Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρώει ανά 2 ώρες όλη την ημέρα. ..βοηθειααα


Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα αγοράκι 2 μηνων και τρώει όλη την ημέρα ανα 2 ώρες ρολόι ακριβώς έχω κουραστεί πολύ δεν έχω άλλες αντοχές νιώθω ζαλάδα από την αϋπνία και την κούραση. Να συμπληρώσω ότι θηλάζω αποκλξστικα.έχω επισης και ένα αγοράκι 2 χρόνωνα που θέλει και αυτό την προσοχή και την φροντίδα νου αλλά δεν έχω την υπομονή και την αντοχή λόγω κούρασης και αϋπνίας. Πείτε μου θα αλλάξει αυτή η κατάσταση? Δεν αντέχω.η υπομονή μου εξαντλητε .

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα έχω ένα αγοράκι 2 μηνων και τρώει όλη την ημέρα ανα 2 ώρες ρολόι ακριβώς έχω κουραστεί πολύ δεν έχω άλλες αντοχές νιώθω ζαλάδα από την αϋπνία και την κούραση. Να συμπληρώσω ότι θηλάζω αποκλξστικα.έχω επισης και ένα αγοράκι 2 χρόνωνα που θέλει και αυτό την προσοχή και την φροντίδα νου αλλά δεν έχω την υπομονή και την αντοχή λόγω κούρασης και αϋπνίας. Πείτε μου θα αλλάξει αυτή η κατάσταση? Δεν αντέχω.η υπομονή μου εξαντλητε .

 

Ναι, θα αλλάξει. Κι εμένα μέχρι το 3μηνο - 4μηνο έτρωγε ανά δίωρο, μετά το έκανε 3ωρο και φυσικά οι θηλασμοί ήταν πολύ πιο σύντομοι. Κι εγώ με ένα ακόμη παιδάκι στο σπίτι. Στην αρχή ήταν δύσκολα, στη συνέχεια, καλύτερα.

Πάντως το ότι είναι ρολόι είναι πολύ καλό. Το πρώτο μου παιδάκι μέχρι να μπουν οι στέρεες θήλαζε ό,τι ώρα να 'ναι. Μερικές φορές στην ώρα πάνω, άλλες στο τρίωρο, άλλες στο μισάωρο. Εκεί να δεις εξάντληση.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα ετσι εκανε μεχρι 3 μηνων. Η σύμβουλος θηλασμού μου ειχε πει οτι ειναι παρα πολυ νορμαλ το διωρο κ παλι καλα να λεω που ειχε προγραμμα...τωρα (4.5μηνων) τρώει στο τετραωρο.

Link to comment
Share on other sites

Και η μικρή μου θήλαζε ακατάπαυστα μέχρι 3,5-4 μηνών περίπου. Δεν έπαιζε καν το δίωρο.

Αν παίρνει καλό βάρος και αφήνει το στήθος ικανοποιημένος, και πάνω απ'όλα αν εσύ χαζοαντέχεις, συνεχίστε ό,τι κάνετε. Δε θα είναι έτσι για πολύ. Συγχαρητήρια πάντως, εγώ που δεν είχα και δεύτερο παιδάκι και τα είχα δει όλα.

Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αντέχω αυτό είναι το θεμα δεν έχω άλλη υπομονή

Όλη μέρα ο ύπνος μου είναι 3 ώρες με διαλείμματα έχω δώσει 2 φορές ξένο αλλά πάλι ξύπνησε στο 2ωρο.οπότε το σταμάτησα γιατί δεν έχει νόημα. Αλλά κουράστηκα πολύ άρεσε να με πονάνε λίγο οι θήλες από το πολύ θηλασμό όλη την ώρα μια ώρα στο στήθος μισή ώρα αγκαλιά λόγω παλινδρόμηση και.μένει μίση ώρα να κοιμηθώ..Να έχεις και ένα 2χρονο που είναι πολύ ζωηρό...Είμαι σε απελπιστική κατάσταση.

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω αυτό είναι το θεμα δεν έχω άλλη υπομονή

Όλη μέρα ο ύπνος μου είναι 3 ώρες με διαλείμματα έχω δώσει 2 φορές ξένο αλλά πάλι ξύπνησε στο 2ωρο.οπότε το σταμάτησα γιατί δεν έχει νόημα. Αλλά κουράστηκα πολύ άρεσε να με πονάνε λίγο οι θήλες από το πολύ θηλασμό όλη την ώρα μια ώρα στο στήθος μισή ώρα αγκαλιά λόγω παλινδρόμηση και.μένει μίση ώρα να κοιμηθώ..Να έχεις και ένα 2χρονο που είναι πολύ ζωηρό...Είμαι σε απελπιστική κατάσταση.

Δεν υπαρχει καποιος να κρατησει εστω λιγο το αγορακι σου να ξεκουραστεις;η καποιο γευμα να μπορει να ταισει αλλος το μωρο με μπιμπερο γιατι πρεπει να κοιμηθεις κ εσυ αλλιως δεν θα εχεις δυναμεις....

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω αυτό είναι το θεμα δεν έχω άλλη υπομονή

Όλη μέρα ο ύπνος μου είναι 3 ώρες με διαλείμματα έχω δώσει 2 φορές ξένο αλλά πάλι ξύπνησε στο 2ωρο.οπότε το σταμάτησα γιατί δεν έχει νόημα. Αλλά κουράστηκα πολύ άρεσε να με πονάνε λίγο οι θήλες από το πολύ θηλασμό όλη την ώρα μια ώρα στο στήθος μισή ώρα αγκαλιά λόγω παλινδρόμηση και.μένει μίση ώρα να κοιμηθώ..Να έχεις και ένα 2χρονο που είναι πολύ ζωηρό...Είμαι σε απελπιστική κατάσταση.

Σε νιώθω, αλήθεια, 3 ώρες αθροιστικά μάζευα κι εγώ, μια φορά που έκανα 4 ώρες σερί επειδή έκανε σαπόρτο ο σύζυγος και ένιωσα λες και κοιμήθηκα 8ωρο. Είναι μεγάλο αγγούρι και με το 2ο παιδί. Έχεις 4 επιλογές:

1.Υπομονή και βοήθεια κάποια βράδυα από το σύζυγο. Η μικρή μου ξύπναγε μέχρι 3 μηνών ανά 1-2 ώρες. Τη φορά που κοιμήθηκα σερί, είχε γίνει το εξής: την πήρε ο άντρας μου για αλλαγή πάνας, μέχρι να επιστρέψει είχα ξεραθεί (δεν έχω ξανακοιμηθεί τόσο γρήγορα στη ζωή μου). Αντί να μου τη φέρει πίσω, την πήγε στο σαλόνι, απορροφητήρας για 10', και την έβαλε σε ένα παρκοκρέβατο που είχαμε εκεί. Η μικρή ξύπνησε μετά από 4 ώρες, όσο κοιμόμασταν μαζί ξύπναγε συνέχεια. Άρα είχε να κάνει και με την εγγύτητα που είχε μαζί μου, μοιραζόμασταν το κρεβάτι βλέπεις. Οπότε δίνεις ένα μπουκάλι απ'το γάλα σου στο σύζυγο και ο Θεός βοηθός (εμένα πάντως κοιμήθηκε χωρίς μπουκάλι).

2.Διακοπή θηλασμού με αμφίβολο αποτέλεσμα στον ύπνο (και χάνεις και τις μελλοντικές ευκολίες που θα σου προσφέρει ο θηλασμός, πέρα από τα άλλα οφέλη)

3.Δείτε μήπως το να κοιμάστε στο ίδιο κρεβάτι βελτιώνει λίγο τα πράγματα (εμένα προσωπικά 4,5 μήνες που το εφάρμοσα, δε με βοήθησε και πολύ)

4.Εκπαίδευση ύπνου, μόνο που το μωρό σου είναι πολύ μικρό κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το να θηλαζει κάθε δυωρο δε σημαινει απαραίτητα ότι το κανει από πεινα.Και από πεινα να το κανει μια χαρα νορμαλ είναι (εχω περασει περιοδους που τα δικα μου θηλαζαν και κάθε μισαωρο).Αυτό που θεωρω υπερβολή είναι το ότι κάθε θηλασμος όπως λες κραταει μια ωρα.Μηπως αποκοιμιέται θηλαζοντας και μενει εκει να πιπιλάει χωρις στην ουσια να τρωει?

 

Εγω θα σου ελεγα αφενος σταματα το πιπιλισμα.Εννοω ότι όταν το μωρο αποκοιμηθεί στο στηθος και δεις ότι πλεον πιπιλάει ασυναίσθητα βγαλτη από το στηθος.Προφανως στην αρχη θα ξυνησει,θα γκρινιαξει,θα αντιδρασει.Σιγα σιγα όμως θα το συνηθισει.Δεν εχει νοημα να κοιμαται πιπιλίζοντας.Πιπιλα εχεις δωσει?

 

 

Εγω κάθε μεσημερι επαιρνα τα παιδια και ξαπλωμανε ολοι μαζι στο κρεβατι μου.Ο μεγαλος μου κοιμοταν η εβλεπε τηλεοραση..ο μικρος θηλαζε και όταν τον επαιρνε ο υπνος τον ακουμπαγα διπλα μου και κοιμομασταν αγκαλιτσα ολοι μαζι.Θα σε βοηθησει πολύ να κοιμάσαι μαζι με το μωρο.Δοκιμασε σιγα σιγα να το βαζεις να θηλαζει ξαπλωμενο διπλα σου...θα θηλαζει θα αποκοιμιέται κι εσυ θα ξεκουραζεσαι.Ο πρωτος μου που ηταν και πολύ δυσκολος στον υπνο...τον επαιρνα παλι στο κρεβατι το μεσημερι...εβαζα μεγαλες μαξιλάρες και αφου θηλαζε τον γυρναγα μπρουνυτα πανω στο στηθος μου και κοιμοταν ετσι πανω μου.Κι εγω από την κουραση εκλεινα τα ματια και κοιμομουν όπως ημουν,εβλεπα τηλεοραση.Και μονο που εμενα ξαπλωμενη ένα τριωρακι ηταν ξεκουραση.Δοκιμασε το.

 

Θεωρητικα το σωστο είναι το μωρο να θηλαζει,να αποκοιμιέται ,να το βαζεις στην κουνια του και να κοιμαται.Κι εσυ να ξεκουραζεσαι.Αυτη η θεωρια όμως δεν ισχυει παντα σε όλα τα μωράκια.Μη παλευεις να αποκτησεις σωνει και ντε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το να τον βαλω να ξαπλώνει διπλα μου το έχω δοκιμάσει αλλά λόγω παλινδομισης μου έβγαζε το γάλα συνεχως και οπότε σταματήσαμε αυτή την μέθοδο. Ο άντρας μου δουλεύει βράδυ το απόγευμα έχω τα πεθερικά και με βοηθάνε με τον μεγαλο αλλά όχι τόσο όσο να ξεκουραστώ γιατί ο μικρός πειναεο στο 2ωρο.μπιμπερό δοκίμασα με τα χίλια ζόρια και αυτό για 50 ml δεν τρώει παραπάνω με το μπιμπερό. πιπίλα με το ζόρι. Όσο για το βράδυ αυτά κάνουμε κοιμάται τον ξυπνάω ξανά τον βάζω δεν τον αφήνω να πιπιλαει το στήθος απλά μας παίρνει Ολυμπιακός ωρα.Δεν ήταν έτσι σε τοσο μεγαλο βαθμο τωρα έχει μερικές μέρες που τα κάνει λέτε να είναι άλμα ανάπτυξης?

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να τον βαλω να ξαπλώνει διπλα μου το έχω δοκιμάσει αλλά λόγω παλινδομισης μου έβγαζε το γάλα συνεχως και οπότε σταματήσαμε αυτή την μέθοδο. Ο άντρας μου δουλεύει βράδυ το απόγευμα έχω τα πεθερικά και με βοηθάνε με τον μεγαλο αλλά όχι τόσο όσο να ξεκουραστώ γιατί ο μικρός πειναεο στο 2ωρο.μπιμπερό δοκίμασα με τα χίλια ζόρια και αυτό για 50 ml δεν τρώει παραπάνω με το μπιμπερό. πιπίλα με το ζόρι. Όσο για το βράδυ αυτά κάνουμε κοιμάται τον ξυπνάω ξανά τον βάζω δεν τον αφήνω να πιπιλαει το στήθος απλά μας παίρνει Ολυμπιακός ωρα.Δεν ήταν έτσι σε τοσο μεγαλο βαθμο τωρα έχει μερικές μέρες που τα κάνει λέτε να είναι άλμα ανάπτυξης?

 

Μπορει να ειναι άλμα.

 

Στην παλινδρόμηση πολλές μητέρες ειδαν βελτίωση κόβοντας απο τη διατροφή τους τα γαλακτοκομικα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει γαλακτοκομικα και μοσχάρι...Περιμένω και θα δούμε μήπως έχει βελτίωση. Γίνεται τώρα να μην χορταίνει? Να μην του φτάνει το γάλα μου? Σε 20 μέρες είχε παρει 1200 άρα χορταίνει δεν ξέρω έχω μπερδευτει

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει γαλακτοκομικα και μοσχάρι...Περιμένω και θα δούμε μήπως έχει βελτίωση. Γίνεται τώρα να μην χορταίνει? Να μην του φτάνει το γάλα μου? Σε 20 μέρες είχε παρει 1200 άρα χορταίνει δεν ξέρω έχω μπερδευτει

Δε φαίνεται να κάνεις κάτι λάθος πάντως. Είναι δύσκολο, ΠΟΛΥ δύσκολο τους πρώτους μήνες για τις περισσότερες γυναίκες. Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι δεν πεινάει (πχ δώσε το βράδυ και λίγο συμπλήρωμα)

Σιγουρέψου ότι δεν πιπιλάει.

Μην το ξυπνάς για να το ταίσεις.

Μην του προσφέρεις συνέχεια το στήθος μόλις κλάψει ή μόλις ξυπνήσει. Μπορεί το κλάμα να μην είναι από πείνα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι δεν πεινάει (πχ δώσε το βράδυ και λίγο συμπλήρωμα)

Σιγουρέψου ότι δεν πιπιλάει.

Μην το ξυπνάς για να το ταίσεις.

Μην του προσφέρεις συνέχεια το στήθος μόλις κλάψει ή μόλις ξυπνήσει. Μπορεί το κλάμα να μην είναι από πείνα.

Έχει δώσει συμπλήρωμα 2 φορές και προκοπή δεν είδε. Άσε που με ΓΟΠ δεν ξέρω αν είναι η πιο σωστή επιλογή.

Θα ήθελα να πω όμως ότι με ξενίζει σε ενότητα αποκλειστικού θηλασμού, και όταν από πλευράς βάρους όλα δείχνουν ok και η μαμά δεν αναφέρει δα και κάτι που δε συνηθίζεται στα αποκλειστικώς θηλάζοντα μωρά τους πρώτους μήνες, να διαβάζω παραίνεση τύπου "δώσε συμπλήρωμα το βράδυ για να βεβαιωθείς ότι δεν πεινάει", που ενδεχομένως να σαμποτάρει όλη τη μέχρι τώρα προσπάθεια (για να μην παρεξηγηθώ όχι η παραίνεσή σου συγκεκριμένα, αυτή η πρακτική γενικώς)...Πόσο μάλλον όταν το φαινόμενο "βεντούζα" είναι παροδικό (αν και φαντάζει αιώνας όταν το ζεις). Με βάση αυτή τη λογική καμιά μας δεν είχε αρκετό γάλα, δε γίνεται να κάθεται το μωρό 18-20 ώρες στο στήθος. Ε, γίνεται, όπως και γίνεται να απομακρύνονται σταδιακά τα μωρά από το στήθος όσο μεγαλώνουν.

Με τα υπόλοιπα 3 που γράφεις συμφωνώ, αν και το πιπίλισμα δύσκολο είναι να κοπεί, τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν το κατάφερα :/

Μπορεί κάποιες φορές το μικρό να θέλει αυτό ακριβώς και όχι τόσο το γάλα. Υποτίθεται όμως ότι και αυτό καλό είναι για τη διατήρηση/ ενίσχυση της παραγωγής, ειδικά αν παίζει άλμα. Θέλει μπόλικη υπομονή , δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κόψει γαλακτοκομικα και μοσχάρι...Περιμένω και θα δούμε μήπως έχει βελτίωση. Γίνεται τώρα να μην χορταίνει? Να μην του φτάνει το γάλα μου? Σε 20 μέρες είχε παρει 1200 άρα χορταίνει δεν ξέρω έχω μπερδευτει

 

Αν στο βαρος του είναι καλα μια χαρα χορταινει...μην επηρεάζεσαι και αρχισεις και αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κ μην δωσεις σκονη...μια χαρα γαλατακι εχεις αφου παιρνει τοσο βαρος... Ειναι πολυ συχνο φαινομενο κ δυσκολο το ξερω το περασα κ εγω....κανε λιγη υπομονη θα στρώσει...μπορει να ειναι αλμα σαφως κ πρεπει να το βαζεις για να ρυθμιστεί η παραγωγη σου....οταν καταλαβαίνεις οτι πιπιλίζει βγαζε το κ δινε πιπιλα κατευθείαν...δοκίμασε διαφορες μάρκες μεχρι να βρεις ποια του ταιριαζει...

Μπραβο σου για το κουραγιο σου κ καλη συνεχεια στη προσπάθεια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δώσει συμπλήρωμα 2 φορές και προκοπή δεν είδε. Άσε που με ΓΟΠ δεν ξέρω αν είναι η πιο σωστή επιλογή.

Θα ήθελα να πω όμως ότι με ξενίζει σε ενότητα αποκλειστικού θηλασμού, και όταν από πλευράς βάρους όλα δείχνουν ok και η μαμά δεν αναφέρει δα και κάτι που δε συνηθίζεται στα αποκλειστικώς θηλάζοντα μωρά τους πρώτους μήνες, να διαβάζω παραίνεση τύπου "δώσε συμπλήρωμα το βράδυ για να βεβαιωθείς ότι δεν πεινάει", που ενδεχομένως να σαμποτάρει όλη τη μέχρι τώρα προσπάθεια (για να μην παρεξηγηθώ όχι η παραίνεσή σου συγκεκριμένα, αυτή η πρακτική γενικώς)...Πόσο μάλλον όταν το φαινόμενο "βεντούζα" είναι παροδικό (αν και φαντάζει αιώνας όταν το ζεις). Με βάση αυτή τη λογική καμιά μας δεν είχε αρκετό γάλα, δε γίνεται να κάθεται το μωρό 18-20 ώρες στο στήθος. Ε, γίνεται, όπως και γίνεται να απομακρύνονται σταδιακά τα μωρά από το στήθος όσο μεγαλώνουν.

Με τα υπόλοιπα 3 που γράφεις συμφωνώ, αν και το πιπίλισμα δύσκολο είναι να κοπεί, τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν το κατάφερα :/

 

Ανέφερα διάφορα ενδεχόμενα.

Η κοπέλα λέει ότι είναι σε απελπιστική κατάσταση, πολύ κουρασμένη και έχει και ένα ακόμα μικρό παιδάκι. Η ίδια όπως λες έχει δώσει ήδη συμπλήρωμα (δεν διευκρίνησε αν το έδωσε το βράδυ. Μέσα στη μέρα ίσως να ξυπνάει πιο συχνά). Οπότε για ποιο λόγο σε ξενίζει ακριβώς; Αν η ίδια έλεγε βοηθήστε με χωρίς όμως να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό, προφανώς και δεν θα της έλεγα να δώσει συμπλήρωμα (Εκτός και αν το μωρό έχανε βάρος ή οτιδήποτε). Και εγώ στους 2 μήνες, αποκλειστικά θήλαζα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έτρωγε το μωρό ανά δίωρο.

 

edit. όσο για τη ΓΟΠ, υπάρχουν ειδικά γάλατα.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα διάφορα ενδεχόμενα.

Η κοπέλα λέει ότι είναι σε απελπιστική κατάσταση, πολύ κουρασμένη και έχει και ένα ακόμα μικρό παιδάκι. Η ίδια όπως λες έχει δώσει ήδη συμπλήρωμα (δεν διευκρίνησε αν το έδωσε το βράδυ. Μέσα στη μέρα ίσως να ξυπνάει πιο συχνά). Οπότε για ποιο λόγο σε ξενίζει ακριβώς; Αν η ίδια έλεγε βοηθήστε με χωρίς όμως να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό, προφανώς και δεν θα της έλεγα να δώσει συμπλήρωμα (Εκτός και αν το μωρό έχανε βάρος ή οτιδήποτε). Και εγώ στους 2 μήνες, αποκλειστικά θήλαζα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έτρωγε το μωρό ανά δίωρο.

 

edit. όσο για τη ΓΟΠ, υπάρχουν ειδικά γάλατα.

Κρίνεις εξ ιδίων νομίζω. Εσένα σου πήγε μάλλον καλά ο θηλασμός στο 2μηνο και αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Για πολλές γυναίκες δεν ισχύει το ίδιο, εμού συμπεριλαμβανομένης. Κι εμένα διάφοροι καλοπροαίρετοι μου πρότειναν να πιει συμπλήρωμα διότι το παιδί μπορεί να πεινάει, παρόλο που ζυγαριά τους διέψευδε. Αν δε γνώριζα ότι αυτό είναι η νόρμα τους πρώτους μήνες, θα έδινα συμπλήρωμα χωρίς λόγο. Η θεματοθέτρια όμως πιθανόν να μην έχει ξαναθηλάσει ή ο θηλασμός του πρώτου της παιδιού να ήταν πιο ξεκούραστος (γράφει: να μην του φτάνει το γάλα μου?). Οπότε χρήσιμο είναι να ακούσει ότι το συχνό τάισμα ή η προσκόλληση του μωρού στο στήθος είναι κάτι που συμβαίνει. Μπορεί να μη συνέβη σε σένα, συνέβη σε μένα. Και είναι παροδικό.

Σχετικά με το θέμα της εξάντλησης, αν δεις ανέφερα τη διακοπή ως επιλογή (με αμφίβολο αποτέλεσμα και χάνονται τα όποια οφέλη και οι μελλοντικές ευκολίες). Αλλά όχι με επιχείρημα ότι το παιδί μπορεί να πεινάει, το παιδί δεν μπορεί να παίρνει καλό βάρος και να πεινάει…

Σχετικά με τη ΓΟΠ, ως ιδανική τροφή –εξʼοσων γνωρίζω, ανοιχτή είμαι αν έχεις διαβάσει κάτι άλλο- θεωρείται το μητρικό και μάλιστα από την πηγή και όχι από μπουκάλι.

1ον είναι πολύ πιο εύπεπτο από το αγελαδινό (ας είναι μαρκεταρισμένο ΓΟΠ friendly), που σημαίνει ότι μένει λιγότερη ώρα στο στομάχι και άρα τα επεισόδια ΓΟΠ είναι πιο ήπια. Είναι και ο λόγος που τα θηλάζοντα μωρά τρώνε με μεγαλύτερη συχνότητα, για να το κουμπώσουμε και στα προηγούμενα.

2ον η ροή από το στήθος είναι αργή, εν αντιθέσει με το μπουκάλι= καλύτερη πέψη.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνεις εξ ιδίων νομίζω. Εσένα σου πήγε μάλλον καλά ο θηλασμός στο 2μηνο και αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Για πολλές γυναίκες δεν ισχύει το ίδιο, εμού συμπεριλαμβανομένης. Κι εμένα διάφοροι καλοπροαίρετοι μου πρότειναν να πιει συμπλήρωμα διότι το παιδί μπορεί να πεινάει, παρόλο που ζυγαριά τους διέψευδε. Αν δε γνώριζα ότι αυτό είναι η νόρμα τους πρώτους μήνες, θα έδινα συμπλήρωμα χωρίς λόγο. Η θεματοθέτρια όμως πιθανόν να μην έχει ξαναθηλάσει ή ο θηλασμός του πρώτου της παιδιού να ήταν πιο ξεκούραστος (γράφει: να μην του φτάνει το γάλα μου?). Οπότε χρήσιμο είναι να ακούσει ότι το συχνό τάισμα ή η προσκόλληση του μωρού στο στήθος είναι κάτι που συμβαίνει. Μπορεί να μη συνέβη σε σένα, συνέβη σε μένα. Και είναι παροδικό.

Σχετικά με το θέμα της εξάντλησης, αν δεις ανέφερα τη διακοπή ως επιλογή (με αμφίβολο αποτέλεσμα και χάνονται τα όποια οφέλη και οι μελλοντικές ευκολίες). Αλλά όχι με επιχείρημα ότι το παιδί μπορεί να πεινάει, το παιδί δεν μπορεί να παίρνει καλό βάρος και να πεινάει…

 

Καθόλου καλά δεν μου πήγε... Αλλά δεν θέλω να το αναλύσω εδώ. Μετά άρχισα και εγώ να δίνω συμπλήρωμα.

 

Κοίτα, δεν την παροτρύνω να δώσει συμπλήρωμα σαν λύση για τα πάντα. Ανέφερα διάφορες εκδοχές που εγώ θα εξέταζα αν είχα φθάσει σε απελπιστικό σημείο εξάντλησης.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε 2ωρο να έχει γεύμα είναι μία χαρά. Αφού αναπτύσσεται και καλά, επίσης είναι θετικό. Άρα με το θηλασμό και το παιδί δεν υπάρχει προβλημα. Το ζήτημα είναι καθαρά οι αντοχές της μαμάς. Αν βάλει μπουκάλι, θα αυξηθεί κατά μία ώρα ενδεχομένως η ώρα ταϊσματος αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα κοιμηθεί το παιδί. Το πιο πιθανό είναι να είναι δώρον άδωρον. Δε θα σε προέτρεπα σε τέτοια δοκιμή μπουκαλιού, αφού ο θηλασμός δειχνει στρωμένος ήδη. Με τον καιρό θα μειωθεί ο χρόνος θηλασμού και ίσως αυξηθεί η διάρκεια. Όπως κι αν έχει, σιγά σιγά θα έρθουν οι στερεές τροφες και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

 

Το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ είναι υπομονή! Στα γεννέθλια του μικρού δε θα θυμάσαι και πολλά από αυτά που λέμε σήμερα.... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει γαλακτοκομικα και μοσχάρι...Περιμένω και θα δούμε μήπως έχει βελτίωση. Γίνεται τώρα να μην χορταίνει? Να μην του φτάνει το γάλα μου? Σε 20 μέρες είχε παρει 1200 άρα χορταίνει δεν ξέρω έχω μπερδευτει

 

Φυσικά και του φτάνει!

Προσεχεις και τα κρυφά γαλακτοκομικα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριατω ολες για τις απαντησεις σας.καλύτερεψε η κατασταση μπορω να πω.Χορταίνει και εμένα ξένο δεν το πίνει δεν πιάνει το μπιμπερό καθόλου.σήμερα έχει πολλά αέρια και κλαιεί πολύ. Λέτε κολικοι να είναι τώρα 2 μηνων?

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριατω ολες για τις απαντησεις σας.καλύτερεψε η κατασταση μπορω να πω.Χορταίνει και εμένα ξένο δεν το πίνει δεν πιάνει το μπιμπερό καθόλου.σήμερα έχει πολλά αέρια και κλαιεί πολύ. Λέτε κολικοι να είναι τώρα 2 μηνων?

 

Δεν αποκλείεται. Εξαρτάται απο το ποσο κλαίει.

Αν εχει θέμα με τα γαλακτοκομικα καλό ειναι να αποφεύγεις και τα κρυφά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έτσι ακριβώς, ανά 2ωρο και παρότι δεν έχω άλλο παιδάκι, η εξάντληση ήταν… καθημερινότητα τους πρώτους 2 μήνες. Είδα όμως διαφορά όταν ο άνδρας μου αγόρασε ένα θήλαστρο. Αποθήκευα το γάλα μου στο ψυγείο ή και στην κατάψυξη και όταν χρειαζόμουν να ξεκουραστώ, αναλάμβανε εκείνος το τάϊσμα με μπιμπερό. Την θήλαζα αποκλειστικά μέχρι την εισαγωγή των στερεών τροφών, έως 5.5 μηνών. Υπομονή και καλό κουράγιο να έχεις σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...