Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αντληση+εργασια,κοριτσια τη γνωμη σας!


Recommended Posts

Εχω εναν μπεμπη 2,5 μηνων&απο δευτερα επιστρεφω στη δουλεια. Ειχα σκοπω να αντλω στη δουλεια δυο γευματα καθως θα λειπω 8ωρο και να του τα δινει η γιαγια για την επομενη μερα. Πηγα στον γυναικολογο μου ομως και μου ειπε κατι κπου με προβληματισε. Το γαλα που αντλω στη δουλεια να μη του το δινω λεει γιατι μπορει να πιασει καποιο μικροβιο καθως οι κανονες υγιεινης στη δουλεια δεν ειναι σαν το σπιτι μας (θα αντλω σε μια τουαλετα που τη χρησιμοποιουν 15 ατομα) και δεν θα εχω τη δυνατοτητα να αποστιρωνω τη χοανη για την επομενη αντληση οποτε ειναι πολυ ευκολο να πιασει μικροβιο και λογω της μη παστεριωσης οποτε ειναι αρκετα επικινδυνο για το παιδι. Μου προτεινε λοιπον οσο λειπω να δινω ξενο και η'να μην κανω αντληση και να θηλαζω οταν επιστρεψω η' να το αντλω και να το πεταω. Αν δεν το αντλω το στηθος λεει θα προσαρμοστει στις αναγκες του μωρου και δε θα πρηζομαι τοσες ωρες. Απο την αλλη αν το βγαζω και το πεταω κριμα δεν ειναι; Τι λετε εσεις βρε κοριτσια; Εχω προβληματιστει λιγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχάς γίνεται να αντλεις και να το δίνεις διατηρωντας το χωρις την απειλη μικροβιων. Δεν ξέρω την ακριβη διαδικασία καθώς δεν χρειάστηκε να το κάνω αλλα πολλές κοπέλες στο φόρουμ το κάνουν. Θα σου πουν την διαδικασία.

 

Ακόμα όμως και να μην γινόταν λόγω μικροβιων, αν τις ωρες που ελειπες δεν αντλουσες, πραγματικά το στηθος θα προσαρμοζοταν και δεν θα ήταν πρησμενο αλλα σταδιακα η παραγωγη σου θα μειωνοταν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675 θα βρεις πληροφορίες για τη συντήρηση του μητρικού γάλακτος με ασφάλεια

Εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25473 θα βρεις πληροφορίες και συμβουλές για την άντληση στο χώρο της δουλειάς, τη μεταφορά του γάλακτος και την αποστείρωση ή φύλαξη του θηλάστρου στο χώρο εργασίας με ασφάλεια (ποστ # 16, αλλά και γενικά σε όλο το τόπικ)

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά του γάλακτος πρέπει να γίνεται πάντα σε θερμομονωτικό τσαντάκι (από αυτά που πουλάνε σε είδη κάμπινγκ ή και σουπερμάρκετ) με παγοκύστες. Στη δουλειά θα το φυλάς σε ψυγείο.

Μπορείς να έχεις ένα καθαρό τάπερ όπου εκεί θα τοποθετείς το θήλαστρο αφού θα το πλένεις με νερό και σαπούνι μετά την πρώτη άντληση, ώστε να είναι καθαρό για την επόμενη άντληση χωρίς να το ξανααποστειρώσεις, εφόσον το μωρό είναι υγιές τελειόμηνο όπως γράφει στο ποστ που σου παράθεσα παραπάνω. Έτσι, δεν θα έρχεται σε επαφή με τους χώρους της τουαλέτας που είναι αμφιβόλου καθαριότητας.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

μήπως θα μπορούσες να μιλήσεις με το τμήμα προσωπικού της εταιρείας που εργάζεσαι και να σου παραχωρήσουν κάποιο χώρο τον οποίο να μπορείς να χρησιμοποιείς που να είναι, πως να το πω, λιγότερο κοινόχρηστος...Το γάλα πού θα το αποθηκεύεις???Πρόσεχε να μην έχουν πρόσβαση πολλα χέρια...Τραβηγμένο, αλλα καλυτερα φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω εναν μπεμπη 2,5 μηνων&απο δευτερα επιστρεφω στη δουλεια. Ειχα σκοπω να αντλω στη δουλεια δυο γευματα καθως θα λειπω 8ωρο και να του τα δινει η γιαγια για την επομενη μερα. Πηγα στον γυναικολογο μου ομως και μου ειπε κατι κπου με προβληματισε. Το γαλα που αντλω στη δουλεια να μη του το δινω λεει γιατι μπορει να πιασει καποιο μικροβιο καθως οι κανονες υγιεινης στη δουλεια δεν ειναι σαν το σπιτι μας (θα αντλω σε μια τουαλετα που τη χρησιμοποιουν 15 ατομα) και δεν θα εχω τη δυνατοτητα να αποστιρωνω τη χοανη για την επομενη αντληση οποτε ειναι πολυ ευκολο να πιασει μικροβιο και λογω της μη παστεριωσης οποτε ειναι αρκετα επικινδυνο για το παιδι. Μου προτεινε λοιπον οσο λειπω να δινω ξενο και η'να μην κανω αντληση και να θηλαζω οταν επιστρεψω η' να το αντλω και να το πεταω. Αν δεν το αντλω το στηθος λεει θα προσαρμοστει στις αναγκες του μωρου και δε θα πρηζομαι τοσες ωρες. Απο την αλλη αν το βγαζω και το πεταω κριμα δεν ειναι; Τι λετε εσεις βρε κοριτσια; Εχω προβληματιστει λιγο!

 

Η άντληση στην τουαλέτα δεν είναι ό,τι καλύτερο από άποψη υγιεινής. Συζήτησέ το με τον εργοδότη, μήπως υπάρχει κάποιος άλλος χώρος (ακόμα και αυτοκίνητο) που θα μπορούσαν να σου διαθέτουν για λίγο προκειμένου να αντλήσεις.

 

Αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, τότε, θα αντλείς στη δουλειά λαμβάνοντας υπ' όψιν τα παρακάτω:

 

1. Η αποστείρωση της χοάνης στο ενδιάμεσο δεν είναι καν απαραίτητη. Για υγιές και τελειόμηνα μωρά (το δικό σου είναι ήδη 2,5 μηνών!) αρκεί η αποστείρωση να γίνεται μία φορά το 24ωρο! Μετά την άντληση πλένεις τη χοάνη καλά με νερό και σαπούνι Ή αν δεν μπορείς ούτε να πλύνεις, τυλίγεις σ' ένα σακουλάκι τροφίμων και τη βάζεις στο ψυγείο μέχρι την επόμενη άντληση.

 

2. Γενικά το μητρικό γάλα έχει ισχυρούς αντιμικροβιακούς παράγοντες, εννοείται ότι ΔΕΝ χρειάζεται παστερίωση για να μην χαλάσει/αναπτύξει μικρόβια και γενικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ξένο γάλα ως προς τους κινδύνους ανάπτυξης μικροβίων.

 

3. Φρόντισε να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες επιμόλυνσης του γάλακτος:

 

(α). Πλύνε καλά τα χέρια σου με σαπούνι και σκουπίσου σε καθαρή πετσέτα (από το σπίτι σου) ή χαρτί κουζίνας πριν ξεκινήσεις την άντληση.

 

(β) Στρώνε κάποιο υλικό μιας χρήσης (π.χ. χαρτί κουζίνας) στο χώρο όπου θα ακουμπήσεις τα σύνεργά σου, φροντίζοντας να μην ακουμπήσουν τα σκεύη που θα έρθουν σε επαφή με το γάλα με τις γύρω επιφάνειες.

 

(γ) Κάνε την άντληση χωρίς να αγχώνεσαι :-)

 

(δ) Αν μπορείς για λόγους αποθήκευσης, προτίμησε να διατηρήσεις το γάλα στο δοχείο που άντλησες αποφεύγοντας τις μεταγγίσεις στη δουλειά (αναγκαστικά θα χρειαστεί να ακουμπήσεις καπάκια κλπ. κάπου). Στο σπίτι, βάλε το γάλα όπου είναι απαραίτητο.

 

(ε) Διατήρησε τα αντλητικά σου (όσα δεν μπορείς να πλύνεις) σε καθαρό τάπερ ή σακουλάκι τροφίμων (καλά κλειστό) στο ψυγείο της δουλειάς ή στο ισοθερμικό σου τσαντάκι (με 2 παγοκύστες για το γάλα).

 

(στ) Έχε στη δουλειά ένα σφουγγαράκι και υγρό για βρεφικά σκεύη για την περίπτωση που κάτι σου πέσει ή ακουμπήσει κάπου που δεν θα ήθελες. Είναι κρίμα να χάσεις την άντληση γι' αυτό. Σ' ένα γκαζάκι και μ' ένα μπρίκι, ρίξε και λίγο βραστό νερό από πάνω, αν μπορείς.

 

Το μωρό σου μπορεί να κινδυνεύει περισσότερο παίρνοντας ξένο γάλα τις ώρες που λείπεις... Δεν εγκαταλείπουμε την άντληση όταν η μαμά είναι πρόθυμη να μπει στη διαδικασία :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας κοριτσια! Θα τις ακολουθησω αλλα πρεπει να οργανωθω καλα. Θα ξεκινησω και βλεπουμε. Δυστυχως δεν υπαρχει αλλος χωρος στη δουλεια. Γενικα θα ειμαι μες τα μικροβια αφου εργαζομαι σε παιδικο σταθμο! Φοβαμαι κιολας μηπως μεταφερω καμμια ιωση οποτε ο θηλασμος ειναι απαραιτητος για το μωρο μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας κοριτσια! Θα τις ακολουθησω αλλα πρεπει να οργανωθω καλα. Θα ξεκινησω και βλεπουμε. Δυστυχως δεν υπαρχει αλλος χωρος στη δουλεια. Γενικα θα ειμαι μες τα μικροβια αφου εργαζομαι σε παιδικο σταθμο! Φοβαμαι κιολας μηπως μεταφερω καμμια ιωση οποτε ο θηλασμος ειναι απαραιτητος για το μωρο μου!!

σε παιδικό σταθμό? τι να πουμε και εμεις που δουλευουμε και αντλουμε σε εργοταξιο? :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας κοριτσια! Θα τις ακολουθησω αλλα πρεπει να οργανωθω καλα. Θα ξεκινησω και βλεπουμε. Δυστυχως δεν υπαρχει αλλος χωρος στη δουλεια. Γενικα θα ειμαι μες τα μικροβια αφου εργαζομαι σε παιδικο σταθμο! Φοβαμαι κιολας μηπως μεταφερω καμμια ιωση οποτε ο θηλασμος ειναι απαραιτητος για το μωρο μου!!

 

Δεν έχει κουζίνα ο παιδικός σταθμός; Αν δέσεις ένα φουλάρι στο λαιμό σου, δεν θα φαίνεται καν ότι αντλείς. Θεωρητικά μπορείς να αντλήσεις οπουδήποτε, ακόμα και σε μία τάξη, όταν τα παιδάκια κοιμούνται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν είναι φιλικός προς την άντληση ο παιδικός σταθμός, τότε να πάμε να πνιγούμε...Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις την λύση με το φουλάρι ή κάποιο ύφασμα/κουβερτούλα και να κάνεις τις αντλήσεις σου σε χώρο εκτός του μπάνιου..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι φιλικός προς την άντληση ο παιδικός σταθμός, τότε να πάμε να πνιγούμε...Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις την λύση με το φουλάρι ή κάποιο ύφασμα/κουβερτούλα και να κάνεις τις αντλήσεις σου σε χώρο εκτός του μπάνιου..

 

Δυστυχώς, λόγω της εκπαίδευσής τους πιστεύω πως λίγα άτομα που εργάζονται σε παιδικούς σταθμούς η τους διευθύνουν καταλαβαίνουν πραγματικά τη σπουδαιότητα του θηλασμού και θα έδειχναν κατανόηση σε μια εργαζόμενη που θα ήθελε να κάνει αντλήσεις.

Νομίζω κάποιος χώρος όπως η κουζίνα είναι ο ιδανικότερος, μπορείς να αντλείς σε ώρες που δεν γίνονται γεύματα, μπορείς να έχεις ένα πανί να καλύπτεσαι αν τύχει και μπει κάποιο παιδάκι, αν και με συνεννόηση θα μπορούσαν οι συνάδελφοι να μη φέρνουν παιδάκια την ώρα που αντλείς, ας έχουν μια κανάτα και ποτηράκια σε κάποιον άλλο χώρο για λίγο αν χρειαστεί να δώσουν νερό.

Επίσης, το γραφείο της δ/νσης είναι καλή ιδέα.

Σίγουρα θα βοηθήσει πολύ στις ιώσεις που θα φέρνεις εσύ στο σπίτι, αφού θα δίνεις και έτοιμα αντισώματα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να μο παραχωρισει η διευθυντρια μου το γραφειο της και τι στον κοσμο!! Δεν γινεται αυτο βρε κοριτσια! Στην κουζινα την ωρα που εγω θα θελω να αντλησω γινεται η προετοιμασια του φαγητου και γινεται χαμος!! Αποθηκη δεν υπαρχει οποτε η μονη λυση ειναι το μπανιο. Θα προσεχω οσο περισσοτερο γινεται, τι αλλο να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα..θέλω βοήθεια εχω μια μπεμπούλα 3 μηνων και θηλάζω αποκλειστικα λοιπον , εχω γυρισει στην δουλεια και εχω ενα θεμα ..δεν βγαζω πολυ γαλα με το θηλαστρο , εκτος απο την νυχτα που καμια φορα δεν σηκωνεται και ετσι μπορω να βγαλω απο το ενα μονο και 100 γρ. οχι παντα ...αλλα μετα απο κανενα εξαωρο και αυτο μήπως πρέπει να σηκωνομαι 2 φορες τη νυχτα ? , το θεμα ομως ειναι οτι οταν φευγω δεν της φτανει αυτο ..λειπω απο τις 1 μεχρι τις 5 το πολυ λιγες ωρες κανα δυο φορες αφησα και ξενο γαλα στην πεθερα μου μηπως δεν φτασει την μια φορα το ηπιε ολο , την αλλη 90 με το ζορι δεν το προτιμαει και εγω στεναχωριεμαι δεν θελω να μαθει στο ξενο με τιποτα το παλεψα πολυ μεχρι τωρα εφαγα τοση κουραση και τοσο ξενυχτη και δεν θελω... .οταν γυρναω σπιτι το στηθος μου δεν το αισθανομαι γεματο οπως το βραδυ τις πρωτες τρεις μερες ηταν πιο πρησμενο ...α) μηπως να μην αφηνω γεματο το στηθος για πολλυ ωρα το βραδυ ? β)μηπως προτιμοτερο ειναι να της δινει ενα τσαι αν δεν χορταινει απο αυτο που τις αφηνω, παρα ξενο? γ) αν βαζω το μωρο στο ενα στηθος για δυο η τρια γευματα μειωνεται η παραγωγη στο αλλο ?? επειδη το ενα στηθος ειναι ελλατωματικο...γεννηθηκε 2550 και ειναι 5000περιπου στις 26 - 4 4550 μικρο βαρος οπως λεει η παιδιατρος..ενω πηγαινα πολυ καλα με το γαλα ,μια γαστριντεριτιδα της μεγαλης μου 3,5 χρονων με εκανε να κατσω στο νοσοκομειο πολλες πολλες ωρες με αποτελεσμα να ποναω αφορητα γιατι ειχα πριστει πολυ, πηγαινα ομως τουαλετα και το εβγαζα με το χερι ,το πετουσα φυσικα ..νομιζω οτι απο εκει εχει μειωθει λιγο η παραγωγη αλλα προσπαθω πολυ δεν σταματαω ...πρεπει παντα μονο το ενα στηθος να προσφρουμε η μπορουμε να κανουμε εναλλαγες ? πολλες φορες τρωει λιγο και μετ γκρινιαζει σαν τρελη

προσπαθω πολυ απο το ιδιο αλλα τιποτα της δινω το αλλο και ολα καλα..συγνωμη ρε κοριτσια πολλα ερωτηματα αλλα τα χω παιξει με την δουλεια, εχω και την μεγαλη μου ,δυσκολα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα..θέλω βοήθεια εχω μια μπεμπούλα 3 μηνων και θηλάζω αποκλειστικα λοιπον , εχω γυρισει στην δουλεια και εχω ενα θεμα ..δεν βγαζω πολυ γαλα με το θηλαστρο , εκτος απο την νυχτα που καμια φορα δεν σηκωνεται και ετσι μπορω να βγαλω απο το ενα μονο και 100 γρ. οχι παντα ...αλλα μετα απο κανενα εξαωρο και αυτο μήπως πρέπει να σηκωνομαι 2 φορες τη νυχτα ? , το θεμα ομως ειναι οτι οταν φευγω δεν της φτανει αυτο ..λειπω απο τις 1 μεχρι τις 5 το πολυ λιγες ωρες κανα δυο φορες αφησα και ξενο γαλα στην πεθερα μου μηπως δεν φτασει την μια φορα το ηπιε ολο , την αλλη 90 με το ζορι δεν το προτιμαει και εγω στεναχωριεμαι δεν θελω να μαθει στο ξενο με τιποτα το παλεψα πολυ μεχρι τωρα εφαγα τοση κουραση και τοσο ξενυχτη και δεν θελω... .οταν γυρναω σπιτι το στηθος μου δεν το αισθανομαι γεματο οπως το βραδυ τις πρωτες τρεις μερες ηταν πιο πρησμενο ...α) μηπως να μην αφηνω γεματο το στηθος για πολλυ ωρα το βραδυ ? β)μηπως προτιμοτερο ειναι να της δινει ενα τσαι αν δεν χορταινει απο αυτο που τις αφηνω, παρα ξενο? γ) αν βαζω το μωρο στο ενα στηθος για δυο η τρια γευματα μειωνεται η παραγωγη στο αλλο ?? επειδη το ενα στηθος ειναι ελλατωματικο...γεννηθηκε 2550 και ειναι 5000περιπου στις 26 - 4 4550 μικρο βαρος οπως λεει η παιδιατρος..ενω πηγαινα πολυ καλα με το γαλα ,μια γαστριντεριτιδα της μεγαλης μου 3,5 χρονων με εκανε να κατσω στο νοσοκομειο πολλες πολλες ωρες με αποτελεσμα να ποναω αφορητα γιατι ειχα πριστει πολυ, πηγαινα ομως τουαλετα και το εβγαζα με το χερι ,το πετουσα φυσικα ..νομιζω οτι απο εκει εχει μειωθει λιγο η παραγωγη αλλα προσπαθω πολυ δεν σταματαω ...πρεπει παντα μονο το ενα στηθος να προσφρουμε η μπορουμε να κανουμε εναλλαγες ? πολλες φορες τρωει λιγο και μετ γκρινιαζει σαν τρελη

προσπαθω πολυ απο το ιδιο αλλα τιποτα της δινω το αλλο και ολα καλα..συγνωμη ρε κοριτσια πολλα ερωτηματα αλλα τα χω παιξει με την δουλεια, εχω και την μεγαλη μου ,δυσκολα τα πραγματα

 

Με τι θήλαστρο αντλείς και πότε;

Πόση ποσότητα βγάζεις κάθε φορά;

Πόσες φορές αντλείς;

 

Για τις εναλλαγές: θα κάνεις όσες εναλλαγές θέλει το μωρό. Ενδεχομένως να προσπαθεί να ρυθμίσει την παραγωγή ή να αντισταθμίσει τυχόν μειωμένη παραγωγή από το ένα στήθος. Αν όντως το ένα στήθος βγάζει λιγότερο γάλα, ξεκίνα να θηλάζεις από αυτό και μετά πρόσφερε το άλλο στήθος, όταν το μωρό χάσει το ενδιαφέρον του από το πρώτο στήθος.

 

Η επιστροφή στη δουλειά είναι δύσκολη, ειδικά όταν υπάρχει και μεγαλύτερο παιδάκι. Τα πας πολύ καλά, δεδομένης της κατάστασης και αφού το θέλεις να συνεχίσεις με τον αποκλειστικό θηλασμό, μπορείς να τα καταφέρεις. Απάντησε στις ερωτήσεις και θα βρούμε μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θηλαστρο που χρησιμοποιω ειναι το nuk e-motion ηλεκτρικο 2 φασεων .

συνηθως αντλω την νυχτα, στις 12 και μετα αν δεν ξυπνησει η μικρη στις 3 η 4 , καμια φορα και το πρωι στις 9 το ενα στηθος..η ποσοτητα αναλογα , απο το καλο στηθος μεχρι και 100 απο το αλλο γυρω στα 50 για το βραδυ μονο , απλα δεν μου πριζετε οσο πριν απο ενα μηνα,,συνηθως ξυπναει και τρωει το βραδυ απο τοτε που ξεκινησα δουλεια και ετσι καποιοες μερες δεν εχω να της αφησω οταν φευγει ...εχθες μου ηρθε και περιοδος 3 μερες δεν ξεκολησε απο το στηθος.... τις υπολοιπες ωρες βγαζει γυρω στα 50 συνολο μεσα στην ημερα, δεν ξερω μηπως πρεπει να κανω συγκεκριμενο προγραμα αντλησης? καποιες φορες τα κακακια ειναι πρασινα και εχουν λιγες βλενες , στεναχωριεμαι ααα και εχει ολη μερα το χερι στο στομα και το βυζαινει το ρουφαει αλλες φορες σαν τρελη αλλες φορες ετσι απλα ....

Link to comment
Share on other sites

το θηλαστρο που χρησιμοποιω ειναι το nuk e-motion ηλεκτρικο 2 φασεων .

συνηθως αντλω την νυχτα, στις 12 και μετα αν δεν ξυπνησει η μικρη στις 3 η 4 , καμια φορα και το πρωι στις 9 το ενα στηθος..η ποσοτητα αναλογα , απο το καλο στηθος μεχρι και 100 απο το αλλο γυρω στα 50 για το βραδυ μονο , απλα δεν μου πριζετε οσο πριν απο ενα μηνα,,συνηθως ξυπναει και τρωει το βραδυ απο τοτε που ξεκινησα δουλεια και ετσι καποιοες μερες δεν εχω να της αφησω οταν φευγει ...εχθες μου ηρθε και περιοδος 3 μερες δεν ξεκολησε απο το στηθος.... τις υπολοιπες ωρες βγαζει γυρω στα 50 συνολο μεσα στην ημερα, δεν ξερω μηπως πρεπει να κανω συγκεκριμενο προγραμα αντλησης? καποιες φορες τα κακακια ειναι πρασινα και εχουν λιγες βλενες , στεναχωριεμαι ααα και εχει ολη μερα το χερι στο στομα και το βυζαινει το ρουφαει αλλες φορες σαν τρελη αλλες φορες ετσι απλα ....

 

Οι ποσότητες που βγάζεις είναι πολύ καλές. Μάλλον το ένα στήθος βγάζει πολύ και όχι ότι το άλλο βγάζει λίγο.

Νομίζω ότι οι ώρες που επιλέγεις δεν είναι οι πιο κατάλληλες δεδομένου ότι το μωρό ξυπνάει το βράδυ για να θηλάσει (αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί προσπαθεί να αναπληρώσει για την απουσία σου).

 

Τις ώρες που λείπεις μπορείς να αντλήσεις; Μπορείς να αντλήσεις μόλις γυρνάς από τη δουλειά και αφού θηλάσεις; Μπορείς να αντλήσεις πριν φύγεις, πάλι αφού θηλάσεις;

 

Το πρόγραμμα στην άντληση βοηθά πολύ γιατί το στήθος μαθαίνει να ανταποκρίνεται εκείνες τις ώρες. Μπορείς επίσης να αντλείς και από τα δύο στήθη, ακόμα κι από εκείνο που μόλις θήλασες.

 

Τα πράσινα κακά και οι βλέννες αν συμβαίνουν αραιά και που δεν μας ανησυχούν πολύ. Αν μπορείς να βρεις ένα μοτίβο που τελικά οδηγεί σε τέτοια κακά, καλώς. Αν επιμένει το ξανασυζητάμε.

 

Το χέρι στο στόμα μπορεί να είναι για να ανακουφιστεί από την οδοντοφυΐα... Αν προσφέρεις στήθος και δεν θέλει, τότε μάλλον είναι δόντια.

 

Το πρήξιμο στο στήθος είναι κάτι που φυσιολογικά υποχωρεί όταν η παραγωγή ρυθμίζεται στις ανάγκες του μωρού. Δεν είναι ανησυχητικό.

 

Πόσο γάλα πίνει το μωρό σου τις ώρες που λείπεις;

Link to comment
Share on other sites

τις ωρες που λειπω δεν μπορω να αντλησω δυστηχως , δουλευω σε σχολειο και ετσι οι συνθηκες ειναι δυσκολες , μπορω ομως να αντλησω πριν φυγω και αφου γυρισω , λειπω μονο 3,5 με 4 ωρες περιπου , το γαλα που τις αφηνω αλλες φορες ειναι 100 και αλλες 125 το αδειαζει ολο , κοιμαται και μετα την θηλαζω εγω οταν γυρναω... οσον αφορα το βραδυ αν δεν ξυπνησει και δεν σηκωθω να βγαλω το γαλα , μειωνεται η παραγωγη? οταν τυχαινει το βραδυ και τις δινω δυο γευματα απο το ενα στηθος μειωνεται η παραγωγη στο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

τις ωρες που λειπω δεν μπορω να αντλησω δυστηχως , δουλευω σε σχολειο και ετσι οι συνθηκες ειναι δυσκολες , μπορω ομως να αντλησω πριν φυγω και αφου γυρισω , λειπω μονο 3,5 με 4 ωρες περιπου , το γαλα που τις αφηνω αλλες φορες ειναι 100 και αλλες 125 το αδειαζει ολο , κοιμαται και μετα την θηλαζω εγω οταν γυρναω... οσον αφορα το βραδυ αν δεν ξυπνησει και δεν σηκωθω να βγαλω το γαλα , μειωνεται η παραγωγη? οταν τυχαινει το βραδυ και τις δινω δυο γευματα απο το ενα στηθος μειωνεται η παραγωγη στο αλλο?

 

Ωραία, δοκίμασε να αντλείς λοιπόν πριν και μετά τη δουλειά και δες τι ποσότητα συγκεντρώνεις. Άντλησε και από τα δύο στήθη, ακόμα κι αν το μωρό μόλις θήλασε. Αν η ποσότητα δεν φτάνει το ξανασυζητάμε.

 

Δεν υπάρχει λόγος να σηκώνεσαι να αντλείς το βράδυ, εκτός αν σε βολεύει έτσι καλύτερα. Αν το μωρό δεν ξυπνάει για να θηλάσει, η παραγωγή απλά προσαρμόζεται (δεν είναι σίγουρο ότι μειώνεται, γιατί π.χ. το μωρό μπορεί να παίρνει μεγαλύτερη ποσότητα μέσα στην υπόλοιπη μέρα). Γενικά αν αυτό ορίζεται από το μωρό, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το να δίνουμε συνεχόμενα γεύματα (που απέχουν αρκετά μεταξύ τους χρονικά) από το ίδιο στήθος είναι τακτική για μείωση παραγωγής, γενικά (όχι μόνο στο άλλο στήθος...). Για ποιο λόγο να το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

δυο μερες που βγαζω μετα το θυλασμο βγαζω με το ζορι 15 γρ. αλλες φορες ουτε σταγονα ,,αν δεν σηκωθω το βραδυ 3 με 4 δεν θα εχω καθολου γαλα μετα να αφησω...καποια στιγμη εβγαζα και 120 απο το ενα αλλα τωρα 50 με το ζορι 70, εκει. ..πηρα και τα χαπια μαγιας τωρα τα σταματησα για μια βδομαδα η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι καλα να τα παιρνω ,ειχα δει λιγη διαφορα , τωρα ειναι να τα ξεκινησω παλι ..με ηρθε και περιοδος πριν 4 μερες καταλαβα οτι μειωθηκε και απο αυτο το γαλα γιατι η καημενη ρουφαγε ρουφαγε σαν τρελη..τι μπορω να κανω για τα δοντακια της αν την φαγουριζουν?? πινω και μαραθο ,,οι μετρησεις της δεν λενε να ανεβουν και πολυ στα κιλα εννοω ..γεννηθηκε 24- 01 -2012 2550 κιλα

26 - 01 -12 2450

28 -01 - 12 2400

23 -2 -12 3220

26 - 3- 12 4100

23 - 4- 12 4550

10 - 5 -12 5000

και εχω και την παιδιατρο να επιμενει οτι πειναει σαν τρελο το μωρο σου δεν βλεπεις οτι δεν παιρνει κιλα επρεπε να παρει τα διπλασια μου λεει ...θα τρελαθω στο τελος ...

Link to comment
Share on other sites

δυο μερες που βγαζω μετα το θυλασμο βγαζω με το ζορι 15 γρ. αλλες φορες ουτε σταγονα ,,αν δεν σηκωθω το βραδυ 3 με 4 δεν θα εχω καθολου γαλα μετα να αφησω...καποια στιγμη εβγαζα και 120 απο το ενα αλλα τωρα 50 με το ζορι 70, εκει. ..πηρα και τα χαπια μαγιας τωρα τα σταματησα για μια βδομαδα η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι καλα να τα παιρνω ,ειχα δει λιγη διαφορα , τωρα ειναι να τα ξεκινησω παλι ..με ηρθε και περιοδος πριν 4 μερες καταλαβα οτι μειωθηκε και απο αυτο το γαλα γιατι η καημενη ρουφαγε ρουφαγε σαν τρελη..τι μπορω να κανω για τα δοντακια της αν την φαγουριζουν?? πινω και μαραθο ,,οι μετρησεις της δεν λενε να ανεβουν και πολυ στα κιλα εννοω ..γεννηθηκε 24- 01 -2012 2550 κιλα

26 - 01 -12 2450

28 -01 - 12 2400

23 -2 -12 3220

26 - 3- 12 4100

23 - 4- 12 4550

10 - 5 -12 5000

και εχω και την παιδιατρο να επιμενει οτι πειναει σαν τρελο το μωρο σου δεν βλεπεις οτι δεν παιρνει κιλα επρεπε να παρει τα διπλασια μου λεει ...θα τρελαθω στο τελος ...

 

 

Αν εξαιρέσεις το διάστημα από 26/3 - 23/4 που πήγε στο ελάχιστο φυσιολογικό, όλες οι άλλες μετρήσεις δείχνουν πρόσληψη πολύ καλή και εντελώς μέσα στα φυσιολογικά. Δες ενδεικτικά εδώ:

http://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/

Έχεις ένα μωράκι που γεννήθηκε μικρό, παρ' όλ' αυτά έχει σχεδόν διπλασιάσει το βάρος γέννησης και δεν έχει κλείσει τον 4ο μήνα! Γνωρίζοντας ότι ο θηλασμός μωρού που γεννήθηκε μικρό, έχεις συχνά αρκετές δυσκολίες, θα έλεγα ότι πάτε πολύ καλά.

 

Η παιδίατρος πώς κρίνει ότι το μωρό σου "πεινάει σαν τρελό"; Ποια συμπεριφορά του μωρού ερμηνεύει ως "τρελή πείνα";

Όταν μιλάει για διπλάσια πρόσληψη, αναφέρεται σε συγκεκριμένο διάστημα ή γενικά; Έχει εξοικείωση με μωρά που θηλάζουν; Έχει/Έχεις βάλει τις μετρήσεις στην καμπύλη γέννησης του μωρού; Έχει πέσει από την καμπύλη που γεννήθηκε ή έχει ανέβει;

 

Αν θέλεις, απάντησε σε παρακαλώ αναλυτικά και σ' αυτές τις ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Για την άντληση: όταν λες ότι τώρα βγάζεις 50-70 εννοείς το βράδυ που ξυπνάς ή άλλη στιγμή;

Δοκίμασες να αντλήσεις με την επιστροφή σου από τη δουλειά; Πώς ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Για την αντληση 50 με 70 το βραδυ , δεν ξερω μηπως φταιει και η περιοδος .. σημερα που γυρισα απο την δουλεια εβγαλα 50 γραμ.απο το ενα ..αλλα ειχα πρηστει πολυ και δεν εβγαινε αλλο ... η παιδιατρος μου λεει οτι πειναει, επειδη το μωρο βαζει το χερι στο στομα, επειδη γκρινιαζει πολυ και ξυπναει την νυχτα για να φαει , πρεπει να της δινω τσαι μου λεει το βραδυ οπως επισης να της δινω τσαι αν πειναει στο δυωρο για να τρωει στο τετραωρο , εγω δεν τα ακολουθω γιατι ξερω οτι οταν θυλαζεις πρεπει να τρωει οποτε θελει ..

 

Α- 38 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

Β - ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟς

Δ - ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε - ΟΧΙ

Ζ - ΟΧΙ

 

 

1. 24-01-2012 2550 ΓΡ. 48 ΜΗΚΟΣ 31 ΠΕΡΙΜ.ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ

26-01 2012 2450 ΓΡ

28-01-2012 2400 ΓΡ.

23-02-2012 3220 ΓΡ 51 ΜΗΚΟΣ 34 ΠΕΡ.ΚΕΦΑΛ.

26-3-2012 4100 ΓΡ. 54.5 36.8

23-04-2012 4550 ΓΡ 56,5 37,2

10-05-2012 5000 ΓΡ

 

2. 9 ΜΕ 10

3. ΣΕ ΟΛΑ ,ΕΚΤΟΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΑΝΤΛΗΜΕΝΟ

4. ΟΧΙ

5. -

6. nuk e-motion ηλεκτρικο 2 φασεων .

7. OXI

7α. 2 με 3

7β. ξημερωματα , μεσημερι

7γ. δεκα λεπτα

8. 8 πανες περιπου καποιες βαριες

9. 2 με 4

Link to comment
Share on other sites

Για την αντληση 50 με 70 το βραδυ , δεν ξερω μηπως φταιει και η περιοδος ..

Η περίοδος σε κάποιες γυναίκες δημιουργεί μια προσωρινή μείωση της παραγωγής. Δεν είναι όμως κάτι ανησυχητικό.

 

σημερα που γυρισα απο την δουλεια εβγαλα 50 γραμ.απο το ενα ..αλλα ειχα πρηστει πολυ και δεν εβγαινε αλλο ...

Αυτό ίσως να έχει να κάνει με το θήλαστρο. Εκτός αν το στήθος έχει πραγματικά πετρώσει, ένα καλό θήλαστρο θα καταφέρει να αντλήσει το περισσότερο γάλα και σίγουρα σε βαθμό που να ανακουφίσει πλήρως τη μαμά. Μπορείς να δοκιμάσεις να βγάζεις με το χέρι (δες εδώ για τη σωστή τεχνική: http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/bf-links-pumps/#manual ) ή να νοικιάσεις για λίγο ένα άλλο θήλαστρο (νοσοκομειακό) για να δεις αν υπάρχει διαφορά.

 

η παιδιατρος μου λεει οτι πειναει, επειδη το μωρο βαζει το χερι στο στομα, επειδη γκρινιαζει πολυ και ξυπναει την νυχτα για να φαει ,

τα χέρια στο στόμα σ' αυτή την ηλικία μπορεί να είναι λόγω ενόχλησης από οδοντοφυΐα. Μπορείς να προσφέρεις το στήθος και να δεις. Ωστόσο ακόμα και για να ανακουφιστούν από τον πόνο των δοντιών πολλά μωρά προτιμούν να θηλάσουν κι ας μην πεινάνε.

Τι εννοούμε με το "γκρινιάζει πολύ"; Ένα μωρό που πεινάει, κλαίει κι ένα μωρό που πεινάει πολύ, κλαίει πολύ. Η γκρίνια συνήθως είναι έκφραση κάποιου παραπόνου από πλευράς του παιδιού και όχι πείνα...

Το να ξυπνάει τη νύχτα για να φάει ένα μωρό αυτής της ηλικίας, η παιδίατρός σου το θεωρεί μη φυσιολογικό; Ο ΠΟΥ και η ΑΑΠ λένε απεριόριστο θηλασμό μέρα και νύχτα για όλο το πρώτο έτος ενός μωρού: άρα το βραδυνό ξύπνημα λόγω πείνας θεωρείται φυσιολογικό και ενθαρρύνεται ο θηλασμός, δηλ. το τάισμα του μωρού...

 

πρεπει να της δινω τσαι μου λεει το βραδυ οπως επισης να της δινω τσαι αν πειναει στο δυωρο για να τρωει στο τετραωρο , εγω δεν τα ακολουθω γιατι ξερω οτι οταν θυλαζεις πρεπει να τρωει οποτε θελει ..

Θες να πεις ότι για ένα μωρό που η παιδίατρος θεωρεί ότι πεινάει, προτείνει τσάι αντί για γάλα και μείωση των γευμάτων...; Θα μπορούσες να ρωτήσεις την παιδίατρο για ποιο λόγο προτείνει κάτι τέτοιο ενώ πιστεύει ότι το παιδί πεινάει... Επίσης επειδή έχεις θέσει θέμα βάρους και είπες πριν ότι η παιδίατρός σου είπε ότι το μωρό θα έπρεπε να πάρει διπλάσιο βάρος, πιστεύεις ότι αυτές οι οδηγίες (τσάι αντί για γάλα, και τάισμα ανά 4ωρο) θα βοηθήσουν το παιδί να πάρει επιπλέον βάρος; Αν εσύ τώρα προσφέρεις στο παιδί σου γάλα κάθε φορά που ζητά, μέρα και νύχτα και το μωρό παίρνει αυτό το βάρος, το να μειώσεις το γάλα, πώς θα το βοηθήσει να πάρει το διπλό βάρος;

 

Α- 38 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

Β - ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟς

Δ - ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε - ΟΧΙ

Ζ - ΟΧΙ

 

 

1. 24-01-2012 2550 ΓΡ. 48 ΜΗΚΟΣ 31 ΠΕΡΙΜ.ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ

26-01 2012 2450 ΓΡ

28-01-2012 2400 ΓΡ.

23-02-2012 3220 ΓΡ 51 ΜΗΚΟΣ 34 ΠΕΡ.ΚΕΦΑΛ.

26-3-2012 4100 ΓΡ. 54.5 36.8

23-04-2012 4550 ΓΡ 56,5 37,2

10-05-2012 5000 ΓΡ

Δες ό,τι σου έγραψα παραπάνω για τις μετρήσεις. Το μωράκι σου γεννήθηκε μάλλον μικρό για την εβδομάδα κύησης αλλά ο ρυθμός πρόσληψής βάρους και οι άλλες μετρήσεις (ύψος, περ.κεφ) είναι πολύ καλές και μάλιστα έχει ανέβει σε καμπύλες σε σχέση με τις καμπύλες γέννησης!

 

2. 9 ΜΕ 10

Αν τόσα θέλει το παιδί, ΟΚ.

 

3. ΣΕ ΟΛΑ ,ΕΚΤΟΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΑΝΤΛΗΜΕΝΟ
Υποθέτω μόνο λόγω δουλειάς ή απουσίας σου.

 

4. ΟΧΙ

5. -

6. nuk e-motion ηλεκτρικο 2 φασεων .

7. OXI

7α. 2 με 3

7β. ξημερωματα , μεσημερι

7γ. δεκα λεπτα

Σε πρώτη φάση, μπορείς να δοκιμάσεις να αντλείς για 15-20 λεπτά. Τα 10 λεπτά για κάποιες γυναίκες είναι λίγα, ειδικά αν το θήλαστρο δεν είναι πολύ αποτελεσματικό. Συνέχισε ακόμα κι αν δεν στάζει σταγόνα. Μπορεί στο διάστημα αυτό να ενεργοποιηθεί και δεύτερο let down και να βγάλεις επιπλέον ποσότητα. Σε κάθε περίπτωση το ερέθισμα αυτό θα διεγείρει την παραγωγή.

 

8. 8 πανες περιπου καποιες βαριες

9. 2 με 4

Αυτά δείχνουν ότι το μωρό θηλάζει καλά και παίρνει σημαντική ποσότητα γάλακτος. Σκέψου ότι το min. φυσιολογικό είναι 5-6 βρεγμένες πάνες. ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2μιση μηνων.πινει ανλημενο γαλα περιπου 900μλ το 24ωρο.θηλαστρο εχω το ηλεκτρικο της medela.δεν εχω δει μειωση απο την αρχη.να συνεχισω με αυτο η να νοικιασω νοσοκομειακο?θα εχω μειωση αν συνεχισω με αυτο?κανω περιπου 8 αντλησεισ τη μερα.περιμενω γνωμες..!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ και για τις απαντησεις και για το χρονο σου , θα ακολουθησω ολες τις συμβουλες και ευχομαι να τα παω καλα ..μου εδωσες και αλλο κουραγιο να συνεχισω ...χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...