Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χώροι για το άλλαγμα των μωρών!


Θέλετε να υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι για το άλλαγμα και το τάισμα του μωρού, σε δημόσιους χ  

388

  1. 1. Θέλετε να υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι για το άλλαγμα και το τάισμα του μωρού, σε δημόσιους χ

    • Ναι
      438
    • Οχι
      8


Recommended Posts

Γεγονότα

Α. Το 13% του πληθυσμού είναι άτομα με αναπηρίες.

Υπάρχει θεσμικά τουλάχιστον η πρόβλεψη (νομοθεσία, χρηματοδοτήσεις) για την πρόσβαση ατόμων με αναπηρίες, σε δημόσιους χώρους.

 

Β. Το +50% του πληθυσμού είναι γυναίκες. Τουλάχιστον οι μισές απο αυτές θα τεκνοποιήσουν μια φορά, αρκετές απο αυτές θα τεκνοποιήσουν περισσότερες φορές.

Το σύνολο του πληθυσμού υπήρξε βρέφος και μικρό παιδί. (υπάρχει αντίρηση; )

Οι γυναίκες σήμερα και κατ ακολουθία, οι οικογένειες, με μικρά παιδιά δεν αποδέχονται να στερούνται κοινωνικές και μορφωτικές επιλογές, τρόπο ζωής που είχαν πριν την τεκνοποίηση, κατα τα χρόνια που αναθρέφουν τα παιδιά τους, αυτό ισχύει και για τα πρώτα 2 χρόνια.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΝΕΩΝ ΜΗΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΒΡΕΦΩΝ ΤΟΥΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

 

Σε απλά ελληνικά. Μια νέα μητέρα, μια νέα οικογένεια για να μετακινηθεί χρειάζεται να έχει εξασφαλίσει υγειηνές και αξιοπρεπείς συνθήκες για το τάισμα και την αλλαγή του βρέφους.

Αυτό το έχουν αντιληφθεί εταιρείες ταχείας εστίασης (να μη λέμε ονόματα)

και ιδιωτικοί φορείς που παρέχουν μαζική ψυχαγωγία.

Το κράτος όμως ούτε θεσμικά ούτε λειτουργικά το παρέχει, σε δημόσιους χώρους.

Ευτυχώς η μικρή μου όπου νάναι «θα καθαρίσει» , όπως και ευτυχώς (μόνο για αυτην την περίπτωση) δε την θήλασα (παρ ότι θα το ήθελα πάρα πολύ).

Όμως για τον 1,5 χρόνο που ζω με μωρό, δεν έχω την δυνατότητα να επισκεφτώ δημόσιους χώρους, είτε για εργασίες που θέλω να κάνω, είτε για ψυχαγωγία.

Με αυτήν την πραγματικότητα ήρθα αντιμέτωπη, όταν πέρισυ τον χειμώνα θελήσαμε να επισκεφτούμε μερικές εκθέσεις ζωγραφικής και μερικά μουσεία. Κάναμε τηλεφωνική διερευνηση στην Εθνική Πινακοθήκη, στο Εθνικό Μουσεία, στο Μουσείο Γουλανδρή, στον εκθεσιακό χώρο της βουλής (απ όπου εισπράξαμε την πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση, «αν θέλατε νε έρθετε θα το κάνατε έστω και έτσι» ), αλλά ειδικά διαμορφωμένο χώρο για να αλλάξουμε το τότε 6 μηνών μωρό μας δε βρήκαμε σε κανένα απο τους παραπάνω χώρους. Είχαμε βέβαια και άλλες ενδιαφέρουσες απαντήσεις, όπως το να το αλλάξουμε στις τουαλέττες, ή να γυρίσουμε το παιδί πίσω με ,,,τα κακάκια του. Προσθέστε 1 ώρα + 1 ώρα για την όποια διαδρομή, 2-3 ώρες για την περιήγηση στα εκθέματα,,, και μετά πάτε το παιδί απ ευθείς στο παίδων, με σοβαρό παράτριμμα.

Στείλαμε γράμμα στο ΙΝΚΑ και στο Υπουργείο Πολιτισμού, αναρωτόμενοι γιατί ενώ πολύ φυσικά το 13% του πληθυσμού έχει πρόσβαση σε έιδικούς χώρους, βάσει νομοθεσίας, το υπόλοιπο 50% (λέμε τώρα) του πληθυσμού δεν έχει; ϊσως στα μάτια των αρμοδίων τα ΑμΕΑ έχουν φιλότεχνη διάθεση, ενώ οι νέες μαμάδες δεν έχουν. Χμ. Αν είσαι νέα μητέρα , με αναπηρία τι γίνεται; ( Ένας χρόνος και απάντηση, έστω παρηγορητική δνε πήραμε).

Το θέμα μπορεί να φαίνεται αστείο ή μηδαμινό, αλλά για όσους έχουν μεγαλώσει παιδιά δεν είναι. Υπάρχει και η λύση να περιμένει κάποιος να μεγαλώσει το παιδάκι του και μετά τα «κουλτουριασθει». Και αν έχει δοσοληψίες με δημόσιες υπηρεσίες, απλά να μην τις κάνει, ή να παρκάρει κάπου το παιδί του.

Στα δικά μου μάτια αυτό είναι περιορισμένη πρόσβαση. Τα άτομα με αναπηρίες για τα λίγα που έχουν καταφέρει σε αυτό το θέμα έχουν παλέψει. Μήπως θα έπρεπε και η φωνή των μητέρων, να ακουστεί λίγο οργανωμένη (και οργισμένη...;) ζητώντας πρόσβαση;

 

Υ.Γ. Βέβαια εμείς αλλάζοντας το μωρό σε καφετέριες και κάνοντας άλλα γραφικά πήγαμε στις εκθέσεις που θέλαμε. Ευχάριστη έκπληξη το Μουσείο Βυζαντινής και Χριστιανικής Ιστορίας, όπου αν και τηλεφωνικώς μας είχαν πει ότι δεν έχουν χώρο, βρέθηκε τελικά ένας προθάλαμος τουαλέττας (όχι βέβαια με αλλαξιέρα, αλλά καθαρός) και μπορέσαμε να αλλάξουμε το μωράκι. Να κάνω μνεία στο πόσο φιλικό και βοηθητικό ήταν εκεί το προσωπικό... δε θα το έλεγα για άλλους χώρους.....

 

Παρακαλώ, αν συμφωνείτε ότι είναι πρόβλημα αυτο που λέω, συζητήστε το, κάντε το θέμα, δείξτε σε όσους μπορείτε το πόσο δυσκολεύει την ζωή σας.

Και αν θέλετε απαντήστε στο ψήφισμα. Να μετρηθούμε πόσοι είμαστε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.....Όμως για τον 1,5 χρόνο που ζω με μωρό, δεν έχω την δυνατότητα να επισκεφτώ δημόσιους χώρους, είτε για εργασίες που θέλω να κάνω, είτε για ψυχαγωγία.....

.

Δεν έχεις την δυνατότητα διότι τα δικά σου στάνταρ υπερβαίνουν τα αντίστοιχα των δημόσιων χώρων.......είναι όμως τα δικά σου στάνταρ και ίσως όχι τα δικά μου!!!

 

Στείλαμε γράμμα στο ΙΝΚΑ και στο Υπουργείο Πολιτισμού, αναρωτόμενοι γιατί ενώ πολύ φυσικά το 13% του πληθυσμού έχει πρόσβαση σε έιδικούς χώρους, βάσει νομοθεσίας, το υπόλοιπο 50% (λέμε τώρα) του πληθυσμού δεν έχει; ϊσως στα μάτια των αρμοδίων τα ΑμΕΑ έχουν φιλότεχνη διάθεση, ενώ οι νέες μαμάδες δεν έχουν.

Τα ΑμΕΑ είναι ΑμΕΑ εφ' όρου ζωής , οι δε μαμάδες είναι φυσιολογικότατοι άνθρωποι που έχουν την νοητική και σωματική δυνατότητα να αντιπαρέλθουν του "προβλήματος " που αναφέρεις.

 

...Το θέμα μπορεί να φαίνεται αστείο ή μηδαμινό, αλλά για όσους έχουν μεγαλώσει παιδιά δεν είναι......
Το αστείο είναι πως εμένα που έχω μεγαλώσει δύο παιδιά το θέμα μου φαίνεται

πράγματι αστείο.

 

Υ.Γ. Βέβαια εμείς αλλάζοντας το μωρό σε καφετέριες και κάνοντας άλλα γραφικά πήγαμε στις εκθέσεις που θέλαμε
Καθόλου γραφικά.......κάνατε το αυτονόητο και όλα καλά απ' ότι κατάλαβα.......κάνατε τις δουλειές σας.

 

Θα ήταν ευχής έργο το κάθε κράτος να προλαμβάνει με τα έργα του τις μέλουσες "απαιτήσεις-ανάγκες μας" .......αλλά ας κάνουμε και μεις την ζωή μας πιό εύκολη :wink:

Σε λίγο απο την αγωνία να εξασφαλίσουμε όλα αυτά που θεωρούμε κατά καιρούς στάνταρ θα καταλήξει το 50% του πληθυσμού με ψυχοφάρμακα :shock:

 

 

Ένα παιδί μπορείς να το αλλάξεις μέσα στο καρότσι του.

Ο θηλασμός μπορεί να γίνει οπουδήποτε .....νομίζω πως επιτρέπεται παντού 8)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το δημοψήφισμα, αλλά θα σας πω τι κάνω μέχρι σήμερα που ο γιός μου είναι 3μιση και φοράει ακόμη πάνα!

Τον άλλαζα από μωρό πάντα μέσα στο καρότσι του μέχρι τα 3. Τώρα που πλέον δεν χωράει στο καρότσι τον αλλάζω σε όποια καρέκλα ή πολυθρόνα βρω στο δημόσιο χώρο που πάμε, αφού πρώτα έχω ρωτήσει ευγενικά αν υπάρχει ειδικός χώρος να αλλάζω το παιδί, κατώπιν αφού ελέγξω την πάντα βρώμικη και ακατάλληλη τουαλέτα που μου υποδεικνείουν!

Τώρα τον εκπαιδεύω να τον αλλάζω όρθιο και φυσικά τον εκπαιδεύω και για την μεγάλη τουαλέτα, προτειμώ όμως να φοράει πάνα από το να τον καθήσω σε μια ακατάλληλη και σιχαμερή τουαλέτα σαν αυτές που βλέπουμε παντού και να έχω οπισθογύρισμα στις προσπάθειές μου γιατί σιχένεται και ο ίδιος πολύ και είναι παιδί με αυτισμό που σημαίνει ότι θέλει τον χρόνο του, το ίδιο και σωστό μέρος!

Ας βολευτούμε λοιπόν με αυτά που έχουμε τώρα και μπορούμε γιατί όπως μου έμαθε μέχρι τώρα η ζωή , θα πάρει πολλά χρόνια για να γίνει κάτι σωστό εδώ στην Ελλαδίτσα μας!

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας στον almak.

Ναι είναι προσωπικές ανάγκες, επιθυμίες , standart διαβίωσης και επιλογές, όταν όμως αφορούν πολύ κόσμο, παύουν να εαυτοτικές και γίνονται συλλογικές.

Δε θεωρώ αυτονόητο να αλλάζω το παιδί μου σε δημόσια θέα, σε καφετιέρες (απο όπου έχω μερικές φορές εκδιωχθεί, ή με έχουν προσβάλλει).

Ναι τα ΑμΕΑ είναι για μια ζωή έτσι, (εγώ για μια ζωή θα έχω ερυθυματώδη λύκο), αυτό όμως δε σημαίνει ότι καταστάσεις που αφορούν εμπόδιο στην πρόσβαση που αφορά άτομα για ένα χρονικα περιορισμένο διάστημα, δεν λειτουργούν κατασταλτικά, δεν δημιουρόύν περιορισμούς, ή δε πρέπει να τα πολεμάμε. Μιλάμε πάντα για βελτίωση των όρων ζωής μας, και χωρίς ψυχοφάρμακα (μέσος δρόμος δεν υπάρχει;).

Link to comment
Share on other sites

Για να μπώ και εγώ στη συζήτηση αναφέρω ότι στο εξωτερικό ΔΕΝ νοείται δημόσιος χώρος ( οποιασδήποτε φύσεως ) χωρίς τέτοιο χώρο αλλά και χώρο για τους ανάπηρους.

 

Δεν είναι λοιπον μόνο το τι θέλουμε, ο νόμος καθορίζει απο ότι ξέρω την ύπαρξη τέτοιων χώρον σε δημόσιους χώρους.

 

και μόνο για αυτό αξίζει κάποια κινητοποίηση έτσι ώστε να εφαρμοστεί κάτι που υπάρχει στην Ευρωπαική ένωση.

τουλάχιστον στις μεγάλες χώρες όπως Γερμανία, Γαλλία Ισπανία, είναι κάτι στανταρ ειδικα σε νέα κτίρια.

(είναι και αυτο το θέμα).

Απο ότι ξέρω σε νέα κτίρια αυτό πάντα υπολογίζεται. Νομίζω όμως και εδώ ότι στα νέα κτίσματα έχει τέτοιους χώρους. (είτε μουσείο είτε πρεσβεία)

Απλά στα παλιά τι γινεται....

 

έχει κανείς δικηγόρο γνωστό του να ρωτήσουμε για το τωρινό στάτους??

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δε μπορώ να κάνω τέτοιου είδους εξορμήσεις επειδή το παιδί δεν κάθεται, συμφωνώ ότι κάπου θα πρέπει να υπάρχουν τέτοιοι χώροι.

 

Βέβαια για μένα σημαντικό πρόβλημα είναι το να καταφέρω να βγω μια βόλτα στα μαγαζιά χωρίς να χαροπαλεύω μέσα στους δρόμους με το καρότσι.

Αυτό φυσικά συμβαίνει επειδή πολλές φορές ο τρόπος που παρκάρουν τα αυτοκίνητα, δεν αφήνει περιθώριο να περάσει το καρότσι. Φυσικά στο κάθε πεζοδρόμιο (ειδικά εαν είναι μικρό) τις περισσότερες φορές πρέπει να ανεβοκατεβαίνω γιατί συνήθως είναι παρκαρισμένα μηχανάκια, υπάρχουν στοίβες σκουπίδια κλπ.

Στο κέντρο της Αθήνας όπου υπάρχουν μεγάλα πεζοδρόμια ομολογώ ότι δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, όμως αυτό γίνεται σπάνια, ενώ το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζω στην καθημερινότητα μου διότι στην γειτονιά μου θα κινηθώ για να πάω στο super market η να κάνω τα ψώνια της καθημερινότητας. Δεν συζητάω βέβαια το γεγονός ότι πολλές φορές για να διασχίσω κάποιους δρόμους πρέπει να περιμένω ώρα.

Επίσης τις περισσότερες φορές που έχω πάρει το μετρό, μου έχει τύχει να περιμένω το ασανσερ να τελειώσει πρώτα τα "δρομολόγια" με κόσμο που εκ πρώτης όψεος δεν φαίνεται έχει ειδικές ανάγκες ειδικά οταν υπάρχουν κυλιόμενες σκάλες. Πολές φορές αν υπάρχει κόσμος χρησιμοποιούμε εμέις το καρότσι στις κυλιόμενες σκάλες στηρίζοντας το στις 2 ρόδες.

 

Επίσης σε αρκετούς χώρους π.χ. πάρκα, υπάρχουν ειδικές μπάρες στις εισόδους για να κλείνουν προφανώς την είσοδο στα μηχανάκια. Φυσικά ταυτόχρονα κλεινουν την είσοδο και στα καρότσια, πράγμα μου σημαίνει ότι πρέπει 2 άτομα να σηκώνουμε το καρότσι με το παιδί μαζί για να περάσουμε.

 

Ακόμα και σε πολλές καφετέριες και εστιατόρια εαν έρθει ένα ζευγάρι με μικρό παιδί το οποίο κάποια φασαρία θα την κάνει είναι πάρα πολλοί που δυσανασχετούν. Εννοείται ότι δεν μιλάω για κάποιους γονείς που βγαίνουν έξω με μωρά που κλαίνε η πιτσιρίκια που στριγγλίζουν όλη την ώρα και πράγματι ενοχλούν, όμως ένα παιδάκι που θα τριγυρίσει λιγάκι και θα πει κάποιες κουβέντες λίγο πιο δυνατά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

 

 

Αυτά είναι πολύ απλά παραδείγματα που πιστεύω ότι όλοι οι γονείς έχουν αντιμετωπίσει κατά καιρούς και φυσικά βρίσκουν διάφορους τρόπους να ξεπεράσουν. Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν ενδιαφέρεται για τους ανθρώπους που χρειάζονται βοήθεια, και πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει διότι δεν τους περνάει κάτι τέτοιο από το μυαλό. Και εγώ αφού γέννησα αρχισαν να με προβληματίζουν τέτοια πράγματα, αν και ομολογώ ότι τέτοιου είδους χοντράδες του στυλ παρκάρω σε διάβασεις για ανάπηρους, χρησιμοποιώ ασανσερ κλπ δεν τις έκανα. Τώρα βέβαια όλα αυτά τα σκέφτομαι ακόμα περισσότερο.

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι βαθύτερο, και ότι γενικά θα πρέπει να γίνει μια ενημέρωση ώστε να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος και να συνηδητοποιήσει ότι η κάθε μητέρα με το καροτσάκι κάνει αγώνα προκειμένου να ικανοποιήσει βασικές ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

......αυτό όμως δε σημαίνει ότι καταστάσεις που αφορούν εμπόδιο στην πρόσβαση που αφορά άτομα για ένα χρονικα περιορισμένο διάστημα, δεν λειτουργούν κατασταλτικά, δεν δημιουρόύν περιορισμούς, ή δε πρέπει να τα πολεμάμε. Μιλάμε πάντα για βελτίωση των όρων ζωής μας, και χωρίς ψυχοφάρμακα (μέσος δρόμος δεν υπάρχει;).
Βεβαίος και πρέπει να πολεμάμε και κυρίος να μην καταθέτουμε τα όπλα εύκολα, και θα σας πω τι εννοώ "καταθέτω τα όπλα εύκολα".

Προτιμώ να παλέψω για το δικαίωμα να αλλάζω το παιδί μου σε κεινή θέα και να μην ενοχλεί κανέναν αυτό που κάνω.

Εάν ψάχνω για "αποστειρομένους χώρους" ( απο τα μάτια των άλλων) τότε μου φαίνεται πως έχω ίδη καταθέσει τα όπλα και ζητώ εύκολα και ανέξοδα να μου λύσει το πρόβλημα το κράτος.

 

Το "βελτίωση των όρων ζωής μας" που αναφέρεις είναι το ζητούμενο όλων μας, αλλά τελικά ο τρόπος που το επιδιώκουμε αλλά και ο βαθμός βελτίωσης που προσδοκούμε είναι αυτά που γίνονται έμμονες ιδέες στον άνθρωπο και τον ταλαιπωρούν με τις γνωστές συνέπειες...........

 

Μπορούμε να πείσουμε τον κόσμο πως δεν είναι ενοχλητικό μια μητέρα να θηλάζει το παιδί της δημόσια με το να μην κατακρίνουμε την μητέρα αυτή :wink: .

 

Μπορούμε να δείξουμε πως δεν χάλασε ο κόσμος επειδή τρία πιτσιρίκια τσίριξαν μέσα σε ένα εστιατόρειο.........σιγά σιγά αυτοί που ενοχλούνται θα αρχίσουν να αναρωτιούνται ( μήπως δεν πρέπει να ενοχλούμαι.....μήπως).

 

Τελειώνοντας ένα παράδειγμα που έτσι απλά μου ήλθε στο κεφάλι και γέλασα λίγο :)

 

Αν από αύριο ξύνουμε την μύτη μας όλοι δημόσια και το συνεχίσουμε αυτό για τα επόμενα 20 χρόνια...............θα φτάσουμε στο επίπεδο το ξύσιμο της μύτης να μην θεωρείτε πρόβλημα.

σημ. Το παράδειγμα είναι τυχαίο και δεν έχει σχέση με αυτά που έχω στο μυαλό μου για το μέλλον τούτου του κόσμου. :lol:

 

 

Μαρια ΣτυλιανακηΣτο εξωτερικό κάνουν και πολλά άλλα πράγματα , άλλα προς αποφυγήν και άλλα προς μίμηση.

Μπορούμε να διαλέγουμε τα σωστά , την κατάληλη στιγμή , εφόσον υπάρχουν και οι κατάλληλες προυποθέσεις??????

Απο ένα κράτος σαν το δικό μας με την γνωστή οικονομική κατάσταση δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε παροχές Σκανδιναβικού επιπέδου. :shock:

Link to comment
Share on other sites

ένα καθαρό παγκάκι δεν είναι παροχή σκανδιναβικού επιπέδου :D

 

λοιπόν εγώ βλεπω πολλές ωραίες απόψεις, που με οδηγουν στο εξής.

 

Μπορούμε να βγάλουμε αυτοκόλλητα με ένα καρότσι και φάτσα μωρού πάνω, σε ένα κύκλο με απαγορευτικό και να τα κολλαμε όπου βρεθεί τέτοιο πρόβλημα.

Να μοιραστεί δηλαδή και σε γονείς.

Να γίνει λίστα με τους χώρους όπου κολλήθηκε.

Να στείλουμε (το Parents.gr) Δελτίο Τύπου στα ΜΜΕ περιγράφοντας την προσπάθεια.

Θα δημοσιευτεί - αυτό μπορώ να το φροντίσω - και άν θέλει κάποιος γονιός να του στέλνουμε αυτοκόλλητα.

Να είστε σίγουροι οτι θα το προσέξουν, μιάς και θα "κολλάει" καλά και με το θέμα των αναπήρων.

 

Θα το προσέξουν και οι δήμοι εάν προβληθεί και στην τηλεόραση. Και αυτό μπορεί να γίνει με λίγη προσπάθεια.

 

Βεβαια υπάρχουν και άλλα σημαντικά θέματα για τα οποία θα μπορούσαμε να ευαισθητοποιήσουμε το κοινό. Εάν θέλετε μπορείτε να δώσετε ιδέες, σε νέο τόπικ!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πραγματικά δεν υπάρχει υποδομή, ούτε κατανόηση στην Ελλάδα για το πλέον αυτόνόητο γεγονός: Μια μητέρα έχει ανάγκει να βγει από το σπίτι με το μωρό της, το μωρό θα χρειαστεί αλλαγή πάνας (τουλάχιστον), το μωρό θα θηλάσει (εφόσον θηλάζει)....

 

Αν και εκνευρίστηκα στην αρχή με την κατάσταση που αντιμετώπισα, αποφάσισα να βγαίνω όποτε θέλω με το μωρό μου, να το αλλάζω όπου το βολεύει εφόσον δεν υπάρχει κατάλληλος χώρος, και να θηλάζω σε δημόσιους χώρους εφόσον δεν υπάρχει δωμάτιο θηλασμού!

 

Αν προσβάλλεται κανείς από αυτές τις φυσικές ενέργειες μίας μητέρας, ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ! Δεν με έχει φέρει κανείς σε δυσκολη θέση έως τώρα, αλλά και να προσπάθήσει στο μέλλον κάποιος, αυτός θα γίνει "ρόμπα" στα μάτια μου και όχι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

όποιος προσβάλλεται είναι άνθρωπος που ζεί στον μεσαίωνα...! :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Έχουμε ένα μπέμπη μόλις δύο μηνών και το άγχος μου στις εξόδους που έχουμε κάνει ως τώρα είναι αν θα υπάρχει κατάλληλος χώρος για να αλλάξουμε την πάνα μας...και πραγματικά μιλάω έχουμε βγεί 5 φορές και τις 5 επιλέξαμε να πάμε σε μέρη που έχουν αλλαγή ....σε ένα συγκεκριμένο πολυκατάστημα και ένα εστιατόριο....και αυτά τα μάθαμε τυχαία κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης...είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει κατάλληλα διαμορφωμένος χώρος για την αλλαγή της πάνας ...και το ζουζούνι νιώθει ευχάριστα με μια καθαρή πάνα και εμείς βγαίνουμε από την δύσκολη θέση της αλλαγής στο αυτοκίνητο κτλ. και το θεωρώ εξίσου σημαντικό για τις μητέρες που θηλάζουν είναι μια απόλυτα φυσιολογική πράξη που πρέπει όχι μόνο να θεωρείται απλά ως τέτοια αλλά και να ενθαρύνεται.....ένας από τους τρόπους ενθάρυνσης της σπουδαίας μητρικής αυτής ενέργειας είναι και η διευκόλυνσή της μέσω της δημιουργίας κατάλληλου χώρου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό θα ήταν να προβλεπεται ενας χωρος για μαμαδες και μωρα... για εμας που εχουμε συνηθησει στην εικονα του αλλαγματος και ταισματος ενος μωρου να μην ειναι και τοσο παραξενο ή αποκρουστικο.. Για καποιους άλλους ομως το να αλλάζεις το παιδι σου σε ενα δημοσιο χωρο δεν ειναι και η καλυτερη τους... Το εχω δει να συμβαινει...

rrNh.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γιατι αφησαμε αυτο το θεμα?

η σκεψη σου Μαρια μου με τα αυτοκολλητα ειναι τελεια, πρεπει να γινει πραξη. στην Κυπρο μαλιστα θα αναλαβω εγω την κινητοποιηση. τα ιδια συμβαινουν κ εδω οπως κ εκει! ηδη εγω σαν μαμα 40 ημερων αντιμετωπισα αμετρητες φορες το προβλημα ή μαλλον τα προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι αφησαμε αυτο το θεμα?

η σκεψη σου Μαρια μου με τα αυτοκολλητα ειναι τελεια, πρεπει να γινει πραξη.

 

Συμφωνώ!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Εχω δυο αγορακια 12/5 μηνων κ 1 μηνων.Αναγκαστηκα χρειαστηκε να μετακοινηθω με καροτσι διδυμων για να παω στο φαρμακειο,μεχρι να επιστρεψω κ να μπω στο σπιτι ειχα κανει 100 φορες το σταυρο μου.Εκτος το οτι ολα τα πεζοδρομια ηταν γεματα με αυτοκινητα κανενας μα κανενας δεν σταματαγε για να μπορεσουμε να κατεβουμε στον δρομο.Κ οταν πετυχα μια οδηγο που εμπαινε στο αμαξι κ της λεω ελεος δεν μπορουμε να κινηθουμε,η απαντηση της με υφακι η μονη ειμαι???Τι λες κ τι κανεις εκει???Αυτο με τα αυτοκολλητα ειναι καταπληκτικη ιδεα.Οσο για τους χωρους αλλαγης της πανα μακαρι να υπηρχαν οι καταλληλες υποδομες γιατι το παιδι παντα δυσανασχετει μεσα στο καροτσι η στο αυτοκινητο.Μακαρι καποια στιγμη φτιαξουν τα πραγματα για ολα αυτα τα θεματα που απασχολουν εμας τους γονεις παρολο που για αλλους φαινονται ασημαντα.Ειναι κριμα να αναγκαζεσαι να μενεις μεσα στο σπιτι κ μαζι με εμας κ τα παιδια επειδη δεν υπαρχουν υποδομες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πρέπει να ήταν αυτονόητο αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μου έχει τύχει πολλές φορές να είμαι σε δημόσιο χώρο και το παιδί μου να πρέπει να αλλάξει πάνα. Έχω χρησιμοποιήσει από καναπέ, καρέκλα, καρότσι μέχρι και τραπέζι για να μπορέσω να το αλλάξω. Και φυσικά με τον κόσμο γύρω μου να με κοιτάζει σαν να είμαι εξωγήινη!!

 

Ας μη μιλήσω για τα πεζοδρόμια που ακόμα και τώρα που δεν έχω καρότσι έχει χρειαστεί πολλές φορές να κατέβω στο δρόμο με τα παιδιά με κίνδυνο να μας πατήσει κάποιο αυτοκίνητο. Μια φορά μάλιστα με κόσμισε κατάλληλα ένας οδηγός παρ' όλο που είχε κόκκινο για τα αυτοκίνητα εκείνος ήθελε σώνει και καλά να περάσει από πάνω μας!

Ένα παιδί σου ζωγραφίζει τη μέρα με χαρούμενα χρώματα. Ένα παιδί σου κουβεντιάζει, και νομίζεις πως κάτι διαφορετικό συμβαίνει στον κόσμο. Σου τραγουδά και θαρρείς πως είσαι ακόμα παιδί. Σου φέρνει μια σακούλα γέλιο και σου την αδειάζει απλόχερα μπροστά σου. Μα εκείνο που πραγματικά κερδίζεις από ένα παιδί είναι ο άδολος τρόπος που σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

προχθές πήγα βόλτα με την κόρη μου κέντρο, καθήσαμε σε καφετέρια ΄νέα, ούτε μήνα δενέχει που άνοιξε,να την ταίσω έξω σε τραπεζάκι,έλα όμως που έκανε κακάκια και λερώθηκε από πάνω μέχρι κάτω!!! μέσα η καφετέρια άδεια, ρώτησα που να την αλλάξω, πουθενά δεν υπήρχε χώρος΄. οπότε το άλλαξα στο βάθος σε έναν καναπέ!!!!!! μεγάλο παίδεμα!!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ζω στο εξωτερικο και εχει αρκετους χωρους για να αλλαξεις το μωρο. Πχ. τα περισσοτερα πολυκαταστηματα σε μια τουαλετα εχουν τραπεζι - αλλαξιερα. Οι δημοσιες τουαλετες εχουν επισης (με πληρωμη οπως και για τους μεγαλους). Παντος τον εχω αλλαξει και ξαπλα σε παγκο εστιατορια οπως και ορθιον πανω στο καπακι της λεκανης. Μαλιστα ηταν τετοια η εμπειρια γιαυτον που δεν ξαναεκανε κακα του εξω!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ζορίζομαι ακόμα και να θηλάσω το μωρό σε παιδότοπους!!!το άλαγμα εκεί είναι εύκολο εφόσον υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός... αλλα ένα μέρος για θηλασμό ?????????? οπότε βγάζεις το στήθος σου μπροστά σε όλο το κοινό και ....ξεκινάει το έργο....:-(:-(:-(:sad::-(:sad::-(

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Για τον θηλασμό δεν είχα ποτέ κανένα διλλημα για το τι θα κάνω μιας και το θεωρώ απολυτα φυσιολογικό και δεν κόμπλαρα ποτέ.

Οταν όμως ερχεται η στιγμή να αλλάξω πάνα δεν ξέρω...

Τον έχω αλλάξει σε καφετέρια, εστιατόρια και άλλα μέρη συνήθως μέσα στο καρότσι αφου πρώτα ρωτήσω αν υπάρχει κατάλληλο μέρος. 'Εχω γίνει επαγγελματίας πανοαλλάχτρα και κανεις δεν με παίρνει χαμπάρι όυτε μου έχουν πει κάτι.

Μονο μια φορά σε φαρμακείο ( συγγενικού μάλιστα προσώπου, χωρις προσβάσιμη τουαλέτα) οπου ο μικρός είχε κάνει κακα και φοβόμουνα μην συγκαει γιατι μόλις ανναρωνε απο διάρροια, θεωρησα αυτονόητο να τον αλλάξω στο καρότσι και η φαρμακοποιός μου είπε με ύφος

-Τι κάνεις εκει?

-Να αλλάξω τον μικρό γιατι έκανε κακα.

-Εδω μέσα?

Δεν νομίζω πως είναι το κατάληλο μέρος.

 

Ετσι και εγω έφυγα και τον αλλάξα απ' έξω στο πεδοδρόμιο (που ήταν καταλληλότερο για το μωρό μου!)

Θα μου πεις ήσουν 10 λεπτά απο το σπίτι δεν μπορούσες να κάνεις υπομονή? Ε οχι δεν μπορούσα γιατι θα έπρεπε να τον βάλω-βγάλω απο το καρότσι στο κάθισμα του αυτοκινήτου κλπ. Εσυ θα ήθελες να ήσουν με τα σκ@τ@ στο βρακι σου τόση ώρα????? :evil:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια φορά σε φαρμακείο ( συγγενικού μάλιστα προσώπου, χωρις προσβάσιμη τουαλέτα) οπου ο μικρός είχε κάνει κακα και φοβόμουνα μην συγκαει γιατι μόλις ανναρωνε απο διάρροια, θεωρησα αυτονόητο να τον αλλάξω στο καρότσι και η φαρμακοποιός μου είπε με ύφος

-Τι κάνεις εκει?

-Να αλλάξω τον μικρό γιατι έκανε κακα.

-Εδω μέσα?

Δεν νομίζω πως είναι το κατάληλο μέρος.

 

 

μια απορία .....παιδια εχει???

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόβλημα με την αλλαγή πάνας δεν αντιμετωπίζω, γιατί δεν το αφήνω να εξελιχθεί σε πρόβλημα.

Κατά πρώτον είμαι γρήγορη, και όχι μόνο στην πάνα, αλλά και στο άλλαγμα ρούχων αν χρειαστεί.

Κατά δεύτερον εδώ που μένουμε δεν εννοείται δημόσιος χώρος, χωρίς μέρος για το άλλαγμα μωρού ή θηλασμού και μάλιστα εκτός γυναικείων τουαλετών. Οι χώροι είναι ξεχωριστοί και δεν τους είχα επισκεφτεί πριν γίνω μητέρα. Τώρα που μπαίνω μέσα για το άλλαγμα του μικρού, τώρα τους είδα. Υπάρχει ακόμα και γυναικεία τουαλέτα με ειδική αλλαξιέρα μέσα και που προορίζεται για τις γυναίκες που είναι μόνες τους με το μωρό τους και πρέπει να κάνουν την ανάγκη τους. Πάντα αναρρωτιόμουν που θα μπορούσα να τον αφήσω σε τέτοια περίπτωση, γιατί δεν χωρά στις κανονικές καμπίνες να έρθει μαζί μου και πάνω από όλα, πού να τον ακουμπήσω εκεί μέσα......

Τελικά είναι λυμένο και αυτό με τις ειδικές αυτές καμπίνες : Το δένεις στην αλλαξιέρα και ασχολείσαι με την ανάγκη σου. Μόνο που δεν χωράει το καρότσι μέσα, αλλά το καρότσι το αφήνω απ΄έξω..δεν με νοιάζει...

Κατά τρίτον, κανείς ποτέ..ποτέ..ποτέ..δεν μου είπε το παραμικρό, για όσες φορές δεν είχα πρόσβαση σε τουαλέτα (καθόλου ή της αρεσκείας μου) και τον άλλαξα σε εστιατόριο,καφέ, νοσοκομείο, πάρκο, δημόσια υπηρεσία, ιδιωτικά ιατρεία...οπουδήποτε...Βέβαια και γρήγορη είμαι και κρατώ κάποιους κανόνες υγιεινής για το μωρό μου και για όλους. Σέβομαι και με σέβονται...

Μου άρεσε επίσης ο χώρος στο Ελ. Βενιζέλος με τα κρεβατάκια που υπάρχει για να εξυπηρετεί μαμάδες με μωρά. Δεν ξέρω αν είναι παραπάνω από ένας, έναν ξέρω σίγουρα και τον χρησιμοποιώ...

Τέλος για θηλασμό δημόσια δεν έχω εμπειρία, γιατί δεν θηλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε επίσης ο χώρος στο Ελ. Βενιζέλος με τα κρεβατάκια που υπάρχει για να εξυπηρετεί μαμάδες με μωρά. Δεν ξέρω αν είναι παραπάνω από ένας, έναν ξέρω σίγουρα και τον χρησιμοποιώ...

 

Για πες λεπτομεριες γιατι αυριο το πρωι πεταω με το μωρο για Αθηνα και επιστρεφω το απογευμα,ισως το χρειαστω

4

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...