Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός-Συμπλήρωμα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας:-D

Έχω έναν μπεμπάκο 2,5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά από την στιγμή που γεννήθηκε. Μέχρι τώρα,μπορώ να πω πως τα έχω πάει καλά,δηλαδή το βλέπω στο μωρό(γεννήθηκε 3800 και τώρα είναι 6700 σχεδόν)

Δεν θηλάζω με πρόγραμμα και προσπαθώ να τον έχω στο στήθος όσο περισσότερο μπορώ.Ο ύπνος του,ακόμα είναι λίγο ασταθής και έτσι σκέφτομαι να του δίνω και λίγο συμπλήρωμα μόλις τελειώνει το γεύμα του με το στήθος.

Έχει κάποια μαμά το ίδιο "πρόβλημα" ; Ποιά η άποψή σας;

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν υπάρχει ήδη το θέμα. Είμαι νέα εδώ στο φόρουμ και ακόμα προσπαθώ να βρω τα θέματα και τις λειτουργίες του.:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους σας:-D

Έχω έναν μπεμπάκο 2,5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά από την στιγμή που γεννήθηκε. Μέχρι τώρα,μπορώ να πω πως τα έχω πάει καλά,δηλαδή το βλέπω στο μωρό(γεννήθηκε 3800 και τώρα είναι 6700 σχεδόν)

Δεν θηλάζω με πρόγραμμα και προσπαθώ να τον έχω στο στήθος όσο περισσότερο μπορώ.Ο ύπνος του,ακόμα είναι λίγο ασταθής και έτσι σκέφτομαι να του δίνω και λίγο συμπλήρωμα μόλις τελειώνει το γεύμα του με το στήθος.

Έχει κάποια μαμά το ίδιο "πρόβλημα" ; Ποιά η άποψή σας;

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν υπάρχει ήδη το θέμα. Είμαι νέα εδώ στο φόρουμ και ακόμα προσπαθώ να βρω τα θέματα και τις λειτουργίες του.:?

 

Phgoyli να σου ζήσει το μωράκι σου. Ο μπεμπάκος σου φαίνεται να τα παει πολύ καλά με τον θηλασμό εξου και έχει πάρει μέσα σε 2.5 μήνες σχεδόν τρία κιλά. Το ότι σου κάνει λίγο άτσαλο ύπνο είναι λογικό και εύλογο, είναι πάρα πολύ μικρός ακόμα. Αυτό σημαίνει ότι και να του δώσεις συμπλήρωμα πιθανότατα θα συνεχίσει τον ίδιο ασταθή ύπνο και ίσως να δημιουργήσεις άλλα θέματα όπως να συνηθίσει την εύκολη ροή του μπιμπερό και στην συνέχεια να σου αρνείτε τον θηλασμό. Το πρόβλημα, να μην κοιμάται ένα παιδί 2.5 μηνών το έχουν το 99.9999% των γονέων:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έλυνε το συμπλήρωμα το θέμα του ύπνου, πίστεψέ με τα ποσοστά του θηλασμού θα ήταν ακόμα μικρότερα!

 

Τα πάτε τέλεια με το θηλασμό και δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι εναλλακτικές. Το θέμα του ύπνου είναι καθαρά στο παιδί και έχει πολλές αλλαγές όσο περνάει ο καιρός. Άλλα κοιμούνται σερί από την αρχή και στους 6 μήνες αρχίζουν τα ξυπνήματα, άλλα κοιμούνται ελάχιστα. Άλλα θηλάζουν και κοιμούνται, άλλα πίνουν σκόνη και ξυπνάνε κάθε λίγο. Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τον ύπνο τους σε αυτή την ηλικία, που ο θηλασμός είναι το λιγότερο. Κολικοί, δόντια (ποτέ δεν είναι πολύ νωρίς), θερμοκρασία, φωτισμός...

 

Αν θέλεις να βελτιώσεις τον βραδυνό ύπνο, επικεντρώσου στο να δημιουργήσεις ρουτίνα. Μπανάκι, αγκαλίτσα, χαμήλωμα φωτός, χαμήλωμα φωνής, θηλασμός. Να εκπαιδεύσεις το μωρό στο να διακρίνει την μέρα από τη νύχτα (δυστυχώς δε το ξέρουν αυτό τα μωρά), να μην έχεις μπλε φωτάκι στο χώρο ύπνου (αν το χρειάζεσαι να είναι στο φάσμα των κοκκινών-πορτοκαλί). Γενικά κοίτα τις συνθήκες και άσε τον θηλασμό ως έχει.

 

Οι αμφιβολίες για τον θηλασμό είναι φυσιολογικές και τις έχουν οι περισσότερες μαμάδες. Τρώει καλά; Μήπως δε χορταίνει; έχω γάλα;

Από τη στιγμή που το παιδάκι σου παίρνει βάρος και γεμίζει τις πάνες του, όλα είναι άψογα. :D

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...