Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ορέξεις και διατροφή..κάθε εγκυμοσύνη διαφορετική


Recommended Posts

Είμαι στον τέταρτο μήνα, μπαίνω στον πέμπτο σε μία βδομάδα.

αυτή η εγκυμοσύνη είναι εντελώς διαφορετική από την προηγούμενη.με χειρότερες αναγουλες και εμετούς στο α τρ'ιμηνο..αλλά μετά..τρώω φαγητά όπως στα κανονικά μου..πού στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν άγγιξα 9 μήνες..όπως μπρόκολο και ψάρι..που κανονικά τρελαίνομαι..

 

Σήμερα πήγα με την κόρη μου σε μία ταβέρνα και έφαγα γαύρο ψητό πχ..;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη,πολυ χαλια..καμια σχεση με την πρωτη εγκυμοσυνη..τωρα ειμαι 3 μηνων και μεχρι τωρα δεν μπορουσα να συκωθω απο το κρεβατι..χαλια..ελπιζω σιγα σιγα να περασουν ολα αυτα..ηδη νιωθω λιγο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!

Έγκυος στο πρώτο..μέχρι τώρα ο σπόρος δεν μου έχει δυσκολέψει τη διατροφή...τα πάντα τρώω απλώς έχω λίίίίγο λίγότερη προτίμηση στο ψάρι.Ο γιατρός μου είπε οτι μετά το πρώτο τρίμηνο όλα θα φτιάξουν.Ευτυχώς γιατί θα ήθελα και το ψαράκι μου το ψητό να το τρώω....ειδικά με χόρτα!!!!παρακαλάω πότε να βγουν τα βλήτα!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια καλησπερα.εγω σημερα ειμαι ακριβως 11εβδομαδες και εχω αγχωθει πολυ γιατι ενω στην αρχη ειχα πολλα σαλια και ορεξη για φαγητο και καμια φορα δεν αντεχα τις μυρωδιες,εδω και καμια βδομαδα απο αυτα τα συμπτωματα τιποτα.αφηστε που μου εφυγε και η πεινα που ενιωθα καθε τρεις και λιγο.και ειναι σαν να μην ειμαι εγκυος.τι να πω ειναι νορμαλ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια καλησπερα.εγω σημερα ειμαι ακριβως 11εβδομαδες και εχω αγχωθει πολυ γιατι ενω στην αρχη ειχα πολλα σαλια και ορεξη για φαγητο και καμια φορα δεν αντεχα τις μυρωδιες,εδω και καμια βδομαδα απο αυτα τα συμπτωματα τιποτα.αφηστε που μου εφυγε και η πεινα που ενιωθα καθε τρεις και λιγο.και ειναι σαν να μην ειμαι εγκυος.τι να πω ειναι νορμαλ αυτο?

 

κάθε βδομαδα θα παρατηρείς και διαφορετικά συμπτώματα..εγω το ψάρι ως την 8η εβδομάδα το τσάκιζα μετά μου βρώμισε!

δεν είχα καθόλουν συχνοουρία όπως είχαν άλλες εγκυμονούσες,ούτε εμετούς ούτε ζαλάδες ούτε καν η θερμοκρασία μου δεν ανέβηκε!!!

μην αγχώνεσαι τζάμπα κι άδικα γιατί αγχώνεις και το μωρουλάκι σου!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια ειμαι 29+5 και η διατροφη μου ειναι οπως και πριν.Οτι ετρωγα τρωω και δεν θελω κατι περισσοτερο η κατι λιγοτερο.Σαν να μην ειμαι εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην αρχή έτρωγα πολύ ψάρι... και δεν είμαι και πολύ φαν!!

Ενώ τώρα να το δω δεν θέλω και τρώω μία στο τόσο σχεδόν με το ζόρι!!

Αλλά έχω παρατηρήσει πως εδώ και δύο εβδομάδες (είμαι στην 24η τώρα) έχει ανοίξει τρελά η όρεξη μου και σαβουριάζω τα πάντα και σε ποσότητες....

Link to comment
Share on other sites

διδυμακια περιμενω.δεν θα επρεπε να εχω καποια συμπτωματα?μακαρι να ειναι καλα.

 

 

τα συμπτώματα διαφέρουν απο γυναίκα σε γυναίκα..και απο εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη!!μην αγχώνεσαι!!!

εγω δεν είχα ούτε εχω κανένα αο τα κλασικά συμπτώματα κι όλα πάνε καλά!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! Εγώ έχω ένα κοριτσάκι και τώρα είμαι πάλι έγκυος 9 εβδομάδων και κάτι. έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με την 1η εγκυμοσύνη. Εμετούς, ζαλάδες πολλές και το μόνο που τρώω είναι μακαρόνια, πατάτες και ρύζι. Τίποτε άλλο!

Λέτε να έχω πάλι κοριτάκι?;););););)

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ :D ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 34Η ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ 35Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ...ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΡΩΙΝΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ..ΜΟΝΟ ΒΡΑΔΙΝΟΥΣ..ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΤΡΩΓΑ ΠΡΙΝ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ..(ΟΧΙ ΛΙΠΗ,ΚΡΕΑΤΑ,ΛΙΠΑΡΑ,ΠΙΤΣΕΣ,ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ,ΓΛΥΚΑ ΚΤΛ..)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ :D ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 34Η ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ 35Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ...ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΡΩΙΝΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ..ΜΟΝΟ ΒΡΑΔΙΝΟΥΣ..ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΤΡΩΓΑ ΠΡΙΝ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ..(ΟΧΙ ΛΙΠΗ,ΚΡΕΑΤΑ,ΛΙΠΑΡΑ,ΠΙΤΣΕΣ,ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ,ΓΛΥΚΑ ΚΤΛ..)

εεε... νομιζω κρεατα πρεπει να τρωμε...

 

παντως κι εγω ολο με μακαρονια και πατατες τη βγαζω και δεν ειναι σωστο(και εχω αγορακι δεν ξερω αν παιζει ρολο minak)

αλλα μου βρωμουσε το κρεας

μπορουσα να το φαω με τζατζικι

και ειχα θεμα μεγαλο με τον κιμα

ακομη κιμα δεν θελω να τρωω

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

εεε... νομιζω κρεατα πρεπει να τρωμε...

 

παντως κι εγω ολο με μακαρονια και πατατες τη βγαζω και δεν ειναι σωστο(και εχω αγορακι δεν ξερω αν παιζει ρολο minak)

αλλα μου βρωμουσε το κρεας

μπορουσα να το φαω με τζατζικι

και ειχα θεμα μεγαλο με τον κιμα

ακομη κιμα δεν θελω να τρωω

 

didi&k ΜΟΥ ΤΑ ΛΙΠΑΡΑ ΚΡΕΑΤΑ ΔΕΝ ΤΡΩΩ..ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ..ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ..!

Link to comment
Share on other sites

didi&k ΜΟΥ ΤΑ ΛΙΠΑΡΑ ΚΡΕΑΤΑ ΔΕΝ ΤΡΩΩ..ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ..ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ..!

μια απο τα ιδια , δεν ειμαι φαν του κρεατος

για το νινακι κι εγω :D

το θεμα ειναι οτι πριν την εγκυμοσυνη ετρωγα κοτοπουλο και κιμα

τωρα ουτε αυτα τα δεχομαι

τον κιμα συγκεκριμενα... τον σιχενομαι τωρα!

και το κοτοπουλο το νιωθω στεγνο και σαν τσιχλα!

γι'αυτο αυριο θα το φτιαξω κοκκινιστο!να δω μηπως το φαω ετσι τουλαχιστον

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...