Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτέλους.. Θετικό τεστ/θετική χοριακή! :)


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα!

:)

 

9/1 εντελώς τυχαία έμαθα πως είμαι έγκυος.. Ναί,ναί κι όμως!

Ξύπνησα το πρωϊ και έχοντας κάποια τεστ εγκυμοσύνης λέω "Δεν κάνω 1?".. Κι έκανα.. Και βγήκε μια αχνή γραμμούλα.. Δεν πίστευα στα μάτια μου,έτρεμα.. Τέλος πάντων,Τετάρτη πάμε με τον άντρα μου για χοριακή.. Βγήκε 29,02 (το τρέμουλο,ακόμα..) Παίρνω τη γυναικολόγο μου και μου λέει πως είμαι στην 3η εβδομάδα και μπράβο μου που το "ανακάλυψα" τόσο νωρίς.. :-P Μου είπε ξεκούραση,όχι σκυψίματα,επαφές κθλ και Παρασκευή πάλι για χοριακή!

Έρχεται η Παρασκευή,κάνω την χοριακή και περιμένοντας να περάσει αυτή η 1 ώρα για να πάρω τ' αποτελέσματα να τρέμω ολόκληρη.. Να.."φοβάμαι"..

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά το ήθελα και το θέλω τόσο πολύ αυτό το μωρό που φοβάμαι μη κάνω κάτι λάθος και......

Τέλος πάντως,η 2η χοριακή βγήκε 98,93!

Και κάπου εκεί,ΝΑΙ κάπως ηρέμησα!

Ξανα παίρνω τη γιατρό μου,μου είπε την Τετάρτη να κάνω άλλη 1 χοριακή και Δευτέρα να πάω Αθήνα να κάνουμε τον πρώτο μας υπέρηχο για να δούμε σάκο..:)

 

 

Θα μου πείτε,γιατί σας τα λέω ΟΟΟΛΑ αυτά..:oops:

Γιατί είμαι κατ-ενθουσιαμένη κορίτσια αλλά και αγχωμένη συγχρόνος!

Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

Καλώς σας βρήκα! :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα!

:)

 

9/1 εντελώς τυχαία έμαθα πως είμαι έγκυος.. Ναί,ναί κι όμως!

Ξύπνησα το πρωϊ και έχοντας κάποια τεστ εγκυμοσύνης λέω "Δεν κάνω 1?".. Κι έκανα.. Και βγήκε μια αχνή γραμμούλα.. Δεν πίστευα στα μάτια μου,έτρεμα.. Τέλος πάντων,Τετάρτη πάμε με τον άντρα μου για χοριακή.. Βγήκε 29,02 (το τρέμουλο,ακόμα..) Παίρνω τη γυναικολόγο μου και μου λέει πως είμαι στην 3η εβδομάδα και μπράβο μου που το "ανακάλυψα" τόσο νωρίς.. :-P Μου είπε ξεκούραση,όχι σκυψίματα,επαφές κθλ και Παρασκευή πάλι για χοριακή!

Έρχεται η Παρασκευή,κάνω την χοριακή και περιμένοντας να περάσει αυτή η 1 ώρα για να πάρω τ' αποτελέσματα να τρέμω ολόκληρη.. Να.."φοβάμαι"..

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά το ήθελα και το θέλω τόσο πολύ αυτό το μωρό που φοβάμαι μη κάνω κάτι λάθος και......

Τέλος πάντως,η 2η χοριακή βγήκε 98,93!

Και κάπου εκεί,ΝΑΙ κάπως ηρέμησα!

Ξανα παίρνω τη γιατρό μου,μου είπε την Τετάρτη να κάνω άλλη 1 χοριακή και Δευτέρα να πάω Αθήνα να κάνουμε τον πρώτο μας υπέρηχο για να δούμε σάκο..:)

 

 

Θα μου πείτε,γιατί σας τα λέω ΟΟΟΛΑ αυτά..:oops:

Γιατί είμαι κατ-ενθουσιαμένη κορίτσια αλλά και αγχωμένη συγχρόνος!

Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

Καλώς σας βρήκα! :):)

 

Μια χαρα θα πανε ολα κοριτσι να μην εχεις ανχος εισαι ακομα στην αρχη εχεις ακομα 9 μηνες κ πρεπει να το χαρεις. Ολα τελεια!! Να προσεχεις να ξεκουραζεσε να προσεχεις τα λαχανικα στο πλυσιμο κτλ ξερεις πολυ ξυδι οταν τα πλενεις. Κ να εισαι παντα χαρουμενη ολα θα πανε καλα!!! Καθε ευτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα πανε ολα κοριτσι να μην εχεις ανχος εισαι ακομα στην αρχη εχεις ακομα 9 μηνες κ πρεπει να το χαρεις. Ολα τελεια!! Να προσεχεις να ξεκουραζεσε να προσεχεις τα λαχανικα στο πλυσιμο κτλ ξερεις πολυ ξυδι οταν τα πλενεις. Κ να εισαι παντα χαρουμενη ολα θα πανε καλα!!! Καθε ευτυχια!!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ! <3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα!

:)

 

9/1 εντελώς τυχαία έμαθα πως είμαι έγκυος.. Ναί,ναί κι όμως!

Ξύπνησα το πρωϊ και έχοντας κάποια τεστ εγκυμοσύνης λέω "Δεν κάνω 1?".. Κι έκανα.. Και βγήκε μια αχνή γραμμούλα.. Δεν πίστευα στα μάτια μου,έτρεμα.. Τέλος πάντων,Τετάρτη πάμε με τον άντρα μου για χοριακή.. Βγήκε 29,02 (το τρέμουλο,ακόμα..) Παίρνω τη γυναικολόγο μου και μου λέει πως είμαι στην 3η εβδομάδα και μπράβο μου που το "ανακάλυψα" τόσο νωρίς.. :-P Μου είπε ξεκούραση,όχι σκυψίματα,επαφές κθλ και Παρασκευή πάλι για χοριακή!

Έρχεται η Παρασκευή,κάνω την χοριακή και περιμένοντας να περάσει αυτή η 1 ώρα για να πάρω τ' αποτελέσματα να τρέμω ολόκληρη.. Να.."φοβάμαι"..

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά το ήθελα και το θέλω τόσο πολύ αυτό το μωρό που φοβάμαι μη κάνω κάτι λάθος και......

Τέλος πάντως,η 2η χοριακή βγήκε 98,93!

Και κάπου εκεί,ΝΑΙ κάπως ηρέμησα!

Ξανα παίρνω τη γιατρό μου,μου είπε την Τετάρτη να κάνω άλλη 1 χοριακή και Δευτέρα να πάω Αθήνα να κάνουμε τον πρώτο μας υπέρηχο για να δούμε σάκο..:)

 

 

Θα μου πείτε,γιατί σας τα λέω ΟΟΟΛΑ αυτά..:oops:

Γιατί είμαι κατ-ενθουσιαμένη κορίτσια αλλά και αγχωμένη συγχρόνος!

Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

Καλώς σας βρήκα! :):)

 

Πολλα συγχαρητηρια!

Να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη!

Απο οτι καταλαβα ειναι το πρωτο σου..; Προσπαθουσατε καιρο;

Πολυ νωρις το ανακαλυψες παντως.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα συγχαρητηρια!

Να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη!

Απο οτι καταλαβα ειναι το πρωτο σου..; Προσπαθουσατε καιρο;

Πολυ νωρις το ανακαλυψες παντως.

 

Ναί,το πρώτο μου :-P

Όχι πολύ.. Στον 4ο μήνα το "πιάσαμε" <3

 

Πίστεψέ με,εντελώς τυχαία το ανακάλυψα,χεχε..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα! δεν ξερω αν πρεπει να χαρω η να απογοητευτω! το πραγμα εχει ως εξης!

σημερα 2η μερα καθυστερησης κανω τεστ με τα πρωτα πρωινα ουρα και βγαινει αχνο θετικο λεω θα κανω κ μια χοριακουλα και οντως καθως πηγαινα στη δουλεια εκανα μια σταση στο μικροβιολογικο. εν τω μεταξυ μερες τωρα εχω πονους πειοδου ενω απο χθες ελφρες ζαλαδες πολυ ελαφρες. οπως καταλαβαινεται χαρηκα πολυ..

οσο ειμαι στη δουλεια οι πονοι γινονται εντονοι κ νιωθω οτι θα αδιαθετησω ξεκινησα με καφε αραια υγρα και πλεον θα ελεγα οτι εχω περιοδο κανονικα.

πηρα την εταιρια τηλεφωνο και με ρωτησε αν εχω κρατησει το τεστ τους ειπα φυσικα γιατι ηθελα να το δειξω στον ανδρα μου και με παρεπεμψαν να το φωτογραφισω και να τους το στειλω με e-mail ωστε να μου πουν αν οντως προκειται για θετικο αποτελεσμα η απλα παρερμηνευσα καποια γραμμη εξατμησης. το εστειλα με φωτογραφια με πηραν τηλεφωνο πισω και μου επιβεβαιωσαν το αποτελεσμα...τι γινεται? :/

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! δεν ξερω αν πρεπει να χαρω η να απογοητευτω! το πραγμα εχει ως εξης!

σημερα 2η μερα καθυστερησης κανω τεστ με τα πρωτα πρωινα ουρα και βγαινει αχνο θετικο λεω θα κανω κ μια χοριακουλα και οντως καθως πηγαινα στη δουλεια εκανα μια σταση στο μικροβιολογικο. εν τω μεταξυ μερες τωρα εχω πονους πειοδου ενω απο χθες ελφρες ζαλαδες πολυ ελαφρες. οπως καταλαβαινεται χαρηκα πολυ..

οσο ειμαι στη δουλεια οι πονοι γινονται εντονοι κ νιωθω οτι θα αδιαθετησω ξεκινησα με καφε αραια υγρα και πλεον θα ελεγα οτι εχω περιοδο κανονικα.

πηρα την εταιρια τηλεφωνο και με ρωτησε αν εχω κρατησει το τεστ τους ειπα φυσικα γιατι ηθελα να το δειξω στον ανδρα μου και με παρεπεμψαν να το φωτογραφισω και να τους το στειλω με e-mail ωστε να μου πουν αν οντως προκειται για θετικο αποτελεσμα η απλα παρερμηνευσα καποια γραμμη εξατμησης. το εστειλα με φωτογραφια με πηραν τηλεφωνο πισω και μου επιβεβαιωσαν το αποτελεσμα...τι γινεται? :/

 

Μάλλον ήταν βιοχημική εγκυμοσύνη, δηλαδή εγκυμοσύνη που διακόπηκε σε πολύ πρώιμο στάδιο. Συμβαίνει πολύ συχνά στις γυναίκες αυτό και πολλές το ερμηνεύουν απλώς ως καθυστερημένη περίοδο. Μην ανησυχείς. Είναι τυχαίο. Λογικά η χοριακή θα πέσει μετά από αυτό. Θα μείνεις όμως πάλι σύντομα έγκυος!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! δεν ξερω αν πρεπει να χαρω η να απογοητευτω! το πραγμα εχει ως εξης!

σημερα 2η μερα καθυστερησης κανω τεστ με τα πρωτα πρωινα ουρα και βγαινει αχνο θετικο λεω θα κανω κ μια χοριακουλα και οντως καθως πηγαινα στη δουλεια εκανα μια σταση στο μικροβιολογικο. εν τω μεταξυ μερες τωρα εχω πονους πειοδου ενω απο χθες ελφρες ζαλαδες πολυ ελαφρες. οπως καταλαβαινεται χαρηκα πολυ..

οσο ειμαι στη δουλεια οι πονοι γινονται εντονοι κ νιωθω οτι θα αδιαθετησω ξεκινησα με καφε αραια υγρα και πλεον θα ελεγα οτι εχω περιοδο κανονικα.

πηρα την εταιρια τηλεφωνο και με ρωτησε αν εχω κρατησει το τεστ τους ειπα φυσικα γιατι ηθελα να το δειξω στον ανδρα μου και με παρεπεμψαν να το φωτογραφισω και να τους το στειλω με e-mail ωστε να μου πουν αν οντως προκειται για θετικο αποτελεσμα η απλα παρερμηνευσα καποια γραμμη εξατμησης. το εστειλα με φωτογραφια με πηραν τηλεφωνο πισω και μου επιβεβαιωσαν το αποτελεσμα...τι γινεται? :/

 

Κοριτσι περιμενεις την χοριακη!!! Απορω γιατι το εψαξες τοσο πολυ με το τεστ! Τα τεστ πολλες φορες ειναι ελλατωματικα κ δεν βγαζουν σωστα αποτελεσματα. Παντως να ξερεις στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι πολυ πιθανο να δεις αιμα. Η αδερφη μου για μια μερα ειχε κανονικα περιοδο απλα σταματησε αποτομα κ απο εκει το ψιλιαστηκε οποτε περνεις τηλεφωνο το μικροβιολογικο κ ρωτας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι τονεψαξα με το τεστ!η χοριακη βγαινει το απογευμα αλλα ισως οντως να ειναι βιοχημικη..μη ροη ειναι κανονικη νομιζω...

Σας ευχαριστω τοσο!!😆

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τα λάθη στα τεστ. Όταν έχουμε θετικό τεστ πάει να πει ότι το ποσοστό χοριακής γοναδοτροπίνης είναι ανιχνεύσιμο και κατ'επέκταση υπάρχει κάτι.

Θετικό τεστ και λάθος δεν υπάρχει, είναι εξαιρετικά σπάνιο. Αρνητικό τεστ και λάθος ναι, υπάρχει, γιατί μπορεί η σύλληψη να έγινε αργά και να μη μπορεί ακόμα το τεστ να ανιχνεύσει την ορμόνη. Κατ'επέκταση σωστά σου είπαν από την εταιρία.

 

Όμως, το αν η κύηση είναι βιώσιμη σε ένα θετικό τεστ είναι άλλη ιστορία. Στην περίπτωση της βιοχημικής, (όπως σωστά σου είπε η Rosali) θα πάρεις ένα θετικό τεστ αλλά μετά από λίγες μέρες ή και λίγη ώρα θα έχεις αίμα, σαν περιόδου. Οι περισσότερες κοπέλες δεν κάνουν τεστ με λίγες ημέρες καθυστέρησης οπότε δεν ξέρουν ότι αυτό που νομίζουν για περίοδο, είμαι βιοχημική κύηση. Το θετικό στην περίπτωση αυτή είναι ότι ξέρεις ότι μπορείς να συλλάβεις φυσικά. Συνήθως μάλιστα σύντομα έρχεται νέα πετυχημένη εγκυμοσύνη.

 

Περίοδος(έμμηνος ρύση) και εγκυμοσύνη δεν μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα. Οι περιπτώσεις που υπάρχει αιμοραγγία κατά την κύηση οφείλονται σε άλλους παράγοντες (μικρή αποκόλληση, κα). Είναι λάθος να λέμε ήμουν έγκυος και είχα περίοδο!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα λάθη στα τεστ. Όταν έχουμε θετικό τεστ πάει να πει ότι το ποσοστό χοριακής γοναδοτροπίνης είναι ανιχνεύσιμο και κατ'επέκταση υπάρχει κάτι.

Θετικό τεστ και λάθος δεν υπάρχει, είναι εξαιρετικά σπάνιο. Αρνητικό τεστ και λάθος ναι, υπάρχει, γιατί μπορεί η σύλληψη να έγινε αργά και να μη μπορεί ακόμα το τεστ να ανιχνεύσει την ορμόνη. Κατ'επέκταση σωστά σου είπαν από την εταιρία.

 

Όμως, το αν η κύηση είναι βιώσιμη σε ένα θετικό τεστ είναι άλλη ιστορία. Στην περίπτωση της βιοχημικής, (όπως σωστά σου είπε η Rosali) θα πάρεις ένα θετικό τεστ αλλά μετά από λίγες μέρες ή και λίγη ώρα θα έχεις αίμα, σαν περιόδου. Οι περισσότερες κοπέλες δεν κάνουν τεστ με λίγες ημέρες καθυστέρησης οπότε δεν ξέρουν ότι αυτό που νομίζουν για περίοδο, είμαι βιοχημική κύηση. Το θετικό στην περίπτωση αυτή είναι ότι ξέρεις ότι μπορείς να συλλάβεις φυσικά. Συνήθως μάλιστα σύντομα έρχεται νέα πετυχημένη εγκυμοσύνη.

 

Περίοδος(έμμηνος ρύση) και εγκυμοσύνη δεν μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα. Οι περιπτώσεις που υπάρχει αιμοραγγία κατά την κύηση οφείλονται σε άλλους παράγοντες (μικρή αποκόλληση, κα). Είναι λάθος να λέμε ήμουν έγκυος και είχα περίοδο!

 

Ναι εχεις δικιο απλα οταν ερχετε αιμα την μερα που περιμενεις περιοδο δεν ξερεις τι ειναι οποτε το λες περιοδο οπως συνεβει στην αδερφη μου ηταν ακριβως την μερα της περιοδου κ ειχε κανονικη ροη απλα κρατησε μονο 24 ωρες κ ππαραξενευτηκε. Κ επειδη ηταν λιγο ψιλιασμενη εκανε χοριακω αλλιως μπορει κ να μην ειχε δωσει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα στη δεύτερη εγκυμοσύνη αυτό που λένε "αίμα εμφύτευσης" όντως το μπέρδεψα με περίοδο, είναι πολύ εύκολο να το μπερδέψεις, αλλά μετά δεν συνεχίζει. Δηλαδή άρχισα να βλέπω κάτι καφέ, ροζέ κλπ τη μέρα που ήταν να αδιαθετήσω, πράγμα συνηθισμένο, ακριβώς σαν να αρχίζει περίοδος, φόρεσα και σερβιέτα, την οποία λέρωσα - σόρρυ για την περιγραφή- (δεν ήταν 1 σταγόνα μόνο, ήταν πχ 10-15 σταγόνες), μετά αφαιρέθηκα με τον μικρό και δεν έδωσα σημασία (ήξερα ότι θα μου ερχόταν περίοδος) και το βράδυ παρατήρησα ότι τελικά δεν είχε έρθει, είχε σταματήσει. Το πρωί επίσης δεν ήρθε. Οπότε εκεί το υποπτεύθηκα. Αλλά ήταν γενικά αίμα καφέ-ροζ, όχι έντονο κόκκινο, δηλαδή κανονική ροή. Νομίζω ότι αυτή είναι η διαφορά από την περίοδο.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...