Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω?


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανουλες.

Εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα απο τη πρωτη μερα.Γεννηθηκε 3430 το πηραμε σπιτι 3290 και τωρα ειναι 5500.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχει καθολου προγραμμα.Τρωει 3-4 λεπτα μετα παιζει με το στηθος και επειτα απο μια ωρα μπορει να πεινασει παλι.

Βρεχει κανονικα τις πανες του.Επισης πολλες φορες μου τεντωνεται σα τοξο και γκρινιαζει απιστευτα.

ουφ....!!!!

Δε ξερω τι να κανω πια.

Θα ηθελα τις συμβουλες σας.

Θα ηταν πολυτιμες.Ευχαριστω πολυ που με ακουσατε...ή μαλλον με διαβασατε...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα περιμένεις!! Τα ίδια έκανε και η δικιά μου...το στομαχάκι τους είναι μικρό...δεν μπορεί να γεμιζει απότομα!! Και η δικια μου τεντωνόταν και φοβομουν μηπως είχαμε καιμμια ΓΟΠ αλλα δεν είχαμε. Αυτό συζητησε το όμως και με τον παιδιατρο σου. Μεγαλώνοντας η δικια μου αρχισε να κανει μεγαλύτερα γευματα. Αν θες οπωσδήποτε καποια γευματα να τα κανεις πιο στανταρ δοκιμασε να αντλήσεις και να δωσεις δικο σου γαλα με μπομπερο. Προσωπικα δεν με βολεψε το εκανα μονο καποιες νύχτες.

Κατά τα άλλα μην ξεχνας ότι για τα μωρα το στηθος είναι και παιχνιδι και επικοινωνια με την μαμά. Δεν είναι μόνο τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να θηλάσεις ,θα κάνεις υπομονή.Έχεις ακόμα κάμποσο καιρό μπροστά σου μέχρι να τρώει ανα κάποιες ώρες!

Για τα μωρά , ο θηλασμός είναι μια αρκετά κουραστική δουλειά!Αφού μεγαλώσει λίγο ακόμα και δυναμώσει ,τότε θα μπορεί να αρχίζει και να τελειώνει ένα γεύμα σε μερικά λεπτα και να μην πεινάει για λίγες ώρες!

Υπάρχουν ,όμως , και άλλοι λόγοι για τους οποίους θηλάζει ένα μωρό.Μπορεί να μην πεινάει ,αλλά να πονάνε τα δοντάκια του ή να βαριέται ή να χρειάζεται επιβεβαίωση οτι η μαμά είναι εκεί κλπ κλπ...

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει οτι ο θηλασμός είναι όπλο.Ενάντια σε πολλά και διάφορα.Σε λίγο καιρο , θα ευχαριστάς Το Θεό που θηλάζεις.

Δε λέω τίποτα άλλο , θα με θυμηθείς όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Για τη συμπαρασταση.Ελπιζω τουλαχιστον ο μικρος να το απολαμβανει...χιχιχι.

Προσπαθω οσο περισσότερο μπορω.να ρωτησω και κατι αλλο?

Οταν ηρθαμε απο το μαιευτήριο και για κανενα μηνα ακομα κοιμόταν πολυ ησυχα τη νυχτα.τωρα ομως μουρμούρα και γκρινιάζει στον υπνο του. Ενω κοιμαται ολα αυτα.Τον παιρνω αγκαλια καιηρεμει αλλα μολις μπαινει στη κουνια παλι τα ιδια.

Να σημειώσω οτι εχει πριν αλλαχτει και εχει φαει.

Link to comment
Share on other sites

Για τη συμπαρασταση.Ελπιζω τουλαχιστον ο μικρος να το απολαμβανει...χιχιχι.

Προσπαθω οσο περισσότερο μπορω.να ρωτησω και κατι αλλο?

Οταν ηρθαμε απο το μαιευτήριο και για κανενα μηνα ακομα κοιμόταν πολυ ησυχα τη νυχτα.τωρα ομως μουρμούρα και γκρινιάζει στον υπνο του. Ενω κοιμαται ολα αυτα.Τον παιρνω αγκαλια καιηρεμει αλλα μολις μπαινει στη κουνια παλι τα ιδια.

Να σημειώσω οτι εχει πριν αλλαχτει και εχει φαει.

 

Οτι το απολαμβάνει ,είναι το μόνο σίγουρο:P.

Τώρα ,ίσως έχετε κολικούς ή οδοντοφυία (εμένα την ενοχλούσαν τα δοντάκια απο 2 μηνών) , ή άλμα ανάπτυξης ή τίποτα απο όλα αυτά!Ίσως είναι η συμπεριφορά του αυτή!Α!επίσης , κάπου έχω διαβάσει οτι σ' αυτή την ηλικία ξεκινάνε να βλέπουν όνειρα , δηλ. Ο εγκέφαλός τους επεξεργάζεται το βράδυ ό,τι έχει "δει" την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις βοήθεια από παιδίατρο? Εννοω, ο παιδίατρός σου ειναι σχετικός με τον θηλασμό? Θα μπορουσε να σε βοηθησει σε πολλα...

Εγω δεν εχω και πολλες συμβουλες να σου δωσω γιατι ημουν γενικά τυχερή και ο θηλασμος πηγε σχεδον από την αρχη ρολόι :D

Να σου ζήσει και Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βοήθεια από παιδίατρο? Εννοω, ο παιδίατρός σου ειναι σχετικός με τον θηλασμό? Θα μπορουσε να σε βοηθησει σε πολλα...

Εγω δεν εχω και πολλες συμβουλες να σου δωσω γιατι ημουν γενικά τυχερή και ο θηλασμος πηγε σχεδον από την αρχη ρολόι :D

Να σου ζήσει και Καλή συνέχεια!

 

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, να συμβουλευτείς τον/την παιδίατρό σου. Μπορεί κάτι να το πονάει, μπορεί απλώς να είναι ζωηρό, μπορεί χίλια δυο πράγματα, αλλά δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις τον/την πλέον ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ζωηρος.ο παιδιατρος ειπε οτι ενοχλουν τα δοντακια μιας και βαζει ολο το χερι του στο στομα.για ονειρα δε ξερω.αλμα αναπτυξης το περασαμε.επομενο λογικα σε καναδυο εβδομαδες.δε ξερω.απλα αγχώνομαι που το βλεπω ετσι και δε μπορώ να το βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυψως σε αυτές τις ηλικίες δεν υπάρχει προγράμμα ακόμη κι η γκρίνια ειναι αναμενόμενη. Υπομονή!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όσον αφορά το θηλασμο και εγω πιστεύω πως αν ο παιδιατρος ειναι καλος θα σε βοηθήσει! Εγω ημουν τυχερή γιατι μου έδειξε πολλες στάσεις ώστε και να μη πιάνομαι και να του αλλάζω θέση ώστε να μη κουράζεται. Στάσεις υπαρχουν και στο διαδίκτυο βεβαια για να συμβουλευτεις. Τωρα για αυτο που λες οτι εκανε σα τόξο και εμενα το εκανε . Και ηταν και ανήσυχος το βραδυ. Ειναι οντως δυσκολο διάστημα και κουραστικό ! Εγω μετα τους 6 μήνες θυμαμαι ηταν ηρεμουλης, απέκτησε προγραμμα και τα σχετικά. Αλλα απο την αλλη θα σου λείψει πολυ αυτο το διάστημα!! Γιατι περνάει γρήγορα!! Να το χαρείς και ολα θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια.

Δεν αλλαζω τιποτα ουτε τη γκρινια του ουτε τιποτα αλλο.

Το προβλημα ειναι οτι στεναχωριεμαι που δε μπορω να τον βοηθησω

και με πιανει το παραπονο και το κλαμα.

Τον αγαπαω τοσο πολυ και δε θελω να τον βλεπω να ταλαιπωρειται.

Ελπιζω να ειναι μονο γκρινια και να μην ποναει.

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...