Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εσεις ποσες φορες θηλάζετε;


Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω μια μικρη μπουμπου που στις 28-2 γίνεται τριων μηνων.Γεννήθηκε 3370 κ 53cm, οταν βγηκαμε απο το μαιευτήριο ηταν 3145. την τελευταία φορα που πηγαμε στην παιδιατρο 10-2 ηταν 4950 κ 60,5cm. Θηλαζω αποκλειστικά κ την τελευταιαφορα που πηγαμε στην παιδιατρο μου ειπε οτι πρεπει να την ξυπναω για να κανουμε ενα επιπλέων γευμα γιατι χρειάζεται περισσότερο βαρος σε σχεση με το υψος. Το θεμα ειναι οτι εγω ξερω οτι δεν πρεπει να ξυπναμε τα μωρα και να τα ταιζουμε οταν το ζητάνε. Εγω θηλαζω μονο οταν τη ζητήσει η ιδια δηλαδη 5 φορες την ημερα. Προσπαθω να προσθεσω ενα επιπλεον γευμα χωρις να την ξυπναω. Δηλαδη καθυστερω να την κανω μπανιο το βραδυ ετσι ώστε να φαει αλλη μια φορα.Γιατι αν την κανω μπανιο πιο νωρίς αμεσως μετα τρωει και κοιμάται ως το πρωι. Τι να κανω δεν ξερω. Δεν θελω να την ξυπναω.

 

3-12-14 ηταν 3120kg και 53cm

8-12-14 3279kg

19-12-14 3650kg και 54cm

7-1-15 4150kg και 56cm

10-2-15 4950kg και 60,5cm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δάφνη γεια σου! Σου απαντώ γιατί μαζί γεννήσαμε! 30/11 γέννησα εγώ. Οποτε τέλος Φεβρουαρίου θα κλείσουμε κ εμεις 3 μηνες. Η δικιά μου γεννήθηκε 2950 κ 47εκ. Στις 6/2 μου την έβγαλαν 5200 κ 59 εκ. Ο παιδίατρος μου είπε οτι ειναι 1 κιλό πανω απο το βαρος της! Γιατί λέει συνήθως τα μωρα 2 μηνών ειναι περίπου 4 κιλά. Εμένα αυτά μου ακούγονται βλακείες. Εγώ βλέπω οτι το μωρό μου ειναι μια χαρά. Τη θηλάζω κ εγω αποκλειστικά όποτε το ζητήσει. Οποτε αποκλείσω δηλαδή οτι θέλει κατι αλλο, τη θηλάζω κ καταλαβαίνω απο τη συμπεριφορά της στο στήθος αν θέλει ή οχι. Άλλες φορες πέφτει με τα μούτρα κ άλλες ΄παίζει" με τη θηλή, της φεύγουν κ γάλατα κ την βγάζω. Αυτές τις φορες συνήθως μετά κανει τα κακά της. ΄Εχω καταλάβει οτι χρησιμοποιεί το θηλασμό κ για να ενεργηθεί.

με τιποτα δεν την ξυπνάω για να φάει. Αλίμονο! Ενα μωρό που πεινάει, κλαίει για να φάει. Η δικιά μου να φανταστείς πέφτει γυρω στις 10:00 με 1030 το βραδυ κ ξυπνάει γυρω στις 730 με 8 το πρωί. Κ αυτό το εχει κανει μονη της.

Τώρα γεύματα να σου πω δεν μετράω, οποτε θέλει της δίνω, αλλά σίγουρα ειναι πανω από 5.

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δάφνη, η μπέμπα σου ακολουθεί σταθερή και ικανοποιητικότατη καμπύλη, τόσο στο βάρος, όσο και στο ύψος. Δεν είναι τόσο "χοντρή", όσο ψηλή, αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω μια μικρη μπουμπου που στις 28-2 γίνεται τριων μηνων.Γεννήθηκε 3370 κ 53cm, οταν βγηκαμε απο το μαιευτήριο ηταν 3145. την τελευταία φορα που πηγαμε στην παιδιατρο 10-2 ηταν 4950 κ 60,5cm. Θηλαζω αποκλειστικά κ την τελευταιαφορα που πηγαμε στην παιδιατρο μου ειπε οτι πρεπει να την ξυπναω για να κανουμε ενα επιπλέων γευμα γιατι χρειάζεται περισσότερο βαρος σε σχεση με το υψος. Το θεμα ειναι οτι εγω ξερω οτι δεν πρεπει να ξυπναμε τα μωρα και να τα ταιζουμε οταν το ζητάνε. Εγω θηλαζω μονο οταν τη ζητήσει η ιδια δηλαδη 5 φορες την ημερα. Προσπαθω να προσθεσω ενα επιπλεον γευμα χωρις να την ξυπναω. Δηλαδη καθυστερω να την κανω μπανιο το βραδυ ετσι ώστε να φαει αλλη μια φορα.Γιατι αν την κανω μπανιο πιο νωρίς αμεσως μετα τρωει και κοιμάται ως το πρωι. Τι να κανω δεν ξερω. Δεν θελω να την ξυπναω.

 

3-12-14 ηταν 3120kg και 53cm

8-12-14 3279kg

19-12-14 3650kg και 54cm

7-1-15 4150kg και 56cm

10-2-15 4950kg και 60,5cm

 

Μια χαρά! Καλή συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

10-2-15 4950kg και 60,5cm --> Στις καμπύλες ανάπτυξης του Π.Ο.Υ. βλέπω ότι όντως είναι λίγο το βάρος σε σχέση με το ύψος, αν και εντός των φυσιολογικών ορίων.

Εδώ οι καμπύλες ανάπτυξης: http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Girls_24LW_9210.pdf

http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Girls_24HdCirc-L4W_9210.pdf

http://www.cdc.gov/growthcharts/who_charts.htm#The WHO Growth Charts

 

Μήπως δεν αδειάζει το μαστό που θηλάζει; Γιατί το γάλα ενός μαστού τα πρώτα λεπτά του θηλασμού περιέχει ελάχιστο λίπος και αν δεν αφήνεις το μωρό να αδειάζει το μαστό, είναι αναμενόμενο να χάνει βάρος.

 

δες και εδώ

 

Επίσης, χρήσιμο είναι να κάνεις μαλάξεις στο μαστό τον οποίο θηλάζει το μωρό, ώστε να βοηθάς το λίπος να κατεβαίνει νωρίτερα και να κάνεις πιο αποδοτικό το θηλασμό, ελαχιστοποιώντας το χρόνο που το μωρό κάθεται στο στήθος αλλά δε θηλάζει.

 

Προσοχή: μαλάξεις δεν κάνουμε τρίβοντας το στήθος γιατί ταλαιπωρείται.

 

δες και εδώ για μαλάξεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...