Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολλες αποτυχιες εξωσοματικης


elsa..

Recommended Posts

καλησπερα..ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι ειμαι παθουσα..ειμαι 27 χρονων εχω κανει 7 εξωσοματικες απο τις οποιες οι δυο με δωτη κα δωτρια οχι γιατι ειχα θεμα στα ωαρια απλως γιατι ελεγα οτι ισως να φταινε αυτα...εχοθμε ολιγοασθενοσπερμια...εχουμε ταλεπωρηθει παρα πολυ...απο εξετασεις εχουμε κανει τα παντα...εμενα δεν μου βρησκουν τιποτα ως και λαπαροσκοπηση εκανα και σςε ανολογο πηγα και πληρωσα μια περιουσια σε οτι εξεταση υπαρχει.το αποτελεσμα...ολλες οι προσπαθιες αποτιχιμενες..καναμε σπερματεχινσεις με δοτη αργοτερα επιασα με τη δευτερη σπερματεχινση η οποια παλινδρομησε στην 7η εβδομαδα κυηση χωρις εμβρυο...εχω αλλαξει αρκετους γιατρους...απο τοτε εκανα ακομα αλλεσ 3 με 4 δε θημαμε σπερματεχινσεις φυσικο κυκλο αντε στην τελευταια που ειναι και προσφατη σημερα εμαθα το αρνητικο πηρα χαπακια και εκανα τρια ωαρια πολι καλα αποτελεσμα κανενα....παντα η προετημασια πηγενε καλα το αποτελεσμα δεν ητα το επυθημητο...πραγματικα εχω κουραστη παρα πολυ νωμιζω εχω αρχισει να τα χανω...δεν μπορω αλλο θελω να γεινω μαμα...υπαρχει καποια κοπελα που τα καταφερε μετα απο πολλες προσπαθιες...εχω απογοιτευτει γιατι τοση αποτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα..ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι ειμαι παθουσα..ειμαι 27 χρονων εχω κανει 7 εξωσοματικες απο τις οποιες οι δυο με δωτη κα δωτρια οχι γιατι ειχα θεμα στα ωαρια απλως γιατι ελεγα οτι ισως να φταινε αυτα...εχοθμε ολιγοασθενοσπερμια...εχουμε ταλεπωρηθει παρα πολυ...απο εξετασεις εχουμε κανει τα παντα...εμενα δεν μου βρησκουν τιποτα ως και λαπαροσκοπηση εκανα και σςε ανολογο πηγα και πληρωσα μια περιουσια σε οτι εξεταση υπαρχει.το αποτελεσμα...ολλες οι προσπαθιες αποτιχιμενες..καναμε σπερματεχινσεις με δοτη αργοτερα επιασα με τη δευτερη σπερματεχινση η οποια παλινδρομησε στην 7η εβδομαδα κυηση χωρις εμβρυο...εχω αλλαξει αρκετους γιατρους...απο τοτε εκανα ακομα αλλεσ 3 με 4 δε θημαμε σπερματεχινσεις φυσικο κυκλο αντε στην τελευταια που ειναι και προσφατη σημερα εμαθα το αρνητικο πηρα χαπακια και εκανα τρια ωαρια πολι καλα αποτελεσμα κανενα....παντα η προετημασια πηγενε καλα το αποτελεσμα δεν ητα το επυθημητο...πραγματικα εχω κουραστη παρα πολυ νωμιζω εχω αρχισει να τα χανω...δεν μπορω αλλο θελω να γεινω μαμα...υπαρχει καποια κοπελα που τα καταφερε μετα απο πολλες προσπαθιες...εχω απογοιτευτει γιατι τοση αποτυχια

 

Καταρχας κοριτσι ενα ενα απτην αρχη! Εσυ εχεις ανταποκριση στα φαρμακα? Γονιμοποιουνται σε καλα ποσοστα ? Φτιαχνεις δηλαδη καλα εμβρυα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας κοριτσι θελω να σου πω οτι πολλα κοριτσια εχουν πετυχει μετα απο πολλες αποτυχιες οταν βρηκαν τον καταλληλο γιατρο να βρει το προβλημα τους. θεωρω απαραδεκτο απο ενα γιατρο σε μια κοπελα που δεν εχει προβλημα με τα ωαρια της κ σε τοσο μικρη ηλικια να της προτεινουν δωτρια. Δεν ξερω τι προβλημα υπαρχει με τον συζηγο αλλα νομιζω οτι τις αιτιες των αποτυχιων πρεπει να τις ψαξεις αλλιως. Πιστευω θα τα καταφερεις μια χαρα αν βρεις ενα καλο γιατρο να ασχοληθει μαζι σου. Φανταζομαι θα εχεις κανει πολλες εξετασεις αλλα καποιες ισως να μην εχουν αξιολογηθει σωστα απο τους γιατρους σου. Αν θες μπορεις να μου στειλεις πμ.για λεπτομερειες κ αν ξερω κατι να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι ειμαι παθουσα..ειμαι 27 χρονων εχω κανει 7 εξωσοματικες απο τις οποιες οι δυο με δωτη κα δωτρια οχι γιατι ειχα θεμα στα ωαρια απλως γιατι ελεγα οτι ισως να φταινε αυτα...εχοθμε ολιγοασθενοσπερμια...εχουμε ταλεπωρηθει παρα πολυ...απο εξετασεις εχουμε κανει τα παντα...εμενα δεν μου βρησκουν τιποτα ως και λαπαροσκοπηση εκανα και σςε ανολογο πηγα και πληρωσα μια περιουσια σε οτι εξεταση υπαρχει.το αποτελεσμα...ολλες οι προσπαθιες αποτιχιμενες..καναμε σπερματεχινσεις με δοτη αργοτερα επιασα με τη δευτερη σπερματεχινση η οποια παλινδρομησε στην 7η εβδομαδα κυηση χωρις εμβρυο...εχω αλλαξει αρκετους γιατρους...απο τοτε εκανα ακομα αλλεσ 3 με 4 δε θημαμε σπερματεχινσεις φυσικο κυκλο αντε στην τελευταια που ειναι και προσφατη σημερα εμαθα το αρνητικο πηρα χαπακια και εκανα τρια ωαρια πολι καλα αποτελεσμα κανενα....παντα η προετημασια πηγενε καλα το αποτελεσμα δεν ητα το επυθημητο...πραγματικα εχω κουραστη παρα πολυ νωμιζω εχω αρχισει να τα χανω...δεν μπορω αλλο θελω να γεινω μαμα...υπαρχει καποια κοπελα που τα καταφερε μετα απο πολλες προσπαθιες...εχω απογοιτευτει γιατι τοση αποτυχια

 

Έχω μείνει άφωνη...27 χρονών, χωρίς πρόβλημα( οπως γράφεις) κ έκανες προσπάθεια με δότη κ δότρια; ουάου...η ολιγοασθενοσπερμία δεν είναι κ κάτι τραγικό, γίνεται μικρογονιμοποίηση σε αυτές τις περιπτώσεις...στην παλίνδρομη, ιστολογική εμβρύου έκανες; τι έδειξε; σε αιματολόγο έχεις πάει; προλακτίνη, ζάχαρο, θυρεοειδής, fsh, AMH είναι όλα οκ; εχεις καλή ανταπόκριση στα φάρμακα; τα ωάριά σου τι ποιότητας είναι κ πόσων διαιρέσεων; συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...βρες ένα καλο γιατρό να σε αναλάβει γιατι ειναι κρίμα να φορτώνεται τσαμπα τόσες ορμόνες, να χαλάς λεφτά κ να μην εχεις αποτελεσμα...να μη μιλήσω για το ψυχολογικό κομμάτι...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ειμαι και εγω αρκετα ταλαιπωρημενη αλλα και πολυ μεγαλυτερη σου.Θα σου μεταφερω προσφατα κατι που μου ειπε ενας αρκετα αξιολογος γιατρος.Οταν υπαρχει υπογονιμοτητα πανω απο 3 χρονια και πολλες αποτυχιες εμφυτευσης,εφοσον δεν υπαρχει ωοθηκικος η σαλπιγγικος παραγοντας,ενα ποσοστο 50% οφειλεται σε ενδομητριωση,25 % καρυοτυπος ζευγους και 25% λοιμωξη ενδομητριου(ενδομητριτιδα).Εαν τα εχεις εξετασει ολα αυτα ,σκεψου μηπως ο γιατρος που τα αξιολογησε ολα αυτα εκανε πολυ απλα λαθος. Σ εμενα συνεβει πολλες φορες και απο κορυφες γιατρους.Εισαι πολυ μικρη.Μην απογοητευεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...