Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπαρχει καμια θηλαζουσα που να μην κανει αποχη???!!!


Recommended Posts

Μα καλα τι γινεται πια με αυτες τις αλλεργιες και τις αποχες απο γαλακτοκομικα και αλλα;

Επιδημια εχει γινει;Αναρρωτιομουν αν υπαρχει καμια φρεσκομανα που δεν αντιμετωπιζει αυτο το μεχρι προτινως αγνωστο θεμα.

Εσεις που γεννησατε φετος και θηλαζετε κανετε αποχη; κι αν ναι,σε τι;

Προτινω απο τον συντονιστη να κανει το θεμα δημοσκοπηση...:(

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν έχω αποκλείσει τα γαλακτοκομικά γιατί δεν χρειάστηκε, αλλά έχω κόψει τον καφέ, τα αναψυκτικά, και για 4 μήνες τα όσπρια και τα λαδερά (μπάμιες, φασολάκια κλπ) γιατί τον ενοχλούσαν. Αυτά νομίζω...

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω αποκλείσει τα γαλακτοκομικά γιατί δεν χρειάστηκε, αλλά έχω κόψει τον καφέ, τα αναψυκτικά, και για 4 μήνες τα όσπρια και τα λαδερά (μπάμιες, φασολάκια κλπ) γιατί τον ενοχλούσαν. Αυτά νομίζω...

Πως το καταλαβες οτι τον ενοχλουσαν;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, οι περισσότερες δεν κάνουμε αποχή :) Απλά αν δεν κάνεις αποχή, δεν χρειάζεται να το συζητήσεις. Είναι φυσικό σε ένα φόρουμ να δημιουργείται η εντύπωση ότι τα περισσότερα μωρά έχουν αλλεργίες, δεν παίρνουν αρκετό βάρος ή παίρνουν υπερβολικό, δεν συνεργάζονται στο θηλασμό, δαγκώνουν, οι μαμάδες δέχονται πόλεμο από παντού γιατί θηλάζουν ή γιατί δεν θηλάζουν, θηλάζουν και παχαίνουν, αργότερα τα παιδιά έχουν διαρκώς προβλήματα με τις νηπιαγωγούς και τα άλλα παιδιά, κτλ. κτλ. Αν δεν έχεις ένα πρόβλημα, δεν γράφεις τόσο συχνά ή δεν γράφεις καθόλου, κι όταν λυθεί το πρόβλημα, δεν επιστρέφουν όλες να γράψουν ότι το ξεπέρασαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ενταξει... αλλα βλεπω ολες τις κοπελες που μιλουσαμε στη εγκυμοσυνη και τωρα θηλαζουμε μια μια να μπαινουν στο κλαμπ...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Στον πρώτο δεν έκανα. Ο δευτερος εβγαλε διαφορα προβληματα και εκανα αποχη γαλακτοκομικων για ενα χρονο περιπου. Τελικα καταλήξαμε οτι ειχαμε προβλημα gaps.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239

 

Με το που ξεκινησαμε την ειδικη διατροφη ειδα διαφορες σε καποια αλυτα προβληματα του παιδιου (βρωμερες κενωσεις και διαρροιες)

 

Αυτες οι αλλεργιες μπορει να οφειλονται σε προβληματα εντερικης δυσβιωσης που απεκτησε η μητερα με αντιβιωσεις, αντισυλληπτικα και κακο τροπο διατροφης. Οταν γενναει ολα αυτα τα παθογονα που εχει στο σωμα της περνανε στο παιδι κι αυτο με τη σειρα του αντιμετωπιζει τα ιδια προβληματα που συνηθως εκδηλωνονται με αλλεργιες. Αν κανεις τη θεραπευτικη διατροφη οι αλλεργιες φευγουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να οφείλεται και στις δραματικές αλλαγές της διατροφής των Ελλήνων. Π.χ. οι Έλληνες έχουν από τα μεγαλύτερα ποσοστά δυσανεξίας στη λακτόζη στην Ευρώπη, και μέχρι πριν λίγες δεκαετίες είχαμε και αντίστοιχα χαμηλή κατανάλωση γάλακτος και γαλακτοκομικών. Το γιαούρτι ήταν πολύ διαδεδομένο, όπως και η φέτα με παραδοσιακές καλλιέργειες, αλλά σκέτο γάλα δεν έπιναν πολλοί. Με την πολλή διαφήμιση και την πλύση εγκεφάλου, είτε λόγω συμφερόντων, είτε λόγω της μόνιμης τάσης των Ελλήνων να ερμηνεύουν κάθε απόκλιση από την "Ευρώπη" ως ανάγκη σύγκλισης, φτάσαμε να έχει η Ελλάδα τώρα τη μεγαλύτερη κατά κεφαλή κατανάλωση γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κάνω αποχή από καμία τροφή. 'Ομως έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως κάτι φταίει, γιατί έχει αρχίσει να δυσκολεύεται να χωνέψει και παρόλο που ρεύεται, μπορεί να βγάλει γάλα (σαν κομμένο στην όψη) ακόμα και μια ώρα αφού έχει φάει. Επίσης τον βλέπω που γκρινιάζει και κλαίει γιατί κάτι τον ενοχλεί και μετά κάνει κάτι γκλου-γκλου και του ανεβαίνουν σάλια απο το στομάχι.. Υπάρχει περιπτώση να το προκάλει αυτό κάτι που τρώω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το μόνο που είχα περιορίσει τους πρώτους μήνες ήταν η σοκολάτα γιατί νομίζω του έφερνε υπερένταση. Στην συνέχεια δεν έκοψα τίποτα, έτρωγα σωστά και τα πάντα και το μωρό ήταν μια χαρά. Βέβαια να πω ότι ποτέ δεν έπινα καφέ κι αναψυκτικά, ούτε το κρέας το συμπαθώ ιδιαίτερα οπότε δεν ξέρω αν αυτά θα δημιουργούσαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κγω δεν εκανα αποχη ποτέ απο τα γαλακτοκομικά...τους πρωτους 2-3 μηνες ομως ειχα σταματησει τον καφε, το τσαι, οτιδηποτε ειχε σοκολάτα για να μην προκαλεί υπερδιέγερση στον μικρο μου (ειχε και κολικους και μου χαν πει να τα αποφευγω, καλως ή κακως)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τι γινεται πια με αυτες τις αλλεργιες και τις αποχες απο γαλακτοκομικα και αλλα;

Επιδημια εχει γινει;Αναρρωτιομουν αν υπαρχει καμια φρεσκομανα που δεν αντιμετωπιζει αυτο το μεχρι προτινως αγνωστο θεμα.

Εσεις που γεννησατε φετος και θηλαζετε κανετε αποχη; κι αν ναι,σε τι;

Προτινω απο τον συντονιστη να κανει το θεμα δημοσκοπηση...:(

 

καμία αποχή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω αποχή σε κάτι. Λίγο πρόσεχα στην αρχή (3-4 μήνες) με τα όσπρια, το πορτοκάλι και τους ξηρούς καρπούς, γιατί του έφερναν αέρια και πονούσε το καημένο. Μετά τους 4 μήνες ό,τι και να φάω δεν τον πειράζει. Καλά, ο καφές δυστυχώς μειωμένος σε έναν τη μέρα ακόμα. Δεν το ρισκάρω να τον πιάσει καμιά αϋπνία. Ξενυχτάμε που ξενυχτάμε...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ο μικρός είχε κολικούς, έπεσε σαν ιδέα να κόψω τα γαλακτοκομικά. Δεν είδα κάποια διαφορά. Καφέ έπινα το πρωί αφού είδα ότι δεν είχε κάποια επίδραση. Δεν πρόσεχα κάτι άλλο, εκτός ίσως από το να μην τρώω άσκοπα επεξεργασμένες τροφές.

 

Πάντως τώρα έχω περιορίσει πολύ τα γαλακτοκομικά για άσχετο λόγο και είδα μια διαφορά σε εμένα, στην ενεργητικότητα. Μπορεί βέβαια να είναι που παράλληλα άρχισα να τρώω καλύτερα, πιο πολλά φρέσκα φρούτα. Κατά μία έννοια μπορεί να βρίσκω κάποια δόση αλήθειας στο ότι το αγελαδινό γάλα είναι ο οξαποδώ, αλλά στα παιδιά πάντως δεν βρήκα ιδιαίτερη επίδραση. Ίσως έπαιξε ρόλο που ξεκίνησαν με συμπλήρωμα από το μαιευτήριο, πριν το κόψουμε λίγες μέρες μετά. Ίσως και να μην έχει και καθόλου σημασία. Δεν θα μάθω ποτέ!

 

Κάτι τύπου αλλεργία δεν είχαμε ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά μία έννοια μπορεί να βρίσκω κάποια δόση αλήθειας στο ότι το αγελαδινό γάλα είναι ο οξαποδώ, αλλά στα παιδιά πάντως δεν βρήκα ιδιαίτερη επίδραση.

 

Ο οξαποδώ δεν είναι, για πολύ κόσμο είναι μια πολύ καλή και θρεπτική τροφή που δεν τους δημιουργεί προβλήματα (κι εγώ μέσα σ΄αυτούς κι ευτυχώς δεν χρειάστηκε να το κόψω λόγω θηλασμού). Το πρόβλημα είναι ότι δημιουργείται από μικρή ηλικία μια πίεση να πιούμε το γάλα μας, από τα χίλια κόλπα που κάνουν οι μαμάδες για να δώσουν γάλα σε παιδιά που δεν το θέλουν, από τα τραγουδάκια που μαθαίναμε στο νηπιαγωγείο, από τις διαφημίσεις "το έχουμε ανάγκη", από τις προτροπές στο βιβλίο οικιακής οικονομίας "όταν διψάς, να πίνεις άπαχο γάλα", από όλες τις συμβουλές που ακούς από ειδικούς και μη όσο είσαι έγκυος και θηλάζεις "τώρα πρέπει να πίνεις περισσότερο γάλα" ... Έτσι ακόμη και όσοι δεν ανέχονται το γάλα, μένουν με την εντύπωση ότι κακώς δεν πίνουν και ότι κάνουν καλό στον εαυτό τους αν πιεστούν και πιουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τι γινεται πια με αυτες τις αλλεργιες και τις αποχες απο γαλακτοκομικα και αλλα;

Επιδημια εχει γινει;Αναρρωτιομουν αν υπαρχει καμια φρεσκομανα που δεν αντιμετωπιζει αυτο το μεχρι προτινως αγνωστο θεμα.

Εσεις που γεννησατε φετος και θηλαζετε κανετε αποχη; κι αν ναι,σε τι;

Προτινω απο τον συντονιστη να κανει το θεμα δημοσκοπηση...:(

έχεις δίκιο, κι γω το έχω παρατηρήσει στις φιλενάδες μου. Εμείς 29 μέρες με δικό μου γάλα αποκλειστική τροφή και δεν είχε εμφανίσει τίποτε το μωρό, όπως και μετά με το σκονόγαλα κανένα πρόβλημα.

Μάλιστα έτρωγα τα πάντα όλα τότε, γιατί πρίν είχα διαβήτη κύησης κι έπεσα με τα μούτρα...σε όλα, τον πρώτο καιρό μετά τον τοκετό!

 

υγ κάποια που δεν έχει πρόβλημα δεν το γράφει συνήθως,,,

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα!!!!!!!

εγω θηλαζα 6 μηνες αποκλειστικα ...ειναι 1 βδομαδα που δεν δινω καθολου ...εμας μας ενοχλουσαν πολλα φαγητα που ετρωγα...ειχα κοψει το κρεμμυδι-κουνουπιδι-μπροκολο-χορτα-σπανακια-ολα τα οσπρια-καφε-κοκα κολλα-πιπερια-φασολακια-μπαμιες-μελιτζανες-πιπεριες και τα αρχισα τωρα...καφε επινα μετα τους 4 μηνες αλλα ντεκαφεινε!!περιορισα πολλα γιατι υπεφερε το παιδακι μου...μονο την σοκολατα δεν εκοψα...δεν αντεχα !!!!κρασι επινα 1 ποτηρακι καπακια αποταν θηλαζα...γαλα επινα 1-2 ποτηρια και φετα με μετρο...δεν χρειαζονται υπερβολες με τα γαλακτοκομικα!!!και πιστευω οτι ειναι βλακειεσ που λενε πιες γαλα γιανα κατεβασεις η' τρωγε τα παντα γιανα κατεβασεις...ολα με μετρο!!!ερεθιζονται τα εντερακια του μωρου....

Link to comment
Share on other sites

Είδες διαφορά με τις τροφές όμως; Ή δοκιμάζοντας-δοκιμάζοντας πέρασε ο μήνας έως και τετράμηνο που έτσι και αλλιώς θα περνούσαν οι κολικοί; :lol:

 

Εγώ αφού έκανα κάποιες δοκιμές και διαφορά δεν είδα, είπα να ακολουθήσω αυτό που μου μετέφερε από τον παιδίατρό του ένας φίλος μπαμπάς, πως ό,τι και να κάνεις ή να μην κάνεις, οι κολικοί θα περάσουν, όταν είναι να περάσουν! Και ίσως ήταν και ένας τρόπος να εκπαιδευτεί το σύστημα του παιδιού σε τροφές που θα έχει έτσι και αλλιώς στο διαιτολόγιό του. Βέβαια εκτός από ενδείξεις πόνου ή δεν ξέρω και εγώ τι είναι τέλος πάντων οι κολικοί, δεν είχαμε άλλα συμπτώματα, όπως αίμα στα κακά και άλλα που γράφονται κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Είδες διαφορά με τις τροφές όμως; Ή δοκιμάζοντας-δοκιμάζοντας πέρασε ο μήνας έως και τετράμηνο που έτσι και αλλιώς θα περνούσαν οι κολικοί; :lol:

 

Εγώ αφού έκανα κάποιες δοκιμές και διαφορά δεν είδα, είπα να ακολουθήσω αυτό που μου μετέφερε από τον παιδίατρό του ένας φίλος μπαμπάς, πως ό,τι και να κάνεις ή να μην κάνεις, οι κολικοί θα περάσουν, όταν είναι να περάσουν! Και ίσως ήταν και ένας τρόπος να εκπαιδευτεί το σύστημα του παιδιού σε τροφές που θα έχει έτσι και αλλιώς στο διαιτολόγιό του. Βέβαια εκτός από ενδείξεις πόνου ή δεν ξέρω και εγώ τι είναι τέλος πάντων οι κολικοί, δεν είχαμε άλλα συμπτώματα, όπως αίμα στα κακά και άλλα που γράφονται κατά καιρούς.

 

το τεστ το εκανα μεχρι το πρωτο 2 μηνο...που ειχα συχνους θηλασμους...οταν κλεισαμε 4 μηνες μου ειπε η παιδιατρος να τρωω οτι θελω πια..ξεκινησα δειλα δειλα να βαζω κρεμμυδι σκορδο στο φαη αλλα παλι το καημενο ποναγε και ειχε αερια πολλα κ βρωμερα ...:shock:

συμφωνω σε αυτο που λες γιανα εκπαιδευτη το συστημα αλλα ποναει η καρδια μου να το βλεπω να μαζευει τα ποδαρακια του κ να πονα οταν αυτος ο πονος ερχετε απο μενα... καταλαβες????ετσι λεει κ ο πεθερος μου(βεβαια αλλα μυαλα εκεινου).."τρωγε τα παντα γιατι ετσι το παιδι μαθαινει ολες τις γευσεις,,ας ποναει,,αντρας ειναι πρεπει να αντεχει στον πονο"......μακακιες....6 μηνων μωρο θα τον κανω φανταρο ετοιμο για πολεμο...αφου μπορω να αποφυγω τα πονακια του.....:-P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκοψα τίποτα από τη διατροφή μου και όλα καλά ευτυχώς!;):D Δεν είχε καμία αλλεργική αντίδραση κολικούς ή πρόβλημα στα κακά ποτέ ως τώρα. Απλά στη αρχή δεν έπινα καφέ όχι γιατί ενοχλούσε τον μπέμπη αλλά γιατί δεν ήθελα. Είναι πολύ πιο εύκολο όταν τρως απ' όλα γιατί δεν νιώθεις ότι περιορίζεσαι κ αντέχεις να θηλάζεις ακόμα μεγαλύτερο διάστημα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κάνω αποχή από καμία τροφή. 'Ομως έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως κάτι φταίει, γιατί έχει αρχίσει να δυσκολεύεται να χωνέψει και παρόλο που ρεύεται, μπορεί να βγάλει γάλα (σαν κομμένο στην όψη) ακόμα και μια ώρα αφού έχει φάει. Επίσης τον βλέπω που γκρινιάζει και κλαίει γιατί κάτι τον ενοχλεί και μετά κάνει κάτι γκλου-γκλου και του ανεβαίνουν σάλια απο το στομάχι.. Υπάρχει περιπτώση να το προκάλει αυτό κάτι που τρώω?

 

δεν είναι παλινδρομηση?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καμία αποχή! Στα φορουμς καταφεύγουν οι περισσότεροι για να βρουν λύσεις σε προβλήματα, για αυτό θα βρεις πιο συχνά να συζητιούνται "προβληματικές" περιπτώσεις από ότι στην πραγματική ζωή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...