Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυ χαμηλη AMH (Αντιμυλλέριος Ορμόνη) τα φωτα σας...


Recommended Posts

καλημερα!

η ερωτηση που θα υποβαλω στις μανουλες ιδιαιτερα που απεκτησαν τα παιδακια τους με εξωσωματικη εχοντας αυτο το προβλημα ειναι η εξης:

κολλητη μου φιλη, ετων 35,5 μετα από 2,5 χρονια γαμου αποφασισε να υποβληθει σε μια σειρα εξετασεων ορμονικων κυριως διοτι δεν εχει αποκτησει παιδακι. οι εξετασεις εδειξαν μια fsh γυρω στο 9,5 νομιζω και μια amh στο 0,60. εχει απογοητευτει πολυ και προσπαθω οσο μπορω να την εμψυχωσω και εγω στην αγνοια μου. εχει κλεισει ραντεβου με γυναικολογο εξειδικευμενο στις 23/3 για να συζητησουν. η εξωσωματικη φαινεται μονοδρομος φυσικα.

καποια μανουλα από εσας ειχε παρομοια εμπειρια; αποκτησατε παιδακι και ποσο ευκολα; γνωριζετε καποια αλλη μανουλα εστω με το εν λογω θεμα; σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με αγωνια απαντησεις!

yZX6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου!

Εχω κι εγω χαμηλη ΑΜΗ, και ειμαι στις προσπαθειες με εξωσωματικη. Να ξεκινήσει άμεσα, και να εχει ελπίδες! Σημερα μια ενδοκρινολογος μου ελεγε οτι και με 0 ΑΜΗ εχουν δει εγκυμοσύνη! Θα σου στειλω και ΠΜ, δες τα μηνύματα σου.

Καλη επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλημερα!

η ερωτηση που θα υποβαλω στις μανουλες ιδιαιτερα που απεκτησαν τα παιδακια τους με εξωσωματικη εχοντας αυτο το προβλημα ειναι η εξης:

κολλητη μου φιλη, ετων 35,5 μετα από 2,5 χρονια γαμου αποφασισε να υποβληθει σε μια σειρα εξετασεων ορμονικων κυριως διοτι δεν εχει αποκτησει παιδακι. οι εξετασεις εδειξαν μια fsh γυρω στο 9,5 νομιζω και μια amh στο 0,60. εχει απογοητευτει πολυ και προσπαθω οσο μπορω να την εμψυχωσω και εγω στην αγνοια μου. εχει κλεισει ραντεβου με γυναικολογο εξειδικευμενο στις 23/3 για να συζητησουν. η εξωσωματικη φαινεται μονοδρομος φυσικα.

καποια μανουλα από εσας ειχε παρομοια εμπειρια; αποκτησατε παιδακι και ποσο ευκολα; γνωριζετε καποια αλλη μανουλα εστω με το εν λογω θεμα; σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με αγωνια απαντησεις!

Εγώ έχω ΑΜΗ 0,2. Εχω κάνει 2 εξωσωματικές χωρίς επιτυχία και τώρα θα κάνω σε φυσικό κύκλο για 3 μηνες και μετα πάλι με φάρμακα (αν δεν πετύχουν).

Το πρόβλημα με αυτό το ΑΜΗ είναι ότι δεν έχουμε μεγάλο απόθεμα ωαρίων και πρέπει να βιαστούμε και να μην χανουμε χρόνο (διότι δεν ξέρουμε μέχρι πότε θα παράγουμε ωάρια...). Επίσης, για αυτόν τον λόγο και με τους κύκλους εξωσωματικής με φάρμακα δεν παράγουμε πολλά ωάρια... Εγώ και στις δύο προσπάθειες έκανα μονο 3 ωάρια...

Θα πρέπει η φίλη σου να βάλει ως προτεραιότητά της την απόκτηση παιδιού (εαν θέλει να κάνει παιδί με δικό της ωάριο).

Και εγω εχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θέμα... Δυστυχώς...

Να κάνει εξωσωματική οπωσδήποτε... Και ας μην την ανησυχεί που δεν θα κάνει πολλα ωάρια... Αλλωστε ενα καλό ωάριο χρειάζεται... Ολα είναι θέμα τύχης δυστυχως....(και καλού γιατρού+εμβρυολόγου).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια με χαμηλή ΑΜΗ κανένα νέο?? Εγώ έκανα δεύτερη εξ, 6 ωάρια αυτή τη φορά! Μεγάλη πρόοδος για εμένα με 2 ΑΜΗ...στην πρώτη είχα 2 το 1 καλό...εσείς σε τι φάση είσαστε?κάνατε σε φυσιολογικό τελικά?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.ειχε καμια χαμηλη αμη και οταν εκανε τις υπολοιπες ορμονολογικες να βγηκαν φυσιολογικες;δηλ fsh φυσιολογηκη; γιατι εμενα ο γιατρος ,δηλ ο δευτερος απο αυτους που εχω δει μου ειπε οτι θελει επαναληψη στις ορμονολογικες.,ενω ο πρωτος τις βρηκε καλες.χωρις ομως να σταθει στην αμη . γιατι δεν την θεωρει αξιοπηστη.περημενω σας παρακαλω μια απαντηση.θα παω και σε τριτο γιατρο την δευτερα.:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα.ειχε καμια χαμηλη αμη και οταν εκανε τις υπολοιπες ορμονολογικες να βγηκαν φυσιολογικες;δηλ fsh φυσιολογηκη; γιατι εμενα ο γιατρος ,δηλ ο δευτερος απο αυτους που εχω δει μου ειπε οτι θελει επαναληψη στις ορμονολογικες.,ενω ο πρωτος τις βρηκε καλες.χωρις ομως να σταθει στην αμη . γιατι δεν την θεωρει αξιοπηστη.περημενω σας παρακαλω μια απαντηση.θα παω και σε τριτο γιατρο την δευτερα.:mad:

 

εμένα voula όλες οι άλλες είναι φυσιολογικές...

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μην αγχώνεστε με την ΑΜΗ. Ούτε κι εγώ την πιστεύω. Με ΑΜΗ διπλάσια σχεδόν του ανώτατου δείκτη, πάω για εξωσωματική, λόγω προβλημάτων που κανείς δεν ξέρει! Δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος και κοντεύω τα 39... Ανεξήγητο! Οπότε μην σας αγχώνει τόσο. Προφανώς παίζουν και πολλοί άλλοι παράγοντες ρόλο.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μην αγχώνεστε με την ΑΜΗ. Ούτε κι εγώ την πιστεύω. Με ΑΜΗ διπλάσια σχεδόν του ανώτατου δείκτη, πάω για εξωσωματική, λόγω προβλημάτων που κανείς δεν ξέρει! Δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος και κοντεύω τα 39... Ανεξήγητο! Οπότε μην σας αγχώνει τόσο. Προφανώς παίζουν και πολλοί άλλοι παράγοντες ρόλο.

 

...μειώνει τις πιθανότητες στην εξωσωματική όμως, διότι, άμα παίρνω τα ίδια φάρμακα ακριβώς με μία κοπέλα με υψηλή ΑΜΗ και αυτή κάνει 14 αυγά και γονιμοποιούνται τα 4 ας πούμε έχει πιθανότητες το 1 να της κάτσει...ενώ εγώ κάνω 2-3, γονιμοποιείται το 1 και άντε μετά σύγκρινε πιθανότητες...

Link to comment
Share on other sites

gogo to σπέρμα σας είναι τελειο; Το λεω αυτό γιατί για την γονιμοποιηση παιζει πολύ ρολο και το σπέρμα

 

τέλειο δεν υπάρχει, απλά είναι καλό αλλά ούτως ή άλλως μικρογονιμοποίηση κάναμε. και εδώ να σου πω αναρωτιέμαι για ποιο λόγο δεν αφήνουνε το καλύτερο σπερματοζωάριο να πάει στο ωάριο αλλά και οι 2 γιατροί τελικά αποφάσισαν το ίδιο και στις 2 εξωσ.: να μην ρισκάρουν λόγο του μικρού αριθμού ωαρίων και κάνανε μικρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λεώ αυτό γιατί εγώ αυτή τη φορά έκανα με δοτη γιατί είχα μόνο δυο ωαρια και φοβήθηκα ότι δεν θα γονιμοποιηθούν με το ολιγοσπερμικό σπέρμα του συζύγου. Με απλή ivf γονιμοποιηθηκαν και τα δυο. Γι΄ αυτό σου λεω ότι παιζει μεγαλο το σπέρμα για τη γονιμοποιηση. 100% γονιμοποιηση έγινε με ένα θεωρητικά τέλειο σπέρμα.

Εχε υπόψη σου ότι και στην απλή εξωσωματική χωρις μικρο δεν γινεται η γονιμοποιηση όπως στη φυσιολογική συλληψη. Οποιο σπερματοζωαριο βρεθει πιο κοντα γονιμοποιει το ωαριο. Δεν σημαινει ότι είναι και το πιο δυνατό. Γι΄ αυτό και η ivf και η μικρογονιμοποιηση έχουν μεγαλύτερα ποσοστα να γίνουν έμβρυα με χρωμοσωμικές ανωμαλίες απ΄ότι φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Το λεώ αυτό γιατί εγώ αυτή τη φορά έκανα με δοτη γιατί είχα μόνο δυο ωαρια και φοβήθηκα ότι δεν θα γονιμοποιηθούν με το ολιγοσπερμικό σπέρμα του συζύγου. Με απλή ivf γονιμοποιηθηκαν και τα δυο. Γι΄ αυτό σου λεω ότι παιζει μεγαλο το σπέρμα για τη γονιμοποιηση. 100% γονιμοποιηση έγινε με ένα θεωρητικά τέλειο σπέρμα.

 

ναι αλλά για να το γονιμοποιήσει δεν πρέπει να είναι και δυνατό?απλά να είναι κοντά? αυτό το ξέρεις σίγουρα?σου το χει πει δηλαδή γιατρός?γιατί έτσι αλλάζει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το έχει πει ο εμβρυολόγος του προηγούμενου κεντρου και το επιβεβαιωσα και από ξενο σαιτ. Τα νεογνα που γεννιουνται μετα από μικρογονιμοποιηση μπορει να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες περιπου στο 3% των περιπτώσεων, στην απλή ivf είναι λίγο πιο χαμηλό γυρω στα 2,6 ενώ στη φυσιολογική συλληψη είναι 0,6 %. Συνηθως κανουν μικρο όταν έχει προβλημα το σπέρμα, επομενως και μόνο αυτό είναι η αιτία που έχει περισσοτερες πιθανοτητες για χρωμοσωμικές ανωμαλιες. Στην απλή ivf το σπέρμα μπαινει σε ένα πιατακι και δεν διανύει απόσταση όπως στη φυσιολογική συλληψη για να φτασει το πιο δυνατό επομενως και κει είναι λογικό αυτό που λεω. Οποιο είναι πιο κοντα, που έτσι και αλλιώς είναι δυνατό αλλά μπορει όχι τοσο δυνατό όσο στη φυσιολογική συλληψη το γονιμοποιει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το έχει πει ο εμβρυολόγος του προηγούμενου κεντρου και το επιβεβαιωσα και από ξενο σαιτ. Τα νεογνα που γεννιουνται μετα από μικρογονιμοποιηση μπορει να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες περιπου στο 3% των περιπτώσεων, στην απλή ivf είναι λίγο πιο χαμηλό γυρω στα 2,6 ενώ στη φυσιολογική συλληψη είναι 0,6 %. Συνηθως κανουν μικρο όταν έχει προβλημα το σπέρμα, επομενως και μόνο αυτό είναι η αιτία που έχει περισσοτερες πιθανοτητες για χρωμοσωμικές ανωμαλιες. Στην απλή ivf το σπέρμα μπαινει σε ένα πιατακι και δεν διανύει απόσταση όπως στη φυσιολογική συλληψη για να φτασει το πιο δυνατό επομενως και κει είναι λογικό αυτό που λεω. Οποιο είναι πιο κοντα, που έτσι και αλλιώς είναι δυνατό αλλά μπορει όχι τοσο δυνατό όσο στη φυσιολογική συλληψη το γονιμοποιει.

 

ε, τότε μας βλέπω πιο πιθανόν να συλλάβουμε μόνοι μας παρά με IVF ή μίκρο...τι πιθανότητες υπάρχουν δηλαδή να πετύχει να διαλέξει το 1 σωστό σπερματοζωάριο από όλα...σκατά...εσύ έβαλες και του άντρα σου ή μόνο δότη αυτή την φορά?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του δότη. Με τη πλήρη συγκαταθεση του άντρα μου . Εχει βαρεθεί να είμαστε συνεχεια με εξωσωματικές. Ειπε ότι θελει την καλύτερη δυνατή λύση για να αποκτήσουμε ένα παιδάκι υγιές. Δεν τον νοιάζει αν είναι ο βιολογικός πατερας, παιδάκι θέλει. Aν έβαζα του άντρα μου αμφιβαλλω αν γονιμοποιούνταν ακόμα και με μικρο. Με απλή καμια πιθανοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο του δότη. Με τη πλήρη συγκαταθεση του άντρα μου . Εχει βαρεθεί να είμαστε συνεχεια με εξωσωματικές. Ειπε ότι θελει την καλύτερη δυνατή λύση για να αποκτήσουμε ένα παιδάκι υγιές. Δεν τον νοιάζει αν είναι ο βιολογικός πατερας, παιδάκι θέλει. Aν έβαζα του άντρα μου αμφιβαλλω αν γονιμοποιούνταν ακόμα και με μικρο. Με απλή καμια πιθανοτητα.

 

εύχομαι αυτό να ήταν το πραγματικό "εμπόδιο" στις εξωσωματικές σου, το σπέρμα, και αυτή τη φορά να σου κάτσει! Και εγώ έχω βαρεθεί τις εξωσωματικές, ελπίζω να μας κάτσει φυσιολογικά ρε γαμώτο...θα τα ξαναπούμε, σε ευχαριστώ πολύ, καλή σου νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

παντως και εμενα στο κεντρο που ειμαι τωρα μου ειπαν οτι με λιγα ωαρια κανουν μικρογονιμοποιηση ωστε να διαλεξουν τα καλυτερα μορφολογικα σπερματοζωαρια. Αν στις προηγ προσπ σε προηγ κεντρα καναμε χωρις μικρογονιμ και παντα τα ωαρια γονιμοποιούνταν. μου ειπαν οτι με μικρογονιμοποιηση μειωνονται οι πιθαν για χρωμοσ ανωμαλιες. τωρα τι να πω, ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το έχει πει ο εμβρυολόγος του προηγούμενου κεντρου και το επιβεβαιωσα και από ξενο σαιτ. Τα νεογνα που γεννιουνται μετα από μικρογονιμοποιηση μπορει να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες περιπου στο 3% των περιπτώσεων, στην απλή ivf είναι λίγο πιο χαμηλό γυρω στα 2,6 ενώ στη φυσιολογική συλληψη είναι 0,6 %. Συνηθως κανουν μικρο όταν έχει προβλημα το σπέρμα, επομενως και μόνο αυτό είναι η αιτία που έχει περισσοτερες πιθανοτητες για χρωμοσωμικές ανωμαλιες. Στην απλή ivf το σπέρμα μπαινει σε ένα πιατακι και δεν διανύει απόσταση όπως στη φυσιολογική συλληψη για να φτασει το πιο δυνατό επομενως και κει είναι λογικό αυτό που λεω. Οποιο είναι πιο κοντα, που έτσι και αλλιώς είναι δυνατό αλλά μπορει όχι τοσο δυνατό όσο στη φυσιολογική συλληψη το γονιμοποιει.

 

Ναι, θέλω να πιάσω μωρό μόνη μου με τον άντρα μου χωρίς τον καθετήρα για μεσολαβητή!

Θεέ ακούς???

Αν με ακούς να βοηθήσεις και τ΄ άλλα κορίτσια του parents, αυτός ο καθετήρας τελικά, εκτός από ξενέρωτος είναι και πολύ ύπουλος...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

παντως και εμενα στο κεντρο που ειμαι τωρα μου ειπαν οτι με λιγα ωαρια κανουν μικρογονιμοποιηση ωστε να διαλεξουν τα καλυτερα μορφολογικα σπερματοζωαρια. Αν στις προηγ προσπ σε προηγ κεντρα καναμε χωρις μικρογονιμ και παντα τα ωαρια γονιμοποιούνταν. μου ειπαν οτι με μικρογονιμοποιηση μειωνονται οι πιθαν για χρωμοσ ανωμαλιες. τωρα τι να πω, ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο?

 

σε ποιο είσαι ρε κορίτσι?έχω μπερδευτεί τελείως και εγώ!αυτό θα μας βοηθήσει να πάρουμε αποφάσεις όμως αν απαντηθεί σωστά...

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο είσαι ρε κορίτσι?έχω μπερδευτεί τελείως και εγώ!αυτό θα μας βοηθήσει να πάρουμε αποφάσεις όμως αν απαντηθεί σωστά...

 

τωρα Γενεσις . πριν που δεν καναμε μικρογονιμοποιηση αλλα οπως ειπα γονιμοποιουνταν λητω.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το θέμα παντως περι μικρογονιμοποιησης ή απλής δεν πρέπει να μας απασχολει. Είναι δουλειά των εμβρυολόγων και αυτοι επιλεγουν (υποτιθεται) τον καλυτερο τροπο για την περιπτωση μας.

 

Isis δεν ξερω αν καταλαβα καλά. Με απλή γονιμοποιούνταν ενώ με μικρο όχι;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το θέμα παντως περι μικρογονιμοποιησης ή απλής δεν πρέπει να μας απασχολει. Είναι δουλειά των εμβρυολόγων και αυτοι επιλεγουν (υποτιθεται) τον καλυτερο τροπο για την περιπτωση μας.

 

Isis δεν ξερω αν καταλαβα καλά. Με απλή γονιμοποιούνταν ενώ με μικρο όχι;

 

σύμφωνη, είναι δουλειά τους αλλά τελικά τί ισχύει?Στο φυλλάδιο του κέντρου που είμαι εγώ(Γέννημα) λέει ότι η μίκρο δεν προτιμάται διότι το απλό IVF και καλή ποιότητας σπέρμα διατηρεί την φυσική επιλογή (το πιο δυνατό σπερμ θα γονιμοποιήσει το ωάριο). Επίσης λέει ότι η μίκρο χρησιμοποιείται σε 2 περιπτώσεις: όταν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα και όταν υπάρχει προηγούμενη αποτυχία με απλή IVF. Εγώ δεν έχω κανένα από τα 2 προβλήματα, το αντίθετο: την πρώτη φορά το 1 ωάριο που είχα ΔΕΝ γονιμοποιήθηκε με μίκρο και μάλιστα τώρα στο Γέννημα μου είχαν πει ότι διαφωνούσαν με την επιλογή τους να μου κάνουν μικρο στο Αρεταίειο...και μετά μου κάνουν μίκρο και στα 3 ωάρια! και όταν ρώτησα τον γιατρό γιατί μου είπε δεν είχαμε άλλη επιλογή να το διακινδυνεύσουμε και να μην γονιμοποιηθεί κανένα...άντε να βγάλεις άκρη...με έχει απασχολήσει αυτό πάρα πολύ και δεν ικανοποιήθηκα από την απάντηση. και όταν τον ρώτησα γιατί στην αρχή είχε πει ότι δεν θα έκανε μίκρο και τελικά έκανε, μου είπε ότι οι εμβρυολόγοι αποφάσισαν ότι αυτό ήταν το καλύτερο. Έχω μπερδευτεί εντελώς με αυτό. Α, επίσης στο φυλλάδιο του λέει ότι η μίκρο ανεβάζει τα ποσοστά επιτυχίας όταν στο σπέρμα είναι κακό αλλά έχουμε αποτυχίες όταν τα ωάρια είναι εύθραυστα ή ανώριμα, οπότε ο χειρισμός τους για την εφαρμογή της μεθόδου τα επιβαρύνει περαιτέρω. Και εμένα με ενδιαφέρει isis αυτό που ρωτάει η sunty με μίκρο όχι και με απλή είχες αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αν η μικρογονιμοποιηση δεν πετυχει, σημαινει οτι ειτε το ωαριο ηταν κακης ποιοτητας, ειτε το σπερματοζωαριο που διαλεξανε ηταν κακης ποιοτητας, ειτε ετυχε ο συνδυασμος να μη δωσει καλο εμβρυο.

 

Νομίζω πως ο καλυτερος τροπος, οταν ειτε εχεις λιγα ωαρια, ειτε λιγο σπερμα, ειναι να κανεις μικρογονιμοποιηση, αλλα επιλογη σπερματος με IMSI, οποτε διαλεγουν σπερμα με περισσοτερα κριτηρια, μπορουν να δουν κατι κύστες κοντα στις κεφαλες, οποτε αποφευγουν αυτα με τις κυστες που ειναι αυτα που συνηθως εχουν και χρωμοσωμιακες ανωμαλιες. Δεν ειναι διασφαλιση το IMSI, αλλα σου ανεβαζει τις πιθανοτητες. Εμεις την επομενη φορα σιγουρα αυτο θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...