Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στο Ηράκλειο Κρήτης


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ? ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?ΓΙΑΤΙ ΖΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Απλώς γράφω για να επαναφέρω το θέμα. Θέλει κάποια κοπέλα να γράψει νεότερα για προσπάθειες εξωσωματικής στο Ηράκλειο; Υπάρχει ένα σχετικό ποστ για τον κ. Φραϊδάκη. Κάποιος άλλος γιατρός; Προσωπικά με ενδιαφέρει η διαδικασία του φυσικού ή τροποποιημένου φυσικού κύκλου λόγω πολύ υψηλής FSH.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς γράφω για να επαναφέρω το θέμα. Θέλει κάποια κοπέλα να γράψει νεότερα για προσπάθειες εξωσωματικής στο Ηράκλειο; Υπάρχει ένα σχετικό ποστ για τον κ. Φραϊδάκη. Κάποιος άλλος γιατρός; Προσωπικά με ενδιαφέρει η διαδικασία του φυσικού ή τροποποιημένου φυσικού κύκλου λόγω πολύ υψηλής FSH.

 

καλημερα εγω παω στον μακρυγιαννακη που ειναι στο ηρακλειο για μενα ειναι κορυφη! το 2009 εκανα την πρωτη εξωσωματικη μου εχω δυο υπεροχα παιδακια και τωρα ειμαι στη διαδικασια για την επομενη.

μπορει να χασαμε τη μαχη αλλα ΟΧΙ τον πολεμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!εχω και γω υψηλή fsh και κάνω φυσικό κύκλο στα Χανιά στο Μεσογειακό Κέντρο του Γιακουμάκη. Ειμαι πολύ παραπάνω από ευχαριστημένη. Υπάρχει ανθρώπινη προσέγγιση, πολύ προσεκτικοί χειρισμοί, πραγματικό ενδιαφέρον.. δεν εχω εμπειρία από Κέντρα στο Ηράκλειο πάντως στις ηχοληψίες γνωρίζω κάθε φόρα κοπέλες που έρχονται από εκει. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!εχω και γω υψηλή fsh και κάνω φυσικό κύκλο στα Χανιά στο Μεσογειακό Κέντρο του Γιακουμάκη. Ειμαι πολύ παραπάνω από ευχαριστημένη. Υπάρχει ανθρώπινη προσέγγιση, πολύ προσεκτικοί χειρισμοί, πραγματικό ενδιαφέρον.. δεν εχω εμπειρία από Κέντρα στο Ηράκλειο πάντως στις ηχοληψίες γνωρίζω κάθε φόρα κοπέλες που έρχονται από εκει. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα!!

 

καλημερα!!! μονο στα χανια εχει κεντρο στο ηρακλειο μονο γιατρους για εξωσωματικη τις οποιες φυσικα τις κανουν στα χανια.

μπορει να χασαμε τη μαχη αλλα ΟΧΙ τον πολεμο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!! μονο στα χανια εχει κεντρο στο ηρακλειο μονο γιατρους για εξωσωματικη τις οποιες φυσικα τις κανουν στα χανια.

 

Flower134 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Καταλαβαίνεις είμαι στην αρχή και έχω διάφορες απορίες, χαίρομαι όμως πολύ για την επιτυχία σου το 2009 και τη διάθεσή σου για νέα προσπάθεια! Μπράβο, καλή συνέχεια εύχομαι και ίσως τα πούμε σε κανα χώρο αναμονής!

Από αυτά που λες κατάλαβα ότι δεν έχει υπάρχει ως μονάδα εξωσωματικής το ΠΑΓΝΗ πλέον. Σωστά; ή συνεχίζουν άλλοι εκεί; Άλλο, ιδιωτικό; αυτό στο μητέρα; ξέρεις; Και όταν λες ότι τις εξωσωματικές τις κάνουν στα Χανιά τι εννοείς; η διαδικασία λήψης και γονιμοποίησης του ωαρίου γίνεται στα Χανιά; και τι βλέπει ο γιατρός εδώ; το στάδιο έως εκεί;

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει... έχω και δρόμο και αγωνία ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!εχω και γω υψηλή fsh και κάνω φυσικό κύκλο στα Χανιά στο Μεσογειακό Κέντρο του Γιακουμάκη. Ειμαι πολύ παραπάνω από ευχαριστημένη. Υπάρχει ανθρώπινη προσέγγιση, πολύ προσεκτικοί χειρισμοί, πραγματικό ενδιαφέρον.. δεν εχω εμπειρία από Κέντρα στο Ηράκλειο πάντως στις ηχοληψίες γνωρίζω κάθε φόρα κοπέλες που έρχονται από εκει. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα!!

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, εύχομαι καλή συνέχεια και πετυχημένη κατάληξη στις προσπάθειές σου! Από ό,τι έχω διαβάσει είναι πιο αργή και της υπομονής η διαδικασία των φυσικών κύκλων. Εγώ έχω υψηλή fsh γιατί έκανα μια επέμβαση στις ωοθήκες πριν 15 χρόνια και τώρα είναι μικρές! Χαίρομαι γι' αυτά που αναφέρεις για τη συμπεριφορά στο Μεσογειακό Κέντρο, μάλλον θα ρθω κι εγώ από κει για να δουν εξετάσεις κτλ. τώρα ξεκινώ εγώ... Οι φυσικοί κύκλοι προϋποθέτουν να είσαι, να ζεις στην πόλη αυτή που τις κάνεις; Θα σου στείλω και πμ. για περισσότερα, ελπίζω να έχεις λίγο χρόνο! Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Flower134 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Καταλαβαίνεις είμαι στην αρχή και έχω διάφορες απορίες, χαίρομαι όμως πολύ για την επιτυχία σου το 2009 και τη διάθεσή σου για νέα προσπάθεια! Μπράβο, καλή συνέχεια εύχομαι και ίσως τα πούμε σε κανα χώρο αναμονής!

Από αυτά που λες κατάλαβα ότι δεν έχει υπάρχει ως μονάδα εξωσωματικής το ΠΑΓΝΗ πλέον. Σωστά; ή συνεχίζουν άλλοι εκεί; Άλλο, ιδιωτικό; αυτό στο μητέρα; ξέρεις; Και όταν λες ότι τις εξωσωματικές τις κάνουν στα Χανιά τι εννοείς; η διαδικασία λήψης και γονιμοποίησης του ωαρίου γίνεται στα Χανιά; και τι βλέπει ο γιατρός εδώ; το στάδιο έως εκεί;

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει... έχω και δρόμο και αγωνία ακόμα!

 

συγνωμη που αργησα να σου απαντησω! λοιπον εγω παω στο ιατρειο (ιδιωτικα) για τους υπερηχους η ληψη και η εμβριομεταφορα την κανει στα χανια. πιστευω και οι γιατροι του μητερα στα χανια τα κανουν δεν εχει κεντρο στο ηρακλειο. στο ΠΑΓΝΗ εχει μοναδα και πολυ καλη, εκει εκανα την πρωτη εξωσωματικη με τον ιδιο γιατρο αλλα τωρα δεν λειτουργει. πηρα τα κατεψυγμενα μου και τα μετεφερα στα χανια. αφου κανεις την εμβρυομεταφορα σηνηθως δεν σε παρακολουθει ο ιδιος γιατρος, σου λεει να βρει καποιον αλλο γιατι αυτοι που ασχολουνται ΜΟΝΟ με τις εξωσωματικες δεν προλαβαινουν. οτι θελεις εδω θα ειμαι να σε βοηθησω σε οτι θες. εγω τωρα εχω ξεκινησει το μακρυ πρωτοκολλο και 18/5 παω για υπερηχο και οπως τα εχω υπολογισει τελος του μηνα θα τα βαλω.

μπορει να χασαμε τη μαχη αλλα ΟΧΙ τον πολεμο!!!

Link to comment
Share on other sites

flower134 ευχαριστώ για την απάντηση, νομίζω κατάλαβα για τους γιατρούς στην πόλη. Εδώ "προετοιμάζεσαι", γίνεται η θεραπεία και μετά πας Χανιά για τη λήψη και την εμβρυομεταφορά. Να σου ευχηθώ τα καλύτερα για την όλη τη διαδικασία, έχει και τόσα στάδια... Ευτυχή υπέρηχο και πετυχημένη μεταφορά λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σου Ονειροπόλα.. (ωραίο νικ!)

Μίλησα με το ΠΑΓΝΗ, δε λειτουργεί η μονάδα εκεί. Άλλο δημόσιο στο Ηράκλειο δεν υπάρχει. Ιδιωτικά υπάρχει ο Μακρυγιαννάκης μάλλον σε συνδυασμό με το Μεσογειακό Κέντρο Γονιμότητας στα Χανιά και το κέντρο που στεγάζεται στο ΜΗΤΕΡΑ με υπεύθυνο τον Φραϊδάκη (μου είπε σε ραντεβού για 3.500 ευρώ - μικρογονιμοποίηση).

Στην Αθήνα, όπου σκέφτομαι να πάω εγώ, υπάρχει μεταξύ άλλων το ΈΛΕΝΑ (δημόσιο) και πάμπολλα ιδιωτικά (γιατρός γνωστή μου μου σύστησε να πάω σε Λαϊνά ή Μαστρομηνά ή Πάντο). Υπάρχουν βέβαια και άλλοι, όπως βλέπει κανείς και από τις εμπειρίες των κοριτσιών εδώ. Εγώ περνάω σε 2 μήνες από Επιτροπή ΕΟΠΥΥ και μετά θα ανηφορίσω..

Πάντως, ήδη, τώρα με τις εξετάσεις, που κάνουμε, τέτοιο "άρμεγμα" δεν είχα φανταστεί... Δε θα πάω καθόλου για υπέρηχο στον Μακρυγιαννάκη, αν και το σκεφτόμουν πριν, νομίζω όμως δεν έχει νόημα, αφού δε θα πάω σ' αυτόν τελικά. Φοβόμαστε όλες, άλλα, δεν έχουμε πια και κάτι τόσο σπάνιο, οι έμπειροι γιατροί γνωρίζουν τις διαδικασίες πολύ καλά, αρκεί να έχουμε και λίγη τύχη και έναν καλό κύκλο! Θεωρώ ότι δεν γίνονται σοβαρά λάθη στην επιλογή του πρωτοκόλλου, που πρέπει να ακολουθήσει η κάθε μία και ότι οι εμβρυολόγοι μετά θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους ή έστω δεν το ξέρουμε τι λάθη ίσως κάνουν, για να αποφύγουμε τέτοια κέντρα. Και σε καλούς γιατρούς, όπως λένε για τον Τσιριγώτη στην Αθήνα τυχαίνουν αποτυχημένες προσπάθειες, μια φίλη μου δυστυχώς είχε δύο αποτυχημένες εκεί. Ένα άλλο θέμα είναι η φάση στην οποία τοποθετούν στη μήτρα τα γονιμοποιημένα, βλαστοκύστες ή μη αλλά και σ' αυτό δεν υπάρχει μόνο μία άποψη, κοινώς δεν είμαστε σίγουροι.

Προς το παρόν εμείς κάνουμε ακόμα εξετάσεις, προσέχουμε τη διατροφή μας και εγώ παίρνω και ένα σκεύασμα με φυλλικό οξύ και ελπίζω ότι θα μας πάνε όλα καλά...

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όλες μας!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα! εγω ειμαι στην αναμονη για χοριακη την τεταρτη θα ξερω. απο οτι εχετε διαβασει εγω πηγα στο μακρυγιαννακη ιδιωτικα την πρωτη εξωσωματικη την ειχα κανει στο παγνη παλι με τον ιδιο γιατρο και εχω δυο υπεροχα παιδακια και τωρα παω για τα επομενα-ο με κατεψυγμενα. λοιπον η μοναδα στο παγνη εχει κλεισει ο γιατρο ειναι στο παγνη αλλα τις εξωσωματικες τις κανει ο ιδιος στο ιατρειο του και στα χανια ιδιωτικα και οχι αλλος γιατρος οσο για την τιμη ναι ειναι λιγο ακριβος αλλα ειναι καθηγητης πανεπηστημιου καταξιομενος στο εξωτερικο και ενταξει οποια δεν αντεχει η τσεπη της ας μην παει εγω που τον ξερω τοσα χρονια ποτε δεν μου ειπε ψεματα και οτι μου ειπε εχει γινει δεν εχω λογο να μην τον εμπιστευομαι, ουτε εγω εχω τραπεζα με λεφτα ζοριστηκα για να τα μαζεψω αλλα οταν ειναι για καλο σκοπο κανω τα παντα. υπαρχουν γιατροι επειδη το εχω ψαξει και στην αθηνα απο οπου ειμαι που σου λενε ποια εξωσωματικη θες των 3000 των 5000 ή των 10000 euro(μου ετυχε) αλλοι σε πιανουν στο μπλα μπλα και στα τρωνε υπαρχουν ομως και αυτοι που σε καταλαβαινουν και ειναι πραγματικα γιατροι μπορει ενα γιατρο που βλεπω εγω καλο αλλη να τον βλεπει χαλια οπου νιωθει η καθε μια καλα εκει να παει γιατι η ψυχολογια μας παιζει πολυ μεγαλο ρολο. συγνωμη για ορθογραφηκα λαθη γραφω απο τηλ και συγνωμη αν σας κουρασα. καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!!!

μπορει να χασαμε τη μαχη αλλα ΟΧΙ τον πολεμο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη μου η γνωμη σου γνωμη σου και η γνωμη μου γνωμη μου.οταν ειχα παει στον ........ που εχει τετοια φημη οπως λες και ερχονται απο ολο τον κοσμο σε αυτον το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν οτι θελω τοσα πριν καν ακομη μου παρει ιστορικο φυσικα δεν ξαναπατησα. να σε ενημερωσω οτι στην εμβρυομεταφορα που εκανα εγω δεν εκανα ναρκωση τα ειδα ολα. και στην τελικη και συ τα ιδια θα ελεγες αν τα ειχες καταφερει θα πενευες το γιατρο σου. επειδη δεν θελω να μπαινω σε τετοιες διαδικασιες να τσακωνομαι το κλεινω εδω το θεμα το που θα παει η καθε μια ειναι επιλογη της. σου ευχομαι να καταφερεις και συ και να εχεις συντομα ενα μωρακι στην κοιλιτσα σου.δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαστε δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα. φιλια και καλη επιτυχια!!!!

μπορει να χασαμε τη μαχη αλλα ΟΧΙ τον πολεμο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαι καινούρια στη παρέα σας αν και πραακολουθώ καιρό το φόρουμ μιας που ψάχνω να αλλάξω γιατρό. Είμαι από Ηράκλειο και θα ήθελα να κάνω εδώ την διαδικασία γιατί διαφορετικά το κόστος ανεβαίνει πολύ. Έχω κάνει ήδη δυο εξωσωματικές με τον Μακρυγιαννάκη αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον; Σκέφτομαι για τον Φραίδάκη, έχω ακούσει καλά λόγια. περιμένω με αγωνία τις εμπειρίες σας!

 

Όσο για τον Μακρυγιαννάκη, κι εμένα μου είπε τελευταία στιγμη να πάω Χανιά αλλά δεν με πολυ πείραξε. Ωστόσο το σχόλιο της ονειροπολας για την νάρκωση με παραξένεψε γιατί η αλήθεια είναι πως δεν ήταν εκεί ο γιατρός όταν ξύπνησα. Είσαι σίγουρη οτι δε μπορεί να κάνει χειρουργίο με νάρκωση; και αν δε το έκανε αυτός τότε ποιος μου έκανε την ωοληψία;! :?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μ' αρέσει που έχω βάλει να 'ρχεται στο προσωπικό μου μέιλ και ειδοποίηση για τα νέα μηνύματα στο νήμα αυτό. Λοιπόν, επειδή κάποια μπορεί να μπαίνει να διαβάσει σχετικά με θέματα εξωσωματικής για πρώτη φορά, με αγωνία κτλ και επειδή στο σάιτ αυτό υπάρχουν πληροφορίες για διάφορα θέματα από πραγματικές περιπτώσεις γυναικών μην το απαξιώνουμε έτσι. Για όσα κορίτσια ενδιαφέρονται για εξωσωματική εδώ στο Ηράκλειο τα δεδομένα έχουν ως εξής: Δημόσιο νοσοκομείο για εξωσωματικές δεν υπάρχει στην Κρήτη δυστυχώς. Ο Φραιδάκης είναι στο μητέρα, ο Μακρυγιαννάκης σε συνεργασία με το κέντρο στα Χανιά, στο κέντρο των Χανίων γνωρίζω περιπτώσεις κοριτσιών που κάνουν αυτό τον καιρό προσπάθειες (όχι σε συνδυασμό με το Μακρυγιαννάκη), επίσης υπάρχει μια σύνδεση με το Γένεσσις του Πάντου στην Αθήνα με έναν γιατρό εδώ στον οποίο προσωπικά έχω πάει ήδη. Εγώ για λόγους κυρίως οικονομικούς δεν έχω κάνει ακόμα την προσπάθεια και παρά τις διαφορετικές μου αρχικές προθέσεις ίσως πάω τελικά σε δημόσιο στην Αθήνα. Όπως έχω ξαναπεί εδώ εμένα ο Φραϊδάκης πήρε 90 ευρώ στο πρώτο ραντεβού με έναν στοιχειώδη υπέρηχο που έκανε, μας ζήτησε 3.500 για μικρογονιμοποίηση, μας έγραψε εξετάσεις να τις κάνουμε όπου θέλουμε, έχει ένα στυλ λίγο μποέμ, προσωπικά δε με κέρδισε αλλά ως εκεί ξέρω για μένα. Στο Μακρυγιαννάκη δεν πήγα, έχω ακούσει ότι είναι δαπανηρή η διαδικασία μαζί του, εξετάσεις κλπ, προφανώς είναι γνώστης, δεν ξέρω τι προσοχή δείχνει κι αυτός σε κάθε περίπτωση, δεν πήγα όπως είπα. Με το Γέννεσις τώρα ξέρω δύο περιπτώσεις σε εξέλιξη, μακάρι να πάνε και οι δύο καλά, από κορίτσια που γνώρισα από κοντά μέσα από ένα άλλο σάιτ-φόρουμ. Η επαφή και επικοινωνία με τον γιατρό Κλάδο, συνεργάζεται με το Γέννεσις, είναι πολύ καλή, ελπίζω και τα αποτελέσματα των κοριτσιών που προσπαθούν, η εμβρυομεταφορά όμως γίνεται Αθήνα. Αυτά ξέρω κορίτσια, εύχομαι καλή τύχη σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα , είμαι καινούργια και γράφω πρώτη φορά στο φορουμ,καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο στους αρχικούς δημιουργούς, είναι πολύ παρήγορο και χρήσιμο να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα σε φορουμ και να μπορούμε να μοιραζόμαστε τις απορίες μας τις ανησυχίες μας και τις εμπειρίες μας ( όσοι από εμάς έχουν :wink: ) Λοιπόν και εγώ λόγω χαμηλής ποιότητας σπέρματος του άντρα μου ο γιατρός μου με συμβούλεψε να προχωρήσω σε εξωσωματική γονιμοποίηση. Διαβάζω πολλές εμπειρίες και γιατρούς , εγώ μένω στον Αγιο Νικόλαο και ο γατρός μου , μου πρότεινε τον κ.Μακρυγιαννάκη ή τον κ. Φραιδάκη εαν προχωρήσω στην Κρητη ( που θα το προτιμούσα ) εχω ακουσει πολυ καλά λόγια και για τους δύο. Μπορείτε να μου πείτε την αποψη σας και εμπειρίες όσες έχετε ? Ξέρετε και κάποιον άλλο ?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...