Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προωρο κοριτσακι με κενο τμημα στον εγκεφαλο.


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις μαμαδες.διαβαζω καιρο διαφορα θεματακια σε αυτη τη σελιδα αλλα μολις σημερα αποφασισα να ρωτησω κ εγω αν καποια αλλη μαμα ειχε την δικη μας διαγνωση στο προωρακι της... γεννησα τη κυριακη 7/7/13 ενα κοριτσακι 1040γρ μολις 27 εβδομαδων κ τωρα βρισκεται στην μενν. σημερα λοιπον μου ανακοινωσαν την λυπητερη διαγνωση οτι το μωρακι μου εχει ενα κενο στον εγκεφαλο του που θα επρεπε να χει δημιουργηθει απο το 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης κ σχετιζεται με το νευρικο συστημα. η ζημια λενε που εχει ισως επελθει θα φανει μετα απο μαγνητικη που δε μπορει να γινει νωριτερα απο σεμπτεμβρη λογω της προωροτητας του. θελω να σημειωσω οτι στην β-επιπεδου ολα ηταν υποτιθεται φυσιολογικα κ ρωταω.. εαν καποια δομη του εγκεφαλου ελειπε δεν θα φαινοταν στην β-επιπεδου? να τονισω οτι εκανα κ αμνιοπαρακεντηση διοτι ο γιατρος ειδε λεει λιγο παχυ σβερκο στο εμβρυο η οποια ηταν φυσιολογικη. αληθεια σας λεω μου φαινεται οτι θα τρελαθω. . . μαλιστα μου τονισαν το εξης... οτο οπως ενα παιδακι γεννηθηκε με 4 δαχτυλα κ δε μπορει να φυτρωσει 5ο ετσι κ το κοριτσακι μου δε μπορει να αναπλασεθι το χαμενο κομματι οσο πλαστικοτητα κ αν υπαρχει στον εγκεφαλο. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σε ολες τις μαμαδες.διαβαζω καιρο διαφορα θεματακια σε αυτη τη σελιδα αλλα μολις σημερα αποφασισα να ρωτησω κ εγω αν καποια αλλη μαμα ειχε την δικη μας διαγνωση στο προωρακι της... γεννησα τη κυριακη 7/7/13 ενα κοριτσακι 1040γρ μολις 27 εβδομαδων κ τωρα βρισκεται στην μενν. σημερα λοιπον μου ανακοινωσαν την λυπητερη διαγνωση οτι το μωρακι μου εχει ενα κενο στον εγκεφαλο του που θα επρεπε να χει δημιουργηθει απο το 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης κ σχετιζεται με το νευρικο συστημα. η ζημια λενε που εχει ισως επελθει θα φανει μετα απο μαγνητικη που δε μπορει να γινει νωριτερα απο σεμπτεμβρη λογω της προωροτητας του. θελω να σημειωσω οτι στην β-επιπεδου ολα ηταν υποτιθεται φυσιολογικα κ ρωταω.. εαν καποια δομη του εγκεφαλου ελειπε δεν θα φαινοταν στην β-επιπεδου? να τονισω οτι εκανα κ αμνιοπαρακεντηση διοτι ο γιατρος ειδε λεει λιγο παχυ σβερκο στο εμβρυο η οποια ηταν φυσιολογικη. αληθεια σας λεω μου φαινεται οτι θα τρελαθω. . . μαλιστα μου τονισαν το εξης... οτο οπως ενα παιδακι γεννηθηκε με 4 δαχτυλα κ δε μπορει να φυτρωσει 5ο ετσι κ το κοριτσακι μου δε μπορει να αναπλασεθι το χαμενο κομματι οσο πλαστικοτητα κ αν υπαρχει στον εγκεφαλο. :(

 

κοπελα μου ευχομαι ολα να πανε καλα στο μωρακι σου κ μαγνητικη σας να ειναι αψογη...ειμαι κ γω μαμα προωρου, τωρα η Ειρηνη μου θα κλεισει τα 4, κ καταλαβαινω τν αγωνια κ το αγχος σου...αυτο που εχει το μωρο σου δεν το γνωριζω, ευχομαι ομως ολα να ειναι περαστικα...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Πώς έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα σχετικά με τον εγκέφαλο; Της έκαναν υπέρηχο; Τι σου απάντησε ο γιατρός σχετικά με τη β΄επιπέδου; Υποτίθεται ότι αυτή η εξέταση είναι αξιόπιστη.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά... Καταλαβαίνω την αγωνία σου γιατί η μικρούλα μου -δεν ήταν πρόωρη- έχει περάσει από πολλές εξετάσεις, χειρουργείο, η αγωνία έχει χτυπήσει κόκκινο πολλές φορές... Όμως βρίσκεις τη δύναμη και αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις και ελπίζεις πάντα για το καλύτερο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω να ευχηθω ο,τι καλυτερο για το μωρο σου!! Να το παρεις αγκαλιτσα υγιεστατο και να το μεγαλωσεις ευτυχισμενο!

Πολυ 'απλοικο' μου φαινεται αυτο το 'κενο τμημα' στον εγκεφαλο. Θα πρεπει να ρωτησεις σε τι ακριβως αναφερονται.

Αυτοι πως το ειδαν χωρις τη μαγνητικη?

η 'ζημια' που λενε οτι ισως επελθει, τι πιθανοτητες εχει να εμφανιστει?

 

Ψαχτα λιγο οσο μπορεις....τουλαχιστον οταν σου λενε κατι τοσο σοβαρο, να μπορουν και να στο εξηγουν οχι να σε αφηνουν να τρελαινεσαι μεχρι το σεπτεμβρη.

Link to comment
Share on other sites

μου ελεγαν συνεχεια οτι οι υπερηχοι στον εγκεφαλο δειχνουν καποια ευρηματα που ακομα δε μπορουν να αξιολογησουν. σημερα που εκλεισα μια εβδομαδα που εχω γεννησει με ενημερωσε μια νεογνολογος που νομιζε οτι ειχα ενημερωθει. μου πε λοιπον οτι η β-επιπεδου ειναι αξιολογη εξεταση αλλα επειδη ειναι ενδομητρια εχει περιθωρια λαθους κ οτι ενα μερος του εγκεφαλου που θα επρεπε να εχει αναπτυχθει απο το 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης ειναι κενο. οπως καταλαβαινετε δεν ημουν σε θεση να κανω περισσοτερες ερωτησεις γιατι αποσβωλωθηκα. μου παν αυριο να παμε ενα δειγμα στο αγ.σοφια για καρυοτυπο κ οταν ειπα μα ηδη εχω κανει αμνιοπαρακεντηση μου πε κ παλι ειναι αλλιως εξωμητρια το μωρο. δε καταλαβαινω.. προσπαθω αλλα δε καταλαβαινω για ποιο λογο κανουμε τοτε τοσες εξετασεις οταν ειμαστε εγκυες. δε ξερω τι να πρωτοσκεφτω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονή, κοπέλα μου... Η παιδονευρολόγος που παρακολουθεί την κόρη μου, λόγω ψυχοκινητικής ανωριμότητας, ήταν σίγουρη ότι υπάρχει κάποιο θεμα ανατομικό στον εγκέφαλο, όμως η μαγνητική τη διέψευσε!!! Θέλω να πω ότι και οι γιατροί δεν είναι θεοί, μπορεί η μαγνητική να βγει φυσιολογική. Προσπάθησε να κάνεις υπομονή ως τότε και να σκέφτεσαι θετικά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαινω.. προσπαθω αλλα δε καταλαβαινω για ποιο λογο κανουμε τοτε τοσες εξετασεις οταν ειμαστε εγκυες. .
στη φαση αυτη, να ευχηθουμε να πανε ολα καλα..εκει να επικεντρωθεις! Εχε πιστη για το παιδακι σου ....δυστυχως οι πιθανοτητες να παει κατι οχι τοσο καλα, υπαρχει οσες εξετασεις και να κανουμε, οπως υπαρχει και για τους ηδη γεννημενους οργανισμους.
Θέλω να πω ότι και οι γιατροί δεν είναι θεοί, μπορεί η μαγνητική να βγει φυσιολογική. ...

και αυτο.....επισης μιλανε καμια φορα σαν να μην καταλαβαινουν οτι πισω απο 'περιπτωσεις' ειναι ανθρωποι!

Εμενα παλιοτερα με τρελαναν με ενα θεμα του γιου μου και ευτυχως διαψευστηκαν!!!!

Ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει!!!!

λοιπον,σαν προωρο κ ακομα στη μενν,προσαθησε να σκεφτεσαι ενα ενα κ οχι ολα μαζι τα θεματα,το ξερω οτι δνε ειναι εφικτο,αλλα πρεπει να κρατησεις μια σχετικη ψυχραιμια

καθε φορα που θα πηγαινεις στη μενν,θα σου λενε κ απο κατι το οποιο αφορα εκεινη τη μερα...αυτο που σο υλεω ειναι να αντιμετωπιζεις το προβλημα την ωρα που υπαρχει,οχι ολα μαζι...γιατι κανουμε τοσες εξετασεις κλπ οταν ημαστε εγκυος...μη ριχνεις ευθυνες,αποδεξου το,για να το αντιμετωπισεις,μη σκεφτεσαι το προβλημα αλλα τη λυση

μαγνητικη θα κανεις γυρω στα 2...εχεις ακομα καιρο

περιμενε με το καλο να βγει το μωρακι απο κει μεσα...κ μετα ενα ενα....οταν μπαινουμε σε αυτο το χωρο,χορευουμε

εγκεφαλογραφηματα θα κανει κ αλλα το μωρο σου,οπως εχει βεβαια ηδη κανει...οντως δε φαινονται ολα εκει...αυτο που πρεπει να σε απασχολει αυτη τη στιγμη που σου μιλαω,που με διαβαζεις,ειναι οταν πηγαινεις πρωι απογευμα στο νοσοκομειο,να ειναι καλα το μωρο..συγκεντρωσου σε αυτο

δε μιλαω απε εξω απο το χορο,μπορει να σου ακουγομαι ψυχρη,λογικη,αλλα επειδη τα εχω περασει,γεννησα τριδυμα 28εβδομαδων με βαρος 1000 εκαστο,θελω να σε συμβουλεψω για να κρατησεις την ψυχραιμια σου

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσι μην ακούς κανέναν. Κάνε αυτά που πρέπει (αντλήσεις, φροντίδα του μωρού σου κατά το επισκεπτήριο), μίλα του και εμψύχωσέ το, τραγούδα του, νανούρισέ το (δυνατά ε; ν' ακούγεται μέσα στη θερμοκοιτίδα) και όλα θα πάνε μια χαρά. Γι' αυτά που δεν μπορείς να κάνεις εσύ η ίδια κάτι μην ασχολείσαι καθόλου.

 

Απλά αν θέλεις και μπορείς ζήτα δεύτερη γνώμη και πριν από όλα ζήτα να σου δώσουν γραπτώς αυτό που σου λένε. Είσαι σε δημόσιο μαιευτήριο ή σε ιδιωτικό;

 

Να σου ζήσει η κοράκλα και όλα βολικά....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα καλη μου, να σου ζησει το μωρακι σου!

 

Να σου πω την δικα μας ιστορια, δεν ειναι ιδια αλλα ισως βοηθησει.

Εγω εχω δυο αγορακια, σημερα 7 1/2 ετων. Το ενα απο τα δυο, ενω ολες οι εξετασεις μεχρι τοτε ηταν οκ, δεν μεγαλωνε καλα απο τις 20 εβδομαδες και μετα.

 

Με τα πολλα φτασαμε στις 35 και κατι ψιλα οπου και τα πηραν με καισαρικη.

Ηταν 2 κιλα και ο αδελφος του 2900. Ειχε σταματησει να μεγαλωνει στις 32 εβδομαδες και φερονταν και σαν να ηταν 32 εβδομαδων.

 

Εμεινε μια βδομαδα στην ΜΕΝΝ και φυγαμε νομιζοντας οτι ειχαμε ενα καθ'ολα φυσιολογικο μωρο.

Ομως απο την αρχη δεν ηταν "σαν ολα τα αλλα". Οταν εγινε 20 μηνων τον ειδε η Σκουτελη, η καλυτερη παιδονευρολογος στην Αθηνα και μας ειπε οτι μαλλον εχει Συνδρομο Ανγκελμαν. Δηλαδη δεν θα μιλησει ποτε, δεν θα περπατησει ποτε κανονικα και θα μεινει μωρο στην ευφυια.

 

Μας εστειλε για καρυοτυπο στο Παιδων καθοτι ειναι γεννετικο συνδρομο.

Πριν παρουμε τα αποτελεσματα σε ηλικια 27 μηνων (καθ'οτι το Παιδων εκανε κατι μηνες να μας απαντησει γιατι δεν ειχαν πορους να το κανουν νωριτερα), ο Γιαννης μιλησε.

 

Στην μαγνητικη εγκεφαλου λοιπον φανηκε οτι ενα κομματι του εγκεφαλου του, ειχε νεκρωθει λογω υποξιας (ελλειψη οξυγονου) στην μητρα. Ειναι ενα κομματι που ελεγχει την κινηση. Επισης εχει επιρρεαστει και ο θερμοστατης του εγκεφαλου του με αποτελεσμα να εχουμε προβλημα με την θερμοκρασια του.

 

Διεγνωστηκε με κινητικα προβληματα (διπληγια), δυσλειτουργια αισθητηριακης ολοκληρωσης, ΔΕΠΥ και τελος Συνδρομο Ασπεργκερ (ενας τυπος αυτισμου).

 

Ο Γιαννης παει σε κανονικο σχολειο, περπαταει πλεον σχεδον φυσιολογικα (δεν μπορει να τρεξει ομως), ειναι ασσος στα μαθηματικα και απο τα πιο εξυπνα και χαρισματικα παιδια που εχω γνωρισει.

Δεν δουλεουν πολυ καλα τα χερακια του αλλα το παλευει. Να τωρα που μιλαμε παιζει ενα παιχνιδι με μποξ στο Xbox.

 

Αυτο που σου ειπαν ειναι αληθεια. Φαντασου οτι ο εγκεφαλος ενος μωρου 20 εβδομαδων (β' επιπεδου), ειναι σαν καρυδι. Ο υπερηχος δεν μπορει να τα δει ολα!!

Επισης αληθεια ειναι αυτο που λενε για το κομματι που δεν θα "φυτρωσει". ΟΜΩΣ, βασει της μαγνητικης του ο γιος μου θα επρεπε να ειναι φυτο σε αναπηρικο καροτσακι!

Επειδη επαθε το εγκεφαλικο (υποθετουν οτι κατι τετοιο ηταν) οσο ηταν ακομα στην μητρα, ο εγκεφαλος του βρηκε τροπο να προσπερασει το κομματι που ηταν κατεστραμενο και χρησιμοποιει καποιο αλλο. Οταν μεγαλωσει λιγο ακομα θελουν να κανουν μια χαρτογραφηση να δουν με ποιο κομματι περπαταει (πιο μεγαλο παιδι, μεγαλυτερος εγκεφαλος, καλυτερη εικονα).

 

Καλη μου, εδω υπαρχουν ανθρωποι που ζουν με μισο εγκεφαλο και πανε καλα.

Τοσα χρονια το εχω ψαξει πολυυυυυυ, αν θες μαθε και πες μου, συγκεκριμενα ποιο κομματι λειπει, ποσο ποσοστο κτλ.

 

Να σου πω και κατι αλλο. Ο συντροφος μου εχει το ιδιο πραγμα με τον γιο μου (εγκεφαλικη παραλυση) αλλα εκεινος ειναι πιο επιρρεασμενος, δηλαδη το μισο κομματι του σωματος του, συμπεριλαμβανομενου και του ματιου και του αυτιου υπολειτουργει.

Ε λοιπον, εκτος του οτι ειναι τελειως αυτονομος, ειναι και μαστερ στις πολεμικες τεχνες και απολυτως θανατηφορος ;)

 

Κανεις δεν θα βαλει ταβανι στην μικρη σου. Εσυ θα στοχευεις για τα αστερια και θα την σπρωχνεις να τα φτασει.

Οταν ειπα στον παιδιατρο τοτε οτι ο μικρος εχει εγκεφαλικη βλαβη μου ειπε "Ε δεν θα γινει καθηγητης πανεπιστημιου". Και θυμωσα ΤΟΣΟ πολυ που του ειπα "αν δεν γινει, θα ειναι επειδη δεν θελει οχι επειδη δεν μπορει!"

 

Ενα θα σε συμβουλευσω. Φυσιοθεραπεια και εργοθεραπεια απο οσο πιο νωρις γινεται. Εμας μας βοηθησε παρα πολυ εκτος απο ολα τα αλλα και το κολυμπι!!

 

Ο,τι μα ο,τι θες εδω ειμαι, ρωτα!!

 

Σε φιλω και κουραγιο!!

Τινα

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

να ευχηθω κ εγω με τη σειρα μ να ξεπερασει η μικρη σου ο,τι δυσκολιες της παρουσιαστουν κ αυτο:

 

 

Κανεις δεν θα βαλει ταβανι στην μικρη σου. Εσυ θα στοχευεις για τα αστερια και θα την σπρωχνεις να τα φτασει.

 

Τινα

 

tintail πολλα μπραβο για ολη την σταση σου!να σου ζησουν τα μωρα σου!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλη μου, να σου ζησει το μωρακι σου!

 

Να σου πω την δικα μας ιστορια, δεν ειναι ιδια αλλα ισως βοηθησει.

Εγω εχω δυο αγορακια, σημερα 7 1/2 ετων. Το ενα απο τα δυο, ενω ολες οι εξετασεις μεχρι τοτε ηταν οκ, δεν μεγαλωνε καλα απο τις 20 εβδομαδες και μετα.

 

Με τα πολλα φτασαμε στις 35 και κατι ψιλα οπου και τα πηραν με καισαρικη.

Ηταν 2 κιλα και ο αδελφος του 2900. Ειχε σταματησει να μεγαλωνει στις 32 εβδομαδες και φερονταν και σαν να ηταν 32 εβδομαδων.

 

Εμεινε μια βδομαδα στην ΜΕΝΝ και φυγαμε νομιζοντας οτι ειχαμε ενα καθ'ολα φυσιολογικο μωρο.

Ομως απο την αρχη δεν ηταν "σαν ολα τα αλλα". Οταν εγινε 20 μηνων τον ειδε η Σκουτελη, η καλυτερη παιδονευρολογος στην Αθηνα και μας ειπε οτι μαλλον εχει Συνδρομο Ανγκελμαν. Δηλαδη δεν θα μιλησει ποτε, δεν θα περπατησει ποτε κανονικα και θα μεινει μωρο στην ευφυια.

 

Μας εστειλε για καρυοτυπο στο Παιδων καθοτι ειναι γεννετικο συνδρομο.

Πριν παρουμε τα αποτελεσματα σε ηλικια 27 μηνων (καθ'οτι το Παιδων εκανε κατι μηνες να μας απαντησει γιατι δεν ειχαν πορους να το κανουν νωριτερα), ο Γιαννης μιλησε.

 

Στην μαγνητικη εγκεφαλου λοιπον φανηκε οτι ενα κομματι του εγκεφαλου του, ειχε νεκρωθει λογω υποξιας (ελλειψη οξυγονου) στην μητρα. Ειναι ενα κομματι που ελεγχει την κινηση. Επισης εχει επιρρεαστει και ο θερμοστατης του εγκεφαλου του με αποτελεσμα να εχουμε προβλημα με την θερμοκρασια του.

 

Διεγνωστηκε με κινητικα προβληματα (διπληγια), δυσλειτουργια αισθητηριακης ολοκληρωσης, ΔΕΠΥ και τελος Συνδρομο Ασπεργκερ (ενας τυπος αυτισμου).

 

Ο Γιαννης παει σε κανονικο σχολειο, περπαταει πλεον σχεδον φυσιολογικα (δεν μπορει να τρεξει ομως), ειναι ασσος στα μαθηματικα και απο τα πιο εξυπνα και χαρισματικα παιδια που εχω γνωρισει.

Δεν δουλεουν πολυ καλα τα χερακια του αλλα το παλευει. Να τωρα που μιλαμε παιζει ενα παιχνιδι με μποξ στο Xbox.

 

Αυτο που σου ειπαν ειναι αληθεια. Φαντασου οτι ο εγκεφαλος ενος μωρου 20 εβδομαδων (β' επιπεδου), ειναι σαν καρυδι. Ο υπερηχος δεν μπορει να τα δει ολα!!

Επισης αληθεια ειναι αυτο που λενε για το κομματι που δεν θα "φυτρωσει". ΟΜΩΣ, βασει της μαγνητικης του ο γιος μου θα επρεπε να ειναι φυτο σε αναπηρικο καροτσακι!

Επειδη επαθε το εγκεφαλικο (υποθετουν οτι κατι τετοιο ηταν) οσο ηταν ακομα στην μητρα, ο εγκεφαλος του βρηκε τροπο να προσπερασει το κομματι που ηταν κατεστραμενο και χρησιμοποιει καποιο αλλο. Οταν μεγαλωσει λιγο ακομα θελουν να κανουν μια χαρτογραφηση να δουν με ποιο κομματι περπαταει (πιο μεγαλο παιδι, μεγαλυτερος εγκεφαλος, καλυτερη εικονα).

 

Καλη μου, εδω υπαρχουν ανθρωποι που ζουν με μισο εγκεφαλο και πανε καλα.

Τοσα χρονια το εχω ψαξει πολυυυυυυ, αν θες μαθε και πες μου, συγκεκριμενα ποιο κομματι λειπει, ποσο ποσοστο κτλ.

 

Να σου πω και κατι αλλο. Ο συντροφος μου εχει το ιδιο πραγμα με τον γιο μου (εγκεφαλικη παραλυση) αλλα εκεινος ειναι πιο επιρρεασμενος, δηλαδη το μισο κομματι του σωματος του, συμπεριλαμβανομενου και του ματιου και του αυτιου υπολειτουργει.

Ε λοιπον, εκτος του οτι ειναι τελειως αυτονομος, ειναι και μαστερ στις πολεμικες τεχνες και απολυτως θανατηφορος ;)

 

Κανεις δεν θα βαλει ταβανι στην μικρη σου. Εσυ θα στοχευεις για τα αστερια και θα την σπρωχνεις να τα φτασει.

Οταν ειπα στον παιδιατρο τοτε οτι ο μικρος εχει εγκεφαλικη βλαβη μου ειπε "Ε δεν θα γινει καθηγητης πανεπιστημιου". Και θυμωσα ΤΟΣΟ πολυ που του ειπα "αν δεν γινει, θα ειναι επειδη δεν θελει οχι επειδη δεν μπορει!"

 

Ενα θα σε συμβουλευσω. Φυσιοθεραπεια και εργοθεραπεια απο οσο πιο νωρις γινεται. Εμας μας βοηθησε παρα πολυ εκτος απο ολα τα αλλα και το κολυμπι!!

 

Ο,τι μα ο,τι θες εδω ειμαι, ρωτα!!

 

Σε φιλω και κουραγιο!!

Τινα

 

υπεροχο...απλα υπεροχο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω κοριτσια αλλα δεν ειμαι και τιποτα σπουδαιο. Απλα η ζωη μου πεταξε λεμονια και εφτιαξα μια γλυκια και ξυνη λεμοναδα.

 

Α ξεχασα να σου πω φιλεναδα οτι ο μικρος μου παει στο σχολειο με παραλληλη στηριξη. Δηλαδη μια εξτρα δασκαλα (μεσω ΕΣΠΑ) που ειναι στην ταξη παραλληλα με την κανονικη αλλα μονο για τον Γιαννη.

 

Πραγματικα εχω μια πολυ μεγαλη βιβλιοθηκη γνωσεων και διασυνδεσεις με γονεις και συλλογους για παιδια με ειδικες αναγκες. Θυμαμαι ποσο μονη ενιωθα, κανεις δεν ηξερε, κανεις δεν μιλαγε, οποτε αποφασισα οτι εγω θα τα λεω ολα. Μια μαμα να βοηθησω στον κυκαιωνα (γιατι τετοιος ειναι ο κοσμος των ειδικων αναγκων) εχω κανει κατι καλο.

 

Να μου φιλησεις την μπεμπα σου!

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια να πω για αυτο το μηνυμα.μου εδωσε παρα πολυ κουραγιο κ με εκανε να ελπιζω οτι επειδη ειναι πολυ μικρο μικρο ακομα το κοριτσακι μου ισως με βοηθεια απο ειδικους ο εγκεφαλος του να ξεπερασει αυτο το κατασκευαστικο λαθος. Ισως να βρει ο εγκεφαλος το τροπο να το παρακαμψει. Ελπιζω!? Σημερα πηγαμε την εξεταση καρυοτυπου στο παιδων.. Σας ευχαριστω κ για τις ευχες σας.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ξαναπηγα να δω το κοριτσακι μου κ επεμεινα να μου εξηγησουν τι ακριβως ειναι αυτο το ελλειμα στον εγκεφαλο κ μου ειπαν οτι καλυτερα ακομα να μη το συζητησουμε γιατι εξαλλου το μωρο δεν εχει ξεφυγει του κινδυνου να επιβιωσει. τελοσ ειπα οτι θα βαλω καποιον γιατρο να επικοινωνησει μαζι τους μπασ κ βρουμε ακρη κ μου ειπαν οτι το ελλειμα εντοπιζεται μεταξυ των 2 ημισφαιριων του εγκεφαλου κ προκειται για το κομματι που τα συνδεει αλλα επειδη προκειται για εξεταση υπερηχου που ειναι "απλοιικη" εξεταση ισως να εχει γινει λαθος που θα διευκρινισει οταν ερθει η ωρα της μαγνητικη.. μεχρι τωρα εχουν κανει 2 υπερηχους κ τις 2 φορες βλεπουν το ιδιο πραγμα.... επισης πηρα τηλ. τον γιατρο που εκανα β-επιπεδου κ του ζητησα να ξαναεκτιμησει τον υπερηχο αν εντοπιζει κατι κ μου ειπε οτι μετα απο 2 κ 3 φορες που την ειδε δεν βλεπει τιποτα το παθολογικο κ ολα εχουν αναπτυχθει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ξαναπηγα να δω το κοριτσακι μου κ επεμεινα να μου εξηγησουν τι ακριβως ειναι αυτο το ελλειμα στον εγκεφαλο κ μου ειπαν οτι καλυτερα ακομα να μη το συζητησουμε γιατι εξαλλου το μωρο δεν εχει ξεφυγει του κινδυνου να επιβιωσει. τελοσ ειπα οτι θα βαλω καποιον γιατρο να επικοινωνησει μαζι τους μπασ κ βρουμε ακρη κ μου ειπαν οτι το ελλειμα εντοπιζεται μεταξυ των 2 ημισφαιριων του εγκεφαλου κ προκειται για το κομματι που τα συνδεει αλλα επειδη προκειται για εξεταση υπερηχου που ειναι "απλοιικη" εξεταση ισως να εχει γινει λαθος που θα διευκρινισει οταν ερθει η ωρα της μαγνητικη.. μεχρι τωρα εχουν κανει 2 υπερηχους κ τις 2 φορες βλεπουν το ιδιο πραγμα.... επισης πηρα τηλ. τον γιατρο που εκανα β-επιπεδου κ του ζητησα να ξαναεκτιμησει τον υπερηχο αν εντοπιζει κατι κ μου ειπε οτι μετα απο 2 κ 3 φορες που την ειδε δεν βλεπει τιποτα το παθολογικο κ ολα εχουν αναπτυχθει κανονικα.

 

onecode Nα σου ζήσει το μωράκι σου! Να είναι γερό, να μεγαλώσει και να είναι ευτυχισμένο!

Να ξέρεις ότι ο υπέρηχος στον εγκέφαλο ίσως κάνει και λάθος... Κι εμάς όταν ήταν μωρό η κόρη μου, μας είχαν τρομάξει με διάφορα που υποτίθεται έβλεπαν στον υπέρηχο εγκεφάλου, αλλά όταν μετά από μήνες (αγωνίας, ανησυχίας κλπ...) κάναμε μαγνητική, φάνηκε ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα!

Οπότε κουράγιο για τα υπόλοιπα, και αυτό το αντιμετωπίζετε όταν (και αν) έρθει η ώρα του!

 

Tintail το μήνυμά σου είναι συγκλονιστικό και η στάση ζωής σου υπέροχη. Συγχαρητήρια και να χαίρεσαι τα παιδιά σου!

Link to comment
Share on other sites

ο υπερηχος εγκεφαλου,δεν ειναι κατι τεκμητιωμενο,μπορει να δειχνει η να μη δειχνει πραγματα,πρεπιε να περιμενεις τη μαγνητικη εγκεφαλου

οπως σου ειπε κ ο γιατρος,πρεπει να αντιμετωπισεις το τωρα,στο ειπα κ γω,μη το προσπερνας...

Link to comment
Share on other sites

κ να εχεις στο νου σου ,οτι εκει μεσα θα ακουσεις πολλα..τη μια μερα μπορει να σε φοβισουν κ την αλλη να ειναι ολα οκ..το ξερω οτι δεν μπορω να σε κανω να τα δεις οπως τα βλεπω εγω,πιο ψυχραιμα δλδ αφου το εχω περασει αυτο το σταδιο που ζεις...

προσπαθησε ομως να καταλαβεις τι θελω να σου πω,μακαρι οταν ημουν κγω εκει μεσα,να συζητουσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πως ειστε σημερα?

 

Απο την μια βρε συ ανατριχιασα με αυτο που σου ειπαν οι γιατροι απο την αλλη δεν εχουν αδικο :( Δυστυχως, δυστυχως τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα αλλα ευχομαι με ολη μου την ψυχη να πανε ολα καλα και να την καμαρωσεις νυφουλα που λενε!!

 

Στο μεσολοβιο εχει κενο?

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ παλι μαμαδες με τα τοσο ενθαρυντικα σχολια.. Ναι στο μεσολοβιο εχει υποτιθεται το κενο κ ο γιατρος που μου εκανε την β-επιπεδου λεει οτι το μεσολοβιο φαινεται ξεκαθαρα χωρις κανενα προβλημα οπως κ οτι σχετιζεται με αυτο κ να κανω υπομονη να γινει η μαγνητικη οπου εκει σιγουρα θα ανακουφιστω. Ποιον να πιστεψεις? Αυτον που στο εκανε ενδομητρια η αυτους που στο κανουν εξωμητρια τον υπερηχο? Μια σκετη τρελα... Για την ιστορια το κοριτσακι μου 2 μερες τωρα περναει κ λοιμωξη κ δεν ειναι καθολου ορεξατη. Φφ βαρος δεν παιρνει καθολου μια ο ικτερος μια η λοιμωξη.. Μου αρκει που σημερα ανοιξε τα ματια της κ με κοιταξε σχεδον οση ωρα ημουν εκει γιατι αλλη φορα τα ανοιγε αληθωριζε κ τα κλεινε αμεσως. Μου δωσε πολυ κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Koριτσακι μου πρεπει να εχεις μεγαλη δυναμη κ υπομονη θα βαρεθεις να ακους αυτη την λεξη.Θα πρεπει να πηγαινεις να βλεπεις το μωρο σου με αισιοδοξια κ να μην σταματας να του γελας.Τα εχω περασει κ γω ο μπεμπακος μου γεννηθηκε 27+3 εβδομαδες.Σε ποιο νοσοκομειο ειστε?

Link to comment
Share on other sites

Η προωροτητα ειναι σαν τρενακι του λουνα παρκ. Μια εισαι ΠΟΛΥ πανω, την επομενη πολυ κατω :(

Κανε υπομονη, εχε πιστη και κουραγιο.

Θα παρει βαρος, θα δεις!

Φιλια να της στειλεις απο εμας μαζι με τα δικα σου!

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...