Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια με μεγάλη ροή!!! Ή μήπως είναι ΓΟΠ;


Recommended Posts

Μανούλες γεια σας. Έχω μια μπέμπα που κοντεύει να σαραντίσει (συγκεκριμένα σε 2 ημέρες). Μέχρι πριν 2 μέρες όλα έδειχναν μια χαρά με το μοναδικό πρόβλημα ότι κάποιες φορές πνιγότανε στο θηλασμό αλλά αμέσως το ξανάπιανε, χόρταινε και κοιμότανε ήρεμη. Εδώ και 2 μέρες και συγκεκριμένα το βράδυ κατά τις 11.30-12.00 έχουμε το εξής πρόβλημα: ξεκινάει να θηλάζει και κάποια στιγμή φαίνεται σαν κάτι να την ενοχλεί. Πάω στο μπάνιο και βγάζω γάλα με το χέρι και παρατηρώ ότι βγαίνει σαν σιντριβάνι. Την ξαναβάζω στο στήθος και μετά πάλι το ίδιο. Την σηκώνω να ρεφτεί, ρεύεται, πολλές φορές μας παίρνει ώρα και το ρέψιμο, αλλά συνεχίζει να δείχνει ότι κάτι την ενοχλεί. Σκέφτομαι ότι μπορεί να πεινάει και την ξαναβάζω να θηλάσει, το πιάνει με μανία, ακούω μέσα της τις γουλιές γκλουκ, γκλουκ!! Και πάλι από την αρχή, ρεψιματα και δυσανασχέτηση! Όλο αυτό προχθές μου πήρε 4 ώρες και χθες επειδή δεν άντεχα να ξενυχτήσω πάλι την έβαλα κατά τις 2 στο ring sling και αποκοιμήθηκε!! Το υπόλοιπο βράδυ μας ήταν καλό, θηλαζε ήρεμα και κοιμότανε. Να σημειώσω επίσης ότι έχω δοκιμάσει να την θηλάσω ξαπλωμένη σε μαξιλάρια αλλά πάλι πνίγεται. Επίσης δεν έχω καταλάβει ποια είναι η στάση με το μωρό καβάλα στο πόδι. Και κάτι τελευταίο, κάποιες φορές ακούγεται σαν να πλαταγίζει η γλώσσα της.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!! Παρακάτω έχω τις λεπτομέρειες που θέλετε:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38

Β. Το φύλο του βρέφους: κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): καισαρικη

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. η μέγιστη ήταν 9

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες γέννηση 20/11 3490 23/11 3390

29/11 3500 6/12 3700 13/12 4100 20/12 4500 27/12 4750

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Περίπου 12 εκτός από το βραδινό πριν τον ύπνο που δεν ξέρω πωςνα το μετρήσω.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: δεν παιρνει-οχι θηλαστρο (Εχω ομως το calypso της ardo )

 

 

8. πόσες φορες ουρει δεν γνωριζω/γεμιζει 6-7 πάνες τη μέρα

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο πάνω από 4, κάποιες είναι μουσταρδι με κοκκους, κάποιες έχουν λίγα πράσινα υπολείμματα, και σπάνια έχουμε εκρηκτικες και αφρώδεις.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

 

Καταρχάς, σε βρίσκω πολύ διαβασμένη, μπράβο!

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι όντως η μεγάλη ροή. Πρέπει να έχεις κάνει και υπερπαραγωγή, αν κρίνω από τις αφρώδεις κενώσεις που κάνει, κατά καιρούς, καθώς και από τα 400 γραμμάρια που παίρνει την εβδομάδα!

 

Όταν λες ξαπλωμένη, εννοείς εσύ ανάσκελα και το μωρό μπρούμυτα πάνω σου; Αυτό μπορεί να βελτιώσει το πρόβλημα, αν και πρέπει να βεβαιώνεται κανείς ότι το μωρό τρώει σωστά.

 

Η στάση με το μωρό καβάλα στο πόδι είναι η εξής: κρατάς το μωράκι όρθιο, με τον πωπό του να κάθεται πάνω στο μπούτι σου, έτσι ώστε το προσωπάκι του να έρχεται στο ύψος του στήθους.

 

Όταν βλέπεις το γάλα να πετιέται συντριβάνι, μπορείς να δοκιμάσεις να πιέσεις τη θηλή με τα δύο δάχτυλα, σαν να την "κλείνεις" , για κάποια δευτερόλεπτα, πριν ξαναβάλεις το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Μου κάνει εντύπωση να εχω υπερπαραγωγή γιατί τα κακά της είναι μουσταρδι με κόκκους. Ειναι σπάνιο να έχει κάποια πράσινα υπολείμματα.

Όταν λέω ξαπλωμένη αυτό εννοώ. Αλλά και πάλι δεν ειμαι σίγουρη αν το κάνω σωστά. Η μύτη του μωρού σε αυτην την στάση δεν το εμποδίζει να αναπνεύσει; Στην καθιστή το μωρό έχει το μπούτι μου ανάμεσα στα πόδια του ή έχει γυρισμένο το κεφάλι σε σχέση με το σώμα του; Ουφ!!! Υπάρχει κάπου στο internet να δω φωτογραφιες;

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσο σπάνιες οι πράσινες κενώσεις, δύσκολο να είναι υπερπαραγωγή. Τότε μιλάμε, απλώς, για μεγάλη ροή.

 

Για δες εδω:

http://kellymom.com/bf/got-milk/supply-worries/fast-letdown/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Μου κάνει εντύπωση να εχω υπερπαραγωγή γιατί τα κακά της είναι μουσταρδι με κόκκους. Ειναι σπάνιο να έχει κάποια πράσινα υπολείμματα.

Όταν λέω ξαπλωμένη αυτό εννοώ. Αλλά και πάλι δεν ειμαι σίγουρη αν το κάνω σωστά. Η μύτη του μωρού σε αυτην την στάση δεν το εμποδίζει να αναπνεύσει; Στην καθιστή το μωρό έχει το μπούτι μου ανάμεσα στα πόδια του ή έχει γυρισμένο το κεφάλι σε σχέση με το σώμα του; Ουφ!!! Υπάρχει κάπου στο internet να δω φωτογραφιες;

 

Πιστεύω οτι απλα δεν πειναει, βάζεις το μωρο στο στηθος γιατι νομίζεις οτι δε χορτασε (ειναι πολυ πιο συχνό απο οτι πιστεύεις) αυτο νυσταζει κι αντιδράει άσχημα.

Το προβλημα δεν ειναι η ροη σου, ενδεχομένως εχεις μεγάλη ροη ΑΛΛΑ το μωρο σου σαραντησε οποτε εχει μάθει να διαχειρίζεται τη ροη σου. Το μονο "προβλημα" ειναι οτι εχει γίνει αποτελεσματικό στο θηλασμο οποτε τελειώνει σύντομα το γευμα και είτε δεν μπορει να χαλαρώσει να κοιμηθεί είτε χρειαζεται αλλα ερεθίσματα. Το σλινγκ ειναι πολυ καλη ιδέα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι απλα δεν πειναει, βάζεις το μωρο στο στηθος γιατι νομίζεις οτι δε χορτασε (ειναι πολυ πιο συχνό απο οτι πιστεύεις) αυτο νυσταζει κι αντιδράει άσχημα.

Το προβλημα δεν ειναι η ροη σου, ενδεχομένως εχεις μεγάλη ροη ΑΛΛΑ το μωρο σου σαραντησε οποτε εχει μάθει να διαχειρίζεται τη ροη σου. Το μονο "προβλημα" ειναι οτι εχει γίνει αποτελεσματικό στο θηλασμο οποτε τελειώνει σύντομα το γευμα και είτε δεν μπορει να χαλαρώσει να κοιμηθεί είτε χρειαζεται αλλα ερεθίσματα. Το σλινγκ ειναι πολυ καλη ιδέα.

 

Ακριβώς εκεί έχω καταλήξει κι εγώ. Παρατήρησα ότι αυτή τη συμπεριφορά την δείχνει μόνο το βράδυ. Μέσα στην ημέρα τρώει κανονικά, ρεύεται και κοιμάται ή κάθεται ήρεμη με ανοιχτά μάτια. Το βράδυ κατά τις 11.00 κάνει αυτά τα περίεργα που περιέγραψα. Μάλλον θέλει να πιπιλήσει για να νανουριστεί και το στήθος βγάζει γάλα και εκνευρίζεται!! Έχεις καμιά ιδέα γιατί αυτές τις ώρες δεν μπορεί να ηρεμήσει; Επίσης το περίεργο είναι ότι εκείνη την ώρα έχει πολλά ρεψίματα και βγάζει και γουλιές. Να είναι επειδή θεωρώ ότι δεν χόρτασε και συνεχίζω να τη θηλάζω; Τι είδους άλλα ερεθίσματα μπορεί να θέλει;

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω και μερικές ακόμα απορίες:

1. Υπάρχει περίπτωση να ειναι κολικοί;

2. Μπορώ να δοκιμάσω να της δώσω πιπίλα;

3. Σε τέτοια ηλικία μπορεί να τα ενοχλεί η τηλεόραση και τα φώτα; Ρωτάω γιατί τέτοιες ώρες είμαι στο σαλόνι και τη θηλάζω. Βέβαια το ίδιο κάνω και την υπόλοιπη ημέρα και μια χαρά κοιμάται.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί έχω καταλήξει κι εγώ. Παρατήρησα ότι αυτή τη συμπεριφορά την δείχνει μόνο το βράδυ. Μέσα στην ημέρα τρώει κανονικά, ρεύεται και κοιμάται ή κάθεται ήρεμη με ανοιχτά μάτια. Το βράδυ κατά τις 11.00 κάνει αυτά τα περίεργα που περιέγραψα. Μάλλον θέλει να πιπιλήσει για να νανουριστεί και το στήθος βγάζει γάλα και εκνευρίζεται!! Έχεις καμιά ιδέα γιατί αυτές τις ώρες δεν μπορεί να ηρεμήσει; Επίσης το περίεργο είναι ότι εκείνη την ώρα έχει πολλά ρεψίματα και βγάζει και γουλιές. Να είναι επειδή θεωρώ ότι δεν χόρτασε και συνεχίζω να τη θηλάζω; Τι είδους άλλα ερεθίσματα μπορεί να θέλει;

 

Εχει συσσωρευθεί όλη η υπερένταση του μωρου απο την ημερα κι η κούραση η δικια σου και γίνεται μπαμ εκείνη την ωρα. Δεν ειναι περίεργο!

Προσπάθησε να "κουράζεις" το μωρο μεσα στην ημερα με ερεθίσματα, παίξτε δλδ, βάλτε λίγη μουσική, πάτε βολτα (τώρα έτυχε η παγωνιά αλλα ακομα και με αυτοκίνητο).

Ηρέμησε το μωρο με άλλους τροπους το βραδυ, λιγο μασαζάκι, κούνημα, ελαφρύ λίκνισμα και μην επιμένεις στο στηθος για να δεις πως θα πανε κι οι γουλιές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω και μερικές ακόμα απορίες:

1. Υπάρχει περίπτωση να ειναι κολικοί;

2. Μπορώ να δοκιμάσω να της δώσω πιπίλα;

3. Σε τέτοια ηλικία μπορεί να τα ενοχλεί η τηλεόραση και τα φώτα; Ρωτάω γιατί τέτοιες ώρες είμαι στο σαλόνι και τη θηλάζω. Βέβαια το ίδιο κάνω και την υπόλοιπη ημέρα και μια χαρά κοιμάται.

 

1. Αν ειναι κολικοι δεν θα είχες αμφιβολία: το μωρο με κολικούς κλαίει πολυ για τουλαχιστον 3 ωρες, για 3 μερες την εβδομάδα και 3 μηνες συνολικά.

2. Εγω προσωπικα δε συμφωνω με την πιπιλα.

3. Ναι! Προσπαθησε το βραδυ να εχεις διαφορετικη ρουτίνα: θηλαζε το μωρο στο κρεβάτι σου με χαμηλά φώτα κι ισως δεις αλλαγη και στον υπνο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή να την κρατάω ξύπνια μέσα στην ημέρα; Γιατί κυρίως κοιμάται εκτός από λίγες ώρες που μένει ξύπνια αλλά γκρινιάζει. Τι να παίξω μαζί της; Ούτε να κρατήσει στο χεράκι της ακόμα δεν μπορεί. Το μόνο που κάνω είναι να τη βάζω να παρακολουθεί με το βλέμμα κάποιο παιχνίδι. Αλλά κι αυτό πόση ώρα μπορώ να το κάνω; Έχω και τον μεγάλο που θέλει κι αυτός απασχόληση!!! Μας έχουν κλείσει και τα κρύα μέσα!! Εδώ σε εμάς χιόνισε κιόλας, που να πάω με το μωρό;;; Προσπαθώ τουλάχιστον να κοιμάται με φασαρία μέσα στην ημέρα.

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ είμαι κατά της πιπίλας αλλά χθες το βράδυ όταν τίποτα δεν έπιανε και πήγε η ώρα 3.00 της έδωσα και με επιμονή την πήρε και κοιμήθηκε!!! Τι άλλο να κάνω πια!!:-(

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω ότι η μουσική παίζει συνέχεια σπίτι μας λόγω του ότι ο μεγάλος μου θέλει να ακούει συνέχεια είτε χριστουγεννιάτικα, είτε τα ζουζούνια, είτε παραμύθια, ακόμα και κλασική μουσική. Επομένως από ακουστικά ερεθίσματα είμαστε φουλ!! Πολλές φορές την βάζω στο ρηλαξ να με βλέπει που παίζω με τον μεγάλο μου αλλά δεν φαίνεται να την ενδιαφέρει ιδιαίτερα και αρχίζει την γκρίνια. Γενικά μονο βόλτες δεν μπορούμε ακόμα να κάνουμε. Αλλά και 1-2 φορές που βγήκαμε όταν είχε καλό καιρό, κοιμότανε σε όλη τη διαδρομή. Άρα πώς ακριβώς προσλαμβάνει παραστάσεις όταν κοιμάται;

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Υπάρχει περίπτωση να φταίει κατι στην διατροφή μου και να της δημιουργεί υπερένταση; Έχω τσακίσει γλυκά με σοκολάτα το τελευταίο διάστημα. Λες να φταίει αυτό;

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Υπάρχει περίπτωση να φταίει κατι στην διατροφή μου και να της δημιουργεί υπερένταση; Έχω τσακίσει γλυκά με σοκολάτα το τελευταίο διάστημα. Λες να φταίει αυτό;

 

Υπάρχουν μωρά που τους πιάνει υπερένταση με μεγάλες ποσότητες σοκολάτας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να την κρατάω ξύπνια μέσα στην ημέρα; Γιατί κυρίως κοιμάται εκτός από λίγες ώρες που μένει ξύπνια αλλά γκρινιάζει. Τι να παίξω μαζί της; Ούτε να κρατήσει στο χεράκι της ακόμα δεν μπορεί. Το μόνο που κάνω είναι να τη βάζω να παρακολουθεί με το βλέμμα κάποιο παιχνίδι. Αλλά κι αυτό πόση ώρα μπορώ να το κάνω; Έχω και τον μεγάλο που θέλει κι αυτός απασχόληση!!! Μας έχουν κλείσει και τα κρύα μέσα!! Εδώ σε εμάς χιόνισε κιόλας, που να πάω με το μωρό;;; Προσπαθώ τουλάχιστον να κοιμάται με φασαρία μέσα στην ημέρα.

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ είμαι κατά της πιπίλας αλλά χθες το βράδυ όταν τίποτα δεν έπιανε και πήγε η ώρα 3.00 της έδωσα και με επιμονή την πήρε και κοιμήθηκε!!! Τι άλλο να κάνω πια!!:-(

 

Δεν χρειάζεται να κρατάς το μωρό ξύπνιο! Κι απλά το ακολουθείς, αν δεν ενδιαφέρεται για εξωτερικά ερεθίσματα δε χρειάζεται να δίνεις κιόλας.

Άλλαξε τη βραδινή ρουτίνα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana (και όσες μανούλες έχουν παρόμοια προβλήματα) έχω εξαιρετικά νέα (ελπίζω να μην με ματιάσω)!!!! Καταρχήν έκοψα την σοκολάτα, αν και δεν είμαι σίγουρη αν έφταιγε αυτό. Και κατά δεύτερον έβαλα πρόγραμμα βραδινό. Χθες και σήμερα έκανα το εξής: μόλις έβαλα τον μεγάλο για ύπνο κατά τις 11, ξεκίνησα τη μικρή με μπανακι για αρκετή ώρα. Παράλληλα της τραγουδούσα χαμηλόφωνα. Της έκανα μασαζακι και τη θήλασα για όσο ήθελε στην κρεβατοκάμαρα μου με χαμηλά φώτα και με μουσική νανουριστική. Αυτό ήταν!!! Το κοριτσάκι μου χθες θήλασε από τις 12 παρά τέταρτο μέχρι τις 12.30 και ξύπνησε ξανά στις 3.00 και απόψε θήλασε από τις 11.30 έως τις 12.00 και ελπίζω να ξυπνήσει πάλι αργά. Ούτε πολλά ρεψίματα ούτε δυσανασχέτηση. Ρεύτηκε μόνο μια φορά μόλις τελείωσε το θηλασμό. Τελικά μάλλον της δημιουργούσε υπερένταση το ότι τη θηλαζα στο σαλόνι βλέποντας τηλεόραση και με φώτα αναμμένα και δεν μπορούσε να ησυχάσει. Να μην λέω βέβαια και μεγάλα λόγια γιατί ακόμα δεν είμαι σίγουρη για τίποτα. Ελπίζω ότι βρέθηκε η λύση μας!!!

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana (και όσες μανούλες έχουν παρόμοια προβλήματα) έχω εξαιρετικά νέα (ελπίζω να μην με ματιάσω)!!!! Καταρχήν έκοψα την σοκολάτα, αν και δεν είμαι σίγουρη αν έφταιγε αυτό. Και κατά δεύτερον έβαλα πρόγραμμα βραδινό. Χθες και σήμερα έκανα το εξής: μόλις έβαλα τον μεγάλο για ύπνο κατά τις 11, ξεκίνησα τη μικρή με μπανακι για αρκετή ώρα. Παράλληλα της τραγουδούσα χαμηλόφωνα. Της έκανα μασαζακι και τη θήλασα για όσο ήθελε στην κρεβατοκάμαρα μου με χαμηλά φώτα και με μουσική νανουριστική. Αυτό ήταν!!! Το κοριτσάκι μου χθες θήλασε από τις 12 παρά τέταρτο μέχρι τις 12.30 και ξύπνησε ξανά στις 3.00 και απόψε θήλασε από τις 11.30 έως τις 12.00 και ελπίζω να ξυπνήσει πάλι αργά. Ούτε πολλά ρεψίματα ούτε δυσανασχέτηση. Ρεύτηκε μόνο μια φορά μόλις τελείωσε το θηλασμό. Τελικά μάλλον της δημιουργούσε υπερένταση το ότι τη θηλαζα στο σαλόνι βλέποντας τηλεόραση και με φώτα αναμμένα και δεν μπορούσε να ησυχάσει. Να μην λέω βέβαια και μεγάλα λόγια γιατί ακόμα δεν είμαι σίγουρη για τίποτα. Ελπίζω ότι βρέθηκε η λύση μας!!!

 

Η βραδινή ρουτίνα δημιουργει μια ασφάλεια και σταθερότητα. Καλή επιτυχία!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Τοσο καιρό διαβάζω διάφορα θέματα εδω κ εχω μάθει πολλα πράγματα απο εσάς κ τωρα ήρθε η ωρα να γράψω κ εγω!

Εχω ενα κοριτσάκι 31 ημερών που θηλάζει αποκλειστικά. Όμως ενώ απο την αρχή το στήθος μου είχε μεγαλη ροή( ειδικά το αριστερό) κ πνιγοταν η μικρη, με πολυ υπομονη κ επιμονή είχε αρχίσει να βελτιώνεται η κατάσταση κ η μικρη έτρωγε πιο άνετα. Όμως προχτές έκανε παλινδρόμηση, μέχρι κ απο την μύτη έβγαλε πηχτο γάλα κ μου είπε η παιδίατρος οτο ίσως φταίει η ροή μου κ να βγάζω με το θηλαστρο κ να της δίνω για κανά δυο μέρες κ βλέπουμε. Το έκανα αλλα απο την μια η μικρη δεν θέλει με τιποτα το μπουκάλι κ απο την άλλη τωρα το στήθος έχει ακόμα πιο μεγαλη ροή κ δεν μπορεί να φάει. Κ επίσης μετα το φαγητό την κρατάω καμμιά ωρα όρθια στον ώμο μου μπας κ ηρεμήσει γιατι πνίγεται κ δεν μπορεί να ηρεμήσει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειωθεί η ροή κ τι μπορώ να κάνω να την βοηθήσω με την παλινδρόμηση;; Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι εχω απελπιστει κ δεν θέλω να σταματήσουμε τον θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέχασα!

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38η

Β. Το φύλο του βρέφους : κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): φυσιολογικος

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: μέγιστη 13,8

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.: οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

17/12: 2500, 21/12: 2390, 23/12: 2410, 08/01: 3330

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 8

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν παιρνει

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο

7-8

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Καμμιά δεκαριά σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Τοσο καιρό διαβάζω διάφορα θέματα εδω κ εχω μάθει πολλα πράγματα απο εσάς κ τωρα ήρθε η ωρα να γράψω κ εγω!

Εχω ενα κοριτσάκι 31 ημερών που θηλάζει αποκλειστικά. Όμως ενώ απο την αρχή το στήθος μου είχε μεγαλη ροή( ειδικά το αριστερό) κ πνιγοταν η μικρη, με πολυ υπομονη κ επιμονή είχε αρχίσει να βελτιώνεται η κατάσταση κ η μικρη έτρωγε πιο άνετα. Όμως προχτές έκανε παλινδρόμηση, μέχρι κ απο την μύτη έβγαλε πηχτο γάλα κ μου είπε η παιδίατρος οτο ίσως φταίει η ροή μου κ να βγάζω με το θηλαστρο κ να της δίνω για κανά δυο μέρες κ βλέπουμε. Το έκανα αλλα απο την μια η μικρη δεν θέλει με τιποτα το μπουκάλι κ απο την άλλη τωρα το στήθος έχει ακόμα πιο μεγαλη ροή κ δεν μπορεί να φάει. Κ επίσης μετα το φαγητό την κρατάω καμμιά ωρα όρθια στον ώμο μου μπας κ ηρεμήσει γιατι πνίγεται κ δεν μπορεί να ηρεμήσει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειωθεί η ροή κ τι μπορώ να κάνω να την βοηθήσω με την παλινδρόμηση;; Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι εχω απελπιστει κ δεν θέλω να σταματήσουμε τον θηλασμο...

 

Βοήθησε το μωρό θηλάζοντας σε άλλες στάσεις που βοηθούν να διαχειρίζεται καλύτερα την ροη. Ιδανικά καβαλα στο πόδι σου (δλδ το μωρό καθισμένο στο μηρό σου-μπορεί να κάτσει ασχέτως ηλικίας- θα το κρατάς από τις μασχάλες) ή στην κλασική στάση αγκαλιάς αλλά με την πλάτη σου γερμενη προς τα πίσω (βάλε μαξιλάρια για να είσαι πιο άνετα).

Αν το πρόβλημα είναι πιο έντονο μετά τα πρώτα 2 λεπτά του θηλασμού, βγάζε το μωρό από το στήθος, μάζευε το γάλα σε ένα ποτηράκι τη στιγμή του let down σου και μετά ξαναβάζε το μωρό στο στήθος μόλις ηρεμήσει η ροη.

Αν το πρόβλημα είναι έντονο από την αρχή, άντλησε λίγο γάλα με το θηλαστρο ή βγάζε με το χέρι στο νιπτήρα το πρώτο γάλα.

 

Αν συνεχιστεί το πρόβλημα μετά τις 40 μέρες μπορείς να δοκιμάσεις κι αλλά πράγματα.

 

Τα κακά του μωρού τι χρώμα είναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κίτρινα με κόκκους, έγιναν λίγο πράσινα κ τωρα δυο μέρες ειναι πιο υδαρη κ σκούρα σαν πορτοκαλί. Η παιδίατρος μου είπε οτι ίσως έχει ψιλό κρυώσει Γι'αυτο κ έκανε έντονη παλινδρόμηση, ισχύει κάτι τέτοιο;

Θα δοκιμάσω τις νέες στάσεις, μακάρι να την βολέψουν....

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κίτρινα με κόκκους, έγιναν λίγο πράσινα κ τωρα δυο μέρες ειναι πιο υδαρη κ σκούρα σαν πορτοκαλί. Η παιδίατρος μου είπε οτι ίσως έχει ψιλό κρυώσει Γι'αυτο κ έκανε έντονη παλινδρόμηση, ισχύει κάτι τέτοιο;

Θα δοκιμάσω τις νέες στάσεις, μακάρι να την βολέψουν....

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές!!!

 

Δεν νομίζω ότι σχετίζεται ένα κρύωμα με παλινδρόμηση. Ίσως αν έχει πολλά φλέματα να τα βγάζει σαν εμετό, αυτό είναι πολύ συχνό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Παρακολουθησα λιγο αυτο το θεμα και ηθελα να ρωτησω ποια σχεση εχουν τα κακα με τον θηλασμο; πως ερμηνευεται το χρωμα και το ειδος τους;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Παρακολουθησα λιγο αυτο το θεμα και ηθελα να ρωτησω ποια σχεση εχουν τα κακα με τον θηλασμο; πως ερμηνευεται το χρωμα και το ειδος τους;

 

Ανάλογα το χρώμα και την υφή μπορείς να καταλάβεις αν ειναι άρρωστο, αν έχει υπερπαραγωγή η μαμά, αν έχει αλλεργία, δυσκοιλιοτητα, αργότερα με το αν επιπλεουν καταλαβαίνεις αν το έντερο ειναι σε υγιή κατάσταση ώστε να απορροφά συστατικά και λίπος κτλ.

Ρωτάς γενικά ή σε απασχολουν συγκεκριμένα του μωρού σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...