Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ Ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ;


Natasa2005

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Ειμαι σε μεγάλο διλημμα... Ειμαι στην 38η εβδομάδα κύησης και μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα ο γιατρος με πήγαινε για καισαρική λόγω του οτι ο πλακούντας ήταν πάνω απο τον τράχηλο, έτσι το ειχα παρει πλέον απόφαση οτι η γεννά θα ήταν με καισαρική τομή. Σημερα όμως που ήταν το προγραμματισμένο ραντεβου, είδαμε οτι ο πλακούντας είχε μετακινηθεί εντελώς και αυτόματα ολα άλλαζαν.

Εμένα όμως μου εχει δημιουργηθεί ενα μεγάλο διλημμα γιατι να πω την αλήθεια φοβάμαι περισσότερο τον φυσιολογικό τοκετο απο την καισαρική, αν και πιστευω οτι φυσιολογικά ειναι το καλύτερο, ειδικά για το παιδι.....

Θα ηθελα τα φώτα μιας κοπέλας που εχει γεννήσει φυσιολογικά, έτσι για να πάρω την πρώτη κρυάδα ;) Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 παιδιά με φυσιολογικό τοκετό, το δεύτερο χωρίς επισκληρίδιο. Ένα έχω να σου πω: η φύση μας έχει φτιάξει για αυτό.

Μπορεί την ώρα του τοκετού να πονέσεις για λίγη ώρα (με επισκληρίδιο είναι παιχνιδάκι), ωστόσο με το που βγει το μωρό είναι σα να μην πόνεσες ποτέ.

Έχοντας την εμπειρία του μαιευτηρίου, όπου είμασταν μαζί στο θάλαμο και κοπέλες που γέννησαν με καισαρική και κοπέλες που γέννησαν φυσιολογικά, όσες έκαναν καισαιρική ταλαιπωρήθηκαν αρκετά μετά τον τοκετό (καθετήρες, δίαιτα, μετεγχειριτικός πόνος, να ξαναπάνε να βγάλουν τα ράμματα, κοκ.).

Εγώ προσωπικά μετά και από τις δύο γέννες μου στο μισάωρο έκανα χωρίς πρόβλημα το μπανάκι μου, ξάπλωσα στο κρεβάτι και κοιμήθηκα όπως ήθελα (μπρούμυτα, ανάσκελα, στο πλάι), μπορούσα να σηκώσω άμεσα το παιδί μου και να το πάρω αγκαλιά και να βρω τη στάση θηλασμού που μας βόλευε, χωρίς να έχω ενοχλήσεις, να του αλλάξω πάνα, ενώ οι κοπέλες με καισαρική δυσκολεύτηκαν πολύ, καθώς πονούσαν.

Μη φοβάσαι το φυσιολογικό τοκετό, εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερή που ο γιατρός σέβεται την επιστήμη του κι εσένα. Βρες μια καλή μαία ή/και μια καλή βοηθό μητρότητας να σε συντροφεύσουν και εμπιστεύσου το σώμα σου και το μωρό σου.

 

Η καισαρική είναι καταπληκτικό πράγμα όταν κινδυνεύει μια ζωή ή και δυο. Όταν όμως δεν συντρέχει τέτοιος λόγος δεν είναι και δε θα έπρεπε να είναι απλά μια εναλλακτική μέθοδος γέννας. Είναι ένα σοβαρό χειρουργείο με σημαντικό κόστος για την υγεία και του παιδιού και της μητέρας. Αφού λοιπόν ο γιατρός σου στέκεται ως επαγγελματίας όπως πρέπει προχώρα και μη φοβάσαι τίποτα.

 

Με το καλό και μ' ένα γερό μωράκι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχνας οτι η καισαρική ειναι ενα χειρουργειο και καθε χειρουργειο εχει την επικινδυνοτητα του. Καλό λοιπον είναι να γίνεται μόνο οταν υπάρχει αναγκη.

Εχω κανει μονο καισαρικες για πολυ συγκεκριμενους λόγους που ειχε να κανει με την υγεία των μωρών και την δική μου. Εαν είχα επιλογή σαφώς και θα επέλεγα τον φυσιολογικό τοκετό γιατί για αυτο είμαστε φτιαγμένες και όχι για τα χειρουργεία.

Με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δύο γέννες φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια από πάνω, γιατί να φορτωθείς ένα χειρουργείο αν δεν υπάρχει λόγος? Πολλά συγχαρητήρια στο γιατρό σου, καλή λευτεριά και με το καλό να υποδεχτείς το μωρό σου.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια, ειδικά με miriki, τα ειπε πολύ ωραια.

Αν ειναι στα χερια σου η επιλογη και εχεις και την ενθάρρυνση του γιατρου σου, καμια κρυάδα, όλα καλά!

 

Με το καλό σου ευχομαι, όπως και να 'χει, σε περιμένει μια ανεπανάληπτη εμπειρία, η εμπειρία του να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι :-D

 

(miriki, πώς πας? τι εκανες τελικά με τις εξετασεις αμνιο κλπ? μαζί δεν τα λεγαμε ή θυμαμαι λαθος??)

Link to comment
Share on other sites

Natasa2005, όταν έφτασα στα μέσα της κύησης (η οποία δεν είχε κάποιο θέμα που να επιβάλλει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο τοκετού) και αρχίσαμε να μιλάμε με τη γιατρό μου για τον τρόπο με τον οποίο θα γεννήσω, της είπα κοφτά ότι θέλω ολική αναισθησία. "Δεν είσαι με τα καλά σου" μου είπε. "Δηλαδή, τι έχεις φανταστεί; ότι θα έρθεις, θα σε κοιμήσουμε και θα ξυπνήσεις με μωρό;", και της είπα με απόλυτη φυσικότητα και ειλικρίνια: ναι. Γέλασε, και μου απάντησε: αυτό απλά δεν παίζει. Με έβαλε σε σκέψεις (και άρχισα από μεσα μου να σκέφτομαι ότι θα πλακωθούμε)... Σε επόμενα ραντεβού αρχίσα να της λέω για καισαρική. "Καλά θα δούμε..." απαντούσε. Όσο πλησίαζε ο καιρός ξεκίνησαν μαζί με τη μαία να επιμένουν για φυσιολογικό τοκετό.

Εμένα ο φόβος μου φυσικά ήταν ο πόνος, αλλά κυρίως δεν ήθελα να ταλαιπωρηθώ για πολλές ώρες προσπαθώντας για φυσιολογικό, και τελικά να καταλήξω με καισαρική. Η λογική μου ήταν να το πάμε από την αρχή με καισαρική να τελειώνουμε!

Μην πολυλογώ, τελικά γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, κι ευτυχώς ήμουν τυχερή γιατί γέννησα πάρα πολύ γρήγορα. Δηλαδή μόλις άρχισα να πονάω πολύ (και από μέσα μου ξεκίνησα να αναρωτιέμαι: γιατί τις άφησα να με πείσουν για φυσιολογικό!!!), γέννησα.:shock:

Συμφωνώ με αυτό που σου είπαν οι υπόλοιπες κοπέλες, ότι αυτή είναι "η φύση μας", όμως νομίζω ότι η κάθε μία μας πρέπει να κάνει αυτό που είναι απαραίτητο ανάλογα με διάφορα ιατρικά θέματα που μπορεί να έχει, αλλά κι αυτό που θα την κάνει να νιώθει καλύτερα.

Εντελώς προσωπικά, με ενοχλούσε πάρα πολύ που όποιος με πλησίαζε πριν γεννήσω, μου έπιανε κουβέντα για τον τρόπο τοκετού, και μόλις του έλεγα τους προβλημάτισμους μου έκανε σαν υστερικός (ακόμα και άντρες!!!) δε θες να γεννήσεις με φυσιολογικό;;;;;;; και επέμενε ΟΧΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!!:evil:

Τέλος πάντων, πάλι το υπερ-ανάλυσα. Απλώς θα σου πω ότι η αδερφή μου γέννησε δίδυμα με καισαρική και δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα, από την πρώτη στιγμή περπατούσε, ούτε πόνους, ούτε τίποτα. Ούτε εγώ είχα, βέβαια, κάποιο θέμα με το φυσιολογικό, με το που μπήκα στο δωμάτιο αλώνιζα. Σίγουρα η καισαρική δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο, και, ναι, θα πας μετά για να βγάλεις τα ράμματα (της αδερφής μου της είχε κάνει από αυτά που τα τραβάς σαν αποτρίχωση, δεν τα έκοψε ένα-ένα), αλλά και με το φυσιολογικό π.χ. δε θα μπορείς να κάθεσαι για λίγες ημέρες, στη σεξουαλική επαφή θα πονάς για κάποιο διάστημα, και ενδεχομένως να έχεις και διάφορα θέματα στην τουαλέτα, καθώς τα ράμματα και το πρήξιμο από κάτω μπορεί να σε ενοχλούν λίγο :roll:

Ίσως μία κοπέλα που έχει γεννήσει και με τους δύο τρόπους μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα, γιατί θα έχει εμπεριστατωμένη άποψη.

Όμως, ειλικρινά, το μόνο που θα σου πω είναι να γεννήσεις με τον τρόπο που πραγματικά επιθυμείς εσύ, και θα σε κάνει να νιώθεις πιο καλά εκείνη την ώρα (πάντα με τη στήριξη και τις οδηγίες του/ης γιατρού σου). Αν, δηλαδή, θέλεις με φυσιολογικό και ο γιατρός σου σου έδωσε το οκ, μην το σκέφτεσαι, προχώρα! Αλλά κι αν καταλήξεις με καισαρική, πάλι όλα καλά!!!

Να μη φοβάσαι ούτε τον έναν, ούτε τον άλλο τρόπο!

Το μόνο που είναι σίγουρο και για τους δύο τρόπους τοκετού είναι ότι καμία μας μετά δε θυμάται τον όποιο πόνο!

Καλή λευτεριά και να πάνε όλα καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύο παιδιά, δύο καισαρικές εδώ...:(:(:(

 

Η πρώτη επείγουσα και αναγκαστική την 41η εβδομάδα, η δεύτερη προγραμματισμένη και επιλεκτική την 38η γιατί η ιδιοσυγκρασία μου δεν είναι για VBAC, ο γιατρός μου δεν αναλάμβανε κι εγώ δεν ήθελα να αλλάξω.

 

Δεν είμαι από αυτές από κλαίνε για καιρό για τις καισαρικές τους ή φτάνουν στα όρια της κατάθλιψης λόγω αυτού του γεγονότος, για την ακρίβεια έχω αγαπήσει την τομή μου και την καμαρώνω κάθε βράδυ στο μπάνιο μου....ΑΛΛΑ η καισαρική είναι κανονική εγχείρηση, έχει αρκετό μεταγχειρητικό πόνο και σίγουρα η αποκατάσταση δεν συγκρίνεται με αυτή του φυσιολογικού τοκετού.

 

Στην δική μου περίπτωση, το έφερε έτσι η τύχη που μετά από την κάθε καισαρική χρειάστηκε και τις δύο φορές να κάνω εγχείρηση στην κοιλιακή χώρα για άλλο λόγο. Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά όπως και να το κάνουμε το ότι έχω εγχειρηστεί στην κοιλιά 4 φορές μέσα σε τρία χρόνια κάπως μου έρχεται!!!

 

Με το καλό ένας φυσιολογικός τοκετός σου εύχομαι και ένα γερό μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Α, και θέλω να συμπληρώσω (μιας κι έγραψα λίγα...:lol:) ότι προσωπικά πιστεύω ότι το ζητούμενο είναι να έρθει στο κόσμο ένα παιδάκι. Ο τρόπος, κατ' εμέ, είναι δευτερευούσης σημασίας. Εάν έρθει με φυσιολογικό τοκετό, καλώς να έρθει! Αλλιώς και η καισαρική είναι τρόπος γέννας, και πολλές γυναίκες έχουν γίνει μαμάδες έτσι. Αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι μπορώ να σου κάνω την σύγκριση από πρώτο χέρι, 1η γέννα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και 2η γέννα καισαρική, ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ. Όπως λένε και τα κορίτσια, η καισαρική είναι χειρουργείο, πονάς μετά, ταλαιπωρείσαι, πώς να το κάνουμε. Δεν ξέρω γιατί δεν προβάλλεται καθόλου αυτός ο μετεγχειρητικός πόνος της καισαρικής (για προφανείς λόγους μάλλον :rolleyes:). Στον φυσιολογικό τοκετό ο πόνος παλεύεται (πώς αλλιώς θα γινόταν άλλωστε, δεν θα γένναγαν οι γυναίκες τόσες χιλιάδες χρόνια αν δεν παλευόταν). Και μετά την γέννα είσαι πραγματικά μια χαρά. Απλώς εμείς οι γυναίκες ακούμε τόσα πολλά για τους πόνους της γέννας από μικρές που όταν έρθει η ώρα όλες οι έγκυες τρέμουν τον πόνο και ενδόμυχα εύχονται να έκαναν καισαρική..

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δεν έβαλα στην σύγκριση καν (δεν έχω προσωπική πείρα) τον φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο, εκεί θεωρώ ότι πραγματικά η πρόοδος της επιστήμης προσφέρει τις υπηρεσίες της στην έγκυο, όχι με την καισαρική! Με αυτό τον τρόπο η έγκυος δεν πονάει πολύ ούτε πριν ούτε μετά.

 

Μην φοβάσαι! Με το καλό!

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση που φοβόμαστε εναν φυσιολογικο τοκετό και οχι ενα χειρουργειο. Ούτε εγω ειμαι απο τις γυναίκες που κλαίνε επειδη εκαναν καισαρική. Εαν δεν εκανα, απλα δεν θα ειχα τα παιδια μου ;) ... Αλλα γενικά δεν νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει θεμα επιλογης. Οσο για τον πονο, σαφώς και υπαρχει πόνος μετα την καισαρικη. Σαφως και υπαρχει δυσκολία κινησεων και ενα σωρο αλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο που πρέπει να απασχολεί κάποια είναι ο πόνος, υπάρχουν τρόποι διαχείρισης και για τις δυο περιπτώσεις. Άλλα είναι τα ζητήματα που πρέπει να μας απασχολούν και σχετίζονται με ζητήματα υγείας και ανάπτυξης του μωρού και ζητήματα υγείας της μητέρας που αν δεν υπάρχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι η πλάστιγγα γέρνει μονο υπέρ του φτ.

 

Γιαυτό σου λέω βρες μια καλή μαία να σου λύσει όλες τις απορίες και τις φοβίες σου και να σε συντροφεύσει και να σου συμπαρασταθεί. Εφόσον είσαι πρωτότοκη δεν υπάρχει λόγος να δυσκολέψεις τις μετέπειτα εγκυμοσύνες, μιας και ο γιατρός σου είναι υπέρ της προσπάθειας για φτ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://microbirth.com/

 

δες αυτό θα σου λύσει πολλούς κόμπους.

 

σκουντούφλα μαζί τα λέγαμε. Τίποτα δεν έκανα τελικά μόνο αυχενική και β επιπέδου. μέχρι στιγμής όλα δείχνουν ΟΚ ελπίζω να είναι όντως. Εσύ είσαι καλά;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δύο καισαρικές εδώ!...και ναι, είμαι από αυτές που ακόμα τις κλαίω :)

 

Η πρώτη προγραμματισμένη στις 40 εβδομάδες από "καισαρικάκια" γιατρό με ανυποψίαστη έγκυο, και η δεύτερη με "αποτυχημένο" vbac.

 

Από εμπειρίες φίλων που έχουν κάνει και τα δύο, οι απόψεις ποικίλουν, από "τη μαγική εμπειρία του φυσιολογικού" μέχρι "ταλαιπωρία είναι και τα δύο" (το θέτω λίγο ακραία και σχηματικά, αλλά you know what I mean...)

 

Η άποψή μου είναι ότι η γέννα είναι σε κάθε περίπτωση μια απαιτητική εμπειρία που σίγουρα αφήνει τα σημάδια της στο σώμα...και στο φυσιολογικό και στην καισαρική χρειάζεται μια φάση ανάρρωσης. Στο φυσιολογικό λογικά κρατάει λιγότερο, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που κοπέλες συνέρχονται από καισαρική πολύ γρήγορα. Οπότε δεν ξέρεις ο δικός σου οργανισμός πώς θα αντιδράσει σε κάθε περίπτωση.

 

Το σίγουρο είναι ότι αν δεν έχεις κάποια αντένδειξη για φυσιολογικό, δεν υπάρχει λόγος να υποστείς ένα χειρουργείο. Ενημερώσου όσο μπορείς για τον τοκετό, βρες μια καλή μαία, έχεις ήδη έναν υποστηρικτικό γιατρό...οπότε όλα θα πάνε καλά :) Θα γεννήσεις μια χαρά, όπως τόσες και τόσες :)

 

Αν κάτι προκύψει στην πορεία και καταλήξεις σε καισαρική, πάλι θα αναρρώσεις μια χαρά, όπως τόσες και τόσες :)

 

Με το καλό, και με έναν πόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα ενα κοριτσακι με φυσιολογικο τοκετο.πιστεψε με ειναι απιστευτη εμπειρια.απο την στιγμη που δεν υπαρχει ιατρικος λογος για καισαρικη γιατι να μην ακολουθησεις το σωμα σου,ετσι και αλλιως οπως ειπαν και καποια κοριτσια,η φυση εχει προνοησει να "ξεχασει" η γυναικα μετα τους πονους.πραγματικα με το που γεννησα ουτε καν θυμομουν τους πονους,ολες οι γυναικες το ιδιο θα σου πουν.το σωμα μας ειναι προγραμματισμενο να εκλυσει ορμονες για αυτον τον σκοπο.ξερω οτι μπορει να σου ακουγονται ξενα ολα αυτα και να υπερισχυει ο φοβος.ολες μας εχουμε περασει απ αυτην την φαση οπως και ολες σκεφτομασταν και ευχομασταν να πανε ολα καλα.κατσε ηρεμα και δωσε στον εαυτο σου λιγο τον χρονο το επεξεργαστει αφου το ειχες δεδομενο για την καισαρικη και μιλα και απο κοντα εαν εχεις καποια φιλη που εχει γεννησει με φυσικο τοκετο να σου πει την εμπειρια της.εαν τελικα δεν σε βοηθαει τιποτα απ ολα αυτα,υπαρχει το σωματιο Ευτοκια που στηριζουν και μελλουσες μανουλες με ομαδες που συναντιουνται και μιλανε για ολα αυτα και προετοιμαζονται: http://www.eutokia.gr/%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CF%89%CE%BD/#.VsxJjPmLTIU

 

με το καλο το μωρακι σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική καθώς το μωρό μου ήταν σε ισχιακή προβολή και δεν ήθελα να ρισκάρω φυσιολογικό τοκετό που στο τέλος θα γινόταν καισαρική + η ισχιακή προβολή είναι (κατά τον γιατρό μου τουλάχιστον) η κύρια ένδειξη για καισαρική, όλα τα άλλα παλεύονται.

Τυχαίνει επίσης να είμαι σε γκρούπ με μαμάδες που γεννήσαμε τον ίδιο μήνα και διαφορετικούς τρόπους η καθεμία.

Προσωπικά δεν ένιωσα πόνο, ούτε είχα μετεγχειρητικες δυσκολίες, ήμουν από την αρχή έτοιμη να αναλάβω το μωρό μου. Ράματα δε χρειάστηκε να βγάλω, μου έκαναν απορροφήσιμα και μια χαρά. Αντίθετα γνωστές μου με φυσιολογικό τοκετό ταλαιπωρήθηκαν για πολύ καιρό με πόνο και ο τοκετός τους ήταν κάτι που θυμούνται όχι ευχάριστα.

Και πάλι όλα αυτά δε λένε τίποτα. Κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά και κάθε γέννα είναι μοναδική.

Εσύ να επικεντρωθείς στο τι είναι καλύτερο για το μωρό σου και αυτό είναι αδιαμφισβήτηκα ο φυσιολογικός τοκετός, όταν δεν υπάρχουν ιατρικές ενδείξεις για το αντίθετο. Τα οφέλη για ένα μωρό μέσα από την διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού είναι ασύγκριτα.

Θα σου πρότεινα αν προλαβαίνεις να κάνεις τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Ελενα (αν είσαι Αθήνα), θα σε ηρεμήσουν και εμψυχώσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Νατασσα γεια σου και με το καλο το μωρακι σου!!

 

Εγω εχω εμπειρια και απο τους 2 τροπους. Εκανα το πρωτο παιδι με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο και το δευτερο με καισαρικη. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!

 

Την πρωτη φορα αναρρωσα μεσα σε 2 ωρες, την δευτερη μου πηρε μηνες και ακομα και για παντα θα με ενοχλει. Ναι την κλαιω την καισαρικη που εκανα γιατι ειχα την πρωτη εμπειρια, και μου φανηκε ενα φρικτο μαρτυριο σε σχεση με τον φυσιολογικο τοκετο. ΟΜΩΣ 100 φορες θα την ξαναεκανα για να εχω το παιδακι μου. Ετσι δεν ειναι?

 

Οποτε, μην τον φοβασαι τον φυσιολογικο τοκετο. Ειναι απλος και ευκολος και ειδικα με την επισκληριδιο δεν πονας καθολου. Αλλα αν χρειαστει και η καισαρικη, τι να κανουμε? Τα παιδακια μας να ειναι καλα!!

 

Σου ευχομαι οτι και να επιλεξεις, να εχεις ενα γερο μωρο και μια γρηγορη ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσάκια μου γέννησα φυσιολογικά , χωρίς επισκληρίδιο , πόνεσα εννοείται πάρα πολύ αλλά το άντεξα (είναι ο μοναδικός πόνος που θεωρείται δεδομένος για μια γυναίκα) και το ξέχασα , φυσικά , όπως όλες !

 

Είμαι κάθετα αρνητική στην επιλογή καισαρικής ,όταν δεν συντρέχει σοβαρός ιατρικός λόγος.Σόρυ που θα το πώ ,αλλά το θεωρώ εγωιστικό και ανώριμο.

 

Περισσότερο φοβητσιάρα και αδύναμη στον πόνο απο εμένα ,δεν υπάρχει σε ολόκληρο τον κόσμο!!

Όμως μια γέννα δεν αφορά ποτέ μόνο τη μητέρα ,αλλά και το παιδί.

 

Μπράβο στο γιατρό που σου έθεσε το δίλημμα και εύχομαι να διαλέξεις το σωστό ,μα πάνω απ'όλα εύχομαι να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς να σας ευχαριστήσω όλες απο καρδιάς για τις τόσο σημαντικές για μενα απαντήσεις σας και να σας ευχηθώ να είστε πάντα καλα με τις οικογένειες σας!!!

Στο γιατρό που πηγαίνω δουλεύουν δυο μαίες. Ρώτησα λοιπόν και τις δυο σε διαφορετικό χρονο ποια η γνώμη τους για το είδος της γεννας. Η μια μου απάντησε φυσικά και ο φυσιολογικός τοκετός ειναι ο καλύτερος, και η άλλη το αντίθετο. Ρώτησα την δεύτερη για πιο λόγο προτιμά την καισαρικη(μου έκανε εντύπωση η απάντηση αυτή απο μαία) και μου είπε τους εξής λόγους:

-δυσκολία στην τουαλέτα αλλα και στο μπάνιο λόγω των ραμματων, -μεγάλη προσοχή και καθαριότητα στην περιοχή για κίνδυνο μόλυνσης,- πιθανότητα πολλών ωρών αναμονής με πόνους,- άνοιγμα του κόλπου,-δυσκολία για μεγάλο διάστημα στο σεξ, - πιθανότητα αργότερα ακράτειας ούρων ή προπτωσης μήτρας.

Για μενα εννοειται οτι οι πιο σημαντικοί ειναι οι δυο τελευταίοι...

Ο λόγος που έθεσα αυτο το Θέμα στο συγκεκριμένο φόρουμ ειναι για να δω όσες περισσότερες εμπειρίες μπορω απο κοπέλες που έχουν περάσει και απο τις δυο φάσεις γεννας για να με βοηθήσουν στο μεγάλο διλημμα μου.

Στις δέκα κοπέλες που γνωρίζω που γέννησαν σχετικα πρόσφατα οι τρεις μονο κατάφεραν φυσιολογικό τοκετο, οι οποίες η μια επιβεβαίωσε το άνοιγμα του κόλπου και τη δυσκολία στο σεξ μεγάλο διάστημα, η άλλη την ακράτεια ούρων και η άλλη τις πολλές ωρες αναμονής με πονους. Να επισημάνω οτι και οι τρεις ειναι μικρές σε ηλικία. Οι υπόλοιπες χαρακτήρισαν την καισαρικη : βασιλικη γεννα, πονος αλλα γρήγορη ανάρρωση, πονος αλλα μεγαλύτερη άνεση μετα κλπ.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια θεωρω σιγουρα τον φυσιολογικό τοκετο καλύτερο γιατι μιλάμε για φύση, απο την άλλη όμως θεωρω (χωρίς να εχω ιδέα) την καισαρικη επίπονη μεν στην αρχή αλλα λιγότερη επιβάρυνση για το γυναικείο σώμα.

Απο την άλλη δεν θελω να επιλέξω εγώ την καισαρικη γιατι το θεωρω δειλό και εγωιστικό(δεν ξέρω τι θελω χιχι)

Το διλημμα μου ειναι μεγάλο και πρεπει να πάρω μια απόφαση γιατι ο χρόνος περνά... Θα κανω το σταυρο μου και οτι θελει Ο Θεος!

Αυτο που θα ηθελα ειναι όσες κοπέλες αλλα και μεγαλύτερες γυναίκες που έχουν περάσει και απο τις δυο περιπτώσεις γεννας να μου πουν αν όντως ισχύουν ολα αυτά, ιδιαίτερα στη περίπτωση φυσιολογικού τοκετού.

Ευχαριστω για άλλη μια φορά...!!!

Link to comment
Share on other sites

... και μου είπε τους εξής λόγους:

-δυσκολία στην τουαλέτα αλλα και στο μπάνιο λόγω των ραμματων, -μεγάλη προσοχή και καθαριότητα στην περιοχή για κίνδυνο μόλυνσης,- πιθανότητα πολλών ωρών αναμονής με πόνους,- άνοιγμα του κόλπου,-δυσκολία για μεγάλο διάστημα στο σεξ, - πιθανότητα αργότερα ακράτειας ούρων ή προπτωσης μήτρας.

Για μενα εννοειται οτι οι πιο σημαντικοί ειναι οι δυο τελευταίοι...

Στις δέκα κοπέλες που γνωρίζω που γέννησαν σχετικα πρόσφατα οι τρεις μονο κατάφεραν φυσιολογικό τοκετο, οι οποίες η μια επιβεβαίωσε το άνοιγμα του κόλπου και τη δυσκολία στο σεξ μεγάλο διάστημα, η άλλη την ακράτεια ούρων και η άλλη τις πολλές ωρες αναμονής με πονους. Να επισημάνω οτι και οι τρεις ειναι μικρές σε ηλικία. Οι υπόλοιπες χαρακτήρισαν την καισαρικη : βασιλικη γεννα, πονος αλλα γρήγορη ανάρρωση, πονος αλλα μεγαλύτερη άνεση μετα κλπ.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια θεωρω σιγουρα τον φυσιολογικό τοκετο καλύτερο γιατι μιλάμε για φύση, απο την άλλη όμως θεωρω (χωρίς να εχω ιδέα) την καισαρικη επίπονη μεν στην αρχή αλλα λιγότερη επιβάρυνση για το γυναικείο σώμα.

Το διλημμα μου ειναι μεγάλο και πρεπει να πάρω μια απόφαση γιατι ο χρόνος περνά...!

Κατ' αρχην το διλημμα σου δεν ειναι μεγαλο!

Εχεις παθει μια μικρο-εμμονούλα, αλλα θα σου περασει πιστευω :mrgreen: ...

Λοιπον, ενα-ενα:

1) δυσκολια στην τουαλετα και προσοχη στην καθαριοτητα, προσωπικα δεν ενιωσα οτι περναω δυσκολα κι αν δυςκολευτηκα (που τωρα δεν εχω συγκεκριμενη μνημη, το παραδεχομαι) ηταν για 2 ή 3 μερες αφοτου γυριςα σπιτι, η δε προσοχη στην καθαριοτητα ηταν μεσα στα -δικα μου τουλαχιςτον- αυτονοητα πλαισια, δυσκολια στο μπανιο εννοεις στο ντους; Εκει σιγουρα δεν ειχα δυσκολια, εκανα κανονικα μπανιο ηδη οσο ημουν στο μαιευτηριο, με τα ραμματα της καισαρικης δεν ξερω τι παιζει...

2) ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ αναμονης ωρων με πονους : δεν το εζησα, αλλα και παλι ενα εχω να πω : εχεις ακουσει γυναικα να υμνει την επισκληριδιο :lol: ;;

3) η δυσκολια στο σεξ ειναι κυριως λογω διαθεσης και θηλασμου, οχι λογω ανοιγματος (ποσον καιρο μετα διαπιστωσε η φιλη σου το ανοιγμα; Γιατι αλλιως εχει επανελθει το σωμα στους 6 μηνες κι αλλιως στον χρονο). Για μονιμη διαφορα στο σεξ δεν εχω ακουσει παραπονα και γενικα τα συζηταω αυτα τα θεματα με τις φιλες μου.

4) την ακρατεια την εχω ακουσει αλλα απο γυναικες που εχουν κανει πχ 3 γέννες, δεν νομιζω να το παθαινει καθε γυναικα που κανει ενα φτ - μηπως ειναι και παθολογικο;δεν το ξερω αυτο να πω την αληθεια...

5) η προπτωση μητρας δεν ειναι επιπλοκη; αν πιασουμε τι επιπλοκη μπορει να υπαρξει απο καθεμια απο αυτες τις διαδικασιες, καλυτερα να μη μαθεις τι μπορει να συμβει σε μια εγχειρηση...

Ολα αυτα τα "μειονεκτηματα" δε, κρατανε για χ χρονικο διαστημα, ενω τα ωφελη για ενα μωρο που γεννηθηκε με φτ, για μια ζωη. Δηλαδη ακομα κι αν ηξερα πχ οτι για 6 μηνες θα δυσκολευομουν στο σεξ, και παλι δεν θα επελεγα καισαρικη μονο γι'αυτο. Ειναι λιγο σαν να λεμε δεν θα θηλασω τα παιδια μου γιατι φοβαμαι μη χαλασει το στηθος μου (δικος μου ο παραλληλισμος...).

Τελικο συμπερασμα (δικο μου): ειναι αστειο να μιλαμε για επιβαρυνση του γυναικειου σωματος απο τον φτ και οχι απο μια επεμβαση. Στα αρνητικα της καισαρικης σου ειπαν οτι θα πρεπει να κανεις την ιδια εγχειρηση καθε φορα που θα γεννας; Και οτι το μωρο σου εξ ορισμου δεν θα παιρνει ολες τις μερες γιατι κανενας γιατρος δεν αφηνει 2η-3η κλπ καισαρικη για μετα τις 38 εβδομαδες;

Ολα αυτα στα λεω με το σκεπτικο οτι συζηταμε μια προσωπικη σου επιλογη χωρις κανεναν ιατρικο λογο, γιατι αλλιως η καισαρικη ειναι μια σωτηρια διαδιακασια γεννησης ενος υγιους μωρου!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι να απαντήσω στα ζητήματα που έβαλε η μαία για το φτ.

1) Άνοιγμα του κόλπου. Εμένα και στις δύο γέννες μου έκανε ο γιατρός μετά "πλαστική" και ο κόλπος μου ήταν σαν "αχρησιμοποίητος" :oops:. Ακόμα τον μνημονεύει ο άντρας μου. :wink:

2) Σεξ. Στην αρχή, λόγω του "αχρησιμοποίητου" ήθελε μια προσοχή (σαν να ήταν η πρώτη μου φορά ένα πράγμα), μετά τις 2 - 3 φορές όλα ήταν οκ. Βέβαια, λόγω θηλασμού και ξενύχτιων η διάθεση ήταν στα τάρταρα :oops:.

3) Η υγιεινή στην τουαλέτα είναι για μένα τουλάχιστον δεδομένη. Αλλά και ο γιατρός δε μου επεσήμανε να κάνω τίποτε ιδιαίτερο. Όπως καθάριζα την τουαλέτα πριν γεννήσω και μείνω έγκυος, έτσι την καθάριζα μετά.

4) Μπάνιο έκανα στο μισάωρο και στις δύο γέννες χωρίς κανένα πρόβλημα.

5) Μια ενόχληση υπήρχε λόγω την "πλαστικής", αλλά δεν είναι αξιομνημόνευτη, ούτε δημιούργησε ιδιαίτερα ζητήματα.

6) Ακράτεια ούρων δεν έχει να κάνει με τη γέννα, αλλά με την εγκυμονσύνη και το γεγονός, ότι τα νεφρά πιέζονται τους τελευταίους μήνες. Αν είναι να πάθεις ακράτεια θα την πάθεις και με την καισαρική (άλλωστε το μωρό δε βγαίνει από την ουροδόχο κύστη, αλλά από τον κόλπο. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.)

7) Πρόπτωση μήτρας και ρήξη μήτρας, με βάση έρευνες, είναι πιθανότερα να προκληθούν:

α) όταν ακολουθεί δεύτερη καισαρική σε σύντομο διάστημα μετά την πρώτη

β) σε περίπτωση vbac.

:cool: Είναι δύσκολο να καταλήξουμε στην παραδοχή, ότι αυτό για το οποίο έχει προνοήσει η φύση, το φυσιολογικό δηλαδή τοκετό, είναι πιο επιβαρυντικό για τον οργανισμό από την ανθρώπινη παρέμβαση. Όπως και να το κάνουμε η καισαρική είναι χειρουργείο.

Δεν έχω θέμα με την καισαρική, δεν την έχω δηλαδή δαιμονοποιήσει για περιπτώσεις που είναι απαραίτητη, προκειμένου να διασφαλιστεί η ασφάλεια της μητέρας και του παιδιού. Όμως, θεωρώ ότι σε περιπτώσεις, όπου όλα βαίνουν καλώς, σίγουρα είναι πιο επικίνδυνη από το φυσιολογικό τοκετό.

Θα σου βάλω και μια ακόμη παράμετρο. Η καισαρική, όπως και να το κάνουμε είναι ένα είδος "βιαστικής" γέννας. Βγαίνει το παιδί πριν της ώρας του κι ας είναι μερικές μονάχα μέρες. Γι' αυτό ίσως είναι περισσότερα τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική που χρειάζεται, έστω και βραχέως, να νοσηλευτούν στις ΜΕΝΝ, εξαιτίας ταχύπνοιας, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ο καθε τοκετος εχει τις ιδιαιτεροτητες του και αυτο που μπορει να σου πει η καθε μια εδω,ειναι η προσωπικη της εμπειρια...νομιζω την τελικη αποφαση, θα την παρεις με τον γιατρο σου,ειναι ο μονος υπευθυνος να σε κατευθυνει,γιατι αυτος ειναι που γνωριζει τις ιδιαιτεροτητες της δικη σου εγκυμοσυνης...αυτο που πρεπει να μας ενδιαφερει,ειναι να κρατησουμε με ασφαλεια το μωρο στην αγκαλια μας...ο τροπος λιγο θα επρεπε να μετραει...

με το καλο το μωρακι σου

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συμφωνα με την μαια σου, οταν μια γυναικα κανει καισαρική ανετα πηγαινει στην τουαλετα?

Ουτε να γελασει δεν μπορει απο τον πόνο οχι να σφιχτει για να κανει την αναγκη της. Ο ιδιος κινδυνος δεν υπάρχει αν μια γυναίκα δεν προσεξει και δεν πλενεται? Τι διαφορα εχει η καισαρική με τον φυσιολογικο σε αυτο το πραγμα? Ναι δεν εχει ραμματα στα γεννητικα οργανα αλλα εχει ραματα λιγο παραπανω... Οτι θα πρεπει να κανεις αλλαγες σου το ειπε? Τι λενε ρε παιδια για να προωθησουν την καισαρικη ....

Θα σου πω λοιπον για εμενα.. πρωτη καισαρικη αναγκαστικα.. δεν θα σου πω τον λογο, δεν εχει νοημα στην φαση που βρισκεσαι... Φυσικα πονοι μετα, ουτε να σηκωθω δεν μπορουσα... Δευτερη καισαρική λογω προεκλαμψιας και διδυμων.... εκλαιγα απο τους πονους μετα και για πρωτη φορα στην ζωη μου ζητησα να μου δωσουν κατι να μην ποναω. Τριτη καισαρικη? Αναγκαστικα γιατι η δευτερη καισαρικη ηταν ετοιμη να ανοιξει!!!! 12.5 χρονια μετα την τριτη καισαρική, ακομη δεν νιωθω ενα μερος κοντα στην τομη. Ετσι για να λεμε αληθειες για τα χειρουργεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...