Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας, θα ηθελα μια απαντηση γιατι ειμαι πολυ προβληματισμενη. Εχω ενα μπεμπη 43 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα. Περασαμε αρκετες δυσκολιες με πληγωμενες θηλες και μαστιτιδες και ακομα παιδευομαστε αλλα το παλευουμε...η ερωτηση μου ειναι η εξης

Καθε ποτε πρεπει να τρωει ενα μωρο? Ξερω τον κανονα καθε 3ωρο περιπου τη νυχτα και 2 ωρο τη μερα. Καταρχην εμενα δε ξυπνησε ποτε ανα 2ωρο τη μερα παντα ανα 3ωρο, τη νυχτα τυχαινε να ξυπναει ανα 2 ωρες. Τωρα τελευταια εχει αραιωσει αυτα τα ξυπνηματα! Τη νυχτα ξυπναει κανονικα ανα 2 με 3 ωρες, (οταν κοιμαται γτ καποια βραδυα δεν κοιμαται καθολου), και τη μερα κανει κ 5 ωρες νηστικος!Ιδιαιτερα το απογευμα τρωει το τελευταιο του γευμα 1.30 με 2, μετα κοιμαται και δεν ξυπναει με τιποτα! Σημερα ειχαμε μαχη, τον ξυπνησα με το ζορι, τον εκανα μπανιο, τον αλλαξα, τιποτα εκλεινε τα ματια και δεν ηθελε να φαει η' εκλαιγε σπαρακτικα. Μετα απο 1 ωρα κλαμματος εφαγε αν και οχι πολυ, και ξανακοιμηθηκε...Μετα ξαναξυπνησε σε 3 ωρες πολυ πεινασμενος και εφαγε αρκετα.

Καθε απογευμα τα ιδια θελει να κοιμαται μεχρι και 5 ωρες σερι, και το βραδυ μενει ξυπνιος και παιζει...στενοχωριεμαι δε θελω να μενει τοσες ωρες νηστικος αλλα οταν παω να τον ταισω και δε θελει τσιριζει και χτυπιεται..

Επισης σταματησε αυτο που κανει με το στομα και καταλαβαινα οτι πειναει, πλεον απλα τρωει τα χερια του...τι συμβαινει? Ειναι δυνατο να μην πειναει συχνα? πως θα στρωσει το βραδυνο του προγραμμα?

Να σημειωσω τις μετρησεις μας γεννηθηκε 2800 και τελευταια φορα που μετρηθηκαμε πριν 3 εβδομαδες ηταν 3500...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια σας, θα ηθελα μια απαντηση γιατι ειμαι πολυ προβληματισμενη. Εχω ενα μπεμπη 43 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα. Περασαμε αρκετες δυσκολιες με πληγωμενες θηλες και μαστιτιδες και ακομα παιδευομαστε αλλα το παλευουμε...η ερωτηση μου ειναι η εξης

Καθε ποτε πρεπει να τρωει ενα μωρο? Ξερω τον κανονα καθε 3ωρο περιπου τη νυχτα και 2 ωρο τη μερα. Καταρχην εμενα δε ξυπνησε ποτε ανα 2ωρο τη μερα παντα ανα 3ωρο, τη νυχτα τυχαινε να ξυπναει ανα 2 ωρες. Τωρα τελευταια εχει αραιωσει αυτα τα ξυπνηματα! Τη νυχτα ξυπναει κανονικα ανα 2 με 3 ωρες, (οταν κοιμαται γτ καποια βραδυα δεν κοιμαται καθολου), και τη μερα κανει κ 5 ωρες νηστικος!Ιδιαιτερα το απογευμα τρωει το τελευταιο του γευμα 1.30 με 2, μετα κοιμαται και δεν ξυπναει με τιποτα! Σημερα ειχαμε μαχη, τον ξυπνησα με το ζορι, τον εκανα μπανιο, τον αλλαξα, τιποτα εκλεινε τα ματια και δεν ηθελε να φαει η' εκλαιγε σπαρακτικα. Μετα απο 1 ωρα κλαμματος εφαγε αν και οχι πολυ, και ξανακοιμηθηκε...Μετα ξαναξυπνησε σε 3 ωρες πολυ πεινασμενος και εφαγε αρκετα.

Καθε απογευμα τα ιδια θελει να κοιμαται μεχρι και 5 ωρες σερι, και το βραδυ μενει ξυπνιος και παιζει...στενοχωριεμαι δε θελω να μενει τοσες ωρες νηστικος αλλα οταν παω να τον ταισω και δε θελει τσιριζει και χτυπιεται..

Επισης σταματησε αυτο που κανει με το στομα και καταλαβαινα οτι πειναει, πλεον απλα τρωει τα χερια του...τι συμβαινει? Ειναι δυνατο να μην πειναει συχνα? πως θα στρωσει το βραδυνο του προγραμμα?

Να σημειωσω τις μετρησεις μας γεννηθηκε 2800 και τελευταια φορα που μετρηθηκαμε πριν 3 εβδομαδες ηταν 3500...

 

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος! Καλή ανατροφή!

Λοιπόν,αν κατάλαβα καλά πήρε 700 γρ. σε 20 μέρες;;; Αυτό είναι εξαιρετικό!!!

Και με αποκλειστικό θηλασμό; Χίλια μπράβο!

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην τον ξυπνάς. Μπορεί να μείνει 5 ώρες χωρίς φαγητό. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι αυτές οι 5 ώρες πέφτουν μέσα στη μέρα και όχι στη νύχτα. Έτσι; Είναι άβολο βέβαια αυτό αλλά ακόμα είναι νωρίς για να μπορεί να διαχωρίσει το μωρό τη μέρα από τη νύχτα. Θα αλλάξει σίγουρα συνήθειες σιγά σιγά.

Οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι αυτό που κάνεις ήδη: υπομονή, την ημέρα να κοιμάται σε φυσικό φως και θόρυβο, να μην το ξυπνάς και ... Βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Aimee σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

 

Δυστυχως η κατασταση χειροτερεψε, ο μικρος για καποιο λογο δε θελει να θηλαζει απο το δεξι στηθος:-( Χτυπιεται και κλαιει...ενω πιπιλιζει κανονικα, μολις πιασει τη θηλη για να πιει την αφηνει με σπαρακτικο κλαμμα!Γαλα εχω παρα πολυ, τρεχει στο προσωπο του και ακομα και με το πιπιλισμα καταπινει γαλα. Αρα δε φταιει αυτο! Δε ξερω τι να υποθεσω...και υποτιθεται το δεξι ειναι το "καλο" στηθος που εχει το περισσοτερο γαλα. Ηρθε ο παιδιατρος, του αλλαξε σταση θηλασμου να ναι πιο "ορθιος" μηπως βολευεται καλυτερα, αλλα τιποτα...ειμαι χαλια σημερα νιωθω οτι δεν τρωει και φταιω εγω...

Ο λογος που εμενε τοσες ωρες νηστικος ηταν γιατι προσπαθουσα να τον ταισω απο το δεξι στηθος...τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Μήπως δεν μπορεί να διαχειριστεί τη ροή από το δεξί στήθος; Δοκίμασε να βγάλεις λίγο με το χέρι πριν του το προσφέρεις.

 

Πάνες μετράς; Πόσες λερωμένες, πόσες βρεγμένες; Τι χρώμα έχουν τα κακά; Το μασούλημα του χεριού είναι σημάδι πείνας πάντως.

 

Να σου ζήσει, καλή ανατροφή.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρικι ο μικρος βρεχει 6 πανες κατα μεσο ορο και λερωνει 1 ανα 1-2 μερες. Μεχρι τωρα δεν ειχαμε προβλημα ετρωγε κανονικα, απο χτες μου εχει βγαλει αυτη την αρνηση στο να θηλασει. Εν τω μεταξυ αντλησα γαλα και του το δωσε η μανα μου και το ηπιε μονορουφι ηταν τοσο πεινασμενος! Εγω οταν προσπαθησα να τον θηλασω "επιασε" τη θηλη, εκανε 2-3 κινησεις και μετα παλι την αφησε με σπαρακτικο κλαμμα και χωρις να τον ακουσω να καταπινει. Μηπως δε μπορει να παρει γαλα? Αλλα ετσι ξαφνικα και για ποιο λογο?

Παιδια στενοχωρηθηκα τοσο πολυ που ειδα με τι λαχταρα ηπιε το γαλα που λεω το αφηνα νηστικο το παιδακι μου...εκλαιγα συνεχεια.

 

Θα δοκιμασω να βγαλω λιγο πριν του προσφερω την επομενη φορα μηπως και εχει εντονη ροη και τον πνιγει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι γινεται με τη ροη η το πνιγει η του ανεβαινουν γουλιες, από ότι καταλαβαινω πρεπει να βρεις την σταση που να είναι καπως ορθιο γιατι θα του δημιουργει παλλινδρομηση και θα ποναει η κοιλια του. Αν δοκίμαζες να το εβαζες πανω σε ένα μαξιλαρι το κεφαλι του ξαπλωτο αλλα ορθιο και εσυ απτα πλαγια καθιστη ισως να μην του ανεβαινουν γουλιες, επισης θα το δεχτει καλυτερα αν αρνειται στον υπνο του να το θηλαζεις και πολλες αγκαλιες σιγουρα για να παρηγορειτε. Μηπως ακομα να δοκίμαζες ένα στηθος σε κάθε γευμα? Αν κανει πρασινα κακα εχεις υπερπαραγωγή και εκει θα εξηγηθεί και η γρηγορη ροη.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες...

 

Προσπαθω να τον θηλαζω ημι-καθιστο αλλα ειναι δυσκολο γιατι δυσκολευεται να πιασει στηθος μπορει να κανουμε και 20 λεπτα μεχρι να κανει σωστο "πιασιμο" οποτε η σταση εκεινη τη στιγμη ειναι λιγο δευτερευον ζητημα...

 

Καποιες φορες πιανει και τρωει πολυ καλα, αλλες πιανει και μετα αρχιζει και πιπιλαει, παιζει με τη ρωγα πραγμα που ποναει παρα πολυ, τη δαγκωνει, ισως για να σταματησει τη ροη...δοκιμασα και εβγαλα με το θηλαστρο πριν τον ταισω, το στηθος ηταν τελειως αδειο η' ετσι νομιζα, και ηταν η φορα που επιασε αμεσως και εφαγε πιο καλα απο ολες τις υπολοιπες!

Το θεμα μου τωρα ειναι οτι μαλλον μου χει πληγωσει τις θηλες και απο το στηθος που δεν πιανει καλα ποναω οταν πιπιλαει και οταν σταματησει το θηλασμο για μιση ωρα περιπου μετα τρελλαινομαι στον πονο...ποναει ολη η θηλη και ο πονος ειναι σαν καψιμο απο τσιγαρο, το μονο που με ανακουφιζει ειναι ντεπον και παγος στο σημειο... εχει συμβει σε καμμια αυτο?

Κακα κανει μουσταρδι δεν εχει κανει ποτε πρασινα οποτε υποθετω δεν υπαρχει θεμα ως προς αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την ωρα που κλαιει βγαζε το μωρο απτο στηθος και αν τρεχει σα πηδακας ισως αυτό το πνιγει,αφηνε το λιγο να τρεξει μεχρι να σταματησει η γρηγορη και αποτομη ροη και μετα ξαναβαζε το. Και τα νουροφεν είναι πολύ καλα. γιατι είναι σαν το ντεπον και αντιφλεγμονώδες μαζι 3σε 1 τα επαιρνα όταν ειχα πρηξίματα λιγο πριν τη μαστιτιδα και θηλαζα συνεχεια να αδειαζει το στηθος και μετα εβαζα λαχανο η κρυες κομπρέσες κ ηρεμησα μετα από 3,4 μερες περναγε και μασαζ στο μπανιο με ζεστο νερο να το αδειαζεις το στηθος , αν κανεις γρομπαλακια ειδικα να βαζεις παγωμενο λαχανο μετα το θηλασμο εχει καταπραυντικες ιδιότητες. Για το πρησμενο στηθος αλλα αν σε ποναει η θηλη μαλλον δεν την πιανει σωστα, ΝΑ βαζει ολο το καφε στο στομα όχι τη ρογα μονο. Επισης πρεπει να δοκιμασεις να βρεις στασεις υπαρχουν παραπολλες ψαξτο στο www.thilasmos.com εχει πολλα ενδιαφεροντα γενικα. πχ http://thilasmos.gr/staseis%20thilasmou.htm και http://users.auth.gr/~diakou/LLL9e.Gastrooisophagiki.html και http://www.imommy.gr/vrefos/thilasmos/article/169/3-staseis-gia-ena-aneto-thhlasmo/ στο καθετο το μωρο με το κεφαλι σε μαξιλαρι και ξαπλωτο και στο οριζοντιο καθιστη εσυ με γυρισμενη το στηθος στο μωρο. Όλα αυτά παντως θα περασουν απλα κανε λιγο υπομονη, μεχρι να βρειτε το τροπομ θα στρωσουν όλα και γω τα χα και συνεχιζω να θηλαζωμ αλλα εχω ριξει πολύ διάβασμα σε όλα τα σαιτ που αναφέρονται στο θηλασμο. Οσο το ψάχνεις θα βοηθηθείς πολύ. https://www.google.gr/search?q=%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ADT7UumFJsPO0AXbrYCACg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=622

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες...

 

 

Το θεμα μου τωρα ειναι οτι μαλλον μου χει πληγωσει τις θηλες και απο το στηθος που δεν πιανει καλα ποναω οταν πιπιλαει και οταν σταματησει το θηλασμο για μιση ωρα περιπου μετα τρελλαινομαι στον πονο...ποναει ολη η θηλη και ο πονος ειναι σαν καψιμο απο τσιγαρο, το μονο που με ανακουφιζει ειναι ντεπον και παγος στο σημειο... εχει συμβει σε καμμια αυτο?

 

Εμένα η μικρή μου με πονούσε πάρα πολύ για αρκετό καιρό, κι εμένα απ' το λιγότερο "καλό" στήθος, και παρότι την έβαζα και την έβγαζα συνέχεια για να πιάσει καλά, μου ερχόταν να ουρλιάξω από τον πόνο. Αφού είδα κι απόειδα μίλησα με τη σύμβουλο θηλασμού μου και μου είπε οτι μάλλον έχει να κάνει με το ότι το στοματάκι της ήταν μικρό ακόμα και η θηλή "έβρισκε", δεν έφτανε στο σημείο που έπρεπε στον λάρυγγά της, και τριβόταν και πονούσε. Βασικά γεννήθηκε μικρούλα, 2,5 κιλά και μου φαινόταν λογικό αυτό που μου είπε. Εξακολούθησε βέβαια για αρκετό καιρό να με πονάει, σίγουρα για το πρώτο δίμηνο. Υπομονή, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μάλλον έχει να κάνει με το ότι το στοματάκι της ήταν μικρό ακόμα και η θηλή "έβρισκε", δεν έφτανε στο σημείο που έπρεπε στον λάρυγγά της, και τριβόταν και πονούσε. Βασικά γεννήθηκε μικρούλα, 2,5 κιλά
Κι εμένα τόσο γεννήθηκε και δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή. Τι έκανες τελικά;;;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικα κοριτσια το μονο που εκανα ηταν υπομονη...

Τωρα που ειμαστε 2 μηνων θηλαζει μια χαρα και θεωρω οτι σιγουρα ηταν το προβλημα οτι ηταν πολυ μικρος και το στοματακι του ηταν μικρο και "εβρισκε" η θηλη στον ουρανισκο..

 

Τωρα τρωει καθε 3 ωρες απαραιτητα ακομα και τη νυχτα..με κουραζει βεβαια πολυ αυτο και εν τω μεταξυ ολοι μου λενε οτι το μωρο μπορει να κοιμηθει πολλες ωρες χωρις να φαει..ο δικος μου γιατι κοιμαται μονο 3 ωρες και μετα ξυπναει και τρωει τα χερια του? Αν του δωσω πιπιλα λετε να λυθει το προβλημα? Τη δοκιμασα μια δυο φορες αλλα την εφτυνε δε ξερω αν πρεπει να επιμεινω..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κοριτσια το μονο που εκανα ηταν υπομονη...

Τωρα που ειμαστε 2 μηνων θηλαζει μια χαρα και θεωρω οτι σιγουρα ηταν το προβλημα οτι ηταν πολυ μικρος και το στοματακι του ηταν μικρο και "εβρισκε" η θηλη στον ουρανισκο..

 

Τωρα τρωει καθε 3 ωρες απαραιτητα ακομα και τη νυχτα..με κουραζει βεβαια πολυ αυτο και εν τω μεταξυ ολοι μου λενε οτι το μωρο μπορει να κοιμηθει πολλες ωρες χωρις να φαει..ο δικος μου γιατι κοιμαται μονο 3 ωρες και μετα ξυπναει και τρωει τα χερια του? Αν του δωσω πιπιλα λετε να λυθει το προβλημα? Τη δοκιμασα μια δυο φορες αλλα την εφτυνε δε ξερω αν πρεπει να επιμεινω..

 

Ε οχι και μονο 3 ωρες! Ενα γύρο να διαβάσεις εδω μεσα θα θεωρήσεις τυχερό τον εαυτο σου με 3 ωρες υπνο σε 2 μηνών μωρο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινα-Νανα μαλλον εκ παραδρομης εγραψα 2 μηνων..ειναι 3 μισο ο μικρος μου και τα τελευταια 3 βραδυα κοιμαται λιγο περισσοτερο απο 3 ωρες οποτε νομιζω αρχιζει να στρωνει το προγραμμα του! Δλδ κοιμαται στις 11 με 12 (παρολο που το παλευουμε για πιο νωρις), και ξυπναει γυρω στις 4 με 5 για να φαει! Μιλαμε απιστευτο, γιατι τα βραδυα λες και ειχε ξυπνητηρι , 1και 33 πχ ετρωγε, 4και33 ξυπνουσε για να ξαναφαει!

 

Επειδη διαβασα εδω μεσα στο τοπικ του αποκλειστικου θηλασμου και υπνου και ολες λεγανε αχ τι ωραια εμενα ναι μεν θηλαζει αποκλειστικα αλλα κοιμαται και 9 ωρες σερι:shock:, εμενα θηλαζει και μετα κοιμαται κανα 6ωρο:roll:, εμενα θηλαζει και ξεχναει να ξυπνησει πρεπει να το ξυπνησω εγω να φαει:|, και διαφορα τετοια που σορυ κιολας αλλα τεινω να πιστεψω οτι ειναι μουφες! Το γεγονος ειναι οτι ολες οι φιλες μου που θηλασαν ξυπνουσαν το βραδυ, και οσες εδιναν μπουκαλι με ξενο κοιμοταν σερι εχω ρωτησει τους παντες...αλλα τεσπα δε με πειραζει που ξυπναει και θηλαζει απλα θα ηθελα να κοιμαμαι σερι λιγο παραπανω απο 3 ωρες αυτο μονο...:P

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι αλλο...Βρε παιδια εδω και καμμια εβδομαδα ναι μεν θηλαζει αλλα οχι με αφοσιωση οπως παλια..Δλδ τραβαει τη θηλη, παιζει με το ποδι, παιζει με το χερι, κοιταζει προς τα πανω αν δει φως (πχ τηλεοραση), γενικα δεν ειναι συγκεντρωμενος! Εκτος απο τα μεταμεσονυκτια που τρωει χωρις να αποσπαται, μεσα στη μερα εχω την αισθηση οτι δεν τρωει ικανοποιητικα! Θα αρχισω να μετραω πανες απο σημερα για 24 ωρες να δω που βρισκομαστε αλλα δεν καθεται στο στηθος οπως παλιοτερα λες και εχει μαμουνι κανει!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι αλλο...Βρε παιδια εδω και καμμια εβδομαδα ναι μεν θηλαζει αλλα οχι με αφοσιωση οπως παλια..Δλδ τραβαει τη θηλη, παιζει με το ποδι, παιζει με το χερι, κοιταζει προς τα πανω αν δει φως (πχ τηλεοραση), γενικα δεν ειναι συγκεντρωμενος! Εκτος απο τα μεταμεσονυκτια που τρωει χωρις να αποσπαται, μεσα στη μερα εχω την αισθηση οτι δεν τρωει ικανοποιητικα! Θα αρχισω να μετραω πανες απο σημερα για 24 ωρες να δω που βρισκομαστε αλλα δεν καθεται στο στηθος οπως παλιοτερα λες και εχει μαμουνι κανει!

Χορταινει πιο γρηγορα γιατι προφανώς η ροή σου ειναι πιο μεγάλη και εκείνος μεγάλωσε και εχει περισσότερη δύναμη! Την υπόλοιπη ωρα απλα πιπιλαει,παίζει και γενικα ειναι ωραια εκει!!! Αν δεν σε πειράζει ασ΄τον! Οσο για τον υπνο εμεις στην ηλικία σας ξυπνάγαμε ανα 2 ώρες και μια φιλη μου

Ανα μιαμισή ωρα!!! Μια χαρά είστε! Μόλις μπουν οι στέρεες ισως να φτιάξει ο υπνος του! Το ξένο επειδή προσδιορίζεται για τα μοσχαρακια ειναι πιο βαρύ γιατι αυτο πρεπει να κοιμαται και η αγελάδα να βόσκει ολη μερα στο λιβάδι...το ανθρώπινο δεν ειναι τοσο βαρύ! Φύση βλέπεις... Κάποιο σκοπό θα εχει...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος ειναι οτι ολες οι φιλες μου που θηλασαν ξυπνουσαν το βραδυ, και οσες εδιναν μπουκαλι με ξενο κοιμοταν σερι εχω ρωτησει τους παντες...αλλα τεσπα δε με πειραζει που ξυπναει και θηλαζει απλα θα ηθελα να κοιμαμαι σερι λιγο παραπανω απο 3 ωρες αυτο μονο...:P

Μπα... μάλλον έτυχε, ειδικά σε τόσο μικρό μωρό. Γιατί κι εγώ που ποτέ δεν θήλαζα βράδυ, πάλι ξύπναγε μέσα στη νύχτα για να φάει. 3 μηνών είναι πολύ μικρό για να κοιμάται σερί, είτε θηλάζει, είτε παίρνει μπουκάλι.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι αλλο...Βρε παιδια εδω και καμμια εβδομαδα ναι μεν θηλαζει αλλα οχι με αφοσιωση οπως παλια..Δλδ τραβαει τη θηλη, παιζει με το ποδι, παιζει με το χερι, κοιταζει προς τα πανω αν δει φως (πχ τηλεοραση), γενικα δεν ειναι συγκεντρωμενος! Εκτος απο τα μεταμεσονυκτια που τρωει χωρις να αποσπαται, μεσα στη μερα εχω την αισθηση οτι δεν τρωει ικανοποιητικα! Θα αρχισω να μετραω πανες απο σημερα για 24 ωρες να δω που βρισκομαστε αλλα δεν καθεται στο στηθος οπως παλιοτερα λες και εχει μαμουνι κανει!

 

Ειναι φυσιολογικο σε αυτήν την ηλικια, έχουν πολυ εντονο ενδιαφέρον για το περιβάλλον. Προσπάθησε την ωρα του θηλασμου να υπάρχουν περιορισμένα εξωτερικά ερεθίσματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαιρετώ όλες τις μανούλες! !! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη διατροφή βρέφους 3μιση μηνών. Έχει 2-3 μέρες που ο μικρός μου δεν τρωει με προθυμία. Σκέφτηκα πως ίσως φταίει πως τον ταιζω χωρίς εκείνος να μου "χτυπήσει το καμπανακι". Κοινώς. ..Πρέπει να ταΐζουν τα μωρα μας σε σταθερες ώρες ή να τα αφήνουμε να γκρινιάξουν και λιγο ώστε να μας ζητήσουν τοιουτοτροπως να φανε;; μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά ζητώ επιείκεια! !

Ο γιος μου είναι το προσωπικό μου θαύμα...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλες τις μανούλες! !! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη διατροφή βρέφους 3μιση μηνών. Έχει 2-3 μέρες που ο μικρός μου δεν τρωει με προθυμία. Σκέφτηκα πως ίσως φταίει πως τον ταιζω χωρίς εκείνος να μου "χτυπήσει το καμπανακι". Κοινώς. ..Πρέπει να ταΐζουν τα μωρα μας σε σταθερες ώρες ή να τα αφήνουμε να γκρινιάξουν και λιγο ώστε να μας ζητήσουν τοιουτοτροπως να φανε;; μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά ζητώ επιείκεια! !

 

Καλο ειναι να θηλαζει 8-12 φορες το 24ωρο για όση ωρα θελει.

 

Σε αυτήν την ηλικια η διάρκεια του θηλασμου ειναι μικρότερη απο τις αρχές αλλα καποια μωρα άνω των 2 μηνών ξεχνιούνται με τα εξωτερικά ερεθίσματα και δεν ζητούν να θηλάσουν παρα μονο οταν εχουν πεινασει πολυ. Άρα πρέπει να προσφέρεις εσυ στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...