Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!!!!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ? ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ? ΠΟΣΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ? ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ? ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!!!!!!!!!!!

Το παν είναι να μη τρώς για δύο... αυτό που θα σε ζαλίσουν οι συγγενείς!!!

Να τρώς ποιοτικά, τροφές με βιταμίνες και όχι "σαβούρες", π.χ γαριδάκια, γλυκά

Βέβαια ένα γλυκάκι θα το ζητήσει ο οργανισμός σου, παν μέτρον άριστον, όχι υπερβολές!!!

Απο συμπληρώματα βιταμινών, έπαιρνα εγώ 2 χαπάκια σιδήρου και 1 ασβεστιου καθημερινά!

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΘΕΙΑ? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ . ΜΟΝΟ FILICINE ΠΑΙΡΝΩ!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1 ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΣΠΙΤΙ!!! ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΡΚΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στα δώσει λίγο αργότερα τα συμπληρώματα, όταν θα τα έχει μέγιστη ανάγκη ο οργανισμός σου...

Γάλα, γιαουρτάκια είναι ιδανικά. Επίσης μοσχάρι και φρούτα!

Το σωστό είναι 5 μικρά γεύματα την ημέρα για να κρατάς και τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα σε φυσιολογικές τιμές!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & καλό μήνα!

θα συμφωνήσω οτι το μεγαλύτερο λάθος είναι να τρως για δυο,όπως λέει και ο γιατρός μου. Προσωπικά μου έδωσε διαιτολόγιο το οποίο περιέχει πολλά συχνά γεύματα (5-6) τα οποία αποτελούνται από γαλακτοκομικα, δυο σαλάτες υποχρεωτικά τη μέρα, 3-4 φρούτα τη μέρα, λευκό κρέας & ψάρι, όσπρια, ζυμαρικά, κόκκινο κρέας,λαδερά αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες και ΚΑΘΟΛΟΥ γλυκά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΩΣΤΑ, ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΛΑΔΕΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ? 6 ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΒΟΛΕΨΩ. ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ.. ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ? ΠΟΣΟ ΜΗΝΩΝ ΕΙΣΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπαίνω στην 5η βδομάδα! Είμαι πολύ καινούργια...μπορώ και το εφαρμόζω διότι είμαι στο γραφείο και παίρνω φαγητό μαζί μου. Ο γιατρός μου εξήγησε οτι τα πολλά συχνά μικρά γεύματα θα με βοηθήσουν πολύ αργότερα στην πρωινή αδιαθεσία και τις ναυτίες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπαίνω στην 5η βδομάδα! Είμαι πολύ καινούργια...μπορώ και το εφαρμόζω διότι είμαι στο γραφείο και παίρνω φαγητό μαζί μου. Ο γιατρός μου εξήγησε οτι τα πολλά συχνά μικρά γεύματα θα με βοηθήσουν πολύ αργότερα στην πρωινή αδιαθεσία και τις ναυτίες.

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!! ΕΓΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΑΔΕΙΟ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΒΓΑΛΩ!!! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ? ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ? ΠΟΣΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ? ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ? ?????

 

καλξμερα σε ολες και καλο μηνα :D σοφακι εμενα αυτο που μου ειπε ο γιατρος μου ειναι να τρωω απ ολα οτι θελω γιατι εμενα πολλες βλακειες μου λεγαν στην αρχη...μου ειπε να τρωω οτι θελω εννοειτε πως δεν θα πλακωθεις στα γαριδακια και μου ειπε να αποφευγω το αλατι πολυ γιατι κανει κατακρατηση υγρων και θα πρηστω πολυ απο τωρα ομως το ειπε πιο πολυ για μενα για να μην δω τραγικη αλλαγη στα κιλα μου και απελπιστω...οσο μπορεις μηλα και αχλαδια ετσι μου ειπε εμενα αλλα δυστυχως εγω δεν τρωω φρουτα:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ριξτε μια ματιά κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54789&highlight=%E1%F0%E1%E3%EF%F1%E5%F5%EC%E5%ED%E5%F2+%F4%F1%EF%F6%E5%F2 και γενικά στην ενότητα "Διατροφή και Εγκυμοσύνη", θα βρειτε πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Με το καλό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν έκανες κι από πριν καλή και ισορροπημένη διατροφή, δεν χρειάζεται ν΄αλλάξςι τίποτα. Πρωτεΐνες, βιταμίνες, φυτικές ίνες είναι απαραίτητα σε καθημερινή βάση. Ο γυναικολόγος σου πιθανόν να σου χορηγήσει σίδηρο αν έχεις χαμηλό αιματοκρίτη. Ασβέστιο συνήθως δινουν μετά το πρώτο τρίμηνο. Προσπάθησε να μην τρως ανθυγιεινά που δεν σου προσφέρουν τίποτα εκτός από θερμίδες και περιόρισε τα γλυκά και το πολύ αλάτι. Ψάρια πλούσια σε Ω3 και μοσχάρι όσο πιο συχνά μπορείς. Εμένα δεν μου είπε να μην τρώω κάτι, μόνο μύδια να μη φάω, προς αποφυγή δηλητηρίασης.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και καλή συνέχεια στην κύηση σου να έχεις!

Πρόσεξε στην αρχή μην είσαι αυστηρή με όσα τρώς, αν δεν ήσουν πρίν, γιατί ίσως τα φας μαζεμένα μετά (σουβλάκια γαριδάκια κτλ και βάλεις απότομα βάρος και σοκαριστείς).

Στα πλαίσια μιας σωστής διατροφής όπως είπε και η newbie G είσαι καλυμμένη και δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

 

Συχνά γεύματα, μην αφήνεις άδειο το στομάχι, κυνηγάς να τρως φυσικές τροφές ανεπεξέργαστες χωρίς συντηρητικά, πρωτείνες καλής ποιότητας (μοσχάρι, ψάρι, αυγό, τυρί, γάλα), προτιμάς γαλακτοκομικά πλήρων λιπαρών ώστε να παίρνεις το μέγιστο ασβέστιο από αυτά.

Σαλάτες με καλά πλυμμένα λαχανικά, όσα γίνεται σαπουνισμένα, όσα δεν με ξύδι.

Φρούτα το ίδιο!

 

Τρώς πάντα καλό πρωινό, αμέσως μόλις ξυπνήσεις, έτσι δεν θα έχεις αναγούλες.

Βοηθά το παγωμένο γάλα, (εμένα με πέτυχε καλοκαίρι η κύηση και βοήθησε, τώρα το χειμώνα το κάνω χλιαρό αλλά δεν είναι και η αδυναμία μου).

Προ ύπνου όποτε μπορείς γάλα, αν κοιμάσαι πολλές ώρες να μη μένει άδειο το στομάχι.

 

Οι πορτοκαλάδες είναι 1+1, μπορείς να τρώς κουλούρι θεσ/κης μαζί να μην αναγουλιάσεις.

Αποφεύγεις γλυκά αλλά όχι με τρέλα, γιατί μετά μπορεί να ξεσπάσεις, όπως εγώ, και να τους αλλάζεις τα φώτα.

Προτιμάς γλυκά κουταλιού (χωρίς λιπαρά), μαύρη σοκολάτα κτλ

Προτιμάς πολύσπορο ψωμί και όχι λευκό, τυριά σκληρά, όχι μαλακά, ποτέ μαλακά (βλέπε λιστερίωση).

Αν σου αρέσει το κοττατζ επιτρέπεται.

 

Προτιμάς ελαφρύ βραδυνό για να έχεις καλύτερο ύπνο πχ σαλάτα με τυρί και ψωμί, τοστ με γάλα, 1/2 μερίδα μεσημεριανού με σαλάτα.

Μη μασάς, εγώ τα βράδυα έτρωγα πολύ όπως πάντα και έβαλα 1,5 κιλό σε 3 μήνες.

Ομως είμαι και πολλά κιλά άρα μπορώ να φάω περισσότερο χωρίς να βάλω (οπότε μην το κάνεις!)

 

Τί άλλο :roll: Συγνώμη αν σε έπριξα αλλά μια που μου τα είχε πεί ο διαιτολόγος τότε πιστεύω θα σου φανούν χρήσιμα.

 

Α είχε πεί πως αν τρώω γλυκά, πίστες κτλ θα παχυνω. ΑΝ τρώω παραπάνω καλό φαγητό ΔΕΝ θα παχύνω. Προσοχή ισχύει πολύ αυτό!

Οσες μέρες καταφέρνω και τρώω μόνο ποιοτικό φαγητό, ακόμα και πολύ να είναι χάνω βάρος! Ξεπρίζομαι και μαζεύω.

 

Να ξέρεις πως οι πρωτείνες είναι οι δομικοί λίθοι του μωρού σου, εγώ προς το παρόν παίρνω μόνο φολικό, και αυτό από τον πρώτο υπέρηχο και μετά. Αν μπορείς να πας και σε ένα διατροφολόγο είναι το καλύτερο!

Κι γω θα ξαναπάω σύντομα, στο δεύτερο τρίμηνο θέλει πιο συχνά κρέας, έχει άλλες απαιτήσεις το μωρό.

 

Α τσεκάρεις και το ζάχαρο σου στο προγεννητικό στο πεί δεν στο πεί ο γιατρός σου.

Τρώς ό,τι σου μυρίσει, ο οργανισμός σου ξέρει τί ζητάει συνηθως.

να θυμάσαι όμως ότι οι λιγούρες δεν δικαιολογούν το να βάλεις κιλά.

Ο,τι βάλεις τώρα μετά δεν χάνεται εύκολα και να περιμένεις να βάλεις πιο μετά βάρος. Μέχρι τον τρίτο μήνα δεν κάνεις δίαιτα ποτέ, δεν κάνει για το μπεμπέ. (αυτά εκ διαιτολόγου πάλι).

 

Φιλιά πολλά και συγνώμη για το κατεβατό! Ελπίζω να βοήθησα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΜΟΥ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΜΙΚΡΟ. ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Dimmi πες και σε μένα! Εγώείμαι ακριβώς 8,αλλά εδώ και 2 περίπου εβδομάδες τρώω σαν την γουρούνα! Τρώω και στις 12 το βράδυ,μερίδες μεσημεριανού!:roll:

'Εχω αγχωθεί γιατί ξέρω οτι αν βάλω πολλά ΔΕΝ θα τα χάσω και αναρωτιέμαι αν ακόμα έχω χρόνο να διορθώσω την κατάσταση..Εχω βάλει ήδη 2 απο όσο μπορώ να υπολογίσω (φοβάμαι να ζυγιαστώ :P) και σκέφτομαι να κόψω τους υδατάνθρακες για μια εβδομάδα κ εκτός απο το τοστ για βραδυνό να τρώω πρωτεινη με σαλάτα το μεσημέρι..μπας κ τα χάσω? γίνεται?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εχετε ακούσει οτι δεν κάνει να τρώμε τόνο?? Την κονσέρβα εννοω...

Στέκει ή ειναι υπερβολικό?? Το λέω γιατί ειναι μια ωραία λύση με μαρουλάκι για βραδινο, και ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχετε ακούσει οτι δεν κάνει να τρώμε τόνο?? Την κονσέρβα εννοω...

Στέκει ή ειναι υπερβολικό?? Το λέω γιατί ειναι μια ωραία λύση με μαρουλάκι για βραδινο, και ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό!

 

Καλό είναι να αποφεύγεις τόνο και σολωμό, γιατί έχουν βαρέα μέταλλα. Τώρα αν φας 1-2 φορές, δεν πειράζει, αλλά μην το συμπεριλαμβάνεις στο διαιτολόγιό σου συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχετε ακούσει οτι δεν κάνει να τρώμε τόνο?? Την κονσέρβα εννοω...

Στέκει ή ειναι υπερβολικό?? Το λέω γιατί ειναι μια ωραία λύση με μαρουλάκι για βραδινο, και ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό!

 

 

 

καλυτερα αποφυγε τον τονο γιατι πρωτον ειναι κονσερβα αρα οχι και ο,τι καλυτερο απο θεμα υγιεινης και δευτερον εχει καποιες ουσιες που καποιες φορες προκαλουν προβληματακια. εγω ειχα φαει και ο γιατρος μου ειπε οτι η μικρη ποσοτητα δεν πειραζει αλλα εγω δεν το ξαναρισκαρω!!!! οπως επισης διαβασα και ενα αρθρο για τα light γιαουρτια και τωρα τρωω μονο πληρες!! καλη συνεχεια και υπομονη!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στανταρ διαιτολογιο. Πρωινο ενα τοστ με διπλο τυρι και εναν πολυ ελαφρυ ελληνικο καφε. Ενδιαμεσα ενα φρουτο ή κουλουρι Θεσ.κης. Μεσημεριανο ο,τι μαγειρευουμε κανονικα, 1 μεριδα. Μετα βραδινο δε μπορω να φαω γιατι ανακατευομαι, τρωω λιγο τυρι, ενα μηλο, λιγο γαλα, παραπανω δε μπορω. Αποτελεσμα, με διδυμα, στο πρωτο τριμηνο ειμαι ενα κιλο μειον απο οσο ξεκινησα. Παντως ο γιατρος ειπε ΟΧΙ γλυκα, ζυμαρικα, ψωμια, αρνι, χοιρινο, κατσικι, αλκοολ, καφε πλην ελληνικου, αλατια. Και να παρω 8-10 κιλα για να μη δημιουργηθουν διαφορα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στανταρ διαιτολογιο. Πρωινο ενα τοστ με διπλο τυρι και εναν πολυ ελαφρυ ελληνικο καφε. Ενδιαμεσα ενα φρουτο ή κουλουρι Θεσ.κης. Μεσημεριανο ο,τι μαγειρευουμε κανονικα, 1 μεριδα. Μετα βραδινο δε μπορω να φαω γιατι ανακατευομαι, τρωω λιγο τυρι, ενα μηλο, λιγο γαλα, παραπανω δε μπορω. Αποτελεσμα, με διδυμα, στο πρωτο τριμηνο ειμαι ενα κιλο μειον απο οσο ξεκινησα. Παντως ο γιατρος ειπε ΟΧΙ γλυκα, ζυμαρικα, ψωμια, αρνι, χοιρινο, κατσικι, αλκοολ, καφε πλην ελληνικου, αλατια. Και να παρω 8-10 κιλα για να μη δημιουργηθουν διαφορα προβληματα.

 

 

με το καλο σου ευχομαι να παει καλα η εγκυμοσυνη σου και να βγουν τα αγγελουδια σου υγιεστατα!!! καλο κουραγιο!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
με το καλο σου ευχομαι να παει καλα η εγκυμοσυνη σου και να βγουν τα αγγελουδια σου υγιεστατα!!! καλο κουραγιο!!!:P:p:p

 

 

Με το καλό σου εύχομαι να υποδεχθείς τα αγγελούδια σου:P:p;)!!!! Πάντως θέλω να ρωτήσω κάτι. Είμαι τώρα 11 εβδομάδων και αν και προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ το πρόβλημα μου είναι διπλό. Από την μια νιώθω μεγάλη λιγούρα από την άλλη δεν μπορώ καθόλου να φάω κρέας και λαχανικά γιατί πονάει το στομάχι μου. Έτσι αναγκάζομαι να τρώγω πολλά μακαρόνια, πατάτες, σύκα, φρούτα, γιαούρτι, τυρί και γάλα και ελάχιστο ψάρι. Μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να μου πει πως μπορώ να το αντιμετωπίσω καλύτερα όλο αυτό, γιατί και κιλά έχω πάρει (σύνολο 3 μέχρι τώρα) και ανησυχώ για το μωρό:P

Link to comment
Share on other sites

Xirene, εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς για το μωρό, γιατί αυτό τρέφεται από εσένα (από το σώμα σου) και όχι από τα φαγητά που τρως. Την καλή διατροφή την κάνεις πρωτίστως για τον εαυτό σου. Περιόρισε τα φρούτα, ειδικά όσα έχουν πολλή ζάχαρη, ώστε να μην έχεις αργότερα πρόβλημα με διαβήτη κύησης, και προτίμησε γαλακτοκομικά με λίγα λιπαρά (2%). Κόψε τα πολλά ψωμιά και προσπάθησε να περπατάς (ή συνέχισε να γυμνάζεσαι αν γυμναζόσουν πριν μείνεις έγγυος) ώστε να μην βάλεις πολύ βάρος. Αυτά μόνο. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Ειμαι στη 12 εβδομαδων και εχω παρει δυστυχως ηδη 4,5 κιλα περιπου.Πριν μεινω εγκυος καπνιζα οποτε μπορει να φταιει και αυτο που τσιμπολογαω συνεχεια και επιπλεον δεν μπορω να περπαταω και πολυ λογο των συσπασεων που εχω απο την 4ηεβδ. οποτε καταλαβαινετε.Τα περισσοτερα τα πηρα μεσα σε 4εβδομαδες 3,5 κιλα αλλα σαβουρωνα οτι εβρισκα πειναγα συνεχεια μετα την 9η εβδ. μπηκα σε καποια σειρα αλλα ακομα ειμαι στη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα..τι τρως! Εγω να δειτε! Τοσα γλυκα!! Τι σοκολατες τι παγωτα! Με το κουταλι της σουπας...εκανα και σπιτικο παγωτο οποτε καταλαβαινετε απο το μπωλ κατευθειαν!!:D:D:D

Προσπαθησε να τρως λιγο του κουταλιου γλυκακια και οχι βραδυ!!

Εγω ετρωγα πολλα φρουτα και λαχανικα και κρεας και πολλα γλυκα! η γιατρος τραβουσε τα μαλλια της! Εβαλα 27 κιλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...