Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικος θηλασμος κ συγκεκριμενη απορια για το θηλαστρο


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μαμαδες!!! Εχω ενα αγοραρο 37 ημερων τον οποιο θηλαζω αποκλειστικα κ εχω μια πολυ συγκεκριμενη απορια.... Χρειαζεται στις 8-9 Αυγουστου να ειμαι για ενα συνεδριο στις Βρυξελλες κ θα αφησω το μωρο πισω με το μπαμπα.Αγορασα ενα θηλαστρο, το swing της medela συγκεκριμενα, κ μετα απο συζητηση με το παιδιατρο μου ανεφερε οτι το μωρο τοτε θα κανει 6-9 γευματα κ σε καθε γευμα χρειαζομαι 180-200ml. Δοκιμασα λοιπον χθες κ προσεξα οτι εβγαλα απο το ενα στηθος 50ml. Μπορω να αφησω το μπουκαλακι διπλα μου σε θερμοκρασια δωματιου κ να το κρατησω εκει για 5-6 ωρες ωστε να βγαλω κ απο τα δυο εναλλαξ τα 200ml που απαιτουνται για ενα γευμα κ μετα να τα βαλω ολα σε σακουλακι στην καταψυξη; Επειδη το μωρο μου ειναι ολιγον φαγανο κ απολυτα σταθερο ωραριο δεν εχουμε δεν θελω να βγαλω απανωτα κ απο τα δυο κ ξαφνικα να ξυπνησει το μωρο κ να ειμαι ξεζουμισμενη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αφήνεις το γάλα εκτός ψυγείου για τόσες ώρες. Μπορείς να το βάλεις στο ψυγείο και όταν αντλήσεις την επόμενη «δόση» να την βάλεις κι αυτή στο ψυγείο για λίγο. Μόλις έρθουν στην ίδια περίπου θερμοκρασία, τις ενώνεις και βάζεις το σακουλάκι στην κατάψυξη.

 

Από την δική μου εμπειρία, δεν πίνουν όλα τα παιδιά την ίδια ποσότητα σε κάθε γεύμα. Ο δικός μου ποτέ δεν έπινε πάνω από 80ml ανά γεύμα, άντε 100, όταν ήταν ενός έτους! Όλα τα σακουλάκια που είχα φτιάξει 120άρια, τα μισά πήγαν χαμένα. Καλύτερα να κάνεις σακουλάκια των 50 και να τα καταψύχεις και ο άντρας σου να ξεπαγώνει δύο και τρία μαζί.

 

Επίσης, τουλάχιστον σύμφωνα με την δική μου εμπειρία, το σενάριο του «ξεζουμίσματος» δεν παίζει γιατί το στήθος παράγει και άλλο. Προσωπικά μέχρι τους δύο μήνες περίπου έκανα βραδινή άντληση μετά τον θηλασμό των 5 (το πρωί) και αντλούσα περίπου 250ml. Έπειτα έπεφτα για ύπνο και το πρωί που ξυπνούσε το στήθος ήταν πάλι πλούσιο. Η βραδινή άντληση είναι πολύ αποτελεσματική. Είναι εξαντλητικό πάντως.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ποσότητες που σου λέει ο γιατρός σου ειναι για φόρμουλα και όχι για μητρικό γαλα. Ειδικά τα μωρά που θηλάζουν κάνουν συχνά γεύματα ο δικός μου κάνει 7 με 8 την ημέρα (υπολογισμένα όταν του έδινα μονο μπιμπερο). Η ποσότητα που χρειάζονται κάθε μερα ειναι 570με 900 ml

Δες εδώ

http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/milkcalc/

η οποία ποσότητα δεν αλλάζει πολύ στους πρώτους 6 μήνες (γιατι το γαλα μας αλλάζει ανάλογα με την ηλικία του μωρου, ενώ η φόρμουλα μένει η ίδια και αλλάζουν τις ποσότητες τα μωρά για να τους καλυψει) ανάλογα με τα ποσά γεύματα θα κάνει την μερα διαιρείς την συνολική ποσότητα. Μέσα στην μερα αλλάζει το ποσό θέλει το δικό μου το μωρό επεινε το πρώτο γεύμα του στα 80 μλ το δεύτερο στα 60 και τα υπόλοιπα 120 ανα τρεις ώρες με εξαίρεση το βράδυ που ήθελε στις 2 ώρες να πιεί για να πάει για νάνι.

150 μλ θα τα αντέξει το στομαχάκι του? όσο φαγανο και αν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

stac έχε στο νου σου ότι αν το γάλα αντέχει πχ 6 ώρες εκτός ψυγείου και 3 μήνες στην κατάψυξη, αυτό πάει να πει ότι αν το έχεις 3 ώρες εκτός ψυγείου κ μετά το καταψύξεις, το κατεψυγμένο γάλα σου δε θα αντέξει 3 μήνες! Οπότε καλό είναι όπως σου είπαν και οι υπόλοιπες, ό,τι βγάζεις να το βάζεις κατάψυξη επί τόπου.

 

Το δικό μου μωρό είναι πλέον 5 μηνών και ίσως δεν έχει πιει ποτέ ως τώρα λιγότερα από 8 γεύματα ανά ημέρα. Βασικά, όσες φορές τα έχω μετρήσει ήταν 8, εκτός απ' όταν ήταν πολύ μικρή που είχε πιει και 9 ανά ημέρα. Όταν ήταν 3 μηνών θυμάμαι έπινε περίπου 100ml ανά γεύμα όταν εγώ ήμουν στη δουλειά και του έδιναν το γάλα μου με μπιμπερό.

 

Νομίζω πρέπει να του δώσει κάποια στιγμή τώρα κοντά ο μπαμπάς λίγο απ' το γάλα σου με το μπιμπερό γιατί υπάρχει ο κίνδυνος όταν θα λείψεις να αρνηθεί να φάει από το μπιμπερό και να βασανιστεί ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μαμαδες!!! Εχω ενα αγοραρο 37 ημερων τον οποιο θηλαζω αποκλειστικα κ εχω μια πολυ συγκεκριμενη απορια.... Χρειαζεται στις 8-9 Αυγουστου να ειμαι για ενα συνεδριο στις Βρυξελλες κ θα αφησω το μωρο πισω με το μπαμπα.Αγορασα ενα θηλαστρο, το swing της medela συγκεκριμενα, κ μετα απο συζητηση με το παιδιατρο μου ανεφερε οτι το μωρο τοτε θα κανει 6-9 γευματα κ σε καθε γευμα χρειαζομαι 180-200ml. Δοκιμασα λοιπον χθες κ προσεξα οτι εβγαλα απο το ενα στηθος 50ml. Μπορω να αφησω το μπουκαλακι διπλα μου σε θερμοκρασια δωματιου κ να το κρατησω εκει για 5-6 ωρες ωστε να βγαλω κ απο τα δυο εναλλαξ τα 200ml που απαιτουνται για ενα γευμα κ μετα να τα βαλω ολα σε σακουλακι στην καταψυξη; Επειδη το μωρο μου ειναι ολιγον φαγανο κ απολυτα σταθερο ωραριο δεν εχουμε δεν θελω να βγαλω απανωτα κ απο τα δυο κ ξαφνικα να ξυπνησει το μωρο κ να ειμαι ξεζουμισμενη!!!!!

 

Να είστε οικογενειακώς προετοιμασμένοι οτι το μωρό θα ταραχτει πολυ με την απουσία σου. Επίσης οσο λείπεις πρέπει να φροντίζεις το στήθος σου! Ξέρω οτι ειναι δύσκολο, αλλα συνήθως προτείνεται στην μαμά να παρει το μωρό και τη βοήθεια (μπαμπάς δλδ) μαζί. Απλα σαν σκέψη το λέω!

 

Χρειάζεσαι 150μλ μάξιμουμ για κάθε 3-4 ωρες! Τα 200 που σου είπε ειναι για μωρά που πίνουν ξένο γαλα.

 

Αν ηταν χειμώνας ίσως θα μπορούσες να το κρατήσεις σε θερμοκρασία δωματίου αλλα το καλοκαίρι καλυτερα να το βάλεις ψυγείο. Μόλις συμπληρώσεις την ποσότητα που θέλεις τα βάζεις μαζί στη κατάψυξη. Δηλαδή: αντλείς, βάζεις ψυγείο, αντλείς ξανά, βάζεις ψυγείο (ξεχωριστά), κρυώνουν και τα βάζεις κατάψυξη μαζί.

Να μην αποθηκεύεις πάνω απο 100μλ μαζί για να μην πηγαίνει χαμένο ούτε μλ μητρικού γάλακτος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...