Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!!αγλαια ή οποια κοπελα ξερει....


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες.γεννησα στις 15/7 θηλασα αποκλειστικα για 21 μερες,χωρις προβλημα το μωρο χορταινε,κοιμοταν ευχαριστημενο,ειχε παρει ικανοποιητικο βαρος.την 22 η μερα ομως λογω προβληματος υγειας(αποδειχτηκε πετρα στη χολη),νοσηλευτικα για τεσσερις μερες.τις μερες αυτες δεν ετρωγα τιποτα,ειχα ορο.επινα μονο νερο.εκανα αντληση με οικιακο θηλαστρο οσο ημουν στο νοσοκομειο και το πετουσα.στο μωρο διναν ξενο γαλα,το διαστημα αυτο.οταν γυρισα σπιτι προσπαθησα και προσπαθω να αποκαταστησω τον αποκλειστικο θηλασμο.η διατροφη μου πρεπει να ειναι σχετικα αλιπος.τρωω λιγο παραπανω για να εχω γαλα.το μωρο ομως μετα απο το θηλασμο-οχι ολες τις φορες-συνεχιζει την γκρινια και αναγκαζομαι να του δινω συμπληρωμα.μηπως οδηγουμαι σε αποθηλασμο?μπορω να κανω κατι?καθε συμβουλη δεκτη...:wink: να προσθεσω οτι τωρα ειμαστε στην 30 η μερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σε ολες.γεννησα στις 15/7 θηλασα αποκλειστικα για 21 μερες,χωρις προβλημα το μωρο χορταινε,κοιμοταν ευχαριστημενο,ειχε παρει ικανοποιητικο βαρος.την 22 η μερα ομως λογω προβληματος υγειας(αποδειχτηκε πετρα στη χολη),νοσηλευτικα για τεσσερις μερες.τις μερες αυτες δεν ετρωγα τιποτα,ειχα ορο.επινα μονο νερο.εκανα αντληση με οικιακο θηλαστρο οσο ημουν στο νοσοκομειο και το πετουσα.στο μωρο διναν ξενο γαλα,το διαστημα αυτο.οταν γυρισα σπιτι προσπαθησα και προσπαθω να αποκαταστησω τον αποκλειστικο θηλασμο.η διατροφη μου πρεπει να ειναι σχετικα αλιπος.τρωω λιγο παραπανω για να εχω γαλα.το μωρο ομως μετα απο το θηλασμο-οχι ολες τις φορες-συνεχιζει την γκρινια και αναγκαζομαι να του δινω συμπληρωμα.μηπως οδηγουμαι σε αποθηλασμο?μπορω να κανω κατι?καθε συμβουλη δεκτη...:wink: να προσθεσω οτι τωρα ειμαστε στην 30 η μερα.

 

να το έχεις στο στήθος όποτε και όση ώρα επιθυμεί δίχως να δίνεις ξένο

θα αυξηθεί η παραγωγή σου

επίσης καλό θαναι ειδικά τωρα που είναι καλοκαίρι και υπάρχει κίνδυνος αφυδατωσης,να προσλαμβάνεις πολλά υγρά!νερό χυμούς φρούτα λαχανικά σούπες!η μπυρα επίσης κάνει καλό!

συμβουλεύσου και τον παιδίατρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτο που εννοει η κοπελα ειναι οτι το μωρο δε χορταινει επειδη το γαλα δεν εχει τη συσταση που πρεπει να εχει οταν ακολουθει μια τετοια διατροφη. Επειδη εχω περασει κ εγω χολη κ ξερω, πρεπει να τρως φαγητα χωρις καθολου λιπαρα, ολα ψητα και βραστα, δεν τρως ξηρους καρπους και λιπαρα ψαρια, δεν τρως κρεας με λιπος, δεν πινεις αλκοολ (ουτε μπυρα), αποφευγεις τους πολλους υδατανθρακες, το τυρι το οποιο εχει πολλα λιπαρα. Γενικα τρεφεσαι με σαλατες, φρουτα και απαχα κρεατα.Δε νομιζω οτι αυτη η διατροφη ειναι καταλληλη για μια θηλαζουσα, αρα πρεπει να μιλησεις στο γιατρο σου. Αν θυμαμαι καλα εγω εκανα τετοια διατροφη ενα μηνα περιπου μετα την εγχειρηση, αρα ισως αυτο το μηνα πρεπει να δινεις και συμπληρωμα για να χορταινει το μωρο. Το θεμα δεν ειναι η παραγωγη, το θεμα ειναι οτι κανεις διαιτα και αυτο επηρεαζει την ποιοτητα του γαλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να επηρεαζεται η ποιότητα του γαλακτος.Καλύπτεται από τις αποθηκες του οργανισμού της θηλαζουσας.Εδώ θηλάζουν φυτοφαγοι, αν ηταν ετσι το γαλα τους δεν θα ειχε καλη ποιοτητα.Ετσι κι αλλιώς η διατροφή της θηλάζουσας πρέπει να είναι ισορροπημένη με λίγα λιπαρά και πολλά φρούτα και λαχανικά. Απλά καλό είναι να τρως λίγο παραπάνω ποσότητα, να πίνεις πολλά υγρά και να ξεκουράζεσαι. Βάζε το μωρό στο στήθος όποτε και όσο θέλει, ίσως η ανάγκη του σε γάλα αυξήθηκε. Ετσι θα ρυθμίσεις την παραγωγή σου συμφωνα με τις αναγκες του. Αν θέλεις ρωτα κι εναν συμβουλο θηλασμού αλλά πιστευω ότι πανω κάτω τα ίδια θα σου πει.Πάντως αν συνεχίσεις το συμπλήρωμα σίγουρα θα αποθηλάσεις γρηγορότερα από ότι αν δεν δίνεις.Μόνο θηλάζοντας θα λύσεις το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

eleniagglia εσυ αφαιρεσες τη χολη?εγω αποφασισα να την αφαιρεσω μονο αν μου ξανακανει επεισοδιο.αν και ηταν εφιαλτικο και δεν θελω να το ξαναζησω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται την αφαιρεσα! Τι θα το διακυνδινευα? Αν σκασει η χολη λογω πετρας, ας τα να πανε..ο γιατρος μου ειπε σε προλαβαινουν δε σε προλαβαινουν. Βεβαια εμενα ηταν κ μεγαλη πετρα....αν ειναι πιο μικρες δεν εχεις τοσο φοβο...αλλα το καλυτερο ειναι να αφαιρειται.

 

Το σωμα μπορει να κραταει καποιες αποθηκες λιπους αλλα δε νομιζω οτι αυτο συνδεεται με τα λιπαρα που πρεπει να εχει το μητρικο γαλα. Αν ηταν ετσι οσες ηταν υπερβαρες θα χαν και καλυτερο γαλα! Επισης η διατροφη της θηλαζουσας δεν ειναι σωστο να μην εχει καθολου λιπαρα! Ασχετο με τις κοπελες που ειναι χορτοφαγοι διοτι λιπαρα τρωνε απλα δε τρωνε ζωικα λιπαρα! Δλδ και λαδι, και μαργαρινη μπορουν να φανε και λιπαρα ψαρια, και ξηρους καρπους και γαλακτοκομικα! Επισης μπορουν να φανε μακαρονια..στη διατροφη για χολη οοολα αυτα δεν τα τρως επισης αποφευγεις τα πολλα χορταρικα που ειναι δυσπεπτα και γενικα οτι επηρεαζει την παραπανω εκκριση χολης απο τη χοληδοχο κυστη. Οσο πιο ελαφρια τρως τοσο καλυτερο για τον οργανισμο σου για να μη ζοριζεται στη διασπαση των λιπαρων το ηπαρ.

Επομενως θεωρω λιγο επικυνδινο το να συστηνεις σε μια μητερα το "να μην ανησυχει" και να κοψει το συμπληρωμα δεδομενου οτι το μωρακι πρεπει να τρεφεται σωστα ειδικα γνωριζοντας οτι η διατροφη της ειναι αρκετα "αποστειρωμενη". Ειναι σα να μου λες οτι θα κανω τη διαιτα του μοντελου, να τρωω ολη μερα μαρουλι χωρις λαδι και απαχη γαλοπουλα και θα θηλαζω αλλα το γαλα μου θα ειναι σουπερ θρεπτικο!! Ε δε γινεται!

Το ζητημα κοπελια ειναι να εχεις ενα υγιες μωρακι...αυτο πρεπει να σε απασχολει!! Και να μην κανουμε πειραματα με την υγεια του μωρου! Εφοσον με τη μεικτη διατροφη τρωει ικανοποιητικα και ειναι υγιες και το βαρος του ΟΚ ποιο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα η διατροφη να μην εχει καθόλου λιπαρα, είπα να εχει λίγα λιπαρα.

Επίσης, δεν της συνεστησα να μην ανησυχει, ισα ισα ειπα να επικοινωνησει με συμβουλο θηλασμού.

Τέλος, δεν της ειπα να κόψει το συμπλήρωμα αλλά ότι αν το συνεχισει θα αποθηλασει γρηγοροτερα δηλαδη το λογικό κι αναμενομενο εφοσον δε θα λειτουργει η προσφορα και η ζητηση.

 

"Δεν υπάρχει μητέρα που να έχει κακό,ελαφρύ ή ακατάλληλο γάλα για το μωρό της...

...Η δίαιτα, η φυτοφαγία και η νηστεία δεν αποτελούν αντένδειξη για το μητρικό θηλασμό"

(από το βιβλίο της κα Πατσούρου "Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία")

Σε αυτό βασίστηκα και έγραψα τα παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες.γεννησα στις 15/7 θηλασα αποκλειστικα για 21 μερες,χωρις προβλημα το μωρο χορταινε,κοιμοταν ευχαριστημενο,ειχε παρει ικανοποιητικο βαρος.την 22 η μερα ομως λογω προβληματος υγειας(αποδειχτηκε πετρα στη χολη),νοσηλευτικα για τεσσερις μερες.τις μερες αυτες δεν ετρωγα τιποτα,ειχα ορο.επινα μονο νερο.εκανα αντληση με οικιακο θηλαστρο οσο ημουν στο νοσοκομειο και το πετουσα.στο μωρο διναν ξενο γαλα,το διαστημα αυτο.οταν γυρισα σπιτι προσπαθησα και προσπαθω να αποκαταστησω τον αποκλειστικο θηλασμο.η διατροφη μου πρεπει να ειναι σχετικα αλιπος.τρωω λιγο παραπανω για να εχω γαλα.το μωρο ομως μετα απο το θηλασμο-οχι ολες τις φορες-συνεχιζει την γκρινια και αναγκαζομαι να του δινω συμπληρωμα.μηπως οδηγουμαι σε αποθηλασμο?μπορω να κανω κατι?καθε συμβουλη δεκτη...:wink: να προσθεσω οτι τωρα ειμαστε στην 30 η μερα.

 

Kατ' αρχήν, περαστικά!

Μην αγχώνεσαι για τη διατροφή σου, ακόμα και οι μαμάδες στις χώρες που υπάρχει πρόβλημα έντονου υποσιτισμού στην Αφρική πχ. έχουν αρκετό και θρεπτικό γάλα για τα μωρά τους, μάλιστα όσο αυτά θηλάζουν αποκλειστικά δεν έχουν θέματα με το βάρος τους, ούτε υποσιτίζονται, όταν σταματάει ο αποκλειστικός θηλασμός, τότε τα μωρά αυτά έχουν προβλήματα, αφού υποσιτίζονται και αυτά.

 

Τις μέρες που ήσουν στο νοσοκομείο και εφόσον αντλούσες με οικιακό και όχι με νοσοκομειακό θήλαστρο και ιδίως αν δεν ακολουθούσες το πρωτόκολο αντλήσεων (τουλάχιστον 8 αντλήσεις των 10-15 λεπτών την ημέρα), το γάλα σου μειώθηκε. Είναι λογικό το μωρό να μη χορταίνει και να ζητάει συμπλήρωμα. Όμως, όπως μειώθηκε, μπορεί να αυξηθεί και πάλι.

Δεν θα κόψεις απότομα το συμπλήρωμα, γιατί θα είναι επικίνδυνο για το μωρό.

 

Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες για να δούμε πόσο συμπλήρωμα παίρνει το μωρό τώρα και πόσο γρήγορα μπορείς να το μειώνεις, απαντώντας στις ερωτήσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Διάβασε κι εδώ για το πώς θα κάνεις επαναγαλακτισμό! http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kατ' αρχήν, περαστικά!

Μην αγχώνεσαι για τη διατροφή σου, ακόμα και οι μαμάδες στις χώρες που υπάρχει πρόβλημα έντονου υποσιτισμού στην Αφρική πχ. έχουν αρκετό και θρεπτικό γάλα για τα μωρά τους, μάλιστα όσο αυτά θηλάζουν αποκλειστικά δεν έχουν θέματα με το βάρος τους, ούτε υποσιτίζονται, όταν σταματάει ο αποκλειστικός θηλασμός, τότε τα μωρά αυτά έχουν προβλήματα, αφού υποσιτίζονται και αυτά.

 

Τις μέρες που ήσουν στο νοσοκομείο και εφόσον αντλούσες με οικιακό και όχι με νοσοκομειακό θήλαστρο και ιδίως αν δεν ακολουθούσες το πρωτόκολο αντλήσεων (τουλάχιστον 8 αντλήσεις των 10-15 λεπτών την ημέρα), το γάλα σου μειώθηκε. Είναι λογικό το μωρό να μη χορταίνει και να ζητάει συμπλήρωμα. Όμως, όπως μειώθηκε, μπορεί να αυξηθεί και πάλι.

Δεν θα κόψεις απότομα το συμπλήρωμα, γιατί θα είναι επικίνδυνο για το μωρό.

 

Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες για να δούμε πόσο συμπλήρωμα παίρνει το μωρό τώρα και πόσο γρήγορα μπορείς να το μειώνεις, απαντώντας στις ερωτήσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Διάβασε κι εδώ για το πώς θα κάνεις επαναγαλακτισμό! http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Καλή συνέχεια!

 

Συμφωνώ κι εγώ!

 

Lena-Aggelos, περαστικά σου και να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

Ακριβή πληροφόρηση θα λάβεις μόνο από σύμβουλο θηλασμού. Τα μέλη του φόρουμ σου απαντούν βάσει των εμπειριών τους.

 

Τώρα...

Δεν γράφεις πόσα ml συμπλήρωμα πίνει το μωρό. Τηρείς ημερολόγιο; Είναι χρήσιμο σε αυτήν την φάση επαναγαλακτισμού.

 

Το ότι χρησιμοποιούσες θήλαστρο κατά τη νοσηλεία σου (ΜΠΡΆΒΟ!!!!) συνέβαλε καθοριστικά στη διατήρηση του θηλασμού. Αναπόφευκτα όμως, η παραγωγή σου μειώθηκε γιατί με κανένα θήλαστρο (ακόμα και νοσοκομειακού τύπου) δεν μπορείς να αντλήσεις την ποσότητα που "παράγει και αντλεί" το μωρό.

Επομένως, είναι λογικό το μωρό να πεινάει ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ γιατί έχουν μειωθεί οι ποσότητες.

 

Επιπλέον όμως έχετε μπει αισίως στην 5η εβδομάδα. Η 5η εβδομάδα συνδέεται με άλμα ανάλτυξης (http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html). Αρα, είναι ΑΠΟΛΎΤΩΣ δικαιολογημένη η ανησυχία του μωρού και μόνο για αυτόν τον λόγο.

 

Επειδή οι πρώτες 40-50 μέρες είναι κρίσιμες για την εδραίωση του θηλασμού, θα σου πρότεινα τα εξής:

1) να έχεις συνέχεια το μωρό πάνω σου

2) να το θηλάζεις συχνότατα, ανά δύο ώρες το πολύ

3) να δίνεις συμπλήρωμα πάντα μετά το θηλασμό αν το παιδί φαίνεται ανήσυχο. Χρησιμοποίησε ένα μπιμπερό που μιμείται τον θηλασμό, ώστε να αποφύγεις τυχόν προτίμηση του μωρού στην "εύκολη" και γρήγορη ροή.

4) να τηρείς ημερολόγιο και να καταγράφεις τις ποσότητες του συμπληρώματος

5) μην κόβεις απότομα το συμπλήρωμα αλλά προχώρα στον σταδιακό περιορισμό των ποσοτήτων. Στον περιορισμό αυτό θα σε οδηγήσει και το ίδιο το μωρό. Θα δεις δηλαδή που από 100 ml , θα σε πάει στα 90, τα 70, τα 50. Οταν θα πάει στα 50 ml μπορείς να σταματήσεις να χορηγείς συμπλήρωμα (γιατί αν πίνει μόνο 50 μλ δύο-τρεις φορές τη μέρα, τότε -κατά τη γνώμη μου- το μωρό δεν πεινάει). Η διαδικασία αυτή θα πάρει μια εβδομάδα, οπότε οπλίσου με υπομονή.

 

Οσο για τη διατροφή σου:

Καταρχάς, η Σοφία έχει δίκιο με όσα λέει για τα μωρά υποσιτισμένων μανάδων.

Όπως και να έχει όμως, Το μωρό θα χρησιμοποιήσει τα δικά σου αποθέματα λίπους.

Και τέλος-τέλος, η διατροφή που σου είπαν να ακολουθήσεις είναι η ενδεδειγμένη για θηλάζουσα μητέρα. Κι εμένα μου είχε πει η παιδίατρος να ακολουθήσω διατροφή με χαμηλά λιπαρά βασισμένη στο άπαχο κρέας (χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα). Είναι λάθος να νομίζουμε ότι βοηθούμε στον θηλασμό καταβροχθίζοντας συνέχεια σουβλάκια, πίτσες και παγωτά. Κι εγώ τα έκανα αυτά, αλλά γιατί έβρισκα ένα τέλειο άλλοθι για να ικανοποιώ τις διατροφικές μου αδυναμίες. Κοινώς, τα πολλά λιπαρά θρέφουν τη μητέρα, κι όχι το μωρό.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχουμε μπερδεψει τα καλα με τα κακα λιπαρα. Ο γιατρος σου λεει μεν να τρως απαχο κρεας και οχι ζωικα λιπη, επειδη ειναι κακα λιπαρα. Πρεπει ομως να τρως καλα λιπαρα, επιβαλλεται. Πχ ξηρους καρπους, ελαιολαδο κλπ. Στη διαιτα για χολη δεν κανει ουτε να τρως καλα λιπαρα γτ ζοριζεται ο οργανισμος να τα μεταβολισει! Επομενως τρωγοντας μονο απαχα φαγητα εισαι σιγουρη οτι το γαλα θα ειναι θρεπτικο? Η διαιτα δεν αποτελει αντενδειξη οπως εγραψε καποια κοπελα αλλα το ερωτημα εδω δεν ειναι αν θα σταματησει να θηλαζει. το ερωτημα ειναι αν το γαλα ειναι αρκετα θρεπτικο και χορταινει το μωρο.

 

Σοφουκα εισαι σιγουρη για αυτα που γραφεις? Δλδ στην Αφρικη το προβλημα που εχουν ειναι εφοσον σταματησει η μητερα να θηλαζει? Ε τοτε δεν θα επρεπε να εχουν καθολου προωρο θανατο βρεφων απο ελλειψη τροφης, απλα θα θηλαζανε ολες μεχρι τα 5 και μια χαρα! Τι τη θελουμε τη UNICEF και τον Ερυθρο Σταυρο! Ας πουμε σ ολες τις αφρικανες να θηλαζουν με το σουπερ θρεπτικο γαλα τους αποτελεσμα της ελαχιστης τροφης που παιρνουν και θα εχουμε μωρα παχουλα και υγιη που αναπτσσονται σωστα!!! Τι αλλο θα ακουσω!! Ο θηλασμος στην Αφρικη επιβαλλεται πρωτον γτ το νερο δεν ειναι καθαρο-ποσιμο και τα μωρα κινδυνευουν απο μικροβια/ γαστρεντεριτιδα. Οποτε με το μητρικο γαλα ελαχιστοποιειται ο κινδυνος για 6 μηνες εφοσον δεν πινουν νερο. αυτο δε σημαινει οτι τα μωρα αναπτυσσονται φυσιολογικα! Να σας βαλω εδω φωτο με μωρακια σκελετους στην αγκαλια της μανας τους η οποια ειναι με το στηθος εξω να πειστουμε για το αν εχει γαλα κ το ποσο θρεπτικο ειναι το γαλα της? Φυσικα και ενθαρρυνεται ο θηλασμος γτ τα μωρα που δε θηλαζουν ειναι εκτεθειμενα στο μολυσμενο νερο κ στα μικροβια συν την ελλειψη τροφης. Οχι ομως οτι αυτα που θηλαζουν εχουν υγιη αναπτυξη!Φωτογραφιες δεν εχετε δει σκελετωμενες μανες με σκελετωμενα βρεφη?

 

Κοριτσακι μου παρε τηλεφωνο και ρωτα ενα παιδιατρο, η' εστω το γιατρο σου, η συμβουλος θηλασμου τι να σου πει αν το μωρο δειχνει να πειναει? Ο γιατρος πρεπει να το εξετασει να δει αν τρεφεται σωστα, να σε κατευθυνει...ΔΕΝ παιζουμε, ουτε κανουμε πειραματα που αφορουν στην υγεια του παιδιου, ουτε στηριζομαστε σε συμβουλους που ΔΕΝ ειναι γιατροι και δεν ειναι η δουλεια τους να εκτιμουν την υγιη αναπτυξη του παιδιου! Συμβουλο να δεις αν δεν θηλαζεις αποτελεσματικα, το μωρο δεν πιανει σωστα θηλη κλπ..αλλα μεχρι εκει!! Για την υγεια του παιδιου σου να εμπιστευεσαι επαγγελματιες υγειας, και οχι μια κοπελα χωρις πτυχιο! Εσενα θα σε κατευθυνει ενας γιατρος και αν κ παλι δεν εισαι ικανοποιημενη τοτε τα συζηταμε..οι συμβουλοι θηλασμου ειναι για να προτεινουν καμμια σταση θηλασμου, για πιο σοβαρα θεματα απευθυνομαστε σε επαγγελματιες υγειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.unicefusa.org/news/releases/unicef-breastfeeding.html

 

http://www.breastfeedingmomsunite.com/2009/04/world-hunger-day-breastfeeding-reduces-hunger-duh-and-infant-mortality/

 

O Παγκόσμιος οργανισμός υγείας και η Unicef, κάνουν ολόκληρες καμπάνιες ώστε να πείσουν τις υποσιτισμένες μητέρες του 3ου κόσμου να επιστρέψουν στον αποκλειστικό θηλασμό για τους πρώτους 6 μήνες και να σταματήσουν τη φόρμουλα, τόσο για τους λόγους που ανέφερες (συνθήκες υγιεινής και αποστείρωσης, οικονομική αδυναμία αγοράς φρόρμουλας που οδηγεί σε παρασκεύ γάλακτος αραιωμένου ή με προσμίξεις με ακατάλληλα υλικά), όσο και για το γεγονός ότι το γάλα ακόμα και μιας υποσιτισμένης μητέρας μπορεί να θρέψει το μωρό της, η ίδια η μητέρα βέβαια η οποία υποσιτίζεται θα αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα υγείας που θα επιβαρυνθούν από το γεγονός ότι θηλάζει και χρησιμοποιούνται θρεπτικά συστατικά εις βάρος του οργανισμού της και προς όφελος του μωρού.

 

Εδώ όμως μιλάμε για μια κοπέλα η οποία πρέπει να κάνει μια δίαιτα χωρίς καθόλου λιπαρά για ένα μήνα, για ιατρικούς λόγους, η οποία μέχρι τώρα τρεφόταν κανονικά, οπότε έχει αποθήκες σιδήρου, βιταμινών και όλων των θρεπτικών συστατικών ώστε να θρέψει το μωρό της, χωρίς να επιβαρυνθεί. Η συμβουλή που της δόθηκε ήταν αφενός να δώσει περισσότερα στοιχεία για την ποσότητα της φόρμουλας που χρειάζεται το μωρό, αφετέρου, να μην τη διακόψει αμέσως, αλλά σταδιακά, σύμφωνα με τα διεθνώς αναγνωρισμένα ιατρικά πρωτόκολλα επαναγαλακτισμού, έτσι ώστε να μην κινδυνεύσει η υγεία του μωρού της. Αν η ίδια λόγω της δίαιτας χωρίς λιπαρά νιώσει ότι εξαντλείται από τον θηλασμό, σαφώς και μπορεί να προχωρήσει τον επαναγαλακτισμό πολύ πιο αργά, πχ. μπορεί να μειώνει το συνολικό συμπλήρωμα κατά 30 ml μέσα σε ένα 24ώρο, να κρατάει αυτή τη μείωση σταθερή για αρκετά 24άωρα προτού προχωρήσει σε νέα μείωση, ώστε και να μην πιεστεί και να μην κινδυνεύσει κανείς από τους δύο με "υποσιτισμό"

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται την αφαιρεσα! Τι θα το διακυνδινευα? Αν σκασει η χολη λογω πετρας, ας τα να πανε..ο γιατρος μου ειπε σε προλαβαινουν δε σε προλαβαινουν. Βεβαια εμενα ηταν κ μεγαλη πετρα....αν ειναι πιο μικρες δεν εχεις τοσο φοβο...αλλα το καλυτερο ειναι να αφαιρειται

 

Είσαι άπειρα λάθος εδώ και φαίνεται η μη σχετικότητά σου με το αντικέιμενο. Αν οι πέτρες είναι μικρές ΤΟΤΕ είναι που υπάρχει ο μεγάλος κίνδυνος, διότι με σύσπαση της χολυδόχου κύστης μπορεί να φύγει μία από αυτές, να περάσει το σωληνάκι και να καταλήξει στο πάγκρεας που βρίσκεται ακριβώς από κάτω...κ τότε με παγκρεατίτιδα...βράστα Χαράλαμπε...

 

Και τα άλλα που γράφεις είναι λάθος αλλά δεν έχω το χρόνο να τα σχολιάσω. Το πρώτο και κύριο πράγμα που πρέπει να ακούει μια μαμά είναι το ένστικτό της και κανέναν άλλο. Το θέμα είναι βέβαια ότι πάντα στρεφόμαστε "αλλού" για συμβουλές και δεν ακούμε την πάντα σωστή φωνούλα μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Θα πω οτι η Sofuko και η Aimee με καλυψαν.Γραψατε ακριβως αυτα που προσπαθουσα να πω.

Υπαρχουν συμβουλοι θηλασμού που ειναι και παιδιατροι.Το καλυτερο ειναι να απευθυνθεις σε καποιον τετοιο μιας και οντως οι απλοι συμβουλοι θηλασμού δεν ειναι ειδικοι σε θεματα υγειας αλλά και πολλοί παιδιατροι το γυριζουν σε ξενο γαλα χωρις να συντρεχει ιδιαιτερος λόγος καθως δεν ξερουν από θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άπειρα λάθος εδώ και φαίνεται η μη σχετικότητά σου με το αντικέιμενο. Αν οι πέτρες είναι μικρές ΤΟΤΕ είναι που υπάρχει ο μεγάλος κίνδυνος, διότι με σύσπαση της χολυδόχου κύστης μπορεί να φύγει μία από αυτές, να περάσει το σωληνάκι και να καταλήξει στο πάγκρεας που βρίσκεται ακριβώς από κάτω...κ τότε με παγκρεατίτιδα...βράστα Χαράλαμπε...

 

Και τα άλλα που γράφεις είναι λάθος αλλά δεν έχω το χρόνο να τα σχολιάσω. Το πρώτο και κύριο πράγμα που πρέπει να ακούει μια μαμά είναι το ένστικτό της και κανέναν άλλο. Το θέμα είναι βέβαια ότι πάντα στρεφόμαστε "αλλού" για συμβουλές και δεν ακούμε την πάντα σωστή φωνούλα μέσα μας...

 

 

Μπλου η' οπως σε λενε, δεν δηλωσα ποτε ουρολογος. Ειπα αυτα που ξερω τα οποια ειναι αυτα που μου ειπε ο γιατρος μου που μου εκανε την εγχειρηση και επιμελητης Α στο νοσοκομειο. Αν εχεις καποια αντιρρηση ως ειδικος μπορεις να του στειλεις μειλ και να ανταλλαξετε αποψεις ιατρικου περιεχομενου. Με το να προσπαθεις να δημιουργεις εντυπωσεις δεν καταφερνεις κατι ιδιαιτερο.

 

Σοφουκα οπως ειπα κ πιο πανω το να θηλαζει μια μανα στην αφρικη τη στιγμη που το μωρακι δεν εχει αλλη τροφη να φαει σαφως ειναι καλυτερο απο το να μη θηλαζει καθολου! Αυτο δε σημαινει οτι το μωρο παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα γιαυτο και υπαρχει υποσιτισμος βρεφων! Αλλιως θα ειχαμε παχουλα ευτυχισμενα υγιη μωρα στον Τριτο Κοσμο και μονο σκελετωμενες μαναδες!

Link to comment
Share on other sites

"Βreastfeeding is the most effective and inexpensive way of saving a childʼs life"

Αυτο το ειπα κ εγω οτι προωθουν το θηλασμο για να μην πεθανει απο ασιτια ενα μωρο η' απο αρρωστειες οπως γαστρεντεριτιδα. ΠΟΥΘΕΝΑ ομως στο λινκ δε λεει οτι οσο λιγο κ να φαει η μητερα το γαλα της θα ειναι πληρως θρεπτικο. Θα κρατησει το μωρο ζωντανο, συμφωνοι ομως θα του παρεχει ΟΛΑ οσα χρειαζεται για υγιη αναπτυξη? Νομιζω οτι στην Ελλαδα δεν ειμαστε ευτυχως σε τοσο δεινη θεση ωστε ν ανησυχουμε οτι ενα βρεφος δε θα επιβιωσει επειδη δεν θηλαζει αποκλειστικα!!

 

Η κοπελα ναι σαφως εχει αποθεματα σιδηρου, αλλα η διατροφη επηρεαζει πολυ την ποιοτητα του γαλακτος. Αλλιως δε θα ειχε νοημα η καλη διατροφη, θα μας λεγανε καντε διαιτες, καπνιστε, πιειτε, δεν παιζει ρολο, το γαλα θα "τραβηξει" απο τα αποθεματα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι έχουμε χάσει την ουσία που είναι να βοηθήσουμε την κοπέλα που άνοιξε το συγκεκριμένο θέμα. Οτι και να λέμε η καθεμια αυτά που πρέπει να κρατησουμε είναι τα έξης:

1)ειδικός είναι αυτός που θα μπορέσει να πει με σιγουριά αν τιθεται θέμα με το γάλα της κοπέλας

2)μπορεί να κάνει την προσπάθειά της για αποκλειστικό θηλασμό αν αυτό ζητάει η καρδιά της.Στην τελική το αν το γάλα της φταίει θα φανεί από το αν θα βάλει βάρος το μωρό στην στενή παρακολούθηση του παιδιατρου λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Zermperini συμφωνω. Το ζητημα ειναι να βοηθηθει η κοπελα.

Κατα τα τη γνωμη μου λοιπον πρεπει να ρωτησει τον παιδιατρο της. Δε νομιζω οτι καποια κοπελα στο Φορουμ εχει τις καταλληλες γνωσεις να απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.μου φανηκαν χρησιμες.τη δευτερα εχω ραντεβου με τον παιδιατρο,οποτε και θα ενημερωθω και απο ειδικο.ομως και οι εμπειριες απο τις κοπελες στο φορουμ ειναι πολυ σημαντικες.

το κακο ειναι οτι χτες ειχα ακομη ενα περιστατικο με τη χολη,οποτε θα πρεπει να τη βγαλω...τελος παντων.ευχαριστω και ευχομαι υγεια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Λενα κοπελα μου προσπαθησε να κανεις ειδικη διατροφη οσο μπορεις ετσι μου ειχε πει ο γιατρος μεχρι την εγχειρηση ωστε να αποφυγεις επεισοδιο αλλο..

Ενδεικτικα αναφερω οτι εγω ετρωγα πολυ απαχο κρεας, σαλατες με λιγο ελαιολαδο και ψαρια. Αποφυγε γλυκα και υδατανθρακες κυριως μακαρονια. Επισης το τυρι ειναι πλουσιο σε λιπαρα και δεν πρεπει να το τρως για τον ιδιο λογο κ το πληρες γιαουρτι. Εννοειται βεβαια καθολου αλκοολ, συμπεριλαμβανομενης και της μπυρας-κρασιου.

Καλη αναρρωση ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, το μητρικό γάλα περιέχει συγκεκριμένη ποσότητα λίπους, σιδήρου, βιταμινών κτλ. τα οποία δεν επηρεάζονται από τη διατροφή της θηλάζουσας. Δηλαδή όσα λιπαρά και να φάει μια θηλάζουσα, το γάλα που θα παράγει θα έχει το ίδιο λίπος που έχει πάντα. Αν πάλι δεν τρώει λιπαρά, το γάλα θα χρησιμοποιήσει τις αποθήκες του σώματος της. Εξάλλου ένας από τους λόγους που στην εγκυμοσύνη αποθηκεύουμε λίπος είναι αυτός, για το θηλασμό. Σε περιπτώσεις ακραίου υποσιτισμού, δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται, αλλά φαντάζομαι δε μας αφορά στην παρούσα φάση. Πάντως είχα δει ένα ντοκιμαντέρ σε κάτι νησιά εκεί στον Ειρηνικό, οι άνθρωποι ζούσαν σε κάτι σπίτια μέσα στο νερό, τρώγαν μόνο ψάρια, υποσιτισμένους βέβαια δεν τους έλεγες, και μια κοπελίτσα σε μια αιώρα θήλαζε το πιο χοντρό μωρό που έχω δει!!!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εια σας. Θα ήθελα την βοήθεια της κυρίας παπαδήμα η όποιας κοπέλας μπορεί να βοηθήσει σε σχέση με την προσπάθεια αποκλειστικού θηλασμού που κάνω. Καταρχάς συγχαρητήρια σε όλες για την βοήθεια που προσφέρετε. Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 41 ημερών, το οποίο προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά ακολουθώντας τις οδηγίες που διάβασα στο πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού εδώ , κόβοντας σταδιακά το συμπλήρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γραμμάρια . Σας παραθέτω αναλυτικά τα στοιχεία

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 συν 4 ημέρες

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Μέγιστη 18,7 ελάχιστη 9,1 κατά την έξοδο απο το μαιευτήριο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ναι 2 ημέρες για τον ίκτερο

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

Βάρος γέννας 30.10 3190

5.11 2950 (έξοδος απο το μαιευτήριο)

9.11 2925(έχασε βάρος)

13.11 3190

17.11 3290

21.11 3640

25.11 3640 (έναρξη αντλήσεων συστηματικών και μείωσης συμπληρώματος)

29.11 3710

2.12 3850

5.12 3880

6.12 3895

7.12 3930

9.12 3940

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Πάνω απο 12 μαραθώνιοι θηλασμοί

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 1οο μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphonz medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4 ή 5

7β. ποιες ώρες αντλείτε και παράλληλα με τους θηλασμούς κυρίως πρωί μεσημέρι οπωσδήποτε 2 ανάμεσα στις 12 και τις 6

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 4-5

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο έχει να ενεργηθεί5 ημέρες δεν ενεργείται κάθε μέρα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Όταν γέννησα θήλαζα το μικρό αλλά από την 2η μέρα το στήθος μου πλήγιασε και συνέχισα τον θηλασμό με ψευδοθηλές . Δυστυχώς μάλλον η ροή δεν ήταν καλή και ο μικρός γινόταν όλο και πιο υποτονικός, εμφάνισε ίκτερο και μπήκε στην λάμπα και έτσι δεν τον θήλαζα τόσο συχνά, επειδή ο ίκτερος ανέβηκε 19 περίπου μπήκε στην μονάδα και του χορηγείτο συμπλήρωμα. όταν έφυγα απο το μαιευτήριο για 2 ημέρες πήγαινα , αντλούσα με νοσοκομειακό θήλαστρο γάλα και του το χορηγούσαν μαζί με το συμπλήρωμα.Όταν τον πήρα σπίτι δεν έλαβα σαφείς οδηγίες για το αν θα πρέπει να παίρνει συμπλήρωμα και πόσο και ξεκίνησα μαραθώνιους θηλασμούς με ψευδοθηλές δίνοντας του πολύ λίγο συμπλήρωμα . Το μωρό ήταν ήσυχο και θεωρούσα ότι είχε χορτάσει αλλά δυστυχώς γινόταν όλο και πιο νωθρό και κοιμόταν πολλές ώρες , ο παιδίατρς που τον είδε μετά από 4 ημέρες διαπίστωσε μείωση του βάρους του και μου συνέστησε να τον ταίζω κάθε 3 ώρες και να του χορηγώ οπωσδήποτε συμπλήρωμα 90 μλ σε κάθε γεύμα και παραπάνω 3ο στο επόμενο αν το τελείωνε, ώστε να πάρει βάρος . Εγώ δεν τον θήλαζα κάθε 3 ώρες αλλά όποτε ήθελε και κάθε 2 ώρες βέβαια με δύσκολη συνεργασία γιατί τις περισσότερες φορές ήταν νωθρός και κοιμόταν στο στήθος παρά το ότι τον ξύπναγα , θήλαζα γυμνό και μετά απο άλλαγμα .Στην πορεία πέταξα τις ψευδοθηλές , βελτιώθηκε η συνεργασία του και έτσι μετά πο 30 ημέρες ο παιδίατρος είπε ότι μπορώ να κόψω το συμπλήρωμα για ένα Σαββατοκύριακο και αν μετά από 3 ημέρες δεν 'έχει χάσει βάρος το συνεχίζω έτσι. Εγώ τον θεώρησα άσχετο του είπα ότι δεν μου φαίνεται εφικτό να κοπεί έτσι απότομα το συμπλήρωμα (το παιδί λάβαινε τότε περίπου 400 μλ ημερησίως με 500) και του πα θα το κάνω σταδιακά με βάση τις οδηγίες που χα διαβάσει και εδώ. Έτσι έκανα μαραθώνιους θηλασμούς , έκοβα το συμπλήρωμα και αντικαθιστούσα το ξένο με δικό μου αντλημένο και όταν το μωρό φαινόταν ευχαριστημένο δεν του έδινα καθόλου μπουκάλι . Ο μικρός πήρε σε 3 ημέρες 130 γραμμάρια και θεώρησα ότι μπορώ να κόψω και άλλο το συμπλήρωμα αντικαθιστώντας το με θηλασμό. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γρ . Δεν μπορώ να κάνω πια συχνές αντλήσεις γιατί επειδή θηλάζω συνέχεια το μωρό δεν βρίσκει γάλα ή πίεση αρκετή και κλαίει . ειδικά το απόγευμα το στήθος φαίνεται άδειο , κρέμεται και με πονάει και κάνω πλέον μόνο μέσα στη νύχτα και το πρωι . Ο μικρός την ημέρα θέλει να φάει ανά μία , μισή το πολύ μιάμιση ώρα όταν δεν τον έχω συνέχεια στο στήθος. Η απορία μου είναι η εξής . Να αντικαταστήσω τους θηλασμούς με παραπάνω αντλήσεις , σημειωτέον στην άντληση βγάζω λίγο γάλα 10 - 20 μλ το πολύ απο το ένα στήθος και 30- 40 απο το άλλο , να του δώσω περισσότερο συμπλήρωμα ( του δίνω μόνο το απόγευμα όταν μετά απο πολλές εναλλαγές απο στήθος σε στήθος κλαίει ) . Είμαι σε δίλημμα δεν θέλω να διακυβεύω την υγεία του παιδιού και να υποσιτίζεται , οι πάνες του δεν είναι ικανοποιητικά βρεγμένες πάντα. Επίσης όταν το μωρό θηλάζει το απόγευμα από το αριστερό στήθος μαζεύει τα πόδια του και κλαίει γοερά και κάνει αέρια , ίσως δεν βρίσκει αρκετό γάλα ή έχει προκολικούς ο άντρας μου με παροτρύνει να του δώσω μπουκάλι, επίσης το περιβάλλον μου είναι αρνητικό, όλοι μου λένε ότι τσάμπα πασχίζω με τους μαραθώνιους θηλασμούς και τις αντλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών , δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα . τλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών θα πάω στη δουλειά, δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη , δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ , πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ πιστεύουν , επίσης θα τελείωνα τη διπλωματική σε μεταπτυχιακό που χρωστάω και θα το χάσω απο την ταλαιπωρία τσάμπα γιάτι θα διαγραφώ , αν δεν υποβάλλω διπλωματική κτλ. κτλ. (που τώρα είναι δύσκολο να διαβάσω) και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...