γίνεται σε ποσοστό 50 -90% των γυναικών που φέρνουν στον κόσμο το πρώτο τους παιδί.

στο τέλος αυτού του επιστημονικού άρθρου

In conclusion, there is no reliable evidence that liberal or routine use of episiotomy has a beneficial effect, but there is clear evidence that it may cause harm.

= Σαν συμπέρασμα δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι η χρήση της περινεοτομής σαν τεχνική ρουτίνας, έχουν κάποιο ώφελος, ενώ υπάρχουν ξεκάθαρες αποδείξεις ότι μπορεί να προβεί επιζήμια.

 

Φυσικα εννοεί ότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι αναγκαία - αλλά τις διαχωρίζει απο αυτές τις περιπτώσεις που αποτελούν μέρος ρουτίνας-επαναλαμβανόμενης λόγω πολιτικής των γιατρών - αναγνωρίζοντας ότι χρησιμοποιείται και έτσι στις Η.Π.Α..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


Έτσι ώστε να αποφευχθεί η ανάγκη περινεοτομής, είναι απαραίτητο

 

να πιέζει η μαία ή ο γιατρός, το περίνεο την στιγμή που το κεφάλι του μωρού είναι έτοιμο ναβγεί, στην αντίθετη κατεύθυνση δηλ προς τα μέσα.

 

σε πολλές γέννες στο διαδίκτυο φαίνεται η χρήση αυτής της τεχνικής.

 

επίσης, η μαία, κάνει πρίν απο αυτή τη στιγμή μασάζ στο περίνεο, έτσι ώστε αυτό να χαλαρώσει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Episiotomy (page P-71) should be considered only in the case of:

• complicated vaginal delivery (breech, shoulder dystocia,

forceps, vacuum);

• s carring from female genital mutilation or poorly healed third

or fourth degree tears;

• fetal distress.

 

απο τον παγκόσμιο οργανισμο υγείας έντυπο που έγινε με συνεργασία και άλλων φορέων με σκοπό τη σωστή ενημέρωση των ειδικών παγκοσμίως, και σε χώρες τριτοκοσμικές φυσικά..... ... εδώ τι χώρα είμαστε άραγε?

http://whqlibdoc.who.int/hq/2000/WHO_RHR_00.7.pdf

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, στα ελληνικά λέγεται περινεοτομή μόνο, episiotomy είναι η περινεοτομή στα αγγλικά. Για να μη δημιουργείται σύγχιση όταν μιλούμε με επαγγελματίες είναι καλό να χρησιμοποιούμε την ορολογία όπως την καθιέρωσαν οι ίδιοι :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έτσι ώστε να αποφευχθεί η ανάγκη περινεοτομής, είναι απαραίτητο

 

να πιέζει η μαία ή ο γιατρός, το περίνεο την στιγμή που το κεφάλι του μωρού είναι έτοιμο ναβγεί, στην αντίθετη κατεύθυνση δηλ προς τα μέσα.

 

σε πολλές γέννες στο διαδίκτυο φαίνεται η χρήση αυτής της τεχνικής.

 

επίσης, η μαία, κάνει πρίν απο αυτή τη στιγμή μασάζ στο περίνεο, έτσι ώστε αυτό να χαλαρώσει.

 

Η πίεση στην οποία αναφέρεσαι Μαρία, γίνεται ούτως ή άλλως. Αλλά παρόλα αυτά κόβουνε γιατί είναι «υπόθεση ρουτίνας» στην Ελλάδα, δυστυχώς.

 

Σχετικά με το μασάζ, δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει και τόσο πολύ αν γίνει απλά λίγο πριν την έξοδο του εμβρύου. Κανονικά η γυναίκα θα πρέπει από τον 3ο μήνα να κάνει ασκήσεις Kegel καθημερινά και όσες περισσότερες φορές μπορεί , που δυναμώνουν και ελαστικοποιούν το περίνεο (πολύ σημαντικό για τον τοκετό).

 

Επίσης από τον 7ο οι ίδιες να κάνουν μασάζ στο περίνεο είτε με ειδικό λάδι είτε με ελαιόλαδο και πιστέψτε με, το περίνεο θα γίνει τόσο ελαστικό που την ώρα που βγαίνει το κεφαλάκι, εκείνο θα τεντώσει τόσο ωραία που δεν θα χρειαστεί περινεοτομή. Το μασάζ γίνεται ως εξής: ο αντίχειρας μπαίνει στην είσοδο του κόλπου (όχι πολύ μέσα, μην φοβάστε) και το δύο δάχτυλα (δείκτης και μέσος) κάνουν μασαζάκι εξωτερικά στο περίνεο.

 

Μια πελάτισσά μου που τα έκανε αυτά, το περίνεο τέντωσε τόσο ωραία την ώρα του τοκετού που ο γιατρός ξαφνιάστηκε και αναρωτιόταν τι να κάνει: να κόψει ή όχι? Τελικά έκοψε από ανασφάλεια δική του αλλά ευτυχώς λίγο, πολύ λίγο….

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Το μέγεθος του πόνου που νιώθεις τις επόμενες μέρες στη περινεοτομή είναι ανάλογα με το πόσα ράμματα έχεις η παίζει ρόλο και το πως θα σε ράψει ο γιατρός...ρωτάω γιατί εγω πονούσα πολύ ιδίως τη πρώτη εβδομάδα.Ούτε ξέρω πόσα ράμματα είχα..ούτε ήθελα να μάθω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σγώ φοβόμουν πάρα πολύ το κόψιμο και το ράψιμο.

Αφού ήθελα να κάνω ολική νάρκωση.... μέχρι που μου το ξέκοψε ο γιατρός μου και καλά έκανε. Δεν κατάλαβα πότε με έκοψαν (ειλικρινά) και δεν είχα κάνει επισκληρίδιο και όταν με έραψαν έκανα χιούμορ με τον γιατρό.

 

Η φύση έχει προνοήσει για όλα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

bravo roulitsa pou ta kataferes toso kala xoris episkliridio. Kai ego den eniosa tipota apolutos apo kopsimo kai rapsimo alla ekana apiskliridio. Tis epomenes meres me enoxlousan ta ramata alla oi ponoi itane upofertoi. Pantos mia kopela pou gennise idia mera me emena , den thn ekopse katholou o giatros kai thn epomeni mera epine kafe sthn kafeteria ths klinikes bameni kai stolismeni!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα την μικρούλα μου 2590. Η πεθερά μου είπε στον γιατρό μου - Μικρούλα μας την έκανε κι εκείνος της απάντησε ότι άν ήταν 100 γρμ παραπάνω θα μου την έπερναν με καισαρική γιατί ήμουν στενή και το παιδί δεν θα μπορούσε να βγεί. Οπότε έπρεπε και να με κόψουν. Αλλά ειλικρινά ήταν τόση η χαρά μου που δεν κατάλαβα πόνους απο τα ράμματα και δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο (τα πέταγα) ΧΙΧΙ :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κατάλαβα πότε με έκοψαν (ειλικρινά) και δεν είχα κάνει επισκληρίδιο και όταν με έραψαν έκανα χιούμορ με τον γιατρό.

 

Η φύση έχει προνοήσει για όλα τελικά.

 

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με 'μένα.

Ο άντρας μου, η αλήθεια είναι ότι φρικάρισε όταν είδε να με κόβουν- αλλά εγώ δεν πήρα χαμπάρι :) .

Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου (ερχόταν με το χέρι στο κεφάλι και τον αγκώνα ανοιχτό), σκίστηκα λίγο και μου έκανε η γιατρός ράμματα. Στην κόρη μου ούτε σκίστηκα, ούτε (φυσικά) μου έκανε περινεοτομή η γιατρός μου! Ούτε ένα ράμμα (γεννήθηκε 3.050). Η πεθερά μου γέννησε τρία παιδιά (το δεύτερο 4.950!) χωρίς ούτε ένα ράμμα. Αν δε σε πιέζουν να σπρώξεις σε λάθος στιγμή και σ' αφήσει ο γιατρός να σπρώχνεις με τις συσπάσεις σου, τότε είναι πιθανό να μη σκιστείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eμενα βρε κοριτσια ο γιατρος μου δε με εκοψε αλλα τα ραμματα δεν τα γλιτωσα... "επρεπε" μου ειπε για να μη μεινω χαλαρη... και οχι τιποτε αλλο, αλλα απο τον τοκετο που ειχα ζοριστει τοσο πολυ, δεν αντεχα ουτε μισο ραμμα! εκει που δεν ηθελα (και τελικα δεν εκανα) επισκληριδιο για τη γεννα... ετοιμη ημουν να ζητησω τοπικη αναισθησια για τα ραμματα!! ομως το γυρισα στο χαβαλε και ηταν ολα ποιο ευκολα!! (βεβαια δεν τολμησα να ρωτησω ποσα ειχα, ουτε καταφερα να τα μετρησω ολα τη στιγμη που με εραβε!!). Μετα ομως με πονουσαν αρκετες μερες... και το κακο ειναι που κατα διαστηματα, κυριως οταν αλλαζει ο καιρος, ακομη και τωρα νοιωθω ακριβως τα ιδια τσιμπιματα... ειναι ανατριχιαστικη αισθηση...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σγώ φοβόμουν πάρα πολύ το κόψιμο και το ράψιμο.

Αφού ήθελα να κάνω ολική νάρκωση.... μέχρι που μου το ξέκοψε ο γιατρός μου και καλά έκανε. Δεν κατάλαβα πότε με έκοψαν (ειλικρινά) και δεν είχα κάνει επισκληρίδιο και όταν με έραψαν έκανα χιούμορ με τον γιατρό.

 

Η φύση έχει προνοήσει για όλα τελικά.

 

ετσι ετσι και εγω ακριβως το ιδιο.μολις βγηκε το μωρο συνεχεια εκει ειχα το μυαλο μου!!! δεν σκευτομουν τιποτα αλλο ουτε φυσικα πονουσα!!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

koritsia egw den kserw pws ta katafera kai xwris na kopsei o giatros erave miamish wra...:(

polla rammata 2 mhnes epeytan :( kai den mporousa oute na katsw ...:(

enw genhsa fysiologika xwris episklhridio to mono pou katalabena htan to tsimpima kai tsitwna me apotelesma na tou spane ta rammata leei :(

To mono pou fobame sto deytero paidi einai ta rammata pali :(((((

kai emena me ponane stis alages tou kairou kai ligo prin thn periodo :(

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ετοιμη ημουν να ζητησω τοπικη αναισθησια για τα ραμματα!!

 

Και γιατι δε ζητησες? Μου φαινεται αδιανοητο να σε ραβουν χωρις τοπικη αναισθησια... θα το εκαναν αυτο σε αλλο σημειο του σωματος? Εγω δε νομιζω οτι χρειαζομουν τοπικη αναισθησια γιατι ειχα κανει επισκληριδιο, αλλά αυτη αποφασισε να μου κανει και ξυλοκαϊνη. :?

 

Το πώς θα επουλωθουν τα ραμματα κι αν θα μεινει ουλη εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο με το δερμα - τα πολυ ανοιχτοχρωμα, ευαισθητα δερματα επουλωνονται δυσκολοτερα. Εγω υπεφερα ενα μηνα απο τα ραμματα (αντι για τις 2 βδομαδες που μου ειχε πει) και μετα διαπιστωσα απο επισκεψη σε δυο άλλους γυναικολογους οτι ενω τα ιδια τα ραμματα ηταν σωστα φτιαγμενα, η εκταση τους ηταν πολυ μεγαλυτερη του φυσιολογικου ακομη και προς την κατευθυνση που δεν επρεπε να ειχε ραψει. :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eμενα βρε κοριτσια ο γιατρος μου δε με εκοψε αλλα τα ραμματα δεν τα γλιτωσα... "επρεπε" μου ειπε για να μη μεινω χαλαρη... και οχι τιποτε αλλο, αλλα απο τον τοκετο που ειχα ζοριστει τοσο πολυ, δεν αντεχα ουτε μισο ραμμα! εκει που δεν ηθελα (και τελικα δεν εκανα) επισκληριδιο για τη γεννα... ετοιμη ημουν να ζητησω τοπικη αναισθησια για τα ραμματα!! ομως το γυρισα στο χαβαλε και ηταν ολα ποιο ευκολα!! (βεβαια δεν τολμησα να ρωτησω ποσα ειχα, ουτε καταφερα να τα μετρησω ολα τη στιγμη που με εραβε!!). Μετα ομως με πονουσαν αρκετες μερες... και το κακο ειναι που κατα διαστηματα, κυριως οταν αλλαζει ο καιρος, ακομη και τωρα νοιωθω ακριβως τα ιδια τσιμπιματα... ειναι ανατριχιαστικη αισθηση...

 

Τα ιδια κι εγω.......πονουσα παρα πολυ για 40 μερες...αν δεν εβαζα αντισηπτικο τελικα δεν θα συνερχομουν, (ηταν αραια μερικα ραμματα και δεν εκλειναν) και οι πονοι και τα τσιμπηματα κρατησαν πολυ καιρο....ακομα και σημερα που και που εχω ενοχλησεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ δεν την γλύτωσα την περινεοτομή...

Στον πρώτο μου είχα λίγα ράμματα, δεν κατάλαβα τίποτα ,δεν πόναγα καθόλου και καθόμουνα οκλαδόν στο κρεβάτι 4 ώρες μετά την γέννα!

 

Στον δεύτερο...ήταν τραυματική εμπειρία...ακόμα θυμάμαι την στιγμή που με έκοβε και τα ράμματα -ήταν και πολλά- που μου έκανε.

Αυτό που με γλύτωσε από την φρίκη του να νιώθω όλη την διαδρομή της κλωστής στο ράψιμο, ήταν ότι είχα το μωρό μου αγκαλιά εκείνη την ώρα , το οποίο θήλαζα!!! (με το που γεννήθηκε άρχισε να τρώει την πετσέτα που τον τύλιξαν :lol: και γι αυτό τον έβαλα στο στήθος κατευθείαν!!!)

Παρόλο που μου ¨έκανε κέντημα¨ ο γιατρός μου (λόγια της μαίας μου) δεν μπορούσα να κάτσω για 25 μέρες... έβαζα μαξιλάρια από κάτω μου για να μπορέσω να θηλάσω χωρίς να τρελαίνομαι από τον πόνο...

Μετά από 4 μήνες δεν ένιωθα καμμία ενόχληση.

Ήταν απαίτητο να γίνει μου είπε ο γιατρός μου γιατί το μωρό ήταν μεγάλο κι εγώ στενή...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ήταν απαίτητο να γίνει μου είπε ο γιατρός μου γιατί το μωρό ήταν μεγάλο κι εγώ στενή...

 

Τι "στενη" σου ειπε οτι ησουν? Αφου το περινεο ειναι ελαστικο, τεντωνει κι ανοιγει. Κι αφου δεν ησουν "στενη" στο πρωτο παιδι, πώς ησουν στο δευτερο? :roll: (τον ιδιο γιατρο ειχες?)

Link to comment
Share on other sites

tasuki,

Και στο πρώτο παιδί μου έκανε περινεοτομή, όχι μόνο στο δεύτερο. Απλά δεν χρειάστηκαν τόσα πολλά ράμματα όσο στο δεύτερο.

'Ηταν απαραίτητο να γίνει γιατί δεν έβγαινε το κεφάλι του μωρού και έπρεπε να το διευκολύνουμε.

 

Άλλωστε γι αυτόν τον λόγο μπήκα με προγραμματισμένο ραντεβού να γεννήσω νωρίτερα, (και στα 2 μου παιδιά για τον ίδιο λόγο) γιατί το μωρό ήταν μεγάλο κι εγώ στενή και ο γιατρός μου ήθελε να αποφύγουμε την καισαρική.

Στον γιατρό μου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη , είναι εξαίρετος επιστήμονας και άνθρωπος...δεν έχω κανέναν λόγο να αμφιβάλλω γι αυτά που μου λέει.

 

Το ότι το περίνεο είναι ελαστικό δεν σημαίνει ότι μπορείς να αποφύγεις την τομή όταν πχ. το κεφάλι του μωρού είναι μεγάλο ή αν κατεβαίνει με οπίσθια ινιακή προβολή ή αν το μωρό εμφανίζει δυσφορία...εκεί επιβάλλεται.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το περίνεο είναι ελαστικό δεν σημαίνει ότι μπορείς να αποφύγεις την τομή όταν πχ. το κεφάλι του μωρού είναι μεγάλο ή αν κατεβαίνει με οπίσθια ινιακή προβολή ή αν το μωρό εμφανίζει δυσφορία...εκεί επιβάλλεται.

 

Αυτο το ξερω, αλλά δεν ειπες οτι ησουν μια απο αυτες τις περιπτωσεις. Κι ετσι οπως το εγραψες για το δευτερο παιδι, φαινοταν σα να μην ειχες τομη στο πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...